مطالب مرتبط:
صیانت از املاک شهرداری به ارزش 14 هزار میلیارد تومان در سال 1399
صیانت از املاک شهرداری به ارزش 14 هزار میلیارد تومان در سال 99
صیانت از املاک شهرداری به ارزش 14 هزار میلیارد تومان در سال 99
صیانت از املاک شهرداری به ارزش 14 هزار میلیارد تومان در سال 99
صیانت از املاک شهرداری به ارزش 14 هزار میلیارد تومان در سال 99
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اردیبهشت 1400 ساعت 19:102021-04-23اقتصادي

صیانت از 14 هزار میلیارد تومان املاک شهر| 2 پارک به نام شهرداری تهران سند خورد


در سال 1399، از یک میلیون 380 هزار متر مربع به ارزش تقریبی ریالی 14 هزار میلیارد تومان از زمین ها و موضوعات ملکی شهرداری تهران صیانت و در دیوان عدالت اداری رای له شهرداری گرفته شد که عدد بسیار قابل توجهی است.

- صیانت از 14 هزار میلیارد تومان املاک شهر 2 پارک به نام شهرداری تهران سند خورد" در سال 1399، از یک میلیون 380 هزار متر مربع به ارزش تقریبی ریالی 14 هزار میلیارد تومان از زمین ها و موضوعات ملکی شهرداری تهران صیانت و در دیوان عدالت اداری رای له شهرداری گرفته شد که عدد بسیار قابل توجهی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از پایگاه خبری شهر، معاون دعاوی اداره کل حقوقی شهرداری تهران با اشاره به دعاوی مطرح شده علیه شهرداری تهران در دیوان عدالت اداری بیان کرد: یکی از مهمترین موضوعات دعاوی علیه شهرداری تهران مربوط به مطالبه بهای ملک است.

برای طرح این دعاوی خواهان در وهله نخست به دیوان عدالت اداری می رود و اقدامات تملکی شهرداری، تصمیمات، صورت جلسه ها و ضوابط را ابطال می کند.

به گفته مهدی حسن زاده، در مرحله بعد، شاکی در محاکم عمومی مطالبه بهاء و خسارت می کند.

به همین دلیل اداره دیوان اداره کل حقوقی شهرداری تهران از اهمیت بسیاری برخوردار است و در این راستا جهت افزایش بهره وری اصلاح ساختار انجام شد.

او افزود: در سال 1399 و بعد از اعمال اصلاحات ساختاری از حالت خطی به حالت هرمی، آرای له شهرداری به هزار و 81 مورد و آرای علیه شهرداری به 786 مورد رسید.

پرونده های دیوان عدالت اداری دارای اهمیت است چون مربوط به تصمیمات شهرداری و اعم از اقدامات و مصوبات است.

به طور مثال اخیرا شاکی از شهرداری طرح شکایت کرده بود مبنی بر اینکه شهرداری بابت تابلوها عوارض دریافت می کند، اما بر اساس قوانین بالادستی رای به نفع شهرداری تغییر پیدا کرد؛ چرا که اولا این نهاد حق دریافت عوارض را از تابلوهایی یا بزرگتر از اندازه تعیین شده دارد و اولاً تعیین عوارض در صلاحیت شورای شهر است و اگر کسی تا الان عوارض پرداخت نکرده عوارض خود را باید به نرخ روز پرداخت کند.

حسن زاده، گفت: به این دلیل که عوارض پایدار و درآمد پایدار برای شهرداری ناشی از تصمیمات و مصوباتی که است که مرجع آن دیوان عدالت اداری است و اثر فرا منطقه ای و فرا فردی دارد، باید توجه ویژه به این حوزه داشت.

انتقال سند دو پارک به نام شهرداری او با بیان اینکه برای نخستین بار چند تصمیم اداری مهم با رویکرد اصلاح فرایندها و وحدت رویه میان اداره کل حقوقی و مناطق ایجاد شد، توضیح داد: زمانی که پرونده ها علیه شهرداری مطرح می شود تصمیمات و نحوه دفاع در هیات اندیشه ورز مطرح و سپس در پرونده های مهم به مناطق نظر مشورتی داده می شود و اداره کل در پرونده های مهم تر به طور مستقیم ورود می کند.

