مطالب مرتبط:
سهام عدالت از مهمترین جلوه های اقتصاد مردمی است/ اجازه نمی دهیم به سرمایه های مردم خسارت وارد شود
سهام عدالت از مهمترین جلوه های اقتصاد مردمی است/ اجازه نمی دهیم به سرمایه های مردم خسارت وارد شود
ویروس کرونا از طریق چشم می تواند وارد بدن شود
مشکلی در تأمین ارز واکسن کرونا نداریم / بانک ها می توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند
هشدار ایلان ماسک به سرمایه گذاران در بازار رمز ارزها
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 04:102021-05-09اقتصادي

کرونا به جریان سرمایه چه شوکی وارد کرد؟


آمار های «سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه» نشان می دهد جریان ورودی سرمایه خارجی به کشور های G20 در این دوره 28 درصد کاهش داشته است.

- اما از آنجا که سرمایه گذاری خارجی از دو جز جریان ورودی (inflow) و جریان خروجی (outflow) تشکیل می شود، ورود و خروج سرمایه خارجی در سال 2020 را نیز بررسی کرد.

در این قاب، حجم جریان ورودی سرمایه خارجی 1011 میلیارد دلار است که به دلیل افت 519 میلیارد دلاری، در سال گذشته به شدت تضعیف شده است.

از این میزان افت، چیزی بیش از 400 میلیارد دلار به کشور های OECD تعلق دارد که 265 میلیارد دلار از این میزان افت به کشور های اروپایی برمی گردد.

از بین کشور هایی که همچنان جریان ورود سرمایه خارجی به آن ها مثبت است، چین و آمریکا با اختلاف پیش هستند و در رتبه های بعدی، هند، لوکزامبورگ، آلمان، ایرلند، مکزیک، سوئد، برزیل و رژیم صهیونیستی قرار دارند.

استرالیا، کانادا، انگلستان و روسیه از دیگر کشور هایی هستند که جریان ورود سرمایه خارجی برای آن ها در سال 2020 کماکان مثبت بوده است.

اتریش، سوییس، هلند و ایتالیا هم وضعیت بسیار بدی را در این زمینه تجربه کرده اند.

بازخوانی گزارش OECD از زاویه آمار آمار های گزارش تازه این سازمان مشهور حاوی نکات جالبی است.

این سازمان که در شصتمین سالگرد خود، وظیفه اش را ارائه گزارش های بهتر برای سیاستگذاری بهتر در راستای زندگی بهتر اعلام کرده در آخرین گزارش خود روایت تلخی از ضربه پاندمی کرونا به جریان سرمایه گذاری خارجی ارائه کرده است.

گزارش این سازمان از جریان سرمایه گذاری مستقیم در جهان نشان می دهد سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در سال گذشته میلادی 38 درصد کاهش یافته و از حدود 1150 میلیارد دلار به سطح 846 میلیارد دلار رسیده است.

وضعیتی که گویای کمترین رقم از پایان سال 2005 تا امروز است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) همه گیری کرونا روند نزولی در سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تسریع کرده و به کاهش سرمایه گذاری خارجی به پایین ترین سطح خود از سال 2005 کمک کرده است؛ به طوری که در سال 2020 جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی تنها یک درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل داده است.

عددی که در مقایسه با نرخ 4 درصدی سال 2000، کمترین میزان از نسبت سرمایه گذاری خارجی به GDP جهان را طی دو دهه اخیر نشان می دهد.

کاهش جدی آمار FDI در سال 2020 نشان دهنده اثر پاندمی بر چشم انداز اقتصاد جهانی است.

نزول ارقام گزارش شده در بین کشور های عضو OECD به پایین ترین سطح ممکن از سال 2005 که بیشتر ناشی از خروج سرمایه از کشور های سوییس و هلند بوده، قاب دیگری از فشاری است که کرونا بر بخش های خاصی از جهان وارد کرده است.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی دلیل این موضوع واگذاری بخش بزرگی از سهام نمایندگان شرکت های آمریکایی حاضر در این دو کشور است که در سال 2020 شدت گرفته است.

