موضوعات داغ: - انتخابات رياست - انتخابات رياست جمهوري - بازنشستگان تامين اجتماعي - رياست جمهوري - وام قرض الحسنه - تأمين اجتماعي - تامين اجتماعي - تزريق واكسن كرونا - تزريق واكسن - واكسن كرونا - قطب هاي معدني - رائد صلاح - سميه خرمي - بانك هاي دولتي - حسن بهرامي - دبير علمي - هوتن قلعه نويي - آغاز واكسيناسيون سالمندان - مديران باشگاه العربي - امنيت شغلي خبرنگاران - فدراسيون نجات غريق و غواصي - معاونت گردشگري - واحد راكد توليدي

مطالب مرتبط:
بی اعتمادی اصناف به محدودیت های کرونایی
بی اعتمادی اصناف به محدودیت های کرونایی
درخوست دانشگاه علوم پزشکی از همراهی اصناف با محدودیت های کرونایی
تشدید نظارت بر اجرای محدودیت های کرونایی اصناف + فیلم
تعطیلی اصناف قزوین در پی محدودیت های جدید کرونایی
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 فروردین 1400 ساعت 03:102021-04-18اقتصادي

بی اعتمادی اصناف به محدودیت های کرونایی


مشاغل گروه دو، سه و چهار از هفته گذشته (21 فروردین) در 257 شهر قرمز کرونایی تعطیل هستند و فعالیت اداره ها و کارکنان دستگاه ها به استثنای نیرو های مسلح تا یک دوم کاهش یافته است.

- مشاغل گروه دو، سه و چهار از هفته گذشته (21 فروردین) در 257 شهر قرمز کرونایی تعطیل هستند و فعالیت اداره ها و کارکنان دستگاه ها به استثنای نیرو های مسلح تا یک دوم کاهش یافته است.

،اغلب اصناف و خرده فروشان در گروه شغلی2 جای گرفته اند و براساس مصوبه وزارت بهداشت باید تعطیل باشند.

این در حالی است که انتقادهای زیادی به شیوه اجرای محدودیت های کرونایی مطرح می شود.

رعایت نکردن پروتکل ها، بی توجهی اصناف به تعطیلی، باز بودن اداره های دولتی، خصوصی و بانک ها، ضرر و زیان اصناف در یک سال گذشته و تصمیم های اشتباه مسئولان از مواردی است که شهروندان در شهرها و استان های مختلف به آن اشاره می کنند.

چرا قانون یکسان اعمال نمی شود؟ استان خوزستان از بهمن سال گذشته در وضعیت قرمز قرار دارد و در ماه های گذشته چندبار با تعطیلی های گسترده مواجه شد.

این در حالی است که بسیاری از کاسبان معتقدند این شیوه تعطیلی نمی تواند به کنترل کرونا کمک کند.

احسان پریچه، که در پاساژ زیتون، فروشگاه پوشاک دارد در این باره می گوید: برنامه ریزی ها اشتباه است.

مسئولان ستاد مقابله با کرونا تمام فشار خود را بر پاساژها و مراکز خرید می گذارند در حالی در همین روزهای بحرانی بازار و مغازه های خیابان های اصلی باز است.

ما مخالفتی با تعطیلی نداریم، اما قانون به شکل یکسان اعمال نمی شود.

او می افزاید: وقتی پاساژ تعطیل است و بازار مرکز شهر باز، مردم به سمت خیابان های مرکزی هجوم می آوردند و علاوه بر اینکه ویروس کرونا در جمعیت بیشتر گسترش می یابد، ما هم به مرور مشتری های خود را از دست می دهیم.

به اعتقاد پریچه و اسماعیل یکی از شهروندان اهوازی با تعطیلی اصناف شاید فقط 20درصد شهر تعطیل شده باشد و اگر این شیوه تصمیم گیری درست می بود، باید تا امروز آمار کرونا در خوزستان پایین می آمد.

عباس جلالی، تعمیرکار موبایل در خیابان شریعتی تبریز هم معتقد است این خیابان کلا به حالت تعطیل درآمده درحالی که چند قدم آن طرف تر در خیابان فردوسی همه مغازه ها باز است.

