موضوعات داغ: - واكسيناسيون - افزايش حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - ليگ قهرمانان آسيا - تامين اجتماعي - قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - فوتبال ايران - مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا - صادق عدالت اكبري - سردار يزداني - پيشگيري از خودكشي - مارپيچ - نانو نقره - شهرهاي مازندران - گل زينتي - جزيره خصوصي - بيمارستان سينا - مبارزه با فساد - علم و صنعت - فيلم سينمايي «چهل و هفت» - كاخ ثابت پاسال

مطالب مرتبط:
گزارشی از گردهمایی فعالان حوزه هوش مصنوعی و علوم اسلامی
ضرورت بررسی کاربرد هوش مصنوعی در علوم اسلامی
تشکیل سه کارگروه مرتبط با حوزه هوش مصنوعی در ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه
نقش هوش مصنوعی در فرآوری اطلاعات و دخالت در موضوع شناسی
آینده هوش مصنوعی سیاه و تاریک است
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 22:252021-04-22دانش

گزارشی از گردهمایی فعالان حوزه هوش مصنوعی و علوم اسلامی


گردهمایی فعالان حوزه هوش مصنوعی و علوم اسلامی به همت ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه های علمیه و با همکاری مرکز مدیریت حوزه های علمیه برگزار شد.

- " گردهمایی فعالان حوزه هوش مصنوعی و علوم اسلامی به همت ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه های علمیه و با همکاری مرکز مدیریت حوزه های علمیه برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا"،گردهمایی فعالان حوزه هوش مصنوعی و علوم اسلامی به همت ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه های علمیه در مدرسه معصومیه قم و با حضور عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

محمدرضا قاسمی در ابتدا ضمن ابراز خرسندی از استقبال جامع حوزوی از تأسیس ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه های علمیه اظهار داشت: پس از برگزاری نخستین همایش ملی هوش مصنوعی و علوم اسلامی که با مشارکت حدود 70 موسسه علمی و نهاد اجرایی و با استقبال خوبی از سوی جامعه هدف مواجه شد، با تدبیر آیت الله اعرافی این ستاد شکل گرفت تا ضمن تجمیع ظرفیت های حوزوی نسبت به کاربست هوش مصنوعی در تولید دانش اسلامی، به بررسی علمی هوش مصنوعی از منظر مبانی اسلام بپردازد.

دبیر ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: این ستاد علاوه بر 5 نهاد کلان حوزوی 12 نهاد مؤثر حاکمیتی را نیز دربردارد و همچنین از ظرفیت 10 نفر از متخصصین حوزه فناوری های هوشمند در موضوعات هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، بلاکچین، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بهره می برد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا سپس ضمن اشاره به اهمیت شناخت جایگاه هوش مصنوعی در علوم راهبردی گفت: تکنولوژی های اطلاعاتی به یکباره قواعد را جابجا کرده، مرزها را تغییر داده و جهان جدیدی را به وجود آورده اند.

وی گفت: ایران نیز همچون کشورهای مختلف دیگر در حوزه تکنولوژی های اطلاعاتی اقدامات و برنامه ریزی های راهبردی داشته است؛ تا جایی که نقش مرجعیتی در فضای بین الملل پیدا کرده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: حوزه های علمیه با استفاده از هوش مصنوعی توانسته اند منابع دیجیتالی را در اختیار طلاب قرار دهند و امر پژوهش و تولید علم را سرعت بخشیده اند.

وی گفت: حوزه که از فرصت این فناوری ها دارد استفاده می برد و باید ببرد، عقبه فرهنگی این علوم را نیز باید در نظر بگیرد و مراقب آمدن آن هم باشد.

حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا خاطرنشان کرد: در حوزه نانو بیشتر به صورت تکنیکال برخورد می شود؛ اما در حوزه هوش مصنوعی فضای فیزیکال بیشتر جریان دارد و درک و احساس همه از طریق صفر و یک های جهان دیجیتال در حال شکل گیری است.

وی اظهار کرد: قاعدتاً حوزه های فناوری ما را با مسائل مستحدثه ای روبرو می کنند که نیاز به پاسخگویی فقهی، حقوقی و اخلاقی هستند؛ این موضوعات می طلبد در حوزه های علمیه مورد شناخت و پاسخگویی بوسیله احکام تجهیزی واقع شوند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: حوزه اگر در این بخش ها فعال باشد عقبه نظام اسلامی و جهان اسلام را تقویت می نماید.

