مطالب مرتبط:
دعای ابوحمزه ثمالی - مسجد جامع اصفهان
غربالگری سلامت جسمی و روانی زنان کارگر
همنشین راوی دعای پرفیض سحرهای ماه رمضان/ نکاتی جالب درباره دعای ابوحمزه
تحقق سود پایه 374 ریالی به ازای هر سهم
نیروی قدس سپاه سیاست عزت مدار جمهوری اسلامی را تحقق بخشیده است
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 13 اردیبهشت 1400 ساعت 12:002021-05-03سياسي

راهکار تحقق سلامت روانی در دعای ابوحمزه ثمالی


استاد روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امام سجاد (ع) در دعای ابوحمزه ثمالی از خداوند «صبر جمیل» درخواست می کنند، گفت: امام در کنار صبر جمیل درخواست هایی مانند فرج قریب، - استاد روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امام سجاد (ع) در دعای ابوحمزه ثمالی از خداوند صبر جمیل درخواست می کنند، گفت: امام در کنار صبر جمیل درخواست هایی مانند فرج قریب، قول صادق، اجر عظیم دارند و اینگونه سلامت کامل روانی و معنوی خواهیم داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا از قزوین، مسعود جان بزرگی، استاد روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در وبینار تحلیل روانشناختی دعای ابوحمزه ثمالی که شب گذشته، 12 اردیبهشت به همت گروه درمان چندبعدی معنوی خداسو از مرکز خدمات مشاوره و روانشناسی طلیعه سلامت برگزار شد، اظهار کرد: در دعای ابوحمزه امام سجاد (ع) ما را قدم به قدم با خداشناسی، انسان شناسی و زمینه های لازم برای ارتباط با خدا آشنا می کنند و به ما می آموزند که چگونه با خدا سخن بگوییم؛ رابطه با خدا رابطه ای منحصر به فرد است و با هیچ رابطه ای قابل جایگزین و مقایسه نیست و مسیری است که رشد واقعی در آنجا اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: خداوند از ما خواسته این رابطه را محکم نگاه داریم چون همه وجود ما وابسته به این رابطه است و برای همین تدابیری مانند واجبات اتخاذ کرده و خواسته روزی چند با او صحبت کنیم وجود خود را پاک و بُعد معنوی خود را فعال نگاه داریم.

این استاد روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بیان کرد: ما از طبیعت ساخته شده ایم به طبیعت تعلق نداریم، باطن ما گواهی می دهد وقتی که در مسیر درست قرار می گیریم احساسی به وجود می آید که گویا دنیا برای ما کم است و اینجاست که زیاده خواهی انسان نمایان می شود ولی زیاده خواهی باید در بُعد معنوی تحقق یابد.

وی خاطرنشان کرد: از معنی قدر نیز اینگونه برداشت می شود که باید با خدا ارتباط برقرار کرده و بر اساس ارزش خود از او بخواهیم که به ما عطا کند، اگر به گناهی آلوده شویم از ارزش و درجه ما کاسته می شود، پس فراموش نکنیم که ارزش هرکس به تقوای اوست.

بیشتر بخوانید: جان بزرگی افزود: امام سجاد (ع) وقتی ما را به خودمان می شناسانند وارد دعا شده و از مرز زندگی شروع می کنند؛ همواره باید یادمان باشد که وقت نداریم و بدون اطلاع قبلی وقت ما در این دنیا به اتمام می رسد، مسیر رفتن ما به دنیای واقعی مسیر آسانی نیست و اگر آمادگی نداریم باید این آمادگی را در خود ایجاد کنیم و امام سجاد (ع) در دعای ابوحمزه ثمالی با تصویرسازی این آمادگی را برای ما نمایان می کنند که حواس ما به زندگی باشد.

وی گفت: شاید در زندگی روزمره سرگرم و ترک این دنیا را فراموش کرده باشیم اما امام سجاد (ع) در دعا زمینه سازی می کنند و اولین دعایشان نجات از آتش است؛ پس از آن نیز پازلی را برای زندگی ما می چینند.

