موضوعات داغ: - لايحه رتبه بندي معلمان - رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش - سخنگوي كميسيون آموزش - واكسيناسيون - واكسن كرونا - روسيه و آمريكا - مجلس شوراي اسلامي - كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - شوراي اسلامي - كادر پروازي - آيت الله محمدرضا مهدوي كني - گرم شدن زمين - مايكل كانلي - ليورپول ليدزيونايتد - خلاصه بازي ليورپول - زائران رضوي - زانتي - منيژه حكمت - قيمت نان - تنش هاي اجتماعي - قهرماني لاليگا - شوراي انتقالي جنوبي يمن

مطالب مرتبط:
نصیحت سعدی به سیاستمداران
سعدی از جهت شعر اخلاقی و شعر نصیحت و پند در قله است
مجتمع فرهنگی سعدی آماده بهره برداری است
آوازه سخن سعدی گلبانگ زبانش را بر بام جهان نشانده است
سعدی، حافظ و دیگران
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 12:302021-04-21سياسي

نصیحت سعدی به سیاستمداران


بنا به نظرخواهی گاردین از نویسندگان جهان- به عنوان دو اثر از صد کتاب برتر تاریخ بشر، برای ما ایرانیان هنوز در حد نامی بیش نیستند.

- دیدارنیوز" - به ویژه بوستان که در آن حکمت و اندیشه ای مترقی و لبریز از مدنیت موج می زند؛ از زیبایی شعر که بگذریم باید گفت خالق آن، نخستین ایرانی است که به مفاهیمی همچون جمهوری، فرار سرمایه، فرار مغزها، آزادی بیان و آزادی نقد و اندیشه، صنعت گردشگری، تقویت بخش خصوصی و.

پرداخته است: که جمهور در سایهٔ همتش/ مقیمند و بر سفرهٔ نعمتشسعدی به طور خاص در دفتر نخست بوستان از دفاتر ده گانه این کتاب گران سنگ، سیاست و مسئولیت سیاسی را مورد بررسی قرار داده و در قالب حکایاتی شیرین، پادشاهان و حاکمان و مدیران را اندرز می دهد.

آوردن همه نمونه ها میسر نیست مگر کتابی قطورتر از خود بوستان بنویسیم.

در ادامه چند نمونه را بخوانید: 1- آدم های کابینه سیب یا انار نیستند که با انگشت امتحان کنی و بیندازی توی پاکت، یا اینکه با وانت بروی زیر پل سید خندان داد بزنی دو تا وزیر می خواهم، چهار تا مدیرعامل و دو سه تا سرپرست: چو خواهی که قدرت بماند بلند/ دل ای خواجه در ساده رویان مبند سعدی در "حکایت تدبیر و تاخیر در سیاست" از پادشاهی سخن می گوید که مسافری تازه وارد به دربارش راه جسته و دهان که باز می کند، در می افشاند.

شاه دقایقی نگذشته با خود می اندیشد، چه خوب است الان وزیرم را برکنار کنم و وزارت را به او بسپارم! سخن گفت و دامان گوهر فشاند/ به نطقی که شاه آستین برفشاند/ ملک با دل خویش در گفتگو/ که دست وزارت سپارم بدو با این همه شاه عاقل بود و با خود گفت باید سالی بگذرد، او را به محک عقل بسنجم و پس آنگاه وزیرش کنم، وگرنه جمعیتی به من خواهد خندید.

چو یوسف کسی در صلاح و تمیز/ به یک سال باید که گردد عزیز "ساده رویان" در برابر " تدبیر و تاخیر کنندگان در سیاست" همان "فقیر دوستان" هستند که زمانی در ادبیات سیاسی ما نیز رایج شد.

فقیر دوستان یا پس مانده ها و بنجل های اقشار مختلف، به کسانی گفته می شود که هیچ وجه مشترکی جز بنجل بودن ندارند: استاد ناموفق، دانشجوی ناموفق، کاسب بی تدبیر، مدیری که سازمانش را به خاک سیاه نشانده.

که این درد مشترک یا بنجل بودن نوعی همدلی میان آنان برقرار کرده و گاه آن ها را به مجموعه ای نیرومند و هراس آور تبدیل می کند.

