مطالب مرتبط:
آغاز فعالیت های پژوهشی در حوزه مسئولیت اجتماعی
فراخوانی برای شناسایی طرح ها و استارت آپ ها در حوزه شخصیت پردازی
4 دوره توانمندسازی برای اساتید هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود
حمایت از ایده ها و طرح های نوین آموزش و یادگیری در حوزه سلامت
همکاری دانشگاه آزاد با فرهنگستان هنر برای تبادل دانش در حوزه هنر
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 13:502021-05-10دانش

فقر طرح های پژوهشی در حوزه معماری، هنر و شهرسازی


پژوهشگر برتر جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: طرح های پژوهشی در حوزه معماری، هنر و شهرسازی کم هستند و موضوعات سازمان ها و نهادهای مختلف شاید به چهار یا پنج درصد هم نرسد.

- مقالات گروه معماری و شهرسازی برای خوانندگان خارجی جذابیت ندارد پژوهشگر برتر جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: طرح های پژوهشی در حوزه معماری، هنر و شهرسازی کم هستند و موضوعات سازمان ها و نهادهای مختلف شاید به چهار یا پنج درصد هم نرسد.

گروه استان های خبرگزاری آنا" ـ حسین بوذری؛ جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری فرهیختگان و مراسم تجلیل از برگزیدگان این جشنواره در دوره هشتم با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی، اعضای هیئت رییسه و مدیران دانشگاه عصر 7 اردیبهشت جاری به صورت مجازی در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد و با معرفی برگزیدگان برتر به کار خود پایان داد.

جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1400 به ایستگاه هشتم خود رسید و از آنجایی که حوزه علمی، پژوهشی و فناوری برای این دانشگاه از اهمیتی خاص و ویژه برخوردار بوده و تاکنون هفت دوره از این جشنواره به مناسبت هفته پژوهش و فناوری برگزار شده است، برگزاری هشتمین دوره به دلیل شرایط کرونایی کشور به تعویق افتاد و تصمیم گرفته شد هفتم اردیبهشت جاری به صورت مجازی و حضوری محدود از برگزیدگان برگزار شود تا تداخلی با دوره نهم هم نداشته باشد.

در هشتمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی 22 استان و 39 واحد دانشگاهی (استان های تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی با بیشترین برگزیده) حضور پیدا کردند و پراکندگی خوبی میان برگزیدگان صورت گرفت و 720 اثر به جشنواره ارسال شد؛ البته با حوزه های بررسی شده توسط سازمان مرکزی مانند مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد، سراهای نوآوری، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، مدارس سما و.

مجموع آثار و زیرساخت ها به حدود هزار و 900 رسید و از هفت پژوهشگر برتر و یک فناور برتر دعوت شد تا به نمایندگی از طرف دیگر برگزیدگان در مراسم اختتامیه و تجلیل حضور پیدا کنند.

وحید بیگدلی راد از جمله پژوهشگرانی بود که موفق شد در محور پژوهشی هنر و معماری مقاله خود را در هشتمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی شرکت دهد و حائز رتبه برتر شود.

خبرنگار آنا گفت وگویی را با بیگدلی راد دارنده رتبه برتر مقاله The structural model for thermal comfort based on perceptions individuals in open urban spaces (مدل ساختاری برای راحتی حرارتی براساس ادراک افراد در فضاهای باز شهری) در هشتمین جشنواره فرهیختگان ترتیب داده است که مشروح این گپ و گفت در پی می آید: آنا: دلایل انتخاب مقاله شما به عنوان برتر جشنواره فرهیختگان براساس چه شاخص ها و مؤلفه هایی بوده است؟ بیگدلی راد: مقاله The structural model for thermal comfort based on perceptions individuals in open urban spaces در یکی از نشریات مجموعه اِلزِویر با عنوان Building and Environment چاپ شده که اینفکت فکتور 4.

971 دارد و در دسته Q1 بوده و جزء دو درصد اول لیست JCR است و چنین مشخصاتی این مقاله را از سایران متمایز کرد و در نهایت منجر به انتخابش به عنوان مقاله برتر در هشتمین جشنواره فرهیختگان شد.

آنا: چه شاخص هایی سبب موفقیت این مقاله و کسب مقام برتر شد؟ بیگدلی راد: علاوه بر شاخص های خود نشریه، این مقاله با کیفیت مناسب در چنین ژورنالی چاپ شده و جزء دو درصد نخست لیست JCR است، موضوع این مقاله نیز آسایش حرارتی در فضاهای شهری بود که نکته ای جهان شمول و به روز است و خوانندگان در سراسر جهان می توانند از آن استفاده کنند.

