مطالب مرتبط:
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 فروردین 1400 ساعت 14:052021-04-18اقتصادي

به دنبالش نمی آیند!


شرایط ویژه یک سال و نیم اخیر، از جمله شیوع کرونا و پیامدهای ناشی از آن در کنار تنگناهای اقتصادی، آسیب های اجتماعی ناشی از فقر را گسترش داده است.

- روایت زندگی هرکدام از سالمندان، قصه پرغصه ای است از نابسامانی نظام حمایتی و نامُرادی های روزگار.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایمنا"، روزنامه همشهری نوشت: بی خانمانی و به دنبال آن کارتن خوابی از جمله آسیب هایی است که در چنین شرایطی امکان رشد بیشتری می یابند.

این پدیده با افزایش میانگین سنی جمعیت کشور و افزایش شمار سالمندانِ بی سرپناه با شدت بیشتری قابل لمس و درک است.

مرکز حمایت از زنان و کودکان نور سپید هدایت یکی از میزبانان این آدم ها و روایت های آن هاست.

نور سپید در محدوده پارک شوش قرار دارد و سال قبل 32 سالمند بی سرپناه را پذیرش کرده است.

چشم به راه فرزند باد سردی می وزید و دانه های ریز باران را روی دامن گلدار پیرزن می ریخت.

بالاپوش قهوه ای اش را دور بازوانش پیچاند و در دستان سرخ شده از سرمایش ها کرد.

اصرار مددکاران برای آوردن پیرزن به اتاق بی فایده بود.

کنارش نشستم و پرسیدم: مادر هوا سرده بیایید بریم داخل.

پیرزن بی آنکه چشمش را از مسیر ورودی که از پارک می گذرد و به مرکز می رسد بردارد گفت: نه باید همین جا منتظر بمانم، ممکن است پسرم بیاید و پیدایم نکند، اگر بیاید و نباشم عصبانی می شود و مرا با خودش نمی برد.

گفتم: اگر بیاید به او می گویم که شما اینجا هستید بیا بریم سرما می خورید.

جوابم را نداد.

بعد از نیم ساعت، ناامید از آمدن پسرش کاغذ خیس و مچاله شده ای را به دستم داد و گفت: این شماره پسرم است، زنگ بزن بگو بیاید مرا ببرد، اینجا نمی توانم بخوابم الان یک هفته است که اینجا هستم، طوری حرف بزن که عصبانی نشود.

پیرزن بعد از ناامیدی، به اصرار مددکارها و دادن وعده به داخل مرکز رفت.

پسر زن چشم به راه، با تلخی و عصبانیت گفت: آلزایمر دارد، در خانه هم بند نمی شود، همیشه گم می شود و باید دنبالش بگردیم، آخرش هم کرونا را به خانه من می آورد و بدبخت مان می کند، بگذار همان جا بماند، دنبالش نمی آیم.

تلفن را قطع کرد و به تماس های بعدی هم جواب نداد.

پیرزن برای گرفتن کاغذ آمد و گفت: کفش هایم را پوشیده ام، من آماده ام پسرم کی می آید؟ گفتم: مسافرت است گفته بعداً می آید.

پیرزن دراز کشید و لرزش شانه هایش میان گل های زرد و قرمز پتو گم شد.

بی بی خانم بی بی خانم غمگین ترین پیرزنی بود که به عمرم دیده بودم، چشمان آبی چروک پوشیده اش در آن صورت محزون، دل آدمی را به درد می آورد.

روی سجاده اش- جایی که اغلب می توانستی پیدایش کنی- نشسته بود، چادر مشکی ای که همیشه به سر داشت را مرتب کرد و گفت: من برای خودم کسی بودم، خونه داشتم که توش نذری می دادم، سربار کسی هم نبودم، تا اینکه پسرم و عروسم تصادف کردند و مردند، مسئولیت نوه های کوچکم هم افتاد گردن من، برادرم گفت براتون یه خونه بزرگ تر می گیرم، من و نوه هام یک سال اونجا بودیم که قرارداد تموم شد و خواستم برگردم خونه خودم، که دیدم برادرم خونه رو فروخته و رفته که رفته! منم آواره شدم، شناسنامه، پول و هرچی داشتم رو دزدیدن، آواره پارک ها و خیابون ها شدم تا اینکه آمدم اینجا الان نزدیک 9 ماهه که این جام، مسئولان اینجا شماره برادرم رو پیدا کردن، خونه خریده تو شمال اما حاضر نیست منو ببره پیش خودش.

