مطالب مرتبط:
پیام تسلیت آیت الله سبحانی به مناسبت ارتحال شاعر اهل بیت(ع)
بزرگداشت سعدی برگزار شد/ سعدی شاعر مدارا و امید
دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان/ همنشینی با اهل کرامت را نصیبم فرما
امام به کدام شاعر علاقه ای ویژه داشت؟
کسی که شاعر نیست می تواند شعرخوان خوبی باشد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 10:252021-04-21اجتماعي

شاعر اهل کاشانم، سپهر عرفان و عبودیت


ایرنا - چتر مهربانی، عطر سیب، نور ایمان، زیبایی، شقایق چراغ زندگی، بیشه نور، سجاده عبودیت، باران عرفان، کتاب عشق و دوستی، دشت گل سرخ و آیینه محبت همه و همه اول اردیبهشت در گوش گلدسته های همیشه بیدار اذان سپهر نامدار شد.

- "حجر الاسود" من روشنی باغچه است صائم کاشانی با بیان این خاطره از سهراب که حتی در جاده قهرود سوار بر ماشین وقتی از جلوی جوی آب زلال و درختان زیبا رد شدیم ترمز و دنده عقب گرفت رفت روبروی 2 درخت و جوی آب پیاده شد و از طبیعت زیبای خدا عذرخواهی کرد که چرا بی تفاوت از جلوی آنها عبور کرده است گفت: حتی یکروز سهراب را کنار جیپش در خیابان شهید رجایی(صبای سابق) روبروی بیمارستان نقوی دیدم در حالی که بچه ها به ماشینش سنگ می زدند گفتم سهراب تو ایستاده ای در مقابل بچه ها وذهیچ نمی گویی گفت آقای صائم این بچه ها دلشان به این کار خوش است نمیخواهم دل خوشی آنان را بگیرم آیا این چیزی جز عرفان و نوآوری نیست.

وی با تاکید بر اینکه سهراب حتی در کاشان غریب و مظلوم است گفت: نسبت ناروا دادن به شاعر عارفی که مناجات دشت و تسبیح طبیعت را می شنود و به زبان هنر شعر بیان می کند و از ما می خواهد به نعمت خدا نگاه کنیم روا نیست.

صاحب رساله تحقیقی عرفان در شعر شهریار با تاکید بر اینکه عرفان و عبودیت در وجود فرهیخته سهراب به زبان لطیف شعر و شاعری ترنم یافت خاطر نشان کرد: همان طور که عالمان و عارفان شیعی از جمله ملا محسن فیض کاشانی، ملااحمد نراقی و بابا افضل الدین مرقی تعریف از یک نفر را حمد خدا می دانند پس زبان توصیف و تعریف سهراب از طبیعت و زیبایی های آن نیز در اشعارش حمد خداوند به عنوان خالق این طبیعت و نعمت های آن است.

صائم کاشانی تصریح کرد: سهراب آنقدر غرق در عرفان و طبیعت و هنر بود که حتی به ازدواج فکر نمی کرد و زن و فرزند اختیار نکرد.

وی تقوای سهراب را حتی در پرهیز از مصاحبه با خبرنگار بی حجاب در آن زمان تاکید کرد و گفت: سهراب آنقدر متواضع و فروتن بود که حتی در آن سال ها هر وقت با هم بودیم اجازه نمی داد او را معرفی کنم.

به گفته وی، زمانی که در دانشگاه های ژاپن ادبیات تدریس می کرد از او می خواستند قبل از تدریس در هر دانشگاه یکساعت و نیم برای سهراب صحبت کند.

سهراب از زبان استاد نقاشی عضو هیات علمی دانشگاه کاشان نیز درباره سهراب سپهری اضافه کرد: سهراب سال های کودکی و نوجوانی خود را در کاشان گذرانید و در سال 1322 برای تحصیل به دانشسرای مقدماتی تهران رفت و 2 سال بعد به استخدام آموزش پرورش کاشان درآمد.

محمدرضا غیاثیان افزود: سهراب در سال 1327 با منوچهر شیبانی نقاش و شاعر کاشانی ملاقات کرد که از طریق او با آثار وینسنت ون گوگ (نقاش هلندی) و نیمایوشیج آشنا شد.

