موضوعات داغ: - واكسيناسيون - افزايش حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - ليگ قهرمانان آسيا - تامين اجتماعي - قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - فوتبال ايران - مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا - صادق عدالت اكبري - سردار يزداني - پيشگيري از خودكشي - مارپيچ - نانو نقره - شهرهاي مازندران - گل زينتي - جزيره خصوصي - بيمارستان سينا - مبارزه با فساد - علم و صنعت - فيلم سينمايي «چهل و هفت» - كاخ ثابت پاسال

مطالب مرتبط:
شرکت در میهمانی عامل اصلی 32 درصد ابتلاء به کرونا در قزوین است
عامل موفقیت پرسپولیس از زبان یحیی گل محمدی
پیام تسلیت مدیر عامل سیمیدکو در پی شهادت سردار حجازی
گرشاسبی مدیر عامل سابق پرسپولیس کرونا گرفت
تعیین بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات طرح نوسازی مسکن
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 06:202021-04-20سياسي

پنج عامل اصلی گرایش افراد به سمت فرقه های انحرافی


توسعه فرقه گرایی در جامعه ایران با هر انگیزه و هدفی، یکی از مهم ترین آسیب هایی است که فرهنگ اسلامی-ایرانی را تهدید می کند و غفلت از این مسئله می تواند نتایج جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

- توسعه فرقه گرایی در جامعه ایران با هر انگیزه و هدفی، یکی از مهم ترین آسیب هایی است که فرهنگ اسلامی-ایرانی را تهدید می کند و غفلت از این مسئله می تواند نتایج جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

خبرگزاری مهر"، گروه دین و آیین، مصطفی شاکری: امروزه توسعه دامنه ابعاد مادی در زندگی جوامع مدرن انسان زمانه ما، نتوانسته از میزان احساس نیاز ریشه دار و همیشگی او به دین و معنویت خواهی بکاهد و اکنون چند دهه ای است که به اقتضای بازار گرم تقاضای معنویت جویی، طرح مباحث عرفانی و معنوی به شدّت گسترش پیدا کرده است و سبب ظهور فرقه ها و عرفان های کاذب و سکولار شده است.

این در حالی است که در دنیای کنونی، هرروزه بر قدرت فرقه ها یا کیش ها افزوده می شود.

در جامعه ما نیز، به رغم محدودیت های فرهنگی، مذهبی و سیاسی در رابطه با فعالیت فرقه ها، آنها به طور خزنده و خاموش در لایه های پنهان جامعه در حال فعالیت هستند.

بر این اساس می توان ادعا کرد توسعه فرقه گرایی در جامعه ایران با هر انگیزه و هدفی، یکی از مهم ترین آسیب هایی است که فرهنگ اسلامی و ایرانی ما را تهدید می کند و غفلت از این مسئله می تواند نتایج جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

بی گمان اولین قدم برای علاج این آسیب، شناخت صحیح و واقع گرایانه از انواع فرقه ها و مختصات هر کدام است.

به همین خاطر در سلسله گفت وگوهای هزارتوی فرقه به بررسی کلیات فرقه گرایی و شیوه کار آنها و همچنین مختصات مهم ترین فرقه های فعال در کشورمان خواهیم پرداخت.

در نخستین گفت وگو حجت الاسلام علیرضا روزبهانی، مدیر گروه نقد فرق انحرافی مرکز تخصصی کلام و ادیان حوزه علمیه و مدیر مؤسسه مطالعات فرقه شناسی معراج به تبیین تقسیم بندی فرقه ها، عوامل ظهور و بروز آنها، شیوه جذب افراد به آنها و مسائلی از این دست پرداخته است.

متن گفت وگو از نظرتان می گذرد؛ * به عنوان سوال نخست، اگر بخواهید دسته بندی از فرقه های نوظهور ارائه دهید، از نظر شما این فرقه ها به چند دسته تقسیم می شوند؟ فرقه ها را می توان از مناظر مختلف و جهات مختلف ارزیابی کرد و آنها را به انواع مختلف تقسیم کرد.

