مطالب مرتبط:
رییس قوه قضاییه: باید دادسرایی برای «کارنکنان» ایجاد کنیم
باید دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد کنیم
رییسی: باید دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد کنیم
رییسی: باید دادسرایی برای «کارنکنان» ایجاد کنیم/ فعالیت واحدهای تولیدی خط قرمز ماست
رییسی: باید دادسرایی برای کارنکنان ایجاد کنیم | اجازه ندادیم نفس واحدهای تولیدی بریده شود
-110 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 23:252021-04-22سياسي

باید دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد کنیم


باید در کنار دادسرای کارکنان، دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد و به ترک فعل های مسئولان که با عدم انجام به موقع وظیفه در زمان خود فرصت سوزی می کنند، - به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی صبح امروز پنجشنبه (2 اردیبهشت) در جلسه هم‎ اندیشی با اساتید، صاحب‎نظران و مدیران شبکه بانکی برای بررسی حقوقی و قضایی موانع تولید در حوزه بانکی ، حمایت از تولید و رفع موانع برای رونق تولید را نیاز جدی امروز کشور دانست و گفت: همه بخش ها از دستگاه های اجرایی تا نظام بانکی و سیستم حقوقی و قضایی باید با اقدام و عمل در مسیر تحقق شعار سال حرکت کنند.

رییس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم رفع سریع موانع تولید افزود: بانک ها در رونق تولید و رفع موانع از آن نقش مهمی دارند و نمونه ای از اقدامات خوبی که در این جهت شده اولویت قرار دادن ارائه تسهیلات برای تولید ماسک و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در دوره شیوع کرونا و ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان لوازم خانگی در مقطع قطع همکاری برخی شرکت های خارجی به خاطر تحریم ها است.

حجت الاسلام رییسی اظهار داشت: در سال های اخیر کارخانه ها و کارگاه های زیادی به تملک بانک ها درآمدند، فارغ از اینکه بانک ها در تعطیلی یا نیمه تعطیلی آن ها نقش داشته اند یا این مشکل به دلایل دیگری به وجود آمده، این وظیفه بانک هاست که همت خود را صرف رونق دوباره این واحد ها کنند.

رییس دستگاه قضا افزود: بانک ها برای راه اندازی این واحد های تولیدی امکاناتی دارند که بخش خصوصی از آن ها برخوردار نیست و حتی اگر بانک ها بخواهند این واحد ها را واگذار هم بکنند به سود آنهاست که چراغ تولید آن ها روشن باشد.

رییسی با اشاره به بازدید های متعدد خود از واحد های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل در سفر های استانی گفت: درصد تعطیلی کارگاه ها و کارخانه ها بالاست و بخش مهمی از این واحد ها نیز در تملک بانک ها قرار دارند.

این بانک ها هستند که لازم است همه تلاش خود را برای راه اندازی آن ها در به حرکت درآمدن چرخه تولید و اشتغالزایی به کار گیرند.

رییس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: اگر این مجموعه های تولیدی فعال شوند سپرده های مردمی و امکاناتی که در اختیار بانک ها قرار دارند در مسیر حمایت از تولید قرار می گیرند و این مسئله از کار های مهم و اولویت ها است.

رییسی اعتبارسنجی مشتریان برای پرداخت تسهیلات را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: کسی که می خواهد مبلغ کلانی از بانک تسهیلات بگیرد باید سوابق او و تعاملاتی که با بانک داشته و نحوه دریافت و بازپرداخت احتمالی تسهیلات به او مورد بررسی قرار گیرد.

رییس دستگاه قضا بر همین اساس راه اندازی سامانه اعتبارسنجی، مشتریان و دریافت کنندگان تسهیلات از بانک ها را امری مهم و ضروری خواند.

شفافیت در دریافت سود و جرایم آن از دیگر نکات مورد تأکید رییس دستگاه قضا بود و حجت الاسلام رییسی در این باره گفت: الان مشخص نیست که برخی مشتریان در چه فرایندی جریمه سود پرداخت می کنند و برای روشن شدن مسئله باید پرداخت تسهیلات و سود آن شفاف باشد.

