موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - استقلال و پرسپوليس - بازنشستگان تامين اجتماعي - پرسپوليسي ها - انتخابات رياست - مستمري بگيران - انتخابات رياست جمهوري - تأمين اجتماعي - مستمري بگيران تامين اجتماعي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - حفاظت از جنگل ها - گازسوز - طنز روز - اقتصاد آمريكا - مشاغل آسيب ديده - پيرامام - ماهي شناسي - محمد علي طاهري - امير حقوقي - سازمان نظام پرستاري - سريال جديد - عبداللهيان - گزارشگر سازمان ملل

مطالب مرتبط:
آموزش های عملی دانشجویان تا مشخص شدن وضعیت، تعطیل خواهد بود/ امتحانات پایان ترم دانشجویان احتمالاً مجازی برگزار می شود
دوره آموزش مجازی «تواصی توحیدی» با موضوع گفتمان انتخابات 1400
میزان شکایات دانشجویان از آموزش مجازی در روزهای کرونایی
امتحانات دانشگاه ها مجازی برگزار می شود
نحوه برگزاری دوره آموزش تابستانی برای دانش آموزان تجدیدی/ تقویت دروس سال قبل در مدرسه تلویزیونی
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 12:002021-04-21اجتماعي

چالش ها آموزش مجازی؛از نبود اینترنت تا ترک تحصیل!


بعد از شیوع گسترده ویروس کرونا،همه ابعاد زنذگی بشر با چالش ها و آسیب های جدی همراه شد؛در ایران نیز علاوه بر مشکلات متعدد در زمینه اقتصاد و معیشت مردم، - ":  با همه گیری کرونا مسئولان آموزش و پرورش کشور، ابتدا پیشنهاد آموزش تلویزیونی و سپس آموزش از طریق فضای مجازی را مطرح کردند.

اکنون بیش از یک سال  است که کرونا کل فعالیت های کشور و به تبع آن آموزش را تحت الشعاع قرار داده است.

در این دوران آموزش با چالش های متعددی همراه بود و دانشجویان و دانش آموزان شیوه نوینی را در امر آموزش تجربه کردند و با واژه "آموزش مجازی" خو گرفته اند.

اما در عین حال با پشت سر گذاشتن بیش از یک سال کرونایی، بسیاری از مشکلات زیرساختی و آموزشی  همچنان باقی مانده است.

برای حفظ سلامت دانش آموزان و کادر آموزشی کشور، دولت روحانی تصمیم گرفت آموزش های مجازی را در تمام کشور گسترش دهد، اما فکرآن را نمی کرد که از لحاظ برقراری اینترنت پرسرعت، فراهم کردن گوشی های نسل جدید توسط خانواده ها و رفتارهای غیر عادی فرزندان در خانواده ها به مشکل بخورد.

 تصمیم گیری های صورت گرفته برای روند اجرای آموزش مجازی دچار تناقض هایی مشهود بود و عدم برنامه ریزی های دقیق امر آموزش را دچار سردرگمی کرد.

  اما هر چه از مدارس لاکچری و خاص تهران بیشتر فاصله بگیریم و به سمت حاشیه های شهر یا استان های محروم برویم، تبعیض و کمبود امکانات آموزشی هم بیشتر به چشم می خورد.

انگار که صحبت از عرش تا فرش است و تفاوتی بین آموزش مجازی و حضوری هم ندارد.

در این بین دوباره خانواده هایی که گرفتار نان شب خود هستند، چطور می توانند برای فرزندان خود یک تلفن همراه نسل جدید خریداری کنند.

در مناطق محروم کشور، زیرساخت های آموزش مجازی و الکترونیک فراهم نیست، هر چه بیشتر به سمت مناطق حاشیه ای می رویم این امکانات کمتر می شود.

برای بسیاری نیز آموزش مجازی فایلی صوتی یا تصویری است که برای دانلود آن گاهی باید با گوشی هایشان تا بالای تپه ها بروند.

نابرابری در دسترسی به آموزش در مناطق روستایی عمیق تر است.

