مطالب مرتبط:
افزایش سه برابری بودجه تملک دارایی های سرمایه ای استان قزوین در سال 1400
معاون وزیر بهداشت: افزایش بودجه وزارت بهداشت در سال 1400 مطلوب است
افزایش 42.5 درصدی تعرفه های خدمات درمان اعتیاد دربخش خصوصی/رضایت دولتی ها به افزایش 28.5 درصدی
افزایش 42.5 درصدی تعرفه های خدمات درمان اعتیاد دربخش خصوصی/رضایت دولتی ها به افزایش 28.5 درصدی
نتایج مرحله اول المپیادهای علمی دانش آموزی سال 1400 اعلام شد
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 03:102021-04-20اقتصادي

افزایش 2.5 تا 5 برابری تعرفه درمان در سال 1400


اگر تورم عمومی سال جاری آنگونه که ارزیابی شده در سطح 32 درصد باشد، میزانِ تورم بخش درمان، چیزی در حدود 60 درصد است.

افزایش تعرفه های درمان بازهم مدت زمان دسترسی به خدمات درمانی را برای فقرا افزایش می دهد.

- در همین حال، از آنجا که کاهش قدرت خرید مردم در حوزه درمان ملموس است، در سال جاری سهم سرانه ی درمان از تولید ناخالص داخلی، چند پله ی دیگر کاهش می یابد.

با اینکه در بسیار از کشورها تورم حوزه درمان بیشتر از سطح تورم عمومی است اما در ایران به دلیل بالا بودن نرخ تورم عمومی، تورم حوزه ی درمان بسیار بیشتر و به 1.

5 تا 2 برابر این میزان می رسد.

در نتیجه اگر تورم عمومی سال جاری آنگونه که ارزیابی شده در سطح 32 درصد باشد، میزانِ تورم بخش درمان، چیزی در حدود 60 درصد است؛ البته میزان تورم سال 1400، تا 40 درصد هم برآورده می شود، که در نتیجه تورم بخش درمان به 80 درصد هم می رسد.

میزان تعرفه های درمان ارتباط مستقیمی با میزان تورم موجود در ارائه ی خدمات دارد.

در سال های 96، 97 و 98 میزان رشد تعرفه ها سالی 5 تا 10 درصد بود اما در حال حاضر با یک جهش بزرگ در تعرفه ها مواجه هستیم.

برابر اعلام سجاد رضوی، رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، تعرفه خدمات درمانی در سال 1400، 28.

5 درصد افزایش پیدا کرده است؛ به عبارتی بین 2.

5 تا 5 برابر میانگین سال های گذشته.

این در حالی است که شاهد دامنه دار شدن کاهش سرانه ی درمان نسبت به تولید ناخالص داخلی (GDP) هستیم.

بر اساس پژوهشی که در دانشگاه علوم پزشکی قزوین پیرامون رابطه ی سهم هزینه های سلامت از تولید ناخالص داخلی با سلامت زنان در حوزه کشورهای مدیترانه شرقی صورت گرفته، صرف هزینه های کلان و سرمایه گذاری بیشتر در عرصه خدمات بهداشتی درمانی، همیشه به معنی بالا بودن بازده و اثربخشی برنامه نیست.

محققان این پژوهش نتیجه گیری کرده اند، تامین مالی سلامت در حد و اندازه های متوسط جهانی با حرکت به سمت افزایش تامین هزینه ها از طریق بودجه عمومی و ویژه کردن نگاه های سیاستگذاران و متولیان نظام سلامت کشورها، به نقاط عطف سلامت جامعه ضروری است.

با این حال دولت های نهم و دهم پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت، بخش اعظم تمرکز خود را بر روی توسعه ی امکانات درمانی گذاشتند و مدیریت هزینه ها و افزایش قابل ملاحظه یارانه های پنهان بخش درمان برای پوشش تورم مورد توجه قرار نگرفت.

در نتیجه امروز شاهد تخلیه ی تورم سنگین در تعرفه های درمان هستیم.

با این حال از نظر رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، تعرفه ها افزایش چندانی نداشته اند و این 28.

5 درصد افزایش هم متناسب با هزینه ها بالا رفته است؛ تعرفه هایی که در اجزای مختلف مانند ویزیت، جزء فنی، جزء حرفه ای، هتلینگ، دارو و دندان پزشکی قرار می گیرند.

