مطالب مرتبط:
3 ایراد اساسی در فرآیند توزیع واکسن کرونا/ چرا «سیب» قادر به تشخیص تخلفات نیست؟
پاسخ به 5 سوال اساسی در مورد واکسن های کرونا و لخته شدن خون
توزیع ناعادلانه واکسن کرونا؛ روی زشت دنیای ناعادلانه
توزیع واکسن کرونا در دنیا ناعادلانه است
انتقاد وزیر بهداشت از توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در جهان
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 فروردین 1400 ساعت 05:002021-04-20سياسي

سه ایراد اساسی در فرآیند توزیع واکسن کرونا


بررسی ها نشان می دهد که «ثبت اطلاعات تزریق واکسن به صورت آفلاین»، «احراز هویت افراد به صورت سنتی» و «فرآیند غیر سیستمی استحقاق سنجی» باعث ایجاد تخلف در فرآیند توزیع و تزریق واکسن کرونا شده است.

- بررسی ها نشان می دهد که ثبت اطلاعات تزریق واکسن به صورت آفلاین ، احراز هویت افراد به صورت سنتی و فرآیند غیر سیستمی استحقاق سنجی باعث ایجاد تخلف در فرآیند توزیع و تزریق واکسن کرونا شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، با وجود آنکه رسانه ها در ماه های گذشته به صورت مکرر بر اهمیت چگونگی توزیع واکسن کرونا تأکید داشتند، اما متأسفانه به دلیل سوء استفاده برخی از مقامات شهرداری ها در کشور، اعتماد مردم به نظام توزیع و تزریق واکسن در روزهای اخیر خدشه دار شده است.

پیگیری ها نشان می دهد که سه ایراد اساسی، باعث ایجاد تخلف در فرآیند توزیع و تزریق واکسن کرونا می شود که مسئولان وزارت بهداشت و دیگر سازمان های ذی صلاح می بایست به صورت فوری برای رفع این ایرادات اقدام کنند؛ چرا که در غیر این صورت، شاهد تکرار تخلفات مربوط به تزریق خارج از سهمیه واکسن کرونا در سراسر کشور خواهیم بود.

ثبت اطلاعات تزریق واکسن به صورت آفلاین با وجود آنکه یکی از مهمترین مزایای استفاده از سامانه های نظارتی برای توزیع واکسن، برخط بودن آن است، شواهد نشان می دهد که در مراکز بهداشتی فرآیند تزریق واکسن کرونا و ثبت اطلاعات واکسن و فرد دریافت کننده در سامانه به صورت جداگانه و با تأخیر قابل توجه انجام می شود.

به عنوان مثال واکسن هایی که در روز جاری تزریق می شود بعد از چند روز در سامانه ثبت شده و به همین دلیل قابلیت نظارت برخط چگونگی توزیع و تزریق واکسن کرونا در کشور از بین می رود.

ثبت دیرهنگام اطلاعات مرتبط به تزریق واکسن می تواند مشکلات زیادی را در نظام توزیع ایجاد کند.

اولا امکان نظارت و بررسی فوری بر فرآیند واکسیناسیون وجود ندارد و وزارت بهداشت نمی تواند از وقوع تخلفات مرتبط به تزریق واکسن به گروه های غیر اولویت دار و خارج از سهمیه جلوگیری کند.

علاوه بر این، ثبت آفلاین اطلاعات، ضریب خطا را در ثبت داده های مرتبط به نوع واکسن و مشخصات افراد دریافت کننده افزایش می دهد؛ همچنین، ممکن است در این فاصله داده های مرتبط به توزیع و تزریق واکسن گم شده و یا به صورت ناقص ثبت شود.

به منظور جلوگیری از ورود اقلام تقلبی به زنجیره توزیع به نام واکسن که می تواند باعث مخاطرات جانی برای افراد شود، سامانه سیب به سامانه تیتک (ردیابی و کنترل اصالت دارو) وصل شده است تا از این طریق امکان شناسایی واکسن های تقلبی از طریق استعلام کد واکسن ها فراهم شود.

