موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - فرهاد مجيدي - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - سرمربي استقلال - محمد حسين مرادمند - آخرين وضعيت - فوق العاده ويژه - مهاجم پرسپوليس - حسين مرادمند - شوراي نظارت و ارزشيابي - كندي رشد اقتصاد جهاني - معلمان پيش دبستاني - صادرات فرش - كنترل جمعيت - عكاسي از طبيعت - حميدرضا نعيمي - پايبندي به برجام - نيروگاه رودشور - يازدهمين دوره انتخابات مجلس - فرهنگيان و معلمان - محسن بيگلري - شركت دخانيات ايران

مطالب مرتبط:
میزان فطریه ماه مبارک رمضان 1442 از نظر آیت الله وحید خراسانی
قالیباف در جلسه با آیت الله رییسی چه گفت؟
خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377؛ شانزدهم آذر: از پیام سید محمد خاتمی به سعودی ها در مورد نفت تا تلاش اسراییلی ها برای جلوگیری از سفر بیل کلینتون به خاورمیانه و محکوم شدن عزت الله سحابی
آیت الله لاری درباره ولایت مطلقه فقیه چه دیدگاهی داشتند؟
اعلام میزان فطریه از سوی آیت الله علوی گرگانی
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 03:202021-05-09سياسي

مواجهه تاریخی آیت الله بروجردی با بهاییت در رمضان 1334


66 سال پیش در ماه رمضان، فضای دینی و فرهنگی کشور، شاهد رویدادی مهم بود.

بنا به دستور آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، خطیب نامور حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فلسفی، - 66 سال پیش در ماه رمضان، فضای دینی و فرهنگی کشور، شاهد رویدادی مهم بود.

بنا به دستور آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، خطیب نامور حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فلسفی، به انجام یک سلسله سخنرانی افشاگر در باب فرقه بهاییت دست زد که واکنش هایی گسترده را در سراسر کشور برانگیخت! به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا،" 66 سال پیش در ماه رمضان، فضای دینی و فرهنگی کشور، شاهد رویدادی مهم بود.

بنا به امر آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، خطیب نامور مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فلسفی، به انجام یک سلسله سخنرانی افشاگر در باب فرقه بهاییت دست زد که واکنش هایی گسترده را در سراسر کشور برانگیخت! همین امر موجب شد که به دستور پهلوی دوم، از پخش سخنرانی های فلسفی در رادیو جلوگیری شود! در مقالی که پیش روی دارید، در باب حاشیه و متن این رویداد، اشارات و تحلیل هایی صورت گرفته است.

امید آنکه تاریخ پژوهان معاصر و عموم علاقه مندان را مفید و مقبول آید.

سلطان واقعی ایران، یک بهایی بود! در آغاز سخن، مناسب است که قدری در باب زمینه های مواجهه آیت الله العظمی بروجردی با بهاییت سخن رود.

در نیمه دوم دهه 20 و نیز در دهه 30 هجری شمسی، پهلوی دوم در راستای سیاست شخصی یا القایی خویش، به وابستگان به فرقه بهاییت در ایران، امکان فعالیت گسترده تبلیغی و نیز سمت های متنوع سیاسی یا اقتصادی را واگذار کرد.

هم از این روی پیروان این فرقه با اتکاء به پشتوانه حکومتی خویش، به مزاحمت و آزار مسلمین در نقاط مختلف کشور می پرداختند! اخبار و شکایات مربوط به رفتار های این نحله، به آیت الله بروجردی رسید و وی تصمیم گرفت تا به مقابله با ترکتازی های این گروه بپردازد.

سید مرتضی حسینی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، ماجرا را به شرح ذیل روایت کرده است: بعد از رحلت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی در آبان ماه 1325 شمسی و درگذشت آیت الله العظمی حاج آقا حسین قمی در سال 1326، آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی - که سه سال قبل به اصرار علمای حوزه و به ویژه امام خمینی، به قم آمده بود- مرجع بزرگ شیعیان شد.

