مطالب مرتبط:
مردی که اجازه خواست غلط بنویسد
اجازه تکرار دولت روحانی را نمی دهیم/تجلیل ازعملکرد آیت الله رییسی
اجازه حضرت آیت الله صافی گلپایگانی به صرف ثلث سهم مبارک امام برای کمک به حادثه دیدگان مدرسه سیدالشهدا(ع)
فرمانداری ورامین: اجازه خروج گندم از شهرستان را نمی دهیم
چرا منصور برای ادامه نخست وزیری اش از امام اجازه خواست؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 04:502021-05-12فرهنگي

مردی که اجازه خواست غلط بنویسد


محمدرضا باطنی مقاله ها و دیدگاه های بحث برانگیز و بعضا متفاوتی داشت که گاهی برخلاف جریان حاکم بر فضای ادبی و فرهنگی ایران بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، - محمدرضا باطنی مقاله ها و دیدگاه های بحث برانگیز و بعضا متفاوتی داشت که گاهی برخلاف جریان حاکم بر فضای ادبی و فرهنگی ایران بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این چهره مطرح زبان شناسی، مترجم و فرهنگ نویس که پس از مدت ها تحمل بیماری، شامگاه سه شنبه (21 اردیبهشت 1400) در سن 87سالگی از دنیا رفت، با مجلات و نشریات همکاری داشت و مقالات و نظراتش را که گاه جنجال برانگیز بود در آن ها ارائه می کرد.

  مثلاً زمانی که بسیاری به تجلیل از کتاب غلط ننویسیم ابوالحسن نجفی می پرداختند، او در دو مقاله اجازه بدهید غلط بنویسیم و هیاهو بر سر هیچ به نقد صریح این کتاب پرداخت و یا در گفت وگویی خط فارسی را معلول  خوانده بود.

  در ادامه مروری خواهیم داشت بر بخشی از دیدگاه های او.

محمدرضا باطنی در مقاله فارسی زبانی عقیم" که اولین بار در نشریه آدینه (فروردین 1368) منتشر  شد، درباره زایایی یا خلاقیت زبان صحبت کرده  بود.

او در این مقاله با آوردن مصداق هایی عنوان کرده بود که زبان فارسی، در وضع فعلی برای برآوردن نیازهای روزمره مردم با مشکلی مواجه نیست، ولی برای واژه سازی علمی از زایایی لازم برخوردار نیست و نمی تواند یک زبان علمی باشد، مگر این که برای کاستی های آن چاره ای اندیشیده شود.

او در عین حال گفته بود زبان فارسی می تواند یک زبان علمی باشد، به شرط این که زنجیری را که ما به پای آن زده ایم باز کنیم.

زبان فارسی زایایی لازم را بالقوه دارد منتها ما این توانایی را از قوه به فعل نمی آوریم.

باطنی در این مقاله متذکر شده بود: واژه های علمی برای مردم کوچه و بازار ساخته نمی شوند، بلکه برای جمعی کارشناس و اهل فن و دانشجویانی که در رشته خاصی تحصیل می کنند، ساخته می شوند.

بنابراین اگر انتظار داشته باشیم که واژه های تازه را همه بفهمند و احتمالا خوش شان هم بیاید، انتظار بی جایی است، برنامه ریزی زبانی ( language planning ) از کارهایی است که بسیاری از کشورها به آن دست می زنند.

در برنامه ریزی زبانی آگاهانه در مسیر زبان دخالت می کنند؛ بعضی روندها را تند و بعضی دیگر را کند می کنند تا برآیند آن متناسب با نیاز جامعه باشد.

برای این که سوء تفاهمی پیش نیاید باید اضافه کرد که این دخالت ها از آن گونه نیست که مثلا مردم نباید بگویند حمام گرفتن بلکه باید بگویند به حمام رفتن و مانند آن، بلکه مسائلی در حیطه برنامه یزی زبانی قرار می گیرند که به خط مشی کلی زبان مربوط شوند: مثلا دادن پاسخ به این سوال که آیا در واژه سازی علمی باید فقط از عناصر زنده زبان استفاده کرد یا می توان ریشه ها و پیشوندها و پسوندهای مرده را نیز احیا کرد و به کار گرفت؟ یا این که آیا می توان از عناصر قرضی در زبان فعل ساخت و مثلا گفت تلویزیدن ؟ و تلویزیده ؟ و مانند آن.

