موضوعات داغ: - انتخابات رياست - وام قرض الحسنه - انتخابات رياست جمهوري - بازنشستگان تامين اجتماعي - رياست جمهوري - واكسن كرونا - تأمين اجتماعي - تامين اجتماعي - تزريق واكسن كرونا - فرهاد مجيدي - گزارش اپيدميولوژي - پرواز خارجي - حادثه 11 سپتامبر - روند كرونا در ايران - تقيون - كسب مدال - بحران كارگري - جفرسون دژسوس - افراكتي - به شرط زندگي - گلسا پوش يزد - خدمات رايگان بهداشتي - مديركل كتابخانه هاي عمومي همدان

مطالب مرتبط:
سختتر شدن سقط درمانی با «طرح جوانی جمعیت»/کمیسیون جوانی جمعیت از متولی معلولان نظرخواهی نکرد
مخالفت کمیسیون انرژی با طرح تشکیل شورای عالی آب
اعضای کمیسیون انرژی با طرح تشکیل شورای عالی آب مخالفت کردند
بررسی طرح عرضه خودرو در بورس در کمیسیون صنایع مجلس
مخالفت کمیسیون انرژی با طرح تشکیل شورای عالی آب
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 03:202021-04-18اقتصادي

سختتر شدن سقط درمانی با «طرح جوانی جمعیت»/کمیسیون جوانی جمعیت از متولی معلولان نظرخواهی نکرد


معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور با اشاره به «طرح جوانی جمعیت» و موضوع سقط درمانی می گوید: در ماده 53 و 56 این طرح غربالگری حذف نشده است و مسئولین این کمیسیون نیز ادعا دارند که غربالگری حذف نشده، - معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور با اشاره به طرح جوانی جمعیت و موضوع سقط درمانی می گوید: در ماده 53 و 56 این طرح غربالگری حذف نشده است و مسئولین این کمیسیون نیز ادعا دارند که غربالگری حذف نشده، اما باتوجه به اینکه فرآیند غربالگری طولانی و پروسه آن سخت تر شده است ما پیش بینی می کنیم که تعداد مراجعین به غربالگری کاهش یابد؛ یعنی از طرفی سازمان بهزیستی طی این چند سال تلاش می کرد که غربالگری افزایش یابد اما این طرح موجب می شود که انگیزه مراجعین ما برای غربالگری کمتر شود.

     افروز صفاری فرد در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه برنامه های ژنتیک و مشاوره ژنتیک از سال 1376 شروع شد، اما از سال 1392 با پشتوانه خوبی شروع به کار کرد، گفت: در این برنامه، سازمان بهزیستی خانواده ها را (خانواده هایی که دارای فرد معلول در خانواده هستند، خانواده ای که مادر دارای سن بالایی است و یا خانواده ای که دارای فرزند معلول است و از اینکه فرزند معلول دیگری داشته باشد نگران است) به مسائل اختلالات ژنتیکی آگاه و توصیه می کند که غربالگری تا چه میزان می تواند به آنها کمک کند.

 به همین لحاظ به آنها مشاوره داده می شود و در صورتی که مشخص شود که اختلالات ژنتیکی در جنین وجود دارد که منجر به معلولیت می شود برای سقط درمانی به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود.

  دریافت حکم شرعی برای سقط مشروط جنین در برنامه ششم صفاری فرد با اشاره به اینکه ماده 75 برنامه ششم غربالگری را برای ازدواج اجبار کرده بود اما متولی آن وزارت بهداشت بود که می توانست به مراکز مشاوره بهزیستی نیز ارجاع کنند، اما هیچ ارجاعی از وزارت بهداشت به سازمان بهزیستی انجام نشد گفت: همچنین قرار بود اعتبار این برنامه نیز توسط دولت تامین شود که اعتبار آن نیز تامین نشد؛ بحث شرعی آن نیز تایید شده بود و از سال 92 انجام می شد.

وی افزود: از سال 92 از نظر شرعی این فتوا داده شد که تا قبل از دمیده شدن روح در بدن جنین، به شرط اینکه اختلال تشخیص داده شود و پزشکی قانونی تایید کند، می توان سقط رخ دهد.

معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور درباره نحوه تامین اعتبار اجرای برنامه غربالگری بیان کرد: اعتبار این برنامه همان اعتبار برنامه مشاوره ژنتیک بوده است؛ انجام آزمایشات ژنتیک بسیار هزینه بالایی دارد.

در حال حاضر حدود 284 مرکز مشاوره ژنتیک داریم که مشاوره های ژنتیک را انجام و برحسب تشخیص، خانواده ها را برای انجام آزمایشات ارجاع می دهند.

  هزینه 14 میلیونی آزمایش ژنتیک هول اگزوم/پرداخت هزینه آزمایشات ژنتیک مددجویان  صفاری فرد با بیان اینکه انجام آزمایشات ژنتیک هزینه بالایی دارد، گفت: به طور مثال یک آزمایش هول اگزوم که در اکثر اوقات نیز موردنیاز است وزارت بهداشت تعرفه آن را 7 میلیون و 500 هزارتومان مشخص کرده بود اما هیچ آزمایشگاهی در سال 99 با این رقم کار نکرد زیرا باید هزینه ها را با دلار تامین کنند و تعداد کثیری از آزمایشات در خارج از کشور انجام شود.

حتی تا 14 میلیون نیز در برخی از استان ها این آزمایش انجام می شد و این هزینه بالایی است و بسیاری از خانواده ها امکان پرداخت آن را ندارند.

بر همین اساس کل هزینه مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی توسط سازمان تامین می شود و سایر مددجویان برحسب وضعیت اقتصادی و بررسی ها بخشی از هزینه هایشان (به شرط نیازمند بودن خانواده) تامین می شود.

تبعات متولد شدن فرزند معلول و تلاش برای جلوگیری از این تولدها معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در این زمینه برای انجام مشاوره های ژنتیک پزشکان آموزش های لازم را می بینند و گواهی مربوطه را از سازمان بهزیستی دریافت می کنند و سپس اجازه فعالیت دارند.

در عین حال ما برنامه های غربالگری برای افراد جوان نیز داریم که این برنامه ها تاکنون در سطح آموزش و پرورش انجام می شده و در سال 99 به دلیل اینکه کلاس ها حضوری نبوده این کار انجام نشد اما تلاش مان را می کنیم که از به دنیا آمدن فرد معلول جلوگیری کنیم.

زیرا تبعات زیادی دارد؛ بار اقتصادی و بار اجتماعی به همراه دارد و در بسیاری از موارد موجب از هم پاشیدن خانواده ها می شود و می توان با آموزش ها و مشاوره ها از تمامی این موارد پیشگیری کرد.

پیشگیری از تولد 900 تا 1400 نوزاد معلول در سال وی با بیان اینکه از سال 92 تاکنون حدود 7600 مورد را به پزشکی قانونی برای سقط ارجاع دادیم، افزود: به عبارتی سالانه بین 900 تا 1400 مورد به پزشکی قانونی ارجاع شدند و از تولد جنین دارای اختلالات ژنتیکی پیشگیری شده است.

  کمک به افزایش جمعیت با غربالگری  البته از طرفی دیگر معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور معتقد است که برنامه غربالگری تبعات مختلفی دارد، اینکه به نحوی به فرزندآوری کمک می شود زیرا بسیاری از خانواده ها به دلیل نگرانی از داشتن فرزند معلول از فرزندآوری خودداری می کنند.

در واقع انجام این امور به تولد نوزاد و افزایش جمعیت کمک می کند.

در ضمن برنامه های غربالگری سازمان بهزیستی اجباری نیست و با تمایل خانواده انجام می شود، اما تلاش می کنیم تا آنقدر خانواده ها را آگاه کنیم تا خودشان به مشاوره ژنتیک روی بیاورند.