در آن ایام، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی در دهه آخر صفر، در منزل ایشان منبر می رفت و نیز به دعوت آستانه مقدسه حضرت معصومه (س)، شب ها در صحن بزرگ به ایراد خطابه های پر محتوا و روشنگر می پرداخت.

این منبرها، تأثیر ژرف و مهمی بر طلاب حوزه گذاشت و الگویی برای آنان شد و حتی بر سایر جوانان و نوجوانان آن عصر، بسیار تأثیر گذارد.

این توانایی او از چشمان تیزبین و دوراندیش آیت الله بروجردی دور نماند، چنانکه مرحوم فلسفی روایت می کند: [ایشان]با علاقه فراوان، هر روز در منزل خودشان، در ساعت منبر من حاضر می شدند و یک روز هم تخلف نمی کردند.

یک شب هم برای استماع منبرم، به صحن مطهر حرم آمدند و به من فرمودند: شما چه جور منبر می روید؟ من می بینم که آقایان مجتهدین و مدرسین و مأمورین دولت و فرماندار و کسبه و تجار می گویند: فلانی خیلی خوب صحبت کرد.

حتی خانم هایی که از منزل ما به مجلس می روند، همین نظر را دارند.

خوب است شما این روش خودتان را مبنا قرار دهید و به دیگران نیز بیاموزید.

آیت الله بروجردی همچنین از آقای فلسفی خواست، تا واسطه او برای رساندن پیام های مرجعیت شیعه به مقامات دولتی و شاه باشد.

با آشکارتر شدن شدن فعالیت بهاییان، مردم از شهر های مختلف، به آیت الله بروجردی نامه می نوشتند و از اعمال آنان شکایت می کردند.

این امر، حساسیت و ناراحتی ایشان را به دنبال داشت؛ بنابراین آیت الله بروجردی در سال 1329، طی نامه ای به آقای فلسفی اعلام کردند که با نخست وزیر رزم آرا ملاقات کند و به دنبال شکایت مردم الیگودرز، جلوی فعالیت بهاییان را بگیرد.

در سال 1334 و قبل از فرارسیدن ماه مبارک رمضان، به پیشنهاد حجت الاسلام فلسفی و تأیید آیت الله بروجردی، قرار شد در سخنرانی های مسجد شاه تهران- که به طور مستقیم از رادیو پخش می شد- مسئله بهاییت توسط این خطیب پرآوازه طرح شود.

آیت الله بروجردی در پاسخ به این درخواست حجت الاسلام فلسفی چنین فرمودند: اگر بگویید خوب است، حالا که مقامات گوش نمی کنند، اقلاً بهایی ها در برابر افکار عمومی کوبیده شوند! مرحوم فلسفی در خاطرات خود می گوید: وظیفه مذهبی حکم می کرد در مقابل تبلیغات این فرقه، بی تفاوت نباشم و با وجود وابستگی آن ها به دستگاه حاکم، در منابر خود بر ضد آن ها مبارزه تبلیغی نمایم.

یکی از چهره های شناخته شده فرقه بهاییت- که با نفوذ و صعود در مراتب بالای حکومت، توانست به یکی از نزدیکان مورد اعتماد محمدرضا شاه تبدیل شود- عبدالکریم ایادی بود.

پدر او ایادی امرالله ، از رهبران برجسته بهایی و از خواص عباس افندی (فرزند بنیانگذار این فرقه) بود.

ایادی که از سال های ابتدایی دهه 30، به عنوان پزشک مخصوص شاه وارد دربار شد، جایگاهی فراتر از این سمت یافت و نقش یک رییس، محرم اسرار و مشاور را در امور سلامت شاه ایفا می کرد.

حسین فردوست در خاطرات خود نوشته است: من که در دربار بودم، نمی دانستم که آیا شاه بر ایران سلطنت می کند یا ایادی؟ او بهایی ها را در همه جا گمارده و بر مردم مسلط کرده بود! این نقش آفرینی عیان و عمیق ایادی، با واکنش علما مواجه شد.