  و نکته مهم دیگر این است که مشکل واژه های علمی را باید یک جا و به طور خانواده ای حل کرد.

  او  فارسی سره را که در آن هیچ واژه عربی یا فرنگی نباشد غیرعملی می دانست و معتقد به طرد واژه های متداول عربی در فارسی نبود و می گفت بعضی از این واژه ها قرن هاست که در فارسی به کار رفته اند و امروز جزء واژگان زبان فارسی هستند، همان طور که تعداد کثیری از واژه های فارسی به صورت معرب در عربی به کار می روند و امروز جزء لاینفک زبان عربی هستند.

 تاکید داشت زمانی که از واژه سازی صحبت می شود نباید این توهم به وجود آید که منظور عربی زدایی است.

محمدرضا باطنی همچنین در مجله آدینه نقدی بر کتاب غلط ننویسیم ابوالحسن نجفی با عنوان اجازه بدهید غلط بنویسیم نوشت.

 او در این مقاله کتاب نجفی را فاقد اساس علمی زبان شناسی خوانده و دلیل نوشتن نقد را این طور بیان کرده بود: یکی دفاع از زبان شناسی به عنوان علم است، زیرا اگر قرار باشد جنگی که فراهم آمده است یک کار زبان شناختی تلقی شود، حاصل آن جز بی اعتبار ساختن زبان شناسی چیزی نخواهد بود.

و دیگر هشدار دادن به جوانان پرشور، تازه کار، و در ضمن آسیب پذیر و خوش باوری است که ممکن است به غلط تصور کنند که کتاب غلط ننویسیم را زبان شناس نوشته است که به ساخت و کار زبان آگاهی کافی دارد و با نگرشی علمی آن را تولید کرده است، پس باید آن را چون  آینه همواره پیش رو داشته باشند و از فتواهای آن پیروی کنند.

من می خواهم به کسانی که در نتیجه خواندن این کتاب ممکن است اعتماد به نفس خود را در کاربرد زبان مادری شان از دست بدهند و از این پس در هنگام نوشتن دست شان بلرزد و هنگام سخن گفتن زبان شان به هلاکت بیفتد که مبادا اشتباه کنند به بانگ بلند بگویم که این کتاب یک اثر زبان شناختی نیست.

 اگر هیچ دلیل دیگری وجود نداشته باشد، صرفاً تالیف چنین کتابی با آن امر و نهی های جزمی خود دلیل درستی سخن ماست.

 زبان شناس ها در مسائل زبانی روادارتر و آسان گیرتر هستند، نه به این دلیل که در کاربرد زبان شلخته و بی بندوبارند، بلکه به این دلیل که از ماهیت زبان ، شناختی درست تر و واقع بینانه تر دارند.

آن ها خوب می دانند که آن چه مایه دغدغه خاطر برخی از افراد می شود درست همان راهی است که زبان باید طی کند و خواهد کرد.

بنابراین، در اکثر موارد آن چه باعث غیظ و غضب این افراد می شود و آنان را بر این برمی دارد که به هر نوگرایی در زبان سخت بتازند و اتهام بی سوادی و نفهمی و مانند آن به دیگران بزنند، خم به ابروی زبان شناسان نمی آورد، زیرا آن ها اکثر این غلط ها را درست و در جهت تحول زبان می دانند.

او در ادامه چند مدخل این کتاب را برای نمونه می آورد و در ذیل مدخل آموختن چنین می نویسد: این فعل هم به صورت متعدی به کار می رود هم به صورت  لازم، به بیان دیگر هم به معنای یاد دادن است و هم  به معنای یاد گرفتن .

بنابراین می توان گفت: چیزی را به کسی آموختن یا چیزی را از کسی آموختن .

اکنون می پرسم آیا فعلی که مفعول مستقیم داشته باشد، می تواند لازم باشد؟ شما اگر این سوال را از دانش آموزان دوره راهنمایی هم بکنید، حتماً خواهند گفت: نه.

پس چرا استاد نجفی چنین اشتباه بزرگی کردند؟ احتمالاً ایشان بحث افعال لازم و متعدی را با بحث افعال یک مفعولی و دومفعولی خلط کرده اند: آموختن در چیزی را به کسی آموختن متعدی و دومفعولی است ولی در چیزی را از کسی آموختن متعدی و یک مفعولی است.

بنابراین در  هر دو شق، آموختن فعلی است متعدی.

