مطالب مرتبط:
جوجه هایی که گلویشان از پلاستیک پر شده
علامت هایی در پاها که نشانه کبد چرب هستند
اشتباه هایی که سلامت روان را به خطر می اندازد/ برخی خطاهای روان پزشکی را بشناسید
سینمای جهان اسلام | وابستگی کشورهای اسلامی مانع تولید فیلم هایی با موضوع آزادی قدس است
ویتامین هایی که به کنترل اشتها و مبارزه با چاقی کمک می کنند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 اردیبهشت 1400 ساعت 03:302021-05-07اجتماعي

جوجه هایی که گلویشان از پلاستیک پر شده


ایسنا/خراسان جنوبی مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: جوجه هایی که دستگاه گوارش آنها از مواد پلاستیکی پر شده و تلف شده اند، تورهای پلاستیکی ای که به دور یک جانور پیچ خورده و باعث گرفتارشدن، - قطع تنفس و مرگ حیوان شده، نمونه هایی از آسیب های عینی مواد پلاستیکی برای پرندگان و سایر گونه های حیات وحش است.

حسن اکبری در گفت وگو با ایسنا، به مناسبت هشتم ماه مه (هجدهم اردیبهشت ماه 1400) مصادف با روز جهانی پرندگان مهاجر، افزود: پلاستیک، بحران جدی طبیعت خراسان جنوبی است که زندگی پرندگان را تحت تاثیر خود قرار داده و اگر چاره اندیشی نشود باید در انتظار چالشی بزرگ در آینده باشیم.

وی ادامه داد: روز جهانی پرندگان مهاجر رویدادی بین المللی است که در آن بر اهمیت وجود پرندگان مهاجر برای حفظ تعادل زمین، اکوسیستم و انسان تاکید شده است؛ بر همین اساس به منظور افزایش توجه جهانی به اهمیت پرندگان مهاجر، از سال 2006 میلادی، با حمایت کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و همچنین توافقنامه حفاظت از کریدورهای مهاجرتی اوراسیا- آفریقا (AEWA)، دومین شنبه ماه می را به عنوان روز جهانی پرندگان مهاجر نام گذاری کردند.

اکبری اظهار کرد: پرندگان مهاجر با ایجاد پیوند اکولوژیکی از طریق مسیرهای مهاجرت خود، مردم، کشورها و قاره ها را به هم متصل می کنند.

وی بیان کرد: پرندگان به عنوان نماد ارتباط اکولوژیک زیستگاه ها، به ما این دیدگاه را گوشزد می کنند که اکوسیستم جهان یک ساختار در هم تنیده و مرتبط است و نمی توان این پیوستگی را نادیده گرفت.

برای داشتن جهانی با پرندگان مهاجر و از همه مهم تر برای داشتن جهانی مناسب زندگی بشر، ما نیازمند یک دیدگاه جامع هستیم که طبیعت را ورای مرزهای سیاسی و جغرافیایی ببیند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر امسال بدلیل همه گیری بیماری کرونا به صورت مجازی برگزار می شود؛ همچنین  می توان انتظار داشت که مسئولان، سازمان های مردم نهاد، باشگاه ها، دانشگاه ها، مدارس و .

در سراسر دنیا فعالیت ها و برنامه هایی را طراحی و اجرا کنند.

اکبری بیان کرد: هر سال شعاری بر روی هدف و عنوان به خصوصی متمرکز می شود که در سال 2021 میلادی  تمرکز بر آواز پرندگان و پروازشان است.

پرندگان خراسان جنوبی و اهمیت آن ها وی خاطرنشان کرد: هرساله اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تمامی آبگیرهای استان را پایش و پرندگان مهاجر را همزمان با تمام دنیا سرشماری می کند؛ در سال 1399 بالغ بر 6000   قطعه پرنده مهاجر شامل انواع اردک ها، حواصیل، خوتکا، اردک سرسبز ، باکلان   و انواع پرندگان کنار آبزی در استان خراسان جنوبی سرشماری شد.

وی بیان کرد: خراسان جنوبی میزبان نزدیک به 180 گونه پرنده بومی و مهاجر بوده که از مهم ترین جاذبه های طبیعی و زیبایی های شگفت انگیز استان محسوب می شود.

اکبری با اشاره به آبگیرها، تالاب ها و زیستگاه های پرندگان مهاجر در خراسان جنوبی، اظهار کرد: پناه گاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان، نیزار خور، رودخانه تجنود،  رودخانه و سد مهوید، رودخانه و سد  برکوه، دره بید، کال نی، سد کریت، رودخانه، وبیاض و سد بیهود، رودخانه فرخی، رودخانه و  سد حاجی آباد، رودخانه مردان شاه، رودخانه اسفشاد، رودخانه قرقاب( قورقوری )، رود شور نهبندان، رود شور قله ریگ، رود سیاهو، ماهیرود و رود گزدز، زیستگاه این پرندگان در استان هستند.