معاون دعاوی اداره کل حقوقی شهرداری تهران، با توضیح اینکه در پرونده هایی که مربوط به مطالبه بها بوده است محاکم را متقاعد کردیم که همزمان طرف مقابل هم محکوم به انتقال سند شود، گفت: برای نخستین بار این رویه را ایجاد کردیم که محکومیت شهرداری در پرداخت بهاء به صورت همزمان با انتقال سند باشد؛ چرا که در برخی از دعاوی مطروحه زمین جزء سرانه ها بوده و مدعی اساساً استحقاق مطالبه بها نداشته و باید سند ایشان ابطال می شده که جهت قصور در ابطال اسناد فرصت مطالبه بهاء برای او فراهم شده است.

او ادامه داد: یکی از پرونده های مهمی که اداره کل حقوقی در این قالب با آن درگیر است مربوط به پارک شهر آرا است و پرونده مشابه دیگر هم که پارسال از آن دفاع شد مربوط به پارک ارکیده منطقه چهار بوده است که سند آن به طور قطعی به نام شهرداری تهران منتقل شد.

تخلف پیمانکاران بدون قرارداد حسن زاده به حفظ حقوق عامه هم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در قوه قضاییه نگاه حقوق عمومی حداقلی است؛ اما با تلاش اداره کل حقوقی این نگاه در محاکم عمومی در حال توسعه است مثلا تا پیش از این اگر پیمانکاری بدون قرارداد کاری انجام می داد، نسبت به مطالبات خود طرح دعوا می کرد و شهرداری محکوم می شد.

اما حالا اگر کاری بدون قرارداد انجام شود پیمانکار متخلف است و نمی تواند مدعی پول خود به نرخ روز باشد و شخص آمر مسئول جبران خسارت است و به این ترتیب دستورات در مدار قانون قرار می گیرد.

معاون دعاوی اداره کل حقوقی شهرداری تهران، اقدام دیگری که برای نخستین بار در تاریخ شهرداری تهران انجام شده مطالبه هزینه هایی بوده که شهرداری در دعاوی واهی علیه خود پرداخت کرده عنوان کرد و افزود: گاهاً فردی بر اساس یک سند مجعول علیه شهرداری مطالبه بها می کرده و شهرداری در یک فرایند طولانی رسیدگی با پرداخت هزینه رسیدگی وصرف وقت کارشناس پرونده را برنده می شد؛ اما هزینه دادرسی که پرداخت کرده بود را دریافت نمی کرد؛ اما از سال 1399 شهرداری تهران هزینه دادرسی را طی طرح دادخواست حقوقی دریافت می کند.

286 پرونده باز علیه مدیران شهرداری او با اشاره به معاضدت قضایی هم بیان کرد: اگر علیه مدیران و پرسنل خدوم شهرداری تهران تعدی رخ دهد و اتهام واهی متوجه آنان شود، اداره کل حقوقی با تمام توان بر اساس قوانین از آنها صیانت می کند.

درواقع یکی از مهم ترین کارها بحث صیانت از مدیران بوده گرچه تحت فشار قرار گرفتیم اما از آن عدول نکردیم و حتی برای این کار واحد مجزا تشکیل شد.

در واحد معاضدت قضایی 286 پرونده باز علیه مدیران و پرسنل شهرداری وجود دارد؛ که درباره مدیران متخلف نه تنها این معاضدت مشمول آنان نمی شود بلکه بر اساس ماده 59 آیین نامه اجرایی تشکیلات سازمان بازرسی کل کشور اداره کل حقوقی به عنوان شاکی ورود پیدا و از اموال شهر و شهرداری صیانت می کند.