میزان افزایش تعرفه های درمان در 1400بر این اساس در سال 1400 میزان پرداخت از جیب مردم در بخش دولتی، برای خدمات سرپایی و بستری موقت، 30 درصد بوده و پرداخت از جیب برای خدمات بستری در بخش دولتی شهری 10 درصد و در روستایی 5 درصد خواهد بود.

در همین حال رشد تعرفه ویزیت در سال 1400، با احتساب اجرای نسخه نویسی الکترونیکی در بخش دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و خیریه 30 درصد است اما تعرفه ویزیت بدون اجرای نسخه نویسی الکترونیکی در تمام این بخش ها 10 درصد محاسبه خواهد شد.

هدف از کمتر محاسبه شدن افزایش تعرفه بر روی ویزیت این است که پزشکان به استفاده از این خدمت ترغیب شوند.

برای نمونه به گفته ی سجاد رضوی، تعرفه ویزیت پزشکی عمومی در بخش دولتی در صورت اجرای نسخه الکترونیک 194 هزار ریال است، اما بدون نسخه الکترونیک 164 هزار ریال است.

به زعم مقام های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی بیمه سلامت، با 2 نرخی شدن تعرفه ها-بر اساس صدور نسخ الکترونیک- پزشکان بیشتری به استفاده از نسخ الکترونیک تشویق و طومار زیرمیزی بگیری و تحمیل تعرفه های پنهان به مصرف کنندگان کم درآمد که بیشتر شامل کارگران شهرنشین و روستانشین و صاحبان مشاغل موقت و غیررسمی می شوند، بسته شود اما همزمان این نگرانی هم وجود دارد که تعرفه های پنهان بازهم بر فضای اقتصاد درمان حاکمیت کنند.

نارضایتی همیشگی پزشکان از میزان افزایش تعرفهرییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، موضوع را این چنین شرح میَ دهد: انتظار داریم که بحث زیرمیزی اتفاق نیفتد.

وقتی دولت قبول کرد که تعرفه 28.

5 درصد افزایش یابد، دیگر ما تغییر قیمت پنهانی نباید داشته باشیم .

اینکه دولت واقعا با افزایش 30 درصدی ویزیت پزشکان و 28.

5 درصدی کل تعرفه ها، می تواند جیب پزشکان را راضی نگه دارد، مورد تردید قرار دارد؛ البته در فحوای کلام رضوی هم نوعی نگرانی از نارضایتی پزشکان به چشم می خورد.

این در شرایطی است که تعرفه های درمان، هیچگاه مقبول پزشکان واقع نشده اند و آنها به دنبال وقوع انقلاب در این حوزه هستند؛ به یاد داریم که سال 98 پزشکان در محل سازمان نظام پزشکی برای افزایش 40 درصدی تعرفه ها تحصن کردند و گفتند: اگر تعرفه ها اصلاح نشود در قالب هزینه فنی و خدمات بدون آنکه کسی متوجه شود، از مردم پول دریافت می کنیم.

گروه های مخالف پزشکان اما با اشاره به افزایش ناگهانی ضریب تعرفه خدمات پزشکی پس از آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت، تاکید می کنند قیمت خدمات درمانی در همان برهه 2.

2 برابر شد و مجموع دستمزد پرداختی به پزشکان هم در سال 95 نیز نسبت به سال 92، 3.

5 برابر شد.

بر اساس ارزیابی هایی که از آثار طرح تحول نظام سلامت انجام شده، در سال های 93 و 94 در مجموع، 300 درصد بر روی تعرفه های خدمات درمانی قرار گرفت تا جایی که کارشناسان بیمه و درمان به این نتیجه رسیدند که افزایش تعرفه ها تا 10 سال دیگر کار بیهوده ای است؛ چراکه پزشکان برای این مدت، افزایش تعرفه های خود را پیش پیش دریافت کرده اند و منطقی نیست که از جیب مردم جییب آنها را پر کرد.

همان زمان یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر ما تعرفه های خدمات درمانی و ویزیت پزشکان را 100 درصد افزایش دهیم، این پول در واقع از جیب مردم می رود.

وقتی درآمد مردم کاهش پیدا کرده و درآمد کسانی که حقوق بگیر هستند، 11 درصد افزایش پیدا کرده ولی از آن طرف هزینه ها 41 تا 51 درصد و در برخی موارد بیشتر افزایش یافته؛ این با چه منطقی جور درمی آید که پزشکان انتظار افزایش بالای تعرفه های خدمات درمانی و ویزیت خود را داشته باشند.

