مطالب مرتبط:
رییس بانک مرکزی: نرخ ارز باز هم کاهش می یابد| تزریق پول به بورس تا 2 روز دیگر
صفاری: تاثیر تزریق پول از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه زمان می برد / بورس در دولت بعدی متعادل می شود
صفاری: تزریق پول از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه تاثیری ندارد / بورس در دولت بعدی متعادل می شود
کاهش نرخ ارز ربطی به ارزپاشی بانک ندارد/ تزریق پول به بورس تا 2 روز دیگر
ریزش بی سابقه شاخص کل و خروج نفس گیر پول از بورس در 1400
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 01:252021-05-09اقتصادي

تزریق پول به بورس تا 2روز دیگر


رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تا یکی دو روز آینده پول به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق می کنیم، گفت: برای مقاصد سیاسی ارزپاشی نمی کنیم تا قیمت ها در بازار ارز کاهشی شود.

- عبدالناصر همتی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری درباره تقویت پول ملی در کنار تورم بالای 40 درصدی، گفت: تورم موضوعی ساختاری در کشور است که در مقاطعی بنا به دلایلی از جمله تحریم یا کرونا"، شوک هایی به آن وارد می شود که بر این اساس باید به این نکته توجه کرد که چند دهه است که ریشه تورم در کشور، به نقدینگی برمی گردد و اکنون کف تورمی به 20 درصد رسیده است.

دو عامل مهم و ساختاری تورم وی افزود: اگر دو ناترازی بودجه و صادرات و واردات از بین نرود، تورم از بین نخواهد رفت؛ چراکه اگر این گونه نباشد، دولت باید با منابع ارزی بانک مرکزی واردات را صورت دهد که پول آن ناشی از تورم می شود؛ ضمن اینکه ناترازی بودجه نیز به این تورم دامن زده است.

سیاست مالی نباید بر سیاست پولی سوار شود؛ چراکه باعث رشد نقدینگی در کشور می شود و بنابراین این موضوعات را باید حل کرد.

همتی با بیان اینکه حکمرانی اقتصادی ایران غلط است، گفت: با این روش سال های متعدد می شد با تثبیت نرخ ارز، تورم را کنترل کنیم؛ در حالیکه اگر این لنگر از دست ما خارج شده است، تورم هم از کنترل خارج گردیده است؛ ضمن اینکه در یکسال گذشته شوک تحریم و کرونا را هم باید به ناترازی ها اضافه کرد.

دلایل عدم تحقق هدفگذاری تورم رییس کل بانک مرکزی گفت: اردیهبشت سال 99 هدفگذاری تورم را 22 درصد اعلام کردیم؛ اما متاسفانه آثار کرونا درآمدهای ارزی و درآمدهای دولتی را دچار شوک کرد و در عین حال، فشار حداکثری آمریکا بر علیه اقتصاد ایران نیز به آن اضافه شد؛ در حالیکه ما تصورمان بر این بود که نرخ ارز از 17 هزار تومان بالاتر نرود اما به 32 هزار تومان رسیدیم که این عوامل موجب شد تا به هدفگذاری تورم دست پیدا نکنیم.

وی افزود: اواخر سال گذشته قیمت کالاهای اساسی جهش زیادی داشت که این باعث شد تورم هم تاثیر بپذیرد و افزایش پیدا کند.

از 29 واحد درصد رشد پایه پولی 27 واحد درصد خالص دارایی خارجی بانک مرکزی بوده است، یعنی 27 درصد ناشی از تبدیل دارایی های ارزی مسدودی به ریال بوده است.

هدف گذاری تورمی برای سال 1400 تعدیل و اطلاع رسانی می شود.

بانک مرکزی به تنهایی قادر به حل مشکلات کلان به تنهایی نیست و نیازمند کمک سایر قواست.

نرخ ارز باز هم کاهش می یابد همتی ضمن بیان اینکه اکنون نرخ ارز را کنترل کرده ایم و به 20 هزار تومان رسانده ایم، گفت: امیدواریم از این رقم هم پایین تر بیاید.