در همین زمینه، حجت الاسلام فلسفی در یکی از سخنرانی های خود در مسجد شاه با صراحت گفت: اعلیحضرتا! مملکت این همه طبیب مسلمان دارد، مردم ناراحت هستند از اینکه یک بهایی طبیب مخصوص شماست، او را عوض کنید! ، ولی شاه او را تغییر نداد و حتی از سخنان آقای فلسفی ناراحت شد و گفت: این ها چه کار به طبیب من دارند؟ به گفته حجت الاسلام فلسفی، ایادی با نفوذ ترین فرد دربار و به تدریج با نفوذ ترین فرد کشور شد و برای خود، در حدود 80 شغل ایجاد کرد و حتی دادن بسیاری از مقامات و درجات، به دست وی صورت می گرفت! ایادی در دوران نخست وزیری هویدا، تا توانست وزیر بهایی وارد کابینه کرد و این وزرا بدون اجازه وی، هیچ کاری نمی کردند.

به نحوی می توان گفت که سلطان واقعی ایران، یک بهایی بود و در زمان وی، بهایی ها مشاغل مهمی داشتند و در ایران، بهایی بیکار وجود نداشت و جمعیت آن ها در ایران در زمان ایادی، به سه برابر رسید! به کلی حقیر، از اصلاحات این مملکت مأیوسم! همانگونه که در بخش پیشین اشارت رفت، آیت الله بروجردی در آغازین گام از مبارزه خویش با فرقه بهاییت، خواست تا ماجرا از طریق مسئولین وقت کشور پیگیری و از این طریق، از مزاحمت ها و نیز توسعه نفوذ بهاییان جلوگیری شود.

با این همه تلگرافات آیت الله بروجردی به حجت الاسلام فلسفی، نشان می دهد که وی به مرور، از همکاری سران وقت حکومت با این مبارزه مأیوس شده و حتی آنان را، مددرسان این فرقه می داند! نخستین نامه از موارد فوق آمده، مربوط به دوره ای است که مرجع اعلای شیعیان، مرحوم فلسفی را به دیدار حاجعلی رزم آرا، نخست وزیر وقت می فرستد تا وی مانع از حمایت مسئولان محلی از بهاییت شوند: بسم الله الرحمن الرحیم.

به عرض می رساند امید آنکه وجود محترم از بلیات محفوظ بوده، موفق و مؤید باشید.

چند روز است که از اطراف به وسیله مکاتیب و تلگراف، به من شکایت از فرقه ضاله بهاییه می کنند.

از جمله مکتوبی است که از اطراف کرمان رسیده و تلگرافاتی است که از الیگودرز مخابره و رونوشت به حقیر داده اند.

مکتوبی هم امروز از جناب مستطاب ثقه الاسلام آقای شیخ محمد مصدرالاموری -که در الیگودرز است، رسیده- چنین معلوم می شود که بخشدار و سایر رؤسای ادارات، از فرقه ضاله بهاییه حمایت می کنند و قاسم فولادوند به واسطه حماقتی که دارد، بخشدار و .

را تقویت می نماید؛ بنابراین عده ای از مسلمین در تلگرافخانه متحصن شده اند.

خواهشمند است جنابعالی، جناب اشرف آقای نخست وزیر را ملاقات کنید و مطلب را به ایشان برسانید که هر چه زودتر قضیه را خاتمه دهند که منجر به نزاع و مقابله و خونریزی نشود.

در خاتمه سلامت و سعادت جناب مستطاب را از خداوند تعالی مسئلت می نماید.

نامه دوم آیت الله بروجردی به حجت الاسلام فلسفی، به نیکی نشان می دهد که وی حاکمیت وقت را با بهاییان هم دست قلمداد می کند و ادامه گفتگو با دولت را در این زمینه بیهوده می داند: بسم الله الرحمن الرحیم.

به عرض می رساند مرقوم شریف واصل گردید.

جوابی که داده اند، دال بر این است که ایجاد نفوذ و تقویت این فرقه، از روی عمد و قصد است، نه خطا و سهو.

تظاهراتی که نادرا [از سوی دولت]مشاهده می شود بر آنها، فقط و فقط تظاهر و اغفال است، نه حقیقت و این دستگاه یا آلت صرف و متحرک و بدون اراده و اختیار است، یا به غلط مصلحت مملکت را در تقویت و موافقت منویات این ها تشخیص داده، یا بعضی چرخ های آن مصلحت شخصیه خود را بر مصلحت مملکت ترجیح می دهد.