موضوع این مقاله به صورت محلی نیز بررسی نشده است به همین دلیل می تواند از موارد مورد توجه قرارگرفتن این مقاله در این نشریه باشد.

آنا: موانع پیش روی پژوهشگران را برای فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی چه می دانید؟ بیگدلی راد: یکی از معضلات رشته های گروه هنر و معماری به ویژه شهرسازی کمبود نشریات است، به طوری که بسیاری از همکاران ما در موضوع ارتقا یا دانشجویان برای فارغ التحصیلی با کمبود این نشریات مواجه هستند.

از سوی دیگر نشریات مرتبط با رشته های گروه هنر و معماری در دنیا اندک است؛ اما همان نشریات نیز چندان رغبتی برای چاپ مقالات در کشور ما ندارند.

آنا: علت چیست؟ بیگدلی راد: علتش آن است که معماری و شهرسازی موضوعی بومی است، چیزی که برای من اهمیت دارد و درباره آن مقاله می نویسم شاید برای مجله یا نشریه ای در کشوری دیگر یا خوانندگان خارجی جذابیتی نداشته باشد؛ چراکه اصلاً نمی دانند که معماری بومی ایران چیست و لزومی برای مطالعه نبینند.

برخی دانشجویان و فارغ التحصیلان معماری ایران ممکن است مقالاتی را در حوزه گنبد سلطانیه بنویسند؛ اما از آنجایی که این موضوع خاص کشور ما بوده است؛ بنابراین نشریان خارجی مایل به چاپ آن نیستند؛ چراکه این موضوعات را بومی می دانند و نه جهانی.

متأسفانه طرح های پژوهشی در حوزه معماری، هنر و شهرسازی کم است و موضوعات سازمان ها و نهادهای مختلف شاید به چهار یا پنج درصد بیشتر نرسد و اگر کل رشته ها را در چهار یا پنج گروه اصلی تقسیم کنیم، طرح های پژوهشی حداقل 20 درصد این طرح ها باید به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته معماری و شهرسازی تعلق بگیرد.

آنا: آیا کشور در حوزه پژوهش جایگاه مناسبی دارد؟ بیگدلی راد: از نظر کمّی جایگاه بسیار خوبی داریم، یعنی از منظر تعداد مقالات، ارجاعات و حتی اختراعات ثبت شده جایگاه بالایی داریم؛ شاید این موارد چندان به کار صنعت و خدمات نیایند؛ اما باید به سمت فعالیت های کاربردی متناسب با نیازهای کشورمان حرکت کنیم.

آنا: آیا در عرصه پژوهش و فناوری جایگاه خوبی در سطح بین المللی و منطقه ای به دست آورده ایم؟ بیگدلی راد: جایگاه مناسبی در حوزه پژوهش منطقه و بین الملل داریم؛ اما بیشتر باید به سمت پژوهش کاربردی و فعالیت های متناسب با نیاز کشور پیش برویم.

هرچند انتقادی هم دارم و آن اینکه برخی سیاستمداران و مسئولان تعامل چندانی با دانشگاه ها ندارند و این هم می تواند یکی از موانعی باشد که با رفع آن می توانیم به پیشرفت و موفقیت های بیشتری در حوزه پژوهش و تحقیقات دست پیدا کنیم.

آنا: توصیه های شما برای موفقیت جوانان، دانشجویان و پژوهشگران چیست؟ بیگدلی راد: نکته ای که همیشه در ذهن دارم اینکه در کشورمان با مشکلات و موانعی مواجه هستیم که بخشی از آنها به تحریم هایی که وجود دارد، مرتبط می شود.

تاکنون از نظر تکنولوژی، مواد اولیه و دستگاه های مورد نیاز صنعت دچار تحریم بودیم و هستیم؛ اما تنها چیزی که تحریم نیستیم، نیروی انسانی است، شاید نیاز به واردات قطعات، تکنولوژی و مواد و مصالح و حتی دستگاه های مورد نیاز کارخانه ها را داشته باشیم؛ اما نیروی انسانی ما در حقیقت از درون خودمان است و باید به آن تکیه تا بتوانیم طوری برنامه ریزی کنیم که نسل جوان در بلندمدت (بعد از برداشته شدن تحریم ها) بتواند به تکنولوژی وارداتی دست یافته و آن را در داخل تولید کند تا به این ترتیب از واردات بی نیاز شویم.