وی تصریح کرد: با توجه به یادداشت های سپهری، این ملاقات چنان اثر عمیقی بر او گذاشت که شغلش را رها و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ثبت نام کرد و در سال 1332 لیسانس نقاشی خود را از آنجا گرفت.

در آن سالها شهرت سپهری بیشتر به عنوان یک نقاش بود تا شاعر.

دانش آموخته دکترای هنر اسلامی از دانشگاه بامبرگ آلمان آثار نقاشی سهراب را به پنج دوره دسته بندی کرد و گفت: او در دوره اول آثاری واقع گرایانه تحت تاثیر مکتب کمال الملک تولید کرد.

دوره دوم کارهای او مربوط به زمان پس از آشنایی او با منوچهر شیبانی می شود که همراه با نقاشانی مانند هوشنگ پزشک نیا، جلیل ضیاپور و محمود جوادی پور از مکتب کمال المک فاصله می گیرد و به شیوه هایی از نقاشی روی می آورد که بی شباهت با آثار پستامپرسیونیسم نبود که در این آثار، تلاشی برای دستیابی به شیوه ای مستقل و شخصی از طریق تلفیق سنت های هنر شرق و غرب به چشم می خورد.

وی، نقاشی های دوره سوم او را مربوط به تجربیاتی دانست که او در سفرهایش به ژاپن آموخت و نخستین بار در سال 1341 در گالری فرهنگ به نمایش گذاشت.

در همان سال بود که مشاغل دولتی اش را کنار گذاشت و درآمدش فقط از طریق فروش آثارش بود.

غیاثیان، تغییر تکنیک آثارش در این دوره را اگر چه موضوع های آنها همان طبیعت بی جان ها، منظره ها، تنه های درختان و شقایق ها بود ذکر و بیان کرد: او در این نقاشی ها با ترکیب بندی های ساده ی اکسپرسیونیسم- انتزاعی عمدتاً با رنگهای خاکی کار میکرد.

به گفته وی، از شباهت های کار سهراب با نقاشی خاور دور می توان به توجه ویژه به طبیعت ، بهره گیری از فضای خالی در تصویر، استفاده از حرکات سریع قلم موی آغشته به رنگ قهوه ای یا سیاه بر زمینه ای از رنگ های خیس کمرنگ اشاره کرد.

این استاد هنر دانشگاه کاشان افزود: شیفتگی سهراب به طبیعت در چهارمین دوره از آثار او که به ترسیم تنه های درختان پرداخت مشهود است و این دوره را باید دوره پختگی و بلوغ نقاشی های او دانست، گویی تمام آن گل و بوته هایی که پیشتر کاشته بود در این دوره به ثمر رسیدند.

غیاثیان آغاز نخستین آثار سهراب از تنه درختان را از حدود سال 1344 عنوان کرد و گفت: این نقاشی ها، دسته ای از تنه درختان را از نمایی نزدیک نشان می دهند که از بالا وارد قاب تصویر شده اند و شاخ و برگ های آنها خارج از فضای تصویر است.

درخت هایی که در گذر زمان پوست انداخته اند و نشانه ای از میراث فرهنگی ما هستند.

وی اظهار داشت: در نهایت، پنجمین دوره نقاشی های سهراب، آثار آبرنگی فیگوراتیو از مناظر روستایی کاشان است.

در حقیقت، نقاشی های او تجربیات شاعرانه در جهان اشیاء است که با شکل ها و فرم های ساده شده تجلی می یابد.

استاد نقاشی دانشگاه کاشان خاطر نشان کرد: یک خط در کارهای سهراب گاهی تنه یک درخت را نشان می دهد و گاهی افق دوردست و یا یک گل شقایق.

او برای پی بردن به ماهیت اشیاء، تنها خطوط اصلی را ترسیم می کرد و جزییات را فرو میگذارد.

غیاثیان افزود: سهراب بدین منظور گاهی شب ها در زیر نور ستاره ها طراحی می کرد که بتواند اساسی ترین خطوط درختان و کوه ها را ببیند.