ورود اداره کل حقوقی به حوزه املاک حسن زاده اداره کل حقوقی را یک بازوی اقدام برای شهرداری تهران دانست و درباره مسایل حقوقی املاک شهرداری هم توضیح داد: متولی املاک سازمان املاک و مستغلات است، اصل موضوعات املاکی در این سازمان پیگیری می شود.

اما اداره کل حقوقی از حیث نظارت در روی بیشتر پرونده های املاکی ورود مستقیم یا نظارت داشته و گاهاً عنوان طرف شکایت قرار گرفته و یا خودمان با طرح شکایت مطالبه حقوقی میکنیم.

به طور مثال، اراضی ملی که طی توافقاتی با دولت به شهرداری واگذار شده برخی افراد سودجو با شناسایی این زمین ها نسبت به ابطال آرای ماده 56 کمیسیون مربوطه اقدام و بعد نسبت به شهرداری طرح دعوی مطالبه بهاء می کنند، در این زمان اداره کل حقوقی با ورود به پرونده به عنوان معترض ثالث از تضییع حقوق شهرداری جلوگیری می کند .

به گفته او؛ به پرونده های اراضی مرادآباد ، حصارک کن ، اراضی مربوط به طرشت و شهرک ژاندارمری به طور مستقیم ورود داریم، چرا که موارد اینچنینی اثر شهری دارند و شهرداری نقش بسیار موثری در تصمیمات شورای حفظ حقوق بیت المال و صیانت از اراضی شهری داشته است.

آنطور که حسن زاده گفته است؛ در سال 1399، از یک میلیون 380 هزار متر مربع به ارزش تقریبی ریالی 14 هزار میلیارد تومان از زمین ها و موضوعات ملکی شهرداری تهران صیانت و در دیوان عدالت اداری رای له شهرداری گرفته شد که عدد بسیار قابل توجهی است.

از طرف دیگر با آرایی که اداره کل حقوقی توانست در محاکم عمومی له شهرداری بگیرد، چهار هزار و 100 میلیارد تومان در اداره کل حقوقی در سال 1399 از اموال شهرداری تهران بدون در نظر گرفتن مواردی که در مناطق انجام شده، صیانت شد.


کلید واژه ها: شهرداری تهران - شهرداری - میلیارد تومان - دیوان عدالت اداری - تهران - دیوان عدالت - عدالت اداری - میلیارد - هزار - تومان - صیانت - اداری - عدالت - متر مربع - دیوان - دعاوی - میلیون - پایگاه خبری - ریالی - املاک - پارک - ارزش - علیه - ملکی - زمین - قابل - اداره کل - آنلاین - همشهری - مطالبه

آخرین اخبار سرویس:
آمار واکسیناسیون کرونا در شهرداری تهران/ واکسن خواری به شرکت شهر سالم رسید؟

قیمت سکه 19 اردیبهشت 1400 به 9 میلیون و 460 هزار تومان رسید

رهاسازی 100 هزار قطعه ماهی در استخرهای آب کشاورزی آذربایجان غربی

دلار آمریکا 19 اردیبهشت 1400 در کانال 20 هزار تومان باقی ماند / هر یورو 25هزار و 48 تومان

پیشنهاد حذف دامنه نوسان سهام در دو مرحله و طی یک دوره یکساله

افزایش 34.2 درصدی مصرف برق در همدان/ جمع آوری 36 دستگاه ماینر

بازارگردانی 2 نماد معاملاتی از فردا در فرابورس آغاز می شود

6 هزار راننده ناوگان برون شهری تهران بیکار شده اند

حمایت 90 میلیاردتومانی برای اجرای طرح ساماندهی حاشیه نشینان چابهار

محمد هوتی پور توزیع بسته های معیشتی در بین نیازمندان شناسایی شده در چابهار، کنارک و دشتیاری

بیکاری 60 درصد از رانندگان ناوگان مسافربری

مشارکت مردم در انتخابات، فضای اقتصادی کشور را بهبود می بخشد

نقش مؤثر و حمایتی بانک سپه در پروژه های کلان کشور

افزایش نرخ تورم تولیدکننده زراعی در زمستان 99

تمبر بوشهر پایتخت مهارت آموزی انرژی کشور رونمایی شد

تعیین تکلیف روند اصلی بازار در هفته نخست خرداد ماه

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در بازدید از شرکت نیان الکترونیک:رشد و حیات جامعه در توسعه فرهنگ کارآفرینی است

