مطالب مرتبط:
تلاش جاکارتا برای ایجاد بهترین مرکز مطالعه قرآن در جهان
ترابی، بهترین بازیکن مرحله گروهی لیگ قهرمانان
بانک سپه با تمام ظرفیت در خدمت توسعه و پیشرفت کشور قرار دارد
عواقب بی تفاوتی در رعایت شیوه نامه های بهداشتی
ترابی، بهترین بازیکن مرحله گروهی لیگ قهرمانان
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 06:302021-05-10سياسي

دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری/ بهترین شیوه خدمت در کسالت


براساس آموزه های حدیث، آماده کردن لوازم استراحت بیمار، تهیه خوراک مناسب و رسیدگی به امور فرزندان ازجمله مسئولیت هایی است که در زمان بیماری یکی از زوجین برعهده دیگری قرار می گیرد.

- در گفت وگویی که با دکتر فاطمه محبی، استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس مسائل خانواده، انجام داده به بررسی اهمیت پرستاری از همسر در شرایط کسالت و بیماری پرداخته است.

آن طور که این محقق دینی توضیح می دهد، بهترین شیوه خدمت به همسر در شرایط سخت و بیماری را می توان در سبک زندگی امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مشاهده کرد.

در روایت ها نقل شده زمانی که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به دلیل آزار و ضرب و شتم دشمنان، مجروح شده و زمان ارتحالش فرارسید، مطالبی را در مورد شیوه غسل دادن، نحوه تشییع و محل دفن کردن به همسرش، امام علی علیه السلام، وصیت کرد و آن حضرت هم طبق سفارش رفتار کرد.

حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در دوران بیماری همسر خود مانند پرستار دلسوزی از ایشان مراقبت می کرد.

در همین مورد امام سجاد علیه السلام از پدر بزرگوار خود، امام حسین علیه السلام، روایت کرده است که: زمانی که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بیمار شد، به امام علی علیه السلام سفارش کرد تا این قضیه را به کسی خبر ندهد.

امام علی علیه السلام هم چنین کرد و به این ترتیب خود آن حضرت پرستاری و رسیدگی به همسر را بر عهده گرفت و در این کار اسماء نیز کمک می کرد.

پرستاری از زنگاهی اوقات اتفاق می افتد که خانمی دچار کسالت و بیماری می شود.

در چنین اوضاعی طبیعی است که از همسرش انتظار داشته باشد که به کمک او بیاید و از او پرستاری کند.

در این شرایط مسئولیت آقایان در قبال همسر خود چیست؟در شرایط بیماری است که زن بیشتر از هر زمانی به حضور همسرش نیاز دارد و همدردی ها و مراقبت های او را از نشانه های محبت و دوستی او می داند.

در حقیقت مرد وظیفه دارد که وقتی همسرش بیمار شد بیشتر از زمان سلامتی در خانه حضور داشته باشد و به او خدمت کند.

چون زن در خانه مرد زحمت کشیده و تا حد توان خود به او خدمت کرده، پس مرد هم موظف است در زمان ناخوشی و بیماری برای درمان او تلاش کند.

در این شرایط پرداخت هزینه های درمانی همسر هم از جمله نفقه هایی است که پرداخت آن بر مرد واجب است.

در کتاب وسائل الشیعه در این مورد نوشته شده که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در جمع عده ای از مردم فرمودند: هر کسی که برای برآوردن حاجت بیماری تلاش کند، چه در این کار موفق شود یا نه، از گناهان خارج می شود مانند روزی که از مادر متولد شده است.

یکی از افراد حاضر در جمع پرسید: ای رسول خدا! اگر بیمار یکی از افراد خانواده او باشد، آیا ثواب بیشتری نخواهد برد؟ آن حضرت پاسخ فرمود: بله.

بنابراین پرستاری از همسر بیمار علاوه بر اینکه یکی از مسئولیت های شوهر به حساب می آید، خیر و ثواب بسیاری هم برای او به همراه دارد.

یکی از پاداش های دنیایی این خدمت آن است که زن محبت و پرستاری شوهر خود را در زمان بیماری از یاد نخواهد برد و اگر بعدها مرد دچار کسالت شود، او بهتر از آن خدمت خواهد کرد.

