مطالب مرتبط:
طراحی شبکه حمل و نقل درون شهری با درخواست و نیاز شهروندان
فرمانده نظامی عراقی: امنیت در کربلا و اطراف کنسولگری ایران برقرار شد
چهره سرشناس فوتبال ایران استقلالی می شود؟
آشوبگران کیوسک های اطراف کنسولگری ایران در کربلا را آتش زدند
سفیر جدید ایران در سوریه معرفی شد
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 06:152021-05-10اقتصادي

استراتژی حمل و نقل پایدار شهری در کلانشهرهای ایران چیست؟


در سال های اخیر حمل و نقل پایدار شهرها مورد توجه کارشناسان و گردانندگان حمل و نقل و ترافیک قرار گرفته چرا که بی شک نداشتن برنامه ‎ریزی راهبردی در این حوزه باعث اتلاف سرمایه ها برای تأمین زیرساخت های شهری خواهد شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، حمل و نقل پایدار شهری یکی از مسائل مهم پیش روی شهرهای بزرگ کشور به عنوان مهمترین ابزار توسعه شهرها، ترافیک ایمن و آرام و افزایش کیفیت زندگی شهری شهروندان است.

بروز یا تشدید برخی اثرات منفی و زیان بار حمل و نقل شهری به عنوان یکی از اساسی ترین بخش های کشور در سال های اخیر در کانون توجه اکثر کارشناسان و برنامه ریزان قرار گرفته است؛ به عنوان نمونه تراکم فراوان وسایل نقلیه در معابر شهری و مصرف بالای سوخت های فسیلی معادل نزدیک شدن به آستانه اتمام این منابع غیر جایگزین و انتشار آلاینده های مخرب محیط زیست ناشی از آنها را تداعی می کند.

بررسی آمارها نشان می دهد که تا سال 2025 مصرف انرژی در بخش حمل و نقل و انتشار گازهای گلخانه ای نسبت به سال 2000 تا دو برابر افزایش یابد و علاوه بر این به طور میانگین سالانه حدود 500 هزار نفر در کشورهای در حال توسعه دچار مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا و حمل و نقل می شوند.

در برنامه ریزی از دیدگاه توسعه پایدار برای شهر ناگزیر باید سامانه حمل و نقل نیز به گونه ای طراحی شود که با ملاک های توسعه پایدار هماهنگ باشد؛ به کارگیری سامانه های مدرن و روش های جدید حمل و نقل شهری در شهرهایی که ترافیک و آلودگی شدید دارند دارای جایگاهی ویژه و با اهمیت است.

راهبرد حمل و نقل پایدار؛ تضمین کننده توزیع عادلانه امکانات محمدرضا رضایی دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه یزد در این باره می گوید: برنامه ریزی حمل و نقل پایدار شهری، حوزه مطالعاتی میان رشته ای و تقریباً حرفه ای تخصصی جدیدی است که بنیان های نافذ تئوریک، ابزار روش شناسانه و حوزه وسیعی از تداوم فعالیت بخش های دولتی و خصوصی را کسب کرده است.

وی تصریح می کند: اهمیت بالای حمل و نقل و تأثیرگذاری آن بر بسیاری از حوزه های اقتصادی اجتماعی توسعه راهبردی سیاست گذاری محیط زیست باعث شده که در تمام دنیا مدیران و مسئولان تلاش کنند حمل و نقل را در قالب مدیریت جامع حمل و نقل ساماندهی کنند و با استفاده از جدیدترین روش های طراحی و برنامه ریزی و با در اختیار گرفتن تمام ابزارهای ممکن و فراهم آوردن زمینه همکاری بین متخصصان رشته های مختلف راه را برای رسیدن به یک راه حل پایدار و متعادل در زمینه مسائل حمل و نقل شهری هموار کرده و با توجه به عواملی که باعث عدم پایداری در حمل و نقل شهرداری می شود زمینه افزایش کارایی و اثربخشی این بخش را نیز فراهم کنند.

دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه یزد ادامه می دهد: در کشور ما حمل و نقل یکی از مهمترین دغدغه های مدیریت کلان شهری است؛ بدون هیچ گونه اغراق از ابتدای ورود وسایل نقلیه موتوری به ایران در دوره قاجاریه و ایجاد توسعه در شهرها تاکنون مدیریت حمل و نقل شهرهای ما به دلایل زیادی همچون وارداتی بودن ابزارها و نبود فرهنگ استفاده از آن، ورود مداوم فناوری های جدید، تغییر عادت ها و مطالبات اجتماعی و فرهنگی مردم با چالش های بسیاری روبرو بوده است.

