موضوعات داغ: - انتخابات رياست جمهوري - انتخابات رياست - رياست جمهوري - دانشگاه آزاد اسلامي - دانشگاه آزاد - بازيكنان پرسپوليس - جبهه اصلاحات - رييس دانشگاه آزاد اسلامي - سپاهان و پرسپوليس - رييس دانشگاه آزاد - حكمراني - جلوگيري از خودكشي - هفته قوه قضاييه - اتاق بازرگاني گرگان - فدراسيون جودوي ايران - هاب فناوري - بيلر - لوكي - علي ربيعي - ساختمان هاي آينده - رييس مجلس خبرگان - شركت هاي مواد غذايي - آ.اس رم

مطالب مرتبط:
65 درصد ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی ناشی از دورهمی است
65 درصد ابتلای کرونا در خراسان جنوبی در دورهمی ها است
استاندار خراسان جنوبی: 65 درصد ابتلای کرونا به علت برگزاری دورهمی ها است
خشکسالی 80 درصدی مراتع خراسان جنوبی | وضعیت نامطلوب معیشت عشایر
مشکل تامین نهاده ها دامی در خراسان جنوبی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 فروردین 1400 ساعت 07:052021-04-18اجتماعي

سایه خشکسالی بر 91 درصد از پهنه خراسان جنوبی


ایرنا - خشکسالی 2 دهه متوالی بر 91 درصد از پهنه استان کویری خراسان جنوبی سایه انداخته و با توجه به کاهش محسوس بارندگی در سال آبی جاری، - بیرجند - ایرنا - خشکسالی 2 دهه متوالی بر 91 درصد از پهنه استان کویری خراسان جنوبی سایه انداخته و با توجه به کاهش محسوس بارندگی در سال آبی جاری، کاهش منابع آب زیرزمینی از پیامدهای نگران کننده آن است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا هرچند کاهش بارش ها در ماه های پایانی سال 99 خبر از کاهش بارندگی در خراسان جنوبی نسبت به وضعیت نرمال می داد اما کاهش شدید نزولات آسمانی در فروردین امسال، مُهر تاییدی بر تداوم کابوس خشکسالی زد.

براساس آمارهای اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی میانگین بارندگی های این استان در سال آبی جاری 38 میلیمتر بوده که نسبت به سال گذشته 69 درصد و نسبت به دوره بلندمدت 59 درصد کاهش داشته است.

سامانه بارشی اواخر هفته گذشته نیز در خراسان جنوبی فعال بود و بیشترین بارندگی های خراسان جنوبی طی 24 ساعت با 20 میلیمتر در دوست آباد شهرستان سرایان ثبت شد که نتوانست عطش زمین های تشنه این منطقه را برطرف کند.

خشکسالی حدود 20 سال است در خراسان جنوبی تاخت و تاز دارد که امسال شدت آن محسوس تر است و پیامدهای نامبارکی را در بخش های مختلف کشاورزی، آب، هوا، اشتغال، بهداشت و سایر بخش های اقتصادی و اجتماعی برجا گذاشته است.

بارندگی ها طی 2 سال زراعی گذشته (اول مهر تا پایان شهریور سال بعد) نشان از افزایش مقطعی میزان بارش ها در این استان پهناور نسبت به سالیان ماقبل و میانگین بلندمدت داشت و این بارندگی های خوب برخی افراد را به این تصور انداخت که خشکسالی خراسان جنوبی و شرق کشور رو به اتمام و این منطقه در آستانه ورود به دوران تازه ترسالی است.

اما به گفته مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی این بارندگی های مقطعی بوده و کاهش بارندگی ها در سالی که گذشت نشان از تکرار خشکسالی است به طوری که کاهش بارندگی ها در سال آبی جاری در 30 سال اخیر استان بی سابقه بوده است.

کاهش حجم ذخایر آبی، افزایش کانون های بحرانی ریزگردها و روند شور شدن زمین های زراعی، از بین رفتن مراتع و پوشش گیاهی، به وجود آمدن حاشیه نشینی در اطراف شهرها و خشک شدن ذخایر آب زیرزمینی و قنوات از جمله پیامدهای خشکسالی در منطقه است.