استعلام کد واکسن از سامانه تیتک بایستی قبل از تزریق واکسن و بصورت برخط در مراکز بهداشتی انجام شود تا اگر واکسن تقلبی به مراکز بهداشتی تحویل داده شد، از طریق استعلام و شناسایی واکسن تقلبی، از تزریق آن به بیمار جلوگیری شود.

متأسفانه از آنجاکه در حال حاضر استعلام کد واکسن از تیتک توسط پرسنل بهداشتی پس از تزریق انجام می گیرد، عملاً امکان شناسایی واکسن های تقلبی از بین می رود.

احراز هویت افراد به صورت سنتی متأسفانه سامانه سیب وزارت بهداشت، فاقد هرگونه فرایند الکترونیک جهت احراز هویت برخط افراد بوده و فرآیند شناسایی افراد کاملا به صورت سنتی و دستی انجام می شود.

بنابراین امکان وقوع تخلفاتی مانند اظهار کدملی های نامعتبر و یا تزریق واکسن به افراد خارج از اولویت و سهیمه وجود دارد.

متأسفانه تاکنون ارتباط سیستمی بین سامانه سیب معاونت بهداشت و سازمان ثبت احوالبرقرار نشده است.

به عنوان مثال به گفته شکرالله سلمان زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان، امکان شناسایی افراد سودجو برای دریافت خارج از نوبت واکسن کرونا وجود نداشته است چرا که این افراد ماسک بر چهره داشته و شناسایی آن ها برای کادر درمان امکان پذیر نبوده است.

همچنین مشاهدات برخی از افراد حاضر در محل واکسیناسیون حاکی از آن است که در مواردی حتی کارت ملی افراد پیش از تزریق واکسن دریافت و بررسی نمی شود، که این مسئله نیز می تواند ضریب وقوع اشتباه و تخلف در فرآیند واکسیناسیون را افزایش دهد.

فرآیند غیر سیستمی استحقاق سنجی بررسی ها نشان می دهد که متأسفانه روند استحقاق سنجی در مراکز واکسیناسیون و معاونت بهداشت سیستمی نبوده و به همین دلیل ممکن است افراد غیر اولویت دار بدون هیچ نظارتی واکسن کرونا دریافت کنند.

در زمینه استحقاق سنجی افراد برای دریافت واکسن نیز دو ایراد اساسی وجود دارد.

اولا در کشور ما هیچ بانک اطلاعاتی مناسبی در مورد مشاغل افراد وجود ندارد.

بنابراین نمی توان بر اساس ثبت کدملی افراد تشخیص داد که آن ها از اعضای کادر درمان و یا پاکبانان شهرداری هستند.

به همین دلیل امکان صحت سنجی این موضوع در مراکز بهداشت و محل واکسیناسیون وجود ندارد.

علاوه بر این، متأسفانه فرآیند دریافت اطلاعات افراد اولویت دار برای تزریق واکسن به صورت کاملا دستی و سنتی صورت می پذیرد.

به عنوان مثال شهرداری ها و یا دیگر نهادهای دولتی مشخصات افراد مورد نظر خود را بصورت کاغذی یا ارسال فایل به مراکز بهداشت تحویل می دهد.

به همین دلیل در این رویه اشتباه نیز امکان بررسی صحت مشخصات افراد وجود نداشته و احتمال وقوع تخلف مانند سوء استفاده برخی از مدیران شهرداری آبادان از سهمیه واکسن کرونای پاکبانان وجود خواهد داشت.

چرا که در آن مورد نیز اسم افراد غیر پاکبان در لیست ارسالی شهرداری موجود بوده و کادر درمان امکان صحت سنجی اطلاعات ارسالی توسط شهرداری را نداشته اند.

به نظر می رسد که بهتر است اطلاعات افراد اولویت دار و واجدین شرایط دریافت واکسن کرونا به صورت سیستمی در سامانه معاونت بهداشت ثبت شود؛ چرا که در این روش احتمال وقوع تخلف و اظهار اطلاعات جعلی کاهش می یابد.