از روزی که اون خونه با شمعدونی های دور حوضش را ازم گرفتن، روزی هزار بار می میرم.

بی بی خانم روی سجاده اش خم شد و قطره های اشک از گونه هایش سرازیر شدند… به بدترین شکل ممکن! پیرزنی که پا و کمرش به شدت آسیب دیده بود را از ماشین پیاده کردند، حالش بد و چیزی بین خواب و بیداری بود، راننده اورژانس گفت: با این وضعیت هیچ بیمارستانی حاضر به پذیرش این خانم نیست تازه تست کروناش هم مثبت شده.

کسی نمی توانست تا چند متری نزدیکش شود.

حدوداً 60 ساله، معتاد و کارتن خواب بود، خسته از زندگی و اعتیاد در سن پیری، خودش را به یکی از چاه های اطراف ورامین انداخته اما جان سالم به در برده بود، 5روزی زخمی در چاه افتاده بود.

حالش رفته رفته بدتر می شد و کسی نمی توانست تمیزش کند، درنهایت یکی از مددکارها با کمک مسئول مرکز و البته با سختی زیاد او را حمام کرده و برای استراحت و سپس انتقال به بیمارستان آماده اش کردند.

مددجویی داشتیم که برای نگهداری از او هیچ امکاناتی نداشتیم، نه پرستار، نه تخت مخصوص، نه دارو، نه ویلچر.

کمپ های بهزیستی زنان معتاد بالای 60 سال را پذیرش نمی کنند و زنان دچار اعتیاد آنقدر مواد مصرف می کنند تا جانشان را ازدست بدهند.

این زنان سالمند در نهایت همه به مرکز نورسپید برای اسکان می آیند.

خنده ای شیرین گوشه لب های جنوبی اش هر وقت می بینمش در حال انجام دادن کاری است، دستمال می کشد، ظرف های غذا را جمع می کند، به زن های تازه وارد دلداری می دهد، همیشه هم می خندد و با آن لهجه خرمشهری زیبا خدا را شکر می کند.

اینکه زنی کارتن خواب همیشه بخندد برایم جالب بود.

قصه تو چیست زهرا خانم؟ خرده های نان را از روی میز برداشت و گفت: حدودا یک سال پیش بود که با برادرم به تهران آمدیم، برادرم فکر کرد شاید بتواند کاری پیدا کند، اما جز فروختن پفک و بیسکوییت در یکی از پارک های میرداماد کاری پیدا نشد.

زندگی مان به سختی می گذشت، پول برای اجاره حتی یک زیرراه پله نداشتیم، مجبور شدیم در همان پارک آلونکی با پلاستیک و پارچه و چوب بسازیم و زندگی کنیم، زمستان که رسید، باد و باران آلونک را خراب کرد و آواره شدیم، سرما اذیت مان می کرد و جایی برای ماندن نداشتیم تا اینکه این مرکز را نشانمان دادند، برادرم رفت همین ساختمان روبه رو که برای مردان است و من هم به اینجا آمدم.

اینکه همیشه می خندم به این دلیل است که از زندگیم در اینجا راضی ام، کار می کنم، جای خوب می خوابم و تخت دارم، غذای خوب می خورم و احترام می بینم.

دعای شب و روزم این است که این خانه تعطیل نشود.

کرونا و رشد پدیده سالمند کارتن خواب سال گذشته در مرکز کاهش آسیب زنان و کودکان نور سپید هدایت در جنوب تهران 39 سالمند- کارتن خواب پذیرش شدند درحالی که این تعداد در سال قبل از آن (98) 10 زن سالمند بوده است.

تعداد زیادی از این زنان سالمندان مصرف کننده مواد نیستند، آنها زنان مسنی هستند که فرزندانشان می گویند توان نگهداری از آنها را ندارند و طردشان کرده اند؛ زنانی که به دلیل شرایط سنی به خدمات پزشکی هم نیازمند هستند.

این زنان سالمند معمولاً می گویند: شوهرانشان را از دست داده اند، بچه هایشان در شهرستان کارگران بیکار شده از کرونا هستند، خانه هایشان کوچک است و پولی نیز برای هزینه دارو و درمان مادرانشان ندارند، بنابراین آنها ترجیح داده اند به جای حس سربار بودن و تحقیر، کارتن خواب شوند.

تعدادی از سالمندان کارتن خواب هم که به حواس پرتی، معلولیت یا آلزایمر دچارند می گویند فرزندانشان به آنها گفته اند رفت وآمدشان به خارج از خانه سبب انتقال کرونا به آنها می شود و برای همین طرد شده اند.

