مطالب مرتبط:
طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟
پوتین: طرح نقشه تجاوز علیه روسیه دیگر مشمول بخشش نخواهد شد
استان کرمانشاه جز استان های برتر در طرح ملی آجر به آجر پویش من مادرم، بچه های ایران فرزند من
توضیحات آموزش و پرورش درباره حذف حق نوار مرزی فرهنگیان و طرح تمام وقت
طرح توسعه بیمارستان تامین اجتماعی سقز تا تیرماه تکمیل می شود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 02:502021-05-09سياسي

طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟


طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟ ایسنا: قتل عام و کشورگشایی، خوی سلسله پادشاهان حاکم بر سرزمین پهناور ایران بود و آغامحمدخان قاجار و شاهان پس از او نیز از این قاعده تبعیت کردند اما دومین شاه قاجار آنقدر خوش شانس نبود که بتواند همانند عمویش بر قوای .

- ایسنا: قتل عام و کشورگشایی، خوی سلسله پادشاهان حاکم بر سرزمین پهناور ایران بود و آغامحمدخان قاجار و شاهان پس از او نیز از این قاعده تبعیت کردند اما دومین شاه قاجار آنقدر خوش شانس نبود که بتواند همانند عمویش بر قوای اجنبی مسلط شود و مانع از شکل گرفتن طرح گربه ای نقشه ایران شود.

امروز 20 اردیبهشت ماه، نود و چهارمین سالگرد الغاء یا فسخ قرارداد قضاوت کنسولی اتباع روس در ایران موسوم به کاپیتولاسیون به دست رضا شاه پهلوی و مجلس شورای ملی در سال 1306 بعد از یک قرن تسلط سیاسی، قضایی، اقتصادی و نظامی همسایه شمالی کشورمان است.

عمق تلخی کاپیتولاسیون واژه کاپیتولاسیون از نظر حقوقی به مجموعه قراردادهایی گفته می شد که دولت های استعمارگر از قرن نوزدهم به نفع خود و بر ضرر کشور میزبان به اجرا گذاشتند.

آنان با تسلط بر آب و خاک دولت های ضعیف، برده داری مدرن را در مقیاس کشوری و منطقه ای به اجرا در آوردند.

اتباع و شهروندان دولت استعمارگر اجازه انجام هر کار قانونی و غیرقانونی در کشور هدف را به خود می دادند و در صورت ارتکاب هر نوع بزه، جرم یا تخلفی از سوی اتباع شان، قوانین قضایی دولت میزبان را فاقد صلاحیت رسیدگی به تخلفات و جرمهای شهروندان خود می دانستند و فرد خاطی پس از مراجعه به کشور خود محاکمه و مجازات می شد که معمولا هم به دلیل متفاوت بودن قوانین کشور میزبان و کشور استعمارگر چنین اتفاقی نمی افتاد.

جالب اینجاست که این ستم آشکار را به دست حکام کشور میزبان و در قالب قانون رسمی به انجام می رساندند.

طبق قانون قرارداد قضاوت کنسولی یا همان کاپیتولاسیون، کشور قدرتمند از نظر نظامی، سیاسی و اقتصادی اتباع خود در کشور میزبان را از حیطه قوانین جزایی و مدنی کشور میزبان خارج می کرد.

این رفتار از کشورهای استعمارگر و سلطه طلب از قرن نوزدهم میلادی دیده شد.

این رفتار نامعقول و ضدبشری دولتهای استعمارگر زمانی تلخ تر و غیرقابل تحمل تر می شد که با سفر شهروندانِ کشور میزبان به کشور استعمارگر و مورد تعدی قرار گرفتن از سوی دستگاههای اجرایی یا شهروندان عادی، از کمترین حقی برای دفاع از خود در محاکم قضایی آن کشور محروم می ماندند.

سابقه قرارداد قضاوت کنسولی در ایران سابقه قرارداد قضاوت کنسولی یا همان کاپیتولاسیون در ایران به صورت غیرمکتوب و شفاهی به دوره حکومت صفویان بر ایران بر می گردد، حقی که پادشاهان صفوی به همسایه شمالی و کشورهای اروپایی اعطا می کردند و با این کار خواسته یا ناخواسته از یک سو زمینه وابستگی ایران به دول زورگو و قدرتمند را به وجود می آوردند و از سوی دیگر موجب متزلزل و سست تر شدن پایه های استقلال" قضایی و سیاسی کشور می شدند.

