موضوعات داغ: - آزاده نامداري - يحيي گل محمدي - فراز كمالوند - فرهاد مجيدي - بازنشستگان تامين اجتماعي - تعطيلات عيد - تعطيلات عيد فطر - تامين اجتماعي - واكسيناسيون - ستاد ملي مقابله با كرونا - دسته گل عروس - مذاكرات صلح اوكراين - خيابان كشي - پرده نشين - وين - دانلود فيلم هاي ايراني - پليس كره جنوبي - بررسي مسائل منطقه اي - كميسيون اجتماعي مجلس - بازل - مديركل اعزام مبلغ سازمان اوقاف - آرمان عبدالعالي - محمود نيلي احمدآبادي

مطالب مرتبط:
نفوذ منطقه ای ایران در گرو احیای برجام
نفوذ منطقه ای ایران در گرو احیای برجام
تحلیلی بر نقش اروپا در احیای توافق برجام
نرخ ارز در بازار بین بانکی ثابت ماند
دولت کجای بازار ارز ایستاده است؟
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 فروردین 1400 ساعت 14:102021-04-18اقتصادي

احیای برجام چه تاثیری بر بازار ارز ایران دارد؟


حالا نگاه ناظران داخلی و خارجی معطوف به وین است تا نتیجه احیای برجام از لابلای نشست ‎های دیپلماتیک روشن شود.

- حالا نگاه ناظران داخلی و خارجی معطوف به وین است تا نتیجه احیای برجان از لابلای نشست‎های دیپلماتیک روشن شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازلیست سیاه اف ای‎ تی ‎اف مانعی برابر اقتصاد ایران/ هزینه بیرون ماندن از FATF چقدر است؟" با این حال حتی اصل مذاکره همچنان موافقان و مخالفان فراوانی در داخل دارد، کسانی که از اساس مذاکره را نفی می کنند و کسانی که مذاکره را ابزاری برای رسیدن به هدف می دانند.

آنچه مسلم است اینکه تحریم ها سبب صدمات فراوانی به اقتصاد ایران وارد کرده و رشد منفی اقتصاد از یک سو و کاهش قدرت خرید پول ملی در کنار ریزش مداوم ارزش آن از سوی دیگر بحرانی جدی را متوجه اقتصاد ایران کرده است.

تحریم ها حالا تنها ری زمین و در صنعت نفت و صنایع خودروسازی و .

خود را نشان نمیدهد .

سید حمید حسینی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق میگوید تحریم ها حتی درآمد ایران از آسمان را نیز کاهش داده تا جایی که تحریم ها موجب از دست رفتن درآمد 300 تا 400 میلیون دلاری ناشی از عبور هواپیماها از آسمان ایران شده است.

سید حمید حسینی با اشاره به اینکه برگزاری نشست های وین درباره برجام اتفاق مثبتی است و باید از همه ظرفیت ها برای احیای برجام و لغو تحریم ها بهره برد، گفت: اگر آمریکا به برجام بازگردد و تعهدات خود را اجرایی کند و برجام مجددا احیا شود، شاهد بیشترین تاثیر بر حوزه نفت، گاز و پتروشیمی خواهیم بود.

سیدحمید حسینی اظهار کرد: این مساله بر بحث فروش این بخش، هزینه های صادرات و واردات، انجام پروژه ها و تجهیزاتی که در این بخش ها نیاز است و هر بر فاینانس و سرمایه گذاری موثر خواهد بود.

از سوی دیگر بازگشت به برجام بر روی فروش نفت موثر است و همه این موارد می تواند سبب گشایش در بخش نفت، گاز و پتروشیمی شود.

وی ادامه داد: دومین بخشی که از بازگشت به برجام تاثیر می گیرد، حمل و نقل کشور است که می تواند بر روی خرید هواپیما، صنعت خودروسازی، پروژه های راه زمینی، خطوط ریلی و هوایی تاثیر گذار باشد.

درآمدی که از آسمان رفت وی تاکید کرد: نباید فراموش کرد که بازگشت به برجام بر ترازیت کالا را به شدت اثرگذار باشد زیرا به سبب تحریم ایران، مسیر ترانزیت شمال و جنوب و همچنین شرق و غرب دنیا، ایران محسوب می شود اما به دلیل قرارگیری کشورمان در لیست تحریم ها، بسیاری از کشورها از همکاری با ما و انتخاب مسیر تراتزیت کالای خود، ابا و ترس دارند.