به گفته معلمان این مناطق به دلیل برخی نگاه های سنتی دختران کمتر از پسران به فضای مجازی دسترسی دارند به طوری که نابرابری آموزشی در امتداد تبعیض جنسیتی و فقر دوچندان می شود.

در چنین شرایطی تکیه کردن آموزش و پرورش بر آموزش مجازی ادامه روندی است که دولت ها در دو دهه گذشته در پیش گرفته اند و آن فاصله گرفتن از آموزش رایگان است.

دانش آموزان سیستان و بلوچستان نه معلم دارند، نه اینترنت! شرایط در سیستان و بلوچستان به صورتی است که حتی بسیاری از خانواده ها هم گوشی ساده دارند .

نکته مهمی که درباره سیستان و بلوچستان وجود دارد این است که بسیاری از خانواده های دانش آموزان بی بضاعت هستند و حتی آنها توانایی خرید بسته اینترنتی را هم ندارند.

سیستان بلوچستان از مناطقی که حتی برای تامین امکانات اولیه در مدارس با مشکلات عدیده ای همراه بوده و به شدت با مشکلات فراوانی روبرو بوده است.

بعد از شیوع ویروس کرونا جدا از مشکلات اقتصادی، خانواده ها با چالش جدیدی برای تامین تلفن همراه برای فرزندان خود روبرو شده اند.

در همین رابطه محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در اظهارات خود  بیان کرد که اگر برای امتحانات ترم، دانش آموزان به آموزش مجازی و تلویزیون دسترسی ندارند، شورای هر مدرسه موظف است که برای این دانش آموزان تصمیم گیری کند و امتحانات این دانش آموزان با حضورمعلمان در مدرسه برگزار خواهد شد.

اظهارات وزیر آموزش و پرورش درباره حضور معلمان در مدارس دانش آموزانی که از آموزش مجازی و تلویزیون محروم هستند، قابل تحسین است، اما به نظر می آید که جناب وزیر فراموش کرده که  استان سیستان و بلوچستان و دیگر استان های محروم ایران با کمبود معلم مواجه هستند و نمی توانند به همه دانش آموزان خدمات رسانی کنند.

حسین زهی نماینده مردم سیستان و بلوچستان درباره صحبت های وزیر آموزش و پرورش در مساله حضور یافتن معلمان در منازلی که به آموزش مجازی و تلویزیون دسترسی ندارند، گفت: من نمی دانم چرا وزیر آموزش و پرورش چنین صحبت های را مطرح کرده است.

در استان سیستان و بلوچستان ما با کمبود معلم روبرو هستیم و امکان این که معلمان در منازل دانش آموزان حضور پیدا کنند، وجود ندارد.

خیلی از دانش آموزان در استان سیستان و بلوچستان به علت نبود اینترنت و مشکلات زیادی که در استان وجود دارد، ترک تحصیل کرده اند.

خیلی از مدارس ماه ها است که معلم ندارند و دانش آموزان در شرایط خوبی به سر نمی برند.

نماینده مجلس دوازدهم در ادامه گفت: استان ما با مشکلات زیر ساختی روبرو است و فقط مساله اینترنت نیست.

خیلی از مردم در روستاها به علت مشکلاتی که وجود دارد از تحصیل کردن بازمانده اند و شرایط سختی را تحمل می کنند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در پایان در انتقاد به رویکرد مسئولان برای مدیریت مناطق محروم گفت: در سیستان و بلوچستان هم ازنظر زیر ساختی و هم اینترنت و دارای مشکلات زیادی است.

امیدوام در آینده شرایط مناسب شود و کسانی که از تحصیل دوری کرده اند، بتوانند به تحصیل بپردازند و درآینده مردم مظلوم سیستان در ارگان های دولتی استخدام شوند.

بر دانشگاه ها و دانشجویان چه می گذرد؟ دکتر حامد داوری اردکانی، عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی نیز با اشاره به مشکلات زیرساختی آموزش مجازی اظهار کرد: یکی از مشکلات مهمی که گریبانگیر دانشجویان و حتی اعضای هیات علمی بود، بحث زیرساخت های لازم برای آموزش مجازی بود که همچنان ادامه دارد.