ناترازی بودجه باید حل شود؛ یعنی وظیفه دولت و مجلس این است که این موضوع را حل کنند؛ در غیر این صورت تورم کنترل نخواهد شد؛ این در حالی است که صادرات غیرنفتی باید با رشد تولید افزایش یابد؛ ضمن اینکه هزینه های دولت باید کمتر شود.

رییس کل بانک مرکزی بیان کرد: باید اصلاحات ساختاری در کشور رخ دهد؛ این در حالی است که اگر این اصلاحات صورت نگیرد، بانک مرکزی به تنهایی نمی تواند تورم را کنترل کند؛ این در حالی است که اگر بانک مرکزی و وزارت اقتصاد اوراق را منتشر نمی کرد باید نقدینگی را در حد 76 درصد رشد تجربه می کردیم؛ اما نقدینگی بالای 40 درصد رشد کرد.

منابع برای پرداخت وام ازدواج کم است وی با بیان اینکه 43 هزار میلیارد تومان وام ازدواج به 900 هزار نفر پرداخت شد، گفت: بانک ها وظیفه دارند که این وام را بپردازند؛ این در حالی است که ممکن است دو تا سه نفر بروند در مراحل دریافت وام ازدواج گیر کنند؛ اما نباید کار را زیر سوال برد.

مجلس وام ازدواج را به دو برابر رشد داده و امسال باید بالای 70 هزار میلیارد تومان وام ازدواج بدهیم.

این در حالی است که باید منابع قرض الحسنه را نیز در نظر گرفت؛ پس باید اقساط وام های قبلی برگشت داده شده و منابع جدیدی به عنوان منابع قرض الحسنه وارد بانک شود.

یارانه نمی تواند تضمین وام ازدواج باشد همتی افزود: از 5 سال قبل وام های بانک مرکزی قطع شده و این وام ها با سود به کارکنان پرداخت می شود.

ما علاقمند هستیم کسانی که می خواهند ازدواج کنند سریعتر وام خود را بگیرند؛ وثیقه آن هم باید یا یارانه باشد یا وثیقه این در حالی است که 100 میلیون تومان وام ازدواج اقساط یک میلیون تومانی دارد؛ بنابراین یارانه نقدی نمی تواند تضمین وام ازدواج باشد.

ذخایر ارزی بانک مرکزی از قبل بیشتر شده است رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی در حوزه بازار ارز و قیمت آن سیاسی عمل نمی کند، گفت: اگر بانک مرکزی سیاسی عمل کرده بود، حتما ذخایر این بانک افزایش نمی یافت؛ چراکه هم اکنون ذخایر ارزی بانک مرکزی بیش از سال گذشته است.

بساط سود مرکب در نظام بانک ها بسته شده است؛ پس اگر بانکی می خواهد صورت های مالی خود را به تایید بانک مرکزی برساند، حتما باید امهال اعلام شده از سوی بانک مرکزی رعایت شود؛ در غیر این صورت صورت های مالی آنها تایید نخواهد شد.

بانک ها باید ماهانه 30 هزار میلیارد وام ساخت مسکن بدهند رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: بانک ها باید 30 هزار میلیارد تومان در ماه بابت تسهیلات وام مسکن پرداخت کنند؛ اما به هر حال قانون است که بانک ها باید تلاش کنند که اجرایی کنند.

بانک ها علاقمند به کمک در بورس هستند؛ دو سه تصمیم مهم در خصوص انتشار اوراق از سوی سازمان بورس در شورای عالی هماهنگی اقتصادی اتخاذ شده است که وضعیت بورس را بهتر می کند.

تقاضا برای ارز کم شده؛ ولی ریال منابع ارزی فروخته شده صندوق توسعه ملی را به زودی به صندوق تثبیت بازار سرمایه می پردازیم.

تا دو روز دیگر ارز به صندوق تثبیت بورس می ریزیم همتی گفت: بانک ها می توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند؛ ضمن اینکه 200 میلیون دلار صندوق توسعه ملی نیز باید کم کم منابع را به فروش برسانیم؛ این در حالی است که تقاضا برای ارز اکنون کم شده است؛ امروز هم به معاونت ارزی دستور دادم که هر چقدرکه از این منابع صندوق توسعه ملی فروختند، ریال آن را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کنند.