گلایه اصناف از سوءمدیریت ها در استان ایلام هم با وجود شرایط بحرانی در 4شهرستان، شهروندان معتقدند شاید 50تا 60درصد اصناف تن به تعطیلی بدهند.

یکی از شهروندان ایلامی که خودش فروشنده است به مشکلات حاد اقتصادی برای مغازه داران مرکز استان اشاره می کند و می گوید: ما تا پایان موج سوم تمام مشکلات اقتصادی و تعطیلی ها را به جان خریدیم و ضررهای زیادی دادیم، اما تا کی قرار است بار این شرایط که اصلا در آن دخیل نیستیم به دوش ما باشد؟ به جرأت می توانم بگویم 100درصد کسانی که در سطح شهر مغازه دارند از وضعیت کنونی راضی نیستند.

گلایه از سوءمدیریت ها و برنامه ریزی نادرست تقریبا نقطه اشتراک صحبت اصناف در شهرهای مختلف است.

در اردبیل همین نارضایتی ها موجب بروز پدیده کرکره های نیمه باز شده است؛ دور زدن محدودیت ها، که البته یکی از شهروندان معتقد است باید با آن برخورد جدی داشت.

هادی طاهری، از شهروندان تبریزی هم از نحوه فعالیت اصناف در زمان محدودیت ها گله می کند و می گوید: تعمیرکاران رادیو و تلویزیون در کنار پاساژ و مغازه گوشی به دست منتظر مشتری هستند و با هدایت آنان و تماس با نگهبانی که داخل پاساژ است به مغازه مراجعه می کنند.

حمید فلاحی، صاحب یک بنگاه مشاور املاک هم از بستن قرارداد داخل مغازه و پشت کرکره بسته خبر می دهد و می گوید: شرایط کار چندان فرق نکرده، جز اینکه به فضای باز دسترسی نداریم و مشتریان را پشت کرکره بسته جوابگو هستیم.

سعید قلی زاده، پرده فروش اردبیلی ها هم در پاسخ به اظهارنظرهای منتقدان اصناف می گوید: چرا باید هزینه مسافرت های عید به اصناف تحمیل شود؟ بیش از یک سال است حتی از پس اجاره مغازه هم بر نمی آیم.

تاوان تصمیم های نادرست مسئولان را ما نباید بدهیم.

همکاری 72درصدی اصناف در قم در قم شاید وضع بهتر باشد.

برخلاف اتاق اصناف قم که معتقد است واحدهای صنفی بیش از 70درصد به پروتکل های بهداشتی پایبند بوده اند، به اعتقاد شهروندان این رعایت تا 50درصد است.

مسعود ابراهیمی، از شهروندان قم معتقد است حدود نیمی از اصناف این شهر دستورالعمل تعطیلی واحد صنفی را رعایت نمی کنند و حتی برخی مشاغل گروه1 هم که باید فعال باشند، دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند.

بازار تعطیل و شهروندان در گردش کاسبان همدانی دل به محدودیت ها سپرده اند، اما شهروندان مانند روزهای قبل از اجرای محدودیت ها در سطح شهر تردد می کنند و تغییر زیادی در ترددها و تجمع ها در همدان دیده نمی شود.

یکی از کسبه بازار سبزه میدان همدان که محل فروش میوه، سبزی و صیفی است می گوید: کاسبان ضرر زیادی دیده اند، اما با وجود این مجبور به پذیرش محدودیت ها شده اند اما شهروندان به تردد خود در شهر ادامه می دهند و شهر خیلی خلوت نشده است.

این در حالی است که یکی از شهروندان تأکید می کند بیشتر کسبه بازار به صورت پنهانی و زیرزمینی در حال فعالیت هستند.

سعید شهبازی توضیح می دهد: شهروندان از این موضوع مطلع هستند و به همین دلیل برای انجام خریدهای خود در شهر تردد می کنند.

در سنندج، مرکز کردستان هم چنین شرایطی حاکم است و شهروندان از بازگشایی مغازه ها در غیاب مأموران نظارتی می گویند.