یکی از جهات، جهت اعتقادی است که فرقه ها از این نظر به چند بخش تقسیم می شوند: فرقه هایی که منتسب به یک دیانت هستند؛ مثل فرقه وهابیت که منتسب به مذهب اهل تسنن است یا فرقه بابیت در مرحله اولیه یا فرقه شیخیه که به مذهب تشیع و دین اسلام منتسب می شود.

برخی فرقه ها هم مستقل هستند و از آغاز کار یک راه مجزایی را برای خودشان انتخاب کردند؛ مثل فرقه بابیت که مستقل از اسلام عمل می کنند و احکام و عقایدش متفاوت است.

حالا اینکه چقدر مبنا دارد بحث دیگری است ولی اینکه تلاش کرده متفاوت باشد او را در زمره فرقه هایی قرار می دهد که مستقل از ادیان قبلی هستند.

از جهات سیاسی هم فرقه ها به دسته های مختلف تقسیم می شوند.

البته ذات همه فرقه ها سیاسی است ولی برخی فرقه ها به طور علنی رفتارها سیاسی از خودشان بروز می دهند ولی برخی فرقه ها ترجیح می دهند در حاشیه باشند و در اجتماع حضور نداشته باشند و از سیاست هم کناره می گیرند؛ مثل فرقه های عزلت گرایی که در نقاط مختلف دنیا حضور دارند و گروه های مختلفی در این زمینه فعالند.

فرقه ها از نظر اقتصادی هم قابل تقسیم بندی هستند.

برخی فرقه ها به صورت جدی و صریح در عرصه های اقتصادی ورود می کنند ولی برخی فرقه ها سعی می کنند حداقل به صورت ظاهری نمای متفاوتی از خودشان بروز دهند.

با تمام این حرف هایی که زده شد واقعاً تقسیم بندی کردن فرقه ها کار مشکلی است.

به دلیل اینکه فرقه ها بر اساس یک مبنا و معیار مشخصی عمل نمی کنند و بر اساس دیدگاه های رهبران خود که متأثر از شرایط زمانی و مکانی است عمل می کنند؛ لذا ممکن است در یک مقطع زمانی ادعایی داشته باشند و بگویند ما این رفتار را انجام می دهیم یا انجام نمی دهیم و در مقطعی دیگر کاملاً عکس آن عمل کنند؛ یعنی در یک بستر زمانی و مکانی کاری را انجام بدهند و در یک بستر زمانی و مکانی یک کار دیگر انجام دهند.

لذا به رغم اینکه فرقه ها قابل تقسیم بندی هستند اما این تقسیم بندی ها نمی تواند چندان پایدار و دقیق باشد.

*به نظر شما تکثر فرقه ها یک امری طبیعی و نتیجه اختلاف سلایق و اقتضائات جوامع بشری است یا یک امر برساخته است و افرادی مغرضانه این اقدام را انجام می دهند؟ دقیقاً هر دو جاری است؛ یعنی برخی فرقه ها به دلیل اختلاف سلیقه ها شکل می گیرد.

مثلاً بعد از مرگ شوقی افندی اختلاف نظری که بین ادیان امرالله و میسون ریمی اتفاق افتاد بهاییان را به دو دسته بهاییان بیت العدلی و بهاییان ارتودوکس تقسیم کرد.

این امر ناشی از اختلاف نظری بود که در تعیین ولی امر داشتند.

در عین حال برساختگی و نقش آفرینی برخی جریانات در تکثر فرقه ها هم امری کاملاً بدیهی است و اتفاق افتاده است.

اگر دوران مشروطیت و دوران قبل از مشروطیت نگاه کنید دولت انگلیس در ایجاد خیلی از فرقه های صوفیه در ایران و تکثیر آنها برای تضعیف نهاد مرجعیت دینی اقدام می کند.

این امر با حمایت از جریانات صوفیه و بهاییت و شیخیه و حمایت از جریان اسماعیلیه اتفاق افتاد.

فرقه اسماعیلیه از دوران حسن صباح در یک کمای تاریخی طولانی مدت فرو رفته بود و هرچند پیروانی داشت اما خیلی هیجان و خلجانی در اجتماع نداشت اما در دوران قاجاریه یکباره این جریان پا گرفت و بعد علیه دولت مرکزی قیام می کنند و مورد حمایت صریح دولت انگلستان قرار می گیرند تا جایی که پیشوای آنها یعنی آقا خان از سوی دولت انگلستان لقب پرنس می گیرد.

