موضوعات داغ: - آزاده نامداري - يحيي گل محمدي - فراز كمالوند - فرهاد مجيدي - بازنشستگان تامين اجتماعي - تعطيلات عيد - تعطيلات عيد فطر - تامين اجتماعي - واكسيناسيون - ستاد ملي مقابله با كرونا - دسته گل عروس - مذاكرات صلح اوكراين - خيابان كشي - پرده نشين - وين - دانلود فيلم هاي ايراني - پليس كره جنوبي - بررسي مسائل منطقه اي - كميسيون اجتماعي مجلس - بازل - مديركل اعزام مبلغ سازمان اوقاف - آرمان عبدالعالي - محمود نيلي احمدآبادي

مطالب مرتبط:
صف آرایی بازار سرمایه و پول
سرمایه بازار بیت کوین با 1.14 تریلیون دلار از فیس بوک پیشی گرفت
رکوردهایی که در رکود بازار سرمایه شکسته می شود/ شفاف سازی نماد «شپلی» در کدال انجام شد
پایان کار بازار سرمایه در 29 فروردین ماه /عکس
رشد بازار سرمایه با انتشار اوراق اجاره سهام
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 05:352021-04-19اقتصادي

صف آرایی بازار سرمایه و پول


ایرنا- روزنامه ایران در گزارشی آورده است: بازار سهام ایران پس از رکوردشکنی هایی تاریخی پیاپی در 4 ماهه نخست سال گذشته از 20 مرداد ماه با شرایط متفاوتی روبه رو شد که با وجود افت و خیزها، - همچنان جو منفی در این بازار حاکم است به طوری که درفروردین ماه جاری نیز اکثرروزهای کاری بورس تهران منفی بود.

روزنامه ایران دوشنبه 30 فروردین در گفت وگو با کارشناسان اقتصادی دلایل تداوم روند نزولی بورس را تحلیل کرد و نوشت: حال درخصوص عواملی که باعث شده است تا بازار سهام با 57 میلیون سهامدار از روزهای طلایی خود فاصله بگیرد و موجب زیان سهامداران خرد و تازه وارد شود، نظرات مختلفی وجود دارد.

دراین میان طی ماه های اخیر، برخی کارشناسان و مسئولان بازار سرمایه نوک پیکان اتهام را به سمت بازار پول و سیاست های پولی نشانه رفته اند و این درحالی است که متخصصان بازار پول و مسئولان این حوزه اعتقاد دارند که ریزش مداوم بورس هیچ ارتباطی به رویکردهای بازار پول ندارد.

دربالاترین سطح، وزیراقتصاد و سپس رییس سازمان بورس از تأثیرات نرخ بهره و تغییرات آن در روند نزولی شاخص بورس گفتند و کارشناسان بازار سرمایه نیز یکی از علل اصلی ریزش شاخص را سیاست های پولی معرفی می کنند.

به گفته این کارشناسان، تلاش بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره بین بانکی را که منجر به رشد نرخ سود بانکی شده است در وضعیت این روزهای بورس مؤثر می دانند.

ضمن اینکه نحوه فروش اوراق دولتی درقالب عملیات بازار باز را نیز در این خصوص دخیل می دانند.

طی ماه های اخیر مسئولان بازارسرمایه تلاش زیادی برای احیای بازار انجام داده اند که درمصوبات متعدد شورای عالی بورس مشاهده می شود.

درهمین راستا، دراواخر سال گذشته، مسئولان تصمیم گرفتند تا با استفاده از مکانیسم دامنه نوسان نامتقارن (2 درصد منفی تا 6 درصد مثبت) آرامش را به بازار برگردانند؛ تصمیمی که قرار است از ابتدای اردیبهشت ماه امسال دوباره تغییر کند و اندکی از نامتقارن بودن آن کاسته شود به گونه ای که این دامنه به منفی 3 درصد تا مثبت 6 درصد تغییر می کند و درماه های آتی نیز اصلاح آن ادامه خواهد داشت.