  سخت تر شدن پروسه غربالگری با طرح جوانی جمعیت صفاری فرد در ادامه این گفت وگو به طرح جوانی جمعیت و موضوع سقط درمانی اشاره کرد و افزود: در ماده 53 و 56 این طرح غربالگری حذف نشده است و مسئولین این کمیسیون نیز ادعا دارند که غربالگری حذف نشده، اما باتوجه به اینکه فرآیند غربالگری طولانی و پروسه آن سخت تر شده است ما پیش بینی می کنیم که مراجعین به غربالگری کاهش یابد؛ یعنی از طرفی سازمان بهزیستی طی این چند سال تلاش می کرد که غربالگری افزایش یابد اما این طرح موجب می شود که انگیزه مراجعین ما برای غربالگری کمتر شود.

    کمیسیون جوانی جمعیت از متولیان معلولان نظرخواهی نکرد اعتراض وزیر رفاه به دو مواد طرح جوانی جمعیت وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: زمانی که کمیسیون جوانی جمعیت این طرح را تصویب می کرد، قاعدتا باید از سازمان هایی مانند سازمان بهزیستی که متولیان معلولان است و وزارت بهداشت، سمن های فعال، انجمن های ژنتیک و بنیاد ژنتیک نظرخواهی می کرد، اما نه از ما آمار عملکردی خواستند و نه از سازمان بهزیستی نظر کارشناسی خواسته شد.

این طرح نوشته شد، پس از اینکه طرح به مجلس ارسال شد، نمایندگان مجلس نیز هیچ نظرخواهی از سازمان های متولی نکردند.

اکنون این طرح به شورای نگهبان رسیده و قرار است طرح جوانی جمعیت برای 7 سال تصویب شود؛ اما مکاتبه ای از سوی وزیر رفاه با شورای نگهبان مبنی بر اعتراض به ماده 53 و 56 که مربوط به غربالگری است، صورت گرفته است.

  حذف غربالگری به طور واضح در طرح جوانی جمعیت بیان نشده اما طولانی شدن پروسه برای سقط درمانی مشکلاتی ایجاد خواهد کرد  معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه حذف غربالگری به طور واضح و مشخص در طرح گفته نشده است اما به قدری پروسه موضوع سخت و طولانی خواهد شد که عملا سقط درمانی به مشکل می خورد، گفت: بسیاری از خانواده ها به زمان نیاز دارند تا برای سقط درمانی تصمیم بگیرند و بعد از اینکه تصمیم بگیرند و بخواهند در پروسه این موضوع وارد شوند، به نظر ما دچار مشکل خواهیم شد.

  بهزیستی جوانی جمعیت را تشویق می کند تبعات سالمندی جمعیت دامن بهزیستی را هم می گیرد اما .

وی افزود: سازمان بهزیستی نیز مانند تمام سازمان های دیگر متوجه این است که جمعیت جوان رو به کاهش است.

سالمندان و مشکلاتی که به تبع سالمندی جامعه با آن روبه رو خواهد شد یکی از مشکلات سازمان بهزیستی خواهد بود و ما این پیش بینی را می کنیم که تا چند سال آینده با توجه به پیر شدن جمعیت ایران ممکن است چه مشکلاتی ایجاد شود، اما شاید بسیاری از ارگان ها و سازمان هایی که باید به طور کلان به آن بپردازند هنوز این موضوع را جدی نگرفته اند، اما سازمان بهزیستی این درک را دارد؛ به همین لحاظ با جوان شدن جمعیت نه تنها مخالفتی ندارد بلکه این اتفاق را تشویق می کند، اما جمعیت جوان سالم باشد، نه جمعیت جوانی که خودش بار اقتصادی و اجتماعی داشته و یک آسیب اجتماعی باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: غربالگری - سازمان بهزیستی - سازمان بهزیستی کشور - پیشگیری از معلولیت - سقط درمانی - کمیسیون - بهزیستی - جوانی - جمعیت - درمانی - سازمان - معلولیت - پیشگیری - مسئولین - اشاره - معاون - کشور - ماده - ادعا - پیش بینی - معلولان - گفت وگو - طولانی - افزایش - فرآیند - انگیزه - صفاری - پروسه - تعداد - متولی

آخرین اخبار سرویس:
بهره برداری از 12واحد بوم گردی در روستای نوشنق نمین

بی توجهی 21 درصد مردم به رعایت فاصله گذاری

90 درصد زوج های البرزی وام ازدواج دریافت کرده اند

سقوط بیت کوین به زیر 50 هزار دلار

افزایش واردات برق برای دور زدن خاموشی

معامله روزانه رمز ارزها در ایران از بازار سهام پیش افتاد!

