مطالب مرتبط:
آسیب های روند شتابان پیری جمعیت
خروپف چگونه به مغز کودکان آسیب می زند؟
فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش ماند
رژیم صهیونیستی به شدت آسیب پذیر است
توزیع بسته غذایی بین اقشار آسیب پذیر سیستان و بلوچستان
-221 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اردیبهشت 1400 ساعت 03:102021-04-22اجتماعي

آسیب های روند شتابان پیری جمعیت


سالمندان قشری مهم و نیازمند به خدمات ویژه هستند که در سال های آینده جمعیت آنان در کشور فراگیرتر می شود، جامعه باید با برنامه های جامع و پژوهش محور در کنار همسویی نهادهای مرتبط، - سالمندان در جامعه بیشتر با مشکلات شهری، اجتماعی و معیشتی دست و پنجه نرم می کنند و ناآشنایی خانواده ها با مسائل سالمندان، بی توجهی به سالمندان درون خانواده ها به خاطر صنعتی شدن زندگی امروزی، خالی بودن سبد آموزشی جامعه از مهارت های زندگی برای سالمندان و آموزش های ویژه خانواده ها و مسائل اختلاف نسلی، مهمترین چالش های سالمندان در جامعه کنونی است.

بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی سن 60 سالگی آغاز دوره سالمندی قلمداد می شود اما به تازگی آغاز دوره سالمندی از 70 سالگی تعریف می شود و برای اینکه این تقسیم بندی بار منفی در ذهن ایجاد نکند، افراد با سن 70 تا 74 ساله را سالمند جوان، 75 تا 90 سال را سالمند میانسال و 90 سال به بالا را سالمندِ سالمند می نامند.

بر اساس سرشماری 1395 از جمعیت 79 میلیونی کشور، 7 میلیون و 400 هزار نفر یعنی 9.

28 درصد سالمند هستند و پیش بینی می شود که درصد سالمندان ایران تا سال 2025 میلادی یعنی 6 سال دیگر به 10 و تا 2050 یعنی 31 سال دیگر به بیش از 30 درصد برسد.

بحران هویت مهمترین چالش دوره سالمندی امیر بینایی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان با بیان اینکه سالمندان بخش مهمی از جامعه را تشکیل می دهند، گفت: باید زمینه فراهم شود تا بیش از پیش از این قشر باتجربه و مؤثر در جامعه استفاده شود.

بزرگترین آسیب در حوزه سالمندی بحران هویت است، چرا که افراد بعد از فارغ شدن از کارهایی که سال ها انجام می دادند، دچار بی هویتی در حوزه اجتماعی می شوند.

تقویت نشاط و امید دو مقوله مهم در حوزه سالمندی است، اما در این حوزه در جامعه کار نشده است.

ایجاد مراکز جامع حوزه سالمندی برای پرداختن به تمام ابعاد نیازها و خواسته های این قشر از جامعه گره گشاست و ضرورت دارد ایجاد چنین مراکزی در دستور کار قرار بگیرد.

ایجاد مراکز جامع حوزه سالمندی برای رسیدگی به حوزه های مختلف مانند آموزش سلامت جسم و روان نیازمند وضع قوانین و هماهنگی و هم افزایی همه جانبه است.

جهان در مواجه با پدیده سالمندی است و این موضوع یک آسیب تلقی نمی شود.

مواجه شدن با پدیده سالمندی نشان از وضعیت خوب در زمینه بهداشت و درمان و به تبع آن افزایش امید به زندگی در جامعه است.

براساس سرشماری سال 1395، حدود 9.

3 درصد جمعیت کشور را جمعیت سالمندی تشکیل می دهد.

برای رسیدگی به حوزه سالمندان در کشور شورای ملی ساماندهی سالمندان به ریاست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دبیری سازمان بهزیستی تشکیل شده است.

تا 30 سال آینده بر جمعیت سالمندان افزوده می شود و از هم اکنون باید برای این قشر در بخش های مختلف مانند اوقات فراغت، نشاط و حضور در جامعه برنامه ریزی کرد.

بیشتر بخوانید: وضعیت نگران کننده "جمعیت" در ایران" رویارویی با پدیده سالمندی در سایه برنامه ریزی مستخدمین حسینی، جامعه شناس گفت: پدیده سالمندی یک مساله اجتماعی است و برای حل مسائل و رفع مشکلات سالمندان همه باید کمک کنند.