رییسی افزود: طبق قانون بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار مرجع تعیین نرخ سود بانکی هستند و هیچ بانکی نباید خارج از ضوابط و بیش از میزان تعیین شده سود بگیرد.

رییس قوه قضاییه این نکته را متذکر شد این حرف درستی است که بانک مرکزی باید در تعیین نرخ همه مقتضیات و مبانی شرعی و قانونی مد نظر قرار دهد، اما پس از تعیین و ابلاغ نرخ سود رقم اعلام شده باید ملاک عمل قرار گیرد.

رییسی بر همین اساس خاطر نشان کرد که هم در بخشنامه صادره و هم بر اساس رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور هیچیک از واحد های قضایی و قضات اجازه ندارند ضامن اجرای سود غیرقانونی در رسیدگی به دعاوی مطرح شده در این خصوص باشند.

رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملکرد برخی بانک ها که موجب تعطیلی با نیمه تعطیلی واحد های تولیدی شده اظهار داشت: اینکه گفته شود بانک ها نقشی در توقف فعالیت واحد های تولیدی ندارند خیلی خوب است، اما گاهی بانک ها به گونه ای رفتار می کنند که شریان اقتصادی یک واحد تولیدی را قطع می کنند و آن واحد مجبور به تعطیلی می شود.

حجت الاسلام رییسی افزود: تولید مسئله مهمی است و ما در رسیدگی به پرونده های قضایی واحد های تولیدی نیز اعلام کردیم که به گونه ای عمل شود که فرایند دادرسی خللی در فعالیت واحد های تولیدی ایجاد نکند.

این خط قرمز ماست.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: الان پرونده های زیادی در مراکز قضایی در دست بررسی است، اما اجازه نداده ایم که نفس واحد های تولیدی و کارخانجات بریده شود بلکه تأکید کردیم چراغ تولید همواره باید در کشور روشن بماند و بانک ها هم در پیگیری مطالبات خود باید همین گونه عمل کنند.

حجت الاسلام رییسی بانک ها را نظام مورد اعتماد حاکمیت خواند و گفت که بانک ها پشتیبانی از تولید و حکمرانی در حوزه بانکی اقتضا می کند که بانک ها به دنبال سوداگری و ورود به بازار ملک، طلا و ارز و خودرو نروند.

رییس دستگاه قضا افزود: انتساب بانک ها به حکومت ایجاب می کند که آن ها حقوق عامه را رعایت کنند و در مقام امانت دار پول مردم این سپرده ها و سرمایه ها و نقدینگی را به جای آنکه صرف سودآوری برای خود کنند به تولید سوق دهند.

رییسی حرکت نقدینگی به سوی تولید را از ضرورت های کشور دانست و گفت: اینکه هم نقدینگی بالا است و هم تولید با مشکل مواجه است معلوم می کند در هدایت این نقدینگی اشکال وجود دارد و به همین دلیل این حجم از سرمایه هرجا برود مانند سیل بنیان کن آنجا را تخریب می کند.

رییس دستگاه قضا ادامه داد: یکی از موانع تولید این است که بانک ها به دنبال سود بردن و کسب منافع بدون توجه به مسئله تولید باشند و فراموش کنند که این امکانات می تواند موجب رفع موانع و رونق تولید شود.

حجت الاسلام رییسی نقش بانک مرکزی را در نظارت بر عملکرد بانک ها مهم دانست و گفت: بانک مرکزی باید با ایجاد سامانه های لازم نظارت بر خط خود بر بانک ها را تقویت کند تا بانک ها در مسیری درست حرکت کنند.

رییس دستگاه قضا ایجاد سامانه های ذینفع واحد و ثبت وثایق را در این خصوص مورد توجه قرار داد و ابراز امیدواری کرد با ایجاد سامانه ملی ثبت وثایق، وثایق منقول دارای شناسنامه شده و به عنوان یک پشتوانه قابل اعتنا مورد استفاده قرار گیرند.