او مشابه سنت های نقاشی قدیم ایران، به سایه و روشن نور توجهی نمیکرد و هر شئ را با ارزش ذاتی رنگ آن ترسیم می کرد.

وی ادامه داد: خورشید کویر در آثار او نه سایه ای برای علف ایجاد می کند و نه به هنگام غروب سرخی اش را به رخ می کشد.

به همین دلیل، اشیایی را که تصویر کرده متعلق به فضای بی زمانی هستند و می توانند همیشه وجود داشته باشند.

به گفته وی، سپهری در اعتقاد خود به وحدت ذاتی میان بشر، طبیعت و نظم کیهانی، طول عمر هنری خود را در جستجوی نحوه ی بیان این باور محوری گذراند و به همین منظور، او آزادانه به انواع اسطوره ها و فلسفه ها از ذن و تائویییسم گرفته تا رمانتیسم اروپا پیوست و از اصول هر یک متناسب با دیدگاه خود بهره برد.

استاد دانشگاه کاشان اظهار داشت: رنگهای بومی در نقاشی های سهراب که از گستری طبیعت مورد علاقه اش دست چین شده اند، سرشار از صمیمیت و فروتنب است.

طیف رنگهایی از قهوه ای ، اخرایی ، خاکژ، نخودی ، ماشی ، یشمی ، حنایی و خاکستری که برگرفته از خاک دشت ها، تپه ها، کوه ها، سبزه زارها، دیوارهای خشتی هستند و در تضاد با این رنگهای نسبتاً خاموش و نزدیک به هم ، گاهی لکه هایی از رنگهای تند مانند سرخ و آبی و زرد سکوت فضای تصویر را می شکنند.

وی اضافه کرد: سپهری با تمام وجودش در اشعار و نقاشی هایش زندگی می کرد و در نقاشی هایش همان احساس شفاف جریان را دارد که در اشعارش یافت می شود.

سهراب درس انسانیت را از طبیعت در شعرش می گوید شعر سهراب، بوی سیب سرخ ایمان ﻋﻀﻮ اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻤﯽ اﺳﺘﺎدان زﺑﺎن وادﺑﯿﺎت ﻓﺎرﺳﯽ ﮐﺸﻮر نیز با بیان اینکه شعر سهراب بوی بهاران و سیب سرخ ایمان می دهد گفت: از خواندن شعر سهراب حالتی دیگر همچون نسیم صبحدم در تن باغ و گلستان به انسان می دهد.

رضا شجری با تاکید بر اینکه حتی طرح های دفتر نقاشی سهراب چشمه احساس را جان می دهد افزود: شاید نتوان گفت او عارف دهر است اما شعرهایش بوی عرفان می دهد.

وی تصریح کرد: سهراب سپهری از شاعران به نام و بزرگ معاصر ما و همینطور از نقاشان چیره دست و نه تنها افتخارات شهر کاشان بلکه از افتخارات ایران و حتی ادبیات معاصر جهان است.

دکترای زبان و ادبیات فارسی اظهار داشت: ما کمتر شاعری در میان نوپردازان سراغ داریم به خصوص که شعرش اینقدر به زبان های زنده دنیا ترجمه شده باشد.

شجری با اشاره به اینکه صحبت درباره این شاعر و نقاش بزرگ فرصتی بیشتر می خواهد گفت: در این مجال می توان دقایقی کوتاه به یکی از ویژگی های مهم شعر سپهری اشاره کرد.

وی مهمترین ویژگی های شعر سپهری را توجه زیاد او به طبیعت و عناصر طبیعی به خصوص عناصری مثل گل، گیاه، آب، دریا، درخت، نور، سیب و خورشید که در شعرش جلوه ای ویژه دارد دانست و افزود: زیبایی های طبیعت تنها نگاه سپهری را غافلگیر نمی کنند بلکه تمام وجود او را مجذوب خودش می کند به صورتی که طبیعت در اصل با روح و جان سهراب در هم آمیخته است.