مشکلات زیرساختی از قبیل نداشتن اینترنت پرسرعت برای اساتید و دانشجویان، مشکلی مشترک بود که امر آموزش را به اختلال مواجه می کرد.

از دیگر مشکلات زیرساختی نبود امکانات از جمله ابزارهای هوشمند برای گذراندن آموزش مجازی بود.

بسیاری از دانشجویان روستای و مناطق محروم با نداشتن ابزارهایی چون گوشی هوشمند دست و پنجه نرم می کنند و عملا نمی توانند در کلاس های مجازی حضور پیدا کنند.

البته مشکلات نوسانات سرعت اینترنت حتی در برخی شهرهای بزرگ هم مشکلاتی در آموزش مجازی ایجاد می کند.

وی از جمله مشکلات مهم دیگر را عدم دسترسی برخی از دانشجویان به لپ تاپ، تبلت و گوشی هوشمند دانست که با وجود رشد فزاینده قیمت این اقلام، تأمین آن برای دانشجویان نسبت به گذشته بسیار دشوارتر شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی در این باره توضیح داد: مشکلات سراسری اینترنت و خصوصاً عدم دسترسی برخی شهرها و روستاها به اینترنت پر سرعت یکی از مشکلاتی است که حل آن اراده ای ملی می طلبد و تا این موضوع به طور ریشه ای حل نشود، آموزش عالی در بستر مجازی نمی تواند با حداکثر کارایی و اثربخشی انجام شود.

دکتر سید سعید بحرینیان عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز راهکار این مشکلات را ارائه اینترنت پرسرعت و یک پیام رسان ثابت و سبک دانست که برای هر موسسه طراحی شود تا دامنه ارتباط با دانشجویان وسیع تر شود.

پیام رسانی که فقط قابلیت انتقال مسائل آموزشی را داشته باشد و مانند پیام رسان های معمولی نباشد که بتوان با استفاده از آن با کل دنیا ارتباط برقرار کرد.

وی در این باره اضافه کرد: پیشنهاد من این است که معاونت های دانشجویی که بودجه زیادی را برای خوابگاه ها، غذاخوری و تربیت بدنی هزینه می کردند، این بودجه را صرف خرید لپ تاپ ارزان قیمتی آموزشی کنند تا آن ها را به دانشجویان واگذار کنند.

 کلاس های کوچک یا بزرگ، تاریک یا روشن، روی نیمکت یا روی زمین دستکم برای دانش آموزان همان کلاس یکسان بود.

شیوه آموزش از طریق فضای مجازی خیلی سریع به تجربه ای ناموفق و تبعیضی مضاعف بدل شد و شکاف های نابرابری آموزشی را عمیق تر کرد.

اگر در برخی مدارس دانش آموزان توانستند آموزش غیر حضوری را تجربه کنند اما براساس برآورد های آموزش و پرورش دستکم سی درصد دانش آموزان به اینترنت و تلفن همراه هوشمند، تبلت یا لب تاب دسترسی ندارند و در خانواده هایشان هم کسی این امکان را ندارد.

انتقادات زیادی به سیستم آموزشی مجازی کشور وارد است، شرایطی که نه تنها برای دانش آموزان مشکل ساز بوده بلکه معلمان هم درفرآیند آموزش اینترنتی دچار مشکلات متعددی از جمله رایگان نبودن و هزینه اینترنتی روبرو هستند.

آموزش فضای مجازی در همه جای دنیا یک مسئله پیش پا افتاده است که متاسفانه امروزه در شرایط بحرانی کمبودهای آن پیش از گذشته خود را در سیستم آموزشی کشور نشان داد.

بارها در موارد متفاوت از مسئولان ذی ربط درخواست شده که در این اوضاع بحرانی به کمک آموزش و پرورش آمده و با تخصیص اعتبارات لازم نگذارند سیستم آموزشی کشور عقبگرد داشته باشد.