آثار افزایش شکاف درآمدی در حوزه درمانبا این حساب در ایران نظام برنامه ریزی اقتصاد سلامت، با قواعدی نوشته شده، که منافع پزشکان را ممکن می کند و به توزیع نابرابر درآمدها می انجامد؛ به نحوی که یکی از دلایل افزایش شاخص ضریب جینی به عنوان نشانگر افزایش نابرابری درآمدی، افزایش تعرفه های پزشکی است؛ واقعیتی که نچندان به چشم آمده و نه هیچ اقدامی برای رفع آن اقدامی شده است.

عمق فاجعه آنجا مشخص می شود که سالانه حدود 80 هزار میلیارد تومان در حوزه درمان هزینه می شود اما گزارش مجلس دهم حاکی از این بود که یک فساد 50 هزار میلیارد تومان در حوزه پزشکی شکل گرفته است.

بدین ترتیب اقلیتی از افزایش تعرفه ها منتفع شده اند اما باقی مردم از جمله کارگران که در برابر این شکاف درآمدی گسترده هاج و واج مانده اند، تنها باید سهم بیشتری از هزینه های درمان را بپردازند و هر روز فقیرتر از سال قبل شوند.

در این میان برای روشن شدن ابعاد اقتصادی و اجتماعی افزایش سهم هزینه های درمان بر سفره کارگران، باید سهم آن را از هزینه های سبد معیشت کارگران استخراج کنیم اما به گفته فرامرز توفیقی (رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) آثار این مورد شفاف نیست و نمی توان ارزیابی قطعی از آن داشت.

سهم درمان به صورت مستقل قابل محاسبه نیستوی در این مورد، گفت: به دلیل اینکه ارتباط مستقیمی بین تعرفه های درمان با محاسبات سبد معیشت وجود ندارد، نمی توانیم سهم درمان را مستقل محاسبه کنیم.

باید توجه داشته باشید که اختلافی ناشی از تاثیر بیمه ها بر تعرفه های درمانی با اختلاف ناشی از محاسبه تعرفه به صورت آزاد، خیلی زیاد است.

فرض بگیریم که یک تست قند خون بدهید که بیمه باید 10 هزار تومان از هزینه ی آن را متقبل شود اما تعرفه ی آزاد آن 18 هزار تومان است.

حالا ممکن است که بیمه بگوید من از آن 10 هزار تومان A درصد را پرداخت می کنم.

با این حساب، شما باید هم مابه التفاوت ناشی از فرانشیز را پرداخت کنید و هم مابه التفاوت تعرفه آزاد با تعرفه مورد قبول بیمه.

اینکه زمانی می گفتند بیمه ها باید 75 درصد هزینه های درمان را بپردازند، دیگر مصداق ندارد.

وی افزود: در نتیجه تا زمانی که آمار دقیق و اصولی در مورد هزینه های درمان در تمام حوزه های مصرف به تفکیک اعلام نشود، نمی توانیم متوجه شویم که چند درصد از هزینه های سبد معیشت به این حوزه اختصاص می یابد.

هر زمان تکلیف ارقام پرداخت از جیب مردم با در نظر گرفتن سهم شرکت بیمه، مشخص شد، آنگاه می توانیم میزان تاثیر تکانه هایی ناشی از افزایش تعرفه ها بر سبد معیشت را هم مشخص کنیم.

تا زمانی که یک نظام یکپارچه در زمینه تعرفه گذاری نداشته باشیم، من بیمه گذار هیچگاه مرزِ تعهدات و تکالیف شرکت بیمه را متوجه نمی شوم.

رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور تصریح کرد: در این شرایط، آن کارگر که 30 درصد از دستمزدش (7 درصد سهم کارگر و 23 درصد سهم کارفرما) پای بیمه تامین اجتماعی می رود که 9 درصد آن به حساب درمان می نشیند، نگران می شود.

از طرفی در حوزه بازنشستگی هم تعهدات تامین اجتماعی محدود تعریف می شود.

پیش از عید حدود 1 میلیون تومان به عنوان علی الحساب متناسب سازی مرحله دوم به حساب بازنشسته واریز می کنند، اما پس از عید سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که این مبلغ را بلاعوض پرداخت کرده و در متناسب سازی لحاظ نمی شود.

تعهدات بیمه ها باید مشخص باشندتوفیقی با بیان اینکه تعهدات بیمه ای تامین اجتماعی در حوزه درمان هم باید مشخص شود، گفت: زمانی که به یک مرکز ملکی تامین اجتماعی مراجعه می کنید، به جای اینکه پس از وارد کردن یک شماره ملی، با احترام خدمات بگیرید، از شما می پرسند: بیمه تکمیلی دارید یا نه؟ اگر دارید به فلان قسمت مراجعه کنید، و تاییدیه آن را بگیرید تا بستری شوید.