 آن نوع فعلی که می تواند به صورت لازم یا متعدی به کار رود فعلی است مانند شکستن زیرا می توان به صورت لازم گفت پنجره شکست و یا به صورت متعدی گفت بچه پنجره را شکست .

او بعدها در گفت وگویی درباره این نقدهای صریحش گفته بود: وقتی این مقاله را نوشتم نسبت به کتاب ابوالحسن نجفی نقد داشتم و هنوز هم معتقدم که نقدم درست بود، اگرچه پس از نوشتن آن قدری بابت لحن مقاله به فکر فرو رفتم و بعدها در جلسه فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی که زنده یاد نجفی هم حضور داشت، در حضور جمع بابت لحن مقاله از او عذرخواهی کردم.

بالاخره نجفی فردی بود که سال ها در حوزه زبان و ادبیات فارسی زحمت کشیده بود و لحن مقاله من نسبت به او خوب نبود و من هم نیاز دیدم که از او عذرخواهی کنم، اما درباره محتوا نقد درستی بود و همین نقد باعث شد که دو جریان در جامعه آن روز شکل بگیرد و برخی از روشنفکران موافق غلط نوشتن باشند و برخی موافق غلط ننویسیم.

 درباره برخی اصطلاحاتی که نجفی در کتاب غلط ننویسیم مطرح کرده بود، با برخی از دوستان بحث و گفت وگو داشتیم؛ برای مثال اصطلاح روی کسی حساب کردن و حمام گرفتن که آن ها هم نظر مرا داشتند که این اصطلاحات در جامعه کاربرد دارد، با نظر نجفی مخالف بودم، برای همین یک زبان شناس وقتی می خواهد اثری را تالیف کند، نخست باید ببیند کاربرد آن اصطلاحات در جامعه به چه شکل است و مردم چقدر از آن اصطلاحات استفاده می کنند.

  باطنی در گفت وگویی با عنوان گفتار و خط فارسی که در مجله بخارا منتشر شده، درباره خط و دستور نوشتن آن و این که چه کسی درست تر می گوید، نیز  اظهار کرده بود: هیچ مرجعی نمی تواند بگوید که من تعیین کنم که چه درست است و چه درست نیست؛ تا آن جا که به زبان مربوط می شود زبان معنی خودش را می رساند، مردم واژه می سازند، لغت می سازند و خیلی از این ها وارد زبان می شود، خیلی ها پس از مدتی به عنوان زبان عامیانه از بین می رود.

منتها خط و زبان نوشتاری به اصطلاح همیشه محافظ کارتر است و دیرتر حرکت می کند.

الان ما می گوییم می گم ولی اگر آن را بخواهیم بنویسیم می شود می گویم .

در مورد خط همه جای دنیا هم همین طور است و خط از گفتار عقب است.

خط انگلیسی را اگر نگاه بکنید الان بیان کننده تلفظ زبان انگلیسی نیست؛ مثلاً کلماتی هستند که املای خاصی دارند که زمانی آن طور تلفظ می شدند ولی الان دیگر آن طور تلفظ نمی شوند اما شکل نوشتاری همان طور باقی مانده است، کشورهایی هم هستند که به دلایلی خاص توانسته اند خط شان را عوض کنند یعنی این که خط شان را با گفتار هماهنگ کنند.

اما در مورد خط فارسی مسئله چیز دیگری است چون ما اصلا خط مان معلول است.

برای مثال حرف غین را در نظر بگیرید؛ ما یک  غین اول داریم، یک غین وسط داریم، یک غین آخر چسبیده داریم و یک غین آخر تنها.

حال اگر شما بخواهید کل کلماتی که دارای این جور ساختار هستند به هم بچسبانید، ولی خیلی از حرف ها مثل و ، د ، ذ ، ر و.

  این ها به هم نمی چسبند.

بنابراین شما توجه کنید این مشکل اصلی در ذات این خط است و این طور نمی شود که سیستمی درست کرد.

  مطلب دیگری هست و آن این که معمولا نمی دانم چرا مدعی خط در ایران خیلی زیاد است، هر کسی یک شیوه برای خودش دارد؛ مثلاً یک نویسنده که سرش به تنش می ارزد یک شیوه خاصی برای خودش درست می کند.

ولی مردم دنبال این نیستند که چیزی را جا بیندازند و از نظرات شخصی خود چشم بپوشند و یک لغت را که یک نفر ساخته و در عام به کار برده می شود، جا بیندازند.

