موضوعات داغ: - عادل فردوسي پور - استقلالي ها - عادل فردوسي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - كارشناسي ناپيوسته - متناسب سازي - بهاره كيان افشار - بازنشستگان تامين اجتماعي - نيروهاي ارتش سوريه - سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور - استريل - آبشار ويكتوريا - حكمتيان - مصطفي آجرلو - تبريك سال نو ميلادي - شهر شعر و هنر - شركت فولاد - فرماندار جوانرود - طلادر - جعبه - قيدار نبي

مطالب مرتبط:
ویدئو/ شادی کارگران؛ هفت تپه آزاد شد
منطقه آزاد بوشهر می تواند به الگوی تولید و صادرات در کشور تبدیل شود
فردا؛ آخرین مهلت ثبت درخواست حضور در دومین دوره جلسات پیش دفاع دکتری دانشگاه آزاد
هفت تپه نماد رانت و فسادی بود که عاملانش تا عالی ترین سطوح دولت نفوذ داشتند
فیلم| جشن آزادی هفت تپه
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 20:452021-05-09اقتصادي

هفت تپه آزاد شد اما با انبار های خالی!


بعد از فسخ قرارداد واگذاری کشت و صنعت هفت تپه، مدیران خلع ید شده در حال خارج کردن شکر های موجود در انبار و ماشین آلات کارخانه این شرکت هستند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی یکتا پرس، حواشی خصوصی سازی چند سالی است که دامنگیر صنایع گوناگون ایران شده و هرزگاهی اخبار مختلفی از مشکلات ایجاد شده در آن صنایع در اثر خصوصی سازی منتشر می شود.

هفت تپه آزاد شد، تیتر خبری است که روز گذشته پیرامون یکی از شرکت های خصوصی سازی شده منتشر شد.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه یکی از چندین بنگاه اقتصادی است که توسط سازمان خصوصی سازی به بخش خصوصی اقتصاد کشور واگذار شد، اما حاشیه ها یکی پس از دیگری به سراغ آن آمد.

شاید بتوان گفت ماجرا از جایی شروع شد که فصل خاصی به نام واگذاری سهام و مدیریت شرکت های دولتی در قانون برنامه سوم توسعه کشور، جای گرفت و قرار بر آن شد تا به منظور ارتقای کارآیی، افزایش بهره وری منابع مادی و انسانی کشور، کارآمد کردن دولت در عرصه سیاستگذاری و توسعه توانمندی بخش های خصوصی و تعاونی، سهام شرکت های قابل واگذاری بخش دولتی در شرکت هایی که ادامه فعالیت آن ها در بخش دولتی غیر ضروری است، طبق مقررات این قانون با اولویت ایثارگران در شرایط مساوی، به بخش های تعاونی و خصوصی فروخته شود.

در ماده 10 این قانون در مورد شرایط واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی، بیان شده که امر واگذاری باید در جهت تحقق اهداف برنامه باشد و خود، هدف قرار نگیرد، در چارچوب قانون اساسی صورت پذیرد، موجب تهدید امنیت ملی و یا تزلزل حاکمیت ارزش های اسلامی و انقلاب نشود، به خدشه دار شدن حاکمیت نظام یا تضییع حق مردم و یا ایجاد انحصار نینجامد، به استفاده از مدیریت سالم منجر شده و اداره امور را بهبود بخشد و حتی المقدور به توسعه مشارکت عمومی منجر شود.

این قانون اجازه واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی را داد، اما اتفاقات رخ داده بعد از اجرای آن نشان می دهد که مجریان این قانون، تنها به ماده 9 آن که مجوز واگذاری را صادر کرده توجه کرده اند و حتی نیم نگاهی نیز به ماده 10 آن نداشته اند.

شرکت نیشکر هفت تپه اواخر سال 1387 از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صنایع تحویل داده شد و سپس به سازمان گسترش و نوسازی صنایع واگذار شد، اما پس از شروع مالکیت این سازمان، زمانی که کشور با کمبود شکر مواجه بود، کاهش تعرفه واردات این کالای اساسی به منظور رفع مقطعی نیاز کشور، سبب شد تا شرکت نیشکر هفت تپه که بدهی های زیادی داشت و ماشین آلات آن به شدت قدیمی بود، با ضرر انبوهی مواجه شود و در فهرست سازمان های قابل واگذاری به بخش خصوصی قرار بگیرد.

سرانجام در سال 1394، این شرکت توسط سازمان خصوصی سازی کشور به شرکت های زئوس و آریاک لرستان در ازای 291 میلیارد تومان واگذار شد، اما این 291 میلیارد تومان به صورت یکجا دریافت نشد بلکه قرار شد که شش میلیارد تومان آن به صورت نقد و مابقی به صورت هشت قسط پرداخت شود.