در شرایطی که ویروس کرونا جهان را تحت تاثیر قرار داده و به کانون توجهات تبدیل شده است، زنگ خطر خشکسالی سال هاست در اقصی نقاط کشور از جمله خراسان جنوبی به صدا درآمده و نباید از این پدیده اقلیمی و پیامدهای اصلی آن یعنی کمبود شدید آب و مهاجرت غافل شویم.

91 درصد وسعت خراسان جنوبی درگیر خشکسالی براساس آمار دوره 10 ساله تا آخر اسفند سال گذشته که مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی ارائه کرد، 91 درصد مساحت خراسان جنوبی متاثر از خشکسالی است.

علیرضا خندان رو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این مقدار 9 درصد در وضعیت نرمال، 20 درصد خشکسالی خفیف، 35 درصد خشکسالی متوسط، 25 درصد خشکسالی شدید و 11 درصد خشکسالی بسیار شدید است.

وی افزود: شهرستان های طبس و بشرویه جزو مناطق بسیار شدید خشکسال هستند.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی 20 سال متوالی خشکسالی را تجربه کرده است گفت: در 2 سال زراعی گذشته بارش های تقریبا خوبی را در استان داشتیم اما از اثرات خشکسالی های بلندمدت کم نکرد، علیرغم اینکه در سال زراعی گذشته بارندگی های خوبی داشتیم باز هم استان در شرایط خشکسالی قرار دارد.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با اشاره به بارندگی های استان در سال آبی جاری (اول مهر 99 تا پایان شهریور 1400) گفت: میانگین بارندگی های استان در سال آبی جاری 38 میلیمتر بوده که نسبت به سال گذشته 69 درصد و نسبت به دوره بلندمدت 59 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: کاهش بارندگی های سال آبی جاری در 30 سال گذشته بی سابقه بوده و در این مدت بیشترین بارندگی استان از ایستگاه نهبندان با 61 میلیمتر و کمترین از ایستگاه طبس با 18 میلیمتر به ثبت رسیده است.

خندان رو با اشاره به پیش بینی فصلی بارندگی در سال جاری هم گفت: برای اردیبهشت امسال بارندگی های نرمال و برخی نقاط کمتر از نرمال و برای تیر و مرداد ماه هم وضعیت نرمال پیش بینی شده است اما در این 2 فصل بارندگی قابل ملاحظه ای را در استان نداریم.

وی درباره پدیده تغییر اقلیم اظهار داشت: تغییر اقلیم پدیده ای است که اکثر دانشمندان آن را قبول و بر روی آن تاکید دارند؛ این پدیده براساس آمار و شواهد رخ داده و نمی توان آن را انکار کرد ما هم نمی توانیم با این پدیده مقابله کنیم بلکه باید سازگاری داشته باشیم.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی یکی از اثرات تغییر اقلیم را افزایش دما دانست و گفت: براساس آمار ابتدای فصل بهار امسال در استان به صورت میانگین سه درجه افزایش دما را نسبت به بلندمدت داشته ایم.

وی افزود: ما در سالیان قدیم هم دوره های خشکسالی را داشتیم و آمارها هم این موضوع را نشان می دهد ولی هیچ وقت خشکسالی با این دوره طولانی یعنی 20 ساله را نداشته ایم.

تغییرات اقلیم و افزایش اثرات خشکسالی دانشیار جغرافیا و اقلیم شناسی دانشگاه بیرجند درباره تغییرات اقلیم گفت: خراسان جنوبی دچار ناهنجاری های اقلیمی است، طبیعت و ذات استان دارای آب و هوای گرم و خشک با دوره های خشکسالی و ترسالی شدید و در مجموع دارای اقلیم نامنظم است که این موضوع از گذشته وجود داشته است.

مرتضی اسماعیل نژاد افزود: تغییرات اقیلم باعث شده در سال های اخیر اثرات خشکسالی در خراسان جنوبی شدت یابد و تغییرات اقلیم یک پدیده جهانی است که اثرات محلی دارد، اثر آن روی کشاورزی روستاها و زندگی و معیشت مردم است.

وی گفت: خراسان جنوبی مانند دوسوم استان های کشور دچار کم آبی و خشکسالی است که شاخص هایی از جمله احداث قنات و آبیاری کوزه ای این موضوع را از قدیم تایید می کند و دانش مردم در مقابله با کم آبی و خشکسالی، دانش بومی از جمله احداث قنات در استان بوده است.