انتهای پیام/4078/4062/
کلید واژه ها: جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد - دانشگاه آزاد اسلامی - طرح های پژوهشی - دانشگاه - دانشگاه آزاد - جشنواره - شهرسازی - فرهیختگان - معماری - پژوهشی - پژوهشگر برتر - برگزیدگان - اسلامی - سازمان - سازمان ها - رییس دانشگاه آزاد - محمدمهدی طهرانچی - معرفی برگزیدگان - پژوهشگر - آزاد - برگزار - برتر - حوزه - رییس دانشگاه - مراسم تجلیل - مختلف - هیئت رییسه - شهید مطهری - خوانندگان - گروه

آخرین اخبار سرویس:
دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار چهارم اصلاح شد/تمدید مجدد مهلت ثبت نام

دعوت چهرهای دانشگاهی،فرهنگی ونخبگان زنجان برای شرکت در انتخابات

استخدام دانشجو برق یا مکانیک

منشی خانم مجرد

هماهنگی بین قوای سه گانه؛ راهکار حل مشکلات کشور

استخدام مشاور مهاجرت و اعزام دانشجو در فارس

سؤالات مصاحبه دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1400

جزییاتی از فراخوان «طرح شهید احدی» با رویکرد تحصیل بدون آزمون مقطع دکتری

این زلزله 32 سال طول کشیده است / فاجعه باورنکردنی!

لزوم ساماندهی آشفتگی بازار در نظام آموزش عالی/ مراکز آموزش عالی منحل نمی شوند

ایران به 100 نفر اول کنکور افغانستان بورسیه تحصیلی داده است

تلاش برای ممنوع کردن گردش به چپ در خیابان ها

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 27 خرداد

استخدام کارشناس علوم اجتماعی در شرکت مهندسی صنعتی فهامه در تهران

ساماندهی مراکز آموزش عالی نادیده انگاری زحمات نیست

آغاز پروژه تحقیق و توسعه شرکت نویان نگین پارسیان با مشارکت بیش از 180 دانشجو جوان کشور

استخدام شرکت الوند پخش پارسا

استخدام کارشناس آزمایشگاه در یک واحد آزمایشگاهی در بندرعباس

حضور 18 نفر از اساتید دانشگاه شریف در جمع سرآمدان علمی کشور

تریبون آزاد انتخاباتی در میان بانوان قزوینی + فیلم

کاهش تعداد مراکز علمی ـ کاربردی و پیام نور

آموزش دروس ریاضی کاربردی 1 و تحقیق در عملیات

8 شهرستان کرمانشاه در وضعیت نارنجی قرار دارد

اصلاحیه چهارم دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه ها منتشر شد

استخدام پشتیبان قلمچی بدون سابقه

جدول زمان بندی مصاحبه آزمون نیمه متمرکز دکتری دانشگاه ارومیه منتشر شد

ساماندهی مراکز آموزش عالی نادیده انگاری زحمات نیست

ساماندهی مراکز آموزش عالی نادیده انگاری زحمات نیست

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار چهارم اصلاح شد/تمدید مجدد مهلت ثبت نام

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها اصلاح شد

لزوم مشارکت جامعه دانشگاهی در انتخابات/ مهلت 2 ساله به برخی دانشگاه ها در طرح ساماندهی

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار چهارم اصلاح شد/تمدید مجدد مهلت ثبت نام

استخدام کارشناس بخش پذیرش و ویزا در شرکت آتیه آفرینان ایرانیان در تهران

تون آپ کار ماهر

پوشش آنلاین انتخابات ریاست جمهوری 1400 از طریق سامانه مجازی دانشگاه آزاد اسلامی

لزوم مشارکت جامعه دانشگاهی در انتخابات / بررسی الحاق 7 دانشگاه در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها

آخرین خبر درباره کسر حقوق دانشجو معلمان+ عکس

سه طرح رویداد ایده های فناورانه و نوآورانه موفق به جذب سرمایه شدند

تریبون آزاد انتخاباتی در دانشگاه آزاد کهنوج برگزار شد

جزییات رویداد کمند با موضوع کار، مهارت و نوآوری دختران دانشجو

اصلاحات جدید آزمون استخدامی اعلام شد

اصلاحات جدید آزمون استخدامی وزارت علوم منتشر شد

همکاری پارک علم و فناوری گیلان با کارخانه سبحان دارو

واکسیناسیون دانشجویان و دانشگاهیان از شهریور تا آبان انجام می شود

در چه صورت امتحان مجدد برای دانشجو برگزار می شود؟

حرف های دل مردم در تریبون آزاد ابهر

فراخوان جذب طرح های فناورانه دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام شد