عرضه نفت سفید دولتی امروز در بورس انرژی

قیمت طلا امروز یکشنبه 19 اردیبهشت 1400+ جدول

دانشجویان علاقمند به فعالیت در حوزه گردشگری استا ن مرکزی ایده های خود را ارائه دهند

نوسازی 12 هزار دستگاهی ناوگان حمل و نقل در سال 1400

خسارت 96 میلیاردی سیلاب به بخش کشاورزی شهرستان کرمان

یک تولیدکننده پوشاک: دولت هیچ اراده ای برای کمک به صنعت پوشاک ندارد

250 هزار هکتار اراضی مازاد در اختیار دولت است

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.02.19

راه اندازی مرکز «واکسیناسیون در خودرو» در بوستان سرخه حصار

پیش بینی تولید 660 تن ازگیل ژاپنی در گیلان

جدیدترین قیمت یخچال ساید بای ساید امروز یکشنبه 19 اردیبهشت 1400

قیمت دلار امروز یکشنبه 19 اردیبهشت 1400+ جدول نرخ ارز

آیا خارجی ها به آزادراه تهران-شمال برمی گردند؟

قیمت خرید و اجاره مسکن در حاشیه تهران

بازدید شهردار رشت از اجرای پروژه بازگشایی و احداث خیابان 30 متری بلوار خرمشهر به کانال ژ5

تجمع بازنشستگان کارگری در برخی استان ها/ مستمری بالای خط فقر و درمان رایگان، حق مسلم ماست

احداث نیروگاه های بادی در شهرک صنعتی داران

حمایت 90 میلیارد تومانی بانک مسکن برای ساماندهی حاشیه نشینان چابهار

رشد واکسیناسیون در مراکز تحت پوشش بهزیستی یک درصد است

کلنگ زنی اولین مزرعه رمزارز دیجیتال ایران در فریدن اصفهان

توصیه های سومین ثروتمند جهان به معامله گران ارزهای دیجیتالی/ روز منفی بورس؛ شاخص قرمز شد/ توصیه یک کارشناس به سهامداران: صبوری کنید/ نرخ دلار در بازار امروز

بازدید وزیر صمت از کارخانجات تولید پارچه رومبلی

تاثیر احیای برجام بر بازار سرمایه

صدور جریمه یک میلیون تومانی برای 277 هزار خودرو از ابتدای سال 1400

چرا تکلیف پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت مشخص نشد؟

افزایش فشار گاز در غرب مازندران با احداث خط دوم انتقال

فوت و فن های تهیه حلوا؛ عطر و طعمی بی نظیر

جدیدترین قیمت جاروبرقی پاناسونیک + جدول

شکاف عمیق بین دولت و کتاب

تبدیل وضعیت ایثارگران به کجا رسید؟ / این مسیر باید تسریع شود

متأسفانه عده ای فقط می گویند دولت در بخش مسکن بی برنامه است

خرید بیش از شش هزار تن گندم از کشاورزان جنوب سیستان و بلوچستان

پیش بینی تولید 660 تن ازگیل ژاپنی در گیلان

سیاست خارجی باید در خدمت اقتصاد باشد/ تمام طرح های بزرگ کشور راکد شده اند/ منتفعان تحریم در سکوت و سایه هستند

170 واحد صنعتی راکد در استان تهران احیا شدند

راه اندازی داشبورد اطلاعاتی مدیریت ریسک خشکسالی

بومی سازی بیش از 85 درصد قطعات و تجهیزات ذوب آهن

بیش از 69 هزار حواله لاستیک خودروی سنگین در سیستان و بلوچستان صادر شد

مشخص شدن زمان واریز سود سهام عدالت

مشکل کمبود جوجه یکروزه در بازار هنوز ادامه دارد

قیمت طلا و سکه در 19 اردیبهشت/ سکه 9 میلیون و 500 هزار تومان شد

کدام سایت ساز، فروشگاه ساز با اپلیکیشن فروشگاهی ارائه می دهد؟

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.02.19 / دلار بالا رفت ؛ سکه پایین آمد