به هر تقدیر مذاکرات در این موضوع را [با دولت]لغو و بیهوده می بینم.

و سرانجام نامه سوم، به نیکی از یأس مطلق آیت الله بروجردی از همکاری شاه و حکومت وی، در مبارزه با بهاییت نشان دارد.

او در این مکتوب، اشاره دارد که دادگاه ها در سراسر کشور، جرئت صدور و اجرای حکم، بر علیه تخلفات آشکار پیروان این فرقه را ندارند: بسم الله الرحمن الرحیم.

به عرض عالی می رساند چندی قبل از آبادان، مکتوبی از بعضی وکلای حقیر رسیده و اظهار داشته بودند که تقریباً اداره امور نفت آبادان، با فرقه بهاییه شده.

دیروز مکتوب دیگری از بعضی وکلای حقیر نیز رسید که مؤید مکتوب اول بود.

نمی دانم اوضاع ایران به کجا منجر خواهد شد.

مثل آنکه اولیای امور ایران در خواب عمیقی فرو رفته اند که هیچ صدایی هر چند مهیب باشد، آن ها را بیدار نمی کند.

عاقبت امور ایران را از این فرقه حقیر، خیلی می بینم.

به اندازه ای این ها در ادارات دولتی راه دارند و مسلط بر امور هستند که دادگستری جرئت اینکه یک نفر از این ها را که ثابت شده است، قاتل بودن او در ابرقوه، پنج مسلمان بی گناه را مجازات نمایند، ندارند.

نمی دانم با که باید صحبت کرد و با کدام ناقوس خوابیده ها را بیدار کرد.

گمان ندارم اندک فایده ای مترتب شود.

به کلی حقیر از اصلاحات این مملکت مأیوسم.

مردم ایران! هشیار باشید، این فرقه بهایی در کشور، نفوذ زیادی پیدا کرده است! زنده یاد حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فلسفی، پس از مشاهده عدم وجود اراده لازم در حاکمیت برای مبارزه با عقاید و کردار های بهاییان، به آیت الله العظمی بروجردی پیشنهاد می کند که در ماه رمضان سال 1334 شمسی، سخنرانی خود را در مسجد شاه سابق به تخطئه این فرقه اختصاص دهد، پیشنهادی که مورد استقبال آیت الله قرار گرفت.

استقبال گسترده مردم مسلمان ایران از این سلسله سخنرانی ها، به حدی بود که هیئت حاکمه وقت را به هراس افکند! در همین زمان اما، مرجع اعلای شیعیان طی نامه ای به مرحوم فلسفی، از ایراد این گفتار های روشنگر، تقدیر نمود.

بانو فرشته فصیحی از فرهنگیان اکنون کشور در خاطرات خود، سخنان آن دوره فلسفی و تأثیر آن را اینگونه توصیف کرده است: یادم است که غیر از صدای مرحوم صبحی و مرحوم مؤذن زاده اردبیلی، آرام آرام صدایی دیگر، مرا در بعضی از روز ها که از مدرسه به خانه می آمدم، به خود جلب و جذب می کرد! کلماتش شمرده، تن صدایش جذاب و قدرت بیانش سحرآمیز بود که کودکی 10 ساله را از بازی و درس، به پای رادیو می آورد و کف اتاق نشیمن می نشانید! گویی صدا های دیگر را نمی شنیدم؛ شش دانگ حواسم به این صدا بود که می گفت مردم ایران! هشیار باشید؛ این فرقه بهایی در ایران، نفوذ زیادی پیدا کرده است! در تمام سازمان ها و ارکان دولتی، دست نشانده هایی دارند.

این فرقه را بعد از جنگ جهانی دوم، استعمار انگلیس در دنیا علم کرده است.

این ها در مرکزشان به نام حظیره القدس در تهران، به نشر و ترویج عقاید ضاله خود می پردازند.