کشور در حال گذار از شکل زندگی سنتی به صنعتی است و به همین دلیل الگوی کار و کارکرد خانواده تغییر کرده است.

در گذشته آموزش بر عهده خانواده بود، اما امروزه خانواده ها فرصت آموزش ندارند و این وظیفه برعهده آموزش و پرورش و رسانه است و باید دید متولیان آموزش خوب کار کرده اند یا نه.

در جامعه امروزی بین اعضای کوچک خانواده و سالمند یک فاصله عاطفی وجود دارد که موجب می شود نتوانند یکدیگر را درک کنند.

به گفته وی، سالمندان قشر آسیب پذیر هستند و باید آسیب ها در این گروه سنی حل شود.

پدیده سالمندی یک مسئله است، اما آسیب نیست، اگر مشکلات حوزه سالمندی حل نشود، تبدیل به آسیب برای جامعه می شود.

اگر برای حوزه سالمندی برنامه جامع تدوین نشود، بدون شک فرد سالمند و جامعه دچار آسیب جدی می شود.

سالمندان فرصتی نهفته محسوب می شوند، اما اگر از توان آنان بهره گیری شود، جامعه دچار مشکل نخواهد شد.

جمعیت سالمندی رو به افزایش است مجتبی سلطانی، مدرس دانشگاه و رییس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه جمعیت سالمندی روبه رشد است، گفت: سالمندان تبلور رشد افراد جامعه و درگیر مسائلی هستند که حل این مسائل خود نوعی مسئله است.

افراد در سنین سالمندی قرار نیست هویت جدید کسب کنند و کسب هویت مربوط به دوره پیش از سالمندی است.

وجود سالمند در خانه به منزله پیامبر الهی در خانه است، اما اکنون این اکرام در سطوح مختلف جامعه وجود ندارد.

اکنون در رابطه بین سالمند و جوان در دنیا فاصله وجود دارد و صرف آموزش مهارت کافی نیست و باید ابزار مشخص در حوزه سالمندی تعریف شود.

همانطور که برای افسردگی، کاهش اشتها، کاهش علاقه به کارهای فردی، ابزار تعریف می شود، در دنیا این بحث وجود دارد آیا نباید در حوزه سالمندی ابزار مشخص تعریف شود؟ سیاست دولت نگهداری سالمند در محیط خانواده است علیرضا ایزدپور مدیرکل بهزیستی استان سمنان گفت: راهبرد سازمان بهزیستی در حوزه سالمندی با توجه به آموزه های دینی و فرهنگی جامعه، ماندن سالمند در کنار خانواده است و برای تحقق این راهبرد سازمان بهزیستی خدمات بهداشتی و رفاهی به سالمندان در خانه ارائه می دهد.

در گام دوم سازمان بهزیستی مراکز نگهداری روزانه سالمندان را ایجاد کرده و اکنون این مراکز بصورت روزانه و شبانه روزی نگهداری از سالمندان وجود دارند.

فضای شهری متناسب با سالمندان باید ایجاد شود، جامعه نیز نسبت به موضوع سالمندی باید با آموزش آگاهی لازم را کسب کند.

اکنون در کشور موضوع سالمندی مغفول است و برخی از سالمندان منزوی و افسرده هستند.

مشکل جدی جامعه گسست میان نسل های مختلف، گسست درون خانواده است و باید تلاش شود برای تحکیم بنیان خانواده روابط بین والدین و فرزندان، فرزندان با مادر بزرگ و پدر بزرگ تقویت شود.

به گفته بینایی، نگهداری سالمند در محیط خانواده نشان از ارزش گذاری بوده و موجب تقویت بنیان خانواده می شود و باید در جامعه در بستر آموزش و فرهنگ این راهبرد در بین خانواده ها نهادینه شود، برای تقویت ارزش و احترام و تکریم سالمندان باید آموزش ارائه شود اما اکنون هیچ جایی از زندگی به افراد این آموزش ها داده نمی شود.

مراقبت از سالمند در محیط خانواده اقدامی مطلوب است، اما بستر آن باید فراهم شود و رفع مشکلات اقتصادی و فرهنگی و آموزش مهارت ارتباطی بین کودکان و بزرگسال لازمه این بستر سازی است.

جامعه دچار بداخلاقی مزمن شده است و اکنون افراد دارای وضعیت مالی مطلوب بیشتر والدین خود را به خانه سالمندان می سپارند.