در واقع فروش سهام موجود در شرکت های ساکن در این کشور ها به وسیله سرمایه گذاران خارجی، و کاهش شدید در جریان ورودی سرمایه گذاری خارجی به ایالات متحده آمریکا و سایر کشور های عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بوده است.

جریانات منفی بدهی های درون سازمانی نیز در کاهش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2020 دخیل بوده اند.

بازگشت فعالیت های ادغام و تملیک (M&A) فرامرزی که در نیمه دوم سال 2020 آغاز شده است و در نیمه اول سال 2021 نیز در کشور های پیشرفته ادامه یافته، می تواند ارزش سرمایه گذاری مستقیم خارجی را افزایش داده و جریان کلی را در سال 2021 افزایش دهد.

در عین حال این وضعیت، تقویت جریان خروج سرمایه جدید و بزرگ در سال 2021 را در پی خواهد داشت و به پایین نگه داشتن جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی منجر می شود.

نمودار بالا جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی سالانه از سال 1999 تا سال 2020 و روند های فصلی و نیم سالی را از سال 2016 تا 2020 نشان می دهد.

نگاهی به ارزش سرمایه گذاری ها در نیمه سال نشان می دهد جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی در نیمه اول سال 2020 حدود 37 درصد کاهش یافته و به کمترین سطح نیم سال از سال 2013 رسیده است.

حتی قبل از اینکه در نیمه دوم سال 17 درصد دیگر کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر نگاهی به ارزش های سرمایه گذاری فصلی نیز نشان می دهد جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی به جز در سه ماه سوم سال که 11 درصد افزایش یافته است در سراسر سال 2020 کاهشی بوده است.

سقوط جریانات ورودی سرمایه گذاری خارجی در 2020 جریانات ورودی سرمایه گذاری خارجی در سال 2020 در بیشتر کشور ها سقوط کرده است؛ در کشور های عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه جریانات ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی با 51 درصد کاهش به 398 میلیارد دلار رسیده که کمترین میزان از سال 2005 بوده است.

گفتنی است ورودی سرمایه گذاری خارجی به کشور های عضو این سازمان تنها 38 درصد از سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهانی را در سال 2020 تشکیل داده است.

این در حالی است که این سهم در سال 2019 حدود 52 درصد و در سال 2018 حدود 58 درصد بود.

بخشی از این افت را می توان به کاهش قابل ملاحظه در ورود سرمایه گذاری خارجی به ایالات متحده آمریکا و جریان ورودی سرمایه منفی قابل ملاحظه کشور هلند نسبت داد؛ در مورد هلند جریانات ورودی منفی به سرمایه گذاری های بورسی همچون فروش سهام شرکت های ساکن هلند و سوییس توسط سرمایه گذاران خارجی و تغییرات در بدهی های درون سازمانی، مربوط است.

از سوی دیگر علاوه بر کشور های آمریکا و هلند، جریان ورودی سرمایه گذاری خارجی به ایرلند (48 میلیارد دلار)، انگلستان (26 میلیارد دلار) و کانادا (24 میلیارد دلار) کاهش داشته است.

از سوی دیگر با وجودی که بسیاری از کشور های سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه با کاهش در ورودی سرمایه گذاری خارجی در سال گذشته مواجه بوده اند کشور های اتریش، نروژ و سوییس با جریان ورودی سرمایه منفی مواجه بوده اند.

با این وجود جریانات ورودی سرمایه گذاری خارجی در لوکزامبورگ و سوئد 10 میلیارد دلار افزایش داشته است.

در کل و مطابق گزارش سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه جریانات ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی به کشور های 27 گانه اتحادیه اروپا حدود 70 درصد کاهش داشته است که عمدتا به دلیل خروج سرمایه از کشور هلند (112 میلیارد دلار) و افت بیش از 10 میلیارد دلاری در سرمایه گذاری خارجی در برخی از کشور های اروپایی است.