من در آن سن و سال، نمی دانستم بهایی کیست؟ استعمار انگلیس یعنی چه؟ حظیره القدس کجاست؟ عقیده شان چیست؟ تا آن سن فقط یادم است که وقتی معلم قرآن و شرعیات، از بعضی از همکلاس هایمان دین آن ها را سؤال می کرد، جزء مذاهب و ادیانی که ذکر می شد، بعضی از بچه ها می گفتند ما بهایی هستیم! در زنگ قرآن و تعلیمات دینی، ارمنی ها و کلیمی ها و زرتشتی ها از کلاس بیرون می رفتند، ولی بهایی ها در کلاس حضور داشتند و مانند مسلمان ها، درس دینی ما را می خواندند و امتحان می دادند، ولی نمی دانستم که چه فرقی با ما دارند! حتی در سال های تحصیل، با خیلی از آن ها دوست هم بودیم، یا روی یک نیمکت در کنار هم می نشستیم، یا تصادفاً همسایه هم بودیم.

در منزلی که در خیابان تخت جمشید (طالقانی امروز)، در کوچه زهره داشتیم، در خاطرم است در سمت چپ منزلمان، خانواده کلیمی یاشار همسایه بودند و در سمت راست، خانواده های کلیمی دارو ور و بروخیم بودند و روبه روی منزل ما، کمی دورتر، خانواده .

بهایی بودند.

خلاصه همه مذاهب و ادیان، در کنار هم زندگی می کردند.

مادربزرگ روشنی داشتم (مادر مادرم) که بسیار دنیادیده و باتجربه بود.

گاهی از بهایی ها می گفت و به ما هشدار می داد که این ها مُشرک هستند! گویا زمانی که از شیراز به تهران می آید، منزلی را اجاره کرده بوده و بی خبر بوده است که صاحبخانه اش، بهایی یا بابی بوده است.

گویا آن خانم با چرب زبانی، گاهی تبلیغ هایی می کرده و متقابلاً مادربزرگم نیز، با او زیاد بحث می کرده است! از صحبت هایش، جمله ای را که فراموش نکرده ام، این است که آن خانم بهایی می گفته است: الله ابهاء و مادربزرگم معنی می کرد یعنی: بهاء خداست! استغفرالله.

مادربزرگم آن خانه را ترک کرده و به جایی دیگر نقل مکان می کند.

به هر روی، روز های پی در پی در ساعت مخصوصی که یا قبل از اخبار ساعت 2 بعدازظهر یا بعد از اخبار بود، این ناطق زبردست به منبر می رفت و سخنرانی های آتشینی ایراد می کرد.

درست نمی دانم شاید در مسجد شاه بود و در رادیو تهران، به صورت مستقیم و زنده پخش می شد.

بار ها با بیانی پرجرئت، محمدرضا پهلوی را - که در آن زمان در اوج قدرت بود - مورد خطاب قرار می داد و او را راهنمایی می کرد و هشدار می داد که اعلیحضرتا! مراقب باشید و نگذارید این فرقه استعماری، روزبه روز بیشتر نفوذ کند و افکار نسل جوان را دستخوش تبلیغات دروغین خود سازد.

اعلیحضرتا! چرا باید پزشک مخصوص شما، یعنی یکی از نزدیک ترین افراد به شما، یک بهایی باشد (تیمسار دکتر عبدالکریم ایادی) همچنین نام خیلی از مقامات را می برد که همه بهایی بودند و من نام آن ها را به یاد ندارم و حتماً در تاریخ دوران پهلوی دوم ذکر شده است.

می خواهم بر این موضوع تأکید کنم که مرحوم فلسفی، خیلی زودتر از سایر انقلابی ها، این موضوع انحرافی و حساس را تشخیص داده بود و بر سر منابر فریاد برمی آورد و مردم و حکومت را هشیار می کرد.

اگرچه حکومت چندان وقعی نگذارد و بعد ها یکی از این بهایی ها، کارخانه پپسی کولا را به ایران وارد کرد و تلویزیون ایران را پایه گذاری کرد و رییس هواپیمایی کل کشور و رییس الوزرا، تیمسار خادمی و امیرعباس هویدا بودند که همگی دارای پست های کلیدی و حساسی بودند.