یکی از شهروندان سنندجی توضیح می دهد: از همان روزهای اول مأموران نظارتی اصناف را وادار به تعطیلی می کردند، اما پس از رفتنشان مجددا مغازه ها باز می شد.

یکی از مغازه داران سنندجی هم تأکید می کند از هر 5مشتری، 3نفر ماسک نمی زنند و اگر قرار باشد به آنها خدمات ارائه نشود، باید خانه نشین شویم.

مرتضی جلوندی، شهروند گرگانی هم با بیان اینکه اصناف تا 50درصد به محدودیت ها پایبند هستند، تأکید می کند که مردم هم دیگر پروتکل ها را رعایت نمی کنند.

قربان دوجی، یکی از شهروندان کلاله هم فکر می کند نظارت بر محدودیت های اعمال شده به قدری ضعیف است که هر کس فقط براساس وجدان خود عمل می کند.

تعطیلی و کارهای عقب مانده در روزهایی که محدودیت ها در حال اجراست، شهروندان از بی توجهی اصناف گلایه دارند و اصناف هم از بی توجهی شهروندان.

بسیاری از مغازه های ارومیه در آذربایجان غربی به صورت مخفی و آشکار باز است، اما یکی از شهروندان تأکید می کند که کسی توجه نمی کند تجمع مردم در مغازه ها بسیار کمتر از ادارات و بانک هاست.

نکته دیگری که یکی از صاحبان مشاغل در کرمان هم از زاویه دیگری به آن اشاره می کند این است که: بسیاری از ما روستازاده هستیم و در روستاهایمان باغ و کشاورزی داریم.

تعطیلی موجب شده است برخی از مردم برای رسیدگی به کارهای عقب مانده به روستاها بروند و حتی کرونا را به مناطق روستایی منتقل کنند.

از سوی دیگر، این تعطیلی ها مردم را برای کارهای عقب مانده اداری به سطح شهر کشانده است که تازه شاید فقط 60درصدشان ماسک بزنند.

بر دورهمی خانوادگی هم که نمی توان نظارت کرد و مردم اغلب بدون ماسک در این دورهمی ها حاضر می شوند.

مرتضی حاجی علیانی، شهروند کرمانشاهی هم نظری مشابه دارد.

می گوید: خیلی از مردم با توجه به بسته بودن تالارها در خانه جشن های عروسی با شکوه و پرجمعیت می گیرند و کسی مانع شان نمی شود.

این در حالی است که سایر مشاغل بدون محدودیت در شهرهای مختلف کرمانشاه فعالیت می کنند.

یکی از شهروندان جوانرودی تأکید می کند نه تنها کاسبان بدون محدودیت در حال فعالیت هستند، بلکه بیش از 90درصد مردم هم اعتقادی به پروتکل ها ندارند.

او معتقد است مسئولان اجازه دادند چنین شرایطی تکرار شود، زیرا اگر مسافرت ها نبود، الان مردم در چنین وضعیتی قرار نداشتند.

به قانون پایبندیم اصناف حتی با وجود گلایه ها در بسیاری از شهرها به محدودیت ها پایبند هستند.

برای مثال یک شهروند کرجی معتقد است که سال گذشته نمره مردم کرج در رعایت پروتکل ها 20بود، اما امسال 50درصد اصناف به رعایت قوانین دوران قرنطینه پایبند هستند.

سیامک حسنی، هم که در محله مینودر قزوین سوپرمارکتش را اداره می کند، اظهار می کند که اصناف این شهر پروتکل‎ها را رعایت می کنند و حتی به مشتری های بی توجه تذکر می دهند.

یک عطار اهل یزد هم چنین نظری دارد و تأکید می کند که بیشتر مغازه داران این شهر پروتکل‎ها را رعایت می کنند.

علی خلیفه، به همشهری می گوید: شاید 5درصد مغازه داران پروتکل‎ها را رعایت نکنند یا وقتی باید مغازه بسته باشد، آن را باز کنند.

