مطالب مرتبط:
هدف غربالگریها در ایران سقط جنین است؟/اظهارات یک مسئول درباره آمارهای پزشکی قانونی
هدف دشمن توقف غنی سازی در ایران بود که محقق نشد
اعلام آمادگی دانشجویان داوطلب علوم پزشکی اصفهان برای واکسیناسیون گروه های هدف
گاف عجیب فدراسیون فوتبال/ پسر کالدرون مسئول فوتبال ایران شد نه خودش!
واشنگتن: آمریکا و ایران هدف مشترکی دارند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 03:102021-04-20سياسي

هدف غربالگریها در ایران سقط جنین است؟/اظهارات یک مسئول درباره آمارهای پزشکی قانونی


رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با تاکید بر اینکه هدف طرح «جوانی جمعیت» بازنگری دستورالعمل های غربالگری و نه حذف آن است، - رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با تاکید بر اینکه هدف طرح جوانی جمعیت بازنگری دستورالعمل های غربالگری و نه حذف آن است، گفت: هدف مجلس از تنظیم طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده صرفا نزدیک کردن وضعیت بی سر و سامان غربالگری در کشور به استانداردهای علمی و جهانی بوده است.

محمد جواد محمودی در گفت وگو با ایسنا، درباره طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده  مصوب مجلس شورای اسلامی، گفت: در طول بحثهای کمیسیون مشترک مجلس برای تصویب این طرح، هیچ گاه صحبت از حذف یا ممنوعیت غربالگری در دستور نبوده است.

  وی ادامه داد: خلاف نظربرخی از ارائه دهندگان خدمات بالینی و آزمایشگاهی سلامت  که سعی دارند رویه های غربالگری جاری را به هر قیمتی برای همه مادران باردار، مفید بلکه ضروری نشان دهند، در یکی از معروف ترین مراجع پزشکی اجتماعی و سیاست گذاری سلامت (Oxford Textbook of Global Public Health)تصریح شده است که  غربالگری لازم است تنها برای شرایط معین و تعریف شده ای آن هم تحت کنترل شدید انجام گرفته و تنها در صورتی که احتمال فایده برنامه غربالگری برای جمعیت مد نظر، بیش از آسیب آن باشد، قابل پیشنهاد خواهد بود .

این طرح غربالگری را در اختیار مادر و پزشک قرار داده است مجازات پزشک به دلیل اجبار به غربالگری محمودی گفت: همچنین در گایدلاین(راهنمای) غربالگری کشور انگلستان آمده است که غربالگری ها به کل جمعیت سود نمی رساند؛ لذا باید به گروه های هدف محدود شود.

این موضوع ناشی از خطای مثبت کاذب و منفی کاذب اجتناب ناپذیر آنست که پتانسیل آسیب زدن به افراد را دارد.

وی با اشاره به تبصره سه ماده 53 طرح یاد شده، یادآور شد: آن چه از ابتدا خواسته متخصصین مختلف بوده است و هم اکنون نیز در این طرح ممنوع شده است:  مجازات پزشک به دلیل اجبار به غربالگری  است.

در واقع اجبار به غربالگری ممنوع شده است و به عنوان امری تخصصی در اختیار پزشک متخصص یا به عنوان امری اختیاری به والدین معطوف شده است.

این همان سیاستی است که وزارت بهداشت نیز رسما اعلام کرده است.

با توجه به لیست اندیکاسیون های سقط درمانی، بخش قابل توجه اقدامات پریناتولوژی به سقط و نه سلامت جنین معطوف است محمودی با بیان اینکه در خصوص زحمات متخصصین پریناتولوژی برای حفظ سلامت مادر و جنین و لزوم حمایت از این افراد شکی نیست، تصریح کرد: در مورد کمک به سلامت جنین توسط متخصصین پریناتولوژی و در مقابل آن تلاش برای شناسایی ناهنجاری ها و سقط آنها متاسفانه باید گفت با توجه به لیست بلند اندیکاسیون های سقط درمانی سازمان پزشکی قانونی کشور، بخش قابل توجهی از اقدامات گروه پریناتولوژی به شناسایی و ارجاع جهت سقط جنین های معیوب و نه کمک به سلامت جنین معطوف شده است.

وی تصریح کرد: غربالگری با هدف تامین سلامتی انجام نمی ­شود و همچنان که از عنوان آن پیداست، با هدف حذف جنین ناسالم یا پایان بارداری پرخطر انجام می ­شود.