آیین بهره برداری از ایستگاه مترو مدافعان سلامت

آغاز پروژه تحقیق و توسعه شرکت نویان نگین پارسیان با مشارکت بیش از 180 دانشجو

پذیرش دانشجو مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی مشهد در رشته “مدیریت کسب و کار” و “طراحی لباس”

پلیس فتا به دنبال متقلبان امتحانات دانشگاه

تلسکوپ فضایی «هابل» از کار افتاد

رقابت پژوهشگران در مسابقه ملی رابط مغز و رایانه به ایستگاه آخر رسید

کاوش اعماق اقیانوس ها با زیردریایی خودران

پلیس فتا به دنبال متقلبان امتحانات دانشگاه

کشف روشی جدید برای تشخیص سریع کرونا

جلسه مجمع عمومی و فوق العاده صندوق پژوهش و فناوری مازندران برگزار شد

شرایط شرکت در نیمسال تابستانی دانشگاه علم وصنعت اعلام شد

ایران به 100 نفر اول کنکور افغانستان بورسیه تحصیلی داده است

تأثیر هستی شناسی و انسان شناسی توحیدی در حکمرانی

18 نفر از اساتید دانشگاه شریف در جمع سرآمدان علمی کشور

از سر گیری صید کیلکا در دریای خزر

اطلاعیه در خصوص اصلاحات (سری چهارم) دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون استخدام پیمانی دانشگاه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سال 1400

تقویت سرمایه اجتماعی در جامعه؛ راهکار حل مشکلات

استخدام مدیر پروژه و سرپرست کارگاه در شرکت سایتال ساخت در تهران

فراخوان حمایت از طرح های نوآوری های آموزش مجازی علوم و فناوری های شناختی منتشر شد

حضور 18 نفر از اساتید دانشگاه شریف در جمع سرآمدان علمی کشور

15تیر؛ آغاز ثبت نام بخش معارفی جشنواره قرآن دانشجویان البرز

فراخوان جذب سرباز امریه در سازمان امور اراضی استان البرز منتشر شد

دانشگاه محل تضارب اندیشه ها و اجتماع عقول است

استخدام ادمین اینستا

تشکیل کنسرسیوم دانشگاه های برتر ایران در کیش

استخدام حسابدار با حقوق و مزایای عالی در یک آزمایشگاه در تهران

مسائل اقتصادی و معیشتی نتیجه اقدام ضعیف برخی مدیران است

درخشش دانشگاه های اصفهان در رتبه بندی موضوعی شانگهای 2021

درخشش دانشگاه های اصفهان در رتبه بندی موضوعی شانگهای 2021

مرکز مشاوره دانشگاه تربیت مدرس به عنوان یکی از مراکز مشاوره فعال معرفی شد

وبینار «معرفی و کاربردهای علم داده» برگزار می شود

گلچین معانی و دانشکده ادبیات مشهد

وبینار «معرفی و کاربردهای علم داده» برگزار می شود

آتش سوزی در برجی در امارات +فیلم

سازمان همکاری اسلامی 500 دانشجوی فلسطینی را بورسیه می کند

هابل به طور کامل خاموش شد

تریبون آزاد دانشجویی در دانشگاه آزاد سقز برگزار شد

جزییات برگزاری رویداد کمند با موضوع «کار، مهارت و نوآوری دختران دانشجو»

تجهیزات پایانه فرودگاه جدید کیش در پارک علم و فناوری البرز طراحی و تولید شد

بازدید مجازی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی از منطقه عملیاتی بانروشان

انتقاد وزیر علوم از مناظره های انتخاباتی

سیل در نپال

نشست شورای هماهنگی کانون های دانشجویی دانشگاه تهران برگزار می شود

مخالفت با فروش زمین در مناطق آزاد جدید کشور

بازدید مجازی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از منطقه عملیاتی بانروشان

تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاده است

تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاده است

تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاده است

دولت فعلی رکورد دار فساد های مالی و حقوق های نجومی است

دانشگاه امیرکبیر پنجمین همایش ملی «فناوری نانو» را شهریورماه برگزار می کند

فقر طرح های پژوهشی در حوزه معماری، هنر و شهرسازی

فقر طرح های پژوهشی در حوزه معماری، هنر و شهرسازی