پیش بینی قیمت ریپل

استان اصفهان از پیک عبور کند، خاموش می شود

ایران خودرو: افزایش ایمنی پژو 206 در برابر سرقت با حذف دکمه قفل کن رودری (+عکس)

آغاز برداشت توت فرنگی در کردستان+گزارش

قیمت ارز| قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز یکشنبه 1400/02/19

قرارداد اتحادیه اروپا برای خرید 1.8 میلیارد دوز واکسن فایزر

قیمت طلا و سکه در 19 اردیبهشت/ سکه 9 میلیون و 500 هزار تومان شد

دست و پنجه نرم کردن 155 میلیون نفر با بحران غذا

پیشنهاد وام اجاره 1400 به ستاد کرونا

ببینید | چرا ایران بهشت مالیاتی ثروتمندان در دنیا شده است؟

قیمت دلار و یورو امروز 19 اردیبهشت / قیمت دلار صعودی شد

10 عامل موثر برای خرید قطعات و لوازم یدکی خودرو از یک فروشگاه اینترنتی

کشف 19 پرونده زمین خواری به ارزش 4 میلیارد تومان در خراسان شمالی

شوک کرونا به جریان سرمایه

مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟

افزایش ظرفیت ایستگاه برق خفر/لزوم همکاری مشترکان برای عبور از تابستان

تغییر فرهنگ اوقات فراغت ایرانی ها در روزگار کرونا

لزوم کاهش 50 درصدی مصرف برق ادارات تبریز

افت صادرات هنر های دستی به خارج

تصمیم گیری در خصوص صنایع کاغذ پارس و پالایشگاه بیدبلند

332 میلیون دلار کالا از سمنان سال گذشته به 49 کشور صادر شد

گاز سوز کردن رایگان 100 هزار خودرو عمومی در کشور

اختصاص 24 میلیارد تومان وام کم بهره برای تعمیر خوابگاه و سلف دانشجویی

برخورد قاطع با هرگونه موارد غیر استاندارد در فارس/ صدور 68 مجوز استاندارد از ابتدای سال جاری

قیمت روز خودرو در 19 اردیبهشت

بهره برداری از یکی از اولین طرح های چمن مصنوعی مسکن مهر در کشور

شتاب اتحادیه اروپا برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا

هند واردات نفت خود از عربستان سعودی را افزایش داد

آمارهای جهانی نشان می دهد؛ استقبال کاربران از کلاب هاوس کاهش یافت

حسین پور: آبخیزداری منجر به مهار 98 میلیون مترمکعب از سیلاب های اخیر شد

قرارداد اختیار معامله زعفران نگین در بورس

صدور غیرحضوری کارت های بانک سامان با اپلیکیشن موبایلت

توصیه ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی

توسعه فضای سبز قشم با کاشت 4100 نفر نخل و 73 هزار اصله درخت و درختچه

راه اندازی قرارداد اختیار معامله سکه طلا در بورس

وام اجاره 1400 به ستاد کرونا پیشنهاد شد

مشخص شدن زمان واریز سود سهام عدالت

احساس وظیفه کردم که اکنون زمان جهاد اقتصادی است/ چرم دوزی؛ کسب و کاری خانگی و پرسود

دامداری خراسان جنوبی در لبه پرتگاه/ رد پای دلالان در خرید دام مولد

توزیع 170بسته کمک معیشتی در طرح ضیافت همدلی گچساران

صیانت از 14 هزار میلیارد تومان املاک شهر| 2 پارک به نام شهرداری تهران سند خورد

صیانت از 14 هزار میلیارد تومان املاک شهر| 2 پارک به نام شهرداری تهران سند خورد