حجت الاسلام محسن انبیایی سپس با اشاره به روش استنباطی مقام معظم رهبری در مواجهه با موضوع تکنولوژی هوش مصنوعی افزود: در روش استنباطی مقام معظم رهبری ادله اصول عملیه انصراف دارند؛ یعنی در مسائل این چنینی نه برائت و نه احتیاط جاری می شود.

وی گفت: در مورد هوش مصنوعی با عناوین متعددی روبرو هستیم که ممکن است برخی از آن ها در فقه حرام باشند و برخی حلال به شمار آیند.

این محقق حوزه علوم اسلامی و فناوری های هوشمند خاطرنشان کرد: بررسی فلسفه هوش مصنوعی ضرورت اولیه ما در این رابطه است که حوزه های علمیه باید حتماً به آن بپردازند.

وی گفت: اینکه هوش مصنوعی در چه بستری شکل گرفت و در آینده به چه سمت و سویی خواهد رفت دو مسئله مهم هستند که باید در پژوهش های ما حوزویان مورد توجه قرار گیرند.

حجت الاسلام انبیایی گفت: در مورد هوش مصنوعی می توان گفت آنچه را که در فیلم های تخیلی دیده می شود در زندگی حقیقی به وسیله این تکنولوژی دیده خواهند شد.

دکتر سید سعید حسینی در ادامه این گردهمایی به ایراد نکاتی در موضوع اهمیت بومی سازی فناوری اطلاعات در کشور پرداخت و گفت: از نقطه نظر راهبردی باید قبل از اینکه در مورد هوش مصنوعی صحبت کنیم باید از بسترهای داده هوش مصنوعی بحث نماییم؛ قرآن کریم و سایر کتب دینی ما منابع و بسترهای داده هوش مصنوعی هستند.

وی تصریح کرد: از نظر من که در کشورهای اسلامی فعالیت می کنم باید ما شبکه های اجتماعی را بومی سازی کنیم.

این استاد دانشگاه صحار عمان ضمن اظهار نگرانی از استفاده مردم جهان اسلام از شبکه های اجتماعی خارجی اظهار کرد: ما داده هایمان دارد توسط واتساپ جمع آوری می شود؛ داده های نوشتاری، صوتی و ویدیویی ما توسط دشمنان ما در حال جمع آوری هستند.

دکتر سید سعید حسینی با اشاره به لزوم حمایت مراجع عظام تقلید عنوان داشت: مراجع محترم تقلید باید در این زمینه به ما کمک کنند؛ داده های ما در حال حاضر دارند در اختیار کشورهای بیگانه قرار می گیرند و آن ها در حال طراحی الگوریتم های راهبردی خود در مورد ما هستند.

حجت الاسلام سعید صراف زاده با اشاره به مباحث مرتبط با پژوهش در حوزه هوش مصنوعی گفت: یکی از چیزهایی که در بحث هوش مصنوعی اثرگذار و دارای نقش است هدف به کارگیری و دومین موضوع کاربست های هوش مصنوعی است.

وی افزود: به نظر می رسد هوش مصنوعی در فرآوری اطلاعات، دخالت در موضوع شناسی، بررسی خطا و انجام استنتاج می تواند نقش ایفا کند و این ها از کاربست های این تکنولوژی به شمار می روند.

عضو شورای سیاست گذاری کلان پروژه هوش مصنوعی خاطرنشان کرد: محدودیت های دسترسی به داده های تجمیع شده، مبانی نظری و روش های مورد استفاده در نرم افزارها نمونه هایی از حوزه های کاربست علوم اسلامی در فضای هوش مصنوعی هستند.

دکتر محمدرضا قاسمی در پایان این گردهمایی از تشکیل سه کارگروه مطالعات تحلیلی و راهبردی، کارگروه علمی در قالب فقهی، فلسفی، حقوقی، اخلاقی و پیامدهای اجتماعی و همچنین کارگروه فنی با محوریت کاربست هوشمندانه هوش مصنوعی در تولید دانش اسلامی از امروز در ستاد فناوری های هوشمند حوزه های علمیه خبر داد.

وی گفت: از تمامی متخصصین، صاحب نظران و دغدغه مندان دعوت می شود از طریق پایگاه رسمی ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه های علمیه به آدرس itsetad.

ir برای عضویت در کارگروه ها و شرکت در فراخوان ها ثبت نام کنند.

لازم به ذکر است: در این گردهمایی از نشان ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه های علمیه توسط حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا رونمایی شد.

