موضوعات داغ: - نيروگاه رامين - همسان سازي حقوق بازنشستگان - استان كرمانشاه - خلاصه بازي رئال مادريد - تقويت سيستم ايمني - پرسپوليس و سپاهان - بازي رئال مادريد - شبكه هاي اجتماعي - حقوق بازنشستگان - انفجار تروريستي - پرسپوليس ايران و الوحده امارات - كميسيون ويژه حمايت از توليد - فرمانداري مشهد - آرنولد شوارزنگر - شبكه نسيم - باج - حال همه ما خوب است - پاقلات - مصطفي كارخانه - كيانشهر - بچه دره - طبيعت گردي - شكار طعمه

مطالب مرتبط:
وفور انسولین در بازار سیاه با قیمت 500 هزار تومان
بازار سیاه انسولین
بازار سیاه انسولین در تهران
بازار سیاه انسولین در تهران
وفور انسولین در بازار سیاه با قیمت 500 هزار تومان
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 03:152021-04-18اقتصادي

ماجرای انسولین/ کمبود در داروخانه ها، فراوانی در بازار سیاه


هر بسته انسولین خارجی novorapid که این روزها کمیاب است، بدون دفترچه بیمه برای بیمار حدود 150 هزار تومان است، اما در بازار سیاه 500 هزار تومان و به وفور یافت می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، چندین ماه است که بیماران دیابتی با کمبود انسولین مواجه هستند، تا جایی که این دارو سهمیه بندی شده و صرفا در داروخانه های منتخب عرضه می شود.

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اواخر سال گذشته در گفت وگویی دلیل عمده ی این کمبود را مشکل تحریم ها اعلام کرده و گفته بود: به اندازه ی یک ماه مصرف کشور انسولین داریم، البته باید به اندازه ی 3 ماه ذخیره داشته باشیم.

اما با چرخی ساده در بین دلالان خیابان ناصر خسرو متوجه می شویم هر نوع انسولین اعم از ایرانی یا خارجی را در این خیابان می توان با قیمت چند برابری پیدا کرد، همچون انسولین خارجی novorapid که در داروخانه یک بسته ی پنچ تایی آن بدون بیمه حدود 150 هزار تومان است، اما در بازار سیاه این مبلغ به 500 هزار تومان می رسد.

برای بررسی وضعیت فروش انسولین در بازار سیاه دارو، راهی خیابان ناصر خسرو شدیم و با چند دلال دارو به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید: انسولین؛ 500 هزار تومان ساعت حدود11 ظهر است در هر قدم که در خیابان ناصرخسرو تهران جلو می روم، دلالی در کنار خیابان ایستاده و به محض عبور رهگذران از کنارش، آرام پیشنهاد خرید و بیشتر فروش دارو را می دهد، در خیابان ناصرخسرو یا همان بازار سیاه تهران، هر چند متر به چند متر، تعدادی از مردان جوان و میانسال کنار هم ایستادند و در هنگام عبور هر رهگذر، چیزی را آرام تکرار می کنند، به طرف یکی از آنها که مردی حدودا 40 ساله و با صورتی نیمه سوخته است، می روم، به دیوار ساختمانی کهنه تکیه داده، از او می پرسم: دارو کجا پیدا کنم؟ که مرد دیگری به سرعت به طرف ما می آید و می گوید: چه دارویی می خواهی؟ من هم عکسی از انسولین خارجی novorapid که طبق گفته ی بیماران دیابتی این دارو کمیاب شده است را به آنها نشان می دهم و می گوید: یک بسته 5 تایی 500 تومان، یعنی هر عدد 100 هزار تومان است.

این دلال میانسال در مورد شرایط نگهداری انسولین می گوید: همه ی این انسولین هایی که ما داریم، مطمئن است و در یخجال نگهداری می شود و تاریخ هیچکدام شان مشکل ندارد.

در مورد قیمت دیگر انسولین ها می گوید: انسولین لانتوس که خارجی است هم دارم که 5 عدد آن 350 هزار تومان است، البته از نوع ایرانی یعنی بازالین هم دارم که 450 هزار تومان می دهم.

این دلال دارو با اشاره به انسولین هندی ادامه می دهد: انسولین هندی هم داریم، ولی قیمتش را باید بپرسم، خیلی کسی از این مدل نمی خرد.

در پایان مکالمه از واکسن کرونا چند سوال می کنم که با نگرانی سری تکان می دهد و می گوید: ما نداریم، من خبر ندارم.

و مرد کناری، دستان مرد دیگر را می گیرد و از کنار من دور می شوند.

انسولین هندی هم داریم اما خیلی فروش ندارد در خیابان مسیرم را از سر می گیرم و جلو می روم، بیشتر مغازه ها تعطیل هستند و کم تر رهگذر خانم به چشم می خورد.