امام خمینی و تداوم راه آیت الله بروجردی در مصاف با بهاییت همانگونه که در بخش های فوق اشارت رفت، رژیم شاه تا مقطع رحلت آیت الله العظمی بروجردی، مانع از به نتیجه رسیدن مبارزه ایشان با فرقه بهاییت گشت.

هم از این روی امام خمینی پس از آن و بهره بردن از آن تجربه، به این رویارویی، ابعادی جدید بخشید.

زهرا رنجبر کرمانی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران در این باره معتقد است: با ورود امام خمینی به عرصه سیاست در ابتدای دهه 40، مبارزه با بهاییت وارد مرحله جدیدی شد.

ایشان خطر بهاییان و همدست آنان اسراییل را برای اسلام و کشور جدی دانست و به روحانیون عالی رتبه، سفارش کرد تا مردم را از این خطر آگاه سازند.

امام روحانیت را به اعتراض علیه سیاست های شاه فراخواند و چنین گفت: این سکوت مرگبار، اسباب می شود که زیر چکمه اسراییل، به دست همین بهایی ها، این مملکت ما، نوامیس ما، پایمال شود.

در جایی دیگر، ایشان استقلال مملکت و اقتصاد آن را در معرض قبضه صهیونیست ها -که در ایران در قالب بهاییان فعالیت می کردند- دانست و سکوت در قبال این مسئله را جایز نشمرد.

امام بیش از هر شخص دیگری، به خیانت های بهاییان و ارتباط آن ها با اسراییل آگاه بود.

امام خمینی به درستی هدف از لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی را حاکمیت بهاییان بر سرنوشت ایران ارزیابی کرد و علیه این لایحه، قد برافراشت.

از دیدگاه ایشان، سازمان بهاییت در ایران، جاسوس اسراییل و امریکا بود و اساساً برای درهم شکستن مذهب شیعه، به وجود آمده بود.

تأکید امام بر از دست رفتن استقلال ایران توسط استکبار و عوامل آن نظیر اسراییل و بهاییت و حکومت پهلوی، ماهیتی ضدامپریالیستی و ضدصهیونیستی به نهضت اسلامی بخشید.

امام در سال 1342 در پیامی خطاب به علمای یزد، به صراحت از تسهیلاتی که دولت علم برای برگزاری کنفرانس بهاییان در لندن منظور کرده بود، انتقاد کرد و گفت: بسیاری از پست های حساس، به دست این فرقه (بهاییت) است که حقیقتاً عمال اسراییل هستند.

ایشان برخی اصول انقلاب سفید نظیر تساوی مطلق حقوق زن و مرد را نشئت گرفته از آرای رهبران بهاییان می دانست.

باید گفت مبارزه امام خمینی با بهاییت، علاوه بر تکمیل اقدامات آیت الله بروجردی، واجد چند خصوصیت مهم بود: اول، موضع امام سبب پاسداشت عزت و کرامت حوزه علمه قم و مراجع تقلید شد.

دوم، امام تأکید داشت که بهاییت یک حزب دست نشانده است و طرف حساب مردم ایران، امریکا و اسراییل هستند و سوم، امام مردم را در این مبارزه، به صحنه آورد.


کلید واژه ها: حجت الاسلام - آیت الله - بروجردی - طباطبایی - فرقه بهاییت - کشور - رمضان - هایی - فرهنگی - بهاییت - الله - آیت الله بروجردی - سخنرانی - گسترده - شاهد - دینی - خطیب - محمد - افشاگر - حسین - سلسله - واکنش - دستور - فرقه - خبرگزاری - تاریخی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
«پرانتز باز» پس از 6 سال به رادیو بازگشت | شرح جزییات برنامه جدید

همه با هم برای ایران قوی/ جریان انقلابی چگونه در انتخابات 1400 پیروز شد

واکسن ایرانی به زودی وارد چرخه تزریق عمومی خواهد شد

استقبال ایران از پیشنهاد آذربایجان برای ایجاد بستر همکاری منطقه ای 3+3

امکان جا به جایی افراد منتخب وجود دارد/ ابطال آرای صندوق های آلوده در شهرهای پردیس/ بررسی مستندات تخلفات از 48 ساعت آینده

بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی 21 طرح عمرانی در کیش

اعلام نتایج چهارحوزه انتخابات میاندوره ای مجلس

عدم اقناع عضو شورا از پاسخ شهردار مشهد و ترک جلسه علنی 

«سید نظام الدین موسوی» سخنگوی هیئت رییسه مجلس شد

قهر فرانسویان با صندوق های رای

پرداخت حقوق و مزایای مشمولان اصلاح تبصره (1) قانون حالت اشتغال تا پایان تیرماه

پرداخت حقوق و مزایای مشمولین اصلاح تبصره (1) قانون حالت اشتغال تا پایان تیرماه

پرداخت حقوق و مزایای مشمولین اصلاح تبصره (1) قانون حالت اشتغال تا پایان تیرماه

ژاپن: امیدواریم ایران به ایجاد ثبات در منطقه کمک کند

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی عَلِیِّ بْنِ مُوسَی الرِّضَا الْمُرْتَضَی

بازدید از موزه های حرم در زادروز امام رضا(ع)، رایگان

در مشهد الرضا، آرزو ها برآورده می شود

چند نکته درباره اولین نشست خبری رییسی

مرگی جز شهادت برای مصطفی چمران کوچک بود

همکار وکیل در موسسه حقوقی فعال

استخدام نیرو کار خانم و اقا با حقوق و مزایا در رستوران

استخدام خانم درمغازه اجیل و شکلات

استخدام لیسانس حسابداری با اموزش

استخدام دستیار مدیر عامل در شرکت فرانقشینه در تهران

تعدادی نیرو جهت کار پوشاک در خانه نیازمندیم

گفتگوی مجید بهره مند با مسئول ستاد اقوام، مذاهب و اقلیت های استان البرز

تعداد نیروی خانم مسلط به کامپیوتر در دفتر پیشخوان

لزوم استفاده از همه ظرفیت ها برای صیانت از فرهنگ اسلامی

بررسی روند برگزاری انتخابات در کمیسیون امور داخلی کشور

مسئولانی که ترک فعل کنند به دستگاه قضایی معرفی می شوند

نتایج نهایی انتخابات شورای شیراز اعلام شد/ صندوق باطل نداشتیم

«سید نظام الدین موسوی» سخنگوی هیئت رییسه مجلس شد

تکمیل سومین شجره سادات رضوی در هند

سرنوشت «حقوق زنان»

گلرو: مواضع آمریکا درباره برجام قابل قبول نیست  

پیام تبریک رییس جمهور لبنان به آیت الله رییسی

مناظره اول میزان مشارکت را به 49 درصد رساند/بخش اول مناظره اول و بخش دوم مناظره سوم در بالا بردن نرخ مشارکت نقش به سزایی داشتند

برخوردهای قضایی با ساخت و سازهای غیرمجاز در استان مرکزی تشدید شد

طرح برخورد با برهم زنندگان بازار مسکن در زرند ادامه دارد

سه قوه و سایر نهادها از این به بعد باید شبانه روزی به مردم خدمت کنند

سازمان تبلیغات در مسیر تقویت ارتباط مردم و روحانیت حرکت کند

زندگی همه مردم به نوعی متأثر از عملکرد سازمان ملی استاندارد است

نظام الدین موسوی سخنگوی هیات رییسه مجلس شد

سیاستمدار کویتی: اراده ایران در منطقه بر آمریکا غلبه کرده؛ باید پاسخ مثبت به رییسی داد

مخالفت کمیسیون بهداشت با طرح تامین و تضمین امنیت و کرامت زن ایرانی

سخنگوی هیات رییسه مجلس معرفی شد

رییس جمهور ترکمنستان به رییسی تبریک گفت

موافقت کمیسیون انرژی با تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی

اعلام جزییات شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری

بررسی روند برگزاری انتخابات در کمیسیون امور داخلی کشور

انتصاب سرپرست نایب رییسی فدراسیون دوچرخه سواری

اولین تریبون شهرداری منطقه 13 آغاز به کار کرد

تاریخچه گنبد طلای حرم علی ابن موسی الرضا(ع)