وی در دفتر احسان بوستان می فرماید: کسی را بده پایهٔ مهتران/ که بر کهتران سر ندارد گران فقیر دوستان با بلیت سیاه وارد قطار شده، مسافران و سرنشینان پیشین را با لگد از پنجره بیرون می اندازند و ساعتی که گذشت صاحب اندیشه هم می شوند:" باید ریل ها را جا به جا کنیم، ترن در مسیر درستی پیش نمی رود! " سعدی بر همین مبنا می فرماید: گرت مملکت باید آراسته/ مده کار معظم به نوخاسته/ به خردان مفرمای کار درشت/ که سندان نشاید شکستن به مشت/ رعیت نوازی و سرلشکری/ نه کاری است بازیچه و سرسری/ نخواهی که ضایع شود روزگار/ به ناکاردیده مفرمای کار 2- حال که سالی گذشت و به محک عقل سنجیدی و به مهر پروردی، به چشم برهم زدنی برکنارش مکن: میازار پرورده خویشتن/ چو تیر تو دارد به تیرش مزن/ به نعمت نبایست پروردنش/ چو خواهی به بیداد خون خوردنش.

اما اگر آبروی پرورده خود را ریختی؛ اول گفتی فلان و بعد گفتی نه فلان مراقب باش که آبرویت را خواهد ریخت: وزیری که جاه من آبش بریخت/ به فرسنگ باید ز مکرش گریخت 3- کار ها را آرام آرام پیش ببر و از اصل غافل گیری که معمولا در جنگ و علیه دشمن به کار می رود بپرهیز و کار های بزرگ را نیم ساعته انجام مده: به خرده توان آتش افروختن/ پس آنگه درخت کهن سوختن 4- همیشه کسانی هستند که از تو ناراضی اند و گاه کار به غوغای کوچه و بازار هم می رسد، وظیفه تو تحمل است: خداوند فرمان و رای و شکوه/ ز غوغای مردم نگردد ستوه/ سر پر غرور از تحمل تهی/ حرامش بود تاج شاهنشهی پادشاهی تو را کرم و بخشش تو بر پا می دارد نه ابهت تاج و تخت: کرم پای دارد نه دیهیم و تخت/ بده کز تو این ماند ای نیکبخت/ مکن تکیه بر ملک و جاه و حشم/ که پیش از تو بوده است و بعد از تو هم 5- مخالف خود را نکش و اگر در تبارش کسی هست که تو را دوست می دارد بر او ببخش: کرا شرع فتوی دهد بر هلاک/ الا تا نداری ز کشتنش باک/ وگر دانی اندر تبارش کسان/ بر ایشان ببخشای و راحت رسان 6- در احوال زندانیان نگاه کن شاید بی گناهی در میانه باشد و اگر بر مرد زندانی سخت می گیری، خانواده اش را به سختی میفکن: نظر کن در احوال زندانیان/ که ممکن بود بی گنه در میان/ گنه بود مرد ستمکاره را/ چه تاوان زن و طفل بی چاره را 7- باید در به دست آوردن دل دو کس کوشا باشی وگرنه بدبخت خواهی شد و ای دریغ گفتن به تو نیز حرام است؛ قلم زن و شمشیرزن: دو تن پرور ای شاه کشور گشای/ یکی اهل بازو دوم اهل رای/ ز نام آوران گوی دولت برند/ که دانا و شمشیرزن پرورند/ هر آن کو قلم را نورزید و تیغ/ بر او گر بمیرد مگو ای دریغ سعدی می فرماید: سپاهی که خوشدل نباشد ز شاه/ ندارد حدود ولایت نگاه/ چو دشمن خر روستایی برد/ ملک باج و ده یک چرا می خورد؟ / مخالف خرش برد و سلطان خراج/ چه اقبال ماند در آن تخت و تاج؟ 8- چنان کن که از تو نام نیک باقی ماند وگرنه تاج و تخت و میز مدیریت و ریاست رفتنی است: تو گر کامرانی به فرمان و گنج/ دگر کس فرومانده در ضعف و رنج/ به دروازه مرگ، چون در شویم/ به یک هفته باهم برابر شویم/ منه دل بدین دولت پنج روز/ به دود دل خلق خود را مسوز/ نه پیش از تو بیش از تو اندوختند؟ / به بیداد کردن جهان سوختند؟ / چنان زی که ذکرت به تحسین کنند/ چو مردی نه بر گور نفرین کنند سعدی در حکایت بی وفایی دنیا نیز می فرماید: جهان ای پسر ملک جاوید نیست/ ز دنیا وفاداری امید نیست/ نه بر باد رفتی سحرگاه و شام/ سریر سلیمان علیه السلام؟ / به آخر ندیدی که بر باد رفت؟ / خنک آنکه با دانش و داد رفت استاد سخن می گوید دل پادشاه از سر مهر باید بارکش خارکنی شود که خرش در گل مانده: دل پادشاهان شود بارکش/ چوبینند در گل خر خارکش.