حسینی عنوان کرد: سالانه 300 تا 400 میلیون دلار بابت عبور هواپیماها از آسمان ایران درآمد داشتیم اما تحریم ها سبب شده تا این درآمد را از دست دهیم.

وی افزود: رفع تحریم ها و بازگشت به برجام همچنین می تواند بر روی بخش معدن کشور اثرگذار باشد زیرا ایران دارای ظرفیت های معدنی بسیار خوبی است البته در بخش صادرات کالاهای تکمیلی معدنی موفق نبوده ایم ، این در حالی است که کشورهایی مانند استرالیا و کانادا به شدت علاقمند به همکاری با ایران در این زمینه هستند.

وی گفت: حوزه توریسم و خدمات فنی و مهندسی نیز از دیگر بخش هایی است که بازگشت به برجام و رفع تحریم ها می تواند بر آنها تاثیرگذار باشد.

وی توضیح داد: بخش خدمات کشور در صورت رفع تحریم ها می تواند درآمدزا باشد به طوری که اگر این اتفاق بیافتد برای نمونه فقط در بازار عراق می توانیم سالانه 3 تا 4 میلیارد دلار پروژه های خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: صنعت توریسم نیز می تواند منجر به گشایش های بسیار خوبی در اقتصاد کشور شود.

این صنعت می تواند موجب افزایش آمار اشتغال، ایجاد هتل و رونق حمل و نقل هوایی و زمینی و .

شود.

برای نمونه یکی دو سال پس از برجام تعداد فراوانی از گردشگران به کشور سفر کردند و این صنعت در کشور به شدت توسعه یافت.

وی ادامه داد: بنابراین می توان مدعی شد با بازگشت به برجام و رفع تحریم ها، صنعت توریسم می تواند به شدت توسعه یابد و منجر به درآمدزایی ارزی برای کشور شود.

لغو تحریم دلار را چقدر ارزان می کند؟ حسینی گفت: در مجموع بازگشت به برجام و رفع تحریم ها می تواند منجر به کاهش نرخ ارز شود که در این صورت اختیار نرخ ارز به دست بانک مرکزی می افتد و این نهاد می تواند نرخ ارز را در هر سطحی تثبیت کند و در نهایت منابع ارزی این بانک آزاد شده و بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی بیان کرد: سال 99 درآمدهای نفتی در بودجه کشور 2 درصد بود و سال 98 این رقم برابر با 4 درصد بوده است در حالی که سال های گذشته بهترین رکود برابر با سهم 30 درصدی صادرات نفت در بودجه بوده است.

این فعال اقتصادی گفت: سال 99 درآمدهای نفتی به 2 درصد کاهش یافته در حالی که با بازگشت به برجام و رفع تحریم ها می توان به افزایش درآمدهای نفتی امیدوار بود.

حسینی افزود: این مساله موجب در دسترس قرارگرفتن ارز، آزاد شدن منابع ارزی و بلوکه شده ایران در سایر کشورها می شود که در نتیجه منجر به کاهش نرخ ارز در بازار داخلی خواهد شد.

وی تاکید کرد: در این صورت و به حتم اقتصاد کشور از وضعیت فلاکت بار فعلی خارج خواهد شد؛ جو روانی حاصل از این مساله می تواند به آرام شدن بازار و کاهش قیمت ها کمک کند و هم اینکه در سایه ارتباطات ایجاد شده، فرصت های جدید و خوبی برای همکاری و افزایش اشتغال ایجاد خواهد کرد.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: همچنین این مساله می تواند بر روی حوزه فناوری های نو و جدید نیز تاثرگذار باشد زیرا در حوزه بلاکچین، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، رباتیک، حس گرها و.