استاد دانشگاه کاشان با یادآوری اینکه سهراب در یکی از نامه های ارسالی خود از پاریس برای خواهرش می گوید: آه چرا نگویم که درد غربت گونه های صحرایی را دارم من ترسی ندارم که بگویم می خواهم از پاریس بروم می خواهم کتاب هایم را به گوشه ای پرتاب کنم کعبه نقاشان را پشت سر بگذارم بروم در پشت یکی از این دره های خودمان ساعت ها به سرخی یک گل شقایقی خیره شوم ببینیم چه کسی می تواند به این پندارهایم بخندد شجری خاطر نشان کرد: سهراب در حقیقت با شناور شدن در افسون گل سرخ، نبض گل ها را می گیرد و آشنا با سرنوشت تر آب و عادت سبز درخت از طبیعت مفهوم زندگی می گیرد آنگونه که می گوید زندگی خالی نیست سیب هست ایمان هست آری تا شقایق هست زندگی باید کرد.

وی اظهار داشت: سهراب طبیعت را همچون در واقع عارفان، هشیار، آگاه و دارای حرمت می داند و با طبیعت یکی می شود و می گوید: من صدای نفس باغچه را می شنوم و صدای ظلمت را وقتی از برگ می ریزد و صدای سرفه روشنی از پشت درخت به همه عناصر طبیعت هم عشق می ورزد و هم دوست ندارد حتی یک عنصری یا ذره ای از طبیعت کم بشود آنجا که چنین می سراید: نخواهیم مگس از اثر انگشت طبیعت بپرد و نخواهیم پلنگ از در خلقت برود بیرون استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کاشان این سروده های سهراب را از سخنان عارفان گذشتگان برشمرد و یکی از شعرهای سهراب به قرار زیر را زمزمه کرد: بدانیم اگر کرم نبود زندگی چیزی کم داشت واگر خنج نبود لطمه می خورد به قانون درخت یعنی او خودش را در اصل با طبیعت یگانه می داند و معتقد به حرمت و احترام طبیعت است وقتی می گوید: من پر از نورم و شن و پر از دار و درخت پرم از راه از پل از رود از موج پرم از سایه برگی در آب شجری با یادآوری اعتقاد سهراب به حرمت و احترام طبیعت در این شعر سهراب دانست که می گوید: باید گرمی لانه لک لکی را هم درک کرد نباید روی قانون چمن پا بگذاریم وی با اشاره به اینکه طبیعت، ذوق سهراب را می شکافد آنجا که می گوید: هر کجا برگی هست شور من می شکفد در موستان گره ذایقه را باز کنید به گفته وی، سهراب درد می کشد و حسرت می خورد که چرا انسان ها همین طور بی اعتنا از کنار یک گلی می گذرند و دنبال خواندن شعر گل در یک کتاب هستند اما در مقابل یک گل نمی ایستند و به آن خیره شوند تا لطافت و زیبایی های آن را درک کنند.

استاد دانشگاه کاشان با یادآوری اینکه سهراب از جام طبیعت شراب حقیقت می نوشد گفت: طبیعت در نزد سهراب آینه ای برای دیدار کمال زیبایی، زیبایی مطلق، معشوق ازلی و طبیعتی که سهراب را عاشق کرده است.

