مطالب مرتبط:
3 میلیون واحد صنفی از امروز به سر کار برگشتند
سکه 9 میلیون و 600 هزار تومان شد
شاخص بورس در جریان معاملات امروز 18 اردیبهشت 1400/ شاخص به یک میلیون و 167 هزار واحد رسید
واردات 9 میلیون دُز واکسن کرونا، کمتر از یک ماه دیگر
بارش باران و چرخاندن چرخ کشت و کار شالیزار ها
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 اردیبهشت 1400 ساعت 15:202021-05-08اقتصادي

3 میلیون واحد صنفی از امروز به سر کار برگشتند


با بررسی پیشنهاد های دوگانه اصناف، ستاد ملی مقابله با کرونا به ادامه کار مشاغل گروه یک و 2 و تداوم تعطیلی مشاغل گروه 3 و 4 از امروز شنبه 18 اردیبهشت رأی داد.

- دیدارنیوز" ـ ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست پنجشنبه، پس از بررسی 2 پیشنهاد اصناف مبنی بر تعطیلی 10 روزه اکثریت مشاغل یا بازگشایی مشاغل گروه2با تشدید پروتکل ها و نظارت های بهداشتی اعلام کرد؛ از امروز شنبه، 18 اردیبهشت مشاغل گروه یک و 2 در شهر های قرمز و نارنجی به فعالیت مجاز خواهند بود.

علاوه بر آن تعطیلی مشاغل صنفی گروه 3و 4 تا 28 اردیبهشت ماه جاری تمدید شد.

با محمدباقر مجتبایی، دبیر کل اتاق اصناف ایران، در مورد کم و کیف بازگشایی مشاغل گروه یک و 2 و تعطیلی مشاغل گروه 3 و 4 گفتگو کرده ایم.

*نتایج بررسی پیشنهاد های اصناف برای نحوه فعالیت مشاغل، در نشست پنجشنبه هفته گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا، چه بوده است؟ در این نشست با حضور حسن روحانی، رییس جمهوری، پیشنهاد های اصناف برای تعیین نحوه فعالیت مشاغل گروه 2 یا تعطیلی 10 روزه همه مشاغل در شهر های قرمز و نارنجی بررسی شد.

با بررسی پیشنهاد های دوگانه اصناف، ستاد ملی مقابله با کرونا، به ادامه کار مشاغل گروه یک و 2 و تداوم تعطیلی مشاغل گروه 3 و 4 از امروز شنبه 18 اردیبهشت رأی داد.

این مصوبه بر مبنای پیشنهادی بود که هفته گذشته اصناف به کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی کرونا ارائه کرده بودند.

بر مبنای آن پیشنهاد شده بود فعالیت های گروه یک و 2 شغلی مجاز و گروه 3 و 4 شغلی، به رغم خسارت های سنگین و تعطیلی 19 ماهه بازهم تعطیل باشند.

در گروه 3 و 4 شغلی 30 هزار واحد صنفی قرار دارند که شامل 3 هزار و 800 واحد صنفی فعال در صنف تالار های پذیرایی است.

*با مصوبه اخیر چه تعداد واحد صنفی فعال می شود؟ با تأیید بازگشایی مشاغل گروه 2، در ستاد، در مجموع 3 میلیون واحد صنفی از جمله بازار بزرگ تهران، پاساژ ها و مجتمع های تجاری به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی ارتقا یافته و با تشدید نظارت ها می توانند از امروز فعالیت کنند.

*اگر پروتکل ها رعایت نشود، چه اتفاقی می افتد؟ درصورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، واحد های صنفی متخلف به مدت 3 هفته پلمب خواهند شد.

*در شرایطی که اصناف خواستار بازگشایی مشاغل گروه 2 بودند، علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، از احتمال تعطیلی 10 روزه همه مشاغل در شهر های قرمز و نارنجی خبر می داد، علت چه بود؟ پیشنهادی که اصناف برای تعیین تکلیف مشاغل و کسب وکار ها و مقابله با شیوع کرونا ارائه کرده بودند شامل 2 محور بود، در بخش نخست این پیشنهاد بازگشایی یک میلیون و 800 هزار واحد صنفی مشمول گروه 2شغلی، با رعایت دقیق و جدی تر پروتکل های بهداشتی و تشدید نظارت دستگاه های ذی ربط، برای پایان دادن به وضعیت سخت مشاغل، مطرح شده بود.

