مطالب مرتبط:
دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!
دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!
تنها راه نجات کشور از بحران کرونا / دولتی که آنچه را منتقدان می بینند، نادیده می گیرد! /تهران و ریاض؛ ریاضتی در گفت وگو نیست
تنها راه نجات کشور از بحران کرونا/دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد! /تهران و ریاض؛ ریاضتی در گفتگو نیست
قیمت ارز دولتی 1 اردیبهشت 1400/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 11:252021-04-21اقتصادي

دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!


آیا در کشوری با این همه سرمایه عظیم استاد و کارشناس و فارغ التحصیل خوش فکر و خلاق دانشگاهی و حوزوی در موضوعات مختلف، - بی توجهی به این پشتوانه ارزشمند اسراف و ناشکری نیست؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، عباس شمسعلی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: طی 14 ماهی که از ورود کرونا به کشور می گذرد این اولین بار نیست که این ویروس سرکش و آمار فوتی ها و میزان شیوع آن دچار فراز و فرود می شوند.

تاکنون چندبار دیگر شاهد تکرار چرخه کاهش پس از رعایت پروتکل ها و اتخاذ تصمیمات صحیح و افزایش پس از بی توجهی به شیوه نامه ها بوده ایم.

اما خیز فعلی کرونا در کشورمان یک تفاوت ویژه با دفعات قبل دارد و آن اینکه در کنار برخی کم توجهی ها و بی احتیاطی های بخشی از مردم در ایام نوروز، یکی از مهم ترین علل شعله ور شدن دوباره آتش کرونا، بی توجهی مسئولان تصمیم گیر در ستاد ملی کرونا با محوریت دولت و البته شخص رییس جمهور به هشدارهای مکرر کارشناسان، رسانه ها و البته وزارت بهداشت درخصوص تأثیرات خطرناک سفرهای نوروزی در افزایش شیوع کرونا می باشد.

هر چند برخی مسئولان دولتی تلاش زیادی برای فرار از پاسخگویی و توجیه درخصوص تأثیر این بی توجهی و جدی نگرفتن هشدار کارشناسان در مورد پیش بینی اثرات سفرهای نوروزی در ایجاد موج جدید کرونا دارند، اما بسیاری از کارشناسان و منتقدان علت مهم و متهم اصلی افزایش تعداد شهرهای قرمز از 9 مورد در روزهای پایانی اسفندماه به 301 مورد فعلی و افزایش شهرهای نارنجی از 31 مورد به 95 مورد امروز و رسیدن آمار مرگ هموطنان از روزانه کمتر از 100 نفر در پایان سال قبل به 400 نفر در شرایط کنونی با احتمال افزایش بیشتر در روزهای آینده و همچنین تعطیلی اجباری اصناف و کسبه و خسارت سنگین به آنها پس از فرصت سوزی کنترل کرونا در تعطیلات دوهفته ای را همین بی توجهی دولت و ستاد کرونا به هشدارها می دانند.

یعنی می شد با کمی تدبیر از این شرایط جلوگیری کرد.

اما این موضوع تنها نمونه خسارت های بی توجهی دولت به کارشناسان و منتقدان نیست، متأسفانه این رویه طی 8 سال اخیر یکی از ویژگی های دولت جناب روحانی بوده است و موارد زیادی از بی توجهی های این دولت به نظرات کارشناسان و هشدار منتقدان در موضوعات مختلف را می توان برشمرد.

شاید مهم ترین مثال همان موضوع مذاکرات هسته ای منجر به برجام باشد.

دولت کنونی که با ادعای فهمیدن زبان دنیا! و بازگشت عزت! و رفع تحریم ها شروع به کار کرد از همان ابتدا بیش از توجه به ظرفیت های فراوان داخلی، نگاه خود برای رفع مشکلات را معطوف به خارج از مرزها و وابسته به مذاکرات کرد.

در این میان مشاهده ولع دولت برای رسیدن به توافق به هر قیمت و اشتیاق به اثبات توانمندی خود در مذاکره و غفلت از غیرقابل اعتماد بودن، خباثت، بی تعهدی و دغلکاری های بارها اثبات شده طرف های مقابل، باعث شد که بسیاری از کارشناسان و رسانه ها به اعلام نظرات و هشدارهای دلسوزانه و نقدهای کارگشا بپردازند تا با هوشیاری دولت، از تحمیل خسارت به کشور جلوگیری شود اما متأسفانه نه تنها به این هشدارها و نظرات کارشناسی توجه نشد بلکه بانیان فتح الفتوح برجام از شرمندگی منتقدان درآمده و از جمله جناب رییس جمهور به مناسبت های مختلف مشغول به روزرسانی لیست القاب عجیبی بود که نثار منتقدان و کارشناسانی که دلسوزانه نقد و نظر خود را در این خصوص بیان داشته بودند می کرد، از بزدل و ترسو گرفته تا کم‎سواد و حسود، از کاسب تحریم و بی‎شناسنامه تا مستضعف فکری و متوهم، از حواله دادن منتقدان به جهنم تا هوچی باز و کودک خواندن آنها و.