وی می افزاید: در طول این سال ها مدیران و برنامه ریزان مدیریت شهری تلاش کردند تا با به کارگیری متخصصان در بسیاری از زمینه های مرتبط با حمل و نقل نگاهی همه جانبه به مسائل حمل و نقل داشته باشند و با ارائه طرح های جامع و برنامه های درازمدت ضمن حل مشکلات، با در نظر گرفتن پایداری در حمل و نقل، ملاک ها و شاخص های آن در جهت مدیریت بهتر تلاش کنند.

رضایی با بیان اینکه به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی برخی از کلانشهرها پذیرایی جمعیت هایی هستند که در جستجوی کار و زندگی بهتر به آن شهرها مهاجرت می کنند، می گوید: لازم است مدیران و برنامه ریزان شهری در جهت توسعه پایدار حمل و نقل شهری طرح ها و برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت را به مرحله اجرا بگذارند.

وی تاکید می کند: حمل و نقل پایدار مجموعه ای از سیاست ها و دستورالعمل های یکپارچه، پویا، پیوسته و دربردارنده اهداف اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی است که توزیع عادلانه و استفاده مؤثر از منابع جهت رفع نیازهای حمل و نقل جامعه و نسل های آینده را به همراه دارد.

دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه یزد می گوید: در گزارش بانک جهانی در سال 1996 حمل و نقل پایدار و ارکان آن این چنین تعریف شده که رکن اقتصادی و مالی آن شامل مناسب بودن ساختار سازمانی اقدامات و سرمایه گذاری برای زیرساخت های حمل و نقل، رکن زیست محیطی و اکولوژیکی شامل بررسی چگونگی سرمایه گذاری برای حمل و نقل و انتخاب اشکال مختلف حمل و نقل که بر روی کاهش مصرف انرژی و انتشار آلاینده ها اثر می گذارد و رکن اجتماعی آنکه بر کافی بودن دسترسی به خدمات حمل و نقل برای همه اقشار جامعه تاکید دارد.

وی می افزاید: راهبرد حمل و نقل پایدار، دستورالعملی چند بعدی، یکپارچه، پویا و پیوسته است که تضمین کننده توزیع عادلانه امکانات و احتیاجات در زمان ها و مکان های مختلف با در نظرگیری عوامل متغیر و مؤثر در شبکه شهری است.

راهبرد تهاجمی؛ نجات بخش توسعه حمل و نقل پایدار شهری کلانشهرها محسن تندیسه کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری معتقد است که مدیریت در حوزه حمل و نقل پایدار شهرها همواره چالشی پایان ناپذیر برای مدیران شهری در کشور ما بوده است.

وی با بیان اینکه آشفتگی و تغییرات پرشتاب و مداوم در مؤلفه های اساسی حمل و نقل در کنار مسائلی همچون سیاست های متغیر دولت ها، تعدد مؤلفه های تأثیرگذار بر حمل و نقل، جایگاه اساسی حمل و نقل در روند توسعه، نقش تأثیرگذار حمل و نقل در زندگی مردم و غیره باعث شده مدیریت حمل و نقل یکی از مهمترین و پیچیده ترین حوزه های مدیریت لقب بگیرد و همواره نیازمند توجه ویژه باشد، اظهار می کند: آنچه مسلم است برای حل مشکلات حمل و نقل در شهرها مدیران و برنامه ریزان این حوزه باید جلوتر از زمان حال حرکت کنند زیرا در این حوزه سرشار از بی ثباتی و آکنده از عدم قطعیت ها، تنها رویکرد و سیاستی که احتمال موفقیت و کامروایی دارد، تلاش برای شناخت آینده و مؤلفه های تأثیرگذار بر آن است.

این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری ادامه می دهد: پایداری در یک دیدگاه جامع از سه بخش اقتصاد، اجتماع و محیط زیست تشکیل شده و بر این اساس دستیابی به پایداری در حمل و نقل به معنای ایجاد تعادل بین سه بخش است؛ به عبارتی حمل و نقل پایدار سامانه ای در دسترس، دوستدار محیط زیست و قابل استطاعت است که در این مورد شهرهایی همچون سنگاپور، سئول، کوریتیبا، منهتن و ردیچ تجربیات ارزنده ای دارند.

وی با بیان اینکه بررسی سیر تحول تدریجی تفکرات برنامه ریزی حمل و نقل در مقیاس جهانی نشان دهنده تغییر رویکرد کشورها از تاکید بر احداث شبکه بزرگراهی به سمت تمرکز بر حمل و نقل عمومی، مدیریت تقاضای سفر، مدیریت سامانه ای و مدیریت ترافیکی است، می گوید: این فرآیند در کشور ما متناسب با فرآیند جهانی دنبال نشده و شاهد ضعف جدی در زمینه برنامه ریزی حمل و نقل در کشور هستیم؛ هر چند در سال های اخیر اقدامات مثبتی نیز صورت گرفته است.