پیشنهاد دیگر اتاق اصناف تعطیلی 10 روزه همه مشاغل و کسب وکارها، به جز مشاغل حیاتی و ضروری، برای قطع زنجیره شیوع کرونا و فراهم شدن زمینه فعالیت مشاغل، پس از کاهش آمار های شیوع و مرگ ومیر، ناشی از این بیماری بود.

در واقع تعطیلی فراگیر 10 روزه هم جزو پیشنهاد های اتاق اصناف ایران بود، پیشنهاد دوم این بود که اگر با پیشنهاد بازگشایی مشاغل گروه 2 موافقت نشد، باید تعطیلی10 روزه فراگیر در همه شهر های قرمز و نارنجی مدنظر قرار گیرد؛ نه اینکه باز هم اصناف، هزینه بیشتری را برای مقابله با این بیماری متحمل شوند.

*درصورت اعمال تعطیلی 10 روزه چه تعداد از مشاغل گروه یک فعال می ماند؟ اگر ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی 10 روزه موافقت می کرد، فعالیت مشاغل گروه یک صنفی نیز محدود می شد و باید بانک ها، ادارات دولتی، شرکت های خصوصی و بخشی از حمل ونقل درون شهری تعطیل می شد و فقط مشاغل خیلی ضروری مشمول گروه یک، مانند: اورژانس، آتش نشانی، مراکز بهداشتی و درمانی، داروخانه ها یا آن دسته از واحد های صنفی که مایحتاج ضروری مردم را تامین می کنند، مانند نانوایی ها، سوپر مارکت ها، میوه فروشی ها، عرضه کنندگان مواد پروتیینی، تعمیرگاه ها و لوازم یدکی خودرو فعالیت می کردند؛ یعنی درصورت تصویب پیشنهاد تعطیلی 10 روزه در ستاد ملی مقابله با کرونا، از مجموع یک میلیون و 200 هزار واحد صنفی مشمول گروه یک شغلی، در مناطق قرمز و نارنجی، فقط 600هزار واحد صنفی فعال و بقیه مشاغل و کسب وکار ها تعطیل می شد.

*مصوبات تازه ستاد ملی مقابله با کرونا از چه زمانی اجرایی می شود؟ پیشنهاد های اصناف که هفته گذشته در کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا تأیید شده بود، روز پنجشنبه هفته گذشته در نشست این ستاد با کمیته های کاری آن، به ریاست رییس جمهوری، مطرح و با تصویب این ستاد برای اجرا از امروز شنبه 18 اردیبهشت به اصناف ابلاغ شده است.

*آیا نمی شد تعطیلی ادامه یابد؟ با توجه به تنگنا های مالی دولت، شرایط فعالیت واحد های صنفی به گونه ای شده که بسیاری از صنوف دیگر قادر به ادامه این روند تعطیلی نبودند.

پیامد های افزایش تعداد روز های تعطیلی در صنوف مشمول آن، قبلا در کمیته اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده بود، بر این اساس اتاق اصناف ایران پیشنهاد های 55گانه ای را برای کاهش فشار به واحد های صنفی، به دولت ارائه کرد، اما معدود مصوبات دولت، در اجرای این پیشنهادها، خسارت اصناف را جبران نکرد، در نتیجه امکان تداوم حیات برای بسیاری از صنوف وجود نداشت، با توجه به همین شرایط بود که ستاد ملی مقابله با کرونا با بازگشایی مشاغل گروه 2 مانند پاساژها، مجتمع های تجاری و بازار بزرگ تهران، از امروز موافقت کرد.

*آیا آماری از تعداد شاغلانی که در دوره تازه فعالیت صنوف به سرکار برمی گردند، در اختیار دارید؟ در 3 میلیون واحد صنفی فعال در کشور 6 میلیون و 300 هزار نفر مشغول به کار هستند و با لحاظ مشاغل مرتبط، 9 میلیون و 300 هزار نفر از جامعه ایران را خانواده بزرگ اصناف تشکیل می دهد؛ در نتیجه بدیهی است که بیش از این نمی شد به دلیل مشکلات مالی دولت و تداوم تعطیلی ها، زمینه آسیب به این قشر را فراهم کرد.

*مگر در دور تازه تعطیلی ها چه میزان خسارت به صنوف وارد شده است؟ اگرچه در سال گذشته نیز اصناف با تعطیلی مشاغل مواجه شدند، اما اثر دور تازه تعطیلی مشاغل و کسب وکار ها درفروردین و اردیبهشت امسال، بر مشاغل بسیار گسترده تر بود.