دراین خصوص بسیاری از کارشناسان بازار اعتقاد دارند که دامنه نوسان نامتقارن هرچند از ریزش های شدید شاخص جلوگیری کرده است، اما با کاهش شاخص نقدشوندگی بازار، لطمه دیگری به بازار وارد کرده است.

درحالی که درابتدای سال گذشته، شاخص روند صعودی پرشتابی داشت، شاخص کل بورس تهران ازابتدای سال جاری تا روز گذشته با افت 82 هزار و 929 واحدی معادل 6.

3 درصد همراه شده است.

درآخرین روز کاری سال گذشته شاخص یک میلیون و 307 هزار و 707 واحد بود که دیروز این عدد به یک میلیون و 224 هزار و 778 واحد رسید.

ردپای سیاست های پولی در روند منفی بورس فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه درگفت وگو با ایران اعتقاد دارد که سیاست های پولی، به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر بازارسرمایه اثرمنفی گذاشته است.

به گفته وی یکی از عواملی که به بورس آسیب وارد کرده، انتشار و فروش اوراق دولتی از طریق بازار سرمایه است که درقالب عملیات بازار باز و به منظور پوشش کسری بودجه درحال انجام است.

وی با اشاره به اینکه برخی کارشناسان، فروش اوراق را از استقراض دولت از بانک مرکزی بهتر می دانند، افزود: این درحالی است که فروش اوراق نیز نوعی از استقراض محسوب می شود که باعث رشد نقدینگی و تورم می شود.

علاوه براین، مکلف کردن بانک ها و نهادهای بزرگ به خرید اوراق دولتی باعث شده است تا توان بازارسازی این شرکت ها در بورس کاهش یابد.

وی ادامه داد: دربرنامه فروش اوراق، ابزار اصلی بازارسرمایه است بدین ترتیب بورس به عنوان یک ابزار برای این سیاست مورد استفاده قرارگرفته که تبعات منفی زیادی برای این بازار به همراه داشته است.

آقابزرگی تأکید کرد: هرچند فروش اوراق با این استدلال که موجب کاهش نرخ بهره می شود، درحال انجام است، اما درعمل موجب افزایش نرخ بهره شده است.

دراین میان نرخ بهره و شاخص بورس رابطه معکوس باهم دارند به این معنا که رشد نرخ بهره باعث کاهش جذابیت بورس می شود.

وی اضافه کرد: این درشرایطی است که اکثراوراق منتشر شده با نرخ سود بالاتری از نرخ اسمی به فروش می رسد به طوری که برخی شرکت ها به صورت غیررسمی این اوراق را با 5 تا 6 درصد سود بالاتر خریداری می کنند که منجر به رشد نرخ بهره و فشار به بورس می شود.

این کارشناس بازارسرمایه درادامه گفت: هدف دیگر انتشار اوراق کاهش قیمت تمام شده پول بخصوص برای تولید است، اما تمام متقاضیان، تسهیلات بانکی را با نرخ 27 تا 28 درصد دریافت می کنند.

درواقع حتی کاهش نرخ بهره (حداقل درکوتاه مدت) باعث کاهش نرخ سود تسهیلات نمی شود.

وی اظهارکرد: بدین ترتیب هم اکنون بازارسرمایه ابزاری برای اجرای سیاست های پولی و مالی دولت شده است.

آقابزرگی همچنین با اشاره به نقش پررنگ بانک مرکزی دراتخاذ سیاست های اقتصادی گفت: در شورای عالی بورس وزیراقتصاد و رییس کل بانک مرکزی مؤثرترین اعضا هستند.

شورای پول و اعتبار نیزبه ریاست رییس کل بانک مرکزی فعالیت می کند و در هیأت دولت نیز رییس کل بانک مرکزی حضور دارد و این درحالی است که رییس سازمان بورس چنین نقشی ندارد به طوری که دردولت هیچ نقشی ندارد.

