مطالب مرتبط:
راه های جدید حزب الله برای برای به چالش کشیدن اسراییل/ بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام/ رایزنی مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سعودی در بغداد/ تعویق نشست استانبول درباره افغانستان
گانتس: حزب الله با شیوه های جدید قصد به چالش کشاندن ما را دارد
عملگرایی فارغ از محدودیت تفکرات قدیمی؛ عامل موفقیت حزب حاکم چین
راه های جدید حزب الله برای برای به چالش کشیدن اسراییل / بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام / رایزنی مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سعودی در بغداد / تعویق نشست استانبول درباره افغانستان
انتقاد جورج بوش از «انزواطلبی» حزب جمهوری خواه در دوران ترامپ
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 12:352021-04-21بين الملل

انتقادات یاران سابق، چالش بزرگ حزب حاکم ترکیه


انتقادات باباجان و داود اوغلو به عنوان صاحبان مغز متفکر اقتصادی و سیاست خارجی ترکیه، حزب عدالت و توسعه را با مشکلات و چالش های جدیدی روبرو کرده که نمونه روشن آن، - چالش منابع ارزی است.

خبرگزاری تسنیم"، حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان در روزهای اخیر، با چالش های سیاسی و اقتصادی بزرگی روبرو شده و انتقادات بیان شده از سوی احزاب مخالف، به سطحی رسیده که ناکارآمدی اقتصادی دولت برآمده از حزب حاکم را به نمایش گذاشته است.

انتشار یک ویدیوی کوتاه از سخنان احمد داود اوغلو نخست وزیر اسبق ترکیه و رهبر سابق حزب عدالت و توسعه که خود را سرزنش کرده و حمایت از آکپارتی را خطا دانسته، در کنار مصاحبه جنجالی علی باباجان در مورد از بین رفتن 128 میلیارد دلار ذخیره ارزی بانک مرکزی، توجه رسانه ها و فضای مجازی را به سوی خود جلب کرد.

ضربات کاری رفقای سابقاحزابی همچون حزب جمهوری خلق (به رهبری کمال کلیچدار اوغلو)، حزب خوب (به رهبری مرال آکشنر)، حزب دموکراتیک خلق ها (نهاد اقماری پ.

ک.

ک) و احزاب دیگری همچون حزب دموکرات، حزب سعادت و چندین گروه و جریان سیاسی دیگر، در دو دهه اخیر، همواره انتقادات فراوانی را علیه حزب عدالت و توسعه مطرح کرده اند.

اما به جرات می توان گفت، این انتقادات نتوانست به شکل جدی، اردوغان و همراهان او را با مشکل روبرو کند، اما از وقتی که گروهی از موسسین و مهم ترین کادرهای اتاق فکر حزب عدالت و توسعه، راه خود را از اردوغان جدا کرده و به صف منتقدین پیوستند، ورق برگشت و حالا حزب حاکم ترکیه، پاسخی برای انتقادات سخت و بنیادین منتقدین امروز و رفقای دیروز ندارد.

داود اوغلو: خطا کردماحمد داود اوغلو رهبر حزب آینده که روزگاری معمار سیاست خارجی دولت اردوغان بود و به سرعت مدارج سفیر کبیر، مشاور نخست وزیر و وزیر امور خارجه را طی کرد و به نخست وزیری ترکیه و رهبری حزب عدالت و توسعه رسید، دیروز در حساب توییتری خود، یک فایل ویدیویی منتشر کرد.

این فایل ویدیویی 5 دقیقه ای، بریده ای از سخنرانی های مختلف داود اوغلو است.

داود اوغلو در بخشی از گزیده سخنرانی های خود گفته است: در چهار گوشه دنیا، حزب عدالت و توسعه، تبدیل به امید مظلومان شده است و خود را فدای بقای این حزب می کنم.

