مطالب مرتبط:
نخستین نشست از «هفت شب بر خوان سعدی» در شیراز برگزار شد
جایزه گلستان در شب های رمضان برگزار می شود/ فرصتی برای قدردانی از سعدی شیرین سخن در فضای مجازی
آیین معرفی نخستین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر برگزار می ‎شود
نخستین نشست شورای بازرگانی ازبکستان و لتونی برگزار شد
نشست نقد و بررسی نخستین جلد کتاب «تفسیر معاصرانه قرآن» برگزار شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 03:202021-04-21سياسي

نخستین نشست از «هفت شب بر خوان سعدی» در شیراز برگزار شد


همزمان با یادروز سعدی، نخستین نشست از هفت شب بر خوان سعدی با سخنرانی سعدی پژوهان برگزار شد و هر یک از سخنرانان به وجهی از شخصیت ادبی و اخلاقی شیخ اجل سعدی، - شیراز ـ همزمان با یادروز سعدی، نخستین نشست از هفت شب بر خوان سعدی با سخنرانی سعدی پژوهان برگزار شد و هر یک از سخنرانان به وجهی از شخصیت ادبی و اخلاقی شیخ اجل سعدی، پرداختند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، بها الدین خرمشاهی، سعدی پژوه و حافظ پژوه مطرح معاصر، سخنرانی خود را با موضوع سعدی سردار سخن آغاز کرد و با بیان اینکه سعدی سردار سخن است، اظهار داشت: ادبیات ایران همچون رشته کوهی با قله های متعدد در تاریخ این سرزمین می درخشد و سعدی شیرازی نیز یکی از این قله های رفیع و ماندگار فرهنگ و هنر این سرزمین است.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از نثر و نظم ادیبان در زندگی معاصر افزود: امروزه هرچه با بزرگان خود همچون سعدی، حافظ، فردوسی، رودکی و افرادی چون آنان مأنوس باشیم، بهتر می توانیم صحبت کنیم و با یکدیگر هم سخن شویم و در واقع ادب و فصاحت را می شود از فصیحان آموخت.

خرمشاهی همچنین با اشاره به تلاش برای نشر تصحیح کلیات سعدی محمدعلی فروغی در پیش از انقلاب و تأثیر انتشارات امیرکبیر به عنوان بزرگترین نشر کشور در این حوزه گفت: کلیات سعدی پس از انقلاب نیز در سال 75 با چندین تصحیح و اضافه شدن یادداشت و همچنین ترجمه 700 بیت عربی سعدی دوباره چاپ شد.

وی با اشاره به دیگر فعالیت های خویش در حوزه سعدی پژوهی عنوان کرد: در مقطعی از اینکه غزل سعدی خوانده می شود اما قصیده یا رباعیاتش خوانده نمی شود یا تک بیت ها و نامه هایش خوانده نمی شود، رنجیده خاطر بودم و به همین دلیل نیز کار دیگری با عنوان کم خوانده های سعدی جمع آوری و چاپ شد و در سال گذشته نیز کتابی شامل جستارها و مقالات بنده در رابطه با سعدی چاپ و روانه فضای فرهنگ و هنر شد.

نقش سعدی در زبان فارسی غیرقابل انکار است علی اصغر دادبه، استاد فلسفه اسلامی و ادبیات عرفانی نیز در نخستین شب از آیین هفت شب بر خوان سعدی به بررسی ویژگی های زبان سعدی و تأثیر او بر خلق زبانی مانا و ماندگار در طول دوران پرداخت.

دادبه با اشاره به نقش سعدی در بازآفرینی زبان فارسی گفت: هنر سعدی خلق زبانی بود که هم اهل فن به سوی آن برود و هم مردم، اگرچه بازگشت سعدی به زبان فردوسی و رودکی بود اما زبان دیگری آفرید که تمام اقشار آن را می فهمند و این استاد سخن، زبان را به حدی از کمال رسانده که مانا شده است و زبان امروز ماست.

این استاد ادبیات عرفانی در ادامه یکسان سازی زبان شعر و نثر، ظاهر ساده و باطن هنری، ایجاز، طنز و ویژگی موسیقایی آثار سعدی را پنج ویژگی مختص به این شاعر بلندآوازه برشمرد و گفت: تا پیش از سعدی، زبان شعر روان تر و نثر دشوارتر بود اما سعدی جذابیت شعر را به نثر داد و روانی نثر را در شعر خلق کرد.

وی ادامه داد: ساده بودن ظاهر و باطن هنری یکی از مهمترین ویژگی های آثار سعدی است چرا که صنایع ادبی وقتی ارزشمند هستند که به طور طبیعی و نه ساختگی ظهور کنند.