شقایق نصیری، یک شهروند اهل زنجان هم به همشهری می گوید: خوشبختانه در شهر ما قوانین قرنطینه خیلی خوب رعایت می شود.

وضعیت قرمز و مشاغل اینترنتی اصناف تأکید می کنند به دلیل تعطیلی متضرر شده اند هرچند بسیاری از فروشندگان به فضای مجازی روآورده اند و روی کرکره های بسته شماره تلفن قرار داده اند تا کمتر ضرر کنند.

با وجود این سعید کاظمیان، فروشنده قطعات ماشین در اصفهان به مورد جالبی اشاره می کند و می گوید: از آنجایی که بخش عمده کار ما به صورت فروش اینترنتی است نیازی به رعایت پروتکل های بهداشتی نداریم و حتی مغازه ای هم نیست که بخواهیم آن را تعطیل کنیم.

اما با توجه به محدودیت هایی که برای کارگاه های تولیدی ایجاد می شود ما هم به ناچار در تامین قطعات مورد نیاز با مشکلاتی مواجه می شویم.

در محدودیت های کرونایی کارگاه ها بسته می شوند و ما هم امکان سفر به استان های دیگر برای خرید لوازم را نداریم و با مشکلات عمده ای مواجه هستیم.

اصناف مختلف در کشور جمعیتی 25میلیون نفری دارند.

با اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر قرمز بودن 295شهرستان قرمز، اغلب این جمعیت که در گروه شغلی دوم قرار دارند، اجازه فعالیت ندارند.

هرچند به نظر می رسد تصمیم گیری های اشتباه و بی اعتمادی اصناف و شهروندان به تصمیم های ستاد ملی مقابله با کرونا موجب شده اغلب آنها توجهی به محدودیت ها نداشته باشند و حتی با کرکره های نیمه باز به فعالیت خود ادامه دهند.

عادی انگاری اجتماعی در مازندران وضعیت وخیم کرونایی در مازندران با وجود اجرای دوره جدید محدودیت ها همچنان به موازات عادی انگاری های اجتماعی پیش می رود.

علاوه بر استمرار رفت وآمدها در بازار نیز این بی توجهی مشهود است.

نیمه باز گذاشتن واحدهای کسبی و حضور در مغازه ها و فروشگاه ها با هماهنگی قبلی برجسته ترین روش های دور زدن محدودیت های کرونایی هستند.

معصومه رفعتی، شهروند ساکن ساری می گوید: پیش تر اثبات شد که این شکل محدودیت ها تأثیرگذار نیست.

حتی با توجه به حضور مشتریان در فروشگاه هایی که درها و کرکره های شان را بسته اند، احتمال انتقال ویروس بیشتر می شود.

این نگرش را نیما، یک فروشنده پوشاک در آمل نیز با اشاره به بی نتیجه بودن تعطیلی یکماهه کسب وکارها در ماه های آذر و دی پارسال و افزایش تعداد مبتلایان استان در همان دوره اجرای محدودیت ها تأیید می کند.

با اینکه مازندران طی یک سال اخیر روزهای سختی را تجربه کرده و حدود 3هزار نفر در این استان بر اثر کرونا جان باختند، اما به دلایل مختلف اجرای پروتکل ها کاهش یافته است.

قاسم اویس، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در مازندران را نگران کننده توصیف می کند و به همشهری می گوید: متأسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی در بخش عمومی استان به طور میانگین زیر 65درصد است و بسیاری از واحدهای کسبی به صورت مخفیانه فعال هستند.

به گفته او، طبق آمارها 53درصد قهوه خانه ها و سفره خانه های استان و حدود 40درصد کافی شاپ های مازندران فعال هستند و این وضعیت نگران کننده ای را برای استان ترسیم می کند.