این نشان دهنده این است که نقش آفرینی دولت های مختلف و جریانات مختلف در تکثر فرقه ها یک امر کاملاً بدیهی است و اتفاق افتاده است.

*معمولاً یک تقسیم بندی که انجام می شود این است که گفته می شود برخی فرقه ها انحرافی هستند ولی در خصوص برخی دیگر این عنوان به کار نمی رود.

به نظر شما ملاک تمایز بین فرقه های انحرافی و غیر انحرافی چیست؛ یعنی چطور می شود یک فرقه را انحرافی قلمداد می کنیم؟ اولاً ما در تعریف کلمه فرقه باید دقت داشته باشیم که کلمه فرقه چه معنایی دارد.

اگر فرقه را به معنای مذهب بگیریم و بگوییم فرقه نوعی برداشت از متون و منابع دینی است، بله برخی فرقه ها می توانند انحرافی باشند ولی برخی فرقه ها غیر انحرافی باشند اما اگر ما فرقه را در یک نگاه دیگری بررسی کنیم که نگاه جامعه شناختی باشد، یعنی فرقه را به عنوان جریانی با سه مؤلفه ساختار، سرکرده و تشکیلات در نظر بگیریم جمیع فرقه ها انحرافی هستند یعنی ما فرقه غیر انحرافی نداریم چون این فرقه ها بر اساس شست و شوی مغزها و انحراف ذهن مردم شکل می گیرند.

وقتی یک فرقه در یک جامعه شکل می گیرد کار خودش را با فریب پیش می برد.

فرد پیرو و ابسته به یک جریان فرقه ای فریب آن فرقه را خورده است لذا این امر نمی تواند در یک مسیر صحیح اتفاق بیفتد و قطعاً در یک مسیر انحرافی رخ می دهد.

با این حال اگر ما با مبنای سنتی فرقه ها را تقسیم بندی کنیم و بگوییم فرقه ها یکسری جریانات مذهبی هستند که بر اساس برداشت ها و تلقی هایی که از منابع دینی داشتند شکل گرفتند ممکن است در بین آنها شاهد فرقه های غیر انحرافی هم باشیم.

البته در این صورت هم نمی توان گفت این فرقه ها صد درصد غیر انحرافی است ولی انگیزه انحرافی در تأسیس اینها کمتر دخیل بوده است.

* به نظر شما چطور می شود در یک جامعه ای یا در یک کشوری افراد به سوی برخی فرقه ها گرایش پیدا می کنند.

مثلاً در برخی کشورها فرقه هایی حتی مثل شیطان پرستی ترویج می شوند.

به نظر شما این امر ناشی از تبلیغات است یا ناشی از اقتضائات جامعه است؟ ببینید، فرقه گرایی عوامل متعددی دارد.

به علت پیچیدگی خود فرقه اگر ما بخواهیم نگاهی به فرقه گرایی و فرقه سازی داشته باشیم می توان دلایل متعددی برای این امر در نظر گرفت.

یک بخش انگیزه هایی است که مدعیان فرقه ها دارند و یک بخش گرایش هایی است که از طرف مریدان اتفاق افتاده است.

چون سوال شما بیشتر ناظر به انگیزه هایی است که افراد را به سوی فرقه ها سوق می دهد باید عرض کنم در این زمینه عوامل مختلفی وجود دارد.

یکی وراثت است.

برخی افراد در خانواده پیروان یک فرقه متولد می شوند و طبیعتاً به سمت اندیشه های خانوادگی حرکت می کنند.

کسی که بهایی زاده است بهایی می شود، کسی که مسیحی زاده است مسیحی می شود، کسی که یهودی زاده است یهودی می شود.

یکی دیگر از عوامل، تأمین نیاز است یعنی نیازهایی که در جامعه وجود دارد و افراد برای تأمین آن نیازها به هر دری می زنند.

یکی از آن درها، در فرقه ها است.