شروع اعتراضات کارگری و برملا شدن تخلفات مدیریتی پس از شروع مالکیت بخش خصوصی بر این شرکت، به دلیل تاخیر در پرداخت حقوق نیروها، به مرور اعتصابات و اعتراضات کارگران آن شروع شد و چند مدت در میان به ریش سفیدی مسئولان محلی و گا ها ملی، ختم به خیر می شد، اما دوباره شدت می گرفت.

آبان ماه سال 1397، فهرست متخلفان ارزی بانک مرکزی منتشر شد و نشان داد که برخی از سهامداران و اعضای هیأت مدیره نیشکرهفت تپه در زمره این متخلفان قرار دارند و این مسئله توجه نهاد های نظارتی را بیش از پیش به نیشکر هفت تپه جلب کرد.

تحقیق و تفحص ها ادامه یافت تا سرانجام، اواسط شهریور ماه سال گذشته، دیوان محاسبات کشور نتیجه این تحقیق و تفحص را منتشر کرد و ابهام در قیمت گذاری، انقضای اعتبار قیمت پایه واگذاری، عدم احراز و پایش اهلیت مدیریتی خریداران توسط سازمان خصوصی سازی علیرغم تأکید در مصوبه شماره 120696/2/63 مورخ 16 آبان 1388 شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی و دستورالعمل روش انتخاب مشتریان استراتژیک و متقاضی خرید سهام کنترلی و مدیریتی مصوب 25 مرداد 1393 هیأت واگذاری، عدم تحقق اهداف واگذاری مندرج در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری موضوع سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی به ویژه، ارتقا کارایی بنگاه های اقتصادی و بهره وری منابع مادی و انسانی و فناوری، افزایش رقابت پذیری در اقتصاد، کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت و افزایش سطح عمومی اشتغال و با توجه به بدعهدی خریداران در ایفای تعهدات مندرج در قرارداد واگذاری از جمله عدم ایفای تعهدات پرداخت اقساط معوق قرارداد به مبلغ 67 میلیارد و 400 میلیون تومان، عدم بازپرداخت بدهی سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران با احتساب سود به مبلغ 333 میلیارد و 700 میلیون تومان، عدم رفع تعهدات ارز دولتی دریافتی به میزان 49 میلیون دلار و 9/9 میلیون یورو و عدم اقدام جهت جانشینی تعهدات و تضامین صادره شرکت مادر تخصصی ایدرو بابت تسهیلات دریافتی و همچنین سوق دادن منابع مالی شرکت به فعالیت خارج از اهداف صنعت نیشکر که منجر به ایجاد بحران های کارگری و آسیب به سرمایه اجتماعی گردیده است را از تخلفات صورت گرفته در فرآیند خصوصی سازی این شرکت دانست.

دیوان محاسبات کشور همچنین سازمان خصوصی سازی را مکلف به فسخ قرارداد با بخش خصوصی در مورد نیشکر هفت تپه کرد که سازمان خصوصی سازی نیز در آبان ماه 99 طی نامه ای به هیأت داوری پرونده این شرکت، خواستار فسخ قرارداد آن شد.

در نهایت نیز روز گذشته، پس از رسیدگی های قضایی به پرونده کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و با ورود دستگاه های نظارتی، رای ابطال واگذاری هفت تپه صادر و این شرکت به بیت المال بازگشت.

انبارهای خالی شرکت هفت تپه انبارهایی که خالی شدند محمد خنیفر، کارگر اخراجی کشت و صنعت هفت تپه بیان کرد: بعد از انتشار اخبار خلع ید، تمام کارگران مشغول به جشن گرفتن هستند، اما متاسفانه مشاهده می کنیم که در حال خارج کردن یک سری از ماشین آلات و قطعات هستند به طور مثال، پمپ آبی که چندصد میلیون تومان ارزش دارد را خارج کرده اند.

او افزود: مطلع شدیم که از 48 هزار تن شکر زرد تولید شده از آذرماه سال گذشته تا کنون که در انبار های کارخانه بوده، تنها چهار هزار تن باقی مانده که آن را هم پیش فروش کرده اند.

یعنی تقریبا اکنون انبار ها به طور کامل تخلیه شده است.

این کارگر اخراجی کشت و صنعت هفت تپه همچنین در مورد بازگشت به کار کارگران اخراجی نیز اظهار کرد: من و آقای بخشی که قبلا اخراج شده بودیم، در ایام شب عید نیز پنج نفر دیگر نیز به ما اضافه شدند و در انتظار بازگشت به کار هستیم.

