موضوعات داغ: - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - فوق العاده ويژه - حقوق بازنشستگان - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - پرداخت حقوق - باشگاه استقلال - اجاره نشين ها - شوراي نگهبان - بازار سرمايه - غذا و دارو - امير محمد متقيان - بيمارستان اميرالمومنين شهرضا - معاون برنامه ريزي - سرقت اطلاعات - اسرارآميز - اشتغال زايي بنياد بركت - كارگر ماهر - گل سفيد - لوبه - رامشه - مديريت تعارض منافع - بليط خارجي

مطالب مرتبط:
آموزش مجازی و امتحاناتی حضوری در ایلام
مقایسه آموزش مجازی و امتحان حضوری اشتباه است
سند تحول حوزه فرهنگ و آموزش باتوجه به تحولات فضای مجازی چیست؟
معافیت پسران از سربازی با ورود به دانشگاه فرهنگیان/ارزیابی آموزش های مجازی در این دانشگاه
سوالات امتحانات نهایی حضوری بر اساس آموزش مجازی طرح می شود/ حذف 30 درصد از محتوای کتب درسی پایه نهم و دوازدهم
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 18:002021-05-09اجتماعي

آموزش مجازی برای بهبود کیفیت آموزش در دوران پساکرونا هم کاربرد دارد


ایرنا- معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز گفت: آموزش الکترونیکی و مجازی بازخورد و پتانسیل های بسیار خوبی دارد که پس از دوران کرونا هم می توان از این ظرفیت ها برای پیشبرد فرآیند یادگیری و یاددهی و ارتقای کیفیت آموزشی استفاده کرد.

- " شیراز -ایرنا- معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز گفت: آموزش الکترونیکی و مجازی بازخورد و پتانسیل های بسیار خوبی دارد که پس از دوران کرونا هم می توان از این ظرفیت ها برای پیشبرد فرآیند یادگیری و یاددهی و ارتقای کیفیت آموزشی استفاده کرد.

علیرضا افشاری فر یکشنبه در آیین بزرگداشت روز معلم که با موضوع آموزش الکترونیکی، فرصت ها و سیاستگذاری برای دوران پسا بحران، برگزار شد، اظهار کرد: موفقیت هایی که آموزش عالی در عرصه های مختلف در سطح کشور به دست آورده است جای بسی مباهات و خرسندی دارد.

تأمین نیروی انسانی ماهر و ورود فارغ التحصیلان و اعضای هیئت علمی به پروژه های کلیدی کشور از دستاوردهای مهم آموزش عالی در سالهای گذشته بوده است.

وی با اشاره به افزایش کمی بی سابقه در آموزش عالی کشور گفت: همه فعالان عرصه آموزش عالی کشور معتقد هستند که آموزش مورد غفلت واقع شده و در جایگاه واقعی خود قرار ندارد.

هرچند که این هفته فرصت مغتنمی است که به این مقوله بپردازیم و توجه جامعه دانشگاهی را به امر آموزش جلب کنیم و برای احیا و بازیابی نقش واقعی و حقیقی آموزش تلاش کنیم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز ادامه داد: پرسش های که در حال حاضر با آن روبه رو هستیم این است که آیا آموزش عالی در مسیر معین و با اهداف مشخص حرکت می کند؟ آیا دانشگاه ها بر اساس مأموریت ها و اهداف از پیش تعیین شده برنامه ریزی می کنند؟ نقش دانشگاه ها در پیشرفت کشور چیست؟ وی بیان کرد: مهمترین و ابتدایی تربن عامل برای ایفای نقش دانشگاه ها در پیشرفت کشور، تربیت نیروی انسانی کارآمد است.

این مهم با فراهم کردن شرایطی برای آموزش با کیفیت و در سطح بالا امکان پذیر خواهد شد.

