مطالب مرتبط:
موضوعاتی که نباید به انتخابات گره بخورند
لزوم افزایش سواد سلامت روان مردم در بحران کرونا
فرمانداران زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کنند
حضور حداکثری مردم در انتخابات، اثبات مقبولیت نظام اسلامی است
مهمترین راهبرد انتخابات، تقویت عوامل مشارکت حداکثری مردم است
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 20:452021-05-09سياسي

نبرد نابرابر مردم با تحریم و کرونا/ موضوعاتی که نباید به انتخابات گره بخورند


سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، مهم ترین رویداد یک ماه آینده ایران است و متاثر شدن بسیاری از موضوعات از آن اجتناب ناپذیر است اما گره زدن سلامت مردم و رفع تحریم ها، - مذاکرات وین و واکسیناسیون به انتخابات، آرامش جسم و روان مردم را تهدید می کند.

انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم به لحاظ موضوعات متنوع و البته حیاتی پیشاانتخاباتی، از خاص ترین دوره های انتخاباتی در چهاردهه گذشته محسوب می شود.

این انتخابات روز 28 خردادماه در حالی برگزار می شود که مردم ایران همچنان با ویروس کرونا و تحریم در حال نبردی نابرابر هستند اما امیدها به شکست این دو ویروس مهلک هم بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است.

واکسیناسیون پرشتاب عموم مردم و رفع سریع تحریم های آمریکا می تواند این امید را تداوم بخشیده و تا پای صندوق های رای گسترش دهد.

علی ربیعی سخنگوی دولت در یادداشتی سال هایی را که بر مردم ایران گذشت، این گونه روایت می کند: ما چهار سال دشوار را در مواجهه با بی رحمانه ترین تحریم هایی که تاریخ متأخر به خود دیده، پشت سر گذاشتیم و زیر تیغ این مشقت، روزهای تلخ تری را در مقابله با همه گیری کرونا که تحریم به دردآوری آن افزود، سپری کردیم.

اما هیچ کدام از اینها به دست نمی آمد اگر مردم با متانتی که سزاوار ملت متمدن و شکیبای ماست، آن درد و رنج را تحمل نمی کردند.

البته مردم این همراهی را نمی داشتند اگر به کوشش وقفه ناپذیر دولت منتخب در اداره امور به بهترین وجه میسر، واقف نبودند و رنج مقاومت را بر خود آسان نمی کردند، اگر به آینده ای بهتر پس از عبور از طوفان مشکلات، امید نداشتند.

به نظر می رسد امیدها برای عبور از این توفان قوت گرفته و این رویداد مثبت و مبارکی برای مردمی است که بیش از سه سال زیر شدیدترین تحریم های آمریکا مقاومت کردند و بیش از یک سال است که با ویروس کرونا در تقابلی سخت می جنگند؛ با این وجود چرا موضوع واکسیناسیون و رفع تحریم ها باید به دستاویزی برای عده ای تبدیل شده و با هر بهانه و ترفندی درصدد به تاخیر انداختن این دو مهم باشند؟ تلاشی که گاهی در تریبون های شب های قدر و با حمله به وزیر امورخارجه انجام می گیرد و گاهی با سنگ اندازی در مسیر تامین واکسن.

این اقدامات هم از سوی دولت مورد انتقاد است و هم بسیاری از تحلیلگران آن را در شرایط فعلی موجب یاس و دلسردی بیشتر مردم می دانند.

رییس جمهوری درباره به بی اخلاقی تریبون داران در مجالس شب های قدر گفته است: لحنی که امروز ما در جامعه می بینیم، مورد پسند امیرالمومنین نیست، همه باید برای تغییر این وضعیت و اخلاق تلاش کنیم.

با هر بهانه کوچکی مساله را بزرگ نکنیم.

در کنار بزرگ کردن مسائل با دست خودمان، بذر کینه در جامعه نیفشانیم.