این استاد روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به فراز 42 اشاره کرد: اَسْئَلُک صَبْراً جَمیلاً وَفَرَجاً قَریباً وَقَولاً صادِقاً وَاَجْراً عَظیماً اَسْئَلُک یا رَبِّ مِنَ الْخَیرِ کلِّهِ ما عَلِمْتُ مِنْهُ وَما لَمْ اَعْلَمْ اَسْئَلُک اللّهُمَّ مِنْ خَیرِ ما سَئَلَک مِنْهُ عِبادُک الصّالِحوُنَ یا خَیرَ مَنْ سُئِلَ وَاَجْوَدَ مَنْ اَعْطی اَعْطِنی سُؤلی فی نَفْسی وَاَهْلی وَوالِدی وَ وَلَدی وَاَهْلِ حُزانَتی وَاِخْوانی فیک وَاَرْغِدْ عَیشی وَاَظْهِرْ مُرُوَّتی وَاَصْلِحْ جَمیعَ اَحْوالی وَاجْعَلْنی مِمَّنْ اَطَلْتَ عُمْرَهُ وَحَسَّنْتَ عَمَلَهُ وَاَتْمَمْتَ عَلَیهِ نِعْمَتَک وَرَضیتَ عَنْهُ وَاَحْییتَهُ حَیوهً طَیبَهً فی اَدْوَمِ السُّروُرِ وَاَسْبَغِ الْکرامَهِ وَاَتَمِّ الْعَیشِ اِنَّک تَفْعَلُ ما تَشآءُ وَلا تَفْعَلُ ما یشآءُ غَیرُک؛ از تو خواهم صبری نیکو و گشایشی نزدیک و گفتاری راست و پاداشی بزرگ از تو خواهم پروردگارا هرچه خیر و خوبی است چه آنچه می دانم و چه آنچه را نمی دانم.

خواهم از تو، خدایا از بهترین چیزی که بندگان شایسته ات خواهند.

ای بهترین درخواست شدگان و ای بخشنده ترین عطابخش.

عطاکن به من خواسته ام را در مورد خود و خانواده و پدر و مادر و فرزندان و بستگان و برادران دینی ام و زندگی ام را خوش و فراخ گردان و مردانگی ام را آشکار ساز و تمام حالات مرا اصلاح کن و بگردانم از کسانی که عمرش را طولانی و کردارش را نیکو و نعمتت را بر او تمام کرده و از او خشنود گشته ای و زندگی پاکیزه ای به او بخشیده ای که در میان پابرجاترین خوشی و وسیع ترین کرامت و کامل ترین زندگانی روزگار به سر می برد و به راستی تو هرچه را بخواهی انجام دهی ولی جز تو کسی نتواند هرچه خدا خواهد انجام دهد وی اظهار کرد: امام سجاد (ع) در این دعا صبر جمیل درخواست می کنند؛ در کنار صبر جمیل چند درخواست وجود دارد که مکانیزم های زندگی ساز هستند که از جمله آن ها می توانیم به فرج قریب، قول صادق و اجر عظیم اشاره کنیم.

جان بزرگی خاطرنشان کرد: در خصوص فرج قریب باید بگوییم این گشایش می تواند معنی متفاوتی داشته باشد حتی می توانیم آن را به فرج حضرت صاحب الزمان (عج) تعبیر کنیم چون با فرج حضرت همه غم های ما پایان می یابد.

وجود غم خسته کننده است بنابراین امام می خواهند از غم ها رهایی یابیم و این نکته را در کنار صبرجمیل بیان می کنند و می خواهند زودتر به غم مسلمانان پایان داده شود؛ فرج نیز آنی است که ما بعد از آن شرایط آرامش را تجربه خواهیم کرد و از دوگانگی و چندگانگی خلاص خواهیم شد.

درخصوص قول صادق نیز باید بگوییم امام، گفتار صادق را از خداوند درخواست می کنند.

وی تصریح کرد: فرج قریب، قول صادق و اجر عظیم به ما این آمادگی را می دهند که درخواست زندگی برتر داشته باشیم؛ گرفتار مسائلی هستیم که ارزش پرداختن و صرف انرژی را ندارند زمانی که روی انسان ها سرمایه گذاری می کنیم اعتماد ما زود سلب می شود.