او در ادامه تصویری از قهقهه های برات آلبایراک داماد ارشد اردوغان را نشان داده و می گوید: من در ماموریت خارج از کشور بودم و به عنوان نخست وزیر، در یک سفر دیپلماتیک بودم.

اما در غیاب من، برات آلبایراک (وزیر انرژی و منابع طبیعی) در شورای مرکزی حزب، علیه من یک کودتا به راه انداخت و وقتی بازگشتم، فهمیدم که نمی توان با اینها کار کرد.

یک گروه به اصطلاح رسانه ای پست و بیشرف به نام گروه پلیکان به وجود آوردند که کار اصلی این گروه، حمله به من بود.

من اگر می دانستم اردوغان و دیگران، به چنین درجه ای از کبر و غرور می رسند و به بهای ثروتمند کردن چند فرد، میلیون ها نفر از هموطنان را فقیر و محروم می کنند، در مورد حزب عدالت و توسعه، آن سخنان را بر زبان نمی آوردم.

من اشتباه کردم.

من خطا کردم.

من خائن نیستم.

خائن آن کسانی هستند که امید مردم ترکیه را از بین بردند، به اصول و مبانی اخلاقی و حزب عدالت و توسعه خیانت کردند و حزب را به این حال و روز انداختند.

اول تلاش کردند با باغچلی، حزب را حفظ کنند.

اما حالا، با او هم نمی توانند حزب را نگه دارند.

کسی که باعث شده حزب عدالت و توسعه در مسیر سقوط و تجزیه قدم بردارد، من نیستم، آن کسانی هستند که به فساد مالی دامن زدند و هنوز هم دامن می زنند.

روشنگری باباجان در مورد تبخیر 128 میلیارد دلارعلی باباجان از موسسین حزب عدالت و توسعه که روزگاری مغز اقتصادی حزب بود و وزیر امور خارجه و بعدها وزیر امور مالی و دارایی ترکیه شد، حالا حزبی به نام جهش و دموکراسی تاسیس کرده و به یکی از منتقدین دو آتشه حزب حاکم تبدیل شده است.

وی دیروز در شبکه تلویزیونی اینترنتی قرار تی.

وی و در پاسخ به سوالات طاها آک یول و الیف چاکر گفت: زمانی که من وزارت امور مالی و دارایی ترکیه را رها کردم، مقدار دقیق ذخایر ارزی کشور، به 130 میلیارد دلار رسیده بود.

اما متاسفانه، حالا این مقدار صفر شده و حتی مقدار قابل توجهی هم بدهکاری ارزی دارند.

علاوه بر این، ما حساب ویژه دیگری هم داریم که اصطلاحاً به آن ذخیره یدک و احتیاط گفته می شود.

در آنجا هم 40 میلیارد دلار داشتیم اما آن را هم صفر کردند.

این ذخایر ارزی، برای اقتصاد کشورها، چند کارکرد مهم دارد.

اول این که ذخیره ارزی، معیاری برای مجوز چاپ اسکناس است.

شما زمانی اسکناس چاپ می کنید که علاوه بر نیاز بازار به اسکناس تازه، به این نتیجه برسید که پشتوانه دلاری و ارزی تان، نیاز به پول ملی دارد که در دست مردم باشد.

کارکرد دیگر، این است که ما این پول ها را برای روزهای سخت و دشوار ذخیره می کنیم.

خدایی نکرده، زلزله، جنگ یا مواردی شبیه این روی دهد، شما می توانید با خیال راحت از این پول بردارید.

علی باباجان در پاسخ به این سوال که ذخیره مزبور کجا رفته، چنین گفت: این سوال، یک سوال مهم و حیاتی است.

شما دیدید که در چند روز اخیر، در بسیاری از شهرهای ما، بنر و پوسترهای بزرگ با محتوای (128 میلیارد دلار کجا رفت؟) در سطح شهرها مشاهده شد.