دادبه، ایجاز در آثار سعدی را عین بلاغت عنوان کرد و گفت: این ویژگی جدی کلام سعدی است و شما نمی توانید چیزی را از گلستان حذف کنید و زائد باشد و به واقع سعدی این مسئله بلاغت را کاملاً درک کرده و شایستگی و توانایی به کارگیری آن را داشته است.

وی همچنین از طنز به عنوان خصیصه ای نام برد که سعدی خود در پایان گلستان به آن اشاره کرده و آن طرب انگیزی آثار اوست که تابع شرایط سیاسی و اجتماعی دوران زیست این سخنور بلندمرتبه بوده است.

این چهره ماندگار عرصه ادبیات عرفانی و فلسفه اسلامی، ویژگی موسیقایی در آثار سعدی را مهمترین دلیل بر مانایی آثار او دانست و گفت: این ویژگی می تواند زبانی را خلق کند که قرن ها پابرجا بماند و همچنان زبان ما باشد، زبانی که هم خواص را جذاب کند هم غیرخواص را و ویژگی موسیقی آزاد به بهترین وجه در کلام سعدی به ویژه در گلستان گنجانده شده است.

دادبه با تمجید از نحوه سخن سرایی سعدی اظهار داشت: مجموعه این ویژگی ها در کلام سعدی ظهور کرده است و تمام اینها در خصیصه سهل و ممتنع گویی سعدی است و از همین رو و به حق، سعدی را استاد سخن گفته اند و تنها سعدی، سعدی است و سعدی را باید یاد گرفت تا به سوی ادب فارسی رفت.

هدف مجالس سعدی هدایت مستمعان به سمت کمال و راه درست است منصور رستگار فسایی نیز در این مراسم با اشاره به بحث نثر مجالس سعدی اظهار داشت: روایت سعدی از مجلس گویی چنین است که می گوید؛ در جامع بعلبک وقتی سخن همی گفتم، با گروهی افسرده و دلمرده و از عالم صورت به عالم معنا نبرده دیدم سخنم در نمی ماند و آتشم در هیزم تر نمی گیرد اما در سخن باز بود و سلسله معنی دراز، سخن بجایی رسید که می گفتم دوست نزدیک تر از من به من است، لیک مشکل که من از وی دورم، چه کنم با که توان گفت که دوست در کنار من و من محجورم، من از شراب این سخن مست و قدح در دست، که رونده ای از کنار مجلس گذر کرد و دور آخر در او اثر کرد و نعره ای زد که دیگران به موافقت او در خروش آمدند و خامان مجلس به جوش گفتن ای سبحان الله دوران با خبر در حضور و نزدیکان بی بصر دور .

وی افزود: بدین ترتیب سعدی به مجلسی رفته است که عده ای در آنجا نشسته اند و او سخن را آغاز کرده و داستان را چنان بیان کرده و سعدی به این حالت، مجلس می گوید و مجالس سعدی حاصل این پنج گفتار و پنج منبری است که او در جاهای مختلف ارائه کرده و مجلس در لغت، به معنی نشستن است اما از نظر ادبی نوعی خطابه است که این خطابه منظوری خاص دارد و هدفی معین و آن، هدایت مستمعان است به سمت کمال و راه درست.

مجالس سعدی یعنی سخنرانی های سعدی که گاهی توسط مریدان و مستمعان با خبر، مکتوب می شده است و بعد به دست خود سعدی یا مریدان، ویرایش می شد و می ماند برای ابد و امروز ما از آن می گوییم و استفاده می کنیم.

رستگار فسایی عنوان کرد: مجلس گویی در دوره اسلامی به عنوان یکی از زیباترین آثار ادبی وجود دارد، از جمله مولوی و پدر وی که هر دو به منبر می رفتند و مریدان سخنان ایشان را مکتوب کرده اند و به یادگار گذاشته اند.

وی ادامه داد: از خود مولوی مجالس هفت گانه باقی مانده است، این مجالس باید مستمعان نزدیک و دلسپرده داشته باشد، واعظ در این موارد می خواهد در دل مخاطب نفوذ کند بنا براین گوینده در کلام از آهنگ استفاده می کند و از الفاظ قابل فهم برای مردم استفاده می کند و سعدی چنان زیبا سخن می راند که گویی دارد گلستان را می نویسد، سعدی در مجالس خود ساده گو است، در عین سادگی بلاغتی ممتاز و سهل و ممتنع دارد یعنی در عین وعظ سخنانش کاملاً قابل فهم، آهنگین، زیبا و مؤثر است چنانکه کسی که از دور سخنش را می شنود، فریاد بر می آورد و ذوقی چنان می یابد که خامان مجلس را نیز به جوش می آورد.