ببینید | فرار حیرت انگیز گربه از ساختمان آتش گرفته

آخرین قیمت میوه های فصل و نوبرانه / گیلاس کیلویی 135 هزار تومان

میوه های فصل برای خانواده ها چقدر هزینه دارد؟

افتتاح غرفه های کتابماند و گُلماند در تهران

500 بسته معیشتی در بین نیازمندان سروآباد توزیع شد

وجود 12 دستگاه انبار امدادی در لرستان

یزد همچنان صدرنشین کشور در تنوع مواد معدنی

پلمپ 26 هزار و 958 مورد واحد صنفی متخلف در پاندمی کرونا

ساماندهی کانال های هدایت آب های سطحی دهدشت

روزانه چند هزار ارز دیجیتال در کشور معامله می شود؟

استخدام کارشناس فروش و حسابدار در شرکت مانلی در تهران

معامله روزانه 3 تا 5 هزار میلیارد تومان رمزارز در ایران

استخدام کارشناس فروش، حسابدار و کارگر انبار در شرکت مانلی در تهران

الزامات تحقق اهداف شعار سال در بخش مسکن

آلمان/ میانگین دستمزد خالص: 1176 یورو در ماه/ ثروتمند: دریافت بیش از 3900 یورو در ماه

بازنشستگان ابر وزارتخانه، گرفتار یک بی قانونی!

سرمایه بیمه رازی با افزایش 600درصدی به 2200 میلیارد تومان رسید

232 بنای غیرمجاز در اراضی کشاورزی استان قزوین قلع وقمع شد

مقایسه هیوندای اکسنت و تویوتا یاریس

اختلاف وزیر راه با مدیرعامل هما

یزد همچنان صدرنشین کشور در تنوع مواد معدنی

کارنامه مثبت عمرانی دولت در سخت ترین سال اقتصادی

میوه های فصل برای خانواده ها چقدر هزینه دارد؟

بورس با پایان سبز در این هفته بسته شد

آشنایی با دو سامانه «ساتنا» و «پایا»

احتمال رگبار و رعد و برق پراکنده در برخی از نواحی ایلام

بهره مندی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان از فرصت های قرارداد 25 ساله ایران و چین

برگزاری تور بازدید از پارک فناوری پردیس

هزینه های دولت یک ساله چه قدر رشد کرد؟

بهره برداری از 158 طرح آموزشی در لرستان

کاهش هزینه ها و افزایش بودجه عمرانی در تبریز با اصلاح رویه مدیریتی

توافق اولیه برای سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان

خسارت 110 میلیارد دلاری کمبود جهانی تراشه به خودروسازن در سال 2021

ماجرای بیکاری صدهها هزار فارغ التحصیل دانشگاهی

کاهش هزینه ها و افزایش بودجه عمرانی در تبریز با اصلاح رویه مدیریتی

تامین آب شرب و تولید برق دو اولویت مهم در چرداول است

آیا با کاهش نرخ ارز لوازم خانگی ارزان می شود؟

سقوط بیت کوین به زیر 50 هزار دلار

ابتلای بیش از 9 هزار نفر دیگر به کرونا در روسیه

سقوط سنگین بیت کوین و ارزهای دیجیتال

سقوط بیت کوین به زیر 50 هزار دلار

راه هست-26| یازده راهکار که باید برای جبران تلخی ها و ناکارآمدهای تنظیم بازار بکار برد

استقلال بانک مرکزی؛ راهکار مهار نقدینگی در بودجه 1400

نوسان هفتگی دلار؛ شاخص ارزی به کانال 21 بازگشت

میوه های فصل برای خانواده ها چقدر هزینه دارد؟ / گوجه سبز کیلویی 90 هزار تومان!