چند متر جلوتر پسر جوانی ایستاده که کلاه نقاب داری به سر دارد و زیر لب به هر رهگذری چیزی می گوید، نزدیک می شوم و از او قیمت انسولین novorapid را می پرسم که همان لحظه تلفن همراه را از جیبش درمی آورد و از کسی در پشت خط موجودی می گیرد، بعد می گوید: دارم، ولی یک بسته 5 تایی را 500 هزار تومان می دهم، بازالین هم دارم 450 هزار تومان می دهم، البته انسولین نوویکس و لانتوس هم داریم که آنها کمی گران تر است، اما اگر بخواهی تا نیم ساعت دیگر به دستت می رسد و آن را تحویل می دهم.

در مورد شرایط نگهداری انسولین ها هم طبق گفته ی دیگر دلال ها اطمینان می دهد، تحت شرایط مناسب و در جای خنک نگهداری می شوند.

این جوان به انسولین هندی اشاره می کند و ادامه می دهد: انسولین هندی هم داریم، ولی خیلی فروش ندارد چون کسی خیلی به آن اعتماد ندارد.

در پایان مکالمه، از او در مورد خرید واکسن کرونا می پرسم و می گوید: اطلاعی در مورد این موضوع ندارم، خبرنگار هستی؟ و بعد پسر جوان دیگری که کمی دورتر از ما ایستاده او را صدا می زند تا از کنار من برود و امکان سوال دیگری نداشته باشم.

انسولین بخواهی تا یک دقیقه دیگر در دستت است از کنار مغازه های بسته و دلال هایی که هر کدام در انتظار فروش دارو به فردی هستند که از فرط ناچاری پایش به این خیابان باز شده، می گذرم، وارد جمع کوچکی از چند مرد جوان و میانسال می شوم که هر کدام دلالی دارو می کنند، به سمت یکی از آن جوان ها که شاید 30 سال داشته باشد می روم، چشمانش قرمز است و کمی با کرختی گام بر می دارد، قیمت انسولین novorapid را از او می پرسم که با صدای آرام و سست، همچون اغلب دلال های این خیابان قیمت یک بسته پنج تایی را 500 هزار تومان می دهد و با چند دقیقه چانه زدن قیمت را به 470هزار تومان می رساند.

از او در مورد دیگر انواع انسولین ها می پرسم که می گوید: همه نوع انسولین دارم، ایرانی ام دارم، ولی از نوع هندی ندارم، اگر همین الان بخواهی، تا یک دقیقه دیگر انسولین در دستت است.

انسولین را 470 هزار می خریم و 40 هزار روی آن می کشیم کم کم به اواسط خیابان رسیدم و چشمم به پسر جوانی می افتد که روی موتوری در کنار دیوار نشسته است، جلو می روم و از انسولین novorapid از او می پرسم که با لبخندی می پرسد: خبرنگار که نیستی؟ و بعد که اطمینان می دهم برای شخص بیماری انسولین می خواهم، قیمت را 500 هزار تومان اعلام می کند و می گوید: ما خودمان 470 هزار تومان می خریم و 30 الی 40 هزار تومان روی آن می کشیم و می فروشیم.

زمانی که از قیمت دیگر انسولین ها می پرسم، می گوید: اگر می خواهی باز هم در همین خیابان بگرد تا قیمت دستت بیاید، اما بیمار هر دارویی که دکتر گفته را باید مصرف کند و نرو هر چیز که ارزانتر بود را بخر، چون چیز دیگر به درد بیمار نمی خورد.

در هنگام خداحافظی از قیمت واکسن کرونا و خبرهایی که در مورد فروشش در ناصر خسرو مطرح است، می پرسم که می گوید: چیزی نمی دانم و این خبرها نیست.

اما توضیح اضافه نمی دهد.

انسولین را جلوی درب خانه هم می آورم به انتهای خیابان رسیدم و با آخرین دلالی که می بینم شروع به صحبت می کنم، پسر جوان و لاغر اندامی است که تنهایی کنار در بسته ی یکی از مغازه ها نشسته و قیمت فروش انسولینش از بقیه دلال ها کم تر است و می گوید: هر بسته 5 تایی را 430هزار تومان می دهم، ولی الان 5 بسته دارم که اگر همه را بخری، بسته ایی 400 می دهم.

از روش تحویل دارو که می پرسم، اینطور می گوید: تا غروب انسولین را دم خانه تحویل می دهم، چون انسولین ها خانه است و نمی توانم بخاطر یک انسولین الان تا خانه بروم و دوباره برگردم، همه را غروب تحویل می دهم.