وی افزود: امروز هم بورس برای دامنه نوسان تصمیماتی گرفته است که این می تواند کمک کننده باشد؛ این در حالی است که بالای 50 درصد سهام بورس ارزنده است و اگر اعتماد را برگردانیم، وضعیت بورس بهتر خواهد شد.

طلب بالای 100 هزار میلیاردی دولت به بانک مرکزی رییس کل بانک مرکزی درباره استقراض دولت از بانک مرکزی با بیان اینکه آقای نوبخت شوخی کرده است که دولت از بانک مرکزی استقراض نکرده است، گفت: در دو سال گذشته 13 میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی داده ایم که این بدهی دولت به بانک مرکزی است و باید ظرف سه سال باید به بانک مرکزی برگردد؛ این در حالی است که ما بالای 100 هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم.

هر زمان که بانک مرکزی به دولت بدهکار شد، حتما فاکتورهای اقتصادی اصلاح شده است.

همتی بیان کرد: مداخله فعلی در بازار ارز مداخله بانک مرکزی نیست و مداخله ناشی از ارز صادرکنندگان است.

بانک مرکزی به عنوان بازارساز موظف به ممانعت از نوسانات ارز است.

روش مدیریت بازار ارز سه سال است که تغییر کرده است, روش ما ارز پاشی نیست و در این راستا بازار متشکل ارزی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه امروز بانک مرکزی یک دلار هم در نیما عرضه نداشته است، گفت: فرآیند مذاکرات و انتظارات موجب می شود که روند بازار ارز رو به کاهش باشد.

هیچ مشکلی در تامین ارز واکسن کرونا نداریم و در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است.

پیش بینی یک میلیارد دلار برای خرید واکسن کرده ایم.

هر درخواستی از طرف وزارت بهداشت باشد، فورا ارز آن تامین می شود.

رییس کل بانک مرکزی افزود: در خرداد و تیرماه نتایج خوبی برای تولید واکسن کرونا داخلی داریم لیکن برای تامین ارز واکسن خارجی هم تعللی نشده است.

محموله 9 میلیون دوز در راه است و در خرداد ماه محموله دوم کوواکس می آید.

از روسیه هم در حال خرید واکسن هستیم.

تامین 3 میلیارد دلار برای دارو و کالاهای اساسی وی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون دو میلیارد دلار برای خرید کالاهای اساسی تامین کردیم.

از این مبلغ 1/5 میلیارد دلار برای خریدنهاده های دامی و500 میلیون دلار برای خرید دارو تامین شده است.

در شرایط جنگ اقتصادی، نمی توانیم همه چیز را به مردم بگوییم.

خوشبختانه هرجور شده تامین ارز برای مصارف اصلی کشور انجام شده است.

شرایط ارزی ما نسبت به گذشته بهتر است و بهتر نیز خواهد شد.

همتی گفت: در موضوع تملک واحدهای صنعتی و تولیدی توسط بانک ها اغراق شده است.

غالب واحدهای تولیدی در تملیک بانک ها صرفه اقتصادی نداشته و بطور میانگین بعد از گذشت 5 سال نداشتن عملکرد اقتصادی، توسط بانک ها تملیک شده اند.

به بانک ها تاکید کرده ایم که در صورت های مالی شان، امهال واحدهای تولیدی لحاظ شود و در غیر اینصورت مجوز برگزاری مجمع عمومی را ندارند.

وی در پایان سخنانش مطرح کرد که اکنون نسبت معوقات به تسهیلات بانکی به 6.

7 درصدرسیده است.


کلید واژه ها: تورم - بانک مرکزی - رییس کل بانک مرکزی - گفت وگوی ویژه خبری - صادرات و واردات - عبدالناصر همتی - کل بانک مرکزی - واردات - بازار سرمایه - تزریق - مرکزی - بازار - بودجه - منابع ارزی - بازار ارز - کشور - کنیم - بانک - درصد - نقدینگی - رییس کل - پول ملی - قیمت ها - برنامه - سرمایه - صادرات - تقویت - سیاسی - منابع - آینده

آخرین اخبار سرویس:
سهام عدالت چرا فروش نمی رود؟

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز سه شنبه 25 خرداد 1400 + جدول