القاب و توهین هایی بود که جناب رییس جمهور همزمان با تقدیم ده ها سکه و نشان لیاقت به فاتحان برجام نثار منتقدان می کرد! نتیجه آنکه امروز در واپسین ماه های عمر دولت، هنوز مذاکرات بی حاصل ادامه دارد و آبی از برجام برای مردم گرم نشد تا درستی نظرات کارشناسان و منتقدان و خطای دولت در بی توجهی به این نظرات بیش از پیش نمایان شود.

البته با این تفاوت که کشورمان قبل از برجام تحریم بود اما توانمندی قابل توجهی در حوزه هسته ای کسب کرده بود اما پس از برجام باز هم تحریم ماند اما بخش زیادی از فعالیت های هسته ای تعطیل و اندوخته های ارزشمند این حوزه از دست رفت و در سایه غفلت دولت از اقتصاد و توانمندی های داخلی، گرانی و تورم عجیب و کاهش شدید ارزش پول ملی نیز در کارنامه دولت ثبت شد.

از دیگر مصادیق عیان و زنده بی توجهی دولت به هشدارهای کارشناسان و منتقدان، شرایط این روزهای بورس است.

با وجود اهمیت ورود سرمایه های مردمی به بخش تولید و تامین سرمایه مورد نیاز شرکت ها و کارخانه ها با پشتوانه نقدینگی موجود در جامعه از طریق بورس، اما نحوه سوق دادن بی ملاحظه مردم به بورس و افزایش کاذب سطح توقع آنها از سرمایه گذاری در بازار سرمایه که دولت نیز به آن دامن می زد، بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان بورس و رسانه ها را بر آن داشت تا نسبت به عواقب این دمیدن غیرمنطقی و عجیب به تنور بازار بورس هشدار دهند، اما باز هم دولت کمترین توجهی به این نظرات و هشدارها نکرد و اکنون نارضایتی بسیاری از کسانی که با سراب سود هنگفت و سریع الوصول وارد بورس شده اما روزبه روز بیشتر ضرر می کنند را شاهد هستیم.

مسئله کلیدی مسکن و نادیده گرفتن هشدارهای کارشناسان و منتقدان درخصوص خطرات کم توجهی دولت به این بخش از حیاتی ترین نیازهای مردم از دیگر نمونه های غفلت دولت آقای روحانی از نظرات کارشناسی است.

نتیجه این موضوع افزایش چند برابری قیمت مسکن و ناتوانی بسیاری از کسانی که امیدوار به تهیه مسکن با پس انداز و وام بودند در رسیدن به این مهم و رشد سرسام آور اجاره بها و متأسفانه فشار شدید به مستأجران است.

قطعاً اندکی استفاده از نظرات کارشناسان و توجه جدی به این حوزه و برنامه ریزی برای تعادل عرضه و تقاضا مانع شرایط امروزی می شد.

متأسفانه در دولت تدبیر نه تنها در موارد زیادی نسبت به نظرات کارشناسان کم توجهی شده است، در برخی موارد با نوعی شاید لج بازی!، کارهای کارشناسی شده قبلی که درخصوص آنها در بین اهل فن اتفاق نظر وجود داشت نیز کنار گذاشته شد.

نمونه مهم از این دست اقدامات، کنار گذاشتن کارت بنزین و لغو سهمیه بندی است که علاوه بر آثار اقتصادی و ملی از جمله صرفه جویی کلان در بنزین مصرفی و یارانه آن و همچنین کاهش وابستگی به واردات، در بین مردم نیز جا افتاده و پذیرفته شده بود.

با وجود انتقاد کارشناسان به لغو این طرح، دوباره دولت پس از چند سال با افزایش مصرف بی رویه، کارت بنزین را احیا و سهمیه بندی را اجرا کرد که متأسفانه نحوه اعلام و حواشی افزایش یک باره قیمت به جای شیب ملایم چندساله تبعات و خسارات اجتماعی زیادی نیز به کشور تحمیل کرد.