در واقع در این غربالگری هدفی جز سقط جنینی که محتملا کاملا سالم نیست، وجود ندارد.

محمودی ادامه داد: از سوی دیگر در خصوص تشخیص بیماری های خود جنین، بر اساس لیست اندیکاسیون سقط درمانی سازمان پزشکی قانونی، با بیش از 120 مورد بیماریهای جنینی، موارد بسیار نادری از تشخیص اختلالات جنینی در دوران بارداری با هدف کمک به درمان او حین یا پس از بارداری انجام می شود (حدود 5 درصد) و مابقی  (حدود 95 درصد موارد) با هدف سقط جنین بیمار انجام می شود.

هدف غربالگری در ایران عملا سقط است و نه تامین سلامت وی معتقد است: به عبارت دیگر اتفاقا هدف انجام غربالگری در ایران عملا سقط است نه تامین سلامت.

از سوی دیگر سونوگرافی های شناسایی اختلالات جنینی که اتفاقا پس از 20 هفتگی بارداری بهترین نتایج را دارند، هم چنان به قوت خود باقی هستند و طی آنها می توان بیماری های جنینی قابل درمان را توسط متخصصین شناسایی و به آنها کمک کرد.

طبیعتا این جستجو برای یافتن ناهنجاری تنها در صورت وجود ریسک خطر در بعضی مادران و یا در صورت خواست خود مادر منطقی است و القای آن به همه زنان باردار با ریسک ناچیز عقلایی نیست.

حذف یا ممنوعیت غربالگری قرائتی غیر واقع از سوی گروه های صنفی است رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ادامه داد: نکته مهم،  لزوم عدم دخالت افراد و موسسات دارای تعارض منافع در امور سیاستگذاری است که مع الاسف اکنون جریان هایی خلاف این اصل، مشغول فعالیت گسترده هستند.

حقیقت این است که حذف یا ممنوعیت غربالگری قرائتی غیر واقع است که عمدتا از سوی گروه های صنفی و دارای تعارض منافع مطرح شد و چون هنوز متن اصلی قانون رسانه ای نشده بود محل موج سواری این افراد قرار گرفت.

آمار سقط جنین با غربالگری در ایران بسیار بیشتر از سایر کشورها است محمودی افزود: تاکید طرح جوانی جمعیت به ساماندهی و بازنگری دستورالعمل سقط درمانی است، چراکه در شرایط فعلی، اگر نوزادی با نقایص مادرزادی و بیماری های ژنتیکی به دنیا آید و مادر در دوران بارداری توسط پزشک به آزمایشات غربالگری ارجاع داده نشده باشد، پزشک توبیخ می شود.

از همین رو است که بعضا پزشکان بی توجه به دستورالعمل و شرایط ویژه برای غربالگری توصیه به غربالگری می کنند.

این در حالی است که آمار سقط جنین با غربالگری در ایران بسیار بیشتر از سایر کشورها است که متاسفانه بخشی از آن به غربالگری کاذب و سقط جنین های سالم باز می گردد.

وارد کردن فشار روانی به مادران باردار برای غربالگری و اخذ اثر انگشت از آنها در صورت ممانعت از انجام این کار  وی اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به برنامه کشوری غربالگری ناهنجاری های جنینی وزارت بهداشت، بهورزان و ماماهای فعال در خانه ها و مراکز بهداشت موظف شده اند که همه مادران باردار را برای انجام آزمایش و سونوگرافی مربوط به شناسایی سه ناهنجاری ژنتیکی (تریزومی 13 ، تریزومی 18 ، تریزومی 21 یا سندرم داون)  به مراکز تصویربرداری و آزمایشگاهی شهری بفرستند و در صورت عدم پذیرش و مخالفت مادر برای انجام این آزمایشات، از آنها بابت این موضوع امضا و اثرانگشت بگیرند.

رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین تصریح کرد: این امضا گرفتن در مقابل عدم انجام آزمایش غربالگری در واقع با ایجاد نگرانی از اینکه عدم انجام آزمایشات به معلولیت فرزند می انجامد، باعث ایجاد فشار روانی در خانواده ها و نهایتا اقدام به غربالگری شده است.

در این میان نیز همانطور که گفته شد آمار غربالگری کاذب و سقط جنین سالم در ایران آمار قابل توجهی است.

تریزومی های 13و 18 به جهت مغایرت با حیات و مرگ جنین پیش یا اندکی پس از تولد، موضوع مهم این برنامه نبوده و این برنامه در جستجوی مبتلایان به سندرم داون برای سقط آنها طراحی شده است.