اما اگر ستم پیشه کردی از پادشاهی به گدایی خواهی رسید: وگر جور در پادشایی کنی/ پس از پادشایی گدایی کنی/ حرام است بر پادشه خواب خوش/ چو باشد ضعیف از قوی بار کش سعدی در حکایت "عابد و استخوان پوسیده به همین مضمون اشاره می کند و می فرماید: طمع کرده بودم که کرمان خورم/ که ناگه بخوردند کرمان سرم 9- کسی که بی باک نقد تو می کند دوستدار توست؛ استاد حکمت و سخن در "حکایت مامون با کنیزک" از زیبارویی سخن می راند که در نخستین دیدار مامون را می گوید دهانت بوی بد می دهد.

حال اگر خواهی خونم بریز که یکباره جان من به در خواهد شد، اما با تو بودن مرگ دم به دم است: به چهر آفتابی به تن گلبنی/ به عقل خردمند بازی کنی/ به خون عزیزان فرو برده چنگ/ سرانگشت ها کرده عناب رنگ/ شب خلوت آن لعبت حورزاد/ مگر تن در آغوش مامون نداد/ گرفت آتش خشم در وی عظیم/ سرش خواست کردن چو جوزا دو نیم/ بگفتا سر اینک به شمشیر تیز/ بینداز و با من مکن خفت و خیز/ بگفت از که بر دل گزند آمدت؟ / چه خصلت ز من ناپسند آمدت؟ / بگفت ار کشی ور شکافی سرم/ ز بوی دهانت به رنج اندرم/ کشد تیر پیکار و تیز ستم/ به یکبار و بوی دهن دم به دم/ شنید این سخن سرور نیکبخت/ برآشفت نیک و برنجید سخت/ همه شب در این فکر بود و نخفت/ دگر روز با هوشمندان بگفت/ طبیعت شناسان هر کشوری/ سخن گفت با هر یک از هر دری/ دلش گرچه در حال از او رنجه شد/ دوا کرد و خوشبوی، چون غنچه شد/ پری چهره را همنشین کرد و دوست/ که این عیب من گفت یار من اوست 10- وظیفه سیاست پیشه خدمت به خلق است نه ریاکاری و ادای وظیفه شناسی درآوردن و لباس درویشی پوشیدن: طریقت بجز خدمت خلق نیست/ به تسبیح و سجاده و دلق نیست/ تو بر تخت سلطانی خویش باش/ به اخلاق پاکیزه درویش باش 11- به مال بازرگانان دست درازی مکن چو کردی پادشاه نیستی گدایی: چو بازارگان در دیارت بمرد/ به مالش خسارت بود دستبرد/ بر آفاق اگر سر به سر پادشاست/ چو مال از توانگر ستاند گداست/ بمرد از تهی دستی آزاد مرد/ ز پهلوی مسکین شکم پر نکرد سعدی در حکایت "برادران ظالم و عادل و عاقبت ایشان" در دفتر احسان بوستان نیز به شکلی ویژه به این موضوع پرداخته است.

استاد حکمت و سخن در این داستان به وضوح از فرار سرمایه و پیشگیری از نابودی کشاورزی و سوختن زمین حرف می زند و نیز گوشه چشمی به توریسم و جذب سرمایه های خارجی دارد.

او معتقد است پادشاه اگر به عدالت رفتار کند و کسب و کار و تجارت و کشاورزی را رونق دهد، دیگرانی از ممالک بیگانه نیز اشتیاق کشور راخواهند داشت و اگر به ظلم رفتار شود، نتیجه اش فرار سرمایه و فرار صنعت کاران خواهد بود.