فقدان آموزش های فرهنگی با موضوع سالمندان مستخدمین حسینی جامعه شناس گفت: برای مراقبت از سالمندان در محیط خانواده، نگاه فرهنگی باید اصلاح شود و آموزش از دوران کودکی آغاز شود.

برای تدوین برنامه جامع سالمندی برای رسیدگی به نیازهای این قشر، باید رویکرد داخلی داشته باشیم و نگاه از بیرون به درون باشد.

برای حل مشکلات سالمندان، باید سالمند را درک کرد و از منظر خودشان به مسائل اقتصادی و فرهنگی نگاه کرد.

برای حل مشکلات باید اقدام کرد و صرف صحبت کردن و برگزاری نشست گره گشا نیست.

در پدیده سالمندی همه مسائل روی هم اثر می گذارند و سه حوزه نیازها اقتصادی، اجتماعی و روانی و بهداشت و درمان مانند زنجیر به هم متصل اند.

ایزدپور یادآور شد: در کشورهای دیگر برای سالمندان عنوان شغلی تعریف می شود و مشکلات اقتصادی در این قشر کمتر است، اما در ایران این طور نیست و باید مورد بررسی قرار بگیرد.

تحقق عدالت اجتماعی اهرم تقویت همدلی و مهربانی سلطانی مدرس دانشگاه گفت: زمانی که اقتصاد جامعه مخدوش شود، عدالت اجتماعی متأثر می شود و به دنبال آن مردم از مشارکت در کارها سر باز می زنند و تحقق عدالت اجتماعی موجب افزایش مشارکت مردمی و افزایش همدلی و توجه به وظایف مانند نگهداری از سالمند در محیط خانواده می شود.

کمبودهای اقتصادی زمینه ساز ایجاد احساس نابرابری در جامعه است و وجود نابرابری موجب می شود احساس مشارکت، همدلی و همکاری کمرنگ شود.

در گذشته و در ادبیات کشور، از سالمند با عنوان پیر، مرشد، راهنما و الگو یاد می شد و باید در زمان حاضر با آموزش، این باورها در جامعه تقویت شود.

نوید دانایی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: به هر موضوع پیچیده بنگریم به نتیجه نمیرسیم و برای پرداختن به یک موضوع باید مشکل را به اجزای کوچک تقسیم کرد و در هر حوزه یک گام برداشت.

ادامه داد: با تقسیم مسائل مربوط به سالمندان به اجزای کوچک می توان اقدامات اساسی و کاربرد انجام داد.

وی ابراز داشت: انتظار اینکه تمام سالمندان در یک جامعه در سلامت کامل باشند نامعقول است و در هیچ جایی از جهان اینگونه نیست.

سن 60 به بالا دوره سالمندی محسوب می شد، اما به تازگی تعاریف سالمندی تغییر کرده و سن 70 به بالا دوره سالمندی محسوب می شود.

تغییر تعریف دوره سالمندی نشان از ایجاد نگاه جدید است که حس خوبی را در جامعه القا می کند.

مستخدمین حسینی هم گفت: مقایسه ایران با دیگر کشورها اشتباه است و منجر به نتیجه نخواهد شد، چرا که آسیب شناسی و نیازسنجی باید از درون و از جمعیت سالمند کشور استخراج شود.

موازی کاری مانع تدوین برنامه جامع سالمندی برای تدوین برنامه جامع سالمندی که کاربردی باشد باید موازی کاری ها و تناقض ها رفع شود.

مشخصه جمعیت سالمندی فعال در جامعه دارا بودن سه رکن مشارکت، سلامت و امنیت است و برای داشتن جامعه سالمندی پویا این سه رکن مهم است.

برای ارائه خدمات مطلوب در حوزه بهداشت و درمان به سالمندان باید متخصص مربوط به این حوزه تربیت شود، همان طور که پزشک متخصص اطفال داریم باید پزشک و پرستار مختص سالمندان تربیت شود.

دانایی با بیان اینکه کشور در سال های آینده با موج سالمندی مواجه است، تصریح کرد: از زمان حاضر، سالمندی باید به طور خاص مدنظر قرار بگیرد و برنامه کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت تدوین شود و آموزش نیز مورد توجه قرار بگیرد.