نقش بحران پلاستیکی بر پیکره محیط زیست مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: تولید سالانه پلاستیک در جهان بیش از 300 میلیون تن است.

پس پلاستیک یکی از پرمصرف ترین مواد در دنیاست؛ آنچه که اغلب از نظرها دور می ماند این است که در مقایسه با طول عمر 20 تا 500 ساله پلاستیک، گویی تنها برای یک لحظه مورد استفاده قرار می گیرد.

اکبری اظهار کرد: پلاستیک ماده ای سبک وزن است و به گونه ای طراحی شده که زود از بین نرود؛ به همین علت تکه های رهاشده پلاستیک که به آسانی در طبیعت جابجا می شوند، خطراتی جدی برای جانوران مهاجر وحشی به همراه خواهند داشت؛ اسف بارتر آنکه، مواد پلاستیکی به آسانی به شکل محلول در نمی آیند؛ یعنی وقتی مواد پلاستیکی تحت تأثیر عوامل محیطی مثل آب، نور آفتاب و باد به ذرات کوچکتری تقسیم می شوند، اغلب توسط جانوران بلعیده می شوند که می تواند منجر به مرگ آنها شود و یا زمینه گره خوردن یک قطعه یا نوار پلاستیکی به دور جانور و گرفتار شدن موجود را فراهم می آورد.

مواد پلاستیکی چگونه بر پرندگان اثر می گذارد؟ اکبری ادامه داد: متأسفانه توانایی پرواز کمکی به پرندگان نمی کند تا بتوانند از خطرات مواد پلاستیکی بگریزند؛ جوجه هایی که دستگاه گوارش شان از مواد پلاستیکی پر شده و تلف شده اند، تورهای پلاستیکی ای که به دور یک جانور پیچ خورده و باعث گرفتار شدن، قطع تنفس و مرگ حیوان شده، نمونه هایی از آسیب های عینی مواد پلاستیکی برای پرندگان و سایر گونه های حیات وحش است.

وی افزود: مطالعات نشان می دهد آثار مثبت مدیریت زباله های پلاستیکی حتی پس از دوره ای کوتاه نمایان می شود؛ از این رو می توان نتیجه گرفت احساس مسئولیت اجتماعی و آگاهی جامعه خطر آلودگی های پلاستیکی را کم می کند.

اکبری اظهار کرد: پرندگان مهاجر در اثر آسیب های ناشی از وجود پلاستیک در محیط شان متحمل جراحت و تلفات می شوند و لازم است جامعه جهانی برای بهبود وضعیت پرندگان مهاجر اقدامی عاجل در پیش گیرد؛ روز جهانی پرندگان مهاجر امسال فرصتی خوب است تا برای مبارزه با مشکل جدی آلودگی محیط زیست به مواد و زباله های پلاستیکی با دنیا همگام شویم و آثار مخرب این معضل را که روز به روز جدی تر می شود برای همگان روشن سازیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به راهکارهایی برای حل معضل آلودگی محیط به مواد پلاستیکی، تصریح کرد: باید میزان استفاده از مواد پلاستیکی را کاهش داده و از جایگزین های دوستدار محیط زیست بهره بگیریم و به هنگام مصرف مواد پلاستیکی و همچنین دورریختن زباله هایشان به روش های کم ضرر توجه بیشتری کنیم.

اکبری ادامه داد: از فعالیت ها و برنامه های پاکسازی محیط زیست از زباله های پلاستیکی که در محله یا شهرمان برگزار می شود، حمایت کنیم و به آنها بپیوندیم و حرکتی در جهت افزایش آگاهی جامعه انجام دهیم.

وی افزود: لازم است با اقداماتی که برای جلوگیری از مصرف بی رویه و غیرضروری مواد پلاستیکی و تشویق دفع صحیح زباله های پلاستیکی صورت می گیرد، در سطح محلی و یا حتی جهانی، همگام شویم.

اکبری، توصیه هایی نیز برای حفاظت از پرندگان و زیستگاه های آنان داشت و بیان کرد: حذف چراغ های غیرضروری، ممانعت از شکار غیرمجاز پرندگان، حفاظت از مناطق و ممانعت از تخریب زیستگاه آنان، مد نظر قرار دادن راهکارهای اجرایی توسعه پایدار برای کاهش اثرات سوء بر زیستگاه های پرندگان از راهکارهاست.