البته امتیازات اعطایی شاهان عصر صوفیه شامل امتیازات کنسولی نمی شد چه اینکه شاه سلطان حسین در قرارداد سال 1087 شمسی با نماینده لویی چهاردهم پادشاه فرانسه ارفاقی در قالب دو ماده کرد.

بر اساس این دو ماده رسیدگی به اختلاف بین دو فرانسوی در ایران به عهده کنسول فرانسه بود، در صورت اختلاف فرانسویان با دیگر خارجیان، قضات ایرانی و اسلامی حق دخالت نداشتند و در صورت اختلاف بین شهروندان فرانسوی و ایرانی در خاک ایران، قاضی ایرانی مشروط به حضور کنسول فرانسه حق رسیدگی به اختلافات و تخلفات و جرائم را پیدا می کرد.

سلسله قاجار عامل تحقیر ایران بنیان کجِ قراردادهای قضاوت کنسولی در کشورمان در دوره حکومت 37 ساله فتحلیشاه بر ایران و به دست او و فرزندش عباس میرزا گذاشته شد.

عباس میرزا به فاصله 12 سال دو بار ایران را درگیر جنگ با روسیه تزاری کرد و در هر دو جنگ شکست خورد و دست از پا درازتر برگشت و حاکم و درباریان حکومت نیز برای گریز از تنبیهات سنگین روسیه تزاری از تن دادن به ننگین ترین قراردادهای تاریخ کم نگذاشتند و عهدنامه های گلستان و ترکمانچای را بر ایران و ایرانی تحمیل کردند و علاوه بر از دست دادن بخشهای وسیعی از سرزمین پهناور ایران که شامل منطقه قفقاز، آناتولی شرقی و ترکمنستان امروزی می شد، امتیازات سیاسی و اقتصادی و قضایی وسیعی را تقدیم دولت روس کردند.

رابطه ایران با روسیه در اوایل تسلطه سلسله قاجار بر ایران خصمانه و حالت درگیری همیشگی داشت.

تنش میان ایران و روسیه در دوره آغامحمدخان، بنیانگذار سلسله قاجاریه در ایران و در پی حمله سهمگین سپاه ایران به گرجستان که با تلفات بالای غیرنظامی همراه بود آغاز شد و پس از آن در زمان زمامداری فتحلیشاه ادامه یافت.

جنگ اول بین ایران و روسیه طی سال های 1184 تا 1192 شمسی اتفاق افتاد که با شکست فتحلیشاه عهدنامه گلستان به امضا رسید و جنگ دوم دو کشور طی سالهای 1204 تا 1206 شمسی اتفاق افتاد که باز با شکست طرف ایرانی عهدنامه ترکمنچای به امضا رسید.

در طول این دو جنگ بزرگ ایران بخش های وسیعی از خاک خود شامل ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و قفقاز شرقی شامل گنجه، شروان، تالش و باکو و چچن و اینگوش را از دست داد و دولت روس سرزمین خود را پهناورتر کرد.

عهدنامه ننگین جنگ دوم ایران و روسیه در سال 1206 هجری شمسی با شکست طرف ایرانی و با امضاء دو معاهده به پایان رسید.

معاهده اول معاهده ترکمانچای بود که موضوعات سیاسی و دیپلماتیک را شامل می شد که یک مقدمه و 16 فصل داشت و معاهده دوم مقاوله نامه تجارتی بود که به مسائل اقتصادی و حقوقی می پرداخت.

این عهدنامه، به امضای عباس میرزا نایب السلطنه و میرزا ابوالحسن خان ایلچی وزیر امور خارجه رسید.

فصل دهم این معاهده درباره تجارت دو کشور ایران و روس، اعلام می داشت: اعلیحضرت پادشاه ممالک ایران برای دولت روس کما فی السابق این اختیار را مرعی می دارد که در هر جا مصلحت تجارت اقتضا کند، کنسولها و حامیان تجارت تعیین نماید و تعهد می کند که این کنسولها و حامیان را که هر یک زیاده از 10 نفر اتباع نخواهند داشت، فراخور رتبه ایشان مشمول حمایت و احترامات و امتیازات سازد.

اعلیحضرت امپراطور کل ممالک روسیه، از جانب خود وعده می کند که درباره کنسولها و حامیان تجارت اعلیحضرت پادشاه ممالک ایران به همین وجه مساوات کامله مرعی دارد.