او بیان کرد: کیفیت پایین آموزش، فقر دانشی و بینشی و فقر مهارتی نیروی انسانی را به دنبال خواهد داشت به عبارت دیگر اگر ما نتوانیم نیروی انسانی کارآمد را از طریق آموزش باکیفیت و خوب تربیت کنیم قطعا در آینده با مشکلات جدی در امور و مناصبی که مربوط به فارغ التحصیلان است و مسئولیت های که بر عهده این قشر قرار می گیرد، روبه رو خواهیم شد.

افشاری فر یکی از ارکان مدل های کیفیت را تدوین ماموریت ها و اهداف سازمانی دانست و عنوان کرد: متأسفانه این مقوله هم کمتر مورد توجه قرار گرفته و بایستی ما جهتگیری اصلی عملکردها را مشخص کنیم.

به عبارت دیگر مدیران دانشگاه بایستی بر اساس شناخت دقیق تر محیط پیرامون، بررسی نیازها و انتظارات بخش های مختلف جامعه و آینده نگری بحث ماموریت ها را تبیین و تدوین کنند و بر این اساس فرآیندهای آموزشی و پژوهشی مورد بازبینی و بازمهندسی قرار بگیرد.

وی به لزوم توجه جدی به بحث ارتقا کیفیت به عنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر اشاره کرد و گفت: در بسیاری از دانشگاه ها اقدامات مقدماتی برای پرداختن به بحث کیفیت آموزشی صورت گرفته اما لازم است که به صورت برنامه ریزی شده و فراگیر از مدل های مناسب جهت تضمین کیفیت آموزشی و همچنین تدوین ماموریت ها استفاده شود.

افشاری فر اضافه کرد: آموزش مجازی برای ما پدیده جدیدی بود که در ابتدا تجربه کافی را برای روبه رو شدن با این پدیده را نداشتیم اما به تدریج و با کسب تجربه و حل تدریجی مشکلات به مرحله رسیدیم که تمام کلاس ها به صورت آنلاین و بدون مشکل برگزار می شود.

وی با اعتقاد به اینکه دانشگاه ها به دستاوردهای بسیار مهمی در سه دهه گذشته نائل آمدند، گفت: همان طور که گفتم برای تداوم این دستاوردها و دستیابی به توسعه پایدار در زمینه های علمی، توجه به ارتقا کیفیت ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

تقویت زیرساخت های نظارتی اعم از مراکز اعتبار سنجی و مراکز توانمندسازی، انجام اقدامات مقدماتی در زمینه ارتقا کیفیت در دانشگاه ها صورت پذیرفته است و لازم است به منظور مقابله با چالش های موجود و پیش رو، به صورت برنامه ریزی شده و فراگیر از مدل های مناسب برای تدوین ماموریت ها و تضمین کیفیت در آموزش عالی استفاده شود.

افشاری فر به چالش ها و مشکلات موجود در حوزه آموزش مجازی اشاره و اضافه کرد: ما تلاش کردیم که مشکلات مربوط به عدم آشنایی استادان و دانشجویان با آموزش الکترونیکی و تغییر در شیوه های آموزشی را از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی مستمر و متعدد برطرف کنیم که برگزاری این کارگاه ها از نیمه دوم فروردین سال 99 آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

وی گفت: اختصاص یک صفحه اختصاصی از وبسایت دانشگاه شیراز به منظور آموزش، تشکیل گروه های مجازی آموزشی_ پشتبانی در این زمینه و خرید تجهیزات لازم برای آموزش الکترونیکی از دیگر اقدامات ما در جهت برطرف شدن مشکلات پیش رو به شمار می رود.

افشاری فر متناسب نبودن برخی از مقررات آموزش الکترونیکی در نیم سال گذشته، ناکافی بودن و یکنواخت نبودن امکانات دانشجویان در زمینه سخت افزاری و کافی نبودن اطلاعات دانشجویان در زمینه مهارت های عمومی ارتباطی و استفاده از اینترنت را از دیگر مشکلات آموزش مجازی قلمداد کرد و افزود: اجرای طرح همیار دانشجو، شناسایی و حل مشکلات دانشجویان با صرف هزینه و وقت بسیار زیاد، آموزش مداوم دانشجویان، پشتیبانی آنلاین و پاسخگویی به سوالات دانشجویان در تمام سطوح حتی مهارت های عمومی کامپیوتر از راهکارهای ما برای حل مشکلات آموزشی در ایام کرونا محسوب می شود.