بی وفایی در شرایط بیماریالبته گاهی دیده می شود که بعضی از مردان در مواقع ناخوشی همسر خود به او توجهی نمی کنند.

این افراد در زمان سلامتی زن، از او بهره برده و از دست پخت و خانه داری او فیض می برند، به محض اینکه زن بیمار می شود نه تنها هیچ خدمتی به او نمی کنند بلکه گاهی از پرداخت هزینه های درمان او هم خودداری می کنند.

گاهی این اتفاق آن قدر دامنه دار می شود که اگر بیماری زن ادامه پیدا کند، شوهر او را ترک کرده و به یوفایی می کند.

در این مورد باید توجه این دسته از مردان را به حدیثی که در کتاب وسائل الشیعه نوشته شده جلب کرد که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند: بهترین شما کسی است که برای اهل بیتش خوب تر باشد و من نسبت به خانواده ام از همه بهتر هستم.

پرستاری از شوهردر شرایط بیماری وظایف خانم ها نسبت به همسران خود چیست؟در کتاب بحارالانوار نوشته شده که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرموده است: جهاد زن این است که به خوبی شوهرداری کند.

یکی از زمینه های خوب شوهرداری کردن برای زن زمانی است که همسر او دچار بیماری و کسالت می شود.

در این زمان است که زن بیشتر از گذشته در معرض آزمایش قرار می گیرد، چون بیمار احتیاج دارد که کسی با او هم دردی و مدارا کند و به امورش رسیدگی کرده و از او دلجویی نماید.

از طریق پرستاری، دلداری و تقویت روحیه است که زن می تواند زمینه بهبود حال همسر خود را فراهم کند.

زن وظیفه دارد که در زمان ناخوشی و بیماری همسرش بیشتر از همیشه با او مهربان باشد، اظهار همدردی کند و با آرام نگه داشتن محیط خانه زمینه آرامش و بهبود همسر خود را فراهم کند.

آماده کردن لوازم استراحت بیمار، تهیه خوراک مناسب و رسیدگی به امور فرزندان هم از دیگر مسئولیت هایی است که در زمان بیماری مرد بر عهده زن قرار می گیرد.

در این شرایط خوب است زن شب ها تا اندازه ای که می تواند در کنار بستر همسر بیمار خود باشد و اگر خوابش برد، بعد از بیداری فوراً به او سر زده و از احوالش جویا شود.

این نوع کارها نشانه محبت و دلسوزی زن نسبت به همسرش است و این کار مسئولیت مرد را در زمان ناخوشی زن پررنگ تر جلوه می دهد.

بحران های خانوادگیگاهی خانواده ها به بحران ها و امتحان های گوناگون مورد آزمایش قرار می گیرند.

به نظر می رسد شرایط بیماری برای یکی از اعضای خانواده هم از این قاعده مستثنا نیست.

در این اوضاع بهترین نوع برخورد با مشکل چیست؟صبر و گذشت یکی از الزامات زندگی خانوادگی است و این موضوع به خصوص در شرایط سخت و بیماری اهمیت بیشتری پیدا می کند.

در عین حال این نکته در مورد ارتباط با خانواده همسر هم بسیار مهم و قابل توجه است.

مشخص است که همه زن ها و مردهای مسلمان، مسئولیت خود را درباره ارتباطات فامیلی با خانواده همسر می دانند و رعایت می کنند.

اما گاهی اوقات اتفاق می افتد که پدر یا مادر خانم بیمار می شود و شوهر تمایلی ندارد که زن به خانه پدری رفته و از والدین بیمار خود پرستاری کرده و به امور آن ها رسیدگی کند.

در عین حال خودش هم وظیفه مهم صله رحم را از یاد می برد و به عیادت پدرزن یا مادرزن بیمارش نمی رود.

این اتفاق در مورد خانه مرد هم مصداق دارد.

به هر حال احتمال اینکه والدین یکی از زن و شوهر دچار بیماری شوند، کم نیست.

در چنین شرایطی چه مسئولیتی بر عهده خانواده است؟به هر حال ناخوشی و کسالت برای هر کسی امکان دارد و این اتفاق به خصوص در مورد والدین مسن احتمال بیشتری دارد.