*تفاوتش با دفعات قبل در چه بود؟ این بار به دلیل گسترش شیوع کرونا بیش از 300 شهر در وضعیت قرمز و نارنجی قرار گرفتند، مدت زمان تعطیلی ها نیز طولانی تر بود.

مثلا در آذرماه پارسال اصناف فقط به مدت 15 روز تعطیل شدند و تعداد شهر های قرمز و نارنجی نیز بسیار کمتر بود، اما در شروع سال 1400 تعداد شهر های قرمز و نارنجی، نسبت به آذر پارسال، 100 شهر بیشتر بود.

در آغاز امسال و با گسترش محدودیت ها فقط یک میلیون و 200 هزارواحد صنفی مشمول گروه یک شغلی مجاز به فعالیت بودند؛ یعنی از 18فروردین ماه امسال به بعد، یک میلیون و 800 هزار واحد صنفی مشمول گروه 2 و 3 هزار واحد صنفی مشمول گروه 3 و 4 به مدت 26 روز تعطیل شدند.

*آیا رقم زیان اصناف از محل این تعطیلی ها محاسبه شده است؟ پیش بینی ما این است که به دلیل این تعطیلی ها، اصناف حداقل با کاهش فروش 100 هزار میلیارد تومانی مواجه شده اند که بخشی از این اعتبار برای خرید کالا و چرخش چک های صنوف استفاده می شد.

*در مجموع چه تعداد از چک های صنوف به دلیل 2 دوره تعطیلی مشاغل برگشت خورده است؟ در آذرماه سال گذشته به دلیل تعطیلی 15 روزه صنوف 893 هزار فقره چک به مبلغ 23 هزار میلیارد تومان برگشت خورد که اکثر آن مربوط به واحد های صنفی خرده فروش فعال در حوزه بنکداری، شرکت های پخش، عمده فروشان و واحد های تولیدی بود.

از این میزان 11.

5 میلیارد تومان مربوط به تعطیلی 15 روزه مشاغل و بخش عمده آن مربوط به واحد های صنفی بود.

پیش بینی می شود در موج تازه تعطیلی مشاغل در فروردین و اردیبهشت سال 1400 بیش از 500 هزار فقره چک اصناف به ارزش 100 هزار میلیارد تومان برگشت خواهد خورد.

*آیا خسارت مالی فقط به حوزه چک های برگشتی محدود می شود؟ 70درصد صنوف تعطیل شده مستأجرند و برای پرداخت اجاره محل کسب یا منزل مسکونی خود با مشکل مواجه شده اند.

افزایش تعداد و مبلغ چک های برگشتی در حلقه های مختلف زنجیره فعالیت صنوف از واحد های خرده فروشی، عمده فروشی گرفته تا واحد های تولیدی صنفی و کارخانه های بزرگ تأثیر می گذارد؛ زیرا 90درصد تولیدات کشور از طریق اصناف و برای تامین نیاز های روزمره مردم و ادارات توزیع می شود.

اصناف 3 هزار نوع خدمات ارائه می دهند و حتی واحد های صنفی در زمینه تامین مواداولیه و قطعات یدکی صنایع (از ورق اسنتلس استیل صنایع کوچک گرفته تا پیچ و مهره مورد نیاز صنایع بزرگ) نیز فعال هستند.

*پس چرا با این حجم گسترده فعالیت، همکاران شما می گویند سهم اصناف در شیوع کرونا کم است؟ واحد های صنفی نسبت به سیستم حمل ونقل عمومی سهم بسیار ناچیزی در گسترش شیوع کرونا دارند.

براساس گزارش وزارت بهداشت، سهم اصناف در این همه گیری کمتر از 15درصد است.

*برای کنترل همین سهم 15درصدی در دور تازه فعالیت اصناف برنامه ای دارید؟ اتاق اصناف برای کاهش هرچه بیشتر این سهم، با مشارکت وزارتخانه های بهداشت و کشور، بازنگری در فهرست صنوف و اعمال سختگیرانه تر و دقیق تر پروتکل های بهداشتی را آغاز کرده است.

در زمینه رعایت پروتکل ها نیز همکاری خوبی با وزارت بهداشت داریم و حتی این وزارتخانه اخیرا پیشنهاد های 17گانه ای را برای حمایت از مشاغل تدوین کرده که البته اغلب موارد آن در بسته پیشنهادی اصناف نیز مطرح شده بود، اما اجرایی نشد.