حجت الاسلام رییسی توجه به مالیات تنظیمی برای کنترل نقدینگی را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: مالیات نباید فقط برای کسب درآمد به منظور رفع مشکلات دولت نباشد بلکه می تواند ابزاری برای تنظیم گری در نظام اقتصادی باشد.

رییس دستگاه قضا افزود: کسی که به دنبال سفته بازی در بازار می رود باید مالیاتی متفاوت از یک تولیدکننده پرداخت کند.

رییسی در خصوص پرداخت تسهیلات به مردم نیز اظهار داشت: مردم باید به تسهیلات دسترسی داشته باشند، اما اینکه چگونه می توان مشکلات در این حوزه را حل کرد نیازمند تدبیر جدی است.

رییس قوه قضاییه افزود: گاهی برخی ترک فعل ها مشکلاتی به وجود می آورد که انجام یک فعل به آن اندازه مشکل زا نیست و به نظر می رسد باید در کنار دادسرای کارکنان دادسرایی هم برای کارنکنان ایجاد و به ترک فعل های مسئولان و دست اندرکاران که با عدم انجام به موقع وظیفه در زمان خود فرصت سوزی می کنند، رسیدگی کنیم.

حجت الاسلام رییسی در بخش پایانی سخنانش تأکید کرد: در سال جاری باید با کار و تلاش مضاعف برای حمایت از تولید و رفع موانع از آن تلاش کنیم و با نیروی انسانی کارآمد و نخبگانی که در کشور داریم و با استفاده از ایده ها و نظرات اندیشمندان علم اقتصاد و ظرفیت های موجود در کشور می توانیم به موفقیت برسیم.

رییس قوه قضاییه گفت: اگر مردم آرامش یابند که مجموعه نظام بانکی و پولی و مالی کشور به سوی حمایت از تولید حرکت می کند و به دنبال رونق اشتغال و استقلال اقتصادی کشور است، دشمنان بیش از پیش مأیوس شده و دلدادگان انقلاب و آحاد ملت بیش از پیش امیدوار می شوند.

رییسی بر همین اساس خاطر نشان کرد: که همه بخش های نظارتی و قضایی قوه قضاییه همچون سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی کل کشور و دادگستری ها حامی و پشتیبان تولیدگران و همه کسانی خواهند بود که به دنبال رفع موانع تولید در کشور هستند.

راهکار های پیشنهادی مدیران شبکه بانکی برای کمک نظام بانکی کشور به روند تولیدپیش از سخنان رییس دستگاه قضا، مدیران بانکی کشور به همراه صاحب نظران حوزه های اقتصادی و تولیدی، نقطه نظرات خود را در خصوص رفع موانع تولید در کشور از طریق مشارکت بانک ها بیان کردند.

تاکید شورای هماهنگی بانک ها بر عدم مصادره و تعطیلی واحد های تولید فعال، ضرورت ایجاد سامانه تسهیلات نظام بانکی برای شفاف سازی شرایط سود و جرایم تسهیلات، ضرورت برقراری ارتباط بین سود تولیدکننده و سود پرداختی به بانک، استفاده از ابزار های مالی کارآمد برای توزیع و مولدسازی دارایی ها، رفع مسئله بهره مرکب و معظل گرداب پولی، ضرورت نظارت برخط بانک مرکزی بر عملکرد بانک ها و اصلاح نظام نرخ گذاری تعیینی، ضرورت اصلاح الگوی اعتبارسنجی برای کسب و کار های خرد و کوچک، ضرورت تزریق منابع جدید به تولید و ایجاد دسترسی همه مردم به تسهیلات، بهینه سازی کانال های هدایت نقدینگی به سمت تولید از طریق مالیات های تنظیمی، نهاد های مکمل و نوآوری های مالی، چاره اندیشی برای تحرک بی قید و شرط منابع پولی بین بانک ها و بخش های مختلف اقتصادی، ضرورت هدایت نقدینگی به سمت بخش های مولد از طریق الگو های مالیاتی اثربخش، ضرورت رفع مسئله تسهیلات ارزی و فشار زیاد بر تولیدکنندگان بزرگ در بازپرداخت جهشی نرخ ارز، ضرورت همراهی شهرداری ها با تسریع در صدور پروانه ساخت برای تسهیل در جذب منابع تخصیص یافته در بخش مسکن و همچنین ضرورت کاهش نرخ سود بانکی و منع ورود بانک ها به عرصه های سوداگری، مهمترین مباحث مطرح شده در این جلسه بودند.