/1399/
کلید واژه ها: حوزه های علمیه - علوم اسلامی - مرکز مدیریت حوزه های علمیه - هوش مصنوعی - حوزه - گردهمایی - برگزار - اسلامی - مصنوعی - علمی - عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی - فعالان - فناوری - راهبری - هوشمند - شورای عالی انقلاب فرهنگی - علوم - همایش ملی هوش مصنوعی - شورای عالی انقلاب - ستاد - برگزاری - استقبال - محمدرضا قاسمی - انقلاب فرهنگی - همکاری - مدیریت - گزارش - شورای عالی - همایش ملی - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
فراخوان پذیرش بدون آزمون مقطع دکتری دانشگاه یزد تمدید شد

فناوری های حکمرانی در شرایط بحران بررسی می شود

دوره آموزش نرم افزار رویت برگزار می شود

شش خانه قجری در یک کتاب

برگزاری مجازی کنفرانس مهندسی برق ایران/بررسی چالش ها و فرصتهای پیش روی صنعت برق و مخابرات کشور

اضافه شدن 50 روستا به مشهد طی 50 سال اخیر

همایش مهندسی برق ایران به صورت مجازی؛ 28 تا 30 اردیبهشت

نسبت به تنزل دانشگاه سلمان فارسی کازرون بی تفاوت نخواهیم ماند

پویش سفره دار با توزیع 2600 وعده غذای گرم و 1000 بسته افطاری ساده در همدان برگزار شد

بهاره رهنما با دامن چین چینی

صدای پرواز هلی کوپتر مریخی ثبت شد

قطع ارتباط رییس دانشگاه خواجه نصیر با دانشجویان/ بلاتکلیفی تجمیع ساختمان های دانشگاه

هنر تعریف ناپذیر و امری است لایتناهی

پایش خوردگی خطوط لوله های انتقال نفت و گاز با روش اندازه گیری نویز الکتروشیمیایی

خواجه سروی: مرجعیت علمی دانشگاه در هشت سال اخیر فراموش شد

استخدام نیروی خانم طراح

اظهار امیدواری وزارت علوم برای برقراری آموزش حضوری در ترم آینده

اظهار امیدواری وزارت علوم برای برقراری آموزش حضوری در ترم آینده

ضرورت پیوند دانشگاه و صنعت برای تحقق دانشگاه های نسل چهارم

اعلام اسامی نوبت سیزدهم هنرکارت در فارس

کشت 14 هزار نهال چه یا گیاه چه حاصل از تولید کشت بافت در اراضی سایت واحد شهرقدس

نباید فرمول تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو در همه دانشگاه ها یکسان باشد

نانو پوشش مقاوم در برابر تابش پرتوفرابنفش ثبت پتنت شد

مجید معارف از «ایمان و اسلام و شاخصه های آن در روایات امامیه» می گوید

مسجد و یادمان شهدای گمنام دانشگاه پیام نور بجنورد احداث می شود

90 هزار نفر در آذربایجان شرقی علیه کرونا واکسینه شدند

راهکار یک مسئول برای احیای دریاچه ارومیه

دستورالعمل راه اندازی اتاق های علمی دانشگاهی تهیه می شود

واکاوی زبانشناختی نام آوای « کَنَرته» در گویش خراسان شمالی

برگزاری کارگاه رزومه نویسی

برنامه های همکاری علمی و پژوهشی با دانشگاه های چین بررسی می شود

اجرای 16 طرح پژوهشی داخلی و خارجی توسط دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

عملیات فرانسوا / ماهنامه سیاسی و اجتماعی «بهارستان» واحد علوم و تحقیقات منتشر شد

امکان تدریس اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در یک دانشگاه اسپانیایی

تزریق واکسن کرونا به آخرین گروه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کازرون

100 درصد دانشگاه ها زیرساخت های آموزش مجازی را دارند

ورودی های ارشد بدترین ورودی هستند/ برخی به دلیل «سربازی» و «بیکاری» ارشد می خوانند

پذیرش مقاله نانوماسک محققان ایرانی در کنگره آلمان/حفظ 99درصد خاصیت ضدویروسی بعد از 100 بار شستن

