مطالب مرتبط:
دستورالعمل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی ابلاغ شد/ سقف خرید روزانه 15 میلیون تومان
اتباع خارجی بالای 18سال کارت بانکی می گیرند
برای اتباع خارجی بالای 18سال کارت بانکی صادر می شود | سقف خرید روزانه 15میلیون تومان شد
اتباع خارجی بالای 18 سال کارت بانکی می گیرند/ سقف خرید روزانه 15 میلیون تومان
اتباع خارجی بالای 18 سال کارت بانکی می گیرند
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 16:402021-04-19اقتصادي

دستورالعمل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی


براساس دستورالعمل بانک مرکزی بانک ها و موسسات اعتبار می توانند برای اتباع خارجی بالاتر از 8 سال دارای مدرک آمایش، دفترچه اقامت یا دفترچه پناهندگی کارت بانکی با سقف خرید روزانه 15 میلیون تومان اعطا کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی یکتاپرس، بانک مرکزی دستورالعمل نحوه صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی را به بانک ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد.

بر اساس این دستورالعمل بانک ها و موسسات اعتباری می توانند به اتباع خارجی غیرمقیم یا اشخاص حقیقی خارجی دارای مدرک آمایش، دفترچه اقامت یا دفترچه پناهندگی بالای 18 سال سن، کارت بانکی با سقف خرید روزانه 15 میلیون تومان در روز اعطا کنند.

در سال 98 و 99 برخی اتباع خارجی به خاطر مسدود شدن حساب بانکی خود با مشکلات متعددی مواجه شده بودند.

این دستورالعمل با هدف ساماندهی افتتاح حساب و دریافت خدمات از بانک ها توسط اتباع خارجی تدوین شده است.

بخشنامه بانک مرکزی به شرح زیر است: احتراما همانگونه که استحضار دارند، وفق تبصره ماده 4 دستورالعمل چگونگی شناسایی مشتریان خارجی موسسات اعتباری مصوب جلسه 1390/10/12 شورای عالی مبارزه با پولشویی ابلاغی طی بخشنامه شماره 90/274508 مورخ 1390/11/17 ارائه هرگونه کارت الکترونیکی و نیر ارائه مجوز هرگونه خدمات الکترونیک به اتباع خارجی دارنده دفترچه پناهندگی صادره توسط نیروی انتظامی، کارت ویژه اتباع خارجی و کارت خروجی مدت دار (آمایش) صادره توسط وزارت کشور ممنوع می باشد.

علی رغم این و با توجه به شیوع بیماری کرونا و محدودیت های ناشی از آن در زمینه استفاده از وجه نقد و مشکلاتی که از این حیث برای اتباع یاد شده، پدید آمده، در جلسه مورخ 1399/11/12 شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرایم پولشویی و تامین مالی تروریسم مقرر شد باهدف تسهیل ارائه خدمات بانکی به اشخاص حقیقی خارجی، تا زمان تصویب و ابلاغ ضوابط اجرایی موضوع ماده (73) آیین نامه اجرایی ماده (14) الحاقی قانون مبارزه با پولشویی، مصوب جلسه مورخ 1398/7/21 هیات محترم وزیران و با لحاظ شرایط مورد نظر آن شورا، ضوابط مربوط به ارائه کارت بانکی به اتباع خارجی توسط بانک مرکزی تدوین و ابلاغ گردد.

بر این اساس دستورالعمل نحوه صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی مصوب جلسه مورخ 1399/12/10 کمیسیون مقررات و نظارت موسسات اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شرح پیوست ایفاد می شود.

به موجب ضوابط اخیر الذکر، موسسه اعتباری می تواند حداکثر یک کارت پرداخت ریالی با سقف خرید روزانه یکصد و پنجاه میلیون ریال با تاریخ انقضاء تعیین شده، به اشخاص حقیقی خارجی بالاتر از (18) سال تمام، اعطا نماید.

با عنایت به مراتب فوق و ضمن تاکید مجدد بر این که دستورالعمل پیوست تا زمان تصویب و ابلاغ ضوابط اجرایی موضوع ماده (73) آیین نامه اجرایی ماده (14) الحاقی قانون مبارزه با پولشویی، قابل استناد می باشد، خواهشمند است دستور فرمایند مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره 96/149153 مورخ 1396/5/16 به تمامی واحدهای ذیربط آن بانک / موسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ و نسخه ای از آن به مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی ارسال گردد و بر حسن اجرای آن نظارت به عمل آید.