حجت الله عبدالملکی دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اهمیت بانک در مقوله تولید اظهار کرد: همانگونه که بانک می تواند مهمترین پشتیبان مسیر تولید در کشور باشد ممکن است به بزرگترین مانع مسیر تولید نیز تبدیل شود.

حسین زاده مدیرعامل بانک ملی و رییس شورای هماهنگی بانک ها با اشاره به برگزاری جلسات گذشته مدیران عامل بانک ها با رییس قوه قضاییه اظهار کرد: مباحث مطروحه در این جلسات در قالب چندین دستورالعمل در شورای هماهنگی بانک ها ارائه شده و اجرای آن ها به صورت مرتب رصد می شود.

وی با اشاره به برگزاری مرتب جلسات شورای هماهنگی بانک ها با سازمان بازرسی کل کشور در راستای کاهش موانع تولید در کشور گفت: تاکید کرده ایم که هیچ بانکی اجازه ندارد یک واحد تولیدی فعال را هم تملیک کند.

محمدکاظم چغازردی مدیرعامل بانک سپه نیز با اشاره به ادغام بانک های نیرو های مسلح در بانک سپه، ابراز امیدواری کرد که افزایش منابع شعبه ای، پرسنلی و مالی بانک سپه بتواند در افزایش روند تولید در کشور مؤثر باشد.

وی همچنین بر لزوم ایجاد انگیزه برای صاحبان سرمایه های هنگفت در جهت سپرده گذاری در بانک ها به جای بازار های ارز، طلا و … تاکید کرد.

صالح آبادی نیز در این جلسه ضمن تاکید بر ضرورت کاهش فعالیت های سفته بازی از طریق بکارگیری قانون مالیات ها، گفت که راه اندازی سامانه ذی نفع واحد در کشور به سالم سازی فعالیت های اقتصادی در کشور کمک می کند.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از پرداخت وام های ارزی به شرکت های بزرگ گفت: تولیدکننده در مرحله بازپرداخت وام های ارزی که از محل صندوق توسعه ملی با عاملیت یک بانک تأمین مالی می شوند، با توجه به افزایش چند برابری قیمت ارز توان بازپرداخت را ندارد و دچار مشکلات بسیار زیادی می شود.

رییس قوه قضاییه در واکنش به این سخنان که در خصوص مشکلات وام گیرندگان وام های ارزی بود، گفت: پیشنهاد مشخصی باید در این زمینه ارائه شود تا در مجامع تصمیم گیری مورد بررسی قرار گیرد.

طالبی دبیر کل بانک مرکزی نیز با بیان اینکه پیشنهادات و راهکار های مطرح شده در جلسه امروز، در جلسه هیئت عامل بانک مرکزی مورد بررسی قرار خواهند گرفت، به اقدامات بانک مرکزی در خصوص جلوگیری از تملک واحد های تولیدی از سوی بانک ها اشاره کرد و گفت: پس از تأکیدات رییس قوه قضاییه در خصوص تملک واحد های تولیدی از سوی بانک ها، این موضوع در شورای پول و اعتبار مطرح و در پی آن با کارگروهی که تشکیل شد، دستورالعملی تهیه و تدوین شد که به موجب آن حداقل صدمه به واحد های تولیدی تملک شده از سوی بانک ها برسد.

وی افزود: در سال گذشته اوراق گام به نوعی اعتبار را جایگزین تسهیلات کرد و ان شاالله در سال جاری استفاده از این اوراق گسترش پیدا خواهد کرد.

طالبی همچنین گفت که بانک مرکزی نظارت خود را بر مقوله دریافت سود بانکی بانک ها از مشتریان بسیار بیشتر از قبل کرده و به این روند همچنان ادامه خواهد داد.

محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن نیز گفت: مجلس شورای اسلامی تکلیف کرده که در سال جاری 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن برای یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی داده شود که رقم بسیار پایینی است.