اگر کسی دلش برای زبان فارسی بسوزد باید این لغت را  هل دهد تا جا بیفتد؛ مثلا برای Process، فرآیند درست شده اما می آیند می گویند فرایند نیست، فراشد هست.

یعنی تازه می آیند آن لغت را به هم می ریزند و آشوبی به پا می کنند.

حکایت این است که به شتر گفتند گردنت کجه گفت آره ولی آخه من کجام راسته نقل داستان مملکت ماست.

او در سال 66 هم در گفت وگویی عنوان کرده بود: هیچ خطری  زبان فارسی را تهدید نمی کند و زبان فارسی در درخشان ترین دوران خود به سر می برد.

اما می توان گفت زبان فارسی دستخوش نوعی بحران است و این بحران از ناحیه گویندگان رادیو و تلویزیون و مطبوعات سرچشمه می گیرد؛ مثلا شما از رادیو و تلویزیون رسمی چندین بار در روز می شنوید که می گویند عملیات ها و در اغلب گزارش های ورزشی نوعی فارسی به کار برده می شود که به صورت مکتوب پیش چشم ما قرار بگیرد واقعا از آن وحشت می کنیم.

باطنی نقدهایی هم به کتاب سال داشت و در مقاله ای با عنوان کتاب سال در ترازو به این موضوع پرداخته بود، این که کتاب هایی که در مرحله نهایی یعنی هنگام اجرای مراسم برنده اعلام می شوند به راستی بدون هیچ شک و شبهه ای همه درخور این مقام هستند و آیا کتاب هایی که معرفی نمی شوند هیچ کدام از ارزش کافی بهره نبرده اند تا بتوانند این عنوان را به خود اختصاص دهند.

البته نقدهایی هم بر نظرات این استاد و پژوهشگر وارد می شد؛ حتی چندی پیش اهدای جایزه موقوفات افشار به او با  همراه شد.

همچنین  زبان شناسی: استعمال که، دیگه، آخه، ها در فارسی  یکی دیگر از مقالات محمدرضا باطنی است  که در آن نکات جالبی را درباره کاربردهای این کلمات در زبان محاوره آورده است.

محمدرضا باطنی سال 1313 در اصفهان متولد شد.

او پس از پایان دوره دبیرستان به عنوان معلم در آموزش و پرورش استخدام شد.

باطنی پس از دریافت دیپلم ادبی وارد دانشسرای عالی شد و در سال 1339 از رشته زبان و ادبیات انگلیسی فارغ التحصیل شد.

او در سال 1340 به انگلستان رفت و از دانشگاه لیدز فوق لیسانس زبان شناسی گرفت و با دفاع از رساله ای که بنا بود از آن در لندن دفاع کند، در دوره تازه تاسیس دکتری زبان شناسی دانشگاه تهران، در خردادماه 1346 دکتری زبان شناسی همگانی و زبان های باستانی دریافت کرد.

پس از آن در مهرماه 1346 به عنوان استادیار زبان شناسی در گروه زبان شناسی دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.

او در سال 1360 و پس از انقلاب فرهنگی با بازنشستگی از دانشگاه مواجه شد.

محمدرضا باطنی از سال های تدریس در دانشگاه با مطبوعات در زمینه نگارش مقاله هایی درباره مسائل اجتماعی و فرهنگی همکاری داشت، این همکاری پس از انقلاب نیز با ماهنامه آدینه و سپس دنیای سخن و چند نشریه ادامه داشت.

از جمله مقاله های تاثیرگذار او اجازه بدهید غلط بنویسیم ، نقدی بر کتاب غلط ننویسیم ابوالحسن نجفی بود.

  پس از آن، باطنی در سال 1364 با تقاضای موسسه فرهنگ معاصر شروع به تالیف یک فرهنگ دوزبانه انگلیسی-فارسی کرد و این فرهنگ در اردیبهشت 1372 به بازار عرضه شد.

او پس از آن به همکاری با موسسه فرهنگ معاصر ادامه داد و حاصل این همکاری تالیف و تدوین طرح های گوناگون فرهنگ نویسی بود.

  از آثار او در حوزه زبان شناسی می توان به توصیف ساختمان دستوری زبان فارسی ، مسائل زبان شناسی نوین ، نگاهی تازه به دستور زبان ، چهار گفتار درباره زبان ، درباره زبان ، زبان و تفکر ، پیرامون زبان و زبان شناسی و .

اشاره کرد.