در عین حال انتظار داریم با بازگشایی مشاغل گروه 2 و اجرای جدی تر پروتکل های بهداشتی، بتوانیم هم به مدیریت بهداشت و درمان کمک کنیم و هم معیشت و اقتصاد بخش بزرگی از جامعه را از بن بست کنونی خارج کنیم.


کلید واژه ها: ستاد ملی مقابله با کرونا - مشاغل - مقابله با کرونا - مشاغل گروه یک - تعطیلی مشاغل - گروه - تعطیلی - اردیبهشت - ستاد ملی - پیشنهاد - اصناف - مقابله - شنبه - بازگشایی - بررسی - امروز - کرونا - پنجشنبه - نشست - فعالیت - ستاد - اتاق اصناف - واحد صنفی - پروتکل ها - صنفی - محمدباقر - بهداشتی - دبیر کل - دوگانه - میلیون

آخرین اخبار سرویس:
طنز تلخ قیمت تضمینی برای سیب زمینی گلستان

بورس امروز 24 خرداد چگونه شروع شد؟

آینده معاملات بورس وابسته به رویکرد دولت جدید است

سیستان و بلوچستان در آستانه پیک جدید کرونا

بورس 6 هزار واحد رشد کرد/ شاخص به یک میلیون و 147 هزار واحد رسید

غرق شدن 15 نفر در رودخانه های استان تهران طی سه ماهه نخست امسال

چاه های فلمن اصفهان خشکیدند/ تونل سامانه اول آبرسانی توان انتقال آب ندارد

نشانه های مثبت جدید در بورس

آمادگی بیش از 900 مولد اضطراری برای تامین برق پایتخت

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز دوشنبه 24 خرداد 1400 + جدول

بهره برداری از 782 هکتار سیستم نوین آبیاری در هفته جهاد کشاورزی

حضور نفتکش های ایرانی در افتتاح پروژه مهم گازی کشور برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت

قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه 24 خرداد 1400 + جدول

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام در 24 خرداد

افزایش نرخ رسمی 21 ارز

لزوم خودکفایی صنعتی برای کشور

قیمت ارزهای دیجیتالی در 24 خرداد

بخش خصوصی به کمک ساخت پل عابر پیاده/ نصب 12 پل در مازندران

احتمال استفاده از بیت کوین به جای دلار آمریکا در کوبا

وام کرونا فقط به 15 درصد رانندگان پرداخت شده است

مراقبت بیماری های ویروسی در مزارع ماهیان سردآبی خوزستان

️برخورد جدی با عوامل استخراج رمز ارز در بوشهر

«شبه پول» 36.2 درصد رشد کرد

بیت کوین با توییت جدید ایلان ماسک گران شد

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز دوشنبه 24 خرداد 1400 + جدول

شاخص بورس 6 هزار واحد رشد کرد (24 خرداد) + نقشه بازار

تولید بزرگ ترین گلیم کشور در اردبیل

سید ابراهیم رییسی از جعبه و ساک طلای کدام مدیر بانک مرکزی گفت + تصویر واقعی طلاها

رشد شاخص بورس در 24 خرداد ماه 1400/ نماد های تاثیرگذار

خرید و فروش خودروهای تصادفی در بازار + قیمت

آغاز برداشت خیارسبز در دهستان کذاب

58 درصد از اراضی کشاورزی استان در حوزه آبریز دریاچه ارومیه

از «اجاره 20 ساله شیلات خزر توسط فردی روسی» تا «جریمه سنگین شرکت فولکس واگن به علت تقلب»

بزرگترین تولیدکننده الکل کشور در انتظار صادرات الکل

مجوز مشروط افزایش 12 درصدی سیمان

رانت دلیل جلوگیری از تدوین مقررات فنی در ایران / تغذیه از پول نفت منشا تشکیل سازمان های بدون عملکرد

بورس در فردای انتخابات با اصولگرایان رونق می گیرد یا اصلاح طلبان؟

هشدار درباره تبعات استفاده از روش قراردادی BOO در بخش بالادستی صنعت نفت

سقف اجاره بها در پایتخت شکسته شد

قیمت جهانی طلا به پایین ترین سطح یک هفته اخیر رسید

عرضه بی سابقه 295هزار تن سیمان در بورس کالا طی امروز توسط 19 تولیدکننده

شرکت برق منطقه ای کرمان از مردم خواست در مصرف انرژی صرفه جویی کنند

مهلت ثبت نام وپرداخت تسهیلات کسب وکارهای به شدت آسیب دیده ازکرونا

تمدید مهلت ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی تا پایان مهر 1400