وی با بیان اینکه در بانکداری تخصصی سعی بر آن است که منابعی که تأمین می شوند به سمت تولید حرکت کنند، از شهرداری ها بابت عدم صدور پروانه ساخت واحد مسکونی در زمان مورد نظر انتقاد کرد.

پرویز داودی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه با اشاره به میزان رشد نقدینگی در کشور گفت: اختلاف میزان تولید با میزان نقدینگی کشور، منشأ بسیاری از مشکلات اقتصادی است.

داودی با بیان اینکه سیستم های الکترونیکی و اطلاعاتی سامانه نظام اعتبارسنجی مشتریان آماده است و تنها نیازمند یک همت برای راه اندازی است، تصریح کرد که بانک مرکزی باید از ابزار های نظارتی خود بسیار بیشتر از گذشته استفاده کند.

وی ضمن انتقاد از آمار بالای شعب بانک ها در سراسر کشور گفت: چندین برابر متوسط دنیا شعبه بانکی در کشور ما وجود دارد؛ باید از تعداد شعبه ها کاسته شده و بر مدیریت بهتر شعب موجود تمرکز شود.

رییس قوه قضاییه در واکنش به اظهارات داودی گفت: تعداد شعب بانک ها در کشور ما بیش از آمار معمول است و باید فکری برای کاهش آن کرد.

فرهاد رهبر عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز کفایت سرمایه را یکی از مشکلات جدی بانکداری کشور عنوان کرد و گفت: باید در زمینه افزایش سرمایه واقعی سیستم بانکی از طریق مشارکت سرمایه گذاران، یک تدبیر جدی اندیشیده شود.

وی علت اصلی عدم هماهنگی سیستم بانکی با برنامه های توسعه را نامناسب بودن مدل نظارتی بانک مرکزی دانست و گفت: متأسفانه مدل نظارتی بانک مرکزی، یک مدل منفعلانه و مبتنی بر خوداظهاری است که امیدواریم این مدل هر چه سریع تر اصلاح شود.

سید مهدی نیازی دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز در خصوص موانع تولید شناخته شده در کشور از سوی این ستاد گفت: عدم شفافیت میزان سود و جرایم و بدهی بنگاه ها، ایجاد فوری محدودیت برای بخش تولید، وضعیت صدور اجرایی ها و واحد های تولید تحت تملک، عدم تأمین کافی سرمایه ثابت برای توسعه سرمایه گذاری، عدم تناسب تسهیلات بخش های تولیدی، ضعف نظام اعتبارسنجی در حوزه بانکی، غلبه اقدامات نظام بانکی به سمت میزان افزایش بدهی و همچنین نسبت کفایت سرمایه بانک ها و ذی نفعان واحد، از جمله موانع اصلی تولید در کشور هستند.

وی با اشاره به اقدامات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در خصوص راه اندازی سامانه نظام تسهیلات بانکی برای شفاف سازی نرخ سود و میزان مطالبات و تسهیلات، ابراز امیدواری کرد که بانک ها در سال جاری سقف سرمایه در گردش بنگاه ها را تا 140 درصد سال قبل محاسبه کنند.

ابوالحسنی استاد دانشگاه و از مدیران سابق شبکه بانکی نیز طی سخنانی ضمن ابراز تأسف از حرکت نکردن نقدینگی در مسیر افزایش تولید کشور، این سوال را مطرح کرد که تولیدکننده با توجه به نرخ مؤثر تسهیلات در شبکه تولیدی کشور که بالای 23 تا 24 درصد است، چقدر باید سود داشته باشد که بتواند این درصد را به بانک بازگرداند؟وی ضمن انتقاد از عدم دسترسی آسان مردم به تسهیلات بانکی، بر استفاده از روش های نوین بانکی تاکید کرد و گفت: ضرورت دارد که قوانین متزاحم در راستای ارائه تسهیلات به مردم اصلاح شوند.