*متن کامل دستورالعمل نحوه صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی دستورالعمل نحوه صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی در اجرای بند (3) از مصوبات پانزدهمین جلسه مورخ 1399/11/12 شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تأمین مالی تروریسم و با هدف تسهیل ارائه خدمات بانکی به اشخاص حقیقی خارجی، دستورالعمل نحوه صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی ، که از این پس به اختصار دستورالعمل نامیده می شود، به شرح زیر تدوین می شود: ماده 1- در این دستورالعمل عبارات ذیل در معانی مشروح بکار می روند: 1 -آیین نامه: آیین نامه اجرایی ماده (14) الحاقی قانون مبارزه با پولشویی، مصوب جلسه مورخ 1398/07/21 هیأت وزیران و ابلاغی به موجب بخشنامه شماره 98/263550 مورخ 1398/08/04 بانک مرکزی؛ 2 -بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ 3 -مؤسسه اعتباری: بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی که به موجب قانون و یا با مجوز بانک مرکزی تأسیس شده و تحت نظارت بانک مرکزی می باشد؛ 4 -کارت پردا خت ریالی: انواع کارت های فیزیکی یا مجازی صادر شده توسط مؤسسه اعتباری که به دارنده آن امکان پرداخت و یا انتقال وجه به شخص دیگر را فراهم می سازد.

5 -مدارک شناسایی معتبر: مدارک شناسایی تعیین شده توسط کارگروه موضوع تبصره (6) ماده (21) آیین نامه، ابلاغی طی بخشنامه شماره 288747/99 مورخ 11/09/1399 بانک مرکزی و اصلاحات بعدی آن؛ 6- اشخاص حقیقی خارجی مقیم: مشتمل بر الف- اشخاص حقیقی خارجی که دارای گذرنامه با پروانه اقامت معتبر هستند.

ب- اشخاص حقیقی خارجی که دارای یکی از مدارک شناسایی معتبر؛ دفترچه اقامت ویژه یا دفترچه اقامت یا دفترچه پناهندگی یا مدرک آمایش می باشند؛ 7 -اشخاص حقیقی خارجی غیرمقیم: مشتمل بر الف- اشخاص حقیقی خارجی دارای روادید با تاریخ اعتبار صادره توسط وزارت امور خارجه و درج شده در گذرنامه؛ ب- اشخاص حقیقی خارجی دارای گذرنامه معتبر با تابعیت کشورهای لغو روادید با ایران و دارای مهر ورود به کشور که مدت اعتبار آن از زمان ورود به کشور تاکنون منقضی نشده باشد؛ پ- اشخاص حقیقی خارجی دارای روادید تمدید شده توسط نیروی انتظامی و درج شده در گذرنامه.

2 8- شماره اختصاصی: شمارهای منحصر به فرد که برای هر یک از اشخاص خارجی تعیین و در چارچوب ماده (21) آیین نامه اختصاص داده می شود.

ماده 2 - مؤسسه اعتباری بنا به درخواست اشخاص حقیقی خارجی بالاتر از (18) سال تمام و طبق شرایط مندرج در این دستورالعمل، میتواند نسبت به صدور کارت پرداخت ریالی و اعطای آن به متقاضی اقدام نماید.

اختصاص کارت پرداخت ریالی، پیش از ایجاد یا معرفی حساب سپرده متناظر برای اشخاص حقیقی خارجی در چارچوب دستورالعمل اجرایی افتتاح حساب سپرده ریالی برای اشخاص خارجی مصوب یکهزار و دویست و بیست و هفتمین جلسه مورخ 1395/10/14 شورای پول و اعتبار و اصلاحات بعدی آن، ممنوع است.

تبصره- صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی کمتر از (18) سال تمام ممنوع است.

ماده 3 -صدور بیش از یک کارت پرداخت ریالی به نام هر شخص حقیقی خارجی مجاز نمی باشد.

در صورت وجود کارت پرداخت ریالی فعال به نام شخص حقیقی خارجی، صدور کارت پرداخت ریالی جدید منوط به ابطال کارت پرداخت ریالی قبلی میباشد.