آخرین برنامه شب نخست، برنامه سعدی خوانی بود که توسط دکتر جعفر موید شیرازی انجام شد و بدین ترتیب دفتر نخستین شب برخوان سعدی را بست.


کلید واژه ها: سعدی - سخنرانی - نخستین - برگزار - سخنرانان - شیراز - ادبی - نشست - سرزمین - خوان - ادبیات ایران - سعدی شیرازی - سردار - فرهنگ و هنر - شخصیت - حافظ پژوه - حافظ - خبرنگار - ماندگار - استفاده - ادبیات - بزرگان - شیرازی - یکی از - فرهنگ - گزارش - اهمیت - زندگی - تاریخ - موضوع

آخرین اخبار سرویس:
هشدار 15 سناتور آمریکایی به شرکت ها درباره تجارت با ایران

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

نماز عیدسعید فطر در مصلای سیرجان اقامه می شود

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

10 هزار زندانی معتکف شدند

زاکانی: مذاکرات وین حربه ای برای پوشاندن ناکامی های دولت در هشت سال اخیر است

ساداتی نژاد: برنامه ریزی حاج قاسم صهیونیست ها را محصور و منکوب کرده است

واکسیناسیون پاکبان ها در منطقه 12 پایتخت آغاز شد

دختر سفیدپوش همراه احمدی نژاد که بود؟

اسامی داوطلبانی که در روز دوم ثبت نام کردند + تصاویر

بسیج نهادها و امکانات منطقه13 برای برگزاری انتخابات 1400

اعلام زمان برگزاری آزمون وکلای دادگستری

روز بالا رفتن احمدی نژاد و طرفدارانش از دیوار وزارت کشور/ ساختمان فاطمی در قرق احمدی نژاد و وزرایش بود

تصاویر | عجیب ترین داوطلبان ریاست جمهوری در دومین روز ثبت نام

1676 پایگاه جمع آوری زکات فطره در زنجان دایر می شود

پیام تسلیت سفیر ایران در مسکو به همتای افغانستانی اش در پی حادثه تروریستی در کابل

استخدام کارمند پاره وقت بصورت دورکاری در مجموعه خبر فارسی در اصفهان

فردی که نامزد نیست: سردار تفکرِ دنیای معاصرم!

فرمانده ندسا: سپاه شبانه روز در رفع محرومیت نقاط کم برخوردار در تلاش می کند

نظر دادستان کل کشور درباره مصوبه شورای نگهبان

کاندیداتوری علی لاریجانی قوت گرفت /جلسات انتخاباتی با رییس سابق مجلس

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

شورای نگهبان، استدلال بیاورد

اصلاح آیین نامه نحوه تأمین بار مالی افزایش مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه

روزگاری در تهران بمب گذاری می شد

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

موافقت رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

آماده سازی مصلی بیرجند برای اقامه نماز عید فطر

پیام تسلیت سفیر ایران در مسکو به همتای افغانستانی اش در پی حادثه تروریستی در کابل

بیانیه مجمع روحانیون مبارز به مناسبت حوادث اخیر افغانستان و فلسطین اشغالی

ابتکار: لایحه «حمایت از زنان در برابر خشونت» در مجلس قفل شده

موافقت امام خامنه ای با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

درس عبرت فرزندان سلیمانی ها به متجاوزان صهیونیستی دربرابر هرگونه تجاوز

اس ام اس تبریک عید فطر 1400 + پیامک، متن و عکس حلول ماه شوال

پایان اسراییل و روز محاکمه جانیان ضد بشریت به زودی فرا خواهد رسید

رییس ستاد امنیت انتخابات کشور: اوضاع کشور کاملا تحت رصد است | مورد امنیتی نداشتیم

اگر از ماه رمضان و شب های قدر جاماندیم، در روزهای پایانی چه کنیم؟

محمدرضا باطنی درگذشت

عروسکی ترسناک با مو و دندان طبیعی! +عکس

ملت شجاع افغانستان رویای شوم شیطان بزرگ و متحدان خبیثش را باطل خواهند کرد

احمدی نژاد: انتخابات پرشور به یک طبل توخالی تبدیل شده؛ اسم آن را هم انقلابی گری گذاشتند / کار به جایی رسیده که از اطلاع رسانی و اعلام آمار در انتخابات طفره می روند