وی بر لزوم اجرای طرح های ارزیابی زیست محیطی در مناطق مهم تجمع و یا مسیرهای اصلی پرواز تاکید کرد و گفت: خودداری از ریختن زباله و پلاستیک در محیط زیست و طبیعت و استفاده از شیشه های رفلکس برای عدم آسیب به محیط زیست از دیگر اقدامات است که نباید چشم خود را بر روی آن ها ببندیم چراکه به هرحال ما در برابر آیندگان مسئولیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: روز جهانی پرندگان مهاجر - پرندگان - پرندگان مهاجر - پلاستیک - خراسان جنوبی - مواد پلاستیکی - خراسان - جهانی - مهاجر - جنوبی - حفاظت محیط زیست - هایی - دستگاه گوارش - چاره اندیشی - اهمیت - بین المللی - محیط زیست - مواد - اردیبهشت - اکوسیستم - جوجه - حیات وحش - گفت وگو - مدیر کل - دستگاه - انتظار - مناسبت - افزایش - زندگی - حیوان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی در شرکت فرا پاک سازان آوا در تهران

اجرای طرح راهداری دوره ای در 800 کیلومتر محورهای مازندران

استخدام حسابدار با حقوق و بیمه در ایران پژوهش در تهران

خسارت توفان در خراسان جنوبی/ 35 درصد سازه های گلخانه ای خسارت دیدند

استخدام کارشناس فروش در موسسه علمی آموزشی تام لند در البرز

استان بوشهر با کمبود 100 محیط بان مواجه است

استخدام کارمند ارتباط با مشتری در شرکت بانیان سفینه دانش در تهران

جزییات برنامه های مجازی اوقات فراغت دانش آموزان در تابستان 1400

استخدام کارگر ساده در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام طراح سازه در شرکت مقاوم سازان پایون در تهران

15درصد اهالی خراسان شمالی هم نام امام رضا(ع) هستند

ریزگرد پدیده غالب هوای اصفهان است/ اختلاف 31 درجه ای دما

سنجش نوآموزان با رعایت پروتکل های بهداشتی در همدان

استخدام مهندس معمار در شرکت ستاوند پاژ در تهران

استخدام تکنسین برق با مزایای عالی در شرکت فن آوریهای نوین دارویی آتیه(فندا)

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

موحدی فرد: ساخت پنجمین هنرستان ریلی کشور در استان یزد

مسابقات قرآنی در آینده علمی و معنوی دانش آموزان کارساز است

استخدام کارمند اداری در گروه تولیدی ژیوان زیست فناوری روژه در تهران

استخدام مهندس معماری و طراح سازه در یک شرکت معتبر از تهران و البرز

شرکت در مسابقات قرآنی در آینده علمی و معنوی دانش آموزان کارساز است

میانگین سرانه آموزشی استان یزد بالاتر از متوسط کشوری

سامانه های ثبت تخلف جرائم رانندگی در شهر قم توسعه می یابد

کیفیت هوا در بندرخمیر از مرز قرمز عبور کرد

نمک پاشی راه ها در زمستان به ابنیه آسیب می زند

حضور کاروان «زیر سایه خورشید» در استان لرستان به روایت تصویر

استخدام فرزکار cnc ماهر در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام فرزکار cnc ماهر در یک شرکت معتبر در تهران و البرز

داوطلبان شهر های قرمز در محل زندگی خود کنکور می دهند

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در محدوده ونک - تهران

استخدام سرپرست انبار آقا با حقوق و مزایا در شهرک صنعتی پرند

استخدام کمک حسابدار در شرکت پیک کالارسان پیشتاز در تهران

روزی برای غیور مردان طبیعت

استخدام حسابدار انبار در شرکت نیکان سازه سدید در محدوده وردآورد

استخدام حسابدار انبار در نیکان سازه سدید از تهران جهت کار در محدوده وردآورد

استخدام خزانه دار و کمک حسابدار در شرکت افرند سازه ایمن لوتوس در تهران

استخدام منشی با بیمه در شرکت پایدار تهویه پرشین در تهران

طرح ویژه ترخیص خودروهای رسوبی در مازندران

تمدید ثبت سفارش کتاب های درسی دانش آموزان میان پایه

تداوم دمای بالاتر از 49 درجه در خوزستان

پیام مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان به مناسبت هفته قوه قضاییه

استخدام سرپرست منابع انسانی خانم با حقوق، بیمه و مزایا در اصفهان

استخدام تکنسین مکانیک در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام بازرس کنترل کیفیت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت پرتو گستر کازیوه در تهران