بانک مرکزی شرایط اجرای این ماده را برای مؤسسات اعتباری فراهم مینماید.

تبصره- اشخاص حقیقی خارجی دارای دفترچه اقامت ویژه یا پروانه اقامت معتبر، از شمول این ماده مستثنی میباشند.

ماده 4 -مؤسسه اعتباری مکلف است مدت اعتبار کارت پرداخت ریالی را در چارچوب مقررات مربوط به صدور و تمدید کارت های پرداخت و همچنین بر حسب شرایط اقامت و نوع مدرک شناسایی شخص حقیقی خارجی، به صورت زیر تعیین نماید: 4-1 -اشخاص حقیقی خارجی غیرمقیم؛ حداکثر تا تاریخ اعتبار روادید صادر یا تمدید شده؛ 4-2 -اشخاص حقیقی خارجی مقیم؛ حداکثر تا تاریخ انقضاء مدرک شناسایی معتبر.

تبصره- در خصوص اشخاص حقیقی خارجی دارای تابعیت کشورهای لغو روادید با ایران، مدت اعتبار کارت پرداخت ریالی نباید بیش از سه ماه از زمان ورود شخص به کشور باشد.

ماده 5 -مؤسسه اعتباری مکلف است، حداکثر تراکنش خرید از کارت متعلق به اشخاص حقیقی خارجی غیرمقیم یا اشخاص حقیقی خارجی دارای مدرک آمایش، دفترچه اقامت یا دفترچه پناهندگی را به روزانه یکصد و پنجاه میلیون ریال محدود نماید.

تبصره- سقف خرید از کارتهای پرداخت ریالی متعلق به اشخاص حقیقی خارجی دارای دفترچه اقامت ویژه یا پروانه اقامت معتبر، مطابق سقفهای تعیین شده برای اشخاص ایرانی میباشد.

ماده 6 -مؤسسه اعتباری مکلف است پیش از صدور و اعطای کارت پرداخت ریالی به شخص حقیقی خارجی، تعهدات الزم مبنی بر عدم استفاده سایر اشخاص از کارت مذکور را از مشتری اخذ نماید.

متقاضی دریافت کارت باید تعهد نماید که در صورت اطالع از بهرهبرداری سایر اشخاص، بالفاصله موضوع را به مؤسسه اعتباری اطالع دهد.

ماده 7 - مؤسسه اعتباری می بایست از صدور کارت پرداخت ریالی برای شخص حقیقی خارجی در موارد ذیل خودداری نماید: 7-1 - شخص حقیقی خارجی که در هنگام درخواست صدور کارت، مدارک شناسایی معتبری را برای حضور در ایران ارائه نمی نماید؛ 7-2 - شخص حقیقی خارجی که به حکم مراجع قضایی و یا به موجب قانون، ارائه خدمات به وی مجاز نمی باشد؛ 7-3 - شخص حقیقی خارجی فاقد هویت قانونی یا شخص حقیقی خارجی که شماره اختصاصی وی به دلایلی اعم از فوت و غیره ابطال شده است؛ 7-4 -شخص حقیقی خارجی که اقامت وی محدود به حوزه جغرافیایی خاصی مانند استان میباشد، در حالی که برای دریافت کارت پرداخت ریالی از حوزه دیگری که مجاز به اقامت در آن منطقه نمی باشد، به مؤسسه اعتباری مراجعه می نماید؛ 7-5 -شخص حقیقی خارجی که فاقد شناسه شهاب معتبر می باشد؛ 7-6 -شخص حقیقی خارجی که از ارائه تعهدات الزم استنکاف نماید.

تبصره- چنانچه پس از اعطای کارت پرداخت ریالی مشخص شود، شخص حقیقی خارجی از عمل به تعهدات خود، خودداری نموده است، مؤسسه اعتباری مکلف است مطابق با مقررات نسبت به ابطال کارت مذکور اقدام کند.