مادامی که این مشکلات وجود دارند، احصاء سهم درمان از هزینه های سبد معیشت ممکن نیست.

متاسفانه بیش از 18 سال است که تامین اجتماعی از تعهداتش بیرون آمده است؛ مثال آن این است: زمانی که قبض هزینه یک خدمت درمانی را دریافت می کنید، می بینید که اگر تعرفه اش در بخش خصوصی 50 هزار تومان است، 39 هزار تومان سهم بیمه شده و 11 هزار تومان سهم بیمه است؛ در صورتی که باید 25 درصد را بیمه شده و 75 درصد آن را بیمه پرداخت کند.

در این میان، افزایش تعرفه ها برای جلوگیری از تحمیل هزینه های دیگر توسط پزشکان به مردم، قابل توجیه نیست.

رییس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار، در این مورد، گفت: هر مبلغی که پزشک دریافت می کند؛ حالا تحت هر عنوانی، به گونه ای مواجه جلوه داده می شود.

از آنجا که سیستم درمان ایران، تعرفه های آشکار و پنهان را باب کرده است، چیزی به نام زیرمیزی وجود ندارد.

همین حالا یک پزشک بیمارستان دولتی یا تامین اجتماعی به جای پذیرش بیمار و ارائه کامل خدمات در همین بخش ها، او را به بیمارستان خصوصی معرفی می کند؛ به این بهانه که آنجا خدمات بهتری ارائه می شود و پزشک متخصص خودش عمل جراحی را انجام می دهد و حواسش به همه چیز هست.

اینگونه پزشک، بیمار را برای درآمدزایی بیشتر، به سمت خود سوق می دهد.

متاسفانه وزارت بهداشت نتواست جلوی این اقدامات را بگیرد.

به همین دلیل فساد عظیمی در بخش پزشکی شکل گرفته است.

وی افزود: اگر فساد نهادینه نشده بود، امروز تورم حوزه ی درمان این چنین با ما بازی نمی کرد.

نظیر این فساد را در حوزه ی مسکن هم می بینیم.

می بینیم که اطلاعات ملکی مسئولان اعلام نمی شود و قوانین من درآوردی در این حوزه وجود دارد.

در حال حاضر مجری قانون و پیگیری کننده ی قانون نداریم.

مجلس به جای اینکه نظارت کند و فساد را به بند بکشد، به مسائل دیگری وارد می شود.

در حالی که امروز مسئله من توجه به وضعیت درمان دندانم یا هزینه های دیگر است.

امروز خدمت گرفتن از دندان پزشک به یک کالای لوکس تبدیل شده است دیگر دندان را به عنوان یکی از اصول اولیه زندگی نمی شناسند؛ چراکه بیمه پایه به شدت در آن محدود شده است.

بیمه گر پایه دیگر تعهداتش را در حوزه دندان به عهده نمی گیرد.

اشاره ی توفیقی به اهمیت درمان دندان، از این جهت واجد اهمیت است که در سال 1400 حدود 30 تا 35 درصد به تعرفه های این بخش اضافه شده است.

بدین ترتیب بخش اعظم هزینه های درمان در سال 1400 بر دوش تورم سوار شده و بر سفره فقرا فرود می آید.

در این میان دهان و دندان بیشترین سهم را از هزینه ها دارد.

در کل افزایش تعرفه های درمان بازهم مدت زمانی دسترسی به خدمات درمانی را برای فقرا افزایش می دهد.

در همین حال، از آنجا که کاهش قدرت خرید مردم در حوزه درمان ملموس است و از آنجا که هرساله بر اساس تغییرات شاخص های اقتصادی به طور متوسط 20 تا 30 درصد از سطح قدرت خرید مزد تعیین شده برای کارگران در ابتدای سال، کاسته می شود، در سال جاری هم سهم سرانه ی درمان از تولید ناخالص داخلی، چند پله ی دیگر کاهش می یابد.

باید در نظر داشت مادامی که تیغ تورم بر هر جایی مماس می شود، دست جماعتی را بریده باید دید؛ حالا چه در حوزه درمان و چه در حوزه مسکن.