سهم 18 تا 35 ساله ها از بیکاری چقدر است؟

جمع آوری حدود 14 میلیارد تومان زکات فطره در کرمانشاه

قیمت نفت ریزش کرد

قیمت قطعات داخلی خودرو 25 درصد افزایش یافت

قیمت قطعات داخلی خودرو 25 درصد افزایش یافت

توزیع بیش از 400 بسته کمک مومنانه در آستانه عید فطر

شرایط بازنشستگی روستاییان+ جزییات

ایرانی ها روزانه چه مقدار در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند

زباله گردی کارگر کارخانه لوله سازی برای خرید شیر خشک /فیلم

پارادوکس استقلال بانک مرکزی و طرح های تکلیفی

روند قیمت ها در بازار سکه و طلا هفته جاری

قیمت طلای جهانی کاهش یافت

رشد اقتصادی مسیر پایدار تقویت ارزش ریال

ایرانی ها روزانه چه مقدار در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند

ارسال اخطار از اول خرداد برای پرمصرف ها و بدمصرف ها

افزایش اندک قیمت طلا در بازار جهانی

بین 5 تا 6 میلیون چه موبایلی بخریم؟

قرق حدود 7 هکتار از رویشگاه گیاهان دارویی در دشت لار

زندان های کرونایی آمریکا؛ شمار زندانیان مبتلا به بیش از 397 هزار نفر رسید

رشد چشمگیر درآمدهای فولاد امیرکبیر کاشان در سال جهش تولید

خروج ارز از کشور یکی از مفاهیم انحرافی است

قیمت جهانی طلا رشد کرد

وضعیت بیکاری 18 تا 35 ساله ها

بازگشت اعتماد به بازار سرمایه با اجرای مصوبات سران قوا

بسیج سازندگی آذربایجان شرقی 1.7 میلیون بسته معیشتی توزیع کرده است

سومین دوره قرعه کشی جشنواره پذیرندگان پایانه های فروش بانک ایران زمین

استعفای مدیرعامل توزیع برق تهران

ابهامات طلب میلیارد دلاری دولت از بانک مرکزی/سهم صادرات فرآورده های نفتی در هدفمندی یارانه ها کجاست؟

افزایش 59 درصدی حق بیمه نوین در فروردین

55 زندانی جرائم غیرعمد در آذربایجان شرقی آزاد شدند

4 ساعت گفتگو درباره اکچوئری بیمه های اجتماعی و تجاری

قطعات داخلی خودرو گران شد

مهاجرت معکوس به روستا های قم

تقابل خشکسالی و سیل/ خسارت 47 میلیارد تومانی سیل در گناباد

زن همسایه حرف های تحریک کننده ای زد و مرا به خانه اش برد !

با لغو تحریم ها دانش فنی وارد می کنیم

سهم 350 میلیون دلاری بانک ملت در پروژه عظیم پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس

ارائه خدمات واکسیناسیون کرونا به گردشگران کیش با هدف پیشگیری از خروج ارز و رونق گردشگری سلامت

ضرر 20 میلیارد دلاری ایلان ماسک

توزیع 80 بسته معیشتی در شهمیرزاد

درآمد نفتی بلوکه شده ایران 90 میلیارد دلار است

آغاز ارسال اخطار به مشترکان پرمصرف آب تهران از اول خرداد

افزایش فوتی های کرونا در خراسان جنوبی به 868 نفر

ایران خودرو یک تنه جهش تولید را به دوش کشید

آغاز ارسال اخطار به مشترکان پرمصرف آب تهران از اول خرداد

نوبت بندی آب در 85 هزار هکتار از شالیزار های مازندران

24 اردیبهشت ماه با مهمترین اخبار کرونا در استان ها

جزییات افزایش حقوق اساتید براساس طرح همسان سازی

سهم 18 تا 35 ساله ها از بیکاری چقدر است؟

سختتر شدن سقط درمانی با «طرح جوانی جمعیت»/کمیسیون جوانی جمعیت از متولی معلولان نظرخواهی نکرد

سختتر شدن سقط درمانی با «طرح جوانی جمعیت»/کمیسیون جوانی جمعیت از متولی معلولان نظرخواهی نکرد