دستورالعمل نحوه صدور کارت پرداخت ریالی برای اشخاص حقیقی خارجی در (7) ماده و (5) تبصره در چهلمین جلسه مورخ 10/12/1399 کمیسیون مقررات و نظارت مؤسسات اعتباری بانک مرکزی به تصویب رسید و تا زمان تصویب دستورالعمل موضوع ماده (73) آیین نامه اجرایی ماده (14) الحاقی قانون مبارزه با پولشویی، معتبر و قابل استناد است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اتباع خارجی - دستورالعمل - بانک - خارجی - کارت بانکی - موسسات اعتباری - بانک ها - اتباع - دفترچه - اشخاص حقیقی - بانکی - بانک مرکزی - موسسات - اعتبار - کارت - پناهندگی - اعتباری - میلیون - روزانه - تومان - مرکزی - حقیقی - اقامت - حساب بانکی - مسدود شدن - ساماندهی - صدور - حساب - خرید - مدرک

آخرین اخبار سرویس:
آلمان خرید گاز از روسیه را دو برابر کرد

غواصی زنان کره ای بدون کپسول اکسیژن

کاهش 71 سنتی قیمت سبد نفتی اوپک

عکس های برگزیده هفته

قیمت اجاره و فروش آپارتمان در تهران امروز 17 اردیبهشت

این مشاغل ملزم به نصب کارتخوان هستند

بازارهای آسیا اقیانوسیه نوسان کردند

قیمت خودرو امروز 17 اردیبهشت

بهبود پرشتاب صادرات نفت ایران در ماه های آینده

آغاز رسمی فعالیت انجمن حمایت از زندانیان در اسلامشهر

تشریح جزییات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

نخستین بوستان کشاورزی شهری کشور در مشهد 60 درصد پیشرفت دارد

کارمندان از فردا به چه صورت باید سر کار حاضر شوند؟

فردا، روز مهم برای قیمت دلار و سکه است

پیش بینی عجیب از بیت کوین 1 میلیون دلاری تا 5 سال آینده

بزرگترین محموله تجهیزات خط تولید واکسن به ایران وارد شد

تصویب منطقه اقتصادی، موجب جذب سرمایه گذار می شود

تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام

برپایی ایستگاه های مقاومت در مناطق مختلف شهر

جلوگیری از قطعی برق با کاهش 20 درصدی مصرف

فولاد، دومین صنعت استراتژیک ایران؛نیازمند تغییر در سیاستگذاری

چگونه وام سهام عدالت بگیریم

قیمت سبد نفتی اوپک 71 سنت کاهش یافت

جرقه های کشت بدون آب برنج در شرق مازندران

بهره گیری حداکثری از ظرفیت قانون بودجه 1400 برای پشتیبانی از اشتغال

وعده های بی سرانجام در یاسوج؛ سرگذشت پارکینگ عمومی به کجا رسید؟

قیمت جهانی طلا با تضعیف دلار رشد کرد

قیمت سکه ، طلا و ارز امروز 17 اردیبهشت/ دلار ثابت ماند، سکه از 9 میلیون گذشت

کرونا در اروپااز افزایش نژاد پرستی در آلمان تا تمدید طرح کمیسیون برای کنترل صادرات واکسن

بهره گیری حداکثری از ظرفیت قانون بودجه 1400 برای پشتیبانی از اشتغال

کاهش باورنکردنی قیمت سکه و طلا در هفته ای که گذشت

خسارت 500 میلیارد تومانی سیل به جاده های کشور

نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟

برجام و هواپیماهای نویی که به ایران می آیند

سطح بدهی عمومی فرانسه همچنان در حال افزایش است

کاهش نرخ دلار چه تاثیری روی بورس دارد؟

کارمندان از فردا به چه صورت باید سر کار حاضر شوند؟

جزییات تصویب حق مسکن 450 هزار تومانی کارگران

کمبود سیمان در مناطق زلزله زده دنا؛ سهم کهگیلویه و بویراحمد از تولید دو کارخانه یاسوج و مارگون افزایش یابد

(تصاویر) رنو مگان جدید با ظاهری نامتعارف؛ تصاویر مگان E-Tech Electric منتشر شد

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی: نوسازی ناوگان هوانوردی بسته به برداشته شدن تحریم ها است/ برخی از هواپیماهای مسافری باید از رده خارج شوند/ کشور به 550 فروند هواپیما نیاز دارد