محمودی همچنین این را هم گفت که ماماها و بهورزان هر سه ماه یک بار بابت مراقبت های دوران بارداری باید گزارشی ارائه دهند و بر اساس آن کارانه دریافت کنند.

از همین رو است که کارکنان نهایت تلاش خود را می کنند در خصوص تعداد افراد غربالگری شده کارنامه خوبی از خود ارائه دهند.

لزوم حضور سه فقیه در شورای تصویب دستورالعمل اجرایی سقط به جهت ماهیت فقهی مسئله وی با اشاره به ماده 56 طرح جوانی جمعیت تصریح کرد: مطابق با این ماده، پزشکی قانونی مکلف است دستورالعمل اجرایی سقط را در شورایی مرکب از رییس سازمان پزشکی قانونی به عنوان رییس شورا، سه فقیه مجتهد متجزی در علم پزشکی به تعیین رییس قوه قضاییه، سه متخصص مرتبط با معرفی وزیر بهداشت، یک متخصص پزشکی قانونی با معرفی رییس پزشکی قانونی، یک قاضی دیوان عالی کشور به پیشنهاد رییس قوه قضاییه و یک نماینده ناظر عضو کمیسیون بهداشت مجلس تدوین و تصویب کند.

مصوبات با حداکثر آراء و مشروط به رای موافق حداقل دو فقیه تصویب و پس از آن قانون سقط درمانی مصوب سال 84 نسخ می شود و در واقع مبنای سقط درمانی دستورالعمل مصوب شده قرار می گیرد.

محمودی معتقد است که حضور سه فقیه در این شورا از جهت ماهیت فقهی سقط جنین اهمیت بالایی دارد و نمی توان مساله را محدود به علم پزشکی دانست.

موارد مشمول سقط باید به کمیسیون سقط قانونی ارجاع شوند رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ادامه داد: پس از تصویب دستورالمعل اجرایی سقط، کمیسیون سقط قانونی مرکب از یک قاضی ویژه، یک پزشک متخصص متعهد و یک متخصص پزشک قانونی تشکیل می شود.

تمامی مراکز پزشکی قانونی مکلف اند موارد مشمول سقط را به این کمیسیون ارجاع دهند.

همچنین رای این کمیسیون قطعی است و اینگونه سقط درمانی موارد مشمول با نظر و رای قطعی اعضای این کمیسیون انجام می شود که می تواند آمار غربالگری کاذب و سقط جنین سالم را کاهش دهد.

ممنوعیت توزیع رایگان اقلام پیشگیری از بارداری دریافت داروهای هورمونی خاص تنها با نسخه پزشک به گفته وی، مطابق با این طرح همانند بسیاری از کشورهای دیگر، ارائه رایگان داروها و اقلام پیشگیری از بارداری در شبکه بهداشتی درمانی ممنوع است.

همچنین افرادی که با تشخیص پزشک نیازمند داروهای هورمونی خاص هستند تنها با ارائه نسخه پزشک می توانند داروهای ویژه بیماری های خاص دوران بارداری را از داروخانه مطابق دستورالعمل ها دریافت کنند.

طرح جوانی جمعیت خلاف سیاست های کلی سلامت نیست حضور نماینده وزارت بهداشت در جلسات محمودی در ارتباط با مطابقت این طرح با سیاست های کلی سلامت و جمعیت و همچنین موضوع تولیت وزارت بهداشت در امر سلامت گفت: این طرح در کمیسیون مشترکی مرکب از نمایندگان کمیسیون بهداشت، اجتماعی، فرهنگی و… مجلس به تصویب رسید.

حائز اهمیت است که اعضای کمیسیون بهداشت به فرآیند این طرح آگاه بودند و مشارکت فعالانه داشتند.

همچنین در تمام جلسات نماینده عالی وزارت بهداشت حضور داشت.

از نظر بنده به دلیل اینکه موضوع جمعیت مقوله ای استراتژیک و نیازمند تدبیر فوری و راهبردی از سوی نظام و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است می تواند بعنوان موضوع خاص لاحق، مخصص موضوع عام سابق (سلامت) باشد و در عین اینکه با آن در نظام علی (علت و معلول) متقابل مرتبط است، بنابراین طرح خلاف سیاست های کلی سلامت نیست.

رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان تصریح کرد: در ضمن، نظارت کلان و ارزیابی و سیاستگذاری راهبردی توسط ستاد عالی جمعیت و خانواده که ناشی از قوانین مجلس و سیاست ها و ضوابط کلان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی (راهبرد کلان 11 نقشه جامع علمی کشور و راهبرد کلان 3 و 4 نقشه مهندسی فرهنگی) است، نافی متولی بودن و فرایند سیاستگذاری اجرایی وزارت بهداشت نیست.

البته باید دید شورای محترم نگهبان نسبت به آن چه نظری دارد.

همچنین باید منتظر نظارت بر تطبیق یا عدم انطباق طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با سیاست های کلی نظام از سوی هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص باشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: غربالگری - شورای عالی انقلاب - جمعیت - جوانی - دستورالعمل - شورای عالی - شورای - دستور - مطالعات - خانواده - بازنگری - کمیسیون مشترک - مجلس - انقلاب - پزشکی قانونی - حمایت - سیاست - کمیته - عالی - رییس - پایش - سقط جنین - در ایران - ممنوعیت - کمیسیون - گفت وگو - قانونی - محمودی - جهانی - نزدیک

آخرین اخبار سرویس:
5 نفر از رد صلاحیت شدگان شورا تایید شدند

رسانه ها نسبت به آگاه سازی مردم و ترویج رفتار متناسب در ایام کرونا همکاری کنند

تحفه شیرین اردیبهشت در بجنورد

تشکیل هیئت دولت در ستاد انتخابات/ بُغض های خالق وضع موجود!

شوخی شریعتمداری با شورای نگهبان: رد صلاحیتم کنند، بیمه همه شان را قطع می کنم! + فیلم

پایان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری / ثبت نام 592 داوطلب

کنایه محمود صادقی به حضور پررنگ برخی کاندیداها در تلگرام و توییتر

تعداد داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به 592 نفر رسید

ثبت نام 592 نفر برای انتخابات ریاست جمهوری

بت نام 592 نفر داوطلب در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

شناسایی و برخورد قضایی با عوامل ضرب و شتم دستفروش ری

فرماندار : احزاب سیاسی زنان در شهرستان کرج تشکیل شود

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان پایانه های فروشگاهی در یاس ارغوانی در قم

برگزاری جشن ازدواج آسان 20 زوج جوان در فهرج

استخدام گرافیست در آژانس تبلیغاتی عاج در تهران

592 نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند

لاریجانی بمب را منفجر کرد، عارف خداحافظی کرد، رییسی مستقل آمد

ایراد شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز چیست؟

چهره های سرشناسی که در روز پنجم ثبت نام کردند

چهره ها و شعارهای داوطلبان ریاست جمهوری

زاکانی: مسببان وضع فعلی طلبکارانه به صحنه آمده اند/ سودای دولت سوم روحانی را دارند

کنایه محمود صادقی به حضور کاندیداهای ریاست جمهوری در فضای مجازی

استخدام حسابدار جهت شرکت حسابداری

نظافتچی ساده

استخدام آبدارچی در گروه معماری فرتاک در تهران

کشور را با نمایش نمی توان اداره کرد

پایان ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

حق شناس: از ایجاد فضای اطلاعاتی و امنیتی و انسدادهای سیاسی بپرهیزیم

شهید خراسانی مقدم از نخبگان برجسته عرصه جهاد و شهادت بود

592 نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند

اعلام زمان بندی تبلیغات برای انتخابات 1400

اقدام عجیب رییسی؛ ثبت نام با کارت ملی قدیمی+ عکس

آمریکا با دموکراسی ایرانی مخالف و دشمن است

واکنش شهرداری تبریز به فیلم جمع آوری سگ های ولگرد؛ نمی توانیم در برابر امنیت شهروندان بی تفاوت باشیم

چند نفر برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 ثبت نام کردند؟

592 نفر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند

روز پنجم ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

سخنان صریح ضرغامی: من روحانی نیستم/ امروز مردم در تامین گوشت، مرغ و روغن شان مانده اند