از آنجا که از 37 عضو اصلی OECD، 25 کشور اروپایی هستند، اروپا را باید بزرگ ترین قربانی پاندمی سرمایه گذاری خارجی دانست.

البته در یک چارچوب دقیق تر باید قربانی بزرگ این وضعیت از نظر جذب سرمایه خارجی را کشور های صنعتی بلوک دانست.

آمار های سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه نشان می دهد جریان ورودی سرمایه خارجی به کشور های G20 در این دوره 28 درصد کاهش داشته است.

با این وجود در سال 2020 جریانات ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی نه تن ها در کشور های چین و هند کاهشی نبوده است، به طوری که این کشور ها به ترتیب افزایش 14 درصدی و 27 درصدی در سال 2020 ثبت کرده اند.

موردی که بنابر این گزارش، تا حدی به دلیل افزایش در فعالیت های ادغام و تملیک در نیمه دوم سال در این کشور ها بوده است.

چین برای دومین بار ایالات متحده را به عنوان اصلی ترین مقصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی پشت سر گذاشته است.

کشور های چین و آمریکا در سال گذشته به ترتیب 212 و 177 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده اند.

هند و لوکزامبورگ نیز پس از چین و آمریکا بیشترین میزان ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در سال گذشته داشته اند.

کاهش در جریان خروجی سرمایه گذاری خارجی کل جریان خروجی سرمایه خارجی جهان 682 میلیارد دلار بوده است.

بر اساس گزارش OECD خروجی سرمایه گذاری از کشور های عضو این سازمان در سال 2020 حدود 48 درصد کاهش داشته و به 425 میلیارد دلار رسیده که کمترین میزان از 2005 بوده است.

به طوری که این میزان 62 درصد از جریانات خروجی سرمایه گذاری در جهان را تشکیل داده است.

درحالی که در سال 2019 این نسبت 70 درصد بوده است؛ این کاهش عمدتا به دلیل جریانات خروجی منفی از هلند و کاهش قابل ملاحظه جریان خروجی سرمایه از کشور های آلمان و ژاپن نسبت به سال 2019 بوده است.

18 کشور دیگر عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نیز کاهش در جریانات خروجی ثبت کرده اند به طوری که این کاهش در کانادا 30 میلیارد دلار بوده است.

شواهد این گزارش نشان می دهد خروجی سرمایه در کشور ایرلند منفی بوده است.

کشور های اتریش، نروژ و انگلستان نیز جریانات خروجی سرمایه منفی داشته اند.

ولی جریان خروجی سرمایه در لوکزامبورک در سال گذشته رکورد زده است، در سوئد دو برابر شده و در سوئد از منفی به مثبت تغییر کرده است.

با این وجود جریان خروجی سرمایه از ایالات متحده آمریکا حدودا ثابت بوده است.

از سوی دیگر بنابر این گزارش، جریانات خروجی از کشور های اروپایی EU27 در سال گذشته میلادی حدود 77 درصد کاهش یافته؛ به طوری که تنها 13 درصد از جریانات خروجی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان مربوط به این کشور ها بوده درحالی که این سهم در سال 2018 و 2019 حدود 30 درصد بوده است.

جریان خروجی سرمایه گذاری مستقیم خارجی از کشور های G20 نیز در این دوره 43 درصد کاهش یافته است.

با این وجود جریان خروجی سرمایه در کشوری نظیر اندونزی 33 درصد افزایش داشته است.

اصلی ترین کانون جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2020 کشور های لوکزامبورگ، ایالات متحده آمریکا، ژاپن و چین بوده اند.

درحالی که کشور های ژاپن و چین در سال گذشته همچنان به عنوان سرمایه گذاران ارشد خارجی باقی مانده اند، ولی جریان خروجی سرمایه از این کشور ها در سال 2020 کاهش داشته است.