کلید واژه ها: آموزش - دانش آموزان - مجازی - کرونا - کشور - آموزش تلویزیونی - مشکلات زیرساختی - همه گیری کرونا - آموزشی - دانش - مشکلات - آموزش و پرورش - چالش - همراه - فضای مجازی - دانشجویان - همه گیری - مسئولان - اینترنت - پیشنهاد - گسترده - فعالیت - اقتصاد - روحانی - پشت سر - تصمیم - ویروس - سلامت - ایران - دوران

آخرین اخبار سرویس:
گواهی تأییدیه تحصیلی ممهور به مُهر الکترونیکی سازمانی شد

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی اعلام شد

اعلام حذفیات کتاب های درسی برای امتحانات دانش آموزان

خشکسالی تهدیدی علیه گورآسیایی

اولویت برگزاری امتحانات حضوری حفظ سلامت دانش آموزان است

پل تاریخی کرج در فراموشی

نمایشگاه خاطرات خدمت

اهمیت کنترل خسارت جانی و مالی ناشی از آلودگی هوا

 اولیا و دانش آموزان در آزمون حضوری به آموزش و پرورش اعتماد کنند

استخدام بازاریاب و ویزیتور آقا با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در اهواز

جشنواره ایتاپ کسب و کارهای خلاق برگزار می شود

پایان هفته کردستان بارانی است

افزایش ساعت فعالیت مراکز تعویض پلاک البرز

اعمال محدودیت تردد در خوزستان بدون توجه به رنگ بندی شهر ها

محدودیت تردد در خوزستان بدون توجه به رنگ بندی شهرها اعمال خواهد شد

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری آقا در تاکسی ماکسیم در گنبد کاووس

پیش بینی بارش های خفیف و پراکنده در لرستان

طوفان و گرد و خاک در جاده های جنوب کرمان

محدودیت تردد در خوزستان بدون توجه به رنگ بندی شهرها اعمال خواهد شد

طوفان و گردو خاک در جاده های جنوب کرمان

خیابان فاطمی دو طرفه می شود

باز گشایی مراکز تعویض پلاک زنجان

امضای تفاهم نامه همکاری میان دو فدراسیون نجات غریق و دانش آموزی

34 درصد دانش آموزان استان تهران اضافه وزن دارند

آغاز مرمت حمام تاریخی درگزین

استخدام مهندس متالورژی آقا در یک شرکت معتبر در محدوده جردن

هوای پنج شهر خوزستان ناسالم برای گروههای حساس

ممنوعیت ورود زائران به نجف و کربلا در آستانه عید فطر

جهاد دانشگاهی هرمزگان برای آموزش سرباز ماهر آمادگی دارد

جانباز نخاعی «علیزاده گودرزی» به خیل شهدا پیوست

منابع آلاینده خلیج فارس پایش می شود

رکاب زنی شهردار منطقه21 در ناحیه یک

امضای تفاهم نامه همکاری میان دو فدراسیون نجات غریق و دانش آموزی

استخدام حسابدار آقا در گرما گستر فردان در تهران

کاریکاتور | دانش آموزان مبتلا یا مشکوک به کرونا جداگانه آزمون می دهند

تشکیل کمیته ملی استمرار آموزش ها جهت تاب آوری کشور در مقابله با حوادث طبیعی

طرز تهیه سالاد مرغ و کرنبری

ممنوعیت سفر های استانی در ایلام

تخریب گورستان تاریخی تبریز توسط سودجویان

مشاهده مار در محوطه بندری انزلی

جهاد دانشگاهی هرمزگان به سربازان مهارت می آموزد

بقای بافت جهانی یزد در گرو ایجاد مدیریت واحد/برآیند مطالبه ساکنین بافت نبود خدمات مناسب است

خواب خوش 3 شیر در جت خصوصی +عکس

تهران سرد و بارانی می شود

4,5 میلیون تهرانی در سامانه سیب ثبت نشدند

محدودیت تردد پلاک های غیربومی در تهران ممنوع شد

کاظمی: اوقات فراغت بهترین بستر برای رشد استعدادهای دانش آموزان است

تشریح روند برگزاری امتحانات نهایی در مازندران/ برنامه ریزی برای برگزاری امتحان حضوری 73 هزار دانش آموزان مازندرانی

