مطالب مرتبط:
زنگ خطر کلاس های بی معلم
استان چهارمحال وبختیاری رتبه دوم پوشش تحصیلی در سطح کشور را کسب کرد
سال آینده نگران کمبود نیروی انسانی نیستیم/ راه اندازی شبکه شاد کار بزرگی در ایران بود
سالی بدون باران برای استان فارس؛ منابع آب زیر زمینی شیراز تا 30 سال آینده تمام می شود
پرداخت بیش از 63 هزار میلیارد ریال به شهرداری ها و دهیاری های کشور در سال 99
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 07:202021-05-10اجتماعي

کمبود 200 هزار معلم برای سال تحصیلی آینده | زنگ خطر کلاس های بی معلم در تمام استان های کشور


کمبود معلم در مدارس ایران به رقم 200هزار نفر در سال تحصیلی 1401-1400رسید؛ رقمی که کارشناسان منابع انسانی آن را آغازگر یک سونامی و بحران بزرگ در دل بزرگ ترین وزارتخانه کشور می دانند.

- کمبود 200 هزار معلم برای سال تحصیلی آینده زنگ خطر کلاس های بی معلم در تمام استان های کشور" کمبود معلم در مدارس ایران به رقم 200هزار نفر در سال تحصیلی 1401-1400رسید؛ رقمی که کارشناسان منابع انسانی آن را آغازگر یک سونامی و بحران بزرگ در دل بزرگ ترین وزارتخانه کشور می دانند.

بحرانی که زنگ خطر کلاس های بی معلم در مدارس دولتی کشور را به صدا درآورده و مسئولان آموزش و پرورش را برای حل این معضل مهم به تکاپو انداخته است.

همشهری- امیرحسین احمدی: این میزان کمبود را 2 نفر تأیید می کنند؛ اولی اسفندیار چهاربند،رییس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی سابق آموزش وپرورش که قبلاهم نسبت به این بحران هشدار داده بود و دوم معاون حقوقی وزارت آموزش و پرورش که وعده می دهد با تخصیصی ردیف استخدامی این مشکل را مرتفع می کنند.

چهاربند در گفت وگو با همشهری توضیح داد: از سال 97 به طور متوسط 40 هزار معلم بازنشسته شده اند که باید در این چند سال به صورت تراکمی، نیرو جایگزین آنها می شد که نشده و الان این رقم به 200 هزار نفر رسیده و تا سال 1404 هم سالی 45 هزار معلم دیگر بازنشسته می شوند که این رقم را به بالای 450 هزار نفر می رسانند؛ یعنی تقریبا نیمی از نیروی انسانی آموزش و پرورش.

براساس پیش بینی سازمان برنامه و بودجه امسال و سال بعد بیشترین میزان بازنشستگی معلمان رخ می دهد یعنی در این 2 سال 111 هزار و 545 معلم دوران خدمت خود را به پایان می رسانند.

براساس این آمار از سال 1402تا 1406نیز شاهد سیر بازنشستگی معلمان در کشور خواهیم بود.

یعنی هر سال به طور میانگین 18 هزار و 650 نفر از معلمان بازنشسته خواهند شد.

از سوی دیگر براساس گزارش تحلیل و بررسی وضعیت نیروی انسانی شاغل در وزارت آموزش و پرورش و پیش بینی مشمولین بازنشستگی تا سال 1406 که معاونت امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه آن را تهیه کرده است، جمعیت بازنشستگان آموزش و پرورش تا سال 1406، 463 هزار و 272 نفر خواهد بود که حدود 71درصد از این تعداد، یعنی 328 هزار و 426 نفر قبل از سال 1402 بازنشسته خواهند شد.

همه این اعداد و ارقام نشان می دهند که بحران بزرگ کمبود معلم در مدارس کشور آغاز شده است.

نشانه های بحران کمبود معلم در سال 97 ظهور پیدا کرد و وزارت آموزش و پرورش را بر آن داشت که برای این بحران چاره اندیشی کند؛ چاره اندیشی ای که بیشتر به مسکنی موقت می مانست که حتی می تواند اوضاع را وخیم تر کند.