وی درپایان با اشاره به نامه اخیر رییس سازمان بورس به رییس کل بانک مرکزی درخصوص نرخ تسعیر ارز اظهارکرد: درحالی که نرخ تسعیر ارز برای بانک ها حدود 11 هزارتومان تعیین شده نرخ سامانه نیما به 22 هزارتومان می رسد که باعث زیان شرکت های بورسی شده است و برهمین اساس سازمان بورس خواستار اصلاح این نرخ شده است.

ریزش بورس ارتباطی به بازارپول ندارد در مقابل احمد مجتهد، کارشناس بانکی و رییس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی درگفت وگو با ایران نظر دیگری دارد.

وی معتقد است که سیاست های پولی هیچ تأثیری در روند نزولی بازار سرمایه نداشته است.

وی با اشاره به اینکه بازار پول و سرمایه تبادل منابع قابل توجهی با هم دارند، گفت: اما اینکه گفته می شود، ریزش بورس به دلیل تصمیمات اتخاذ شده در بازار پول است، حرف درستی نیست.

وی توضیح داد: وزارت اقتصاد با همکاری بانک مرکزی برنامه فروش اوراق را انجام می دهد و دراین راستا، بانک های دولتی و خصوصی نیز مکلف شده اند تا 3 درصد از سپرده خود را به خرید اوراق اختصاص دهند که بدین ترتیب بخشی از تأمین مالی بازار سرمایه توسط بانک ها انجام می شود، اما این موضوع هیچ ارتباطی به خروج سرمایه سهامداران خرد از بورس ندارد.

وی تأکید کرد: علاوه براین، بانک ها و مؤسسات اعتباری از طریق عملیات بازارگردانی منابع قابل توجهی را دراختیار بازار سرمایه قرارداده اند.

مجتهد درباره دلایل ریزش بورس درماه های اخیرافزود: دلیل اصلی ریزش بورس به بدبینی سهامداران مربوط می شود.

سهامداران حقیقی و خرد در دوره رونق به امید کسب سود کوتاه مدت وارد این بازار شدند، اما با تغییر شرایط ناامید شده اند و درحال خروج از بورس هستند.

وی ادامه داد: عمده سرمایه ای که از بورس خارج شده به دلیل رکود بازارهایی مانند ارز و طلا راهی سپرده های بانکی شده است و صاحبان سرمایه درانتظار نتیجه تحولات سیاسی کشور هستند تا بازاری را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

رییس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی درپایان تأکید کرد: علاوه براین، نگاهی به نرخ بهره بانکی و همچنین اوراق دولتی نشان می دهد که فاصله زیادی با نرخ تورم دارد.

هم اکنون نرخ سود سپرده های بانکی 18 درصد و نرخ بهره اوراق 20 تا 21 درصد است که با نرخ تورم جاری اختلاف زیادی دارد.

این درحالی است که منطق حکم می کند که نرخ بهره هم اکنون حدود 28 درصد باشد.

برهمین اساس، این که نرخ بهره افزایش یافته و موجب خروج سرمایه از بورس شده است، تصور درستی نیست.


کلید واژه ها: بازار - روزنامه ایران - بازار سرمایه - بازار سهام - کارشناسان - کارشناسان اقتصادی - سهام - ایران - فروردین - مسئولان - سهامدار - روزنامه - بورس - سرمایه - مسئولان این - روند نزولی - بورس تهران - سهامداران - رکوردشکنی - منفی - اقتصادی - متخصصان - گفت وگو - میلیون - دوشنبه - تاریخی - اعتقاد - تهران - پیکان - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس مهندسی فروش آقا در شرکت گل نور در تهران