درس انگلیس به ایران

زمان واریز یارانه 455 هزار تومانی + جزییات دقیق

لزوم همکاری با خارجی ها در خودروسازی بر اساس اسناد بالادستی

واردات دارو افزایش پیدا کرد/ معافیت از نوسان نرخ ارز

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی واقعاً 130 درصد زیاد شد؟

کاهش آسیب های شغلی به روایت وزارت کار و رفاه اجتماعی

حمایت وزیر صمت از گرانی خودرو توسط شورای رقابت

تمدید تعطیلی اجباری گروه های شغلی 3 و 4 تا 28 اردیبهشت

افزایش واردات دارو

ادامه روند کاهش قیمت سکه

واکنش به ردصلاحیت سپنتا نیکنام

نیمی از مسیر سواره تجریش پیاده راه می شود | 50 درصد معبر سواره خیابان شهرداری به دوچرخه و اتوبوس اختصاص می یابد

زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس شغل و سن

توزیع گوشت نذری در دنا و بویراحمد به همت خیران

اسلامی: سفر های شخصی جاده ای در ایام عید فطر ممنوع است، نه ریلی و هوایی

ابتلای کرونایی در قزوین 20 درصد افزایش یافت / کاهش 5 درصدی بستری شدگان

توزیع 5000 بسته معیشتی در روز جهانی قدس در گیلان

اعلام شرایط دورکاری کارمندان از فردا 

 واردات 111 میلیون دلاری دارو از ابتدای امسال

زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران

با 800 میلیون می توان خانه 80 متری در تهران خرید

افت بی سابقه تولید انرژی در آمریکا طی سال 2020

کاهش ارزش بیت کوین

تکذیب خبر منفی پرس تی وی درباره مذاکرات وین

لزوم همکاری با خارجی ها در خودروسازی بر اساس اسناد بالادستی

در کدام محلات تهران می توان خانه 800 میلیونی خرید؟

با 800 میلیون می توان خانه 80 متری در تهران خرید

قیمت سکه ، طلا و ارز 1400٫02٫17 / دلار ثابت ماند؛ سکه از 9٫5 میلیون گذشت

ممنوعیت ورود خودرو های پلاک غیر بومی به مازندران

سیل در منطقه درمیان بیرجند

سیمان فقط به عاملین مجوزدار تحویل می شود

افزایش سقف تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده

ادامه پیک کرونا در تهران تا یک ماه دیگر/ کرونای جدید در ایران جهش پیدا کرده است؟

نوسازی ناوگان هوانوردی؛ انتظار ایرلاین ها از مذاکرات وین

تعهدگرایی ادامه دار چین در مسیراحیای تجارت و اقتصاد جهانی

قیمت نفت خام افت کرد

قیمت جهانی طلا با تضعیف دلار رشد کرد

مستمری و حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش یافت

قیمت جهانی طلا با تضعیف دلار رشد کرد

تونل 42 معدن طزره موقتاً تعطیل شد

تونل 42 معدن طزره موقتاً تعطیل شد

ایرادات قانونی مالیات بر خانه های خالی

با 800 میلیون می توان خانه 80 متری در تهران خرید

یک هزار راننده تاکسی برای نوسازی خودرو اعلام آمادگی کردند

وضعیت حضور کارمندان در ادارات از فردا

در کدام محلات تهران می توان خانه 800 میلیونی خرید؟ 

افت قیمت نفت خام تحت تاثیر کرونا در هند

کاهش باورنکردنی قیمت سکه و طلا/ حباب سکه دوباره بزرگ شد

پس از پنج دهه ممنوعیت پنبه در خاش کشت شد

باران امسال 66 درصد در فارس کمتر بارید

قیمت میوه، لبنیات و مواد پروتیینی در شهرکرد؛ جمعه 17 اردیبهشت ماه + جدول

کوچ به شهری که خودش هم کمبودهایی دارد!

شوک جدید به بازنشستگان /ادامه ماجرای افزایش حقوق بازنشستگان در 1400

گربه ای عاشق آب با ثروتی 11میلیارد تومانی

تازه ترین اخبار از الزام مشاغل به نصب کارتخوان/ برای ثبت نام اقدام کنید!

عکسی جالب از بازسازی تصویر فرعون

تابلو حکاکی 230 ساله از کعبه و چشم انداز مکه در ساتبیز حراج می شود

قیمت آپارتمان در تهران امروز جمعه 17 اردیبهشت 1400

لزوم همکاری با خارجی ها در خودروسازی بر اساس اسناد بالادستی

دستورالعمل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی

دستورالعمل صدور کارت بانکی برای اتباع خارجی