موارد دیگری همچون سیاست های ارزی دولت یا کم توجهی به فرصت های اقتصادی داخلی و ظرفیت های فراوان تجارت با کشورهای همسایه و منطقه به جای چشم دوختن به دست غربی ها برای گره گشایی، نحوه مدیریت و در واقع سوءمدیریت فضای مجازی و زدن برچسب طرفدار محدودیت و فیلتر به منتقدان این حوزه و برخی موارد دیگر هم از مصادیق بی توجهی دولت به نقد سازنده و نظرات کارشناسان است که آثار این بی توجهی ها گریبان مردم را گرفته است.

اگر نتیجه این بی توجهی ها در زندگی مردم را همچون آمار روزانه کرونا اعلام می کردند معلوم می شد که تصمیمات غیرکارشناسی و بی توجهی به نقدهای دلسوزانه تا چه حد زیان به کشور و مردم تحمیل کرده است.

البته شاید گفته شود که هر دولتی برنامه و روش هایی دارد که به آنها اعتقاد داشته و ممکن است این برنامه ها با نظرات کارشناسان همراه نباشد، پذیرش و درک سیاست های اختصاصی دولت ها امری قابل قبول است و موارد اشاره شده نیز به معنی اینکه تمام کارهای دولت غیرکارشناسی بوده نیست، اما مشکل اینجاست که دولت وقتی خود را از نقدهای سازنده و نظرات کارشناسی با پشتوانه تحلیل و راهکارهای عملی محروم کند در واقع از یک سرمایه عظیم محروم شده است.

در بسیاری از کشورها دولت ها اهمیت زیادی به اتاق های فکر و حلقه های مشاوره متصل به کانون های علمی و تحقیقاتی و دانشگاه های معتبر می دهند و به پست های مهم مشاوره نه به چشم کادویی برای رفقا و نزدیکان بلکه به عنوان یک بازوی پیش برنده نگاه می کنند.

اما در سال های اخیر، به غیر از اندک جلسات تشریفاتی کمتر شاهد جلسات و نشست و برخاست های متعدد و منظم و ادامه دار رییس جمهور با کارشناسان و دانشگاهیان برای بهره مندی تخصصی از نظرات و راهکارهای آنها بوده ایم و البته این موضوع از دولتی که حتی وزرا نیز به سختی فرصت جلسه و تعامل رودررو و آسان با رییس خود را پیدا می کنند چیز عجیبی نیست.

آیا در کشوری با این همه سرمایه عظیم استاد و کارشناس و فارغ التحصیل خوش فکر و خلاق دانشگاهی و حوزوی در موضوعات مختلف، بی توجهی به این پشتوانه ارزشمند اسراف و ناشکری نیست و آیا دلسردی جامعه علمی را در پی نخواهد داشت؟ نباید فراموش کرد که در فرهنگ دینی ما امر به مشورت و استقبال از شنیدن عیوب و تلاش برای رفع آنها مورد تأکید قرار دارد و بهترین دوست کسی معرفی شده است که عیب انسان را دلسوزانه و به نیت اصلاح به وی بیان کند اما متأسفانه در این سال ها بهای مناسبی به این موضوع از سوی دولت و شخص رییس جمهور داده نشده است و بسیاری از کسانی که تاکنون با الفاظ عجیب و غریب از سوی رییس جمهور مورد نوازش قرار گرفته اند جرمی جز هشدار یا ارائه نظر کارشناسانه و یا انتقادی کارگشا و دلسوزانه نداشته اند.

تبدیل انتقاد به یک تابو و در برخی موارد همنوا دانستن منتقدان با دشمن در دولت کنونی و نواختن منتقدان با الفاظ و نیش و کنایه در حالی است که رهبر انقلاب که همواره بر لزوم توجه به نظرات کارشناسی تأکید دارند، در شانزدهم مرداد سال 91 در دیدار با دانشجویان درخصوص سؤال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه آیا انتقاد کردن به معنای تکمیل کردن پازل دشمن است تأکید کردند: من به هیچ وجه اعتقادی به انتقاد نکردن ندارم بلکه همواره اصرار دارم، جریان دانشجویی موضع انتقادی خود را حفظ کند، اما در بیان انتقادها باید به این نکته توجه شود که طرح آن به گونه ای باشد که مقصود دشمن را برآورده نکند.