خرید خدمات آموزشی، استفاده از شیوه های مختلف حق التدریسی و افزایش ظرفیت کلاس ها به بالای 40نفر همه و همه راهکارهایی برای پاسخ کوتاه مدت به این بحران بودند.

بحران کمبود معلم از کجا شروع شد؟ افزایش نرخ موالید در دهه 60 یعنی افزایش نیاز به خدمات آموزشی در نیمه دوم این دهه و دهه 70.

براساس آمار، نرخ جمعیت دانش آموزان ایران تا سال 79 روند افزایشی داشته است.

نکته ای که پیش از این اللهیار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش درباره آن چنین گفت: تا سال 79 جمعیت دانش آموزی در حال افزایش بود و پس از آن رشد متوقف شد.

ضریب اشتغال تمام نیروهایی که استخدام شده بودند دچار تغییراتی شد، پس از آن در دوره ای، جلوی ورودی آموزش و پرورش را بستند و گفتند مازاد نیرو دارید که البته درست می گفتند چون 980 هزار نیروی انسانی در ازای 11.

7 میلیون نفر دانش آموز داشتیم و آنجا بود که استخدام را محدود کردند و این محدود کردن استخدام باعث ایجاد شرایط فعلی شد.

اللهیار ترکمن همچنین می گوید: اگر در آن روزها فکر می کردند که زمانی جمعیت دانش آموزان کاهش می یابد و سراغ استخدام افراطی نمی رفتند و راه جذب نیرو را در سال های بعد نمی بستند، امروز دچار این وضعیت نمی شدیم، یک قلم در سال 1370 حدود 105 هزار نفر آن هم در یک سال استخدام شدند و تحلیل نمی کردند که از دهه 80به بعد افت جمعیت دانش آموزی را خواهیم داشت و ضریب اشتغال افراد استخدام شده، دچار مشکل می شود.

خروجی کم کیفیت دانشگاه فرهنگیان تا قبل از آمدن کرونا و مجازی شدن آموزش ها، برخی کلاس های درس مدارس دولتی تا اواخر مهر بدون معلم مانده بودند.

با وجود این آموزش و پرورش برای جبران کمبود حدود 197هزار معلم تمام روش هایی را که می توانست به کار گرفت، البته در گیرودار کمبود معلم، اختلاف نظر درخصوص نحوه محاسبه نیاز به معلم و برآورد تعداد شاغلان و بازنشستگان چند سالی است که به یکی از چالش ها میان سازمان اداری و استخدامی، سازمان برنامه وبودجه وآموزش وپرورش تبدیل شده است و از جلسات مشترکی که قرار بود بین این 3دستگاه برای بررسی وضعیت نیروی انسانی آموزش و پرورش برگزار شود، اخباری بیرون نمی آید.

از سوی دیگر بحث ها و مقاومت ها در برابر ورود فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها به آموزش و پرورش آن هم در شرایطی که این وزارتخانه با مشکل جدی کمبود معلم مواجه است، مشکلی مضاعف است.

البته مخالفان جذب فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها (با گذراندن دوره یکساله در دانشگاه فرهنگیان) تا امروز به صورت مستند به این پرسش پاسخ نداده اند که کیفیت روش های تدریس و معلمی میان فارغ التحصیلان دوره چهارساله دانشگاه فرهنگیان بالاتر است یا معلمان ماده 28؟ پانته آ درّی، معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران، در این باره می گوید: در سال های گذشته ورودی و خروجی ها به دانشگاه فرهنگیان تنظیم نشد، اما باید به این موضوع توجه کرد که آیا فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان از استاندارد لازم و مناسب برای اداره کلاس درس برخوردار هستند؟ در تهران به عنوان استانی که حداقل ورودی ها را از دانشگاه فرهنگیان داریم، وقتی معلم را به ما تحویل می دهند، مشاهده می کنیم که 4 سال آموزش در دانشگاه فرهنگیان هم نتوانسته یک معلم دوره دیده و کارورزی کرده که آموزش باکیفیت ارائه دهد، آماده کند.