نتیجه عدل برادر عادل در کشورش: در آن ملک قارون برفتی دلیر/ که شه دادگر بود و درویش سیر و حاصل کار برادر ظالم: که تا جمع کرد آن زر از گربزی/ پراکنده شد لشکر از عاجزی/ شنیدند بازارگانان خبر/ که ظلم است در بوم آن بی هنر/ بریدند از آنجا خرید و فروخت/ زراعت نماند و رعیت بسوخت/ ستیز فلک بیخ و بارش بکند/ سم اسب دشمن دیارش بکند/ چو خواهی که فردا بوی مهتری/ مکن دشمن خویشتن، کهتری/ که، چون بگذرد بر تو این سلطنت/ بگیرد به قهر آن گدا دامنت
کلید واژه ها: بوستان - اندیشه - ایرانی - کتاب - سیاستمداران - جمهور - سیاست - نمونه - آزادی - آزادی بیان - نویسندگان - بخش خصوصی - فرار - نخست - سعدی - ایرانیان - نخستین - زیبایی - گاردین - کابینه - مدیران - امتحان - تقویت - خصوصی - سیاسی - تاریخ - انگشت - ادامه - بررسی - مورد

آخرین اخبار سرویس:
ببینید | کدخدایی: دلایل عدم احراز صلاحیت گفته نمی شود!

عکس| شوخی های انتخاباتی امیرمهدی ژوله

ارتباطات اثربخش و کارآمد مفید و موثر جوهره کار روابط عمومی است

برنامه مدیریت میدان امام اصفهان مدون می شود

استخدام مشاور و منشی خانم

نیازمند فروشنده خانم

آرایش انتخابات با چهار احتمال / ورود 12 میلیون ایرانی به بازار رمزارز / غزه جان جهان

جمع آوری و ساماندهی زباله گردها/سامانه هوشمند مدیریت و جمع آوری پسماند خشک راه اندازی شد

فرماندهی آسمان و زمین با موشک های کروز تولید داخل

قدرت روابط عمومی در افکار و یا ابزار ؟

حماسه قدسی/آرایش انتخابات با چهار احتمال / ورود 12 میلیون ایرانی به بازار رمزارز/پیشخوان

در مکتب نهج البلاغه؛ مشاوره برای جنگ با رومیان

استخدام کانتر کارآقا در شهرک غرب

فروشنده خانم

دعوت به موسیقی اصیل و ماندگار

مردان میدان همگی در پادگان ها تربیت شدند

آشفتگی احوال بهرام رادان /عکس

دومین محموله واکسن کرونای کوواکس وارد ایران شد

افتتاح دفتر ستاد مرکزی جبهه انقلاب اسلامی در مازندران

عروسک ها به یاری آسیب دیدگان کرونا می آیند

افتتاح دفتر ستاد مرکزی جبهه انقلاب اسلامی در مازندران

نقش آفرینی سفیران قرآنی حرم بانوی کرامت در نقاط مختلف کشور

اولین رییس فدراسیون تنیس بعد از انقلاب اسلامی درگذشت

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

شورای نگهبان، پرونده داوطلبان را از فردا بررسی می کند

حملات طلبکارانه عامل وضع موجود/ لاریجانی سرهنگ چکش به دست 1400

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

ضرورت احترام کاندیداها به ساختارهای حقوقی کشور

اوقات شرعی امروز دوشنبه به افق شهرکرد

«نقش قوه قضاییه در مواجهه با چالش های حقوق عمومی پساکرونا» منتشر شد

تقدیر استاندار اصفهان از اقدامات روابط عمومی فولاد مبارکه/ تندیس رتبه برتر جشنواره به فولاد مبارکه رسید

آرزوی سلامتیِ مجری سیما برای مرحوم مشکاتیان!+ ویدئو

الهام کردا عزادار شد /عکس

عملیاتی که اهمیت دیپلماسی را نشان داد

تکذیب «سقوط هواپیمای فوق سبک نیروی انتظامی»/ پیگیر موضوع سقوط هواپیمای دو نفره در شرق تهران هستیم

عذرخواهی شهردار تبریز به خاطر حیوان آزاری پیمانکار

شادمانی بازیافته

مدرسه اخلاص در فعالیت های جهادی

شورای نگهبان فقط صلاحیت 40 نامزد را بررسی می کند | 592 نفر ثبت نام کرده اند

چطور سوگ کرونا را تحمل کنیم؟

روابط عمومی و رسانه، بازوان توانمند توسعه/ تعالی فرهنگ گفتگو در جاده روابط عمومی

تشکر اصولگرایان از محمدباقر قالیباف

از زندگی آدم های معمولی تا چهره های سیاسی

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت والده حج الاسلام آل هاشم

استخدام ادمین اینستاگرام با حقوق بالا

درمانگاه تخصصی پوست و مو

استخدام 20 عنوان شغلی در شرکت مهندسی هزاره سوم علوم ملل در مازندران

بسته بندی

سالن کار و ظرف شور

دولتمردان امروز، معترضان و مدعیان همیشگی!