خصوصی سازی در کشور ما همواره مسئله پرچالشی بوده و اکنون که مسئولان کشور عزم خود را برای بازگرداندن شرکت های واگذار شده به بخش خصوصی در سایه تخلفات گسترده کرده اند، باید نظارت بیشتری بر اموال و دارایی این شرکت ها بعد از صدور حکم خلع ید از بخش خصوصی را نیز داشته باشند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: خصوصی سازی - هفت تپه - خصوصی - کشت و صنعت - اقتصاد - واگذار - سازمان خصوصی سازی - سازی - شرکت - تپه آزاد - واگذاری - اقتصادی - افزایش بهره وری - شرکت های دولتی - شرکت های خصوصی - بنگاه اقتصادی - نیشکر هفت تپه - قانون برنامه - واگذاری سهام - یکی از - فسخ قرارداد - اقتصاد کشور - منتشر - صنایع - انبار - ماشین آلات - بخش خصوصی - آزاد - قرار - کشور

آخرین اخبار سرویس:
ورزش جزیره کیش باید به دوران طلایی خود بازگردد

حسین معمری عکس | آیین کلنگ زنی طرح توسعه امام زاده سید عباس بجنورد

ارزش سهام عدالت امروز دوشنبه 24 خرداد

خواب زمستانی دلار و طلا در هفته سیاسی مهم

با خلاقیت و ابزارهای نوین به دنبال ارائه تصویر واقعی فولاد مبارکه هستیم

قیمت دلار در بازار امروز دوشنبه 24 خرداد 1400/ رشد اندک دلار در صرافی های بانکی

گشایش پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت / ستاری: صنعت نفت با زیست بوم نوآوری مستقل و فناور می شود

صادرات تخم مرغ متوقف نشده است

کارخانه تولید پنل و اینورتور در فارس احداث می شود

کارخانه تولید پنل و اینورتور در فارس احداث می شود

متوسط سن خودروها در آمریکا چقدر است؟

بسته خدمتی دریافت گواهینامه و استاندارد دانش بنیان ها توسعه یافت

مشکل قطعی آب خیابان شهید جعفری و فردوسی کرمانشاه باید به سرعت رفع شود

حسین معمری آیین کلنگ زنی طرح توسعه امام زاده سید عباس بجنورد

توزیع 400 دستگاه کولرآبی بین مددجویان کمیته ی امداد زنجان

مشارکت سیاسی تجلی موج دموکراتیک در کشور است

جریمه 100 میلیون تومانی برای قاچاقچی لباس

استخدام ربات ها در انبارهای آمازون

کاهش 90 درصدی زیربنای پروانه های ساخت و ساز | افزایش 66 درصدی طرح های موضوعی

نصب 22 کنتور آلتراسونیک در ایستگاه های تقلیل فشار گاز فارس

جابه جایی سریع مسافران با سیستم زیرزمینی بورینگ

جزای نقدی 7.7 میلیارد ریالی فرجام پرونده قاچاق کالای خارجی

قیمت انواع میوه، حبوبات، گوشت و مرغ در سمنان؛ دو شنبه 24 خرداد ماه + جدول

چالش های قیمت خودرو در دولت سیزدهم

برون رفت از چالش های موجود در صنعت تنها با رویکرد تعامل، قابل تحقق است

مشکلات اقتصادی را چطور با بچه ها مطرح کنیم؟

افزایش 30 درصدی میزان جوجه ریزی در آذربایجانغربی

قیمت انواع گوشت گوسفندی در بازار - 24 خرداد 1400

کاهش قیمت موز

هزینه انتقال سند خودروهای خارجی کمتر از خودرو های داخلی است؟

بیش از 126 هزار پورت ADSL به کردستانی ها واگذار شده است

بسته خدمتی دریافت گواهینامه و استاندارد دانش بنیان ها توسعه یافت

مصرف برق در آذربایجان غربی 15 درصد افزایش یافت

آغاز تزریق میعانات گازی پارس جنوبی به میدان سروش

افزایش پایگاه های تابستانه دانش آموزی در مازندران

بانک آمریکایی: نفت 80 دلاری را در تابستان می بینیم

اعتبار 12 هزار میلیاردی برای انتقال آب سد «آزاد» به «قوچم»

اجرای 14 طرح عمرانی به ارزش 7 هزار میلیارد ریال در کیش 

افتتاح بیست و ششمین مدرسه بانک اقتصاد نوین

کروز در راستای اهداف گام دوم انقلاب، به نوعی حماسه آفرینی کرده است

کاهش محدودیتهای کرونایی در آلمان

بازار کار ترکیه هر روز بدتر از دیروز!