دانشیار جغرافیا و اقلیم شناسی دانشگاه بیرجند عنوان کرد: با مقایسه آمار بارش ها در سال های آبی 97، 98 و 99 مشخص می شود که ما 2 سال متولی ترسالی شدید و یک سال خشکسالی (سال آبی جاری) بسیار شدید را در استان داریم.

وی گفت: در سال های آبی 97 و 98 میانگین بارندگی های استان از بلندمدت هم بیشتر بود اما در سال آبی جاری به صورت میانگین تاکنون 33.

9 میلیمتر بارندگی در استان داشته ایم که کاهش شدید را نشان می دهد.

اسماعیل نژاد افزود: با تغییر اقلیم اثرات خشکسالی در آینده پیش رو شدت هم خواهد داشت به عنوان مثال ما در سال جاری فقط 33 میلیمتر بارندگی در استان داشته ایم ولی آب کشاورزی، شرب و صنعت قطع نشده و با فشار بر منابع آب زیرزمینی آب مورد نیاز خود را تامین کردیم که با این روند به بحران منابع آب در استان نزدیک می شویم.

وی درخصوص طولانی بودن دوره خشکسالی در استان و اینکه در قدیم هم دوره های طولانی مدت خشکسالی در استان وجود داشته است گفت: آمارهای اقیلم شناسی و وضعیت بارندگی ما در نهایت به 70 سال گذشته می رسد و آن هم محدود به 2 ایستگاه خوسف و بیرجند است، در گذشته هم در خراسان جنوبی قحطی و خشکسالی بوده و این را باید مطالعات دیرینه شناسی به ما پاسخ دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند افزود: آمارهای اقلیم شناسی ما مربوط به 70 سال گذشته است و در این مدت دوره ای به این طولانی خشکسالی را نداشته ایم.

وی گفت: اتفاقاتی که امروز در حوزه آب و هوا و خشکسالی در خراسان جنوبی می افتد محصول تغییر اقلیم و گرمایش جهانی است، خشکسالی متوالی در استان باعث شده بنیان های زراعی، اقتصادی و محیطی روستاها آسیب ببیند و باعث پدیده مهاجرت روستاییان شده است.

اسماعیل نژاد اظهار داشت: از آنجایی که آب پیشران معیشت و اقتصاد جامعه است، باید در استان با اصلاح الگوی مصرف و کشت در بخش کشاورزی و مدیریت مصرف آب به سمت سازگاری با کم آبی برویم.

وی گفت: هیچ مرجع آکادمیک نمی تواند درخصوص تداوم پدیده خشکسالی اظهار نظر کند، اگر ما چند سال متوالی ترسالی هم داشته باشیم، خشکسالی هیدرولوژی از بین نخواهد رفت و از بین رفتن اثرات آن نیازمند چندین سال متوالی ترسالی است.

این استاد دانشگاه افزود: قطعا می توانیم بگوییم به دلیل تغییرات اقلیم، دوره های خشکسالی در آینده بیشتر رخ خواهد داد.

منابع آب زیرزمینی استان سالانه 26 سانتیمتر مربع افت دارد کاهش کمی و کیفی منابع آب از پیامدهای خشکسالی است که مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی به آن اشاره کرد و گفت: سالانه 905 میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی استان برداشت داریم که از این میزان 88 درصد در بخش کشاورزی، 9 درصد شرب و سه درصد در زمینه صنعت و خدمات استفاده می شود.

فاطمه شهابی کسری مخزن تجمعی استان را سه میلیارد و 700 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این کسری مخزن به دلیل اضافه برداشت از منابع آبی استان در سال های متوالی ایجاد شده است.

وی گفت: متوسط کسری مخزن 20 ساله استان، 141 میلیون متر مکعب بوده و سال آبی جاری هم کسری مخزن منابع آب زیرزمینی 101 میلیون متر مکعب است.

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی بیان کرد: سالانه منابع آب زیرزمینی استان 26 سانتیمتر مربع افت دارد و شاخص آسیب پذیری منابع آب زیرزمینی 0.