وی به مشکلات آموزشی_ پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کارشناسی و قطع ارتباط مؤثر دانشجو و استاد در دوران کرونا اشاره کردو بیان داشت: برای برطرف کردن این مشکلات اقدام به مهیا کردن شرایطی برای تسهیل حضور دانشجویان دوره های تکمیلی در دانشگاه، آماده سازی یک شیوه نامه مشاوره الکترونیکی، اطلاع رسانی ساعات مشاوره استادان و اختصاص یک اتاق مجازی به استادان و تشکیل گروه های مجازی در پیام رسان ها، پشتیبانی آموزشی، پژوهشی و مشاوره های عمومی کردیم.

افشاری فر ادامه داد: برگزاری آزمون های الکترونیکی و نگرانی در مورد سلامت این آزمون ها نیز از معضلات دانشجویان و استادان به شمار می رفت که ما سعی کردیم با راه اندازی یک سامانه واحد برای آزمون های الکترونیکی، برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور متخصصین برای آشنایی با سامانه و پشتیبانی آنلاین بیش از 18 ساعت در روز به حل این معضلات کمک کنیم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز افزود: آموزش استادان برای کاهش میزان تخلف در آزمون ها و ارتقا سامانه آزمون برای ثبت تمامی فعالیت های دانشجویان نیز از اقدامات ما در طولاین مدت بود.

او به مشکلات آموزشی مربوط به دروس عملی نیز اشاره کرد و عنوان داشت: اقداماتی از جمله اجرای تصمیمات گرفته شده از طریق کمیته تدوین دروس مجازی با حضور متخصصین از حوزه های مختلف، آموزش لازم برای ساخت آزمایشگاه های مجاری و فیلمبرداری از بخشی دیگر، اختصاص بودجه کافی به دانشگاه ها و اجرای غیرمتمرکز طرح، پشتیبانی و نظارت بر طرح از طریق کمیته هم در راستای حل مشکلات آموزشی ویژه دروس عملی صورت گرفت.

وی در تشریح اقدامات صورت گرفته توسط آموزش عالی کشور، گفت: ابلاغ و اجرای سریع مصوبات، ظارت مداوم بر حسن اجرای طرح ها، همکاری در اجرای طرح همیار دانشجو با حضور اعضای هیات علمی به عنوان پشتیبان و معاونین فرهنگی و همچنین با مشارکت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده ها جهت ضمانت اجرای تصمیمات، تشکیل کارگروه آموزش های الکترونیکی دانشگاه شیراز، تشکیل کارگروه آزمون های الکترونیکی دانشگاه شیراز، تشکیل کمیته تدوین دروس علمی بصورت الکترونیکی، برگزاری بیش از ده کارگاه آموزشی در سطح دانشگاه و کشور، شرکت فعال در همایش تبادل تجربیات دانشگاه ها و مراکز آمورشی در اجرای آموزش الکترونیکی در بحران کووید 19 و ارائه تجربیات مفید حاصل در این همایش برای کل پژوهشگران کشور از اقدامات صورت گرفته در طول این دوران به شمار می رود.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز در خصوص نحوه انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه، گفت: برای انتخاب اعضای هیئت علمی شاخص هایی از جمله چگونگی امور آموزشی و تربیتی، تکلیف، ارزیابی، حمایتی، رسانه های چندگانه،طراحی درس، فناوری و همکاری با مدیریت بخش و دانشکده، حضور و تعامل با دانشجویان مورد توجه قرار گرفته است.