تندیسه تصریح می کند: راهکارهای دستیابی به حمل و نقل شهری پایدار با ترجمه ادبیات جهانی شامل تغییر دیدگاه مردم و مدیران در ارتباط با مفهوم و کارکرد پایدار در حمل و نقل همچنین تغییر در ساختار شهری و کاربری اراضی با افزایش تراکم و اختلاط کاربری ها، ترویج پیاده روی و دوچرخه سواری، گسترش حمل و نقل عمومی، ارتقای سطح فرهنگ ترافیک و ترویج استفاده کمتر از خودروهای شخصی و مدیریت تقاضای سفر است.

وی با بیان اینکه ایجاد حمل و نقل پایدار در کلان شهرها می تواند مؤثرترین ابزار هدایت توسعه شهری و ارتقای کیفیت زندگی شهری شود، اظهار می کند: تحقیقات کارشناسان نشان می دهد که زیرساخت های بخش حمل و نقل به طور محسوس با ضعف هایی مواجه است که در صورت برنامه ریزی صحیح می توان از شدت ضعف ها و تهدیدها کاسته و نقاط قوت و تثبیت و از فرصت های موجود بیشترین بهره برداری را به عمل آورد.

این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری تاکید می کند: راهبرد نهایی توسعه حمل و نقل پایدار شهری کلانشهرها یک راهبرد تهاجمی بر پایه تقویت نقاط قوت و استفاده از فرصت های موجود است و بهترین راهبرد استفاده صحیح و بهینه از بودجه تخصیصی در خصوص توسعه سامانه های حمل و نقل و استفاده از سایر روش های تأمین مالی همچون جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی است.


کلید واژه ها: حمل و نقل - شهری - کارشناسان - پایدار - زیرساخت های شهری - سوخت های فسیلی - حمل و نقل شهری - برنامه - ترافیک - یکی از - وسایل نقلیه - کیفیت زندگی - معابر شهری - زندگی شهری - محیط زیست - قرار - کشور - ایمن - شهروندان - جایگزین - خبرنگار - آلاینده - راهبردی - زیرساخت - انتشار - سرمایه - افزایش - آستانه - توسعه - نزدیک

آخرین اخبار سرویس:
27خرداد 17ژوئن روز جهانی مقابله با بیابان زایی و خشکسالی نامگذاری شده است

قول مساعد وزیر نیرو برای افزایش برق البرز

پیشرفت 93 درصدی پروژه بریکت سازی فولاد سفیددشت

روز بد بورس های جهان

خرید نهال گردو با بهترین قیمت در سال 1400 در نهالستان غرب نهال

نرخ رشد جمعیت اسدآبادی ها 1.6 درصد است

دستور وزارت کشور برای توقف فعالیت انجمن بلاکچین به دلیل تخلفات

آغاز فروش نقدی پیکاپ آمیکو آسنا | قیمت جدید

قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا امروز 1400/03/27

ورود 2 میلیون دُز واکسن کرونا به کشور توسط هلال احمر

افزایش مستمری بازنشستگان «صندوق بیمه اجتماعی» چه زمانی پرداخت می شود؟

قطعی برق در واحدهای صنعتی البرز، تولید را با مشکل مواجه کرد

2 میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شد

تولید روغن بیش از نیاز مصرف

روند انتقال سردار به سری آ آغاز شد/ آزمون در تیم مورینیو

بزرگترین محموله واکسن در راه تهران

قیمت ارزهای دیجیتال پنج شنبه 27 خرداد/ ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

ساخته شدن قدرتمندترین آهنربای جهان

قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا 1400/03/27

کمک 25 میلیون دلاری بانک توسعه آسیا به تاجیکستان برای خرید واکسن

چهار رسته شغلی جدید که وام کرونایی می گیرند

خروج آرام اقتصاد از رکود عمیق

سدان چینی ایرانی فردا اس ایکس 5 + بررسی، مشخصات و فنی فردا SX5

طرح مفهومی برای ماه عسل فضایی برای زوج ها

روابط عمومی آب و فاضلاب استان کرمان: 40 درصد آب مورد نیاز استان تامین نمی شود

چگونه ایده های ماندگار بسازیم | برادران هیث از راز ایده های موفق می گویند

150 مگاوات برق به سهمیه البرز افزوده شد

ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

اعتبار 450 میلیارد ریالی رفع تنش آبی تبریز تخصیص یافت

روند انتقال سردار به سری آ آغاز شد/ آزمون در تیم مورینیو

لزوم استفاده از همه ظرفیت ها برای خرید گندم و کلزای کشاورزان مازنی

اختصاص کمک 25 میلیون دلاری بانک توسعه آسیا به تاجیکستان جهت خرید واکسن

آمار کرونا جهان 27 خرداد 1400؛ 9462 فوتی و 397 هزار ابتلای جدید

سایپا سال های موفقیت آمیزی را تجربه می کند

اُفت قیمت 18 ارز در بازار بین بانکی

افت سهام آمریکا در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس فدرال رزرو