از آثارش در زمینه ترجمه نیز زبان و زبان شناسی رابرت هال، زبان شناسی جدید مانفرد بی یرویش، درآمدی بر فلسفه بوخینسکی، دانشنامه مصور ، مغز و رفتار فرانک کمپ بل، خواب یان اوزوالد، ساخت و کار ذهن بلیک مور، انسان به روایت زیست شناسی و .

هستند.

فرهنگ ها نیز بخش دیگری از تالیفات او هستند.

فرهنگ معاصر پویا: اصطلاحات و عبارات رایج فارسی (فارسی انگلیسی) تالیف باطنی توانست عنوان برگزیده سی و دومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی را در سال 93 به خود اختصاص دهد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: محمدرضا - دیدگاه - نویس - فرهنگ - مقاله - ابوالحسن نجفی - فرهنگی - پرداخت - گزارش - ایران - ادبی - ابوالحسن - گاهی - کتاب - خط فارسی - همکاری - مقالات - مترجم - فارسی - مروری - تجلیل - ارائه - معلول - ادامه - زمانی - دنیا - تحمل - چهره - نجفی - زبان

آخرین اخبار سرویس:
جدیدترین تصویر محمدرضا فروتن در «جزیره»

عکس| بیوگرافی کشور خانم

استان یزد در انتظار حماسه ای ماندگار + فیلم

رونمایی از پوستر متفاوت جشنواره کن 2021+ عکس

عکس| کودکی های مهنوش صادقی

فرود بویینگ 747 از نمایی فوق العاده

انیمیشن های فرانسوی رکورد شکستند

پیام تسلیت معاون وزیر ارشاد در پی درگذشت رییس خانه مطبوعات ایلام

دعوت خانه سینما از مردم برای مشارکت در انتخابات

اقدام عجیب و جنجالی «هالیوود»

عوامل سریال «سرجوخه» مردم را به حضور در انتخابات دعوت کردند+فیلم

چند هنرجو خانم و آقا برای بازیگری

استخدام مدرس آلمانی در مجموعه آمورشی بین المللی گاما در شیراز

ژست زیبای امیر دلاوری و دخترش دیار+عکس

یک ایرانی بهترین فیلمنامه نویس آلمان شد

«مانی رهنما» انتخاب خود را کرد!

حمایت های مصوب کارگروه آسیب های کرونا در سینما

گیتی قاسمی: فصل اول «زیرخاکی» مانند «پایتخت» موفقیت آمیز بود

محمدرضا فروتن در سریال «جزیره»

سرخوشی مرگ در قنادی ادوارد | عالیه عطایی

درباره رمان عرب | ابراهیم دمشناس

استخدام طراح گرافیست در موسسه نگاره های ماندگار اشراقی در تهران

فردا همه می آییم

گیتی قاسمی: فصل اول «زیرخاکی» مانند «پایتخت» موفقیت آمیز بود

جایزه بهترین فیلمنامه سال آلمان برای یک ایرانی

زمان پخش فصل جدید سریال «باغ وحش» از تلویزیون

برگزاری دومین عکسواره محرم کیش

کارگرزن یامرد

استخدام توزیع کننده در شرکت دانا پخش نفیس در تهران

«سیما تیرانداز» در لباس فاخر و اصیل/ عکس

موزه بنیاد شهید، گنجینه ای از یادهای قهرمانان

همکاری شهرام ناظری با گروه کوارتت آمریکایی

محمدرضا گلزار از یک منتقد سینما شکایت کرد

آغاز به کارطرح «کتاب هفته» در فروشگاه های کتاب به نشر

پخش فصل جدید «باغ وحش» از تلویزیون

محمدرضا گلزار از یک منتقد سینما شکایت کرد

فیلم | مبادا از گام های شیطان پیروی کنیم

پخش فصل جدید «باغ وحش» از تلویزیون

برگزاری نشستی با موضوع ظرفیت ها و کارکردهای تئاتر رادیویی

شهرام ناظری در همکاری با کوارتت آمریکایی «کاووکی» را اجرا کرد

رییس خانه مطبوعات استان ایلام درگذشت

جواد عزتی در آغوش دختر خوشگل و شیطون + عکس لو رفته

سیما تیرانداز با لباس اصیل ترکمنی

ازدواج مجدد علیرضا خمسه (عکس)