موانع کاهش قیمت ارز از نگاه عباس عبدی

سی ان ان: آمریکاآزادی یک میلیارد دلار از دارایی ایران را بررسی می کند

استخدام 11 عنوان شغلی در پرشین کاغذ آریا در قم

استخدام cnc کار و کارگر ساده در شرکت پارس آمیزه کامپوزیت غرب در تهران

وسایلی که نباید با سرکه تمیز کرد

انجام تست کرونا در بندر سجافی

استخدام مهندس صنایع مسلط به زبان انگلیسی در تهران و گیلان

ضعف عدالت فضایی در سنندج

هشدار نسبت به افزایش فشار بر منابع آب زیرزمینی در دوران خشکسالی

استخدام کارآموز در بخش مالی و اداری در شرکت افراد دیتا در تهران

استخدام انباردار آقا در صنایع غذایی انار ملس در خراسان رضوی

استخدام رییس مالی، کارشناس ارشد مالی و کارشناس حقوقی در تهران

استخدام کارشناس فروش صنایع غذایی آقا (رشته صنایع غذایی) در تهران

جزییات افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان از زبان رییس جمهور

هشدار نسبت به افزایش فشار بر منابع آب زیرزمینی در دوران خشکسالی

جزییات افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان از زبان رییس جمهور

استخدام 12 عنوان شغلی در پرشین کاغذ آریا در قم

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق و پورسانت عالی در خراسان رضوی

قیمت خودرو داخلی

پیشرفت هایی در زمینه رفع تحریم های مرتبط با برجام صورت گرفته است/ اگر گروهی هم با برجام مخالفند، نباید با خبرسازی موجب تضعیف تیم مذاکره کننده شوند

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در مختاری

سازمان ملل: اوضاع بشردوستانه در یمن در حال سقوط به دره است

استخدام سرپرست منابع انسانی در شرکت پارلا تجارت نیوساد در تهران

دعوت به همکاری از مدرس خصوصی در وب سایت هوشمندان در فارس

موزە مردم شناسی در روستای هفتاش بانە راه اندازی می شود

استخدام کارشناس فروش در حمل و نقل بین المللی سپهرران ترابر در تهران

واعظی: مذاکرات وین درحال پیشرفت است و به دورنمای آن امیدواریم

موزە مردم شناسی در روستای هفتاش بانە راه اندازی می شود

واعظی: مذاکرات وین درحال پیشرفت است و می توان به دورنمای آن امیدوار بود

استخدام کارشناس فروش در شاخص پخش ایرانیان جهت کار در تهران و البرز

بازاریان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی می توانند به کسب و کار خود بپردازند

دولت از توانمندسازی و مهارت آموزی زندانیان حمایت می کند

استخدام کارمند خرید در آکو صنعت تجارت آریا در البرز

استخدام کارشناس فروش در فناوری های راهبردی آریاز صنعت پاژ در خراسان رضوی

ممنوع شدن استفاده از کولرآبی برای شرکت های آب و برق در کهگیلویه و بویراحمد

استخدام عکاس، کارشناس فروش و بازاریاب و ویزیتور در اصفهان

استخدام کارشناس فروش و بازاریاب و ویزیتور در اصفهان

روسیه مجوز مصرف یک دوز از واکسن اسپوتنیک لایت را صادر کرد

خرید بیش از 3000 تن گندم بذری از گندم کاران سیستان و بلوچستان

خرید بیش از 3000 تن گندم بذری از گندم کاران سیستان و بلوچستان

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 17 اردیبهشت

استخدام مشاور املاک مبتدی و حرفه ای با درآمد میلیونی در تهران

استخدام کارشناس فروش مسلط به زبان عربی در یک شرکت بین المللی در کرمانشاه

مهم و فوری/ خبرخوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی اردیبهشت 1400

آلمان خرید گاز از روسیه را دو برابر کرد

شاخص ها اولویت توزیع اعتبارات بودجه ای سیستان و بلوچستان خواهد بود

خروج 50 درصد متخصصان از گردشگری ایران

استخدام کارشناس فروش در باوند پایا تاب در تهران

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت اس.کی.کی ژاپن در تهران

استخدام منشی آشنا به امورات اداری و کارشناس ارشد فروش تجهیزات ازمایشگاهی

برخورد با دفترخانه هایی که مسکن ملی به نام می زنند

تاثیر مثبت مصوبات سران قوا بر معاملات بورس در بلندمدت

لزوم اصلاح قانون کار با حضور شرکای اجتماعی/ 468 هزار کارگر سال قبل مقرری بیمه بیکاری گرفتند