افزایش 4.6 درصدی مصرف آب در استان مرکزی/ شهرهای خنک آب بیشتری مصرف می کنند

مبلغ مستمری خرداد مددجویان بهزیستی ناقص پرداخت شد؟

(تصاویر) سیل ویرانگر در نپال

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از پاویون شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه ماکس 2021 روسیه

همکاری بانک رسالت و کمیته امداد در حمایت از مشاغل خرد

آشنایی با کاربرد و مزایای اجاره اسپیس فریم

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسید

جزییات مهم از 4 واریزی برای مردم در تیرماه

ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

کردستان هفتمین استان پرفروش در طرح ملی بهارانه کتاب

تکاپوی هنرمندان برای احداث بازارچه خاتم

بازگرداندن 142 غریق دریای خزر به زندگی

خرید پوشاک عمده و آنلاین

کشف 5 انبار نگهداری کالا های قاچاق

بیش از سه میلیون و 600 هزار واجد شرایط رای در خوزستان

گروه بهمن با محصولات متنوع به نمایشگاه اربیل رفت

سبد جامع خدمات ارزی بانک دی، یک مزیت رقابتی استراتژیک است

ارائه پیشنهاد افزایش 70 درصدی یارانه مراکز توانبخشی و حق پرستاری معلولان به هیات دولت

دو میلیون دُز واکسن کرونا امروز وارد کشور شد

به طور همزمان در تهران، کرمان و اصفهان یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه تولید میدکو برگزارشد

شدت بیابان زایی خیلی شدید در نیمی از گستره سومین استان بیابانی کشور

تمدید مهلت اظهارنامه صاحبان مشاغل تا 15 تیر

قیمت لوکس ترین کولرهای بازار/ جدول

بزرگترین محموله واکسن کرونا به تهران رسید

مرحله دوم سود سهام عدالت واریز می شود | چهار واریزی تیرماه 1400 کدام است؟

10 نکته که پیش از ورود به بازار رمزارزها باید بدانید

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسید

کار با گوشی در حوزه تبلیغات در شبکه اجتماعی بدون محدودیت سنی

بازاریاب ویزیتور اقا با سابقه پخش لوازم آشپزخانه

کار در منزل با درآمد بالا

شرکت لوستر ارغوان جهت فروش محصولات خود در شیروان

شدت بیابان زایی خیلی شدید در نیمی از پهنه بزرگ استان سمنان

استخدام منشی و بازاریاب

جدول خاموشی برق استان زنجان در 27 خردادماه

اغلب سهام آسیا اقیانوسیه افت کردند

کارگر خط تولید

بنز e240 بهترین یا هیچ!

افت سهام آمریکا در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس فدرال رزرو

شتران قطری مسافران پرحاشیه گمرک +عکس

سقوط 2 درصدی قیمت جهانی طلا پس از بیانیه فدرال رزرو

مستند خبری آلبلاغ اسفراین

بزرگترین محموله واکسن در راه تهران

قیمت ارز دولتی 27 خرداد 1400/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد

اهداء تندیس زرین اجلاس رضایتمندی مشتری به بیمه دی اهدا شد

قیمت طلا و سکه امروز 27 خرداد 1400 + جدول

قیمت نفت خام از نزدیک 75 دلار سقوط کرد

بازار سرمایه در سال 1400 هم برای شرکت های بیمه ای سود ساز است

وام کرونا به چه مشاغل جدیدی تعلق می گیرد؟ + لیست

قیمت ارز های دیجیتالی در 27 خرداد/ ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

معطلی شترهای قطری در گمرک ایران!

حدود 4میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد های مرغداری خراسان جنوبی

اجرای مدیریت فشار آب برای تامین آب شرب 2 مجتمع آبرسانی در شاندیز/ تمام روستاهای طرقبه در تابستان در معرض کمبود آب شرب هستند

مشتری اصلی خشکبار ایران کیست؟

افزایش کانون های فرسایش بادی زنگ خطری برای عرصه های طبیعی

آغاز نام نویسی وام ودیعه مسکن مستأجران

حدود 4 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد های مرغداری خراسان جنوبی

پیش بینی میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری تا دو روز پایانی

قیمت ارز های دیجیتالی در 27 خرداد 1400 | ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

بزرگترین محموله واکسن کرونا از ابتدا تا کنون به تهران رسید+ تصاویر

استخدام صندوق دار جهت همکاری در کافه

فست فود کار نیازمندیم

کارگر نیمه ماهر و فنی برای تزریق پلاستیک

نیازمندکارگر ساده

نیاز به منشی باسابقه

استراتژی حمل و نقل پایدار شهری در کلانشهرهای ایران چیست؟

استراتژی حمل و نقل پایدار شهری در کلانشهرهای ایران چیست؟