افراد برای تأمین نیازهایشان به سوی فرقه ها می روند و از این طریق ممکن است نیازهای مادی شأن تأمین شود.

خب برخی فرقه ها منابع مالی دارند و از این منابع مالی برای جذب افراد استفاده می کنند.

یکی دیگر از نیازها نیازهای غریزی است.

به علت اینکه مشکلاتی در بحث ازدواج وجود دارد افراد برای تأمین این بخش از نیازهایشان جذب فرقه ها می شوند.

مثلاً مقررات دینی اجازه هر گونه ارتباطی را نمی دهد و برخی افراد هم در تأمین نیازهای جنسی دچار مشکلاتی هستند.

در این شرایط، فرقه ها اجازه این روابط را می دهند.

مثلاً برخی عرفان ها تأمین نیاز جنسی را از خواسته های اصلی پرورش روح می دانند یعنی یکی از عوامل اصلی پرورش روح، تأمین نیاز جنسی است.

به عنوان مثال اوشو کتابی با نام از سکس تا فراآگاهی دارد.

این نوع نگاه باعث جذب خیلی از افراد می شود.

یکی دیگر از عوامل، درک نادرست از دین است.

به علت اینکه در تعریفی که از دین در جامعه ارائه شده نارسایی هایی وجود دارد، یک درک نادرست از دین ایجاد می شود.

مثلاً صدا و سیما برنامه ای با نام شاید برای شما اتفاق بیفتد یا برنامه کلید اسرار پخش می کند.

شاید این برنامه ها در نگاه اول خیلی عادی به نظر برسد و تصور شود پیام این برنامه ها این است اگر مردم کار خوب کنند نتایج خوب می بینند و اگر کار بدی کنند نتایجی بدی می بینند اما این برنامه ها ذهن افراد را برای فریفتگی و درک غلط از دین آماده می کند.

مثلاً در همین قضیه کرونا" خیلی ها ادعا کردند دین شکسته خورده است چون نمی تواند انسان ها را شفا بدهد.

خب مگر دین قرار است انسان ها را شفا بدهد؟ دین برای شفای جسمی نیست.

این چه انتظاری است که از دین دارید؟ این همان درک نادرست از دین است که در جامعه وجود دارد و موجب می شود فریفتگی و خرافه گرایی اتفاق بیفتد.

خود خرافه گرایی انواع مختلفی دارد و از دلایل مهم پیوستگی به فرقه ها است.

فرقه ها داعیه ثروت دارند، داعیه موفقیت دارند، داعیه آگاهی از آینده و درمان بیماری و … دارند این امر باعث می شود افراد به سمت خرافه گرایی هایی که فرقه ها آنها را ترویج می کنند سوق پیدا کنند.

نکته بعدی تنوع طلبی است.

جوانان ما گاهی به واسطه آداب و رسومی که در فرقه ها وجود دارد یا اینکه دوستانشان در فرقه ها حضور دارند به سمت این فرقه ها گرایش پیدا می کنند.

مثلاً ما شاهد هستیم افرادی که جذب فرقه های درایش می شوند از یک صنف خاص هستند.

مثلاً می بینم افراد شاغل در یک صنف یا یک شغل به سمت یک فرقه حرکت می کنند و بالای وسایل نقلیه شأن علائم فرقه ای نصب می کنند، در مغازه شأن علائم فرقه ای نصب می کنند.

علت این امر همان، هم صنف بودند و همگرا بودن با یک بخش از جامعه است که آنها را به سمت فرقه ها سوق می دهد.

یکی دیگر از عوامل، احساس اجبار قهری است.

افرادی که از جامعه طرد شدند و جایی نیست که اینها را جذب کند تنها پناهگاهی که برای خودشان می بینند پناه بردن به فرقه ها است.

مثال این مورد زنان خیابانی است.

به علت فرهنگی که ما داریم و فحشاء در نظرمان امری شنیع است، این افراد را از جامعه طرد می کنیم ولی این امر تبعاتی دارد که باید سعی کنیم آن را رفع کنیم.

ولگردها و افراد بی خانمان هم مثال دیگر این مورد است.

پس ما در گرایش افراد به سمت فرقه ها مقصرهای زیادی داریم؛ از نهاد رسمی ترویج دین گرفته تا مشکلات اجتماعی.