افتتاح نمایشگاه نقاشی در باغ و عمارت اکبریه

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت زرین کلید ایرانیان در تهران

قیمت طلا امروز سه شنبه 25 خرداد 1400+ جدول

چرا ورود خودرو از انبارها به بازار افزایش یافت؟

قیمت دلار امروز سه شنبه 1400/3/25

تحویل 314 دستگاه انواع تراکتور به کشاورزان سیستان وبلوچستان

ویژگی های وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم

تلاش برای رساندن اصفهان به شهری پیشتاز در توسعه فضاهای شهری

بازار گل کرمانشاه پژمرد

افزایش قیمت سکه و دلار در 25 خرداد 1400

پروژه آبرسانی به 70 روستای یزد با حضور وزیر نیرو افتتاح شد

افزایش قیمت محصولات لبنی مجوز ندارد

قیمت دلار سه شنبه 25 خرداد 1400 به 23 هزار و574 تومان رسید

قیمت خودروهای ایران خودرو سایپا 25 خرداد + جدول

ایران به لحاظ توسعه آب و فاضلاب بالاتر از شاخص جهانی است

ثبات نسبی قیمت سکه و طلا در بازار/ سکه 10 میلیون و 650 هزار تومان+جدول

تداوم کاهش قیمت سکه و دلار در 25 خرداد 1400

حمایت از صنعت داروسازی استراتژیک باشد/ ارز دارو تک نرخی و قیمت گذاری ها به روز شود

آلمان در معرض تغییرات اقلیمی شدید

کاهش سن افراد مبتلا به کروناویروس در فارس

ارزهای دیجیتالی دوباره سبز شدند

سبقت عراقی ها از ایرانی ها در ترکیه

قیمت طلا و سکه در 25 خرداد/ ثبات نسبی نرخ سکه و طلا در بازار

صاحبان املاک چقدر ضرر می کنند؟

آمار مساکن مهر تحویلی در دولت تدبیر و امید

کدام ارز دیجیتال برای پرداخت حقوق در چین استفاده می شود؟

قیمت دلار امروز 25 خرداد 1400

وام ودیعه مسکن؛ کی داده کی گرفته؟

خبر مهم رییس سازمان بورس درباره دامنه نوسان/نهادهای مالی باید در بازار سرمایه توسعه پیدا کنند

رضایی: بیکاری واقعی بیشتر از 20 درصد است/ عامل اصلی گرانی‎ها دولت است

تخصیص حدود سه هزارمیلیارد ریال برای تامین آب اضطراری استان در جلسه هیات وزیران

استخدام 5 عنوان شغلی در پیشران پارت پایا در تهران

افتتاح جدیدترین مرکزداده آسیاتک؛ دیتاسنتر میرعماد

استخدام پشتیبان فروش با بیمه و سرویس در اطلس طلایی ایرانیان پویا در البرز

قیمت دلار سه شنبه 25 خرداد 1400 به 23 هزار و574 تومان رسید

خط اضطراری آبرسانی به همدان راه اندازی شود

استخدام منشی در یک مجموعه معتبر نمایندگی خدمات پس از فروش در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی با بیمه تکمیلی و وام در شرکت رزیتان در تهران

هشدار رییس اتحادیه گوشت گوسفندی به کشتار بره های ماده/ وضعیت بازار گوشت در هفته های آینده

استخدام فروشنده (سخت افزار و تجهیزات فروشگاهی) در تهران

توضیح معاون وزیر نیرو درباره کشف چند صد میلیارد مترمکعب آب در اعماق زمین

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پورسانت در شرکت هیدرو پردازش صنعت در تهران

عملیات لوله گذاری سکوهای میدان ابوذر پایان یافت

جزییات پرداخت منابع نقدی هدفمندی یارانه ها

شرکت های بزرگ، پیشران توسعه صنعتی و اقتصادی کشور هستند/ سرمایه گذاری «ومعادن» در حوزه فلزات استراتژیک