صرفه جویی 460 میلیون متر مکعبی آب در خراسان رضوی

افزایش سرمایه صندوق فناوری دانشگاه آزاد

بورس بازان امیدوار شدند

تولید 21هزار تن بذر گندم در ایلام

علیه درد

صادرات تخم مرغ ممنوع نیست + آمار

آتش سوزی در نخلستان های 3 روستای آبادان (فیلم)

خضریان: سوداگرانی که بازارها را ملتهب می کنند هدف «مالیات بر عایدی» هستند

تقسیم سود 152 ریالی به ازای هر سهم

صادرات تخم مرغ ممنوع نیست + آمار

امضای قرارداد خرید 1200 دستگاه موتور سیکلت برای تجهیز محیط بانان

آغاز آزمایش واکسن های تولیدی کوبا روی کودکان

آیا مینی یخچال ایکس باکس به فروش کنسول های مایکروسافت کمک می کند؟ + تیزر

صادرات تخم مرغ ممنوع نیست؟

تخفیف 30درصدی برای کارمزد معاملات بورس؟

احیای 20 واحد راکد در چهارمحال و بختیاری

شمارش معکوس برای افتتاح بزرگترین پروژه در خاورمیانه / پروژه مهدی آباد نمونه بارز مشارکت دولت و بخش خصوصی

احتمال کمبود برنج خارجی در کشور

شاهین، برگ آس سایپا در ایمنی و طراحی

9 هکتار از باغات قزوین تحت کشت ارقام اصلاح شده محصولات کشاورزی قرار گرفت

برای بهبود عملکرد سازمان بورس، برنامه های دقیق و جدی داریم

راهکارهای پیشنهادی برای حل مشکلات صنعت قطعه سازی

احتمال کمبود برنج خارجی در کشور

نیاز فوری هزینه های کرونا بعد از 15 ماه تسویه نشد

خاموش کردن کولر های اضافی برای کمک به پایداری برق

افت قیمت ها در بازار طلا و جواهر تهران

رکورد گیشه آمریکا در پاندمی شکست | فیلمی که از 100 میلیون گذشت

آغاز صادرات واکسن ایرانی کرونا از زمستان

ادامه برگزاری هفتمین جشنواره سالانه «بانک محبوب من» تا پایان خرداد ماه

مبارزه با علف های هرز در سطح 4 میلیون هکتار از مزارع کشور

طرح آمایش و توسعه شبکه شعب بانک سینا در سال 1400 اجرا می شود

گزارش بورس 24 خرداد / بازگشت بازار مطابق با پیش بینی ها/پیش بینی بورس فردا

سه برابر سال گذشته علوفه در خراسان جنوبی توزیع شد

بهترین دمنوش گیاهی در بازار

نیمی از مردم از آبان امسال کارت اعتباری 200 هزارتومانی معیشت دریافت می کنند

کشف کلاهبرداری 360 میلیارد تومانی در پایتخت

ماجرای پیش فروش بندر جاسک به هندی ها چیست؟

نوسان گیری ایلان ماسک از بیت کوین

تاکنون 850 هزار نفر در استان تهران واکسن کرونا دریافت کرده اند

ارسال گزارش ترک فعل و قصور گمرک به دادستانی تهران

قطع برق و خسارت های سنگین به کشاورزان

اوایل تیرماه؛ نمایشگاه اختصاصی ایران در کردستان عراق

تلفات حوادث رانندگی در دو ماهه نخست سال جاری افزایش یافت

ایران امکان تولید روزانه 7.4 میلیون بشکه نفت را دارد/6.5 میلیارد دلار برای ساخت دو پتروپالایشگاه در نظر گرفته شد

قیمت نان پس از انتخابات افزایش خواهد یافت

فرصت سرمایه گذاری جذاب در بازار کامودیتی ها

قبل از انتخابات شاهد عرضه نفت ایران در بازارهای جهانی نخواهیم بود

تامین مالتی مدیای سایپاشاهین از منبع داخلی سوم آغاز شد

زاکانی: باید گردن آنهایی که زمینه اتفاقات آبان 98 را فراهم کردند شکست (فیلم)

پیش بینی بورس فردا 25 خردادماه 1400+ اخبار لحظه ای

تزریق میعانات گازی پارس جنوبی به سروش به مدد نفتکش ایرانی

افت 3 متری سطح آب زیرزمینی دشت «اشترینان»

ارزش سهام عدالت امروز دوشنبه 24 خرداد 1400

بازار لوازم خانگی خریدار ندارد

صعود بورس با موتور پرقدرت خودرویی

765 نفر در رشته های مختلف صنایع دستی در هرمزگان آموزش دیدند

هشدار سامانه املاک به مستاجران

افزایش قیمت بنزین در سال 98 تصمیم حاکمیتی بود

هفت تپه آزاد شد اما با انبار های خالی!

هفت تپه آزاد شد اما با انبار های خالی!