بذرهای کینه ای که در اثر اختلافات سیاسی و انتخاباتی در کشور ایجاد شده و می شود؛ دست کم در دو زمین سلامت مردم و رفع تحریم ها نباید کاشته شود که میوه تلخ آن جز ناامیدی در داخل و سواستفاده در خارج نخواهد بود.

گره سیاسی میان وین و ستادهای انتخاباتی برگزاری همایش هایی در مذمت مذاکرات وین، به بهانه نان و معیشت مردم، از سوی نمایندگان مجلس در حالی صورت می گیرد که یکی از مهم ترین انتقادات به قوه مقننه در یک سال کاری خود، عدم تصویب قوانینی درباره معیشت و به اصطلاح نان مردم است.

گروهی در حالی نگران دل بستن مجدد دولت به وعده های آمریکا هستند که در مدت مسوولیت خود جز مجموعه ای از طرح های انتخاباتی و قوانین سیاسی، برای رفع نگرانی های مردم اقدام دیگری انجام نداده اند و این از عجایب شرایط کنونی است که گروهی که خود با کمترین رای ممکن در انتخابات چهار دهه گذشته به مجلس شورای اسلامی راه یافته اند، از محبوبیت 10 درصدی رییس جمهوری با رای 24 میلیونی سخن می گویند.

اینکه کشور در شرایط کنونی نیازی به مذاکره دارد یا نه؟ روز 25 فروردین و در جلسه مجازی انس با قرآن کریم از سوی رهبر معظم انقلاب این گونه تببین شد: تشخیص مسوولان این است که مذاکره کنیم تا این سیاست را اعمال کنیم.

ما بحثی در این زمینه نداریم ولی باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نباشد و طوری نباشد که طرف ها مذاکره را کش دهند چون این برای کشور ضرر دارد.

رهبر معظم انقلاب به عنوان عالی ترین مقام سیاسی در کشور، بحثی درباره مذاکره نداشته و به مسوولان این امر اعتماد کرده اند و این می تواند الگویی برای برخی که در ایام مذاکرات و رسیدن به نتیجه مطلوب، دلواپس دلیل این اقدام هستند، باشد.

از سوی دیگر و این بار هم بر اساس تازه ترین بیانات رهبر انقلاب، وزارت خارجه و دیپلمات های جمهوری اسلامی، به عنوان کارگزار یا مجری، برنامه ها و تصمیمات نظام هستند و همانطور که عراقچی هم تاکید کرده است؛ صرفاً در راستای خطوط تعیین شده ای که از مواضع قطعی نظام است، حرکت می کند.

این حرکت قطعا با تایید تصمیم گیران عالی نظام بوده و خواهد بود؛ این اصل را منتقدان و مخالفان وزارت خارجه بهتر از هر شخص و گروهی می دانند اما جز انتقاد و هجمه به این وزارتخانه، راه دیگری برای پیشبرد اهداف انتخاباتی خود نمی یابند، در چنین مسیری حرکت می کنند.

اینکه آیا می دانند با ادامه چنین روندی، رفع تحریم ها علیه مردم ایران به تاخیر خواهد افتاد، یا نه؟ پرسشی است که همچنان در افکار عمومی بی پاسخ است.

علیرغم تمام هشدارها از سوی دلسوزان و عقلای کشور، گره زدن مذاکرات هسته ای به انتخابات، همچنان در دستور کار، برخی داوطلبان رسمی و غیررسمی انتخابات قرار دارد.

تضعیف تیم مذاکره کننده ای که در وین است یا مسئول آن ها که در تهران است، تلاش برای القای بی نتیجه بودن مذاکرات به استناد گزارش های منابع آگاه ناشناس، تقلای ناتمام برای شکستن حرمت وزیر امورخارجه، همه از مواردی است که به عنوان تاکتیک انتخاباتی به صورت گسترده از تریبون های مختلف و اشخاص متنوع اعمال می شود.

تفاوتی هم نمی کند؛ تریبون دار مداح اهل بیت باشد یا نماینده مجلس.