بروز موارد تخلف اجتناب ناپذیر است! کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که چرا با وجود ایجاد سامانه ی تیتک در ماجرای واکسیناسیون پاکبان های آبادان و علی آباد کتول تخلف پیش آمد؟ بیان کرد: به هر حال بروز موارد تخلف اجتناب ناپذیر است، مهم آن است که تخلفات شناسایی شود و با آنها برخورد صورت گیرد.

قطعا در این زمینه هم بازرسی وزارت بهداشت و هم مراجع قضایی و دادستانی به عنوان مدعی العموم ورود خواهند کرد و با افرادی که به هر نحوی در این زمینه تخلف کرده باشند، برخورد خواهد شد.

جهانپور در واکنش به اینکه گفته شده این تخلف به دلیل بروز کرده که هنگام واکسیناسیون همه ماسک داشتند و چهره ها قابل شناسایی نبوده است، گفت: این حرف ها قصه است و افراد باید در هنگام واکسیناسیون احراز هویت شوند و هر فردی چه در احراز هویت و چه در اعلام اسامی تخلف کرده باشد، اسامی به دانشگاه های علوم پزشکی داده می شود و افراد خارج از اولویتی که درخواست تزریق داشتند، اگر جزو اسامی نباشند متخلف هستند و بدون تعارف در شرایط حال حاضر باید با این افراد برخورد شود.

وی ادامه داد: سامانه در رابطه با این مسائل خیلی توانست کمک کند، با توجه به اینکه رهگیری و ردیابی تک تک ویال ها و واحدهای واکسن امکان پذیر است، کمک بسیار زیادی به ما می کند، تا موارد احتمالی تخلف شناسایی شود و قاعدتا شناسایی موارد هم در این راستا قابل شناسایی است و متخلفان باید پاسخگوی مراجع قضایی باشند.

راه حل چیست؟ به منظور رفع مشکلات فوق پیشنهاد می شود در گام نخست مراکز بهداشتی ملزم به استعلام کدهای اصالت واکسن قبل از تزریق به افراد شوند تا از این طریق امکان شناسایی واکسن های تقلبی قبل از تزریق فراهم شود.

ثانیاً استحقاق سنجی بیماران خاص برای دریافت واکسن از طریق اطلاعات بیمه های درمانی انجام شود چراکه بیمه های درمانی اطلاعات دقیقی درباره بیماران خاص دارند و می توانند این اطلاعات را در اختیار سامانه سیب قرار دهند.

ثالثاً هویت سنجی افراد از طریق استعلام برخط کد ملی از ثبت احوال توسط سامانه سیب انجام شود، علاوه بر این می توان با ارسال کد تایید به تلفن همراه افراد، نسبت به هویت سنجی آنان اقدام نمود.

منبع: فارس انتهای پیام/
کلید واژه ها: تزریق واکسن - واکسن کرونا - تزریق واکسن کرونا - واکسن - فرآیند - توزیع واکسن کرونا - توزیع - تزریق - کرونا - ثبت اطلاعات - صورت - احراز هویت - رسانه ها - اطلاعات - نشان - تخلف - روزهای اخیر - اعتماد مردم - سوء استفاده - اساسی - ایراد - بررسی - افراد - رسانه - شهرداری ها - سنتی - سنجی - خبرگزاری - هویت - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
شادی کارگران هفت تپه پس از خلع ید مالک قبلی

اوقات شرعی بیستم اردیبهشت در سمنان

واکنش حجاریان به فساد مالی در شهرداری

تلاش دشمن برای ناامید کردن مردم/ ضرورت حفظ وحدت

تصاویر/ دوازدهمین مرحله توزیع بسته معیشتی توسط جمعیت خدمت رسانی فاطمی ها با حضور آیت الله اعرافی

امام جمعه همدان: شفاف نبودن قانون موجب بروز فساد می شود

پیگیری مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا درخصوص ممنوعیت سفر بین استانی در تعطیلات عید سعید فطر

شهردار بیجار از سمت خود استعفا کرد

امکان پاسخ استعلام استنادپذیر و جعل ناپذیر مدرک با مهر سازمانی الکترونیکی

استاندار همدان: 120 واحد تولیدی راکد استان احیا شده است

عبداللهی: خستگی بزرگترین رقیب ما بود

بلوغ عاطفی چه نشانه هایی دارد؟

پادکست| اوجی، اوج شعر کوتاه فارسی| گفت وگو با علیرضا طبایی و علی باباچاهی به بهانه درگذشت منصور اوجی