دنیای اقتصاد/
کلید واژه ها: سرمایه خارجی - سرمایه - میلیارد - خارجی - ورود - سرمایه گذاری خارجی - کشور - دلار - ورودی - 400 میلیارد دلار - رژیم صهیونیستی - سرمایه گذاری - چین و آمریکا - میزان - صهیونیستی - انگلستان - خروج - بیش از 400 - اقتصادی - اروپایی - آمریکا - اختلاف - همکاری - سال 2020 - برزیل - تضعیف - تشکیل - گذشته - روسیه - بررسی

آخرین اخبار سرویس:
تکاپوی هنرمندان برای احداث بازارچه خاتم

بازگرداندن 142 غریق دریای خزر به زندگی

خرید پوشاک عمده و آنلاین

کشف 5 انبار نگهداری کالا های قاچاق

بیش از سه میلیون و 600 هزار واجد شرایط رای در خوزستان

گروه بهمن با محصولات متنوع به نمایشگاه اربیل رفت

سبد جامع خدمات ارزی بانک دی، یک مزیت رقابتی استراتژیک است

ارائه پیشنهاد افزایش 70 درصدی یارانه مراکز توانبخشی و حق پرستاری معلولان به هیات دولت

دو میلیون دُز واکسن کرونا امروز وارد کشور شد

به طور همزمان در تهران، کرمان و اصفهان یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه تولید میدکو برگزارشد

شدت بیابان زایی خیلی شدید در نیمی از گستره سومین استان بیابانی کشور

تمدید مهلت اظهارنامه صاحبان مشاغل تا 15 تیر

قیمت لوکس ترین کولرهای بازار/ جدول

بزرگترین محموله واکسن کرونا به تهران رسید

مرحله دوم سود سهام عدالت واریز می شود | چهار واریزی تیرماه 1400 کدام است؟

10 نکته که پیش از ورود به بازار رمزارزها باید بدانید

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسید

کار با گوشی در حوزه تبلیغات در شبکه اجتماعی بدون محدودیت سنی

بازاریاب ویزیتور اقا با سابقه پخش لوازم آشپزخانه

کار در منزل با درآمد بالا

شرکت لوستر ارغوان جهت فروش محصولات خود در شیروان

شدت بیابان زایی خیلی شدید در نیمی از پهنه بزرگ استان سمنان

استخدام منشی و بازاریاب

جدول خاموشی برق استان زنجان در 27 خردادماه

اغلب سهام آسیا اقیانوسیه افت کردند

کارگر خط تولید

بنز e240 بهترین یا هیچ!

افت سهام آمریکا در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس فدرال رزرو

شتران قطری مسافران پرحاشیه گمرک +عکس

سقوط 2 درصدی قیمت جهانی طلا پس از بیانیه فدرال رزرو

مستند خبری آلبلاغ اسفراین

بزرگترین محموله واکسن در راه تهران

قیمت ارز دولتی 27 خرداد 1400/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد

اهداء تندیس زرین اجلاس رضایتمندی مشتری به بیمه دی اهدا شد

قیمت طلا و سکه امروز 27 خرداد 1400 + جدول

قیمت نفت خام از نزدیک 75 دلار سقوط کرد

بازار سرمایه در سال 1400 هم برای شرکت های بیمه ای سود ساز است

وام کرونا به چه مشاغل جدیدی تعلق می گیرد؟ + لیست

قیمت ارز های دیجیتالی در 27 خرداد/ ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

معطلی شترهای قطری در گمرک ایران!

حدود 4میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد های مرغداری خراسان جنوبی

اجرای مدیریت فشار آب برای تامین آب شرب 2 مجتمع آبرسانی در شاندیز/ تمام روستاهای طرقبه در تابستان در معرض کمبود آب شرب هستند

مشتری اصلی خشکبار ایران کیست؟

افزایش کانون های فرسایش بادی زنگ خطری برای عرصه های طبیعی

آغاز نام نویسی وام ودیعه مسکن مستأجران

حدود 4 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد های مرغداری خراسان جنوبی

پیش بینی میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری تا دو روز پایانی

قیمت ارز های دیجیتالی در 27 خرداد 1400 | ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