نکته پایانی اینکه با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری می توان در بررسی کارنامه کاندیداها میزان توجه آنها به نظرات کارشناسی و نقدپذیری آنها در مسئولیت های قبلی را مورد توجه قرار داد چرا که عرصه مدیریت اجرایی کشور نیازمند مدیرانی است که خود، دولت، مردم و کشور را از سرمایه ارزشمند نقدهای سازنده و دلسوزانه و نظرات و طرح های مفید کارشناسان محروم نکنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کرونا - ستاد ملی کرونا - روزنامه کیهان - کشور - فارغ التحصیل - آمار فوتی ها - تصمیم - آمار فوتی - شیوه نامه - پروتکل ها - دیگر - نامه - ستاد - دولت - خبرگزاری - ستاد ملی - مهم ترین - منتقدان - کارشناس - کشورمان - تصمیمات - ارزشمند - مسئولان - روزنامه - پشتوانه - محوریت - سرمایه - افزایش - پروتکل - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
«پاسارگاد»، در میان 500 بانک برتر در جهان

آغاز برداشت انبه از باغ های جنوب سیستان و بلوچستان

124 واحد صنعتی راکد در استان اردبیل احیاء می شود

انعقاد تفاهمنامه و تصویب 17 پروژه استانی در سمنان

استخدام برنامه نویس #C در کدنویسه پرداز رایان در مشهد

خرید و فروش امتیاز واحدهای طرح اقدام ملی مسکن ممنوع است

استخدام کارشناس فروش، مسئول کنترل کیفی، کارگر ورق کاری و کارگر مونتاژ

سقوط قیمت لپ تاپ های امریکایی

75 زندانی جرائم غیر عمد در مازندران آزاد شدند

استخدام مشاور فروش در شرکت بام بهشت پارسیان در تهران

جهانگیری مصوبه افزایش کمک هزینه مسکن کارگران را ابلاغ کرد

فیلم/افتتاح 38 طرح اقتصادی و زیربنایی در منطقه آزاد ارس

70 تن از کارگران شرکت آذرکام ارومیه دست از کار کشیدند

انسداد درگاه های رمزارزها

قیمت بیت کوین امروز 27 اردیبهشت 1400+ جدول

جزییات طرح اتحاد بورس و بیمه

قیمت به روز مسکن ملی در تهران اعلام شد

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.02.27 / سکه در مرز 10 میلیون تومان

وضعیت تجارت ایران درسال 99 با کشورهای 1+5

تابستان امسال 50 میلیون مترمکعب آب به بخش کشاورزی ساوه اختصاص می یابد

زنگنه خبر داد:امضای قرارداد توسعه میدان آزادگان با شرکت های ایرانی؛ به زودی

ریزش 14 هزار و 139 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار به 28 هزار میلیارد تومان شد

مشکلات 4 واحد تولیدی ایلام در نشست ستاد تسهیل بررسی شد

جهانگیری مصوبه افزایش کمک هزینه مسکن کارگران را ابلاغ کرد

شهرداری تهران 66 هزار میلیارد تومان بدهی دارد

طلب 14میلیارد تومانی پرسپولیس در صف مشکلات مالی

واکنش شهردار تهران به ضرب و شتم یک دست فروش

جرائم سنگین در انتظار متخلفان افزایش قیمت نان

اعتبارات ناچیز عمران روستایی در کهگیلویه و بویراحمد/درخواست های نماینده استان از تابش

استخدام طراح و گرافیست خانم در شرکت تولیدی نایلون سپید در تهران

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.02.27 / سکه در مرز 10 میلیون تومان

خانه های 80 متری در تهران چند؟

نانوایان نرخ نان را افزایش ندهند

سقوط 14 هزار واحدی شاخص کل

بنزین گران می شود؟

گفتگو با مادر الهه 16ساله که قربانی لایو اینستا شد / جزییات و عکس

5 اولویت اقتصادی که باید در دستور کار دولت سیزدهم قرار بگیرد

زنگنه خبر داد:امضای قرارداد توسعه میدان آزادگان با شرکت های ایرانی؛ به زودی

مصالح ساختمانی کهگیلویه و بویراحمد پایین است

زنگنه: بنزین گران نمی شود

جریمه 200 هزار تومانی بیش از 2500 خودرو متخلف در طرح محدودیت شبانه گچساران

جهانگیری مصوبه افزایش کمک هزینه مسکن کارگران را ابلاغ کرد

وجود 4 میلیون زوج نابارور در کشور

مصوبه افزایش کمک هزینه مسکن کارگران ابلاغ شد/اعلام جزییات

امکان ایجاد شهرک صنعتی وسیع به علت توپوگرافی لرستان وجود نداشته است

صدور 14 هزار میلیارد تومان برات کارت در سال 99/گزارش های مالی ماهانه به اعضای شورای شهر ارائه می شود