دولت چه کرد؟ به نیروهای پلیس دستور دادند تمام این بنرها را کندند و تیم مشاورین حقوقی رییس جمهور هم به اتهام توهین به رییس جمهور، از بانیان طرح آن سوال، شکایت کردند!اما این سوال، با شکایت و ضرب و زور، جمع نمی شود.

دولت باید پاسخ روشن بدهد.

مهم ترین و حیاتی ترین سوال ما این است: در شرایطی که به طور معمول و مرسوم، ذخیره ارزی بانک مرکزی، به شکل شفاف و قانونمند از طریق خود بانک مرکزی، به بازار تزریق می شد، چرا این بار، دولت تصمیم گرفت به شکل پنهانی و از طریق بانک های دولتی، ارز را به بازار بریزد؟ما بر اساس شناختی که از دولت داریم، توانسته ایم به این پاسخ روشن برسیم: الف) دولت، پول ها را به طور پنهانی و بدون اطلاع رسمی و از طریق چند بانک وارد بازار کرد تا کسی متوجه نشود و همه تصور کنند که اوضاع کشور خوب است و دولت توانسته، قیمت ارز"ان 7 لیره ای مد نظر دولت فروخته شود و بالا نرود.

اما وقتی که ذخایر ارزی تمام شد، گند کار در آمد و همه فهمیدند که منابع ارزی، صفر شده است.

باباجان در ادامه افزود: خیلی ها ممکن است بگویند: خوب! چه اشکالی دارد؟ دلار را فروخته اند و به جای آن، لیره گرفته اند.

اصل پول که موجود است! اما من به شما می گویم.

خیر! چنین منطقی غلط است.

شما دلار را به عنوان یک ارز رایج بین المللی به بازار ریخته اید و پول ملی خود را در بانک مرکزی، جایگزین آن کرده اید.

اما شما با این پول، نه می توانید بدهی هایتان را بدهید، نه می تواند واردات کنید و نه چیزی بخرید.

علی باباجان در مورد دلایل و انگیزه های تیم اقتصادی تحت امر داماد اردوغان در سیاست های مالی تخریبی گفت: بدون شک انگیزه های سیاسی و حزبی داشتنند.

ما به دقت تمام رویدادها را بررسی کرده ایم.

بسیاری از دوستان بخش اقتصادی حزب ما، از مدیران ارشد و اقتصاددانان بانک مرکزی ترکیه بوده اند.

بررسی های ما نشان می دهد، هر وقت حزب عدالت و توسعه، به دنبال پیروزی در انتخابات بوده، نرخ سود تسهیلات بانکی را پایین آورده تا رضایت مردم را به سوی خود جلب کند.

کیست که نداند پایین نگه داشتن نرخ سود تسهیلات بانکی، تقاضا برای دلار را بالا می برود.

وقتی هم تقاضا بالا رفت، برای ارزان نگه داشتن نرخ دلار، دست به این اشتباه بزرگ زده و چمدان چمدان، دلار به بازار فرستاده اند.

همه دولت ها همه بانک مرکزی ها، حق دارند تحت شرایط خاصی ارز به بازار تزریق کنند.

اما این کار، آداب و حد و حدودی دارد.

نمی توان همه ذخایر را صفر کرد.

این ذخایر، به مدت چند دهه جمع شده و پول مردم این کشور است، نتیجه عرق ریختن صادرکنندگان ماست، حق فرزندان یتیم است.

شما حق ندارید به این شکل، سرمایه های کشور را بر باد بدهید.

باباجان در مورد فساد مالی در حزب عدالت و توسعه گفت: اگر به خاطر داشته باشید، چند سال پیش، به یک باره و به شکل ناگهانی، پرونده فساد مالی 4 وزیر عضو کابینه سر از رسانه ها درآورد و دولت مجبور شد سریعاً هر چهار نفر را برکنار کند.

واقعیت این است که افشای آن فساد مالی بزرگ، کار گروه فتح الله گولن بود و این افشاگری قبل از کودتا روی داد.