فاطمه صفایی کارشناس آسیب های نوپدید اجتماعی استانداری سمنان گفت: کارگروه شورای ساماندهی سالمندی در استان تشکیل شده و برنامه ریزی عملیاتی نیز تدوین شد.

با وجود برنامه های عملیاتی، اما در عمل در استان سمنان اتفاقی رخ نداده و علت اجرایی نشدن برنامه ها وجود نگاه جزیره ای است.

پدیده سالمندی دغدغه کل کشور است، ولی انفرادی عمل کردن، موازی کاری و نبود هم افزایی و انسجام، بر مشکلات حوزه سالمندی افزوده است و هم افزایی و همکاری بخش های مرتبط با حوزه سالمندی منجر به دستیابی به نتیجه مطلوب می شود.

برنامه ریزی و رسیدن به نتیجه مطلوب، نیازمند اندازه گیری و تعریف معیار، خط و پایه است تا بر اساس آن متغییرها اندازه گیری شود.

آسیب شناسی در جامعه شبکه ای است و هر متغیر که دچار آسیب شود بر بخش های مختلف جامعه اثر می گذارد و راهکار رسیدگی به تمام این مشکلات انجام یک کار پژوهشی به صورت ترکیبی از کمیت و کیفیت است.

برچسب ها: جمعه 3 اردیبهشت 1400 - 03:04 تعداد بازدید: 12 تعداد نظرات: 0
کلید واژه ها: سالمند - سالمندان - خانواده ها - خانواده - جامعه - جامع - سازمان بهداشت جهانی - مهارت های زندگی - سالمندی - بهداشت جهانی - زندگی - مسائل - آموزش - سالگی - جمعیت - پیری جمعیت - ویژه - دوره - آغاز - میانسال - اجتماعی - نیازمند - آموزشی - برنامه - معیشتی - مشکلات - سازمان - بهداشت - اختلاف - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند خانم -شرکت درب و پنجره خیابان گلسار

به تعداد 15 نفر کارگر ساده آقا نیازمندیم

راه های پاک کردن لکه از فرش روشن  

توصیه هایی برای کاهش اضطراب در امتحانات

سدها 2 برابر کربنی را که محصور می کنند، آزاد می کنند!

پیش بینی سنجش 44 هزار کلاس اولی در مازندران

به تعدادی کارگر ساده جهت کارخانه تولیدی نیازمندیم

مدارگرد چینی «چانگ ای 5» عکس هایی از ژرفای فضا می فرستد

استخدام سالن کار اقا و خانم جهت کار در کافه ری را

استخدام تایپیست ساده در منزل با دستمزد بالا

استخدام منشی خانم

نیروی کار در کارگاه پیراهن دوزی

استخدام سرایدار باغ

استخدام مددکار

جذب نیرو جهت فست فود

استخدام انباردار

چرخکار راسته دوز ( ماهر ) خانم و ( وسطکار( ماهر خانم نیازمند

بادکنک های نرگس محمدی به یاد دوران کودکی /عکس

بادکنک های نرگس محمدی به یاد دوران کودکی /عکس

کارمند اداری خانم

استخدام موزع

برنامه درسی روز دوشنبه بیست و هفتم اردیبهشت مدرسه تلویزیونی

سندرم انگشت پای آبی چیست؟

ساعت پخش کرونا در پایتخت

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 27 اردیبهشت 1400

نیازمند یه نفر اوستا لوله کش

استخدام خیاط چرخ کار (چرخکار) حرفه ای

استخدام بازاریاب حرفه ای آقا با حقوق و مزایای عالی و آموزش در کرمانشاه

افزایش 55 درصدی حوزه های امتحانی در زنجان/ رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در سالن ها