21 است که این شاخص 110 درصد بیشتر از شاخص کشوری است.

وی اظهار داشت: توان آبخوان های استان خراسان جنوبی بسیار پایین است و این موضوع نیازمند لزوم صرفه جویی در مصرف آب است.

شهابی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی 35 محدوده مطالعاتی و دشت وجود دارد گفت: از این تعداد 9 دشت ممنوعه بحرانی، 22 ممنوعه و 13 دشت هم آزاد است که در دهه اخیر تعداد دشت های ممنوعه بحرانی استان به دلیل افت مستمر آبخوان ها از 2 دشت به 9 دشت افزایش یافت.

وی به فرونشت زمین در دشت سرایان براثر خشکسالی و برداشت بی رویه آب اشاره کرد و گفت: کاهش شدید آبدهی چاه ها و معیوب شدن آنها، نوکنی و جابه جایی چاه و تحمیل هزینه هنگفت بر اقتصاد کشاورز، ایجاد شکاف و فروچاله، از بین رفتن زمین های کشاورزی و تغییر شکل آبراهه ها و در نهایت از بین رفتن آبخوان از پیامدهای فرونشست زمین در استان است.

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی ادامه داد: خشکسالی ها باعث شده که کیفیت منابع آب در برخی دشت های استان کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه حدود 78 درصد سدهای خراسان جنوبی به دلیل کمبود بارندگی خالی است گفت: اکنون 16.

9 میلیون متر مکعب آب پشت سدهای استان ذخیره سازی است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این مقدار 23.

4 میلیون متر مکعب بود.

زنگ خطر کم آبی و راه اندازی قرارگاه استانی آب با توجه به کاهش شدید بارندگی ها در سال زراعی جاری و در نتیجه کاهش حجم ذخایر آبی استان، قرارگاه استانی آب با تدبیر استاندار برای برون رفت از پیامدهای احتمالی این وضعیت راه اندازی و اولین نشست آن هفته گذشته برگزار شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی به عنوان رییس قرارگاه استانی آب معرفی شد و دبیرخانه آن در شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی است.

محمد فرهادی هدف از تشکیل این قرارگاه را رصد مسایل و مشکلات مرتبط با آب و برنامه ریزی برای رفع آنها در شهرها و روستاهای استان عنوان کرد و گفت: اگرچه در کارگروه های استان، شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه مقابله با خشکسالی را داریم اما با توجه به اهمیت موضوع آب، این قرارگاه تشکیل شد که نشان دهنده نگاه ویژه مدیریت عالی استان به موضوع آب شرب مردم است.

وی به مصوبات نخستین جلسه قرارگاه استانی آب اشاره کرد و گفت: مقرر شد از تمامی امکانات و ظرفیت های دستگاه های اجرایی به گونه ای استفاده شود که موضوع تامین آب شرب مردم به ویژه در آبرسانی سیار دچار آسیب و مشکل نشود.

معاون استاندار خراسان جنوبی از موضوعاتی گفت که برای بررسی و ارائه راهکار در قرارگاه آب مدنظر قرار گرفته است و افزود: پساب فاضلاب بیرجند از منابع مطمئن است که می تواند جایگزین آب فضای سبز شود.

وی اظهار داشت: جایگزین کردن پساب ضمن اینکه به پایداری سفره های زیرزمینی کمک می کند، کاهش برداشت آب از چاه های کشاورزی و تامین آب واحدهای صنعتی را به همراه دارد لذا دستگاه های متولی باید طی یک ماه آینده برای استفاده از این پساب طرح کارشناسی ارائه کنند.

فرهادی افزود: این استان سال گذشته به لحاظ گسترش سامانه های نوین آبیاری بین دیگر استان ها جایگاه چهارم را داشته است و جهاد کشاورزی باید موضوع نصب و راه اندازی این سامانه ها را امسال نیز با جدیت دنبال کند.

هوشمندسازی چاه های کشاورزی نیز باید در اولویت برنامه های دستگاه های متولی قرار گیرد.

وی به موضوع تبخیر آب در سدهای استان اشاره کرد و گفت: شرکت آب منطقه ای برای معرفی راهکارهایی در راستای کاهش تبخیر آب در سدها به ویژه در سد نهرین طبس که مصرف آب شرب نیز دارد، طرح مناسبی را به قرارگاه آب ارائه کند.