بخشی از سالمندان کارتن خواب هم هرگز ازدواج نکرده و فرزندی ندارند؛ آنها طی سال ها و دهه های گذشته با انجام کارهای خدماتی ازجمله کارگری در بازار غیررسمی یا خدمتکاری زندگی کرده اند و در سن پیری چون توان کار کردن ندارند، قادر به پرداخت اجاره خانه نیستند و در نهایت کارتن خواب شده اند.

کابوس سالمندی و ضعف سیستم حمایتی آسیب های اجتماعی و ساختار اقتصادی و سیاسی، منفک و مجزا از هم نیستند، آنها در ارتباطی تنگاتنگ بوده و در این ارتباط چند سویه، وضعیت جامعه و گروه های اجتماعی را متأثر می کنند.

در خصوص کارتن خوابی سالمندان، پرسش این است که چرا فردی که به سن 70 سالگی رسیده به اندازه داشتن یک سرپناه معمولی پس انداز ندارد؟ چرا سیستم های حمایتی از اقشار آسیب پذیر در کشور ضعیف است تا حدی که دوران پیری برای بخشی از جامعه به کابوس بدل شده است؟ چرا سازمان بهزیستی به عنوان متولی حمایت از 42 گروه آسیب پذیر به دلیل برخورداری از بودجه کم و البته ضعف برنامه ریزی در نهایت، از عهده حمایت قابل قبول از هیچ کدام از این گروه ها ازجمله سالمندان برنمی آید؟ چرا یک زن یا مرد معتاد تا سن پیری به اعتیادش ادامه می دهد و در طول زندگی خود کمتر امکانی برای ترک و رهایی از کارتن خوابی اعتیاد می یابد؟ بررسی مددکاران اجتماعی و انجمن های مردم نهاد نشان می دهد بخشی از سالمندآزاری که به شکل طرد سالمندان از خانواده و فرار آنها نمود پیدا می کند، ریشه در مشکلات اقتصادی خانواده ها دارد.

البته در همین شرایط اقتصادی خانواده هایی هم هستند که تا آخرین روز از عزیزان سالمندشان نگهداری و حمایت می کنند.

طبق آمارهای رسمی هرم جمعیتی کشور در آینده به سمتی می رود که افراد بالای 60 سال حجم قابل توجهی از جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهد، بنابراین پدیده سالمندی، پدیده غالب پیش روی کشور است و این در حالی است که مسئولان هنوز تدبیر چندانی برای فراهم آوردن الزامات و اقتضائات این دوره نیندیشیده اند.

حمایت از 260 زن و کودک آسیب دیده مرکز نورسپید هدایت واقع در میدان شوش، یکی از مراکز جامع کاهش آسیب زنان و کودکان است که با مجوز سازمان بهزیستی آغاز به کار کرده و طی یک سال و نیم اخیر خدمات رایگان شبانه روزی اقامتی و توانمندسازی به زنان و کودکان آسیب دیده ارائه می دهد.

این مرکز روزانه بیش از 260 زن و کودک را تحت حمایت های متنوع خود دارد؛ خدماتی از قبیل 3 وعده غذایی، نظافت، پیرایش و لباس مناسب فصل، معاینات اولیه بهیاری، مشاوره روانشناسی و اقدامات مددکاری اجتماعی از قبیل ارجاع به کمپ های ترک اعتیاد، اخذ مدارک هویتی و… ازجمله خدمات ارائه شده در این مرکز است.

حدود 150 زن و کودک در 4خوابگاه این مرکز اقامت شبانه دارند.

زنانی که از این مرکز خدمات می گیرند، به معتادان بی خانمان محدود نیستند، سالمندان رها شده، دختران در معرض آسیب، زنان طرد شده از خانواده، زنان و کودکان آسیب دیده از خشونت خانگی، زنان بی بضاعتی که به دلیل فقر و نداشتن امکانات مالی برای رهن و پرداخت اجاره ماهانه خانه، بی خانمان شده اند، از دیگر گروه های مورد حمایت این مرکزهستند.

مسئولان بهزیستی کشور چه می گویند؟ محمود علی گو، رییس اورژانس اجتماعی کشور درباره پدیده کارتن خوابی سالمندان به همشهری گفت: درباره کارتن خواب ها با ما تماس گرفته می شود، اما این به معنای افزایش کارتن خوابی سالمندان نیست.

همچنین گزارش های میدانی ما چنین چیزی را نشان نمی دهد.

او اضافه کرد: درباره سالمندآزاری نیز افزایش تماسی نسبت به سال گذشته نداریم و تغییری در این پدیده هم فعلاً صورت نگرفته است.