اظهارات تاسف باری که به ویژه در شب های دعا و عزای قدر، از تریبون های حرمت دار کشور اعلام شد؛ نشان می دهد که شماری از منتقدان؛ حتی بر بنیان های اعتقادی و اعلامی خود نیز، در مسیر رسیدن به هدفی خاص پایبند نیستند.

شاید به همین دلیل است که حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی تصریح کرده است: اینکه نشر مصاحبه ظریف به مذاق برخی خوش نیاید را حق می دهم اما حمله به ظریف با اشعار مذهبی و در لیالی قدر گناه کبیره است.

تعجب می کنم از مسئولین که هیچ برخوردی با این افراد نمی کنند.

شدت هجمه ها به مذاکرات و تیم مذاکره کننده آن اندازه افزایش یافت که سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امورخارجه و رییس هیات ایرانی حاضر در مذاکرات، روز جمعه و پس از برگزاری دور تازه نشست های کمیسیون برجام بار دیگر تاکید کرد: انتخابات امر مهمی در کشور است ولی به موضوع مذاکرات و رفع تحریم ها هیچ ارتباطی ندارد.

مذاکرات ما فارغ از مسایل حاشیه ای و جانبی برگزار می شود، اهداف ملی داشته و امنیت منافع ملی را در نظر دارد.

ما صرفاً در راستای خطوط تعیین شده ای که از مواضع قطعی نظام است برای تامین منافع کشور و برداشته شدن تحریم ها حرکت می کنیم.

سیاست زدگی سلامت در روزگار کرونا موضوع کرونا یک مساله ملی، انسانی و اخلاقی است؛ خواهش می کنم هیچ کس این داستان را دستمایه ای سیاسی برای مسایل حزبی و جناحی و یا برای انتخابات قرار ندهد.

این تازه ترین درخواست رییس جمهوری از منتقدان و مخالفان دولت در بحران کروناست.

پیش از این و از همان روزهای نخست شیوع کرونا هم حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بارها از همه جریانها و شخصیت ها و تریبون داران خواسته بود، بحث سلامت مردم را به میانه درگیری های سیاسی خود نکشانند.

هم مردم و هم دولت طی ماه های گذشته در برابر کرونا دشواری بسیاری بر دوش کشیدند و اکنون با اثربخش بودن واکسن های تولید شده و امیدها برای از میان رفتن این بیماری عجیب، تضعیف دولت به بهانه کرونا و واکسن و مسائلی از این جنس، آرامشی را که مردم به آن امیدوار هستنند؛ تهدید خواهد کرد.

گرچه کارنامه دولت خالی از اشکال نیست و کاستی هایی دارد اما هر سه این گروه ها در روزهایی که هر دولتمردی به تمام انرژی و تمرکز خود نیاز دارد با تیترها و توییت ها و گفت و گوها این انرژی و تمرکز را تا حدی از آن ها سلب می نمایند.

بخش منطقی این پیشنهادات و انتقادات مورد توجه دولت است اما سعی برای توضیح یک خبر دروغ و رقم شایعه روزانه ساعت های بسیاری از کابینه می گیرد و این در بحران تحریم- کرونا جفاست.

این در حالی است که از یکایک این خبرها و دروغ ها در رسانه های بیگانه علیه کشور خبرها و دروغ های بزرگتر و بیشتر تولید شده و با اعتماد و روان مردم بازی می شود.

27215
کلید واژه ها: انتخابات - انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست - انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم - ریاست جمهوری - واکسیناسیون - تحریم - مردم - علی ربیعی سخنگوی دولت - تحریم های آمریکا - جمهوری - سخنگوی دولت - مذاکرات وین - ویروس کرونا - ویروس - ایران - ریاست - کرونا - مردم ایران - سلامت مردم - علی ربیعی - رفع تحریم - امید - دوره - سیزدهمین - مهم ترین - مذاکرات - برگزار - امیدها - سخنگوی