گاهی اوقات مخالفت های زن یا شوهر برای رسیدگی طرف مقابل به امور خانواده همسرش تا اندازه ای است که با حرف ها یا کارهای خود باعث رنجش دیگری می شود و طرف مقابل برای دفاع از خودش جوابی می دهد و این کار آن قدر ادامه پیدا می کند که طرفین از کوره در می روند و یا مدام به یکدیگر توهین می کنند و یا صله رحم را فراموش کرده و فرار را بر قرار ترجیح می دهند.

به مرور مشکل آن قدر ریشه دار می شود که رفتن به خانه پدرزن یا پدرشوهر منتفی می شود.

در این شرایط بحرانی است که صفت صبور بودن و گذشت جلوه می کند و به عنوان راه حل مشکل مطرح می شود.

بیماری والدین و دستور قرآنیدر اینجا مطرح می شود که آیا زن یا مرد حق دارد با والدین همسر خود که در شرایط بیماری است، قطع رابطه کند؟بر اساس دستورات قرآن کریم و سیره پیامبر اسلام و ائمه اطهار علیهم السلام، انسان در هیچ شرایطی اجازه قطع کردن صله رحم را ندارد.

البته می تواند به شیوه معقول و متناسب با شرایط ارتباط برقرار کند، اما به هیچ وجه نباید صله رحم را با اقوام، چه اقوام خود فرد باشد و یا خویشاوندان همسر، قطع کرد.

در کتاب نهج الفصاحه نوشته شده که پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله درباره آسیب های ناشی از قطع ارتباط فامیلی می فرماید: سریع ترین کارهای بد که کیفرش زود به انسان می رسد، ستم کاری و قطع صله رحم است.

چه برسد به اینکه این کار در زمان ناخوش احوالی آن ها اتفاق بیفتد.

بهترین شیوه خدمت به همسرآیا در آموزه های اسلامی و سبک زندگی ائمه اطهار علیهم نمونه ای از خدمت به همسر در شرایط بیماری وجود دارد؟بهترین شیوه خدمت به همسر در شرایط سخت و بیماری را می توان در سبک زندگی امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مشاهده کرد.

در روایت ها نقل شده زمانی که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به دلیل آزار و ضرب و شتم دشمنان، مجروح شده و زمان ارتحالش فرارسید، مطالبی را در مورد شیوه غسل دادن، نحوه تشییع و محل دفن کردن به همسرش، امام علی علیه السلام، وصیت کرد و آن حضرت هم طبق سفارش رفتار کرد.

حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در دوران بیماری همسر خود مانند پرستار دلسوزی از ایشان مراقبت می کرد.

در همین مورد امام سجاد علیه السلام از پدر بزرگوار خود، امام حسین علیه السلام، روایت کرده است که: زمانی که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بیمار شد، به امام علی علیه السلام سفارش کرد تا این قضیه را به کسی خبر ندهد.

امام علی علیه السلام هم چنین کرد و به این ترتیب خود آن حضرت پرستاری و رسیدگی به همسر را بر عهده گرفت و در این کار اسماء نیز کمک می کرد.

زمانی که زمان ارتحال حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها رسید به همسرش وصیت کرد تا خودش مراسم تجهیز و تدفین را بر عهده بگیرد، در شب او را دفن کرده و محل دفن را هم از دیگران پنهان نگه دارد.

امام علی علیه السلام مطابق همین وصیت عمل کرد.

اما پس از دفن دچار غم و اندوه زیادی شد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: حضرت فاطمه زهرا سلام الله - امام علی علیه السلام - زهرا سلام الله علیها - حضرت فاطمه زهرا - بیماری - علیه السلام - فاطمه زهرا - حضرت فاطمه - استاد حوزه و دانشگاه - همسر - سلام - علیه - امام علی - فاطمه - حوزه و دانشگاه - شیوه - السلام - زمان - بهترین - شرایط - کسالت - استاد حوزه - سبک زندگی - شرایط سخت - زهرا - خدمت - حدیث - ضرب و شتم - امام - الله