حضور وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران برای پاسخگویی به سوال نمایندگان

پاسخ شورای نگهبان به یک شائبه درباره تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده

الهام کردا عزادار شد /عکس

برگزاری اجتماع بزرگ طلوع بدر مقاومت در بوستان ولایت ساری + عکس

سه ضلعی به جای دو قطبی؟

روابط عمومی ترکیبی از علم، تجربه، تخصص، هنر و تدبیر در شناخت سازمان و ابزارهای ارتباطی

حضور پرشور کاندیداها!

چند قطبی بودن انتخابات سیزدهم

بهره برداری از بزرگترین مرکز واکسیناسیون خودرویی کرونا در تهران

پرسنل پذیرایی و ظرف شور برای تالار و آقا و خانم

کارآموزی کسب و کار اینترنتی

پروموتر مبتدی و حرفه ای پاره وقت

استخدام مشاور املاک حرفه ای یا مبتدی

فروشنده و صندوقدار خانم نیمه وقت

استخدام شرکت

ساختار اقتصاد دولتی برای اداره مناطق آزاد آسیب زا خواهد بود

روستایی شگفت انگیز در احاطه گورستان/«قم کوچک» ایران را بشناسید

آغاز ر قابت های انتخابات ریاست جمهوری سوریه

حمیرا ریاضی با تیپ و آرایش قجری /عکس

ثبت نام سهام عدالت 1400 صحت دارد؟

مسأله محوری انتخابات »حکمرانی خوب« است

رؤیا های تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

تا 28 خرداد چه مراحلی از انتخابات باقی مانده است

رؤیاهای تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

ره پیک: صلاحیت ها را براساس مصوبه شورای نگهبان بررسی می کنیم

شهرداری تهران نمی تواند واکسن کرونا خریداری کند

تاریخ جدید برگزاری آزمون نظام مهندسی اعلام شد

◄ یادمان درگذشت اکبر ترکان وزیر اسبق راه و ترابری

پیگیری واکسیناسیون رانندگان حمل و نقل عمومی توسط مدیریت شهری

استاندار خراسان شمالی : روابط عمومی ها پیشگامان عرصه اطلاع رسانی هستند

فقط 40 داوطلب انتخابات مدارک لازم را ارائه کرده اند

وزیر علوم درگذشت مهندس ترکان را تسلیت گفت

فروشنده ماهر پوشاک مردانه

نیازمند منشی خانم مسلط به کامپیوتر

استخدام نیروی کار سالن

آقای شهردار! ارمغانتان برای شهروندان چه بود؟/ «شهرنفروشی»؛ ادعایی که ثابت نشد

حمیرا ریاضی با تیپ و آرایش قجری /عکس

پیام همکاری ایران به منطقه

برگشت طرح تهران 1400 به کمیسیون های شورای شهر

چمران: هنوز لیست شورای ائتلاف برای شورای شهر بسته نشده است/ ارائه لیست نهایی در خرداد

کدخدایی: احراز صلاحیت، 7 رأی مثبت اعضای شورای نگهبان را می طلبد

پیام همکاری ایران به منطقه

ترتیل صفحه 93 قرآن/مسلمانی به زبان هم کافی است+فیلم، متن و مفاهیم

این تازه شروع ماجراست

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی درگذشت اکبر ترکان

تخت روانچی: دفاع در برابر ظلم و تجاوز حق مسلم فلسطینی ها است

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 26 اردیبهشت

رفاقت در رقابت کلید واژه رسانه برای مشارکت انتخاباتی باشد

دعوت به همکاری در سالن زیبایی بانو فراهانی

استخدام منشی املاک و مشاور املاک پیروزی پارک گلنما

نصیحت سعدی به سیاستمداران

نصیحت سعدی به سیاستمداران