رویکرد جدید سازمان تبلیغات ارتقای فعالیت های فرهنگی و دینی در کشور است

مروی: مسئول اصلی جنایت کابل آمریکای اشغالگر و تفرقه افکن است

آتش زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا

بازگشت دهقان فداکار این بار در روستای محمود آباد

فیلم | رییس قوه قضاییه پای درد و دل کارگران کارخانه نیمه تعطیل کیوان

850 گروه جهادی بسیج در ایلام ساماندهی شده است

تصاویر / طبخ و توزیع افطاری توسط گروه جهادی مدرسه علمیه مهدی موعود (عج)

چراغ خانه اهالی روستای صعب العبور امن کندی میاندوآب روشن شد

تاکید نمایندگان استان ایلام بر راه اندازی اصولی منطقه آزاد تجاری مهران

اعلام آمادگی هلال احمر برای امدادرسانی در حاشیه شهر بندرعباس

مهلت 45روزه به آبفا برای رفع مشکل فاضلاب کوی عشایر خرمشهر داده شد

850 گروه جهادی بسیج در ایلام ساماندهی شده است

خدمت رسانی به مردم، اولویت و مأموریت اصلی است

رسیدن به توافق قطعی چه زمانی خواهد بود؟ / آمریکا پذیرفته کدام تحریم ها را حذف کند

بیانیه جمعی از روحانیون تبریز در مورد ردصلاحیت برخی کاندیداها

رییس قوه قضاییه: خون شهدا بیدارگر و جهل زدا بوده است

تصاویر | بازدید رییس قوه قضاییه از کارخانه نیمه تعطیل کیوان

واکنش مشاور رسانه ای نیکزاد به ریاست وی در ستاد یکی از نامزدها

گروه های جهادی در توانمندی دولت به هنگام بحران ها نقش ارزنده ای دارند

اعلام رسمی انحلال پارلمان سودان جنوبی/ورود مخالفین دولت به مجلس

دیار حاج قاسم ، دیار ولایت و ولایتمداری است

مبارزه با مواد مخدر در گرو بهره گیری از همه ظرفیت ها است

مصون سازی خانواده ها از فضای مجازی با ترویج فرهنگ سواد رسانه ای

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تا هفته آینده تحویل دولت می شود

خدمت با منت موجب از بین رفتن نور حق می شود

انسان در مقابل امتحان الهی باید صبر پیشه کرده و مقاومت کند

ظلم به مردم در همین دنیا گریبان گیر گناهکار می شود

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تاهفته آینده تحویل دولت می شود

جشن حمایت از خانواده های زندانیان نیازمند بهارستان برگزار شد

تسلیت مدیر حوزه های علمیه به ملت و دولت افغانستان

نوبخت: لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تاهفته آینده تحویل دولت می شود

بیداد خشکسالی در بهمیی/استاندار به فریاد کشاورزان برسد

تولیت آستان قدس حمله تروریستی به کودکان در کابل را به ملت افغانستان تسلیت گفت

اعلام رسمی انحلال پارلمان سودان جنوبی/ورود مخالفین دولت به مجلس

مبارزه با مواد مخدر در گرو بهره گیری از همه ظرفیت ها است

نوبخت: لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تاهفته آینده تحویل دولت می شود

رییس قوه قضاییه: خون شهدا بیدارگر و جهل زدا بوده است

خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377؛ شانزدهم آذر: از پیام سید محمد خاتمی به سعودی ها در مورد نفت تا تلاش اسراییلی ها برای جلوگیری از سفر بیل کلینتون به خاورمیانه و محکوم شدن عزت الله سحابی

خبر خوش برای زائرین اربعین حسینی

استان کرمانشاه جز استان های برتر در طرح ملی آجر به آجر پویش من مادرم، بچه های ایران فرزند من

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تا هفته آینده تحویل دولت می شود