کلید واژه ها: سالمند - آسیب های اجتماعی - روزنامه همشهری - سرپناه - افزایش - حمایت از زنان - کارتن خوابی - میانگین سنی - شرایط - حمایت - روایت - بی خانمانی - شیوع کرونا - آسیب - میانگین - اجتماعی - روزنامه - سال قبل - قهوه ای - همشهری - حمایتی - کودکان - یکی از - پدیده - گزارش - پذیرش - فرزند - زندگی - باران - دستان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام 12 عنوان شغلی در پرشین کاغذ آریا در قم

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق و پورسانت عالی در خراسان رضوی

قیمت خودرو داخلی

پیشرفت هایی در زمینه رفع تحریم های مرتبط با برجام صورت گرفته است/ اگر گروهی هم با برجام مخالفند، نباید با خبرسازی موجب تضعیف تیم مذاکره کننده شوند

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در مختاری

سازمان ملل: اوضاع بشردوستانه در یمن در حال سقوط به دره است

استخدام سرپرست منابع انسانی در شرکت پارلا تجارت نیوساد در تهران

دعوت به همکاری از مدرس خصوصی در وب سایت هوشمندان در فارس

موزە مردم شناسی در روستای هفتاش بانە راه اندازی می شود

استخدام کارشناس فروش در حمل و نقل بین المللی سپهرران ترابر در تهران

واعظی: مذاکرات وین درحال پیشرفت است و به دورنمای آن امیدواریم

موزە مردم شناسی در روستای هفتاش بانە راه اندازی می شود

واعظی: مذاکرات وین درحال پیشرفت است و می توان به دورنمای آن امیدوار بود

استخدام کارشناس فروش در شاخص پخش ایرانیان جهت کار در تهران و البرز

بازاریان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی می توانند به کسب و کار خود بپردازند

دولت از توانمندسازی و مهارت آموزی زندانیان حمایت می کند

استخدام کارمند خرید در آکو صنعت تجارت آریا در البرز

استخدام کارشناس فروش در فناوری های راهبردی آریاز صنعت پاژ در خراسان رضوی

ممنوع شدن استفاده از کولرآبی برای شرکت های آب و برق در کهگیلویه و بویراحمد

استخدام عکاس، کارشناس فروش و بازاریاب و ویزیتور در اصفهان

استخدام کارشناس فروش و بازاریاب و ویزیتور در اصفهان

روسیه مجوز مصرف یک دوز از واکسن اسپوتنیک لایت را صادر کرد

خرید بیش از 3000 تن گندم بذری از گندم کاران سیستان و بلوچستان

خرید بیش از 3000 تن گندم بذری از گندم کاران سیستان و بلوچستان

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 17 اردیبهشت

استخدام مشاور املاک مبتدی و حرفه ای با درآمد میلیونی در تهران

استخدام کارشناس فروش مسلط به زبان عربی در یک شرکت بین المللی در کرمانشاه

مهم و فوری/ خبرخوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی اردیبهشت 1400

آلمان خرید گاز از روسیه را دو برابر کرد

شاخص ها اولویت توزیع اعتبارات بودجه ای سیستان و بلوچستان خواهد بود

خروج 50 درصد متخصصان از گردشگری ایران

استخدام کارشناس فروش در باوند پایا تاب در تهران

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت اس.کی.کی ژاپن در تهران

استخدام منشی آشنا به امورات اداری و کارشناس ارشد فروش تجهیزات ازمایشگاهی

برخورد با دفترخانه هایی که مسکن ملی به نام می زنند

تاثیر مثبت مصوبات سران قوا بر معاملات بورس در بلندمدت

لزوم اصلاح قانون کار با حضور شرکای اجتماعی/ 468 هزار کارگر سال قبل مقرری بیمه بیکاری گرفتند

دعوت به همکاری از مدرس خصوصی در وب سایت هوشمندان در تهران

استخدام بازاریاب در یک شرکت قطعات خودرو واقع در رضاشهر

این مشاغل از هفته آینده به سرکار بر می گردند

پدران ثروتمند رانندگان فرمول یک

صف کشی برای فروش دلار در مقابل صرافی های تهران

روسیه به واکسن اسپوتنیک لایت تک دوز مجوز داد

دریافتی هیچ مستمری بگیری کمتر از یک و نیم برابر مجموع پرداختی اسفندماه سال 99 نخواهد بود