او افزود: در سال های اخیر به دلیل نابرابری سیستم جذب و نگهداشت نیروی انسانی، تکمیل شدن سنوات کاری فرهنگیان و بازنشستگی آنها در پایان 30 و 35 سال و از سوی دیگر بازنشستگی پیش از موعد در شرایط خاص، هر سال کسر بزرگی با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم البته این الگو در استان های مختلف متفاوت است.

نیم نگاهی به کاهش جمعیت برای جبران کمبود معلم با همه این تفاسیر، قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش، نوید این را می دهد که تا سال 1403 مشکل کمبود معلم در تمام کشور رفع خواهد شد و علت کاهش این مشکل نه برنامه ریزی های وزارتخانه که کاهش دوباره جمعیت دانش آموزان است؛ تا سال 1403 دچار مشکلات جدی نیروی انسانی هستیم و پس از آن جمعیت دانش آموزان کاهش پیدا می کند بنابراین هم اکنون دنبال راهکارهایی هستیم تا بتوانیم برای این چند سال برنامه ریزی داشته باشیم، سال 1399 بیش از 102 هزار ردیف استخدامی دریافت کردیم.

اما چهاربند عقیده دیگری دارد، او می گوید باعث و بانی مشکلات امروز کمبود معلم، سازمان امور اداری و استخدامی و مجلس هستند.

تقریبا 6 مجلس ما در این بحران نقش داشتند.

65درصد نیروهای آموزش و پرورش را مجلس استخدام کرده و نه دولت، آن هم با شرط عدم احراز صلاحیت، عدم فضای رقابتی و عدم احراز مستنداتی که سابقه خدمت آنها تأیید شود.

بسیاری از افرادی که هم اکنون در حال استخدام هستند، سابقه کاری شان صوری است و اعتبار علمی ندارد و همین باعث پایین آمدن کیفیت آموزشی در مدارس دولتی شده است.

با فرض اینکه در سال 1403، یعنی 3 سال دیگر مشکل کمبود معلم رفع شود اما هنوز پرسش های بسیاری از مسئولان وزارت آموزش و پرورش باقی مانده است؟ تکلیف دانش آموزان در این 3 سال چه خواهد شد؟ کمبود اصلی وزارت آموزش و پرورش در رده متوسطه بیشتر در کدام رشته های تحصیلی است و با این حساب برای دانش آموزان در این 3سال چه تدبیری اندیشیده شده است؟ تئوری چابک سازی نیروی انسانی و پاسخ معکوس سویه بسیاری از انتقادها رو به علی اصغر فانی، وزیر اسبق آموزش و پرورش دارد.

فانی باور داشت که جمعیت معلمان به نسبت دانش آموزان زیاد است و برای ایجاد رفاه در آموزش وپرورش باید تعداد معلمان را کاهش داد تا بتوان 98درصد بودجه این وزارتخانه را که پرسنلی است، بین تعداد کمتری از معلمان تقسیم کرد.

اللهیار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره این نقد به وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: آقای فانی معتقد بود، تعداد نیروی انسانی آموزش و پرورش را روی 700 هزار نیروی انسانی متمرکز و با یک نیروی انسانی فعال و چابک، نیازهای آموزشی را تأمین کند؛ مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی که امروز نسبت به منحل شدن آن نقد دارد، باید سند جامع نیروی انسانی آموزش وپرورش را با سازمان برنامه و بودجه می بست و این موضوع را آنجا بررسی می کرد که آیا کاهش جمعیت معلمان به 700 هزار نفر اقدام درستی است یا خیر؛ وزیر یک تئوری را مطرح کرده بود اما بدنه وزارتخانه نتوانست آن را پیاده سازی کند، مشکل از آنجا ناشی شد که یک حرف درست را به شکل بد اجرا کردند.

خواه نتایج سیاست های سلیقه ای و جزیره ای وزرا و خواه نتیجه ساختار به روزنشده آموزش و پرورش باعث شده تا یکی از مسائل اصلی آموزش کشور کمبود نیروی انسانی و معلم باشد.

براساس آماری که در شبکه شاد مطرح شده بود، پس از کرونا 11میلیون دانش آموز و 780 هزار مدیر و معلم در 4 میلیون کلاس گرد یکدیگر آموزش مجازی را پیش می برند.