همه باید عملکرد خودشان را بازیابی کنند تا بتوانند راه حل مناسبتی برای این امر پیدا کنند.

*به عنوان سوال آخر، هر فرقه ای برای اینکه به حیات خودش ادامه دهد لازم دارد ذهن مخاطبان خودشان را کنترل کند و مدیریت ذهن داشته باشد.

لطفاً به چند نمونه از راهکارهایی که فرقه ها برای کنترل ذهن مخاطبان خودشان دارند و بین فرقه ها متداول است اشاره بفرمایید.

فرقه ها اینها برای اینکه یک فرد را دچار تحول کنند و او را به پذیرش خودشان وادار کنند به اشکال مختلف ورود می کند؛ از لفّاظی و سخن وری گرفته یعنی با صغری، کبری چیدن های زیبا سعی می کنند افراد را جذب بکنند.

همچنین با تفسیر به رأی منابع دینی مورد اعتقاد فرد سعی می کنند افراد را جذب کنند؛ مثلاً وقتی طرف مسلمان است با تفسیر به رأی آیات و روایات او را به سمت اندیشه های خودشان می کشانند.

من در یک گزارشی دیدم فردی افراد را با آیات قرآن به سمت مسیحیت تبشیری سوق می دهد در حالی که مسیحیت تبشیری هیچ اعتقادی به قرآن ندارد.

تشویق به شهوات و تأمین نیازهای شهوانی و تطمیع افراد مواردی دیگر از این راه ها است.

همچنین شخصیت دهی کاذب به افراد یک راه دیگر برای کنترل ذهن افراد است.

شخصیت دهی کاذب به این نحو است که می گویند شما در مسیر هدایت قرار دارید و اگر در این مسیر قرار گرفتید چه جایگاهی دارید و … لذا اینها را به عقل و دانش و خرد دروغین یا امور الهی و معنوی دعوت می کنند که در نهایت منجر به مدیریت ذهن اینها می شود.

ناگفته نماند مدیریت ذهن در فرقه ها یک امر خاصی است یعنی همانطور که هر دارو برای یک بیمار مشخص است و ممکن است وقتی دو نفر با یک بیماری نزد پزشک می روند، پزشک به آنها دو نسخه متفاوت بدهد، در فرقه ها هم برای کنترل ذهن افراد راه های مختلفی وجود دارد و این طور نیست که یک فرقه ذهن همه افراد را با یک روش مدیریت کند بلکه بر اساس ظرفیت های ذهنی و مدل فکری و رفتاری، برای فرد نسخه مجزایی پیچیده می شود.


کلید واژه ها: ایران - فرقه گرایی - فرقه - توسعه - معنوی - فرقه های انحرافی - مهم ترین - معنویت - انگیزه - یکی از - فرهنگ - جامعه - عرفان - گرایی - تهدید - عامل اصلی - آسیب - خبرگزاری - هایی - انحرافی - زمانه - دامنه - بازار - زندگی - احساس - گرایش - انسان - مصطفی - میزان - افراد

آخرین اخبار سرویس:
منشی آموزشگاه موسیقی

برند سیاوود کمک انبار دار

نیروی خدماتی آقا جهت کار در کلینیک پوست و مو

سالنامه پژوهشی قوه قضاییه منتشر شد

مدیرعامل سابق شهرک های صنعتی استان سمنان در اثر ابتلا به کرونا درگذشت

اولین همایش ملی مدیریت کسب و کار در شرایط بحران و عدم اطمینان در دانشگاه کردستان برگزار می شود

تصاویر دیده نشده از مراسم چهلم آزاده نامداری

تشکیل شعبه ویژه جرایم انتخاباتی در ابهر

قالیباف در روزهای ثبت نام تصمیم خواهد گرفت

فرصت شرکت در جایزه ادبی شهید اندرزگو تمدید شد

روحانی: کرونا یک مساله ملی است/ هیچکس نباید آن را دستمایه سیاسی و انتخابات قرار دهد/ بهترین واکسن، اولین واکسن است