دعوت به همکاری از مدرس خصوصی در وب سایت هوشمندان در تهران

استخدام بازاریاب در یک شرکت قطعات خودرو واقع در رضاشهر

این مشاغل از هفته آینده به سرکار بر می گردند

پدران ثروتمند رانندگان فرمول یک

صف کشی برای فروش دلار در مقابل صرافی های تهران

روسیه به واکسن اسپوتنیک لایت تک دوز مجوز داد

دریافتی هیچ مستمری بگیری کمتر از یک و نیم برابر مجموع پرداختی اسفندماه سال 99 نخواهد بود

فارس من|توزیع 10 هزار میلیارد تومان سود شرکت ها به صورت متمرکز

قیمت سبد نفتی اوپک 68 دلار و 20 سنت شد

ظرفیت پذیریش تردد خودروهای سنگین در مرز سرو افزایش یابد

کمک 5 میلیون تومانی مدرسه علمیه خواهران حضرت سیدالشهداء(ع) به ستاد دیه یزد

فعالیت صنوف گروه های شغلی یک و دو از شنبه در تهران مجاز شد

استخدام تکنسین فنی(رشته برق و مکانیک) در صنایع غذایی آفرین به گل در البرز

استخدام آبدارچی آقا در شرکت ماهان طرح میراب در تهران

ظرفیت پذیریش تردد خودروهای سنگین در مرز سرو افزایش یابد

فعالیت صنوف گروه های شغلی یک و دو از شنبه در تهران مجاز شد

استخدام کارمند فروش، مدیر روابط عمومی و کارمند بیمه در تهران

شرکت مدرنا : تاثیر واکسن مدرنا روی نوجوانان96درصد است

برای خرید گوشی های لاکچری چقدر پول نیاز است؟

جولان بحران آب در تهران

روایت واعظی از پیشرفت در رفع تحریم ها

استخدام 5 عنوان شغلی در پلات در قزوین

استخدام کارشناس فروش بیمه در بیمه سامان نمایندگی 1166 در ایلام

فروش سیمان با قیمت دولتی 365 هزار ریال

صدور مجوز مصرف یک دوز از واکسن اسپوتنیک لایت توسط روسیه

استخدام کارشناس تحقیقات و توسعه بازار در صنایع غذایی دراژه در تهران

استخدام حسابدار در شرکت آکو صنعت تجارت آریا در البرز

جزییات افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان از زبان رییس جمهور

صرافان در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟

استخدام کارگر ساده در شرکت صنعت سازان کسری پرند در تهران

استخدام کاردان تولید و طراحی در شرکت بالین تک در تهران

کسری بودجه عربستان اندازه بودجه سالانه ایران می شود

قیمت امروز نفت

هشدار بانک مرکزی به مردم: از خرید و فروش رمزارزها خودداری کنید

ثبت بزرگترین وقف کشور به ارزش 15 هزار میلیارد تومان در استان تهران

وزیر دارایی قطر به اتهام فساد مالی بازداشت شد

پرداخت 11500 میلیارد تومان به عنوان کارانه معوق کادر بهداشت و درمان

اتفاق مهم در بازار ارز/ دلارهای خانگی راهی بازار شد

آغاز برداشت گل محمدی از گلستان های مشهد

شورای رقابت فقط به دنبال تامین منافع تولیدکنندگان خودرو است

پیش بینی بورس برای شنبه 18 اردیبهشت 1400

خبرخوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

آیا سهام عدالت به وارث قانونی منتقل می شود؟

شورای رقابت فقط به دنبال تامین منافع تولیدکنندگان خودرو است

ثبت 55 میلیمتر باران در کردکوی و گلیداغ مراوه تپه گلستان

استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت تجهیز امید پویش در تهران

صف آرایی بازار سرمایه و پول

صف آرایی بازار سرمایه و پول