که در حال ساختن آینده اقتصاد دنیاست، دارای ظرفیت و پتانسیل فراوانی بوده اما به دلیل قطع همکاری ها و در دسترس نبودن تجیهزات کلیدی و مورد نیاز این بخش ها، با کاستی هایی نیز مواجه هستیم و در حال فاصله گرفتن با دنیا هستیم که با عملیاتی شدن برجام و رفع تحریم ها نیز می توانیم شاهد تسهیل شدن شرایط در این بخش ها باشیم و به حتم اثر آن در افزایش اشتغال ، درآمدهای ارزی و رشد اقتصادی کشور قابل مشاهده خواهد بود.

وی بیان کرد: در سال های اخیر رشد اقتصادی نیم تا 1.

5 درصد داشته ایم و اکنون نیز با وجود تحریم های شدید گفته می شود رشد اقتصادی ایران برابر با 2.

5 درصد خواهد بود و اگر تحریم ها رفع شود حتم بدانید رشد اقتصادی از 2.

5 درصد به 5 درصد خواهد رسید که در 10 سال آینده این رشد بسیار چشمگیر خواهد بود .

حسینی گفت: اگر به طور مداوم و مستمر 5 سال رشد اقتصادی داشته باشیم، تحت این شرایط میزان درآمد مردم دو برابر خواهد شد.

وی تاکید کرد: دارای ظرفیت های فراوانی در کشور هستیم که به دلیل تحریم ها قادر به استفاده از آنها نیستیم.

مشکل اصلی کشور تحریم هاست نه برجام این فعال اقتصادی ادامه داد: متاسفانه عده ای به جای اینکه مشکل کشور را تحریم ها بدانند، مشکل کشور را برجام معرفی می کنند در حالی که این مساله درست نیست و تا زمانی که برجام موضوعیت داشت، ما با چنین مشکلاتی مواجه نبودیم .

اتفاقا خروج از برجام سرآغاز مشکلات ما بود اما برخی آدرس غلط می دهند تا این طور وانمود کنند که مشکل نه خروج آمریکا از برجام که اصل برجام بوده است.

وی ادامه داد: اگر موضوع تحریم ها حل و رفع شود، اثر آن بر روی زندگی مردم قابل مشاهده خواهد بود و آن هنگام رو سیاهی برای کسانی است که برجام و مذاکرات را عامل مشکلات کشور معرفی می کنند.

این تبلیغات منفی علیه برجام همچنان ادامه دارد.

حسینی تصریح کرد: در حالی که مشکل مملکت برجام و مذاکره نیست بلکه مشکل اصلی تحریمی است که بر اقتصاد کشور تحمیل شده است و هزینه های بسیار زیادی را بر اقتصاد کشور تحمیل می کند و حذف این هزینه ها ، آزادشدن کشتیرانی، بیمه و خدمات بانکی هم ریسک تجارت را کم می کند و هم هزینه های تجارت را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

حسینی خاطرنشان کرد: امیدواریم در این مساله موفق شویم و هم اینکه بیماری کرونا نیز کنترل و درمان شود زیرا بسیار سخت است که در این شرایط نتوانیم برای خرید واکسن اقدام کنیم و تحت تاثیر این موضوع روان جامعه تحت فشار سنگین قرار گرفته و با اعصاب مردم بازی شده و بسیار از افراد جامعه به دلیل خریداری نشدن واکسن در حال پرخاش به یکدیگر هستند در حالی که با آزاد شدن منابع مالی و بهبود روابط با کشورهای دنیا، بنده قول می دهم سایر کشورها به سرعت به ما واکسن این بیماری را بدهند.

حسینی عنوان کرد: باید به جامعه آرامش داد تا مردم مطمئن شوند که تا آخر امسال اکثریت جمعیت کشور واکسینه خواهند شدالبته مهم است این نکته را مد نظر داشته باشیم که با رفع تحریم ها این مساله امکان پذیر است.