یونس سلمانی مشاور بانک کارآفرین نیز ضمن انتقاد از عدم توزیع عادلانه تسهیلات بانکی در کشور گفت: حدود 80 درصد تسهیلات بانکی فقط در دست 20 درصد سپرده گذاران است و مشخص نیست که از این تعداد تسهیلات گیرنده چه میزان در بخش تولیدی فعال هستند.

توتونچیان استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) با بیان اینکه هر موقع ربا وجود داشته باشد سفته بازی صورت می گیرد، خواستار حذف بهره و غیرقانونی اعلام شدن ربا شد.

وی با بیان اینکه نگرانی امروز مدیران واحد های تولیدی، دریافت وام با بهره های مرکب است، عنوان کرد: متأسفانه معیار عملکرد بانک های کشور میزان دریافت سپرده است درحالیکه معیار آن ها باید میزان اشتغالزایی در کشور باشد.

عیوض لو عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نیز با بیان اینکه مشکل ساختاری نظام بانکی آن است که به صورت واقعی در خدمت بخش اقتصادی کشور نیست، گفت: مسائل بانکی صرفاً با عقود حل نمی شود و بانک ها باید در ابتدا در خصوص خلق پولی که انجام می دهند فکری کنند.

وی ضمن انتقاد از عملکرد بانک مرکزی در زمینه تعیین استاندارد های بانکداری اسلامی عنوان کرد: بانک مرکزی می توانست تنوعی از بانکداری در حوزه های مختلف را تعیین و برای آن ها استاندارد های متنوعی را مشخص کند و از این جهت تولید در کشور را رونق دهد، اما متأسفانه هیچگاه این اقدامات را انجام نداد.

محمد جلیلی مدیرعامل شرکت مشاوره رتبه بندی و اعتبارسنجی ایران با اشاره به خوش حساب بودن اکثر قریب به اتفاق بنگاه های خرد در برابر سیستم بانکی، گفت: بنگاه های خرد و کوچک تفاوت های بنیادین بسیار زیادی با بنگاه های بزرگ دارند و ضرورت دارد که روش های اعتبارسنجی این بنگاه ها متفاوت از یکدیگر باشد.

درودیان کارشناس امور بانکی نیز طی سخنانی در این جلسه با بیان اینکه بانکداری فعالیتی است که جنبه تصدی گرانه و حاکمیتی اش کاملاً در همدیگر ممزوج است، عنوان کرد: مسئله اصلی در نظام بانکی، نسبت بانکداری با مقوله تولید است و ما باید توجه داشته باشیم که اگر بانک در خدمت تولید نباشد یقیناً مانعی بر سر راه تولید است.

مجید کریمی مشاور بازار متشکل ارزی نیز تخصیص منابع مالی را مساله اصلی نظام بانکی در کشور دانست و با بیان اینکه تسهیلات بانک های تجاری، بانک های توسعه ای و صندوق های تأمین مالی، کانال های هدایت نقدینگی در کشور هستند تصریح کرد: بنگاه داری و املاک داری بانک ها به این دلیل است که تخصیص منابع مالی در سیستم بانکی کشور ما ناکارآمد است.

سعید عمرانی معاون دادستان کل کشور نیز در این جلسه ضمن قدردانی از همکاری بانک ها در زمینه رفع موانع تولید طی یک سال گذشته، بر لزوم همراهی همه بانک ها در جلوگیری از تعطیلی واحد های تولیدی تاکید کرد.

وی تصریح کرد: در شرایط جنگ اقتصادی که دشمن آن را بر ما تحمیل کرده است، بانک ها باید تا آنجا که امکان دارند در مقابل تولیدکنندگان کوتاه بیایند.