کلید واژه ها: معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی - آموزش - آموزش الکترونیکی - کیفیت آموزش - الکترونیکی - تحصیلات تکمیلی - دانشگاه شیراز - آموزشی - معاون آموزشی - کیفیت آموزشی - دوران کرونا - دوران - بزرگداشت روز معلم - کیفیت - ظرفیت ها - مجازی - کرونا - شیراز - دانشگاه - پتانسیل - تحصیلات - یادگیری - استفاده - دوران پساکرونا - ارتقای - تکمیلی - یاددهی - فرآیند - نیروی انسانی - سیاستگذاری

آخرین اخبار سرویس:
راه اندازی باغ راه حضرت فاطمه (س) طی ماه آینده در پایتخت

افزایش آلاینده «ازن» در هوای تهران | گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

عکس| زیارتِ نگین شهر قم در روز میلاد حضرت معصومه(س)

آغاز ویژه برنامه های دهه کرامت از جوار حرم مطهر رضوی

نکات مهم در عزیمت به حج با خرید فیش حج تمتع

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

استخدام نیروی حفاظتی

نیروی خانم در لباس فروشی

سازمان سنجش: کنکور در موعد مقرر برگزار می شود/ آغاز توزیع کارت آزمون از 6 تیر

استخدام بازاریاب شرکت شوینده و بهداشتی

بهزیستی: به کودکان کار خیابانی پول ندهید

زمان اعلام نتایج آزمون های مدارس سمپاد مشخص شد

سنجش سلامت بیش از 70هزار تبعه خارجی در خراسان رضوی

استخدام زوج سرایدار و نظافتچی بدون فرزند

کیفیت هوای تهران در شرایط قرمز قرار گرفت

توزیع 500سبد معیشتی بین خانواده های نیازمند و اقشار آسیب پذیر بردسکن

نتایج آزمون های مدارس سمپاد اوایل مرداد اعلام می شود

(تصاویر) بهم پیوستن دو خویشاوند وایکینگ پس از 1000 سال

غلظت آلاینده «ازن» در هوای تهران افزایش یافت/گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

توزیع 500 سبد معیشتی بین خانواده های نیازمند و اقشار آسیب پذیر بردسکن

برنامه زمان بندی آزمون سراسری 1400 اعلام شد

نخستین خانه محیط زیست شرق تهران افتتاح شد

بازپیرایی فضای سبز 20 مدرسه در محدوده منطقه 15

راهنمای استفاده از سامانه ضمن خدمت فرهنگیان

سنجش سلامت بیش از 70 هزار تبعه خارجی در خراسان رضوی

تصاویر| ارتفاعات ماسال

چرخکار و راسته دوز خانم

استخدام اپراتور جایگاه cng

نیروی خانم آشپز،نظافتچی وآبدارچی

نکات مهم در عزیمت به حج با خرید فیش حج تمتع

هفته ای گرم پیش روی اصفهان

روز دختر مبارک

پدر بابک خرمدین زنش را فریب داده بود؟!+عکس

هفته ای گرم پیش روی اصفهان

کارگر ساده یا کار آموز

تلاش برای بهره برداری از مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری محور آزادی- دماوند

اهدای 800 هزار بسته متبرک رضوی به زائران و مجاوران در دهه کرامت

یک نفر آقا فوق دیپلم کامپیوتر برای پارکینگ

کلیات برنامه درسی «رشته امور تربیتی» و «مشاوره» تصویب شد

بازار ناکوک دوخت و دوز / اجرا نشدن عدالت مالیات در اصناف

ستاد کرونا: تمام دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه می شوند

نیازمند نیروی فنی تاسیساتی

نیروی فنی

آمادگی 61 پایگاه سنجش سلامت دانش آموزان در خوزستان

واکنش دادستان لنگرود به قطع درختان دیوشل/عاملان تخریب محیط زیست باید پاسخگو باشند

گروه های حساس ساعات بعد ازظهر در فضای باز قرار نگیرند

افزایش غلظت آلاینده «ازن» در هوای تهران/گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