223224
کلید واژه ها: اقتصاد ایران - اقتصاد - ایران - مذاکره - دیپلماتیک - تحریم ها - صنایع خودروسازی - فراوانی - داخل - ناظران - رسیدن به هدف - داخلی - خارجی - تحریم - برجام - خودروسازی - بازار ارز - لیست سیاه - قدرت خرید - نشست - روشن - صنعت نفت - مخالفان - موافقان - پول ملی - بحرانی - هزینه - بیرون - گزارش - صنایع

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس مهندسی فروش آقا در شرکت گل نور در تهران

موانع کاهش قیمت ارز از نگاه عباس عبدی

سی ان ان: آمریکاآزادی یک میلیارد دلار از دارایی ایران را بررسی می کند

استخدام 11 عنوان شغلی در پرشین کاغذ آریا در قم

استخدام cnc کار و کارگر ساده در شرکت پارس آمیزه کامپوزیت غرب در تهران

وسایلی که نباید با سرکه تمیز کرد

انجام تست کرونا در بندر سجافی

استخدام مهندس صنایع مسلط به زبان انگلیسی در تهران و گیلان

ضعف عدالت فضایی در سنندج

هشدار نسبت به افزایش فشار بر منابع آب زیرزمینی در دوران خشکسالی

استخدام کارآموز در بخش مالی و اداری در شرکت افراد دیتا در تهران

استخدام انباردار آقا در صنایع غذایی انار ملس در خراسان رضوی

استخدام رییس مالی، کارشناس ارشد مالی و کارشناس حقوقی در تهران

استخدام کارشناس فروش صنایع غذایی آقا (رشته صنایع غذایی) در تهران

جزییات افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان از زبان رییس جمهور

هشدار نسبت به افزایش فشار بر منابع آب زیرزمینی در دوران خشکسالی

جزییات افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان از زبان رییس جمهور

استخدام 12 عنوان شغلی در پرشین کاغذ آریا در قم

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق و پورسانت عالی در خراسان رضوی

قیمت خودرو داخلی

پیشرفت هایی در زمینه رفع تحریم های مرتبط با برجام صورت گرفته است/ اگر گروهی هم با برجام مخالفند، نباید با خبرسازی موجب تضعیف تیم مذاکره کننده شوند

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در مختاری

سازمان ملل: اوضاع بشردوستانه در یمن در حال سقوط به دره است

استخدام سرپرست منابع انسانی در شرکت پارلا تجارت نیوساد در تهران

دعوت به همکاری از مدرس خصوصی در وب سایت هوشمندان در فارس

موزە مردم شناسی در روستای هفتاش بانە راه اندازی می شود

استخدام کارشناس فروش در حمل و نقل بین المللی سپهرران ترابر در تهران

واعظی: مذاکرات وین درحال پیشرفت است و به دورنمای آن امیدواریم

موزە مردم شناسی در روستای هفتاش بانە راه اندازی می شود

واعظی: مذاکرات وین درحال پیشرفت است و می توان به دورنمای آن امیدوار بود

استخدام کارشناس فروش در شاخص پخش ایرانیان جهت کار در تهران و البرز

بازاریان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی می توانند به کسب و کار خود بپردازند

دولت از توانمندسازی و مهارت آموزی زندانیان حمایت می کند

استخدام کارمند خرید در آکو صنعت تجارت آریا در البرز

استخدام کارشناس فروش در فناوری های راهبردی آریاز صنعت پاژ در خراسان رضوی

ممنوع شدن استفاده از کولرآبی برای شرکت های آب و برق در کهگیلویه و بویراحمد

استخدام عکاس، کارشناس فروش و بازاریاب و ویزیتور در اصفهان

استخدام کارشناس فروش و بازاریاب و ویزیتور در اصفهان

روسیه مجوز مصرف یک دوز از واکسن اسپوتنیک لایت را صادر کرد

خرید بیش از 3000 تن گندم بذری از گندم کاران سیستان و بلوچستان

خرید بیش از 3000 تن گندم بذری از گندم کاران سیستان و بلوچستان

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 17 اردیبهشت

استخدام مشاور املاک مبتدی و حرفه ای با درآمد میلیونی در تهران

استخدام کارشناس فروش مسلط به زبان عربی در یک شرکت بین المللی در کرمانشاه

مهم و فوری/ خبرخوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی اردیبهشت 1400

آلمان خرید گاز از روسیه را دو برابر کرد

شاخص ها اولویت توزیع اعتبارات بودجه ای سیستان و بلوچستان خواهد بود

خروج 50 درصد متخصصان از گردشگری ایران

استخدام کارشناس فروش در باوند پایا تاب در تهران

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت اس.کی.کی ژاپن در تهران

استخدام منشی آشنا به امورات اداری و کارشناس ارشد فروش تجهیزات ازمایشگاهی

برخورد با دفترخانه هایی که مسکن ملی به نام می زنند

تاثیر مثبت مصوبات سران قوا بر معاملات بورس در بلندمدت

لزوم اصلاح قانون کار با حضور شرکای اجتماعی/ 468 هزار کارگر سال قبل مقرری بیمه بیکاری گرفتند