کلید واژه ها: تولید - حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی - حقوقی و قضایی - موانع تولید - قضایی - موانع - رونق تولید - قوه قضاییه - رفع موانع - دستگاه های اجرایی - بانک - سید ابراهیم رییسی - بانکی - حمایت از تولید - ابراهیم رییسی - ارائه تسهیلات - تجهیزات پزشکی - تحقق شعار سال - حجت الاسلام - سید ابراهیم - حقوقی - اقدام - امروز - تولید ماسک - شبکه بانکی - نظام بانکی - تحقق شعار - صبح امروز - فرصت سوزی - رونق

آخرین اخبار سرویس:
در انتخاباتی رقابتی، برای شوراها لیست می دهیم

پویش «همسفره منجی» رمضان امسال در قم برگزار شد

شباهت فوق العاده امیر جعفری و برادرانش /عکس

سمینار مجازی آزادی قدس و مسئولیت ما در پاکستان برگزار شد

پیام تبریک وزیر بهداشت به کشورهای اسلامی

مسلمانان ملت افغانستان را در برابر جنایت تروریست ها تنها نگذارند

کارگران هفت تپه توسط دستگاه قضا به تخلفات ارزی پی بردند

بیانیه آیت الله سیستانی درباره جنایت مدرسه سیدالشهداء(ع) کابل

حضور سفیر عراق در وزارت خارجه در پی تعرض اخیر به کنسولگری ایران

بازی «باخت - باخت» در فضای مجازی/ حمله بازی های مستهجن به امنیت رسانه ای کودکان

مشکل قطعی کامل آب روستاهای شلمچه رفع شده است

سلفی متفاوت آنا نعمتی + عکس

شباهت فوق العاده امیر جعفری و برادرانش /عکس

شناسایی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه های غیر رسمی 15 استان /تلاش برای اشتغالزایی این زنان

رییس انجمن سینماداران بر اثر کرونا درگذشت

سلفی شهرام عبدلی در سایه روشن درختان زیبا /عکس

در تماس های تصویری به صورت خود خیره شوید

در انتخاباتی رقابتی، برای شوراها لیست می دهیم

مشکل قطعی کامل آب روستاهای شلمچه رفع شده است

تنها زنی که بانوی اول دو کشور شده است!+عکس

پدر شهیدان خادمی به فرزندان شهیدش پیوست

دولت موظف به استخدام رسمی و تبدیل وضعیت «ایثارگران و فرزندان آنها» است

سلفی شهرام عبدلی در سایه روشن درختان زیبا /عکس

اوقات شرعی استان ها؛ سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

ترور دانش آموزان شیعه در افغانستان، تلاشی برای مهار جریان اسلامی است

 تغییر در زمانبندی امتحانات دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

مراسم اهل سنت گناوه در پایان ماه مهمانی خدا/ برگزاری الوداع رمضان

حمایت صنایع در ترویج فرهنگ قرآنی تأثیرگذار است

آیت الله سیستانی جنایت مدرسه سیدالشهداء(ع) کابل را محکوم کرد

جزییات حضور جهانگیری در جلسه جبهه اصلاحات ایران

میرسلیم: وضعیت «سرمایه های میهنی» جبران ناپذیر است

برنامه های محمود صادقی پس از اعلام داوطلبی در انتخابات ریاست جمهوری

صوت | دعا موجب کمال انسان می شود

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در گروه فنی مهندسی موج قرمز در گلستان

حکیم حمله به کنسولگری ایران در کربلا را محکوم کرد

وضعیت برگزاری نماز عید فطر در سراسر کشور

جریان »تشیع مسیحی« در لبنان

بهنوش بختیاری مجسمه شد /عکس

بدون شرح(عکس)

توییت قالیباف درباره حوادث قدس

انتخابات ریاست جمهوری 1400 چه روزی است؟

آقایان نماینده، رفراندوم ترس ندارد!

واکنش کدخدایی به دستور روحانی: فقط کسانی که مدارکی براساس مصوبه ما داشته باشند، ثبت نام کننده تلقی می شوند

توزیع 1100 بسته معیشتی در پویش ایران همدل - امامزاده صالح (ع)

مصوبه جدید شورای نگهبان قانون گذاری است؟

قالیباف: خون شهید سلیمانی انگیزه مقاومت را صدچندان کرده است

بیش از 51 میلیون نفر واجد شرایط رای دهی هستند/ تمام تعرفه ها چاپ شده است

توقیف محموله 750 راس دام توسط رزمندگان نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس

شرح و تفسیر نامه پنجاه و سوم نهج البلاغه جلسه پنجم

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه سامان در آذربایجان غربی

لایحه تشکیل دادگاه دریایی با تصویب دولت به مجلس شورای اسلامی رفت/ نگاهی به مواد مختلف لایحه/صلاحیت دادگاه/ شرایط قضات

آیت الله بیات زنجانی واکسن کرونا تزریق کرد + عکس

نظر آیت الله سیستانی درباره حضور در عروسی مختلط و خروج زن از خانه بدون اجازه شوهر

فلور نظری اسیر در امواج دریا /عکس

شریف: فقط عارف و ظریف به جبهه اصلاحات برنامه ارائه ندادند

بهنوش بختیاری مجسمه شد /عکس

مشکل آب شرب و کشاورزی گرمسار رفع شد

انتخابات پارلمانی ارمنستان 30 خرداد برگزار می شود

آیت الله سیستانی جنایت مدرسه سیدالشهداء(ع) کابل را محکوم کرد

شباهت های منافقان با شیطان طبق آیات قرآن

میرسلیم: وضعیت «سرمایه های میهنی» جبران ناپذیر است

عرضه های امروز در بورس انرژی چیست؟

مهندس شیری مشاور مدیرعامل در حوزه طرح و توسعه تاپیکو شد

کمک پتروشیمی های منطقه ویژه پارس به بوشهر

ساخت بزرگترین پایانه نفتی در دریای عمان

مشکل اصلی ایران در فروش نفت چیست؟

روند احیای تالاب رو به مرگ انزلی به مشکل خورد

آتش سوزی 2 مخزن سوخت در مرز ماهیرود

آغاز عملیات حفاری در میدان نفتی رامین

استخدام حسابرس آقا در یک شرکت معتبر در هرمزگان

چرا باید واکسن بزنیم؟

نشانه های هوش خیلی بالا چیست؟

سلفی آسانسوری شیوا ابراهیمی /عکس

مصوبه شورای نگهبان اجرا می شود؟ | مقام دولتی: ان شاءالله

سلفی آسانسوری شیوا ابراهیمی /عکس

گروه های جهادی قرآنی در استان مرکزی تشکیل می شوند

فلور نظری اسیر در امواج دریا /عکس

لیست 40 نفره جبهه وحدت برای انتخابات شورای شهر تهران/ اختلاف چمران و طلایی همچنان ادامه دارد

روزنامه های سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

شایعات جنجالی درباره ظریف صحت دارد؟

 تغییر در زمانبندی امتحانات دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

لزوم تدوین قانون «مدیریت یکپارچه شهری» برای اداره بهتر شهر ها

تقدیم استوارنامه سفیر ایران به وزیر خارجه سوریه

سیزده 1400 | وضعیت آقایان رییسی، ظریف، قالیباف، جهانگیری، لاریجانی و جلیلی در نظرسنجیها چگونه است؟

توضیحات قائم مقام جنتی درباره مصوبه جنجالی

آمار تعداد رأی دهندگان و رأی اولی های انتخابات 1400

ادامه اختلافات مجری و ناظر انتخابات | واکنش شورای نگهبان به اطلاعیه وزارت کشور و دستور روحانی

تیپ جنجالی طناز طباطبایی /عکس

رویداد رقابتی «خرم شهر» برگزار می شود

بیانیه آیت الله سیستانی درباره جنایت مدرسه سیدالشهداء(ع) کابل

پیام تسلیت سپاه خوزستان در پی درگذشت پدر شهیدان خادمی

وزیر کشور: انتخابات قبل از انقلاب تشریفاتی بود

ثبت نام نامزدها بر اساس قانون موجود باشد

آغاز ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری از امروز

وضعیت سفرهای مردم در ممنوعیت کرونایی جدید+ جزییات

عباس عبدی: شورای نگهبان از کجا اختیار دارد که برای دولت دستور لازم الاجرا بودن مصوبه را صادر می کند؟

مشکلات کشور با قهر از صندوق رأی حل نمی شود

سلفی آسانسوری سینا مهراد /عکس

ایرانِ 1424

احمدی نژاد واکسن فایزر تزریق کرد

باید دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد کنیم

باید دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد کنیم