افزایش نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر

حضور کردستان در اولین نمایشگاه صنایع دستی شهرها و روستاهای جهانی

چرا مالیات خانه های خالی شکست خورد؟

صاحبخانه ها سقف اجاره بها را شکستند/ بی توجهی به مصوبات ستاد ملی کرونا

آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

جزییات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 24 خرداد 1400

چرا ایرانی ها در کشورهای دیگر سرمایه گذاری می کنند؟

تصاویری از خودروی آینده نگر و باشکوه جیلی

1400 سفیر اهدای خون معرفی می شوند

قیمت محصولات ایران خودرو در 1400/3/24 +جدول

چالش های سازمان تامین اجتماعی در دولت آینده/ بحران انباشت بدهی ها

رکورد گیشه آمریکا در پاندمی شکسته شد

علت مخالفت دولت با افزایش سود کشاورزان

طلای سیاه به بالاترین قیمت چند سال اخیر نزدیک شد

تقسیم سود برای سهامداران در مجمع بیمه تجارت نو

جوان ترین ثروتمندان جهان را بشناسید

جزای نقدی 7.7 میلیارد ریالی فرجام پرونده قاچاق کالای خارجی

دامنه نوسان بانک فرابورسی از 2 به 4 درصد افزایش می یابد

اجرای طرح های محرومیت زدایی در آغاجاری

استراتژی جدید در بازار دلار

شرایط فروش جکS5 اعلام شد

شرایط 9 گانه عدم تمدید قراردادهای اجاره مسکن

شاهکار جدید مدیران پرسپولیس ؛ خارجی بی کیفیت چقدر دستمزد گرفت؟

بیت کوین به 39035 دلار رسید

بورس امروز 24 خرداد چگونه شروع شد؟

نرخ 21 ارز بین بانکی افزایش یافت

زمان برگزاری آزمون بانک تجارت اعلام شد

کرونا چه تاثیر بر صنعت گردشگری جهان گذاشته است؟

آغاز پرداخت وام ضروری به بازنشستگان تامین اجتماعی از تیرماه / احتمال افزایش وام به هفت میلیون تومان

عباس عبدی: چگونه نامزد ها وعده های زیان بار کوتاه مدت می دهند؟

پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصادهای بزرگ جهان

انتشار صورت های مالی گامی در جهت بهبود عملکرد سازمان/ تامین 2هزار و 352 میلیارد تومان از منابع صندوق تثبیت توسط سازمان بورس

با صادرات الکل مازاد موجود در کشور موافقت شود

قیمت خودرو های سایپا، پراید و تیبا امروز دوشنبه 24 خرداد 1400

صاحبخانه ها سقف اجاره بها را شکستند+ قیمت

اگر تحریم ها برداشته شوند بورس چه خواهد شد؟

120 هزار دلار برای رهایی از اسارتگاه مرگ

لزوم صرفه جویی با توجه به منابع محدود آب

افزایش هزینه های زندگی کارگران و بازنشستگان

نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر افزایش یافت

مردم به دلیل ترس از کرونا از سفر به عراق استقبال نمی کنند/ از 200 پرواز در هفته به 15 پرواز رسیده ایم

عرضه گاز در بورس انرژی چه دستاوردی داشت؟

آینده معاملات بورس وابسته به رویکرد دولت جدید است

بورس 6 هزار واحد رشد کرد/ شاخص به یک میلیون و 147 هزار واحد رسید

سوء مدیریت وزارت نفت در عرضه داخلی میعانات گازی/ خودتحریمی بلای جان اقتصاد ایران است

سیمان 12 درصد گران شد/ واسطه ها از بازار حذف شدند

40 میلیارد تومان هزینه کرد سازمان بورس برای فرهنگ سازی و سجام

قیمت نفت خام به بالاترین سطح در چندین سال اخیر رسید

لزوم توجه دولت سیزدهم به کاهش کودک همسری

افزایش 4 برابری مصرف برق در هنگام استفاده از دور تند کولر

قسط وام اجاره مسکن چقدر است؟

احتمال استفاده از بیت کوین به جای دلار در کوبا

استفاده از روبات های خودران در خودروسازی/ کارخانه ها هوشمندتر از گذشته می شوند

آینده معاملات بورس وابسته به رویکرد دولت آینده است

تمدید ثبت نام در سامانه املاک تا پایان مهر1400

سازمان بورس میزبان میز صنعت برق

3 میلیون واحد صنفی از امروز به سر کار برگشتند

3 میلیون واحد صنفی از امروز به سر کار برگشتند