امضای تفاهم نامه میان فدراسیون های نجات غریق و غواصی و ورزش های دانش آموزی

تشریح روند برگزاری امتحانات نهایی در مازندران/ برنامه ریزی برای برگزاری امتحان حضوری 73 هزار دانش آموزان مازندرانی

یادداشت مجید مجیدی برای شهادت دختران افغان

باد آسمان ایلام را در می نوردد

آزاد بودن تردد کامیون ها و اتوبوس ها در تعطیلات عیدفطر

ضرورت استفاده از لباسکار

پلاتو خبرنگار با آغاز محدودیت تردد خودرو ها در فارس

اعمال محدودیتهای سراسری تردد بین شهری از امروز

شفاف سازی حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی

بازسازی و مرمت دو اثرتاریخی وقفی دربابل

پوشش 88 درصدی شبکه شاد در استان اردبیل

محدودیت تردد پلاک های غیربومی در تهران ممنوع شد

استخدام کارمند فروشگاه های تخفیفی هفت با حقوق و مزایا در کرمانشاه

استخدام مهندس مکانیک در شرکت صالحی ماشین ایرانیان در اصفهان

استخدام منشی اداری واحد فروش و پشتیبانی خانم در تهران

(تصاویر) تخریب خانه تاریخی «حاج باشی»

استخدام کارگر ساده در شرکت احیا گستر سبز کرج در تهران

وضعیت آب و هوا امروز 21 اردیبهشت 1400

استقبال از پیکر مطهر شهید صادق کریمی در شیراز

(ویدئو) ببری که به نشان احترام «جو بایدن» نام گرفت!

ارائه خدمات رایگان 30دستگاه اتوبوس شهری ارومیه در روز عید سعید فطر

فیلم/ سوء استفاده از یک پرنده برای دزدی

افتتاح خانه هلال در روستای خانخودی بیارجمند

تشکیل کمیته ملی استمرار آموزش ها جهت تاب آوری کشور در مقابله با حوادث طبیعی

حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی + فایل حذفیات

ارائه خدمات رایگان 30دستگاه اتوبوس شهری ارومیه در روز عید سعید فطر

70 دستور در جهت رفع مشکلات عمرانی پایتخت نشینان صادر شد

مشاهده مارهای غیربومی در محوطه بندری و بلوار انزلی

سیل و فرسایش خاک نتیجه بدرفتاری با منابع طبیعی است

ارگ باستانی بیاضه همچنان استوار

حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی

سیاراتی که برعکس به دور خورشید می چرخند

سیل و فرسایش خاک نتیجه بدرفتاری با منابع طبیعی است

تجهیز روستاهای قشم با کتاب های کمک آموزشی گاج

توفان گرد و خاک در شرق کشور/هشدار بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها در بارش های بهاری

قرارگیری وضعیت هوای 5 شهر در شرایط ناسالم

افزایش یک ساعته سرویس دهی قطار شهری مشهد در روز عید فطر

استخدام کارمند اداری خانم در یک فروشگاه در قزوین

مشاهده مارهای غیربومی در محوطه بندری و بلوار انزلی

جشنواره ایتاپ فرصتی برای ایجاد کسب و کار های خلاق

حذفیات کتاب های درسی برای امتحانات دانش آموزان اعلام شد

شاسی بلند جدید هن تنگ X5 رونمایی شد

طرح محدودیت تردد پلاک های غیربومی در شرق استان تهران آغاز شد

حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی + فایل حذفیات

هوای قصرشیرین در وضعیت ناسالم قرار دارد

استخدام کارمند فروشگاه های تخفیفی هفت با حقوق و مزایا در گلستان

رشته های منسوخ شده صنایع دستی در استان زنجان احیا می شوند

تصویری زیبا از خوشه کهکشانی در فاصله 4.3 میلیارد سال نوری از زمین

حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی

هدایت گورخر های آفریقایی به باغ وحش صفادشت باید با چشم بند انجام می شد

شفاف سازی حذفیات کتاب های درسی در شرایط قرمز کرونایی

چالش ها آموزش مجازی؛از نبود اینترنت تا ترک تحصیل!

چالش ها آموزش مجازی؛از نبود اینترنت تا ترک تحصیل!