وقتی با خدا ارتباط می گیریم راحت می توانیم از انسان ها عبور کرده و آن ها را تحمل کنیم.

درخواست فرج قریب مبتنی بر تفکر توحیدی این استاد روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه درخواست فرج قریب درخواستی مبتنی بر تفکر توحیدی است، اضافه کرد: فرج قریب، قول صادق، اجر عظیم و صبر جمیل تنها در صورتی ممکن می شوند که با خداوند ارتباط تنگاتنگ داشته باشیم.

امید به انسان های دیگر از مصادیق شرک های کوچک هستند که موجب قبض قلب و مشکلات روانی می شوند.

وی تشریح کرد: امام سجاد (ع) در دعا کمک می کنند که تمرکز خود را از انسان ها و مسائل دنیوی را به سمت خدا ببریم تا راحت زندگی کنیم چون شرایط دنیوی امکان فرج را به ما نمی دهند، پس از آن همه باب ها به غیر از باب خداوند بسته خواهد شد اگر بخواهیم در زندگی با غیرخدا حرکت کنیم باید مرتب از انسان ها کنار بکشیم برای همین امر در غرب افراد تمایل دارند به جای انسان با سگ زندگی کنند چون نمی توانند به انسان ها اعتماد و بر روی آن ها سرمایه گذاری کنند.

اگر با خداوند ارتباط تنگاتنگ داشته باشیم ارتباط ما با صبر برقرار خواهد شد.

جان بزرگی اشاره کرد: باید از خداوند فرج قریب، قول صادق، اجر عظیم و صبر جمیل بخواهیم چون خداوند محور همه امور است در غیر این صورت همه چیز مثلث و سه گانه ای خواهند بود که باید مرتب با آن ها بجنگیم.

وی گفت: قول صادق گفتاری است که با عمل هماهنگ باشد در روانشناسی پدیده ای خاص کسانی است که مشکل روان شناختی دارد و آن پدیده فاصله گفتار و فعل است زمانی که واکنش های کلامی و غیرکلامی همخوانی ندارند این مشکل به وجود می آید.

این استاد روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: ترتیب فرج قریب، قول صادق، اجر عظیم و صبر جمیل مهم است چراکه در ابتدا باید سختی ها را بپذیریم و از خداوند کمک بخواهیم و بعد از آن با صبر جمیل گشایش حاصل خواهد شد.

حضرت یعقوب (ع) نیز صبر جمیل داشتند که پس از آن گشایش حاصل شد.

مواقعی که سکوت بهتر از حرف زدن است وی در خصوص قول صادق گفت: چرا باید سخنی بر زبان جاری کنیم که از قلب نشأت نگرفته است پس در این گونه مواقع بهتر از سکوت کنیم که صادقانه است.

امام به ما می آموزند که چه چیزهایی ارزش ما را می کاهد که دروغگویی و عجله از جمله آن هاست.

گفتار صادق باعث می شود بر خود و محیط تسلط داشته باشیم و با اجری عظیم از خدا درخواست کنیم که آنان را در اختیار ما بگذارد.

جان بزرگی تصریح کرد: با درخواست فرج قریب، قول صادق، اجر عظیم و صبر جمیل از خدا سلامت کامل روانی و معنوی می خواهیم چون این موارد سیستم روانی را متعادل می کنند و اینگونه است که انسان تعالی بیشتری می خواهد.

سپس امام این دعا اللّهُمَّ مِنْ خَیرِ ما سَئَلَک مِنْهُ عِبادُک الصّالِحوُنَ؛ خواهم از تو، خدایا از بهترین چیزی که بندگان شایسته ات خواهند را بیان می کنند و این دعایی است که در قنوت نماز عید فطر می خوانیم.

تحقق سلامت اجتماعی در دعای ابوحمزه ثمالی وی اظهار کرد: پس از آن امام سجاد (ع) تأکید دارند که درخواست و انتظار خود را بالا ببریم.

پس از آن از خداوند می خواهیم که این درخواست ها را به خانواده اطرافیان و برادران دینی گسترش دهد.

اینجا دعا به دیگران گسترش پیدا می کند و خیری که خدا برای ما می خواهد را برای دیگران می خواهیم که این گونه سلامت اجتماعی محقق خواهد شد.