دعوت به همکاری از مدرس خصوصی در وب سایت هوشمندان در تهران

استخدام بازاریاب در یک شرکت قطعات خودرو واقع در رضاشهر

این مشاغل از هفته آینده به سرکار بر می گردند

پدران ثروتمند رانندگان فرمول یک

صف کشی برای فروش دلار در مقابل صرافی های تهران

روسیه به واکسن اسپوتنیک لایت تک دوز مجوز داد

دریافتی هیچ مستمری بگیری کمتر از یک و نیم برابر مجموع پرداختی اسفندماه سال 99 نخواهد بود

فارس من|توزیع 10 هزار میلیارد تومان سود شرکت ها به صورت متمرکز

قیمت سبد نفتی اوپک 68 دلار و 20 سنت شد

ظرفیت پذیریش تردد خودروهای سنگین در مرز سرو افزایش یابد

کمک 5 میلیون تومانی مدرسه علمیه خواهران حضرت سیدالشهداء(ع) به ستاد دیه یزد

فعالیت صنوف گروه های شغلی یک و دو از شنبه در تهران مجاز شد

استخدام تکنسین فنی(رشته برق و مکانیک) در صنایع غذایی آفرین به گل در البرز

استخدام آبدارچی آقا در شرکت ماهان طرح میراب در تهران

ظرفیت پذیریش تردد خودروهای سنگین در مرز سرو افزایش یابد

فعالیت صنوف گروه های شغلی یک و دو از شنبه در تهران مجاز شد

استخدام کارمند فروش، مدیر روابط عمومی و کارمند بیمه در تهران

شرکت مدرنا : تاثیر واکسن مدرنا روی نوجوانان96درصد است

برای خرید گوشی های لاکچری چقدر پول نیاز است؟

جولان بحران آب در تهران

روایت واعظی از پیشرفت در رفع تحریم ها

استخدام 5 عنوان شغلی در پلات در قزوین

استخدام کارشناس فروش بیمه در بیمه سامان نمایندگی 1166 در ایلام

فروش سیمان با قیمت دولتی 365 هزار ریال

صدور مجوز مصرف یک دوز از واکسن اسپوتنیک لایت توسط روسیه

استخدام کارشناس تحقیقات و توسعه بازار در صنایع غذایی دراژه در تهران

استخدام حسابدار در شرکت آکو صنعت تجارت آریا در البرز

جزییات افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان از زبان رییس جمهور

صرافان در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟

استخدام کارگر ساده در شرکت صنعت سازان کسری پرند در تهران

استخدام کاردان تولید و طراحی در شرکت بالین تک در تهران

کسری بودجه عربستان اندازه بودجه سالانه ایران می شود

قیمت امروز نفت

هشدار بانک مرکزی به مردم: از خرید و فروش رمزارزها خودداری کنید

ثبت بزرگترین وقف کشور به ارزش 15 هزار میلیارد تومان در استان تهران

وزیر دارایی قطر به اتهام فساد مالی بازداشت شد

پرداخت 11500 میلیارد تومان به عنوان کارانه معوق کادر بهداشت و درمان

اتفاق مهم در بازار ارز/ دلارهای خانگی راهی بازار شد

آغاز برداشت گل محمدی از گلستان های مشهد

شورای رقابت فقط به دنبال تامین منافع تولیدکنندگان خودرو است

پیش بینی بورس برای شنبه 18 اردیبهشت 1400

خبرخوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

آیا سهام عدالت به وارث قانونی منتقل می شود؟

شورای رقابت فقط به دنبال تامین منافع تولیدکنندگان خودرو است

ثبت 55 میلیمتر باران در کردکوی و گلیداغ مراوه تپه گلستان

استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت تجهیز امید پویش در تهران

احیای برجام چه تاثیری بر بازار ارز ایران دارد؟

احیای برجام چه تاثیری بر بازار ارز ایران دارد؟