در حالتی که از جانب دولت ایران نسبت به یکی از کنسولها و حامیان تجارت روسیه شکایتی محققه باشد، وکیل یا کارگزار دولت روس که در دربار اعلیحضرت پادشاه ایران متوقف خواهند بود و این حامیان و کنسولها بلاواسطه در تحت حکم او خواهند شد، او را از شغل خود بی دخل داشته، تا به هر که لایق داند، اداره امر مزبور را بر سبیل عاریه رجوع خواهد کرد.

اما فصول هفتم تا نهم این مقاوله نامه مربوط به مسائل حقوقی و رسیدگی به دعاوی جزایی اتباع روسیه در ایران بود.

بر اساس ماده 7 کلیه محاکمات و اختلافات میان اتباع روسیه در ایران منحصراً توسط نمایندگان سیاسی یا کنسولهای اعلیحضرت امپراطور روسیه (مقیم ایران) و طبق قوانین و رسوم امپراطوری روسیه صورت خواهد گرفت.

طبق ماده 8 در مواردی نظیر قتل یا جنایت، که در آن هر دو طرف اتباع روسیه باشند، حق رسیدگی به این موضوع، منحصراً جزء اختیارات وزیر مختار یا کنسولهای روسیه است اما اگر یکی از طرفین تبعه روسیه و دیگری تبعه ایران باشد، متهم را (در صورتی که تبعه روس باشد) به هیچ وجه نمی توان تعقیب یا دستگیر کرد.

مگر اینکه دخالتش در آن جنایت محرز و ثابت شده باشد و تازه پس از ثبوت تقصیر، دادگاه های ایران حق محاکمه کردن را ندارند مگر در حضور نماینده مخصوص سفارت یا کنسولگری روس.

.

هنگامی که متهم (تبعه روس)، موارد اتهام را پذیرفت و حکم علیه او صادر شد دولت ایران حق اجرای حکم را ندارد و متهم باید به وزیر مختار روسیه، کاردار سفارت روس یا یکی از کنسولهای اعلیحضرت امپراطور روسیه در ایران تسلیم شود، تا او را به روسیه بفرستند و در آنجا حکم صادر شده را درباره اش اجرا کنند.

و بر اساس مفاد ماده 9، دولتین متعاهد، دقت و مراقبت خواهند کرد که مقررات این سند کاملاً رعایت و اجرا گردد.

فرمانداران و حکام و مأموران دولتی ایران، در هیچ یک از نقاط کشور، حق تخطّی از موارد آن را نخواهند داشت و در صورت تخطی معزول و تنبیه می شدند.

دولت روسیه با امضای این معاهده پایه و اساس قضاوت کنسولی را که از مدتها قبل در پی آن بود تأمین کرد و استقلال قضایی ایران هنگام رسیدگی به جرایم اتباع روسیه را به کلی نابود کرد.

به این ترتیب اگر یک نفر روس یکی از رجال ایران را می کشت و سپس حکم اعدام می گرفت، دولت ایران حق اجرای حکم را نداشت و محکوم برای اجرای حکم باید به روسیه فرستاده می شد که معلوم هم نبود حکم درباره اش اجرا شود یا نه.

اسناد تاریخی، قتل مرتضی قلی خان هدایت (صنیع الدوله) وزیر دارایی کابینه مستوفی الممالک را شاهد مدعای خود معرفی و اشاره می دارد: در بهمن ماه 1289 هجری شمسی دو نفر ارمنی تبعه روسیه وی را کشتند و برای مجازات تحویل مقامات روس شدند.

در تلگرافی که مخبرالملک برای مخبرالسلطنه ارسال کرد.

نوشته شد: حضرت مخبرالسلطنه.

برادر عزیزمان را به دست دو نفر قفقازی کشتند و این دو عنقریب از خاک ایران خارج خواهند شد.

در مملکتی که مجازات قاتل ممکن نیست و تمام مردم برخلاف مصلحت خودشان مشی می کنند عاقبت کسی که خدمت کند غیر از این نیست.

در مورد محاکماتی هم که توسط کنسولها در داخل ایران صورت می گرفت ذکر این نکته ضروری است که این نوع محاکمه ها، تنها جنبه تشریفاتی داشت و کار کنسول در محاکمات منحصر به یک تحقیق مقدماتی، و پرونده با مقصرش به بادکوبه فرستاده می شد که در آنجا زیر نظر قضات بصیر محاکمه شود.