ژست خودمونی و زشت امیر آقایی با بازیگر زن معروف + عکس

ریحانه پارسا با موهای سفید در ترکیه + عکس

با قرار 1400 استان قزوین همراه باشید + فیلم

«محمدرضا فروتن» از جزیره سر درآورد/ عکس

استخدام خانم جهت کار در سفره خانه

رییس خانه مطبوعات و رسانه های استان ایلام درگذشت

نقدی بر فیلم زنی پشت پنجره | مهران زارعیان

چرا دستمزد 18 میلیاردی گلزار تکذیب نشد؟

ویدئو| آرزوی پوریا پورسرخ

آخر هفته ای انتخاباتی همراه با فیلم های سینمایی

رونمایی از پوستر متفاوت جشنواره کن 2021 + عکس

پوستر متفاوت جشنواره کن 2021 رونمایی شد

پوستر جشنواره فیلم کن رونمایی شد

نگاهی به مینی سریال میر از ایست تاون | علی ورامینی

یک ایرانی بهترین فیلمنامه نویس آلمان شد

پوستر هفتادوچهارمین جشنواره فیلم کن با ادای احترام به اسپایک لی رونمایی شد

تاکید تهران - هلسینکی بر تقویت و گسترش تعاملات فرهنگی و هنری

شایعه ترنس بودن الناز شاکردوست؟/عکس

اوژن یونسکو

2 فیلم کوتاه ایرانی منتخب شانزدهمین جشنواره فیلم های شرقی ژنو شدند

راه اندازی درگاه ویژه شبهات کرونایی در سایت ویکی پاسخ

آخر هفته ای انتخاباتی همراه با فیلم های سینمایی

انتشار کتاب «ایده عالی مستدام»

عکس| خالکوبی کنایه آمیز آنجلینا جولی

ابراز علاقه «سحر دولتشاهی»/ عکس

دانلود قانونی قسمت سوم سریال زخم کاری با لینک مستقیم

آزمایش نیوشا ضیغمی مثبت شد ( عکس ) ویرایش

دانلود قانونی قسمت سوم سریال زخم کاری با لینک مستقیم

سمنان؛ آماده برای نمایش صلابت و اصالت

کرونا کی تمام می شود؟ +فیلم

تیپ جدید بهاره رهنما و دوستش در این مهمانی لاکچری

پوستر جشنواره کن 2021 رونمایی شد | شمایلی از اسپایک لی

خوشگذرانی » پولاد کیمیایی» و پدرش در سوییس/ عکس

تماشای نماهنگ دانش آموزی «روز انتخاب» را از دست ندهید+ فیلم

جمال شورجه: از نظر ساختار هنوز به آن چیزی که دلم می خواست، نرسیدم و از نظر خودم کم گذاشته ام

حضور گلزار در »آواز خون« تکذیب شد

استخدام مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه سپهر در تهران

رونمایی از پوستر جشنواره فیلم کن/ عکس

گلشیفته فراهانی در «کمدی رومانتیک»

بدترین گل به خودی تاریخ+فیلم

استخدام مدرس آلمانی در مجموعه آمورشی بین المللی گاما در تهران

رونمایی پوستر جشنواره کن 2021 با ادای احترام به اسپایک لی

آخر هفته با فیلمهای سینمایی تلویزیون

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در مجتمع هنری نگاره در اصفهان

رونمایی پوستر جشنواره کن 2021 با ادای احترام به اسپایک لی

برخورد رعد و برق دیدنی در حوالی کانزاس سیتی+فیلم

نمایش نسخه جدید فیلم «دیوید لینچ» در جشنواره ونیز

رونمایی پوستر جشنواره کن 2021 با ادای احترام به اسپایک لی

آثار جشنواره تئاتر دانشگاهی فقط به صورت حضوری اجرا دارند و اجرای آنلاین نخواهند داشت

دعوت چهره های ورزشی و فرهنگی برای حضور در انتخابات+ فیلم

با دیدگاه امام (ره) وارد سینما شدم/ به کارنامه سینمایی خود 15 می دهم

فراخوان ثبت نام دوره بازیگری کودک و نوجوان

پولاد کیمیایی و پدرش مسعود در کشور سوییس

و اما نگویید چیزی نداریم | انوشه قناتیان

آسیبی که با رفتن اکبر عبدی به سریال »روزهای آبی« وارد شد

رونمایی از پوستر جشنواره «کن» 2021

مردی که اجازه خواست غلط بنویسد

مردی که اجازه خواست غلط بنویسد