پیام دکتر زهرا مصطفوی به رهبران گروه های مقاومت در منطقه

سوال از وزیر آموزش و پرورش در دستور کار هفتگی مجلس

84 درصد تست های کرونا، مثبت شده: ضرورت مراقبت بیشتر

فرماندار دالاهو: انتخابات پرشور اقتدار و عزت ملی را افزایش می دهد

محمد گودرزی، نماینده دفتر تحکیم وحدت در دیدار رمضانی رهبر معظم انقلاب با دانشجویان شد

«حاجی میرزایی» به مجلس می رود

در قله پیک چهارم کرونا هستیم/ ثبت نام جاماندگان واکسن کرونا از ساعت 14 امروز/ برگزاری کنکور از 9 تیر/ کاهش شهر های قرمز به 46 شهر/ ممنوعیت تردد بین شهری از سه شنبه

انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود

سوال از وزیر آموزش و پرورش در دستور کار هفتگی مجلس

سالنامه پژوهشی قوه قضاییه منتشر شد

پاسخ سه تن از مراجع درباره سیگار کشیدن در هنگام روزه

ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن؛ امروز/تعیین تکلیف برگزاری آزمون ها/46 شهر در وضعیت قرمز

مشکلی برای ثبت نام در انتخابات ندارم/ هیچ کدام از کاندیداها را رقیب خود نمی دانم!

دغدغه ملکیان عبور از مجیزگویی مردم است

پیام رییس جمعیت هلال احمر به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ

حقوق سعید محمد چقدر است؟

شرکت ها حیاط خلوت احزاب دولتی شده اند

آموزش روزانه نکات تفسیری قرآن کریم به چهار هزار دختر نوجوان

در این شرکت، کارمندان حقوق یکدیگر را تعیین می کنند

رییسی هنوز تصمیمی بر کاندیداتوری ندارد/ هیچکس رقیبم نیست/ «تحریم» اثری ندارد، گرفتار سوء مدیریتیم/ نزدیکانم را تهدید کردند که با من کار نکنند

شورای ائتلاف مطالبه نیروهای انقلاب را برای تصمیم نهایی به آقای رییسی منعکس کرده است| گفتگوی تسنیم با سخنگوی شورای ائتلاف

رسالت پیامبران؛ اصلاح و ارتقای دین در جامعه

انتصاب یک نجومی بگیر در شرکت مهم نفتی

آیت الله العظمی سیستانی مبلغ زکات فطره امسال در ایران را اعلام کرد

تعیین تکلیف امتحانات پایه های نهم و دوازدهم

مجلس به موضوع بازماندن «کارنامه سبزها» از استخدام ورود می کند

مشکلات محله کوی ملت بندرعباس به استاندار رسید/ مردم با تسهیلات ارزان قیمت در نوسازی مشارکت کنند

آرمان گرایی دست نیافتنی و دو قطبی سازی سم مهلک انتخابات است

پایان وضعیت قرمز در اکثر نقاط کشور

قاضی زاده هاشمی خطاب به نامزدهای انتخابات: بیایید رقابت کنیم نه همدیگر را از میدان بدر کنیم

سعید محمد: مشکلی برای ثبت نام در انتخابات ندارم

لیگ نوآوری؛ فعال سازی استعدادهای دانشجویان و هدایت به سمت کارآفرینی

شورای شهر غیر یکدست از شورای شهر یکدست کارآمدتر است

نامه یک کاندیدای ریاست جمهوری به رقبایش در انتخابات 1400

بررسی تخلفات نهاد کتابخانه های عمومی در کمیسیون اصل 90

لایحه پیشنهادی قانون آب، در هیات دولت بررسی می شود

سوال از وزیر آموزش و پرورش در دستور کار هفتگی مجلس

هشتمین شماره از مسابقه قرآنی آینه آیات

دعوت شوراهای ائتلاف نیروهای انقلاب غرب تهران از رییسی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری

وضعیت کرونایی شهرستان های جنوبی استان کرمان قرمز است

تصاویر/ جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رییس جمهور

حوزویان باید مظهر عالم عامل و متخلق به اخلاق حسنه باشند

بیمه رازی شرکتی پیشرو در جهت حمایت عملی از شبکه فروش

تعیین تکلیف برگزاری آزمون های سراسری/ ثبت نام جاماندگان واکسن کرونا از امروز

عقب نشینی کرونا در گچساران / فعالیت مشاغل گروه دوم مجاز شد

سلسله نشست های تحلیلی گفتمانی «ره بر» برگزار می شود

سخنان رییس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا

صلاحیت 89 درصد از داوطلبان شوراهای شهری استان بوشهر تایید شدند

جدایی اداره برق خرمشهر از ناحیه برق جنوب

پیام نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر؛ خدمت در پرتو هلال کرامت

انتخاب فرخک نیشابور به عنوان نامزد روستای قرآنی ایران

لایحه پیشنهادی قانون آب، در هیات دولت بررسی می شود

استخدام مدیر مالی خانم با بیمه و مزایا در نمایندگی سایپا در یزد

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ و کارشناس مارکتینگ و تبلیغات در البرز

استخدام فارغ التحصیل متالورژی در شرکت فلزات رنگین در تهران

استخدام کارمند اداری در شرکت نگاه سبز آگرین در تهران

سرپرست خوابگاه دخترانه

مهندس برای رتبه بندی

تابنده در کنار عمو پورنگ /عکس

استخدام منشی جهت دفتر

جامانده های بالای 80 سال ثبت نام کنند

احداث منطقه آزاد اشتغال منطقه را از بین می برد

صدای هلی کوپتر مریخی را برای اولین بار بشنوید

تاریخ شفاهی خاطره گویی نیست

بیش از چهار هزار بیمار خاص تحت حمایت کمیته امداد کرمان قرار دارند

نامه فراکسیون زنان مجلس به آیت الله رییسی برای عفو زندانیان زن

گام بیست و پنجم روزه داری؛ خدایا محکم ترین دستگیره ایمان را داشته باشم

یاسوج نارنجی شد

ره پیک: مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان مطابق طرح مجلس است

روحانی: کرونا را دستمایه مسائل سیاسی و انتخاباتی قرار ندهیم | در حال عبور از پیک چهارم هستیم

ماجرای دو اسم بودن رویا تیموریان از زبان خودش (فیلم)

محمد: مصوبه شورای نگهبان طبق قانون است/8 سال سابقه جایگاه سرلشکری دارم

539 داوطلب شورای شهر استان زنجان تایید صلاحیت شدند

شرکت ها حیاط خلوت احزاب دولتی شده اند/انتصاب یک نجومی بگیر در شرکت مهم نفتی

اعلام زمان برگزاری آزمون های کنکور سال جاری

رییسی هنوز تصمیمی بر کاندیداتوری ندارد/ هیچکس رقیبم نیست/ «تحریم» اثری ندارد، گرفتار سوء مدیریتیم/ سهمی از دولتم به کسی نمی دهم

تابنده در کنار عمو پورنگ /عکس

بررسی نحوه اختصاص زمین به خانواده ها برای تولد فرزند سوم

اولین حوزه علمیه قرآنی بانوان راه اندازی شد

موضع تیم مذاکره کننده در قبال خواسته عجیب و زیاده خواهانه غرب در وین چیست ؟

کاندیداتوری رییسی در انتخابات 1400 قطعی شد؟

مستقل آمده ام/ تا دیشب پیگیر تصمیم حضور آیت الله رییسی در انتخابات بودم/ مردم مرد میدان می خواهند

مفتی صربستان: روز جهانی قدس، عامل تقویت وحدت جهان اسلام است

ابهام در مبالغ پرداختی به سمن های جوانان/ شکایت مجلس از سلطانی فر

انتشار یک مقاله تخصصی در حوزه مستند مردم نگاری/ اهمیت و جایگاه مستندهای مردم نگار در دنیای امروز

جشن امضای کتاب «سیاگالش» برگزار می شود

10 هزار داوطلب در جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه فعالیت می کنند

فرش قرمز به معنای واقعی کلمه برای سرمایه گذاران در قشم پهن می شود

محفل «ربیع القرآن» به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی قزوین

پنج عامل اصلی گرایش افراد به سمت فرقه های انحرافی

پنج عامل اصلی گرایش افراد به سمت فرقه های انحرافی