فرار از تابعیت ایرانی پیامدهای اجرای این قانون در درازمدت بسیار وسیع و پر دامنه بود از جمله مخدوش شدن اصل حاکمیت و استقلال قضایی ایران، حمایت کنسولهای خارجی از منافع اتباع خود و تسری این حمایت به اتباع ایرانی تغییر تابعیت داده می شد و اصلا همین مسئله عوامل گرایش برخی ایرانیان به بیگانگان و تغییر تابعیت آنان بود.

نمونه عینی این مسئله در دوره قاجار قابل مشاهده است.

برای نمونه در قضیه توقیف املاک شعاع السلطنه و سالارالدوله توسط شوستر مستشار آمریکایی که برای اصلاح امور مالیاتی به ایران سفر کرده بود.

کنسولگری روس اعلام کرد: شعاع السلطنه و سالارالدوله تبعه روس هستند و کسی حق مداخله در املاک و اموال آنان را ندارد.

اشاعه کاپیتولاسیون کاپیتولاسیونِ قزاقها علاوه بر تاثیر بر مراودات اقتصادی و تحمیل خواسته های غیرقانونی و غیرمنطقی به تجار ایرانی، دیگر کشورها از جمله فرانسه در سال 1234، آمریکا در سال 1235 و دانمارک، بریتانیا، اتریش هنگری، هلند، سوئد، بلژیک و نروژ در سال 1236، یونان در سال 1240، ایتالیا در سال 1241، آلمان و سوییس در سال 1252 و آرژانتین در سال 1281 شمسی نیز کاپیتولاسیون را در قراردادهای خود با ایران گنجاندند.

دولت بریتانیا نیز پس از شکست ناصرالدین شاه در جنگ هرات طبق معاهده صلح پاریس در سال 1236 شمسی حقوق و مزایای کاپیتولاسیون در ایران را برای خود تخصیص داد.

دولت انگلیس طبق این معاهده از همه امتیازات تجاری و به ویژه امتیازات برون مرزی که روسیه از آن برخوردار بود، بهره مند شد.

بدین ترتیب استقرار کاپیتولاسیون روسها موجب تثبیت موقعیت سیاسی، اقتصادی و نظامی تزارها و بریتانیای کبیر در ایران شد و خارج بودن از تیررس مقامات قضایی، باعث افزایش قدرت عمل و حیطه فعالیت اتباع این دول در قلمرو ایران شد و دورانی آغاز گردید که به دوران نیمه استعماری ـ استبدادی معروف شد.

هر چند که در این وضعیت مرزهای جغرافیای کشور مغموم حفظ و تثبیت می شد ولی مرزهای مصالح و منافع اقتصادی و سیاسی کشورهای ضعیف از طریق امتیازات و اعمال نفوذهای فراوان کشورهای استعماری بر باد می رفت.

لغو امتیاز کنسولی در عصر رضاخانی با افتتاح ششمین دوره مجلس شورای ملی در تاریخ 19 تیر 1305، رضاشاه پهلوی قدمهایی را در وضع قوانین اقتصادی و مالی و عقد قراردادهای سیاسی و اقتصادی برداشت.

از جمله اقدامات مهم پهلویِ پدر فراهم کردن بستر لغو کلیه قوانین کاپیتولاسیون در ایران بود.

وی در تاریخ 20 اردیبهشت 1306 از طریق سفارتخانه های کشورمان در کشورهای آلمان، ایتالیا، بلژیک، هلند، سوییس و اسپانیا فسخ عهدنامه های دولت ایران را در مورد قضاوت قنسولها و مزایای اتباع خارجه در ایران اعلام کرد و یکسال را برای بی اثر کردن تعهدات گذشته زمان تعیین کرد.

در طول این مدت دادگاههای جدیدالتاسیس و قوانین مدنی و جزایی عرضی جدید به تصویب رسید و سرانجام در 20 اردیبهشت 1307 در صدمین سالگرد امضای عهدنامه شرم آور ترکمانچای قانون کاپیتولاسیون لغو شد.