کلید واژه ها: سال تحصیلی - معلم - استان های کشور - کمبود - منابع انسانی - کشور - زنگ خطر - کمبود معلم - وزارتخانه - کارشناسان - بزرگ ترین - هزار - بزرگ - بحران - مرکز برنامه ریزی - مدارس - سونامی - کلاس - آموزش و پرورش - آموزش وپرورش - نیروی انسانی - برنامه ریزی - مدارس دولتی - استان - منابع - آینده - ایران - آموزش - پرورش - امیرحسین

آخرین اخبار سرویس:
شیراز شهر گنبدهای نیلی

دوره آموزشی کمک های اولیه هلال احمر یزد ویژه کارخانجات و موسسات

دیدار مدیر عامل جمعیت هلال احمر یزد با مدیر حج و زیارت استان

فروشنده ملک

حسابدار(کمک حسابدار)خانم حوالی مترو ابن سینا

ویدئو | توران خانم، مادر همه بچه های ایران

سردار 20 ساله ای که مسیر روستای بیشه دراز را تغییر داد

اجرای طرح جامع کلانشهر اراک از رویا تا واقعیت...!

شیراز شهر گنبدهای برافراشته

حسابدار خانم با 2 سال سابقه کار

کارگر ساده و ماهر جهت قطعه بندی مرغ

ممنوعیت تردد وسایل نقلیه سنگین در روز 28 خرداد

استخدام ویتر و سالن کار در زعفرانیه

استخدام نیروی کار خانم جوان آشپزی

شروع عملیات احداث اولین هتل 5 ستاره سازمان تامین اجتماعی در سرعین

12 کیلومتر از بزرگراه دهلران- اندیمشک تکمیل شد

اعلام محدودیت های ترافیکی پایتخت در روز انتخابات

سرعت باد در زابل به 90 کیلومتر بر ساعت رسید

قصردشت استخدام مشاور جهت دفتر املاک

بازاریاب خانم و آقا خوش پوش

هوای نه شهر خوزستان آلوده برای گروههای حساس

حفر چاه جذبی جدید برای کنترل رواناب های بزرگراه آزادگان

توانمندسازی کودکان کار در اولویت ماموریت های اجتماعی منطقه2

توزیع آب زمزم با ربات به زائران

تغییرات اقلیمی پای پشه ها را به فصل زمستان باز می کند!

صلاحیت و شایستگی های حرفه ای معلمان سنجش می شود

ممنوعیت تردد شبانه در 27 و 28 خردادماه در اصفهان لغو شد

ضرورت توسعه زیرساخت های مرز مهران

روستای «شیراز» در مسیر عمران و آبادانی

آموزش تعمیرات موبایل با امکان استخدام پس از دوره

جزییات لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان

برگزاری جشنواره منطقه ای استعدادیابی بدمینتون دختران به میزبانی البرز

تبلیغ و فروشندگی قطعات کامپیوتر استوک

«بهرام رادان» در مکانی عجیب/ عکس

برگزاری جشنواره منطقه ای استعدادیابی بدمینتون دختران به میزبانی

ضرورت استقرار نظام مدیریت محیط زیست در مناطق 22 گانه شهر تهران

بسته خبری پلیس| از اعلام موعد اعزام مشمولان وظیفه عمومی پایه خدمتی تیرماه تا کشف دستگاه های استخراج ارز دیجیتال میلیاردی