آخرین اخبار سرویس:
بازداشت 30 نفر در مورد خرید و فروش رای در البرز

ویدئو | بدون نوآوری روزنامه ها آینده ای ندارند

نقش رسانه ها برای حضور و مشارکت مردم در انتخابات فعالانه بود

پیروزی آیت الله رییسی در انتخابات تداوم پیروزی انقلاب اسلامی است

محسنی اژه ای: مردم در این انتخابات به شخص رأی ندادند

اعضای شورای ششم شهر تیران معرفی شدند

95 درصد از قتل های کرمانشاه ناشی از اختلافات قابل حل است

پذیرش مدرسه عالی فقه و اصول حضرت قائم شعبه مازندران

سفیر جدید انگلیس در ایران معرفی شد

وبینار گرامیداشت شهید دکتر مصطفی چمران در اهواز

تفسیر آیات 245 و 246 سوره بقره از سوی آیت الله عابدی + صوت

اعلام تعداد مراکز رای گیری در عراق

سوالی که از رییسی پرسیده نشد!

وبینار نقش سادات رضوی در گسترش فرهنگ و اندیشه اسلامی در هند برگزار می شود

انبارلویی: طبق مصوبه مجلس، آمریکایی ها باید خسارت برجام را یکجا پرداخت کنند، تمام تحریم ها را هم بردارند، تعهد هم بدهند علیه ما در حوزه های مختلف کاری نکنند / آن وقت مجلس تصمیم می گیرد ایران به برجام برگردد یا نه

قانون جدیدی برای دائمی شدن قراردادهای موقت کار

فقر مذموم و ممدوح در روایات اهل بیت(ع)

تصاویر | دعایی کتاب مهاجرانی را به رییسی هدیه داد

یاسوج میزبان کاروان زیر سایه خورشید

آیت الله رییسی امروز درباره سیاست خارجی چه گفت؟

ویژه برنامه های شب و روز ولادت حضرت رضا(ع) در حرم رضوی اعلام شد/ سخنرانی آیت الله رییسی ساعت 18 در صحن پیامبر اعظم(ص)

محسنی معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران شد

رتبه اول مردم قم در پرداخت صدقات کشور

خبر اولیانوف از دور بعدی مذاکرات

حاجی بابایی مجدداً رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شد

پرداخت حقوق مشمولین اصلاح تبصره (1) قانون حالت اشتغال

«کویر»؛ بازتاب نگاه بنیادین شریعتی به هستی و انسان

تصویب کلیات لایحه مبارزه با قاچاق انسان در کمیسیون قضایی مجلس

پیام تبریک رییس جمهوری چین به رییسی | تاکید بر همکاری راهبردی ایران و چین در 50 سالگی آغاز روابط دیپلماتیک

مشاور املاک خانم ترجیحا خانم

جذب نیرو در سالن آرایش یاس

استخدام کارگر ساده تولیدی ظروف چوبی

آیت الله عبادی: بسیجیان باید جامعه را در برابر ویروس غرب پرستی واکسینه کنند

تقدیر آیت الله سعیدی از مردم و دست اندرکاران انتخابات در قم

آمریکا و اروپا تمایلی به رفع تحریم ها و احیای برجام ندارند

رییس جمهور ترکمنستان پیروزی «سید ابراهیم رییسی» را تبریک گفت

حواشی نخستین نشست خبری رییسی؛ بدون سرما، با پاسخ خیر به بایدن!

سفرای 4 کشور با ظریف خداحافظی کردند

پیام تبریک آیت الله توکل به منتخب مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری

مهدی کروبی عمل جراحی شد

پخش زنده ویژه برنامه ولادت امام رضا (ع) در لنز ایرانسل

اعلام نتابج انتخابات شوراهای شهرهای کلاچای، چابکسر، واجارگاه و رحیم آباد

نقش اخلاق زناشویی در کارآمدی خانواده بررسی می شود

تجلیل خدام امام رضا (ع) از کادر درمان و صنعتگران ساوجی

حاجی بابایی مجددا رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شد

پایتخت زیارت ایران در شب میلاد امام هشتم/ حرم شلوغ است، مشهد خلوت

واکنش کاربران به نخستین نشست خبری رییسی/ آمریکا «خیر»، نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر!