اما بعداً، کودتا بهانه به دست دولت داد و حالا کسی جرات ندارد از فساد مالی حرف بزند.

تا می خواهید فساد یک مقام مسئول را افشا کنید، فوراً می گویند: این ها نقشه کودتاگران است.

شما دنبال کودتا هستید.

در نتیجه الان ما در ادبیات سیاسی کشورمان، فقط از کلمه اسراف استفاده می کنیم.

کسی جرات ندارد از فساد مالی حرف بزند.

این در حالی است که ما می دانیم میلیاردها لیره پول سیاه، سر از انتخابات درآورده است.

مثلاً در برخی مناطق کلانشهرها، نهایت ارتفاع بلندمرتبه سازی در حد 15 طبقه است، اما وقتی شما قوانین را دور می زنید و 40 طبقه می سازید، سود آن طبقات اضافی، یک رانت سیاسی بزرگ می سازد.

جالب اینجاست که همین مساله به ظاهر ساده، در اتحادیه اروپا نیز برای ما دردسر شده است.

در 27 کشور اروپایی شما نمی توانید حتی یک جمله از دستورالعمل مناقصه عمومی و پیمانکاری را تغییر بدهید.

اما در ترکیه یکصد و هشتاد بار، این قوانین را تغییر دادند تا همه چیز به نفع پیمانکاران وابسته به حزب، طراحی شود.

باباجان در پایان سخنان خود، بر این موضوع تاکید می کند: تا زمانی که این دولت بر سر کار باشد، مطلقاً شاهد رونق اقتصادی ترکیه نخواهیم بود.

این دولت باید برود و دولتی بر سر کار بیاید که علاوه بر مدیریت صحیح، به عدالت، حقوق، آزادی بیان و سیاست های مالی صحیح و علمی، بها بدهد.

انتقادات چهره های برجسته حزب عدالت و توسعه نشان دهنده این است که علاوه بر مشکلات مهم در حوزه سیاست خارجی و فقدان شایسته سالاری در امور اجرایی دولت و حزب، بحث مربوط به ناکارآمدی اقتصادی و نفوذ رانت ها و گروه های خانوادگی، به مهم ترین چالش حزب عدالت و توسعه تبدیل شده است.


کلید واژه ها: حزب عدالت و توسعه - عدالت و توسعه - انتقادات - اقتصادی - چالش - توسعه - عدالت - ترکیه - حزب حاکم - رجب طیب اردوغان - باباجان - مصاحبه جنجالی - رهبر - علی باباجان - سیاست خارجی - احزاب - رهبری - فضای مجازی - منابع ارزی - ناکارآمدی - نخست وزیر - ارزی - خبرگزاری - بزرگ - رسانه ها - اردوغان - میلیارد - مشکلات - مصاحبه - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
ظریف: ایران با افتخار کنار مردم فلسطین ایستاد

هشدار اندیشکده امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به مقامات تل آویو