موسوی سخنگوی هیئت رییسه مجلس شد

توان افزایی جامعه و خانواده از طریق افزایش مهارت های خوب زیستن

ابعاد مختلف تاخیر در تکمیل پروژه بیمارستان ولیعصر اراک بررسی می شود

همه چشم در گرو کرم علی بن موسی الرضا(ع) دارند

ائمه جمعه سراسر کشور از مردم برای خلق حماسه 28 خرداد قدردانی کردند

عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی مازندران

چند نکته درباره اولین نشست خبری رییسی

نظام الدین موسوی سخنگوی هیات رییسه مجلس شد

20 بقعه متبرکه البرز میزبان برگزاری مراسم ولادت امام رضا (ع)

نشست خبری رییسی، رییس جمهور منتخب

نظام الدین موسوی سخنگوی هیات رییسه مجلس شد

همایش بین المللی جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل در قم برگزار می شود

برگزاری نخستین آیین تجلیل از نخبگان و خادمان قرآنی کمیته امداد

مرو ترکمنستان در زادروز امام رضا(ع) میزبان 2 هزار عاشق ولایت

«سید نظام الدین موسوی» سخنگوی هیئت رییسه مجلس شد

حضور مرضیه ابراهیمی در انتخابات 1400 و اسیدپاشی در فضای مجازی

رییس جمهور منتخب درباره تعامل با رسانه ها چه نظری دارد؟

سخنرانی آنجلینا جولی با روسری در کمپ پناهندگان

نتایج ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر «لواسان» مشخص شد

چشم انداز سیاست خارجی ایران؛ چالش ها و تهدیدات

13ولسوالی افغانستان در شش ولایت این کشور به دست طالبان افتاد

پاسخ کوتاه و قاطع رییسی به یک سوال؛ خیر!

نرخ شیوع مواد مخدر در اصفهان کاهش یافته است

جهاد برای امید آفرینی در دولت آینده

برگزاری نخستین آیین تجلیل از نخبگان و خادمان قرآنی کمیته امداد

تاکید نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد برخورد با انشعاب غیرمجاز آب

معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری معرفی شد

اصفهان دومین کشور در میزان دستگیری عوامل قاچاق مواد مخدر است

افزایش بی سابقه بیماران بستری در بم/ تعطیلی تالارها و آغاز منع تردد شبانه از امروز

ائمه جمعه سراسر کشور از مردم برای خلق حماسه 28 خرداد قدردانی کردند

دعایی کتاب مهاجرانی را به رییسی هدیه داد

حمید محسنی معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران شد

سیاست خارجی ما از برجام شروع نشده و به برجام نیز ختم نمی شود/ اعتماد مردم را به بورس برمی گردانیم

آمار نهایی انتخابات شورای شهر شیراز اعلام شد

نکته عجیب درباره اولین نشست خبری رییسی

اعلام مهلت قانونی اعتراض نامزد های انتخابات

پُر بازدید های سی ویکم خرداد خبرگزاری صدا و سیمای فارس

مخالفت کمیسیون بهداشت با طرح تامین و تضمین امنیت و کرامت زن ایرانی

جلال زاده رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شد

مردم رای خود را به فردی برای قانونمند کردن کشور داخل صندوق ها ریختند

پوتین خواستار برگزاری انتخابات علنی و شفاف شد

رشد 30 برابری اعتبارات جمعیت هلال احمر نسبت به سال گذشته

پرداخت حقوق و مزایای مشمولین اصلاح تبصره (1) قانون حالت اشتغال

معرفی بلندترین هتلهای لوکس مشهد با تراپنر

پیام تبریک رییس سازمان ثبت اسناد به رییس جمهور منتخب

دیدگاه کارشناسانه رییسی به زنجیره های تولید: ارتباط سفره مردم با دلار را قطع می کنیم

ابقای رییس کمیسیون برنامه و بودجه

مواجهه تاریخی آیت الله بروجردی با بهاییت در رمضان 1334

مواجهه تاریخی آیت الله بروجردی با بهاییت در رمضان 1334