اگر دستفروشی را جمع کنیم مکان دیگری برایشان جایگزین می کنیم

صادرات نخستین محموله نفت از پایانه جاسک؛ خردادماه

کشت سیر در 220 هکتار مزارع جویبار/ پیش بینی تولید 880 تنی

نشاکاری 99 درصدی شالیزارهای آمل

وزیر نفت: میدان گازی فرزاد آخرین میدان گازی مشترک است که توسعه می یابد

کمک 1500 میلیارد ریالی خیرین در ماه رمضان

آمار سامانه ملی املاک و اسکان محرمانه است؟ استقبال سرد مردم به دلیل عدم اطلاع رسانی

استخدام کارشناس فروش در الکتریک سازان افق کویر در تهران

تزریق بیش از 400 میلیون دوز واکسن کرونا در چین

استخدام بازاریاب و ویزیتور در یک شرکت معتبر در تهران

بیش از 2500 خودرو متخلف در طرح محدودیت شبانه گچساران جریمه 2میلیون ریالی شدند

شناسایی 750 هزار مشترک پرمصرف برق در کشور

جزییات توسعه پیچیده ترین میدان گازی

آیا تابستان امسال خاموشی در پیش داریم؟

تعیین تکلیف همه میدان های گازی مشترک

کارخانه آجر شهرستان ریگان مجددا راه اندازی شد

افتتاح تالار مرکزی شهر کرمان به شرط اختصاص بودجه

لوازم خانگی قاچاق با گارانتی های تقلبی، دردسر جدید بازاری ها!

نزول 14 هزار واحدی شاخص کل/ بورس نسبت به وعده ها بی تفاوت است

استخدام کارشناس فروش، مسئول دفتر و مدیر منابع انسانی در شرکت BPT در تهران

کمک 61 میلیون تومانی حامیان نیکوکار به ایتام/جذب بیش از 4 هزار حامی ایتام در ماه مبارک رمضان

طلب 14میلیارد تومانی پرسپولیس در صف مشکلات مالی

بهره برداری از نخستین کارخانه هوشمند تولید ماهواره در چین

جشنواره تعاونی های برتر در استان قزوین برگزار می شود

تخصیص اعتبار برای رفع مشکلات طرح تفصیلی و حرائم شهری و روستایی

تفاوت اصلی بین عطر و اسپری بدن (بادی اسپلش) چیست؟

اختصاص 28 میلیارد تومان به حفاظت از جنگل های گیلان

کارشناس فروش آبیاری قطره ای و تصفیه آب خانگی

کارشناس تولید محتوا آقا یا خانم با حقوق

- استخدام نیروی کار تولید و نگهبان شب

خانم پشتیبان واتس اپ و سایت

کارگر حرفه ای مسلط به کار فست فود

کارشناس فروش و بازاریابی

راه اندازی کارخانه آجر در شهرستان ریگان

فروشنده خانم در زمینه پوشاک ( سعادت اباد )

افزایش 28 میلیون متر مکعبی تولید گاز ایران با توسعه میدان فرزاد بی

به یک جوان علاقمند به فروش گوشی و جانبی نیازمندیم

افزایش 51 درصدی کشفیات جرائم اقتصادی در ایلام

امکان ایجاد یک شهرک صنعتی وسیع به علت توپوگرافی لرستان وجود نداشته است

قیمت طلا با افت ارزش دلار، رشد کرد

ابطال بخشنامه نفروختن بلیت به مسافران ویلچری

سلطانی فر: اماکن ورزشی کشور از 40 هزار به 61 هزار مورد رسیده است

پس لرزه های اظهارات ایلان ماسک در مورد رمزارزها ادامه دارد

عرضه اولیه ای جدید در راه فرابورس

طرح توسعه شبکه آب شهر چوئبده آبادان در مرحله پایانی

دلایل محقق نشدن هدفگذاری تورمی چیست؟

پیش بینی آبرسانی سیار به 51 روستای سمنان با تانکر

دختر 16 ساله قربانی لایو اینستاگرام شد

ابلاغ مصوبه افزایش کمک هزینه مسکن کارگران

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 1400/02/27|کاهش قیمت طلا و ارز/ دلار ارزان شد

خرید اینترنتی جدیدترین مدل های پرده

توزیع 385 تن نهاده های کشاورزی در سمنان

خسارت 220 هزار میلیارد ریالی کرونا به گردشگری کشور

ریزش 14 هزار و 139 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 28 هزار میلیارد تومان شد

دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!

دولتی که آنچه را منتقدان می بینند نادیده می گیرد!