فارس من|توزیع 10 هزار میلیارد تومان سود شرکت ها به صورت متمرکز

قیمت سبد نفتی اوپک 68 دلار و 20 سنت شد

ظرفیت پذیریش تردد خودروهای سنگین در مرز سرو افزایش یابد

کمک 5 میلیون تومانی مدرسه علمیه خواهران حضرت سیدالشهداء(ع) به ستاد دیه یزد

فعالیت صنوف گروه های شغلی یک و دو از شنبه در تهران مجاز شد

استخدام تکنسین فنی(رشته برق و مکانیک) در صنایع غذایی آفرین به گل در البرز

استخدام آبدارچی آقا در شرکت ماهان طرح میراب در تهران

ظرفیت پذیریش تردد خودروهای سنگین در مرز سرو افزایش یابد

فعالیت صنوف گروه های شغلی یک و دو از شنبه در تهران مجاز شد

استخدام کارمند فروش، مدیر روابط عمومی و کارمند بیمه در تهران

شرکت مدرنا : تاثیر واکسن مدرنا روی نوجوانان96درصد است

برای خرید گوشی های لاکچری چقدر پول نیاز است؟

جولان بحران آب در تهران

روایت واعظی از پیشرفت در رفع تحریم ها

استخدام 5 عنوان شغلی در پلات در قزوین

استخدام کارشناس فروش بیمه در بیمه سامان نمایندگی 1166 در ایلام

فروش سیمان با قیمت دولتی 365 هزار ریال

صدور مجوز مصرف یک دوز از واکسن اسپوتنیک لایت توسط روسیه

استخدام کارشناس تحقیقات و توسعه بازار در صنایع غذایی دراژه در تهران

استخدام حسابدار در شرکت آکو صنعت تجارت آریا در البرز

جزییات افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان از زبان رییس جمهور

صرافان در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟

استخدام کارگر ساده در شرکت صنعت سازان کسری پرند در تهران

استخدام کاردان تولید و طراحی در شرکت بالین تک در تهران

کسری بودجه عربستان اندازه بودجه سالانه ایران می شود

قیمت امروز نفت

هشدار بانک مرکزی به مردم: از خرید و فروش رمزارزها خودداری کنید

ثبت بزرگترین وقف کشور به ارزش 15 هزار میلیارد تومان در استان تهران

وزیر دارایی قطر به اتهام فساد مالی بازداشت شد

پرداخت 11500 میلیارد تومان به عنوان کارانه معوق کادر بهداشت و درمان

اتفاق مهم در بازار ارز/ دلارهای خانگی راهی بازار شد

آغاز برداشت گل محمدی از گلستان های مشهد

شورای رقابت فقط به دنبال تامین منافع تولیدکنندگان خودرو است

پیش بینی بورس برای شنبه 18 اردیبهشت 1400

خبرخوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

آیا سهام عدالت به وارث قانونی منتقل می شود؟

شورای رقابت فقط به دنبال تامین منافع تولیدکنندگان خودرو است

ثبت 55 میلیمتر باران در کردکوی و گلیداغ مراوه تپه گلستان

استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت تجهیز امید پویش در تهران

اقدام فعالان بخش خصوصی آذربایجان شرقی برای خرید واکسن کرونا

آغاز به کار مشاغل گروه 1 و 2 در شهرهای قرمز و نارنجی از شنبه

آخرین تصمیم درباره زمان بازگشایی بازار بزرگ تهران

استخدام فروشنده خانم در فروشگاه چند منظوره میم در اصفهان

آغاز به کار مشاغل گروه 1 و 2 در شهرهای قرمز و نارنجی از شنبه

مدیرعامل آبفا گلستان: یک سوم نیاز گرگان آب کم داریم

شهرداری شهرکرد پیگیر پرداخت مطالبات پاکبان ها است

اتفاق مهم در بازار ارز/ دلارهای خانگی راهی بازار شد

آیا سهام عدالت به وارث قانونی منتقل می شود؟

بازار بزرگ تهران بازگشایی می شود

روسیه مجوز مصرف یک دوز از واکسن اسپوتنیک لایت را صادر کرد

تولید لوازم خانگی 24 درصد افزایش یافت

قیمت سکه 350 هزار تومان بالا رفت/ تغییرات عجیب در بازار طلا

خودرو بخریم یا بفروشیم؟

لاکچری ترین گوشی های بازار چند؟

آخرین قیمت انواع آپارتمان 16 اردیبهشت 1400 +جدول قیمت

عالیت گروه های شغلی یک و دو تهران از شنبه مجاز است

به دنبالش نمی آیند!

به دنبالش نمی آیند!