ایرانی ها باز هم رتبه اول خرید خانه در ترکیه را گرفتند

ظریف در آستانه روز قدس: ایران با افتخار در کنار مردم فلسطین ایستاده است

تیپ خاص و زیبای هلیا امامی زیر باران /عکس

ظریف: ایران با افتخار کنار مردم فلسطین ایستاد

تصاویر/ اهدای بسته های تبرکی آستان قدس رضوی به خادمین جمکران

تیپ عروسکی سپیده خداوردی /عکس

ایروان خواستار آزادی همه اسرای ارمنی از جمهوری آذربایجان شد

نگرانی صهیونیست ها از هشدار فرمانده گردان های عزالدین قسام

آمریکا به اقدام های خصمانه روسیه پاسخ خواهد داد

تاکید نخست وزیر عراق بر نقش عشایر در مبارزه با تروریسم و تقویت صلح

توییت ظریف در آستانه روز قدس: ایران با افتخار در کنار مردم فلسطین ایستاده است

ظریف: ایران با افتخار کنار مردم فلسطین ایستاد

وعده جدید واشنگتن برای وین:تسهیل تحریم های ایران را بررسی می کنیم

روسیه: حملات غرب را بی پاسخ نخواهیم گذاشت

ظریف: ایران با افتخار کنار مردم فلسطین ایستاد

انجمن علمای یمن: قدس بیش از هر زمان دیگری به آزادی نزدیک است

ظریف: ایران با افتخار کنار مردم فلسطین ایستاد

ظریف: فلسطین ملاک سنجش برای عدالت است

ظریف: ایران با افتخار کنار مردم فلسطین ایستاد

حمله مرگبار با قمه به یک شیرخوارگاه

پایان فرصت نتانیاهو؛ پس از 12 کار نخست وزیر اسراییل به انتها نزدیک شد / لاپید مامور تشکیل کابینه شد

وزیر خارجه آمریکا: ما جدیت خود را برای بازگشت به برجام نشان داده ایم

آمریکا به دقت شرایط در مرز اوکراین را زیر نظر دارد

خبرگزاری فرانسه: مذاکرات ایران و عربستان ادامه دارد

آماده پای بندی در مقابل تعهد و پای بندی هستیم

چین بیانیه گروه 7 را محکوم کرد

آمریکا خواستار تخریب سانتریفیوژهای نسل جدید ایران شده است

دومین پایگاه نظامیان خارجی به ارتش افغانستان واگذار شد

موشک چینی در روز شنبه وارد جو زمین می شود

حمایت بایدن از لغو پروانه مالکیت معنوی واکسن

داعش سلاحی بیولوژیک روی زندانیان عراق آزمایش کرد

مرزهای ایتالیا به روی گردشگران خارجی باز می شود

رویارویی کِشتی های جنگی فرانسه و انگلیس در مانش

وزیر خارجه فرانسه با رییس جمهور لبنان دیدار کرد

فراخوان جهاد اسلامی به انتفاضه قدس

تیپ خاص و زیبای هلیا امامی زیر باران /عکس

انگلیس زمینه مهاجرت بسیار وسیع یهودیان را در سرزمین فلسطین فراهم کرد

معلمان کدام کشورها بالاترین حقوق را دریافت می کنند؟

بایدن از حمایت آمریکا از تعلیق مالکیت معنوی واکسن های کرونا خبر داد

هشدار درباره واگذاری یک گذرگاه دریایی به القاعده در سواحل جنوب یمن

وزیر خارجه فرانسه با رییس جمهور لبنان دیدار کرد

آمریکا خواستار تخریب سانتریفیوژهای نسل جدید ایران شد

شیشه عمر نامشروع رژیم اشغالگر قدس، شکننده تر از گذشته

اهتزاز پرچم «القدس لنا» در همدان

واکنش پکن به بیانیه ضد چینی نشست «گروه 7»