سرلشکر باقری جنایت کابل را محکوم کرد

مقاومت علیه اشغال گران حق مردم فلسطین است

مرکز بسیج اساتید حوزه علمیه قم جنایات کابل و مسجد الاقصی را محکوم کرد

مقاومت در برابر رژیم اشغالگر حق مشروع مردم فلسطین است

ابلاغ قانون تعیین تکلیف استخدام حق التدریسی ها

برکات سفر رهبر معظم انقلاب به کردستان + گزارش

حمایت دولت و ملت ایران از انتفاضه تحسین برانگیز است

محمدرضا باطنی درگذشت

نماز عید فطر در پیشوا اقامه می شود

بیانیه مجمع روحانیون مبارز در خصوص حوادث اخیر افغانستان و فلسطین

واکنش وزارت بهداشت به ادعای گم شدن چندصدهزار دز واکسن کرونا

پاسخ سفارت ایران به اتهامات بی پایه نماینده مجلس افغانستان در مورد حمله تروریستی کابل

عراقچی: ازسرگیری پروتکل الحاقی توسط ایران مستلزم رفع تحریم هاست

کاندیداتوری لاریجانی قطعی شد؟ + عکس

احمدی نژاد: من خالص ساخت ایرانم/ در صورت ردصلاحیتم رای نمی دهم

تفحص از تاریکخانه آشنا

اعلام میزان فطریه و کفاره

قالیباف به پذیرش کاندیداتوری رییسی اشاره کرد؟

امنیت آوریِ مشارکت چگونه؟

تارهای عنکبوتی صهیونیست ها با موشک های مقاومت فلسطین فروپاشید

انتظارات قانونی ارباب رجوع در مناطق آزاد در کوتاهترین زمان ممکن برآورده شود

250 هزار نفر از شعب و صندوق های اخذ رأی حراست می کنند

واکنش کرباسچی به مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان در مورد انتخابات: فقط وقت مردم تلف می شود

موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف تعدادی از محکومان

نظری بر حاشیه و متن دادگاه نظامی دکتر محمد مصدق

علی مطهری: برای احتیاط با مدارک مورد تایید شورای نگهبان به ستاد انتخابات می روم

توزیع 10 هزار بسته کمک معیشتی در مازندران

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد حامی کارگران است

مروری بر آیات نخست سوره مزمل / اهمیت نماز شب

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات بیش از 2000 نفر از محکومان

رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان موافقت کردند

عکس| دختر سفیدپوش همراه احمدی نژاد که بود؟

فلسطین از بحر تا نهر باید هر چه سریعتر از لوث وجود صهیونیست ها پاک شود

وحدت ملت افغانستان رویای شوم شیطان بزرگ را باطل می کند

نماز عید فطر در میدان امام اصفهان اقامه می شود

تصاویر منتخب دومین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری 1400

روایت «وکیلی» از دیدار حسن خمینی و رهبر انقلاب

آغاز مراسم رونمایی از ششمین برنامه راهبردی اصفهان

موافقت رهبر انقلاب با عفو تعدادی از محکومان

دومین روز ثبت نام انتخابات 1400/چه کسانی ثبت نام کردند؟

تاریخ ایران با احترام از ظریف یاد خواهد کرد/ او به خاطر «ایران» نیامد

مسافران خوانسار را مقصد سفر انتخاب نکنند

مشت محکم نسل جدید انتفاضه آماده عبرت دادن به غاصبان منطقه است

اعلام میزان زکات فطره در چهارمحال و بختیاری

برگزاری جلسات انتخاباتی برای کاندیداتوری علی لاریجانی

داوطلبان نخستین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

سند محرومیت زدایی درگز، کوهسرخ و زاوه در حال تدوین است

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

پیام تسلیت امام جمعه یزد در پی شهادت جمعی از دانش آموزان افغانستانی

اصلاح قانون مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه

زارعی: انتشار صوت ظریف تعمدی و به دلیل جنگ قدرت در دولت بود

مهران مدیری در آغوش همسر زیبایش / عکس

سفارت ایران در کابل: اظهارات نماینده مجلس افغانستان نفاق افکنی است

شنبه و یکشنبه تعطیل است؟

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

کاندیداتوری علی لاریجانی قوت گرفت

استقرار گروه های رصد ماه شوال در هرمزگان

2 روایت از مرد آواز و عود عبدالوهاب شهیدی / مردی که به کاباره ها نه گفت و به زراعت پرداخت

اطلاعیه برگزاری نماز عید فطر در تبریز

نخستین نشست از «هفت شب بر خوان سعدی» در شیراز برگزار شد

نخستین نشست از «هفت شب بر خوان سعدی» در شیراز برگزار شد