شجری ادامه داد: طبیعت است که سهراب را شاعر و نقاش کرد و عشق است که به او پر و بال می بخشد و می گوید: عشق، تنها عشق مرا به وسعت اندوه زندگی ها برد مرا رساند به امکان یک پرنده شدن وی با اشاره به اینکه طبیعت برای سهراب همه هستی است اضافه کرد: او در طبیعت به دنبال نور و آرامش است وقتی می گوید: من در این آبادی پی چیزی می گشتم پی خوابی شاید پی نوری ریگی لبخندی نور خواهم خورد به گفته شجری، سهراب معتقد است کسی که نور از سر انگشت زمان برچیند گره پنجره ها را می گشاید با آب و طبیعت را مظهر و آیتی از خداوند می داند وقتی می سراید: زیر بیدی بودم برگی از بالای سرم چیدم و به آنان گفتم آیتی بهتر از این می خواهی وی با بیان اینکه سهراب گوهر عشق و معرفت را در دل طبیعت می جوید و به دنبال آواز حقیقت می گوید: در کف دست زمین گوهر ناپیدایی است که رسولان همه از تابش آن خیره شدند پی آن گوهر باشید کار ما شاید این است که میان گل نیلوفر و قرن پی آواز حقیقت بدویم کار ما این نیست که در افسون گل سرخ شناور باشیم کار ما شاید این است که میان گل نیلوفر و قرن پی آواز حقیقت بدویم به گفته شجری، سهراب به دنبال آواز حقیقت است وقتی که باد به سروقت چنار می رود سهراب به سر وقت خدا می رود و آواز حقیقت را از دل طبیعت می شنود و می گوید: در دل من چیزیست مثل یک بیشه نور مثل خواب دم صبح و چنان بی تابم که دلم می خواهد بدوم تا ته دشت بروم تا سر کوه دورها آوایی است که مرا می خواند این صدا سهراب را خواند و مجذوب مغناطیس خودش کرد و رفت.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره این شاعر بزرگ و نقاش چیره دست کاشانی و بزرگ مردی که ر در وصف فروغ گفته بود بزرگ بود و از اهالی امروز گفت: این جمله را بابد در وصف خود سهراب گفت که بزرگ بود و از اهالی امروز بود.

به گفته وی، سهراب می گوید باید از طبیعت پاکی، مهربانی، ایثار و سخاوت را بیاموزیم چرا که طبیعت درس انسانیت را به ما می آموزد.

سهراب سپهری، 15 مهر سال 1307 از خانواده اهل ذوق و هنر در کاشان به دنیا آمد.

دوره ابتدایی را در دبستان خیام کاشان (1319)، و متوسّطه را در دبیرستان پهلوی کاشان گذراند و پس از دانش آموختگی در خرداد 1322 در دوره 2 ساله دانش سرای مقدماتی پسران، به استخدام اداره ی فرهنگ کاشان درآمد.

شهریور 1327 در امتحانات ششم ادبی شرکت و دیپلم دوره دبیرستان خود را دریافت کرد.

سپس به تهران آمد و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و هم زمان به استخدام شرکت نفت در تهران درآمد که پس از هشت ماه استعفا داد.

سپهری در سال 1330 نخستین مجموعه شعر نیمایی خود را به نام مرگ رنگ منتشر کرد.

سال 1332 از دانشکده هنرهای زیبا دانش آموخته شد و نشان درجه اول علمی را دریافت کرد.

در همین سال با شرکت در چند نمایشگاه نقاشی در تهران دومین مجموعه ی شعر خود را با عنوان زندگی خواب ها منتشر کرد.

آذر 1333 در اداره ی کل هنرهای زیبا (فرهنگ و هنر) در قسمت موزه ها شروع به کار کرد و در هنرستان های هنرهای زیبا نیز به تدریس پرداخت.

سهراب به فرهنگ مشرق زمین علاقه خاصی داشت و سفرهایی به هندوستان، پاکستان، افغانستان، ژاپن و چین داشت.

مدتی در ژاپن زندگی کرد و هنر حکاکی روی چوب را در آنجا فراگرفت.

همچنین به شعر کهن سایر زبان ها نیز علاقه داشت؛ از این رو ترجمه هایی از شعرهای کهن چینی و ژاپنی انجام داد.

در مرداد 1336 از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به پاریس و لندن رفت.

همچنین در مدرسه ی هنرهای زیبای پاریس در رشته ی لیتوگرافی نام نویسی کرد.

تا انتها حضور، سهراب مرغ مهاجر، هنوز در سفرم، "بیدل، سپهری و سبک هندی"، تفسیر حجم سبز، "حافظ پدر، سهراب سپهری پسر، حافظان کنگره"، "نیلوفر خاموش: نظری به شعر سهراب سپهری" و نگاهی به سهراب سپهری نام برخی از کتاب های سهراب است.

سهراب سپهری در سال 1358 به بیماری سرطان خون مبتلا شد و به همین سبب در همان سال برای درمان به انگلستان رفت، اما بیماری بسیار پیشرفت کرده بود و وی ناکام از درمان به تهران بازگشت.

او سرانجام در غروب دوشنبه اول اردیبهشت 1359 در بیمارستان پارس تهران به علت ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت.