منبع: زرگری نژاد، غلامحسین-1395، تاریخ ایران در دوره قاجاریه عصر آغامحمدخان، تهران
کلید واژه ها: ایران - کاپیتولاسیون - قاجار - خوش شانس - قتل عام - مجلس شورای ملی - رضا شاه پهلوی - پهناور - نقشه - شاهکار - سرزمین - گربه - فسخ قرارداد - سلسله - شاه پهلوی - اردیبهشت - در ایران - کشورمان - اقتصادی - قرارداد - رضا شاه - سالگرد - کنسولی - همسایه - اتباع - پهلوی - قضاوت - شورای - نظامی - امروز

آخرین اخبار سرویس:
توسعه و تکمیل زیرساخت های درمانی استان در ایام کرونا

خطیب زاده: انتخابات در 5 قاره برگزار خواهد شد

6 مداح سرشناس از مردم برای مشارکت در انتخابات دعوت کردند / فیلم

وزیر امور خارجه به آنتالیا رفت

دعوت سپاه فارس از مردم برای حضور گسترده در انتخابات

اگر مردم میدان را خالی کنند دشمن وارد میدان می شود

بیش از 4 هزار و 500 واحد انتظامی آماده تامین امنیت انتخابات

استقرار 50 شعبه اخذ رای انتخابات 1400 در آبسرد

پوششی ها، روغن ریخته را نذر امام زاده کردند

فیلم | اگر در انتخابات شرکت نکنیم چه اتفاقی میفته؟

ثبت نام دوره های آموزشی تالار هنر اصفهان

ابلاغیه ستاد انتخابات کشور در پی توصیه های مهم رهبر انقلاب

حضور حداکثری سبب تغییر سیاست های کلان می شود

ظریف برای شرکت در اجلاس مجمع دیپلماسی آنتالیا عازم ترکیه شد

حناچی: بخش عمده ای از منابع حمل و نقل عمومی در دولت تدبیر تأمین شده است!

آمادگی ایرانیان مقیم سوییس برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری

انتخاب اصلح یک تکلیف الهی است

پیام مشترک نماینده ولی فقیه و استاندار مرکزی به مردم جهت شرکت پرشور در انتخابات

انتقال تعرفه ها و صندوقهای اخذ رای به محل توزیع بین شعب در همدان

بیانیه سپاه حضرت صاحب الزمان (عج ) در خصوص انتخابات 1400

واکسیناسیون رانندگان حمل و نقل عمومی پیگیری می شود

استقرار 150 روحانی در مناطق روستایی برای حضور حداکثری مردم در انتخابات

حرکت عجیب صدا و سیما، صدای همتی را در آورد

فرماندار: شهرستان دشت آزادگان برای برگزاری انتخابات آماده است

مناظره هایی که سال 60 پخش نشد

مدرس فیزیک و مشاور با تجربه و جوان

نگرانی مردم نسبت به کمبود تعرفه را رفع کنید

خانم آشنا به حسابداری و امور اداری

بهشتی شدن منوط به معرفت اهل بیت (ع) است

طرح 3 درخواست معاون حناچی از روحانی

صندوق رای برای بیماران کرونایی بدون علامت در بندرعباس

فعالیت 35 موکب شور انتخاباتی در استان فارس

آمادگی کامل خراسان جنوبی برای انتخابات فردا

حفظ و حراست از کار بزرگ شهدا حق الناس است

ماندگاری: یکی از واجباتی که قضا ندارد، انتخابات است

برگزاری 20 همایش تکریم و بزرگداشت امامزادگان در شهرهای مختلف مازندران

آراء ایرانیان مقیم در 133 کشور اخذ خواهد شد

آماده باش 344 نفر از نیروهای شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران

ابلاغیه انتخاباتی ستاد انتخابات کشور به استانداران و فرمانداران سراسر کشور

چرا انتخابات ریاست جمهوری 1400 در کانادا، سنگاپور و یمن برگزار نمی شود؟

دعوت نهاد های نخبگانی حوزه های علمیه به حضور پرشکوه در انتخابات

بازدید سرزده قالیباف از فاز 8 شهر پردیس

آمادگی کامل آذربایجان شرقی برای برگزاری انتخابات

پرونده شرکت «رشت الکتریک» با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شد

حضور حداکثری در انتخابات پشتوانه دولت در راه عدالت است

لزوم تلاش دولت و شهرداری برای رفع مشکلات زیرساختی پردیس

دعوت ناجا از مردم برای مشارکت حداکثری در انتخابات

دلیل رد صلاحیت لاریجانی و احمدی نژاد از زبان کدخدایی

محافظان صندوق های اخذ رأی در سطح بالای آمادگی هستند

افتتاح طرح «والعصر هراستادیک ستاد» برای مشارکت حداکثری مردم اصفهان در انتخابات

ابلاغیه انتخاباتی ستاد انتخابات کشور به استانداران و فرمانداران سراسر کشور

(تصاویر) آماده سازی صندوق های اخذ رای

بازدید سرزده قالیباف از فاز 8 شهر پردیس

برای شهری بهتر باید صبور بود و رأی داد

رأی ندادن باعث تضعیف جمهوریت می شود

شورای نگهبان: اعلام دلایل رد صلاحیت به 4 کاندیدا

انصراف جلیلی و زاکانی از صحنه انتخابات؛ قاضی زاده می ماند/ رهبر انقلاب: راه حل مشکلات حضور پای صندوق رای است