به بهانه ی خبر دادن و هماهنگی برای خرید انسولین، از دلال آخر دور می شوم، خیابان کمی شلوغ شده، در بین رهگذران به سرعت گام برمی دارم تا در نگاه دلال ها گم شوم، اما همچنان افراد مستاصل و درمانده ای که چاره ای جز تهیه ی دارو در این خیابان را ندارند، تک و توک به چشمم می خورد و از آنها دور می شوم.

منبع: ایلنا انتهای پیام/
کلید واژه ها: انسولین - داروخانه - دارو - بازار سیاه - سازمان غذا و دارو - خارجی - کمبود - بیماران دیابتی - کمبود انسولین - خیابان - دفترچه بیمه - تومان - بازار - بیمار - سهمیه بندی - غذا و دارو - ناصر خسرو - هزار - بسته - سیاه - خبرگزاری - تحریم ها - فراوانی - بیماران - مدیر کل - دلالان - برابری - سازمان - ایرانی - دفترچه

آخرین اخبار سرویس:
مبارزه با سن علف هرز در 66 هزار هکتار از اراضی همدان اجرا شد

تولید بیش از 315 هزار نسخه الکترونیک در سامانه تأمین اجتماعی هرمزگان

مصائب مردم ایلام در روزهای ماه مبارک رمضان / شرب آب با طعم جلبک

شاه ارخی تبریز، قربانی توسعه شهری

زور باران بهاری به کم آبی نرسید

بیت کوین در آستانه 60 هزار دلار

آسیب کرونا بر صنعت نشر در قم/از تعدیل و تعطیلی تا نگرانی از بحران حذف یارانه کاغذ

با متخلفان قاچاق مرغ برخورد شود/افزایش هزینه حمل گندم به کارخانه آرد پذیرفته نیست

24 هزار و 300 متر از مسیل های بجنورد نیاز به بهسازی دارد

رکود سال 99؛ ابرتهدید برای بازار مسکن سال 1400

زنگ خطر عرضه مسکن در پایتخت به صدا درآمد/ چگونگی گشایش قفل بازار ساخت و ساز

کشتار دام مولد و هشدار گرانی گوشت قرمز

قیمت بیت کوین و ارز های دیجیتال امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 + جدول

تحویل 80 درصد مساکن مهر، عملیاتی برای محرومیت زدایی در آذربایجان غربی

رییس بانک مرکزی: قیمت ارز پایین تر هم می آید

تولید بیش از 315 هزار نسخه الکترونیک در سامانه تأمین اجتماعی هرمزگان

شغل جدید دانشجویان در چین +تصویر

تاثیر مذاکرات وین بر تورم و قیمت دلار چیست؟

تعویق بازگشایی متروی شیراز

برنامه شب موسیقایی هفته نکوداشت شیراز

تزریق پول به بورس تا 2روز دیگر

واکسیناسیون کووید 19 در خودرو

خشکسالی بیش از 21 هزار میلیارد ریال به کشاورزی کردستان خسارت زد

مذاکرات وین چه تاثیری بر تورم و قیمت دلار دارد؟

آیا رشد نقدینگی لزوما تورم زا است؟

هدیه روز مادر، عامل سقوط 40 درصدی ارزدیجیتال دوج کوین

پلی استیشن ملکه انگلیس از جنس طلا +عکس

مشکل تورم از تراز نبودن تجارت خارجی و بودجه است

نیکی مظفری در کنج خلوت خانه روستایی /عکس

گنج مان؛ پلتفرم حمایت از میراث مستند پارسی زبانان

حفاظت مردمی از اراضی مازندران؛ میوه تدبیر هشت ساله

کشت شالی به صورت غرقابی در گلستان ممنوع شد

طرح علاج بخشی سد بیدواز اسفراین 100 میلیارد ریال اعتبار دارد

شورای رقابت، سیاسی عمل کرد/ با تعرفه 86 درصدی خودرو موافق نیستیم/ 80 درصد رانت نصیب دلالان می شود

گذر برخی مزارع گندم از مرحله خطر خشکسالی/ بیشترین نگرانی معطوف به سیستان و بلوچستان است

قیمت ارز پایین تر هم می آید/ بانک ها می توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 + جدول

مرکز لجستیکی اینچه برون در 538 هکتار ساخته می شود

6 دلیل برای ماسک زدن بعد از واکسیناسیون/ اینفوگرافی

تحویل بخش عمده مسکن محرومان تا مرداد 1400

برداشت انبه نارس از باغ های هرمزگان آغاز شد

تاثیر مصرف سیب بر رفع تشنگی روزه داران

مدیر عامل آبفای فارس :سرانه مصرف آب در فارس متعارف نیست

دامنه بورس دوباره تغییر کرد / انتظار ریزش سنگین یا رشد قابل توجه!