کلید واژه ها: محدودیت های کرونایی - کرونایی - اصناف - تعطیل - دستگاه ها - اداره - گذشته - محدودیت - کارکنان - دستگاه - گروه - فعالیت - وزارت بهداشت - خرده فروشان - مشاغل - ضرر و زیان - قرمز - کاهش - هفته - شهروندان - نیرو - مسلح - اعتمادی - مسئولان - اشتباه - بهداشت - پروتکل - تصمیم - خصوصی - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
جزییات افزایش حقوق اساتید براساس طرح همسان سازی

سهم 18 تا 35 ساله ها از بیکاری چقدر است؟

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار

توافق اولیه سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان

آینده روابط آمریکا و چین برنامه توسعه تسلا را متوقف کرد

صدها هزار فارغ التصیل دانشگاهی بدون شغل

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قوا

پیش بینی گرد و غبار در مناطق غربی، جنوبی و مرکزی خوزستان

جزییات افزایش حقوق اساتید براساس طرح همسان سازی

ترفند هایی برای جداکردن برچسب ها از سطوح

ایران محصولات خود را در افغانستان می کارد؟

اخطار به مشترکان پرمصرف آب از اول خردادماه

چرایی کاهش روزافزون اعتماد مردم به پول ملی

دیده بانی ملخ صحرایی در 5 میلیون هکتار از مراتع سیستان و بلوچستان

میوه های فصل برای خانواده ها چقدر هزینه دارد؟

بشنوید | واکنش نماینده تهران به اتفاقات جلسه ای که گفتند در آن ظریف به مرز سکته رسید

فرصتی که کرونا به کیش داد

تعلیق فروش تسلا با پرداخت بیت کوین

قیمت گذاری دستوری، بزرگ ترین چالش صنعت فولاد

کلزاکاران عجله نکنند

سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان

رطوبت کلزا بالا است فعلا برداشت نکنید

برخورد قانونی با 1200 خودروی متخلف در جاده های کرمانشاه

افزایش قیمت ارز های دیجیتال کم مصرف

موج چهارم هنوز تمام نشده/ هر 5 ثانیه یک نفر به کرونا مبتلا می شود

26 زندانی جرایم غیرعمد در استان مرکزی آزاد شدند

آخرین آمار از درآمد نفتی بلوکه شده ایران

افزایش واردات برق برای دور زدن خاموشی

تولید انبوه واکسن کرونا تا یک ماه آینده /امکان تولید واکسن ویروس جهش یافته در داخل

1100 بسته معیشتی بین خانواده شهدای فاطمیون توزیع شد+عکس

بیش از 26 هزار رأس دام در سیستان وبلوچستان پلاک کوبی شد

امکان پرداخت آنلاین وجوه زکات فطریه از طریق درگاه های بانک رفاه کارگران فراهم شد

میوه های فصل برای خانواده ها چقدر هزینه دارد؟

افزایش 34 درصدی مصرف برق در ایلام

ابهام در سقوط هواپیمای دو نفره در شرق تهران

ابهامات طلب میلیارد دلاری دولت از بانک مرکزی/سهم صادرات فرآورده های نفتی در هدفمندی یارانه ها کجاست؟