بانوان و رأی اولی ها، سهم بزرگی در سرنوشت کشور دارند

خبر خوب از نماد صنعت کهگیلویه و بویراحمد/ راه اندازی کارخانه قند توسط ستاد اجرایی حضرت امام(ره)

شرکت 104 فعال رسانه ای در پویش دعوت مردم به انتخابات

پیش بینی 3521 شعبه اخذ رای در آذربایجان شرقی با 3 میلیون واجد شرایط/ اختصاص 6 شعبه برای کرونایی ها

پاکسازی شهر از تبلیغات پس از پایان ساعت رسمی انتخابات

آمادگی کامل مخابرات قزوین برای برگزاری الکترونیکی انتخابات

حاکمیت باید ایجاد فرصت مشارکت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را راهبرد اصلی خود بداند

کشور به غیرتمندی مسؤولان نیاز دارد/ یک دل و یکصدا 28 خرداد را به یادماندنی می کنیم

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در 5 قاره

ثبت برند، ثبت شرکت

دعوت به مشارکت گسترده مردم در انتخابات

2 ایستگاه مترو با دستور رییس جمهور افتتاح شد

150 هزار نفر واجد شرایط رأی دادن در تربت حیدریه هستند

سند تحول قضایی مبنای برنامه های بزرگداشت هفته قوه قضاییه است

روحانی:مردم امشب را شب قدر خود قرار دهند

رییس جمهور طرح های ملی حوزه بهداشت و درمان را افتتاح کرد

مشارکت حداکثری؛شاخصی برای تبیین سرمایه اجتماعی گرانسنگ نظام جمهوری اسلامی است

استخدام مدیر اداری مسلط به امور اداری و منابع انسانی در کرمانشاه

پایتخت مقاومت آماده برای انتخاباتی در تراز دیار شهید سلیمانی

نماز جمعه فردا در همه شهرهای استان گیلان اقامه می شود

دولت آینده در رأس برنامه های خود به مسائل اقشارضعیف و محروم جامع رسیدگی کند

راهبرد اصلی حاکمیت باید ایجاد فرصت مشارکت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باشد

دعوت خانه مطبوعات قزوین از مردم استان برای حضور در انتخابات

شرکت 104 رسانه ای در پویش دعوت مردم به انتخابات

تاریخ انگاره شیعی زیارت بر پایه بازسازی کتاب المزار اشعری در 314 صفحه

اقتدار و عزت ایران اسلامی متکی بر انتخاب مردم است

پوشش رسانه ای انتخابات 1400 در سمنان

نقش ظریف در دولت آینده؛ وزیر یا معاون اول رییس جمهور؟

شرکت در انتخابات دفاع از استقلال و تمامیت ارضی کشور است

همدان : 12 هزار پلیس در خدمت تامین امنیت انتخابات

​انقلاب در سلامت؛ از افتخارات دولت

مسابقه طراحی عکس نوشته و استوری انتخابات 1400

حضور پرشور مردم در انتخابات پایه های عزت و استقلال ایران را محکم تر می کند

از آمادگی ایرانی ها برای شرکت در انتخابات تا نشست بی نتیجه بایدن و پوتین

بانوان از نقش سیاسی خود غافل نشوند

ویدئوی جلسه بررسی صلاحیت مرحوم هاشمی رفسنجانی منتشر می شود

بیانیه رییس سازمان بسیج سازندگی سمنان برای حضور حداکثری در انتخابات

قدردانی نمایندگان مجلس از جلیلی و زاکانی

روحانی: مردم با مشارکت در انتخابات برگ زرینی در تاریخ کشور ثبت کنند

دلیل رد صلاحیت لاریجانی و احمدی نژاد از زبان سخنگوی شورای نگهبان

برداشته شدن محدودیت تردد شبانه در پنج شنبه و جمعه هفته جاری

رهبر انقلاب چه ساعتی رای خواهند داد؟

استخدام پشتیبان پایانه های فروشگاهی در یاس ارغوانی در هرمزگان

طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟

طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