رییس قرارگاه آب استان خراسان جنوبی اضافه کرد: میزان بارش ها در سال زراعی جاری در حداقل ممکن بوده که در 30 - 40 سال گذشته بی سابقه است.

وی میانگین بارندگی ها در سال زراعی جاری را 38.

5 میلیمتر اعلام کرد و گفت: دمای هوا به نسبت مدت مشابه بلند مدت به طور میانگین 3.

3 درجه افزایش یافته است و افزایش دمای هوا، خشکسالی را تشدید می کند.

فرهادی تصریح کرد: برابر الگوهای هواشناسی فقط 10 درصد مساحت استان بارش نرمال داشته و 90 درصد بارش قابل توجهی نداشته است.

وی افزود: 10.

7 درصد مساحت استان با خشکسالی شدید مواجه است که زنگ خطری برای ماست و دستگاه ها باید علاوه بر تامین اعتبارات مورد نیاز، مدیریت منابع آبی و استفاده بهینه از آن را در دستور کار قرار دهند.


کلید واژه ها: خراسان جنوبی - خراسان - جنوبی - خشکسالی - کاهش - بارندگی - اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی - درصد - سال آبی - منابع آب زیرزمینی - استان - ایرنا - سایه - سامانه بارشی - کاهش بارندگی - کاهش بارش ها - آب زیرزمینی - کویری - گذشته - کاهش بارش - بارش - زیرزمینی - هواشناسی - منابع آب - اداره کل - میانگین - بیشترین - فروردین - بیرجند - سامانه

آخرین اخبار سرویس:
جزییات دهمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد

برنامه سال 1400 وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد

چرا هوای تهران فروردین امسال آلوده تر از پارسال بود؟

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

سیستان و بلوچستان کم بارش ترین استان کشور در 7ماه اخیر بوده است

استخدام منشی در خوافی لجستیک در تهران

وضعیت راه های روستایی در ایلام بهبود می یابد

دیدار مدیرعامل شرکت ملی پست با وزیر آموزش و پرورش

پیش بینی هواشناسی ایران در 1400/02/21

برنامه سال 1400 وزارت آموزش وپرورش ابلاغ شد

امروز هوای اصفهان بر مدار نارنجی و ناسالم است

مشکلات آموزشی دنیا در پاندمی کرونا

استخدام فروشنده خانم در فروشگاه شال و روسری لئونارد در تهران

هوای کلانشهرمشهد سالم است

هوای اهواز ناسالم است

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر تولیدی در نجف آباد

فعالیت 14 مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی در یزد

بارش باران در 20 نقطه پر سفر ایران تا بعد از عید فطر

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در شرکت تامین سازه در تهران

وضعیت کیفیت هوای تهران

هواشناسی ایران 1400/02/21| هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در برخی استان ها

استخدام فروشنده حضوری در گروه سولیکو (کاله) در زابل

ورود به مازندران مطلقا ممنوع

رصد هلال ماه شوال با ابزار رصد امکان پذیر است

بارش باران در 20 نقطه پر سفر ایران تا بعد از عید فطر

جریمه های سنگین برای خودروهای غیر بومی

حذفیات و منابع کنکور سراسری 1400 اعلام شد + دانلود فایل

مقررات منع تردد در مبادی ورودی و خروجی شهرها از امروز، در ایلام

استخدام کارگر ساده آقا در شرکت تولیدی پرشین بتون جم در البرز

وضعیت آب و هوا در 21 اردیبهشت/ ادامه بارش های بهاری در بیشتر مناطق کشور

استخدام کافی من در کافی شاپ یک هتل محدوده بلوار کشاورز

هوای اصفهان ناسالم است/ سجزی در وضعیت قرمز آلودگی هوا

استخدام کارگر ساده آقا در شرکت تولیدی پرشین بتون جم در تهران و البرز

استخدام چیلرساز آقا با مزایا در تهرانپارس شرقی

سفر فرمانده نیروی انتظامی کشور به لرستان

وضعیت آب و هوا در 21 اردیبهشت/ ادامه بارش های بهاری در بیشتر مناطق کشور

توزیع بسته معیشتی بین مددجویان میبدی

شامگاه چهارشنبه رصد هلال ماه شوال امکان پذیر است

کیفیت هوای تهران در مدار سلامت

کاهش آسیب های اجتماعی با روی آوردن به قرآن کریم

ممنوعیت پذیرش مسافر در مراکز اقامتی استان قزوین 

استخدام مسئول IT در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام مسئول IT در یک شرکت معتبر در تهران و البرز

ورود به مازندران از امروز 21 اردیبهشت مطلقا ممنوع!