آخرین اخبار سرویس:
مقتدایی: کاندیداها درصدد ارائه برنامه عملیاتی باشند

یک چیز خوب به اسم عادت

بهرام افشاری و نوید محمدزاده در جشن تولد هوتن شکیبا /عکس

انصراف تاکنون 86 نفر از داوطلبین انتخابات شورای شهر اهواز

نبوی: مردم پای صندوق رای بیایند

محمدحسن ظریف منش برنامه های انتخاباتی سید ابراهیم رییسی

مالکی: کاندیداها با رفتارهایشان مشارکت حداکثری را رقم بزنند

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان

حدیث روز | نتیجه گشاده رویی

بهرام افشاری و نوید محمدزاده در جشن تولد هوتن شکیبا /عکس

آمادگی سفارت ایران در بلگراد برای برگزاری انتخابات

گزارش رسانه چینی از تاخیر بدون توجیه آمریکا در لغو تحریم های ایران

مالکی: کاندیداها با رفتارهایشان مشارکت حداکثری را رقم بزنند

نامه محسن هاشمی به رهبرانقلاب

گفتگوی تسنیم با خواننده قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده»: بانی اجرای قطعه ای از بهشت، امام رضا (ع) بود

نامه ای به خاتمی، ناطق نوری، سیدحسن خمینی، لاریجانی و بهزاد نبوی

کاندیداهای ریاست جمهوری درصدد ارائه برنامه عملیاتی باشند

چرا شبکه های استانی تلویزیون پدیده انتخابات شدند?

عکس دسته جمعی فلور نظری به یاد ماهچهره خلیلی /عکس

میرلوحی: تعیین اولویت های شورای شهر پنجم از سوی مردم انجام شد

فوق العاده معلمان در صورت تصویب پرداخت می شود

آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت تاثیر لابی صهیونیستی- آمریکایی

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حسن رعیت

جبهه اصلاحات/ حمایت از همتی رای نیاورد

مشارکت در انتخابات سبب تقویت عزت و اقتدار کشور است

منتظر انصراف نامزدهای پوششی هستیم

ابلاغ آیین نامه شورای فضای مجازی دانشگاه آزاد

درآمد رشته داروسازی چقدر است؟

تبلیغات خیابانی انتخابات 1400 - رشت و قزوین

نیمرخ زیبای پرستو صالحی /عکس

تصاویر مراسم شب هفتم حجت الاسلام محتشمی پور

فوق العاده ویژه معلمان در صورت تصویب پرداخت می شود

شورای شهر تهران با این بدنه و ترکیب کمیسیون ها کارآیی ندارد

مراسم شب هفتم حجت الاسلام محتشمی پور

هیچ کس پاسخگوی خالی شدن جیب مردم نیست

رییسی کناره گیری نخواهد کرد

روند فعلی تبلیغات نامزدهای شوراهای شهر در اسلامشهر قابل قبول نیست

برگزاری هفته نخست مسترکلاس های رهبری ارکستر بنیاد رودکی

همسر سردار شهید محمد ناظری دار فانی را وداع گفت

روند فعلی تبلیغات نامزدهای شوراهای شهر در اسلامشهر قابل قبول نیست

هیچ کس پاسخگوی خالی شدن جیب مردم نیست

تصمیم «جبهه اصلاحات ایران» برای انتخابات ریاست جمهوری عوض نشد

شورای شهر تهران با این بدنه و ترکیب کمیسیون ها کارآیی ندارد

مشارکت در انتخابات سبب تقویت عزت و اقتدار کشور است

چهره مغموم آشا محرابی /عکس

صندوق های رای در فارس پر از آرای مفید برای جمهوری اسلامی می شود

طرح مطالعات جامع پدافند غیرعامل استان سمنان رونمایی شد

ارز 4200 تومانی منشأ فساد است/ ارائه کارت خرید به کارمندان دولت

دعوت انتخاباتی حزب ندای ایرانیان از اصلاح طلبان

دیدار حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی با اهالی فرهنگ و هنر