قیمت دلار امروز سه شنبه 25 خرداد 1400+ جدول نرخ ارز

واکسن آسترازنکا در بازار آزاد چند؟

استخدام کارشناس فروش در موسسه ثبت صدرا در تهران

استخدام مسئول توزیع در شرکت ایده نو تجارت آویژه در بوشهر

توضیحات شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص حق آبه تالاب ها

افزایش مصرف برق در خوزستان

جدول خاموشی های برق در چهارمحال و بختیاری

رشد ارزش سهام «بپاس»

آذین بندی 24 مرداد در تقویم به نام «روز آشتیان»

رکوردشکنی مرگبار سیگاری ها

کشف چند صد میلیارد آب در اعماق زمین/ ماجرا چیست؟

صدور پنج هزار و 704 سند تک برگی برای اراضی ملی آذربایجانغربی

پیگیری های ایسنا نتیجه داد؛ بازگشت خمیرمایه به عرصه تولید

آغاز برداشت باقلا از 1750 هکتار از مزارع طارم

حداقل سرمایه برای سبدگردانی چقدر است؟

آغاز برداشت باقلا از 1750 هکتار از مزارع طارم

مساعدت 380 میلیون ریالی به بیماران سخت درمان همدان

کشاورزی حفاظتی بحث اصلی دولت باشد

تخلف 123 میلیارد ریالی یک واحد وارد کننده خوراک دام در گلستان

صادرات تخم مرغ ممنوع نیست

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت میزان کار پارت در منطقه صنعتی کمرد

اشتغال زایی 18 هزار نفری با احیا و توسعه 300 بنگاه اقتصادی در سال جاری

استخدام کارمند فروش در شرکت بیمه رازی در قزوین

قیمت سکه پارسیان امروز سه شنبه 25 خرداد 1400

استخدام مسئول دفتر و کارمند فروش در شرکت بیمه رازی در قزوین

سال 1400، پر محصول ترین سال گروه بهمن

قیمت خودروهای ایران خودرو سایپا 25 خرداد + جدول

استخدام کارشناس بازرگانی پتروشیمی و کارشناس فروش در سما گستر کهن در تهران

نمی توان 7 میلیون مرزنشین و کولبر را صادرکننده کرد

سرشاخ برای خرید سانتافه، توسان یا اسپورتیج؟!

استخدام معمار برای انجام فاز دو معماری و طراحی معماری در کرج

 آیا مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی می توانند در بخش خصوصی شاغل باشند؟

قیمت روز خودروهای داخلی و شرایط بازار خودرو

ورود خودرو به بازار سهام به روایت رییس سازمان بورس

جهانپور: بخش خصوصی موفق به واردات واکسن نشد/ مجوز مصرف اضطراری برای هیچ کدام از واکسن های داخلی صادر نشده است

درخواست کارآفرینان و کشاورزان از رییس جمهور آینده

تخلف 123 میلیارد ریالی یک واحد وارد کننده خوراک دام در گلستان

قیمت ارز آزاد در 25 خرداد/ تغییر جزیی نرخ ارز در بازار

افزایش دما در گرمای عرق ریزان فهرج و عنبرآباد

استخدام معاون سرمایه گذاری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس مکانیک در گروه تولیدی صنعتی شاهین موتور در تهران

سال 1400، پر محصول ترین سال گروه بهمن

قیمت ارز های دیجیتالی در 25 خرداد/ بیت کوین از سد 40 هزار دلار عبور کرد

قیمت گوشت قرمز در بازار امروز 25 خرداد 1400 +جدول

بررسی ویژه افت مخازن آب کشاورزی پیشوا

استخدام کارمند تولید محتوا در شرکت پروازبران سپهر پارسا در تهران

قیمت بیت کوین امروز 25 خرداد 1400+ جدول قیمت ارزهای دیجیتال

رسیدگی به 40 پرونده تخلفات استاندارد در فارس

چرا گوشت ارزان شد؟

جزییاتی از عملکرد مالی سازمان بورس در سال 99

افزایش 10 درصدی گاز دریافتی از خطوط انتقال سراسری در فارس

استخدام کارشناس فروش اینترنتی در شرکت الکترو صنعت تهران در تهران

بورس 4100 واحد رشد کرد

تزریق پول به بورس تا 2روز دیگر

تزریق پول به بورس تا 2روز دیگر