علما و اندیشمندان اهل قلم انزجار خود را از جنایات رژیم تروریستی صهیونیستی اعلام کنند

یک هرمزگانی عضو هیات رییسه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور شد

نماهنگ مقتدای سلیمانی

رادیان رسا | از نان به نرخ اخلاق خوردن تا امام زدایی به نام امام

سالگرد اعدام حبیب الله القانیان؛ اتهامات ثروتمند یهودی چه بود؟

ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی

پاسخ نوبخت به احتمال کاندیداتوری ‎اش در انتخابات 1400

مردم کردستان هیچ وقت سفر رهبری را فراموش نخواهند کرد/مردم با حضور پرشور در انتخابات قدرت نرم ایران را تجلی می بخشند

صوت تحدیر ( تندخوانی ) جزء سی قرآن کریم | تلاوت جزء30 قرآن مجید

بسته انتخاباتی مظهر حضور

سوپرلیگ یونان| برتری آاِک با پاس گل انصاری فرد

مسیر سربلندی

بیانیه جبهه اصلاحات درباره مصوبه شورای نگهبان

نامه تاج زاده به رهبر انقلاب درباره قانون اساسی

روز سه شنبه امکان رویت هلال ماه شوال وجود ندارد

قاسمی: حال سفره و معیشت مردم خوب نیست

بیانیه جمعی از روحانیون تبریز در مورد ردصلاحیت برخی کاندیداها

فطریه سال 1400 چقدر است؟

ممنوعیت صدور مجوز تردد بین شهری در ملارد

آغاز بکار دبیرخانه ائتلاف خادمان شهر تهران، برای حضور در عرصه رقابت انتخابات

خبر مشروح 20 یکشنبه 19 اردیبهشت 1400

پیام تسلیت امام جمعه تبریز در پی درگذشت مادر شهید توفیقی

محسن مهر علیزاده نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد

تخصیص 40 درصد پروژه های محرومیت زدایی به آبرسانی روستاهای محروم ایلام

این دکتر همه کاره در اینستاگرام را ببینید!

عدالت، نظارت و حمایت سه تکلیف دولت در بحث خصوصی سازی است

قاسمی و دهقان روز اول ثبت نام خواهند کرد

پیام قالیباف به رییس ولسی جرگه افغانستان

اعلام نظر شماری از مراجع عظام در خصوص زکات فطره

ضرب العجل دستگاه قضا برای بازگشت تولید به صنایع غذایی کیوان / کارگران مراقب تجهیزات کارخانه باشند

جشنواره شعر فروغ امید در تبریز برگزار می شود

سرلشکر باقری: قرارگاه پدافند هوایی باید دفاع یکپارچه ایجاد کند

فایل صوتی ظریف به ایجاد یک دو قطبی در جامعه دامن زد

تخصیص 40 درصد پروژه های محرومیت زدایی به آبرسانی به روستاهای محروم ایلام

فارس24| آخرین وضعیت کاندیداتوری قالیباف، ظریف و حناچی

واکنش مشاور رسانه ای نیکزاد به ریاست وی در ستاد یکی از نامزدها/ به شایعات اصلاح طلب ها توجه نکنید

شادی کارگران هفت تپه پس از خلع ید مالک قبلی

خبر مهم درباره دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

دیدار دانشجویان با رهبر ایران از طریق ویدئو کنفرانس

انتصاب مدیرکل امور امنیتی و انتظامی استانداری خراسان رضوی

علیرضا افشار: کمک به وحدت و انسجام نامزد های جبهه انقلاب هدف اول برنامه هاست

قاسمی: حال سفره و معیشت مردم خوب نیست

اختصاص شعب ویژه قضایی برای رسیدگی به پرونده های حقوقی موقوفات

مطالعه احداث شهر جدید بندرعباس ادامه دارد/شهر جدید3500هکتار مساحت

مدیران عزم خود را برای جذب اعتبارات جرم کنند

یک تیم رصد هلال ماه شوال در شمال آق قلا مستقر می شود

سه ایراد اساسی در فرآیند توزیع واکسن کرونا

سه ایراد اساسی در فرآیند توزیع واکسن کرونا