این استاد روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه توضیح داد: در اینجا باب دعا باز شده است و امام سجاد (ع) اطمینان دارند که خداوند طلبشان را پاسخ می دهد بنابراین توقعات خود را مطرح می کنند.

زندگی گوارا دهمین چیزی که امام سجاد (ع) از خداوند می خواهند و درخواست دارند که مروت من و انسانیت من ظاهر بشود و بتوانم از این استفاده کنم، در اینجا امام سجاد (ع) از خداوند متعال درخواست طول عمر دارند و بیان می کنند که می خواهم در همه احوال حالم خوب باشد و عمل صالح انجام دهم، می خواهم وقتی کاری انجام می دهم کمک کنید آن کار بهترین و امن ترین باشد.

وی مطرح کرد: امام سجاد (ع) از خدا طلب کردار نیکو و تمام نعمت دارند و سپس می گویند از تو رضایت می خواهم که راضی باشی و کارهایم مورد رضایت تو باشد، از تو زندگی پاک می خواهم چون حیات طیبه از اهداف زندگی ماست.

از تو می خواهم خوشی های من را بادوام کنی.

در اینجا امام سجاد (ع) از خدا زندگی شادمانه پایدار می خواهند و در بیستمین درخواست کامل ترین کرامت ها و کامل ترین زندگی را از خداوند طلب می کنند.

جان بزرگی یادآور شد: امام سجاد (ع) در این مرحله از دعا چیزهایی که آرزوی ما است را از خدا می خواهند که زندگی گوارا، مروت، طول عمر، شاد بودن در همه احوال، کردار نیکو، عمل صالح، اتمام نعمت، زندگی پاک، زندگی بانشاط، کامل ترین کرامت و کامل ترین زندگی از جمله آن هاست.

دعا، قرآن صاعد است وی بیان کرد: هیچ کس نمی تواند آنچه ما برشمردیم را به ما بدهد و تنها خداوند می تواند آن ها را به ما عطا کند به همین خاطر امام سجاد (ع) می گویند چه کسی می تواند این ها را بدهد؟! تنها تو می توانی بدهی.

این استاد روانشناسی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: دعا، قرآن صاعد است و امام سجاد (ع) کلام خدا را گرفته و به خدا بازمی گردانند.

چه کسی می تواند ما را اینگونه راهنمایی کند چه کسی اینگونه می تواند برنامه زندگی دهد! مگر می شود عاشق چنین امامی نشویم.

جان بزرگی در پایان یادآور شد: خدایا خودت ما را دعوت کردی و فقط تو می توانی به غیر از تو کسی از عهده آن برنمی آید؛ همه این ها نیازهای معنوی ماست و فقط خدا می تواند آن ها را عنایت کند.

باید ارزش خود را در نظر بگیریم؛ خدایا اگر تو بخواهی می توانی قدر ما را آن گونه که امام بیان می کنند را فراهم خواهی کرد، خدایا شرایطش را برای ما فراهم کن.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دعای ابوحمزه ثمالی - حوزه و دانشگاه - روانشناسی - ابوحمزه - درخواست - امام سجاد - پژوهشگاه - دانشگاه - امام - سلامت - استاد - خداوند - حوزه - خدمات مشاوره - سلامت روانی - معنوی - روانی - روانشناختی - کنار - اردیبهشت - بیان - هایی - برگزار - مشاوره - وبینار - گزارش - تحلیل - مسعود - انسان - خدمات

آخرین اخبار سرویس:
دعوت بیش از 1000 دانشجو از محسن رضایی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری

باید صفوف متحد امت اسلام را استحکام ببخشیم/ مشارکت مردم در انتخابات موجب افزایش اقتدار ملی می شود

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران استعفا داد

گفتگوی تلفنی «علی لاریجانی» با مراجع تقلید قم

ترافیک سنگین در آخرین روز ممنوعیت سفر !

خالکوبی دست یک نامزد انتخابات!