کلید واژه ها: درمان - تورم - میزان - درصد - عمومی - افزایش - تعرفه - ارزیابی - قدرت خرید مردم - حوزه - خدمات درمانی - افزایش تعرفه - سال 1400 - برابر - قدرت خرید - کاهش - حدود - در ایران - نرخ تورم - مدت زمان - دسترسی - درمانی - برابری - کشورها - ارتباط - تولید - ملموس - سرانه - ایران - خدمات

آخرین اخبار سرویس:
جزییات میزان افزایش مستمری حداقل بگیران و سایر سطوح در 1400/ آغاز مذکرات دائمی شدن احکام متناسب سازی در تامین اجتماعی

رییس بانک مرکزی: شخصاً به روند مذاکرات امیدوارم

تعیین نصاب معاملات در سال 1400/ موافقت دولت با واردات کالا از بازارچه های مرزی در استان سیستان و بلوچستان

بازسازی مخزن آب 200 متر مکعبی روستای ازونبلاغ در فریدن

پایان اردیبهشت، آخرین مهلت ثبت نام الکترونیک سیلندر گاز مایع

شروع عملیات اجرایی دهکده صنعتی خرم آباد

حضور مقاماتی از بانک مرکزی ایران در مذاکرات وین

جزییات عرضه اولیه فگستر در  فرابورس

موافقت دولت با واردات کالا از بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان

عرضه اولیه فگستر چهارشنبه می آید

ایران خواستار رفع تضمین شده تحریم ها بانکی است

قیمت مسکن، اجاره بها، زمین و خودرو در آگهی های آنلاین امروز 19 اردیبهشت 1400

هفت تپه آزاد شد اما با انبار های خالی!

اس دبلیو ام X3؛ شاسی بلند چینیِ تازه وارد چه ویژگی هایی دارد؟

موافقت دولت با واردات کالا از بازارچه های مرزی در استان سیستان و بلوچستان

نهاده های ساختمانی در سال 99 چقدر گران شدند؟

شمارش معکوس برای کاهش بیشتر قیمت خودرو

عکس/ واکسیناسیون خودرویی کووید - 19

دادگستری ضامن درخواست سود بالای بانکی نیست

آغاز خرید تضمینی دام زنده عشایر

فرماندار: تامین آب شرب کرمانشاه در اولویت شرکت آبفا قرار گیرد

شهربانو منصوریان زیر تیغ عمل جراحی رفت

آغاز فعالیت مجدد مشاغل گروه 2 از دیروز

بسته سبد غذایی به مناسبت هفته هلال احمر در تفتان توزیع شد

مشاغل گروه یک و 2 در پیشوا مجاز به فعالیت هستند

ایجاد صنایع تبدیلی در همدان

جنس را با روی خوش دست مشتری بدهید

بسته سبد غذایی به مناسبت هفته هلال احمر در تفتان توزیع شد

طعم گیلاس الموت زیر دندان بازار + فیلم

اولویت «جهش تولید مسکن» با مناطق محروم باشد

پیش بینی قیمت سکه و طلا فردا دوشنبه 20 اردیبهشت

زوجین زیر 25 سال تسهیلات 100 میلیون تومانی ازدواج می گیرند

پیش بینی خرید 8 میلیون تن گندم از کشاورزان

ویدئو/ شادی کارگران؛ هفت تپه آزاد شد

پیش بینی بورس 20 اردیبهشت 1400

مشاغل گروه یک و 2 در پیشوا مجاز به فعالیت هستند

تازه ترین تصمیمات دولت: از تعیین نصاب معاملات در سال 1400 تا موافقت واردات کالا از بازارچه های مرزی در سیستان و بلوچستان