بزرگترین محموله واکسن کرونا از ابتدا تا کنون به تهران رسید+ تصاویر

استخدام صندوق دار جهت همکاری در کافه

فست فود کار نیازمندیم

کارگر نیمه ماهر و فنی برای تزریق پلاستیک

نیازمندکارگر ساده

نیاز به منشی باسابقه

تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل تا 15 تیرماه

مردم دزفول 10 میلیارد زکات اهدا کردند

پرداخت 85 درصد از مطالبات چایکاران استان های گیلان و مازندران

خودکفایی به شرط توجه؛ کامی که با شکر ایرانی شیرین می شود

پیامدهای افت و توقف تولید پرتیراژها در خودروسازان بزرگ کشور

10 نکته ابتدایی برای پخت کیک و شیرینی خانگی

توت فرنگی را قربانی نقد های غیر کارشناسی نکنیم

هدررفت 43 درصدی آب در مناطق روستایی

تولید سالانه 7میلیون اصله و شاخه گل در نور

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 1400/03/27

موکول شدن انجام معاملات بازار خودرو به بعد انتخابات

ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون در خوزستان امسال به 1500 میلیارد تومان می رسد

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسید

آخرین وضعیت بازارها قبل از انتخابات چگونه است؟ | خودرو گران شد!

آخرین وضعیت راه های پرتردد/ رشد 4.5 درصدی تردد در جاده ها

بزرگترین محموله واکسن کرونا از ابتدا تاکنون به تهران رسید+ تصاویر

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| خطر شیوع کرونا در کمین 4 استان / افزایش نگرانی ها در جنوب کشور / برگزاری انتخابات با رعایت کامل پروتکل ها + نقشه

توسعه بخش کشاورزی، راهکار برون رفت از تک محصولی است

بازار سهام در پسا انتخابات

دوره خشکسالی طولانی خواهد بود/ مردم و مسئولان به هوش باشند

مانور ضربتی کشف استخراج رمز ارز دیجیتال غیرمجاز در خوزستان اجرا شد

تتر چیست + معرفی ارز دیجیتال تتر، خرید و قیمت لحظه ای

کاهش عرضه نفت روسیه در ژوئن 2021

جدول قطعی برق مازندران 27 خرداد 1400

پرداخت 85 درصد از مطالبات چایکاران استان های گیلان و مازندران

خودروی خورشیدی اپرتا Sol در آستانه تولید انبوه

ارائه پیشنهاد افزایش یارانه مراکز توانبخشی و حق پرستاری معلولان به هیئت دولت

قیمت 18 ارز بین بانکی ریزش کرد

تاکسی های اینترنتی در سال جدید با قیمت ها چه کرده اند؟

خودرو وارد بورس می شود ؟

ورود مردم به بورس در دو سال گذشته رشد چشمگیری داشت

ارائه پیشنهاد افزایش 70 درصدی یارانه مراکز توانبخشی و حق پرستاری معلولان به هیات دولت

حذف دو شرط در ثبت نام طرح های پیش فروش خودروسازان

بزرگترین محموله واکسن کرونا وارد کشور شد

شفافیت بیشتر عرضه اولیه های بورس، با تدان

ساختمان جدید شرکت تعاونی مصرف کارکنان شهرداری آماده بهره برداری شد

رصد داوطلبان واکسن ایرانی برکت

تولید سالانه 7 میلیون اصله و شاخه گل در نور

نصب بیش از 1900 علمک گاز در لرستان

توقیف خودروی سواری با یش از 80 میلیون ریال خلافی

یک اپلیکیشن جدید به جمع رقیبان کلاب هاوس پیوست

نرخ رسمی 18 ارز کاهش یافت

1077 تخت بیمارستانی امروز افتتاح می شود

350 هزار کارگر ساختمانی، پشت نوبتِ پوشش بیمه ای

10 میلیارد ریال زکات از دست دزفولی ها ریخت

کرونا به جریان سرمایه چه شوکی وارد کرد؟

کرونا به جریان سرمایه چه شوکی وارد کرد؟