رییس جمهور چین پیروزی رییسی در انتخابات را تبریک گفت

لزوم احداث زائر سرا و استراحتگاههای مناسب، توسط آستان قدس رضوی در استان ایلام

آغاز ثبت نام دوره های تابستانه مجتمع شهید آوینی صداوسیما

افرادی که رای باطله دادند فرصت سوزی کردند

حاجی بابایی رییس کمیسیون برنامه و بودجه ماند

رییس جمهوری ترکمنستان به حجت الاسلام رییسی تبریک گفت

ستاد کرونا: افزایش 3.3 درصدی مراجعان به بیمارستان ها

دعایی کتاب مهاجرانی را به رییسی هدیه داد

عبادی زاده: مردم در انتخابات پاسخ بدخواهان را دادند/ اراده ملی ما بر جوسازی بدخواهان غلبه کرد

بازتاب نخستین نشست خبری رییس جمهوری منتخب در رسانه های خارجی

اعلام منتخبان چهارحوزه انتخابات میاندوره ای مجلس

تشکر مجلس از حماسه ملت

رییسی: تحول قضایی با حضور رییس جدید قوه قضاییه همچنان ادامه خواهد داشت

مدرسه تبلیغ افتتاح می شود

اصلاح هندسی تقاطع آیت الله سعیدی - هاشمی

تشکیل گروه های مقاومت از اقدامات برجسته شهید چمران در تقابل با دشمن بود

گاردین: رییسی ایران را در موضع قوی تر قرار می دهد

بزرگداشت قاری مشهور به «صوت الباکیه» و «صوت الخاشعه» + صوت

مهدی کروبی عمل جراحی شد

محسنی اژه ای: قطار کشور به مسیر اصلی انقلاب بازگشته است

استقبال ایران از پیشنهاد آذربایجان برای ایجاد بستر همکاری منطقه ای 3+3

توسعه زیرساخت های خوزستان در بخش راه، آب و برق

اولین نشست خبری رییس جمهور منتخب ایران

ابراهیم رییسی با برجام چه خواهد کرد؟

مردم بین شورای چهارم و پنجم قضاوت کردند/ از بین رفتن رقابت نخبگانی در مشهد

دستگیری 129 نفر از اعضای شهرداری استان فارس

رییس جمهور ترکمنستان پیروزی «سید ابراهیم رییسی» را تبریک گفت

زنگ خطر کرونایی در استان بوشهر به صدا درآمد/ ثبت 9 فوتی جدید

پخش بیش از 42 هزار دقیقه برنامه انتخاباتی در صدا و سیمای فارس

همگرایی مجلس و رییس جمهور منتخب حل مشکلات کشوررا شتاب می بخشد

زندگی همه مردم به نوعی متأثر از عملکرد سازمان ملی استاندارد است

رایگان شدن عضویت در کتابخانه های عمومی همدان

استوری موشن | السلام علیک یا غریب الغربا یا معین الضعفا

نشست خبری سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور منتخب

جشن میلاد امام مهربانی ها در حرم مطهر شاهچراغ (ع)

استان مرکزی در آستانه شیوع موج پنجم

راهکاری برای آن ها که با چالش مدیریت شهرت در فضای مجازی مواجه اند

شورای نگهبان چهارشنبه نظر خود درباره انتخابات را اعلام می کند

اسامی منتخبان انتخابات شورای اسلامی شهر ورامین و جوادآباد

خبر اولیانوف از دور بعدی مذاکرات

روابط با عربستان با هیچ مانعی مواجه نیست

خنگول ترین گربه جهان موقع شکار

سردار کارگر انتخاب حجت الاسلام رییسی را تبریک گفت

اعتبارنامه علمی «مطالعات علوم قرآن» منتشر شد 

دنیا بداند شرایط ایران تغییر کرده است/ رابطه سفره مردم را با دلار قطع می کنم

تصویب تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در کمیسیون انرژی مجلس

یار گمنام امام

تبریک فرمانده قرارگاه شمال شرق ارتش به رییس جمهور منتخب

1482 ؛ پل ارتباطی مردم با بهزیستی

سفرای 4 کشور با ظریف خداحافظی کردند

فارس24| از نشست خبری رییسی تا مذاکرات وین

فرصت دو روزه برای اعتراض به نتایج انتخابات شوراها

پیام تبریک رییس سازمان ثبت اسناد به رییس جمهور منتخب

دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری/ بهترین شیوه خدمت در کسالت

دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری/ بهترین شیوه خدمت در کسالت