معرفی برترین دانشگاه های «پهناورترین قاره جهان»

عناوین روزنامه های سیاسی 25 خرداد 1400/ کار ویروس تمام است +تصاویر

معرفی برترین دانشگاه های پهناورترین قاره جهان

پایان نتانیاهو؛ فردی که رویای حمله به ایران را داشت

تهمت «دیپلماسی التماسی» به ظریف ذبح حقیقت است

تصمیم «جبهه اصلاحات» درمورد انتخابات عوض نشد

نقش اعضای شورای شهر در مناسب سازی معابر/مناسب سازی حدود 100 بوستان از 1200 بوستان تهران

انصراف 86 نفر از داوطلبین انتخابات شورای اهواز

برنامه های نامزد ها در صداوسیما در دو روز پایانی تبلیغات

مهدی کروبی به چه کسی رای خواهد داد؟

بازاریاب تلفنی

نیاز به وکیل و بازنشسته و کاراموز و دانشجوی حقوق

استخدام پیک موتوری،شیفت شب

اجتماع حامیان سید ابراهیم رییسی در هفت تیر

بهترین زمان مشاوره قبل از ازدواج

قانون گذاران آمریکایی: هر توافقی با ایران باید ابتدا توسط کنگره ارزیابی شود

این خواننده هم واکسن ایرانی زد /عکس

نقش اعضای شورای شهر در مناسب سازی معابر/مناسب سازی حدود 100 بوستان از 1200 بوستان تهران

جذب حسابدار و دو نیروی خانم برای کار دفتری

نیروی کار خانم جهت کار در کارگاه تولیدی

نیرو برای انجام امور منزل

استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود داشتن ظرفیت های نفت و گاز اما محروم است

طرح مطالعات جامع پدافند غیرعامل استان سمنان رونمایی شد

آیت الله رییسی می توانست خیلی حرف ها را در مناظره بگوید، اما بخاطر اخلاق نگفت

آرای نامزدها بر اساس تازه ترین نظرسنجی ها

اجازه ندادیم ساختمان مهمی روی گسل ساخته شود

جذب نیروی کار اشنای کامل به تلگرام و اینستا گرام

رویه کوبی مبل راحتی واستیل

آینده دولت الکترونیک 4

نیروی انتظامی مسؤول امنیت انتخابات و حفاظت از صندوق های آرا است

آماده باش کامل توزیع برق تهران برای شمارش آرا

راسته دوز وزیگزال دوز

استخدام در مجموعه هایپر مارکت زنجیره ای پسر شجاع

تبریز همدل

آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت تاثیر لابی صهیونیستی- آمریکایی

راه توسعه رسمیت دادن به مدیریت دو سطحی است

مراسم روز دختر در کرمانشاه

رفع تحریمی که فقط روی کاغذ باشد، فایده ای ندارد

نیرو جهت کار در فست فود.

چرخکار با مهارت بالا

استخدام نیروی خانم به صورت شبانه روزی دستیار درمانی

وکیل پایه یک دادگستری جهت مشارکت در استارتاپ

خانم آشنا به اینستاگرام بلاگر

اپراتور ماهر تراش cnc

دپارتمان املاک نواب نیروی فعال آقا یا خانم جذب میکند

از هر فرصتی برای توسعه محلات استفاده کردیم/ به عهد با مردم پای بندیم

مناظره| وکیلی:به خاطر پروژه هسته ای مردم تحت فشار اند/کوشکی: دوگانه معیشت و فعالیت هسته ای ، دروغ بزرگ است

مردم کسی را انتخاب کنند که از آمریکا و اسراییل نترسد

نیرو جهت پیتزا تیک

آرزوی «هاشمی» برای تهران به روایت «هاشمی»

نبرد نابرابر مردم با تحریم و کرونا/ موضوعاتی که نباید به انتخابات گره بخورند

نبرد نابرابر مردم با تحریم و کرونا/ موضوعاتی که نباید به انتخابات گره بخورند