اوقات شرعی دوشنبه 27 اردیبهشت زنجان

کادر اداری و آموزشی

استخدام آقا آشنا با اکسل دریک استارت اپ ساختمانی

1نفرخانم مجرد غرب تهران نیمه وقت در دفترمرکزی

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه تغییر کرد

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 27 اردیبهشت

ایجاد اشتغال پایدار جوانان روستایی البرز در دستور کار قرار گرفت

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان

اوقات شرعی گرگان

استخدام تحلیلگر سیستم اسکادا در شرکت ایریسا- اصفهان

سرکارگر انبار

فارس من| تکمیل پروژه تصفیه خانه کارخانه کمپوست خمیران در 3 ماه آینده

لغو طرح زوج و فرد تا پایان اردیبهشت ماه در اصفهان

فارس من| تکمیل پروژه تصفیه خانه کارخانه کمپوست خمیران در 3 ماه آینده

کارگربرای کارکشاورزی

استخدام منشی خانم در گروه تولیدی آپادانا در اصفهان

چند خبر کوتاه

دریافت کد کارشناسی بیمه سامان

استخدام برشکار ام دی اف در سازه سازان ایمن خواب هوشمند از البرز

اتمام بافت پنجمین فرش عتبات عالیاتی خراسان شمالی

کارمند حسابداری خانم - آقا

کارگر فنی و نیمه ماهر

نیازمند همکار در مشاور املاک محدوده رباط اول

جزییات ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان از اول خرداد

گلایه اهالی از دیواره سازی ناقص رودخانه پل استاندارد گرگان

استخدام سرایدار خانوم

لغو طرح زوج و فرد تا پایان اردیبهشت ماه در اصفهان پابرجا ماند

عدم برداشت شن از برخی نقاط جرم است

استخدام نیروی کارگر ساده خانم و آقا

ممنوعیت های محور های شمال براساس رنگ بندی کرونایی

رییس دفتر خانم

درس خواندن با روش مجازی؛ امتحان دادن به شکل حضوری!

استخدام حسابدار خانم در شرکت یاسین فولاد اردیبهشت در محدوده متررو شهرری

موزه هایی در خدمت آموزش

حقوق اردیبهشت بازنشستگان تامین اجتماعی کی پرداخت می شود؟

دریافت شهریه برای ثبت نام در مدارس دولتی ممنوع

مدرسه تلویزیونی، دوشنبه 27 اردیبهشت

استخدام نیروی خانم ماهر ومبتدی کارگاه طلاسازی

زمان ثبت نام کلاس اولی ها اول خرداد است

فیلم| سفری از گل تا گلاب، اینجا قمصر خراسان است

جزییات برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان

کمک مومنانه 812 میلیونی آموزش و پرورش رفسنجان به دانش آموزان نیازمند

سعید سجادی گرامیداشت شهدای مدرسه سیدالشهدا (ع) افغانستان

استخدام بازاریاب در مجموعه بزرگ شکوفامنش

شرکت عطر آریانا استخدام کارمند خانم

بیش از 5 هزار تن آسفالت از ابتدای سال در سطح منطقه 6 شهر قم توزیع شد

زمان ثبت نام کلاس اولی ها اول خرداد است

شهرداری امکان مرمت آب انبار لب چال را ندارد

برگزاری امتحانات نهایی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی + فیلم

رعایت دستورالعمل های بهداشتی در حوزه های امتحانی

استخدام نیروی کارواش

ممنوعیت های محورهای شمال براساس رنگ بندی کرونایی

جوی پایدار در انتظار آسمان استان سمنان

چشم نوازی گل محمدی در دل کویر

ایجاد اشتغال پایدار جوانان روستایی البرز در دستور کار قرار گرفت

 امتحانات پایه دوازدهم در ایلام در 95 حوزه برگزار می شود

امتحانات خرداد در سواحل شمال!

ترافیک سنگین در محور چالوس - کرج

فردا، آغاز آزمون پایان سال دانش آموزان در استان قزوین + فیلم

آتش سوزی جنگل ها و مراتع منطقه شاه بهرام باشت مهار شد

امتحانات خرداد در سواحل شمال!

رد پای طبیعت در دست بافته های مازنی ها

تبدیل عصارخانه شهید عصاری به موزه

آغاز به روزرسانی و نصب پلاک های پستی در شهر اصفهان

توصیه های پیشرفت دانش آموزان در دروس ریاضی و علوم منتشر شد

جزییات حذف 30 درصد کتاب های درسی برای کنکور و امتحانات نهایی

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

حوزه های امتحان نهایی در شادگان 2 برابر افزایش یافت

یک سوم بار تعلیم و تربیت رفسنجان بر دوش مدارس غیردولتی/ دانشگاه فرهنگیان به حال خود رها شده

برگزاری حضوری امتحانات 508 دانش آموز در اردستان

یک سوم بار تعلیم و تربیت رفسنجان بر دوش مدارس غیردولتی/ دانشگاه فرهنگیان به حال خود رها شده

آسیب های روند شتابان پیری جمعیت

آسیب های روند شتابان پیری جمعیت