ضرورت استقرار نظام مدیریت محیط زیست در مناطق 22 گانه شهر تهران

بخارکار و بسته بند حرفه ای پوشاک

نیازمند تمیز کار خانم جهت امور منزل

نتایج پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

ضرورت استقرار نظام مدیریت محیط زیست در مناطق 22 گانه شهر تهران

وزش باد همراه با گرد و خاک محلی اصفهان را فرا می گیرد/ هوا 2 درجه گرم می شود

گامِ بلندِ شرکت پالایش نفت اصفهان به نفع محیط زیست

کارگر ساده/فروشنده/بازنشسته فعال

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت ساسان از تهران

افزایش محسوس دمای هوای اردبیل

مهلت ثبت نام کتب درسی میان پایه ها؟

منشی دفتر وکالت

ساخت و ساز در حریم مترو مشروط شد

نتیجه نهایی استخدام آموزش و پرورش اعلام شد

عمده مشکلات مدارس کانکسی و عشایری چیست؟

آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن راه اندازی شد

طرح منع تردد شبانه برای انتخابات لغو شد

8 تا از زیباترین گلهای آپارتمانی

3 اولویت شورای شهر ششم/ کاهش آلودگی هوا، ترافیک و ساماندهی بافت فرسوده

کلید آزمون های ورودی مدارس سمپاد اعلام شد

لغو محدودیت های تردد در همدان

«چِنِشت»، روستای وفاق و همدلی

آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن راه اندازی شد

بهزیستی استان البرز برای مددجویان خود 2 هزار 465 شغل ایجاد کرد

شرکت زرین نیرومیپذیرذ

غربالگری سلامت روان کارکنان شهرداری منطقه 14 آغاز شد

فعالیت های پرورشی و تربیت بدنی دانش آموزان با نیاز های ویژه، الزام است

فعالیت 371 واحد فناور در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی

افزایش محسوس دمای هوای کرمانشاه در اوایل هفته آینده

وضعیت آب و هو امروز 26 خرداد 1400

فعالیت های پرورشی و تربیت بدنی دانش آموزان با نیاز های ویژه، الزام است

توسعه دولت الکترونیک از اقدامات اساسی و زیربنایی دولت تدبیر و امید بوده است

کشف گورستان باستانی در یک کاخ

جذب نیروی معلم آنلاین زبان انگلیسی

کودکان افغانستانی، بدون هیچ تمایزی، در کنار کودکان ایرانی، در ایران تحصیل می کنند

«مدارس ماندگار»، «شناسنامه و میراث فرهنگی و اجتماعی نظام تعلیم و تربیت» هستند

ثبت سفارش «کتاب های درسی» دانش آموزان میان پایه تمدید شد

محدودیت های ترافیکی پایتخت در روز انتخابات اعلام شد

دیدن چهره ای عجیب و مرموز در مریخ / عکس

ایجاد 2465 شغل برای مددجویان بهزیستی البرز

فروشگاه مامان ماهی در جزیره کیش

مقربان خدا در سرزمین خورشید

تداوم وزش باد نسبتا شدید در خوزستان تا روز جمعه

پیش بینی باد و گردوخاک برای شرق و شمال شرق اصفهان

کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می کنند

مدارس خارج از کشور دوره های فارسی آموزی برگزار می کنند/تحریم بانکی و مشکلات پرداخت حقوق

تحصیل کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران

راه اندازی دو دپارتمان مشترک تخصصی، نخستین بار در کشور

محدودیت های ترافیکی پایتخت در روز انتخابات اعلام شد

آسمان در اغلب مناطق کشور صاف و آفتابی است

تست کرونا با آب نبات چوبی در مدارس آلمان

اجرای طرح انیمیشن در پارک گولان

وزیر آموزش و پرورش: کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می کنند

تمهیدات ویژه فروشگاه های زنجیره ای برای حفظ سلامتی مردم در دوران کرونا

کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می کنند

کودکان افغانستانی بدون هیچ تمایزی در ایران تحصیل می کنند

باد و آتش با هم در جنگل های کرخه می وزند

هوای قم در وضعیت ناسالم قرار گرفت

وضعیت آب و هو امروز 26 خرداد 1400

سالن کار و کمک اشپز نیازمندیم

اجرای دوباره عملیات ساخت کتابخانه استاندارد اسدآباد از هفته آینده

لیست مدارس مناسب سازی شده اخذ رای ویژه معلولان اعلام شد

توانمندسازی کودکان کار در اولویت منطقه2

کمبود 200 هزار معلم برای سال تحصیلی آینده | زنگ خطر کلاس های بی معلم در تمام استان های کشور

کمبود 200 هزار معلم برای سال تحصیلی آینده | زنگ خطر کلاس های بی معلم در تمام استان های کشور