صحن امامزاده سلطان علی بن محمد باقر روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی سهراب شد.

یادش گرامی و نامش جاودان باد.


کلید واژه ها: بچه ها - سهراب - زیبا - عرفان - ماشین - بیمارستان - درخت - جاده - اردیبهشت - سپهر - عذرخواهی - خیابان - کاشانی - نامدار - گلدسته - درختان - دشت گل - گل سرخ - تفاوت - خاطره - طبیعت - باغچه - روشنی - باران - ایرنا - همیشه - پیاده - قهرود - چراغ - بیشه

آخرین اخبار سرویس:
آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

حوزه های امتحان نهایی در شادگان 2 برابر افزایش یافت

یک سوم بار تعلیم و تربیت رفسنجان بر دوش مدارس غیردولتی/ دانشگاه فرهنگیان به حال خود رها شده

برگزاری حضوری امتحانات 508 دانش آموز در اردستان

یک سوم بار تعلیم و تربیت رفسنجان بر دوش مدارس غیردولتی/ دانشگاه فرهنگیان به حال خود رها شده

افتتاح 3 طرح عمران شهری در تبریز

زمین های دیم پلدختر؛چشم انتظار افتتاح ایستگاههای پمپاژ آب

استخدام کارشناس منابع انسانی آقا در شرکت هوشمند نوین در تهران

ارتباط مستقیم شهروندان با شهردار منطقه 17

نصب 5 مجسمه شاهنامه در جلوخان آرامگاه فردوسی

کسب رتبه سوم کشوری دانش آموز اصفهانی درجشنواره مهارتی

امتحانات پایانی 11 هزار دانش آموز دزفولی حضوری برگزار می شود

قصه ی عُزَیر از قصه های قرآن

آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد حائز رتبه اول کشور شد 

ثبت نام فقط در پایه اول حضوری است

2 درخت کهنسال استان بوشهر ثبت ملی شد

گونه های جانوری بومی در پارک محیط بان کرج نگهداری شود

استخدام پرسنل فروشنده خانم

سرایداری و نظافت شبانه روزی

سه شنبه دمای مشهد به 33 درجه سانتی گراد می رسد

280 دستگاه تلفن و تبلت به دانش آموزان نیازمند رفسنجانی اهدا شد

مهربانی با حیات وحش در لارستان

استخدام اپراتور خانم دستگاه لیزر مو

استخدام کانتر کار

مهیا شدن حوزه های امتحانی برای حضور دانش آموزان

ثبت نام فقط در پایه اول حضوری است

پایان سال تحصیلی در شرایطی متفاوت

افزایش 3 درصدی دانش آموزان با وزن طبیعی/4 استان دارای بیشترین دانش آموز لاغر و خیلی لاغر

سیور، روستایی در دامنه کوه های استوار زاگرس

ویدئو / دوتار؛ میراث خوش صدا

آمادگی آذربایجان شرقی برای برگزاری امتحانات حضوری

زیبایی طبیعت کشمش املش در اردیبهشت گیلان

باران بهاری استان اصفهان را با طراوت تر کرد.

ببینید | رونمایی از لاکچری ترین موتورسیکلت دنیا؛ یک ترکیب انقلابی

لغزندگی برخی محور های مواصلاتی استان اصفهان

نیروی کار ساده رستوران

خدمه مهدکودک

استخدام درفروشگاه فرهنگی

همکار ساده خانم یا اقا جهت تولید کفش باغ سپه سالار

امسال هم دریافت هزینه ثبت نام توسط مدارس ممنوع شد!

نقش برخی پیمانکاران شهرداری در سرقت تابلوها و علائم شهری!

دریافت وجه برای ثبت نام در مدارس دولتی ممنوع!

تالیف کتب در رتبه بندی معلمان لحاظ می شود

ابلاغ برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان

اعلام فراخوان ثبت نام آموزش فصاحت مصری

طرز تهیه یخ در بهشت خوشمزه در خانه

روی خط پایتخت، رفع چاله های خطرناک در 40 نقطه از بزرگراه آزادگان

کاهش باران و افزایش دما در فارس

استخدام طراح ناخن و نظافتچی سالن زیبایی

نیاز به یک نفر خیاط ماهر خانم

چاق ترین دانش آموزان در تهران و لاغرترین در سیستان وبلوچستان!/ دخترانی که در آینده توان فرزندآوری ندارند!