امروز آخرین مهلت ثبت نام جذب هیات علمی وزارت بهداشت

دوره مهارت ایده پردازی و ارزیابی ایده ها

215 بسته افطاری از سوی جهادگران دانشگاه قم در منطقه جمکران توزیع شد

اعلام زمان برگزاری آزمون استخدامی خاص فرزندان شهدا و جانبازان

دومین دوره از سلسله نشست های هرمنوتیک و مقولات عصری برگزار شد

فاز نخست پردیس ورزشی دانشگاه ایلام کلنگ زنی شد

وبینار ملالت، مرارت و معنای حیات برگزار شد

معرفی گرایش حقوق مالکیت فکری در کارشناسی ارشد

معاون وزیر علوم: تعداد دانشجویان غیرایرانی کشور 3.2 برابر شد

دانش بنیان ها در صف خدمت / نقشه برداری با استفاده از ظرفیت های علمی کارآمدتر شود

برنامه های همکاری علمی و پژوهشی با دانشگاه های چین بررسی می شود

آقای خنیفر؛ برای تبدیل مدارس به دانشگاه در آذربایجان شرقی چه پاسخی دارید؟

فناوری از تقلب در سوخت جلوگیری می کند

ابداع روشی سریع و دقیق برای ردیابی تقلب در سوخت

100 درصد دانشگاه ها زیرساخت های آموزش مجازی را دارند

افزایش چشمگیر مشارکت دانشگاهیان در دوره ها و برنامه های فرهنگی در ایام آموزش آنلاین/ بررسی فرصت ها و تهدیدهای آموزش مجازی

ساخت خانه با پرینتر سه بُعدی در 120ساعت!

تبادل استاد بین دانشگاه علوم پزشکی تهران با یک دانشگاه اسپانیایی

شهدا شمع محفل بشریت اند / نخستین نسخه نشریه «ساسه العباد» دانشگاه علوم پزشکی ارتش منتشر شد

یادی از استاد نعیم بدیعی؛ درخشش میراث ارزشمند علمی

ابتکار جدید؛ خانه سازی با پرینت سه بُعدی

همه دانشگاه ها زیرساخت های آموزش آنلاین را دارند

روشی سریع و دقیق برای تقلب در سوخت ابداع شد

خاکی صدیق: کاهش هزینه های بدون توجیه با اجرای طرح آمایش آموزش عالی / شورای عالی انقلاب فرهنگی ناظر بر اجرای طرح

خاکی صدیق: برای اجرای طرح آمایش آموزش عالی قطعا شاخص هایی وجود دارد / شورای عالی انقلاب فرهنگی ناظر اجرا بر طرح

ابنکار جدید؛ خانه سازی با پرینت سه بُعدی

فردا مهلت ثبت نام مجدد در آزمون دوره دکتری پزشکی آغاز می شود

جدول شماره 239مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد

روشی سریع و دقیق برای تقلب در سوخت ابداع شد

اعلام شرایط تبادل استاد بین دانشگاه علوم پزشکی تهران با یک دانشگاه اسپانیایی

آغاز مرحله دانشگاهی مسابقات قرآن و عترت دانشگاه تهران

آغاز واکسیناسیون 75 تا 79 ساله ها در استان خوزستان

آغاز واکسیناسیون افراد بالای 75 سال در خوزستان

100 درصد دانشگاه ها زیرساخت های آموزش مجازی را دارند/ ضریب تقلب کاهش یافت

اعلام شرایط تبادل استاد بین دانشگاه علوم پزشکی تهران با یک دانشگاه اسپانیایی

آغاز واکسیناسیون 75 تا 79 ساله ها در خوزستان

دانشگاه جیرفت در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد

صوت | طی طریق بندگی

آغاز واکسیناسیون 75 تا 79 ساله ها در استان خوزستان

با یک میلیون و نیم صندلی خالی دانشگاه ها چه باید کرد؟

جزییات تمدید بسته اینترنت اساتید دانشگاه

آغاز واکسیناسیون 75 تا 79 ساله ها در استان خوزستان

نوراللهی، کنعانی و قایدی پیشنهاد دارند، بقیه نه!/ فدراسیون فوتبال 35 میلیارد تومان محکوم شد

ساخت صابون گیاهی با فناوری نانو/ پژوهش در مدارس سمای دانشگاه آزاد اسلامی پررنگ است

زوال رژیم صهیونیستی وقفه نخواهد داشت/ نیمی از خانه های خالی متعلق به بانک هاست

آغاز واکسیناسیون 75 تا 79 ساله ها در استان خوزستان

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

نشر رویکردهای نوین حوزه های برنامه ریزی و طراحی شهری و معماری

صوت | چگونگی طی طریق بندگی و عبودیت

نام نویسی 3 هزار مازندرانی برای واکسن کرونا کونژوکه

چگونه لباس های آینده مصرف آب را کاهش می دهد؟

قدرتمندترین اشعه لیزر جهان ساخته شد

چگونه لباس های آینده مصرف آب را کاهش می دهد؟

گزارشی از گردهمایی فعالان حوزه هوش مصنوعی و علوم اسلامی

گزارشی از گردهمایی فعالان حوزه هوش مصنوعی و علوم اسلامی