دیدار بیش از 18 هزار نفر با مسئولین عالی قضایی یزد سال گذشته

کتاب نوبت یعنی بعدی به چشم انتظاری مادران شهدا می پردازد

لزوم شکل گیری سازمان مسئولیت های اجتماعی در کرمان

جشنواره عدلیه و رسانه یزد تا 15 خرداد ادامه دارد

فعالیت رستوران ها و آرایشگاه ها با ظرفیت محدود در استان قزوین آزاد شد

محمد جواد حق شناس در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

دادستان قزوین: با برگزارکنندگان عروسی در باغات برخورد قضایی می شود

امروز چاره ای جز اصلاحات اقتصادی ندارد

اسامی نامردهای شناخته شده انتخابات ریاست جمهوری + سوابق

ضرغامی: سفرای ما باید مروج سیاست خنثی سازی تحریم باشند

پایان تصویربرداری مستند «بچه های محله شیرآباد» پس از 4 سال

جلیلی: هشت سال گذشته به خوبی نشان داد؛ کشور را با نمایش نمی توان اداره کرد

مردم با انتخاب هوشمندانه و حضور پرشور در انتخابات راه شهیدان را ادامه دهند

هلال احمر در ترویج فرهنگ اهدای خون، نقش مهمی دارد

کنایه فتاح به کدام نامزد بود؟

اطلاعیه ویژه آزمون الکترونیکی 159 تا 166 تولیمو صادر شد

معرفی 45 داوطلب مطرح انتخابات ریاست جمهوری + تصاویر

وحدت بخشی، امیدآفرینی و قانون گرایی؛ ضرورت های رقابت های انتخاباتی

تلاش وزارت نیرو برای اصلاح ساختار آب کشور

کنایه رییسی به لاریجانی: بانیان و شرکای وضع موجود نمی توانند تغییر دهنده اوضاع باشند

تأیید 5 نفر از رد صلاحیت شدگان شورا

ارتقای جایگاه ایران در منطقه برای ما مهم است

چهره ها و شعارهای داوطلبان ریاست جمهوری+ جدول

چهره های سرشناسی که در انتخابات ثبت نام کردند

سعید جلیلی: امیدواریم آن تکرارهای قبل تکرار نشود

ادمین مجرب و باسابقه فروش در اینستاگرام

زهرا شجاعی: حضورم در انتخابات نه نمادین، نه تشریفاتی و نه از سر قدرت طلبی است

تلاش برای اصلاح ساختار آب کشور

بازاریاب خانم باانگیزه

چه بلایی سر دارایی های رمزارزی مردم می آید؟

استخدام طراح حرفه ای ناخن

پادکست | فردوسی نبود ایرانیان به پارسی سخن نمی گفتند | گفت و گو با میرجلال الدین کزازی

همکار خانم جهت تولیدی کفش زنانه

استخدام حسابدار در تبریز و حومه

جمع بندی ثبت نام از داوطلبان

استخدام مشاور خانم جهت مشاوره تلفنی حقوقی و ثبتی در تهران

گزارش خبرگزاری فرانسه از آخرین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در ایران

فرصت چهار روزه به داوطلبان رد صلاحیت شده شورای شهر در بوشهر برای اعتراض

شش هزار و 700 اصله درخت بلوط در «کهمان » سلسله از بین رفته است

فراخوان شاسی بلند محبوب میتسوبیشی در روسیه

شهید خراسانی مقدم از نخبگان برجسته عرصه جهاد و شهادت بود

شناسایی و برخورد قضایی با عوامل ضرب و شتم دستفروش ری آغاز شد

رسول منتجب نیا در انتخابات 1400 ثبت نام کرد + سوابق

انتصاب مدیران جدید در بانک ایران زمین

خبرنگاران در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گیرند

پرویز فتاح از حضور در انتخابات انصراف داد

آغاز شناسایی و برخورد قضایی با عوامل ضرب و شتم دستفروش ری

عدم توجه به جایگاه فقهی در طرح ارائه شده بانک مرکزی به مجلس

اسامی 5 نفر از رد صلاحیت شدگان شورا که تایید شد

ثبت نام 592 داوطلب در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

تایید 5 نفر از رد صلاحیت شدگان شورا

ویدئو / سعید جلیلی: امیدواریم تجربه تلخ هشت سال اخیر تکرار نشود

ثبت نام 592 نفر داوطلب در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

ایراد شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز چیست؟

ثبت نام 592 نفر برای انتخابات ریاست جمهوری 1400

592 نفر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند

مثلث انتخاباتی

خبرنگاران در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گیرند

استخدام مسئول اداری خانم در شرکت آرمان توربین شریف در قم

19 کاندیدای شاخص روز آخر انتخابات ریاست جمهوری را بشناسید

درهای ستاد انتخابات کشور بسته شد

مذاکرات وین امروز و فردا نیز ادامه دارد

هدف غربالگریها در ایران سقط جنین است؟/اظهارات یک مسئول درباره آمارهای پزشکی قانونی

هدف غربالگریها در ایران سقط جنین است؟/اظهارات یک مسئول درباره آمارهای پزشکی قانونی