دسترسی آزاد به اطلاعات و اطلاع رسانی صریح و سریع حق مردم است

طبعیت گردی خاص الناز شاکردوست در زمان طلوع خورشید + عکس

رفع آسیب های اجتماعی در جامعه با روحیه جهادی

ابلاغ دستورالعمل ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی 1401-1400

سند 26 واحد آموزشی به آموزش وپرورش شهر تهران منتقل شد

سردار در سه اپیزود

حال خوش آسمان در 10 شهر خوزستان

فشیال کار

استخدام کارگر فست فود

بهره برداری از مرکز تحقیقات هواشناسی

ثبت نام فقط در پایه اول حضوری است

دستور ویژه رییس سازمان جنگل ها برای اعزام کوهنورد مصدوم در آتش سوزی جنگل های باشت

جوانان ورزشکار می توانند خدمت سربازی خود را در نزاجا بگذرانند

مقایسه پر فروش ترین کتاب های کمک درسی

سند 26 واحد آموزشی به آموزش وپرورش شهر تهران منتقل شد

ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان از اول خرداد (فیلم)

سرپرست شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه منصوب شد

کرونا هم آشتی میان بخش آموزش و فناوری را بهبود نبخشید

آسفالت 480 مترمربع از معابر ناحیه مینودر قزوین

فردا ، آغاز امتحانات نهایی پایه های نهم و دوازدهم

مروارید های سیاهی که به راحتی بدست نیامدند

امتحانات حضوری 29 هزار دانش آموز پایه نهم در هرمزگان برگزار شد

تصویری از اتوبان صدر در روزگاری نه چندان دور

مقرارت شهرسازی قزوین متناسب با شرایط معلولین اجرا می شود

دستور ویژه رییس سازمان جنگل ها برای اعزام کوهنورد مصدوم در آتش سوزی جنگل های باشت

آموزش فنون کلاس داری به صورت کاربردی در دوره دانشجومعلم قرآن

باران های بهاری در کشور ادامه دارد

چاق ترین دانش آموزان در کدام استان ها هستند؟

نیازمندچوپان درشهربرازجان

گیلان اواسط هفته جاری گرمای 36 درجه ای را تجربه می کند

باور غلطی که جنگل ها را طعمه آتش می کند

برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم

جوی آرام و پایدار در لرستان

ماجرای عجیب ممنوع الکار شدن «زانیار خسروی»

دریافت پول در هنگام ثبت نام دانش آموزان غیرقانونی است

دستور ویژه رییس سازمان جنگل ها برای اعزام کوهنورد مصدم در آتش سوزی جنگل های باشت

تاثیر اسیدی شدن اقیانوس بر آبزیان

دستور ویژه رییس سازمان جنگل ها برای اعزام کوهنورد کهگیلویه و بویراحمدی به بیمارستان فارس

باران های بهاری در کشور ادامه دارد

تداوم اجرای محدودیت های کرونایی در خوزستان

اول خرداد آغاز نام نویسی دانش آموزان در مدارس شاهد

آلودگی هوا در اثر سوزاندن مزارع بعد از برداشت محصول

باران های بهاری در کشور ادامه دارد/ هوا گرم تر می شود

31 اردیبهشت؛ آخرین فرصت برای قبت نام در مؤسسه معصومیه خواهران

واریز حقوق اردیبهشت بازنشستگان با احکام جدید

باران های بهاری در کشور ادامه دارد/ هوا گرم تر می شود

نویسندگان تا 10 خرداد آثار خود را به جشنواره معلمان مولف ارسال کنند

نخستین فیل متولد شده در ایران/ تصاویر

افتتاح مدارس برکت شهید فخری زاده در مناطق محروم

شاعر اهل کاشانم، سپهر عرفان و عبودیت

شاعر اهل کاشانم، سپهر عرفان و عبودیت