گزارش بورس 19 اردیبهشت 1400 / بازاری خونین

همتی: ایران خواستار رفع قطعی تحریم ها علیه صنعت بانکداری است

رییس بانک مرکزی: شخصاً به روند مذاکرات امیدوارم

کلاهبرداری از طریق تعویض کارت های عابر بانک در فارس

337 باشگاه ورزشی استان سمنان تسهیلات حمایتی دوران کرونا دریافت کردند

افزایش حوزه های امتحانی پایه های تحصیلی

موافقت وزارت صمت با راه اندازی کارخانه فولاد در اردبیل/1200 نفر صاحب شغل می شوند

حضور مقاماتی از بانک مرکزی در مذاکرات وین

اخبار کوتاه 19 اردیبهشت

رونمایی از نسخه جدید موبایل بانک سینا با امکان ثبت، تایید و انتقال چک های صیادی

برکناری مدیرعامل پارس جنوبی

قسط یازدهم وام کرونا از یارانه اردیبهشت ماه کسر خواهد شد

همتی: ایران خواستار رفع قطعی تحریم ها علیه صنعت بانکداری است

همتی: به مذاکرات امیدوارم

رییس بانک مرکزی: شخصاً به روند مذاکرات امیدوارم

بررسی موانع 10 طرح تولیدی در چهارمحال و بختیاری

بازپس گیری فضاهای عمومی برای شهروندان

گرانی های بازار به دلیل تحریم ها نیست ناشی از سوء مدیریت است

صادرکنندگان فعال صنایع پلیمری شناسایی می شوند

چگونه کریپتوکارنسی ها بانک مرکزی آمریکا را نابود می کنند؟

راغفر: اولویت «جهش تولید مسکن» با مناطق محروم باشد

همتی:ایران خواستار رفع قطعی تحریم ها علیه صنعت بانکداری است

زمان عرضه اولیه «فگستر» در بورس + جزییات

پرداخت 999میلیارد ریال کمک ودیعه اجاره مسکن در آذربایجان غربی

لزوم رفع تحریم ها علیه بانک مرکزی/ ما به روش خود کار راستی آزمایی را انجام می دهیم

زوجین زیر 25 سال وام 100 میلیون تومانی ازدواج می گیرند

چه کسانی مشمول سهام جایزه می شوند؟

بیش از 4 میلیون تن کالای اساسی در گمرک دپو شده است

وقتی که چراغهای خاموش صنعت روشن می شود...

صادرکنندگان فعال صنایع پلیمری شناسایی می شوند

98 طرح پژوهشی کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد اجرا شد 

قیمت مرغ همچنان پر می کشد

زوجین زیر 25 سال تسهیلات 100 میلیون تومانی ازدواج می گیرند

صدور پروانه الکترونیک ساختمان در اردیبهشت نهایی می شود

هر گونه تردد خودرو با پلاک غیر بومی ممنوع است/سفر به همدان در ایام تعطیلات فطر ممنوع است

سکوت در دل تولید/صنعت نیمه تعطیل ایلام را دریابیم

نظر همتی درباره مذاکرات: خوش بین هستم

همتی: ایران خواستار رفع قطعی تحریم ها علیه صنعت بانکداری است

محکومیت 62 میلیاردی شرکت تولیدی مشتقات نفتی در یزد

از سرگیری فعالیت شرکت صدر فولاد لرستان

20 هزار و 246 میلیارد ریال طرح سرمایه گذاری در ارس افتتاح می شود

کشت گیاه مورینگا برای نخستین بار در فیروزآباد/ پیش بینی تولید 2700 تن کلزا

رتبه بندی معلمان در سال 1400 اجرایی می شود؟

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 20 اردیبهشت

6 واحد تولیدی ماهیان زینتی در خراسان شمالی فعال است

فیلم| جشن آزادی هفت تپه

واگذاری 74 قطعه زمین به واحدهای صنعتی و خدماتی در شهرک صنعتی اسکو/فاز دوم شهرک صنعتی با 106 هکتار کلنگ زنی می شود

20 واحد تولیدی همدان به چرخه تولید برگشت

دامنه نوسان بورس متقارن می شود؟

ایران در مذاکرات هسته ای خواستار رفع تضمین شده تحریم ها علیه صنعت بانکداری است

کشف 17دستگاه استخراج ارز دیجیتال در کاشمر

رییسی: دادگستری ضامن درخواست سود بالای بانک ها از تولیدکننده نیست

فرماندار: محدودیت های کرونایی در نهاوند تشدید می شود

یارانه نقدی ماهانه خانوارها چه روزی واریز می شود؟

هیات دولت نصاب معاملات در سال 1400 را تعیین کرد

اولویت بندی ظرفیت های بخش کشاورزی برای بهره وری بهتر

رییسی: حمایت از تولید لازمه توسعه اقتصادی است

ایران خواستار رفع قطعی تحریم ها علیه صنعت بانکداری است

قیمت هر کیلو برنج در بازار چند؟

اجرای 5 برنامه ملی کشاورزی و 5 هزار میلیارد ارزش افزوده

اولویت بندی ظرفیت های بخش کشاورزی استان برای بهره وری بهتر

رییسی: دادگستری ضامن درخواست سود بالای بانک ها از تولیدکننده نیست

چهارهزار معتاد متجاهر درخراسان رضوی تا پایان تابستان جمع آوری می شوند

افزایش 2.5 تا 5 برابری تعرفه درمان در سال 1400

افزایش 2.5 تا 5 برابری تعرفه درمان در سال 1400