 توصیه انتخاباتی منصور ارضی به ابراهیم رییسی: در قوه قضاییه بمان

علیرضا متانی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

سخنگوی شورای نگهبان: امکان تمدید زمان ثبت نام به هیچ وجه وجود ندارد

آمریکا عامل اصلی پشت پرده حادثه تروریستی غرب کابل است

مانیفست تاج زاده برای شرکت در انتخابات 1400 + فیلم

لاریجانی فردا ثبت نام می کند

بازدید هر ماهه بازرسان آژانس از تاسیسات اتمی ایران

منطقه21 صنعتی ترین منطقه رو به توسعه است

کارتون قابل تامل از اوضاع فعلی احمدی نژاد

تماس تلفنی لاریجانی با مراجع تقلید قم پیش از کاندیداتوری

ویدئو | اشک های نماینده چفیه پوش کنگره آمریکا برای مردم غزه

امکان تمدید زمان ثبت نام به هیچ وجه وجود ندارد

و اما چگونه تاریخچه کمونیسم را برای بیماران روانی توضیح دهیم؟ | پیام حیدرقزوینی

مردم در صورت مواجهه با انتخاباتی آزاد و عادلانه به صندوق های رای روی خوش نشان خواهند داد/ انحصارطلبان با سخنان رهبری هم گزینشی برخورد می کنند

توصیه انتخاباتی مداح مشهور به ابراهیم رییسی

ثبت نام دختران جوانی که آرزوی ریاست جمهوری دارند + عکس

 یکشنبه؛ روز سرنوشت اصلاح طلبان

333 بیمار در بخش های کرونایی بیمارستان های استان بوشهر بستری هستند

ببینید | جوان سنندجی که به سختی توانست کاندیدای ریاست جمهوری شود: ایران می سازمت با خشت جان

گفت وگوی تلفنی لاریجانی با مراجع تقلید قم/ رییس سابق مجلس فردا ثبت نام می کند

تماس تلفنی لاریجانی با آیات عظام صافی گلپایگانی و نوری همدانی پیش از کاندیداتوری

بلومبرگ: 13 درصد کل بودجه پادمانی آژانس اتمی در سال 2020 صرف اقدامات نظارتی در ایران شد

کودک کشی در قدس سند جنایت های رژیم صهیونیستی است

پاسخ شورای نگهبان به داوطلبان ردصلاحیت شده قبلی که شرایط آنها تغییری نکرده مثل دوره قبل است

برگزاری دوره معرفتی بصیرتی سداد در اهواز + عکس

حضور مصطفی تاج زاده در چهارمین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری/تصاویر

چهارمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات 1400

مصطفی تاج زاده برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

موضع مهدی کروبی درباره انتخابات 1400

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران استعفا داد

بازرسان آژانس هر ماه، سه بازدید سرزده از تاسیسات اتمی ایران داشته اند

در دولتم مانند احمدی نژاد عمل می کنم

قول ظریف به جهانگیری درصورت کاندیداتوری در انتخابات

چرا وی اودی ها در کشور رها شده اند؟/ مقبولیت «خروج» و «آقازاده»

فردا؛ آخرین مهلت ویرایش و ثبت نام کنکور ارشد 1400

جو بایدن؛ دوست صمیمی نتانیاهو و صهیونیست ها

امام جمعه کاشان: حضور آمریکا در افغانستان تروریسم را افزایش داد

سردار افشار: شعار دولت من «با مردم برای مردم» است

فرمانده پیشین حفاظت اطلاعات نیروی زمینی ارتش در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

ممنوعیت استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات انتخاباتی

سکوت مجامع بین المللی در قبال فاجعه افغانستان بی شرمانه و ضد انسانی است

توزیع دویست بسته معیشتی بین نیازمندان حاجی آباد

استوری احسان علیخانی به مناسبت عید فطر+عکس

حضور مصطفی تاج زاده در چهارمین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری 1400

سخنگوی شورای نگهبان: امکان تمدید زمان ثبت نام به هیچ وجه وجود ندارد

ترافیک سنگین در آخرین روز ممنوعیت سفر!