ساعت کاری ادارات لرستان به حالت عادی برمی گردد

8 روستای علی آباد تفت از آب شرب پایدار بهره مند شدند

بی آبی بی برقی می آورد / خاموشی گسترده در کمین روزهای خرداد ماه

بازگشت زمان آغاز فعالیت دستگاه های اجرایی به روال عادی

توافق اولیه ایران با افغانستان برای سرمایه گذاری 5.3میلیارد دلاری در این کشور

لزوم هم افزایی و مشارکت تمامی دستگاهها برای نابودی کرونا در قم

چرخه اقتصاد دوباره در برزخ قرار گرفت

سکه 10 میلیون تومان شد

رشد ملایم طلا در بازار جهانی

دیده بانی ملخ صحرایی در سیستان وبلوچستان از سطح 5 میلیون هکتار گذشت

افزایش قیمت ارز های دیجیتال کم مصرف

در راستای اجرای قانون جدید چک: خدمت جدید بانک رفاه کارگران اعلام شد

کاهش 47 درصدی بارندگی ها طی سال آبی جاری در زنجان

دیدبانی ملخ صحرایی در 5 میلیون هکتار از مراتع سیستان و بلوچستان

فرصت کرونا به کیش

ارزاقی برای رنگین شدن سفره های خالی

بزرگترین کشتارگاه صنعتی منطقه در ارومیه درحال احداث است

ببینید | مانیفست تاج زاده برای شرکت در انتخابات 1400

کشف 4646 تن ذرت احتکار شده در شاهرود

چهار طرح اقتصادی منطقه آزاد چابهار به بهره برداری می رسد

8 روستای علی آباد تفت از آب شرب پایدار بهره مند شدند

خدمات جدید سامانه بانکداری اینترنتی (حقیقی/ حقوقی) بانک رفاه کارگران ارائه شد

طرح پاریس برای منع عبور خودروها از مرکز شهر

پیش بینی گرد و غبار در مناطق غربی، جنوبی و مرکزی خوزستان

دو تغییر مهم در بورس

قیمت نفت ریزش کرد

طرح پاریس برای منع عبور خودروها از مرکز شهر

جزییات پرداخت تسهیلات برای فرزند سوم

آغاز برداشت دانه روغنی کلزا از مزارع گلستان

عرضه واحد های خالی به بازار اجاره رونق خواهد داد

افتتاح 90 طرح در مناطق آزاد

سهم 18 تا 35 ساله ها از بیکاری چقدر است؟

انجام توافقات اولیه برای سرمایه گذاری 5.3 میلیارد دلاری ایران در افغانستان

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو

نشست نقد «طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» برگزار می شود

چرا خصوصی سازی نیاز مبرم کشور است؟

دسترنج کشاورزان هفتکلی روانه بازار می شود

اخطار به مشترکان پرمصرف آب از اول خردادماه

تداوم بی تدبیری سبب اختلال دوباره در بازار مرغ شهرکرد شد

مسوولیت مستقیم وزارت جهاد کشاورزی در «محصولات کشاورزی، بازار مرغ و تخم مرغ»

اتمام حجت با پرمصرف های آب

10 خودرویی که امسال بازار را قبضه خواهند کرد

اعلام قیمت مدل های مختلف رنو

احتمال تعطیلی کارخانه ها به دلیل کم آبی

تحقق 98.6 درصدی بودجه 99/ هزینه های دولت یک ساله چه قدر رشد کرد؟

قیمت آپارتمان در تهران؛ 24 اردیبهشت 1400

فساد در روابط قطعه سازان و خودروسازان؛ از پرداخت سکه تا مهمانی در سواحل اسپانیا

«هیام»؛ قصه زنان عصر انتظار/ ترسیمِ فضایِ واقعی جنگ با محوریت نقش زنان

اکثر جوانان مهارت های زندگی مشترک را نمی دانند

بازگشت زمان آغاز فعالیت دستگاه های اجرایی لرستان به روال عادی

الزامات تحقق اهداف شعار سال در بخش مسکن

به عراقچی دستور بازگشت داده شد، سرنوشت قیمت دلار چه خواهد شد؟

بهترین رنگ برای هر قسمت خانه چه رنگی است؟

ارزش سهام عدالت امروز جمعه 24 اردیبهشت 1400

ضرورت اطلاع رسانی گسترده به کشاورزان درباره کاهش منابع آب استان

تحقق 98.6 درصدی بودجه 99/ هزینه های دولت یک ساله چه قدر رشد کرد؟

افزایش قیمت ها در کدام بازار رکورد زد؟

مبارزه با ملخ بومی در مزارع چهارمحال و بختیاری

نصاب معاملات کوچک 65 میلیون تومان شد

افزایش قیمت سکه در آخرین روز هفته

رییس کل اسبق بانک مرکزی: سیستم نظارتی بانک ها باید اصلاح شود

اجرای مرحله دوم ساماندهی مزار شهدای گمنام چالدران

فساد در روابط قطعه سازان و خودروسازان؛ از پرداخت سکه تا مهمانی در سواحل اسپانیا

90 میلیارد دلار، درآمد نفتی بلوکه شده ایران/بازار نفت از بازگشت ایران شوکه نمی شود

بی اعتمادی اصناف به محدودیت های کرونایی

بی اعتمادی اصناف به محدودیت های کرونایی