مشکل جدی روستاهای بجنورد در با مکان دفع زباله

استخدام تکنسین فنی (ترجیحا خانم) الکترونیک

هوای هشت شهر خوزستان آلوده است

دمای تهران به 40 درجه می رسد

دمای تهران به 40 درجه می رسد

ستاد کرونا: تمام دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه می شوند

استخدام نصاب کابینت و کمد دیواری

استخدام منشی با مزایا

استخدام نیروی خدماتی با ضامن

افزایش غلظت آلاینده «ازن» در هوای تهران/گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

وعده مهرعلیزاده برای فعال شدن استعداد های فراموش شده

مداحی که مزد خواندن «صلوات خاصه» امام رضا را 8 سال پیش گرفت+عکس و فیلم

دومین کارگاه آموزشی «مسئله شناسی معنویت پژوهی» برگزار می شود

افزایش غلظت آلاینده «ازن» در هوای تهران/گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

پاکسازی سراب کرتول بروجرد به مناسبت هفته محیط زیست

گروه های حساس ساعات بعد ازظهر در معرض فضای باز قرار نگیرند

سازمان سنجش: کنکور در موعد مقرر برگزار می شود

افزایش غلظت آلاینده «ازن» در هوای تهران/گروه های حساس بعدازظهرها در فضای باز تردد نکنند

زمان پیش ثبت نام پایه هفتم مدارس شاهد تغییر کرد

قرعه کشی انتخاب شماره صندلی نامزدها در سومین مناظره

مهلت خوداظهاری در سامانه املاک و اسکان تمدید می شود

نیروی خط تولید

زیباترین مدل های کابینت 2021 (آشپزخانه، های گلاس)

خواننده «صلوات خاصه» 8 سال قبل، همسایه امام رضا شد+عکس و فیلم

هوای تهران آلوده شد

نخستین خانه محیط زیست شرق تهران در منطقه 14 افتتاح شد

پتروشیمی کارون از ضایعات درآمدزایی می کند

بارش ها 53 درصد کمتر از سال گذشته

با احتیاط برای کودکان خود حد و مرز تعیین کنید!

برگزاری کارگاه آموزشی Arc GIS مقدماتی

تحول بنیادین آموزش و پرورش، قربانی سرمایه داری پلتفرمی!

قرارگیری وضعیت هوای سه شهر در شرایط ناسالم

راه اندازی «سامانه جامع آموزش مجازی در آموزش و پرورش استثنایی» و پایگاه جامع آموزش مجازی در استان ها

برگزاری مهرواره هنرهای نمایشی کی می تونه؟» در گیلان

استخدام کارمند انبار اقا

نیروی خانم و آقا برای کار در تالار پذیرایی

از جشن فدای دخترم تا برگزاری اولین دوره روایت دختران ایران زمین

نیروی نظافتی

تأخیر در پیش ثبت نام پایه هفتم مدارس شاهد / متقاضیان فعلاً ثبت نام نکنند

روزهای برگزاری کنکور سراسری 1400 تعیین شد

پشتیبان کارتخوان در آمل

فست و فود من (بلوار امیرکبیر)

به تعدادی خیاط برای (ست های اشپزخانه )

کنکور در موعد مقرر برگزار می شود

تاریخ برگزاری کنکور 1400 اعلام شد

جشن میلاد حضرت معصومه (س ) و روز دختر

شناسایی 60 جاذبه گردشگری کشاورزی در البرز

کشت گیاهان دارویی در 275 هکتار از اراضی آذربایجان غربی

هوای تهران آلوده شد

استخدام منشی و معمار

آسمان برخی استان ها غبار آلود می شود

ناپایداری هوای گلستان از یکشنبه شب

صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای اولویت های آموزش و پرورش

آموزش مجازی برای بهبود کیفیت آموزش در دوران پساکرونا هم کاربرد دارد

آموزش مجازی برای بهبود کیفیت آموزش در دوران پساکرونا هم کاربرد دارد