اولین واکنش چین به بیانیه گروه هفت

وزیر خارجه آمریکا: ما جدیت خود را برای بازگشت به برجام نشان داده ایم

تردید بلینکن از جدیت ایران برای احیای برجام

لاوروف: تحریم های غرب علیه مقامات روسیه بدون پاسخ نخواهد ماند

هشدار یک جنبش فلسطینی به اشغالگران درباره عواقب هرگونه توطئه در مسجدالاقصی

آیا اسراییل می خواهد توافق در وین را با اقدامی ناگهانی برهم بزند؟

آمریکا خواستار تخریب سانتریفیوژهای نسل جدید ایران شد

عبدالقادر کمالی: رهایی قدس نزدیک است

تعلیق روابط و همکاری های تجاری چین و استرالیا

روسیه اثربخشی واکسن فلج اطفال روی کرونا را اثبات می کند

وحدت؛ چالش داخلی فلسطین

اسراییل شر مطلق و خطر بزرگ برای انسانیت

مجری پیشین یکی از تلویزیون های افغانستان در قندهار ترور شد

بستن باب العامود و برخی خیابانهای شهر قدس در روز یکشنبه آینده

وزیر منابع آب سودان: سد النهضه امنیت آبی نیمی از مردم سودان را تهدید می کند

هشدار درباره واگذاری یک گذرگاه دریایی به القاعده در سواحل جنوب یمن

لاوروف: به هر تحریم جدید غربی پاسخ می دهیم

تحولات لبنان؛ وزیر خارجه فرانسه با میشل عون دیدار کرد

رویارویی کِشتی های جنگی فرانسه و انگلیس در دریای مانش

به بهانه روز قدس

درخواست اروپا و امریکا برای تخریب سانتریفیوژهای نسل جدید ایران

ایندیپندنت: عسل تولید شده در آمریکا حاوی مواد رادیواکتیو است

روز قدس، روز همگامی مسلمانان دنیا با ملت فلسطین

این 5 راز زندگی زناشویی تان را هرگز به کسی نگویید

چه کسی به دنبال جنگ است؛قدرت نمایی نظامی یا آغاز مجدد فصل سرد؟

به یک سیم کش خودرو ماهر و نیمه ماهر

تیپ چرمی مریم امیرجلالی در کنار دوست شیرازی اش /عکس

ایرانی ها باز هم رتبه اول خرید خانه در ترکیه را گرفتند

مارک نووگراتز: نباید دوج کوین را نادیده گرفت

آرمان ما، محو رژیم غاصب اسراییل است

یک نانوذره چندوجهی برای مقابله با کرونا طراحی شد

فارین پالیسی: شاید جهان، حاکمیت چین را بخواهد

پکن بیانیه ضد چینی نشست «گروه 7» را محکوم کرد

مجری شبکه ورزش در آنتن زنده، شعر پایانی برنامه یادش رفت! (فیلم)

داعش سلاحی بیولوژیک روی زندانیان عراق آزمایش کرد

هدف از جنگ روایات در «مذاکرات وین» چیست؟

بن بست سیاسی در رژیم صهیونیستی در آستانه روز قدس 1400

وزیر خارجه آمریکا: ما جدیت خود را برای بازگشت به برجام نشان داده ایم

ادعای پرس تی وی درباره سانتریفیوژ های ایران

روز قدس؛ روز نمایش اتحاد ملت های آزادیخواه تا حذف اسراییل از نقشه منطقه

سرلشکر سلامی: حباب امنیت ملی رژیم صهیونیستی ترکید

وزیر خارجه آمریکا: ما جدیت خود را برای بازگشت به برجام نشان داده ایم

جزییات جدید مذاکرات ایران و عربستان در بغداد

سازمان ملل از جنایت تازه داعش پرده برداشت

چین بیانیه گروه 7 را محکوم کرد

مغرب در آیپک حاضر می شود؛ رباط: نهایت همکاری را با رژیم صهیونیستی می کنیم

آماده شدن مخالفان حکومت نظامی میانمار برای مقاومت مسلحانه

برنامه ای ویژه در روز قدس با مرور چالش های صهیونیست ها/ وقتی همه چیز به تأثیر حاج قاسم ختم می شود

مناقشات مرزی محور گفت وگوی مقامات ارشد تاجیکستان و ترکمنستان

وزارت خارجه: دولت های مسلمان شعله مقاومت را روشن نگهدارند

دولت جدید آمریکا دست به هیچ اقدام قابل ذکری در پرونده فلسطین نزده است

دستور رییس جمهور بلاروس برای پاسخ به تحریم کشورهای غربی

در انتظار واکسیناسیون همگانی

انتقادات یاران سابق، چالش بزرگ حزب حاکم ترکیه

انتقادات یاران سابق، چالش بزرگ حزب حاکم ترکیه