مادری که رهبر انقلاب برایش دعا کردند کیست؟/ قرار نبود دخترم را پشت تریبون ببرم+فیلم

گفتگوی تلفنی لاریجانی با مراجع تقلید قم برای انتخابات ریاست جمهوری 1400

سید حسن خمینیدر پیامی به رییس دفتر حماس: صبح آزادی را انتظار می کشیم

تاریخ برگزاری امتحانات نهایی تغییر میکند؟

نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان: جشنواره ثبت نام مقداری کم شد

توصیفات شیرین شاعران از جلسات رمضانی با رهبر انقلاب در یک مستند

اختتامیه مراسم جزءخوانی قرآن کریم در آستانه اشرفیه + آلبوم

شاهین محمدصادقی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

تاکید امامان جمعه مازندران بر حضور گسترده مردم در انتخابات 1400

چهارمین روز ثبت نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 1400

سخنگوی شورای نگهبان: امکان تمدید زمان ثبت نام به هیچ وجه وجود ندارد

ادعای عجیب محمود احمدی نژاد: من لیبرال دموکرات هستم!

چرا وی اودی ها در کشور رها شده اند؟/ مقبولیت «خروج» و «آقازاده»

سخنگوی شورای نگهبان: امکان تمدید زمان ثبت نام به هیچ وجه وجود ندارد

بلومبرگ: 13 درصد کل بودجه پادمانی آژانس اتمی در سال 2020 صرف اقدامات نظارتی در ایران شد

شعر عاشقانه خانم مجری+عکس

فرمانده کل ارتش در گذشت والده حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم را تسلیت گفت

ترافیک سنگین در آخرین روز ممنوعیت سفر !

استوری عیدانه بهنوش بختیاری+عکس

برخورد قاطع و سریع در انتظار عاملین حادثه میدان شهر ری

دعوت سید محمد خاتمی و کروبی از جهانگیری برای کاندیداتوری در انتخابات

کدخدایی: امسال جشنواره ثبت نام ها در انتخابات نداریم

ببینید | خانمی که از تبریز آمده تا رییس جمهور شود: اولین کاری که انجام می دهم ایجاد شغل برای مردم است

در دولتم مانند احمدی نژاد عمل می کنم

امتحانات نهایی پایه های نهم و دوازدهم در تاریخ مقرر برگزار می شود

این کاندیدای ریاست جمهوری 6 زن و 18 فرزند دارد /خداخواست به میدان آمد /وعده آقای کاندیدا به اصلاح طلبان و اصولگرایان /حواشی ثبت نام کاندیداها

مجموعه خانه های تاریخی قجری بروجرد

تجمع دانشجویان شهرکردی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین

پایان اردیبهشت آخرین مهلت ثبت نام در سامانه پایانه های فروشگاهی

آخرین وضعیت برگزاری امتحانات نهایی

نماز جمعه شهرستان ها

ترافیک سنگین در آخرین روز ممنوعیت سفر !

استوری احسان علیخانی به مناسبت عید فطر+عکس

انتقاد از برخورد خشونت آمیز با دستفروشان

شعر عاشقانه خانم مجری+عکس

دانشجویان خلع ید مالک شرکت نیشکر هفت تپه را به فال نیک گرفتند

کتابداران گتوندی در ماه رمضان تاختند

محمد صادقی در انتخابات ثبت نام کرد

ادعای وزیر خارجه کانادا علیه ایران

فرصت چهار روزه برای ثبت اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده

تصویری از عشق درونی محمد علیزاده+عکس

شیرینی ترد و نازک با طعم کشمش | طرز تهیه شیرینی کشمشی

نماینده اسبق مجلس کاندیدای ریاست جمهوری شد

ثبت نام شاهین محمدصادقی در انتخابات

حسینی: حتماً با دولت توانمند و انقلابی مشکلات مردم کاهش می یابد/ اصلاح طلبان به جای طلبکاری باید پاسخگو باشند

ثبت نام شاهین محمد صادقی

آیت الله دری نجف آبادی: ملاک در انتخابات قانون است/ با معرکه گیری نمی توانند جوسازی ها کنند

قرائت خطبه عقد بیش از 20 زوج جوان در آستان عبدالعظیم(ع)

راهکار تحقق سلامت روانی در دعای ابوحمزه ثمالی

راهکار تحقق سلامت روانی در دعای ابوحمزه ثمالی