استخدام بازاریاب با پورسانت عالی، پاداش و آموزش و ارتقای شغلی در البرز

استخدام منشی در یک شرکت دانش بنیان در تهران

عدم همخوانی شاخص محیط بانان با مناطق تحت حفاظت در استان مرکزی

آغاز فعالیت 400 پایگاه اوقات فراغت ویژه دانش آموزان استثنایی از 10 تیر

معایب و مزایا فن کویل

سردار هادیانفر: مالکان خودرو های توقیفی برای ترخیص سریعتر اقدام کنند

افزایش سرعت وزش باد در خراسان جنوبی/دمای هوای 41 درجه ای در دهسلم

میزان حقوق و مزایای بازنشستگان تأمین اجتماعی با 20 سال سابق بیمه ای اعلام شد

غار علیصدر بازگشایی شد

مهلت ثبت نام اسکان در خوابگاه های شهید بهشتی امروز پایان می یابد

آغاز فعالیت پایگاه های اوقات فراغت دانش آموزان استثنایی از 10 تیرماه

تولد گورخرهای ایرانی در پارک ملی کویر؛ امید برای احیای این گونه در خظر انقراض بیشتر می شود

استخدام مهندس کشاورزی و سرپرست کارگاه در خراسان رضوی

طالع بینی ازدواج ماه های مختلف؛ با متولدین کدام ماه ازدواج کنیم؟

جاده مخوف استخوان، جاده ای مملو از اسکلت انسان!

مرمت 8100 نقطه از معابر شهر تهران

استخدام نگهبان بازنشسته درکارخانه تولیدی کفش ایمنی

واکنش بهزیستی به تجمع معتادان در میدان شوش: مسئولیتی نداریم

استخدام آبدارچی در یک شرکت معتبر در محدوده ونک - تهران

استخدام پیتزازن ماهر

استخدام مهندس شیمی در یک شرکت معتبر در تهران

آغاز فعالیت پایگاه های اوقات فراغت دانش آموزان استثنایی از 10 تیرماه

کارگر ساده یا نیمه ماهر

استخدام حسابدار در شرکت گسترش مبلمان آسیا در البرز

استخدام حسابدار در شرکت خرّم پخش ایرانیان در آذربایجان شرقی

برقکار ماهر و نیمه ماهر

عملیات بیابان زدایی، احیاء و اصلاح 26هزار هکتار از زمین های بردسکن

امسال، 500 کیلومتر راه روستایی در آذربایجان غربی تسطیح شده است

ضرورت توجه به آموزش های فنی و حرفه ای در محلات کمتر توسعه یافته

استاندار یزد: اولویت در بازگشایی مدارس، حفظ سلامت دانش آموزان است

برخورد جدی با «کوه خواری» در ایلام/ دستگاه های مسئول پیشگیری کنند

تزریق دُز دوم واکسن کرونا به مددجویان

استخدام PHP Developer در شرکت عدالت سودا گستر ایرانیان در تهران

ترخیص 51 هزار دستگاه خودروی رسوبی

فیلم| پرچم امام رضا حال و هوای یک بیمارستان کرونایی را دگرگون کرد

مهندس برق و مکانیک

اجرای طرح ترخیص خودروهای رسوبی در زنجان

کنکور 1400 در کدام شهرها برگزار می شود/ آغاز رقابت کنکور از 9 تیر

عجیب ترین و متفاوت ترین جانوران کره زمین + تصاویر

1500 همیار طبیعت بیمه شدند

بهبودی ترافیک بهرود

قزوین تا پایان هفته گرم است

استخدام مدیر اجرایی پروژه در شرکت چکاد بام در تهران

استخدام نیروی پذیرش آزمایشگاه در محدوده ونک تهران

فیلم| پرچم امام رضا در یک بیمارستان کرونایی

استخدام کارشناس نصب و تعمیر تجهیزات آنالیز دستگاهی و کارشناس واحد فنی

استخدام طراح و گرافیست با پاداش و مزایا در یک شرکت معتبر در فارس

قاتل محیط بانان زنجانی به 2 بار قصاص محکوم شد

فیلم | آیین تعویض پرچم گنبد حرم مطهر رضوی

ترخیص 51 هزار دستگاه خودروی رسوبی

آغاز فعالیت پایگاه های اوقات فراغت دانش آموزان استثنایی از 10 تیرماه

وضعیت آب و هوا امروز 1 تیر 1400

وضعیت آب و هوا امروز 1 تیر 1400

بو می کشم طراوت این چشمه سار را

جوجه هایی که گلویشان از پلاستیک پر شده

جوجه هایی که گلویشان از پلاستیک پر شده