2 میلیارد دلار برای خرید کالا های اساسی تأمین ارز شد

همتی: قیمت ارز پایین تر هم می آید

رییس بانک مرکزی: قیمت ارز پایین تر هم می آید

بازگشت هشت هزار نفر به خوزستان و ایلام

حدود 700 تعاونی در دولت تدبیر و امید در گیلان ایجاد شد

توربین بادی-آبی توسط نخبگان بسیجی قم ساخته شد

تحقق رویای سامانه نیروگاهی انرژی تجدید پذیر در تهران

توزیع آب سدها در گلستان عادلانه است؟

برداشت مکانیزه گندم در منطقه سیستان آغاز شد

معضل تازه ؛ کوچ مالباختگان به سوی بازار نوظهور

غارت 152 تریلیون دلاری میراث سیاست های نئولیبرالی

رشد 50 درصدی اعتبارات ملی مدرسه سازی در استان

بررسی وضعیت صادرات پوشاک در دنیا/ سهم کمتر از 0.1 درصدی ایران + اینفوگرافیک

سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان مرکزی به 1250 هکتار رسید

بررسی آخرین وضعیت تولید و عرضه گوشت مرغ در آذربایجان شرقی

رکوردشکنیِ ریزش شاخص بورس

آخرین مهلت ارسال طرح به رویداد ایده بازار مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر

دو تغییر مهم بورسی

واکسیناسیون کرونا در قلعه دراکولا

از سر گیری عرضه اولیه شرکتها در فرابورس/چهارشنبه فگستر می آید

پیش بینی پرداخت 400 میلیارد تومان اعتبار برای تملک املاک

807 کارت هدیه در بین مددجویان بهزیستی قزوین توزیع شد

سود سهام عدالت شب عید فطر واریز می شود

4 المان در شهر پره سر نصب شد

550 تن کالای طرح تنظیم بازار پارسال در روستاهای خراسان رضوی توزیع شد

حجم بارش در استان مرکزی 30 و 9 صدم درصد از میانگین بلند مدت کمتر است

یک میلیون تومان جریمه تردد در شهرهای قرمز خوزستان

تعمیر اساسی نفتکش ایرانی در کشور

دلایل لزوم مصرف برنج + جزییات

تردیدها در بازار ارزهای دیجیتالی بیشتر شد

تزریق پول به بورس تا 2روز دیگر

ارزش سهام عدالت امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

خبر مهم برای سهامداران/ دامنه نوسان بازار سهام تغییر کرد

فرودگاە سقز تا یک ماە آیندە باید بە بهرەبردای برسد

رونق کشاورزی و معادن شاهرود به شرط ایجاد صنایع تبدیلی

تعزیرات حکومتی با متخلفان قاچاق مرغ بدون اغماض برخورد کند

ساخت 260 سازه آبخیزداری خراسان جنوبی در سه سال اخیر

عقب نشینی اتریوم از کانال 4 هزار دلاری/ پیش بینی های قیمتی آینده چیست؟

30میلیون ایرانی شرایط مناسب معیشتی ندارند

جولان شاخص فلاکت در 14 استان

تعزیرات حکومتی با متخلفان قاچاق مرغ بدون اغماض برخورد کند

آمار کرونا جهان 20 اردیبهشت؛ 10206 فوتی و 649 هزار ابتلای جدید

بنیاد مستضعفان برای واکسیناسیون اقشار محروم هیچ ماموریتی ندارد

ساوجبلاغ پایلوت اجرای طرح نوغانداری البرز شد

دردسرهای اردبیل از بی توجهی به هواشناسی؛ شهرسازی فاقد پیوست جوی است

همتی: ارزپاشی نمی کنیم | نرخ دلار پتانسیل پایین رفتن از 20 هزار تومان را دارد

باغهای خراسان رضوی مستعد شیوع آفت شته سبز شده است

نقدینگی ایران، راهی بازار نوظهور رمز ارز ها

بیش از یک میلیون نفر در خراسان رضوی منتظر دریافت کارت ملی هوشمند هستند

بحران کم آبی در دشت ترشیز خراسان رضوی

راه اندازی سامانه ملی ثبت واکسن کرونا

پیشی گرفتن قیمت علوفه از گندم در خراسان رضوی

طبخ و توزیع سه هزار و 800پرس غذای گرم در اردستان

اعتبار مورد نیاز مترو پرند از ردیف بودجه کشوری تأمین شد

تگرگ و سیلاب 96میلیارد ریال به کشاورزان کرمان خسارت زد

قیمت گوشی موبایل دوشنبه 20 اردیبهشت

ماجرای انسولین/ کمبود در داروخانه ها، فراوانی در بازار سیاه

ماجرای انسولین/ کمبود در داروخانه ها، فراوانی در بازار سیاه