رفع مشکل تامین آب 7 روستای شهرستان خواف

استخدام منشی خانم در شرکت مهندسی مشکین حلقه در شهر قدس

اجرای طرح جلوگیری از ورود خودرو با پلاک غیربومی به مازندران از امروز

اعلام محدودیت های ترافیکی روز عید فطر در مشهد

استفاده از رنگ ها در طراحی شهری

آغاز تشدید ممنوعیت های تردد ویژه عید فطر در کرمانشاه

افزایش سه برابری حوزه های امتحانی پایه نهم ودوازدهم لرستان

هواشناسی هرمزگان؛ قبل از ظهر نسبتاً آرام و از بعد از ظهر ناپایدار

بارندگی خراسان رضوی در اردیبهشت 2 برابر شد

کمبود رطوبت عامل افزایش غلظت آلاینده های تهران

خرید 90 تبلت برای دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد شوط

استخدام تعدادی ساندویچ زن و فرکار ماهر در تهران

هواشناسی ایران امروز، 1400/02/21

اجرای طرح جلوگیری از ورود خودروهای با پلاک غیربومی به مازندران از امروز

جزییات برگزاری امتحانات پایان سال دانش آموزان در مازندران

کمبود رطوبت عامل افزایش غلظت آلاینده های تهران

استخدام تکنسین کامپیوتر خانم در شرکت مهندسی کاربرد کامپیوتر در تهران

استخدام مهندس برق آقا در شرکت البرز الکتریک نور در خیرآباد ورامین

جزییات اعمال محدودیت های کرونایی عید فطر در استان کرمان اعلام شد

احتمال وزش تندباد در جنوب استان تهران

پیش بینی اب و هوای استان کرمان تا پایان هفته

حکایت 38 سال ویلچرنشینیِ اسد حاج قاسم

تشریح چگونگی حمایت از معلمان مبتلا به کرونا/ آمار فوت فرهنگیان کرونایی به آموزش و پرورش داده نمی شود

ورود به مازندران از امروز ممنوع است

ورودی و خروجی شهرهای خوزستان کنترل می شوند

استخدام حسابدار با حقوق و مزایای توافقی و بیمه در خیابان جی اصفهان

رگبار باران و وزش باد در بیشتر نقاط کشور

بهار در فولاد محله

فعال میراث فرهنگی: اصالت و هویت گردشگری پایدار در گرو میراث است

هوای مشهد پاک و آفتابی است/ کاهش غلظت آلاینده های جوی طی 24 ساعت گذشته

جو ناپایدار و وزش باد شدید آسمان البرز را فرا می گیرد

ادامه بارش های بهاری تا پایان هفته

استخدام استادکار مبل شویی و فاکتور نویس فرش و مبل از خراسان شمالی

استخدام معلم (مدرس ریاضی، فیزیک، عربی، زیست، شیمی) در تهران

بارش های رگباری؛ هر روز عصر میهمان آسمان زنجان

اوقات شرعی امروز سه شنبه به افق شهرکرد

استخدام برشکار شومیز زنانه مسلط به الگوسازی در تهران

هشدار درباره سیلابی شدن رودخانه ها و برخورد صاعقه در استان قزوین

سرپل ذهاب در پیشگیری از طلاق جایگاه نخست استان کرمانشاه را دارد

سرعت توفان در شهر اشکذر به 72 کیلومتر بر ساعت رسید

پایان کابوس بی آبی در هندیجان

جدول شماره 242 مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد

نقش پرندگان مهاجر در حفظ تعادل و توان اکولوژیکی کشور/ اکوتوریسم جایگزین شکار و قاچاق شود

آموزش همگانی راهکار پیشگیری از دیابت است

استخدام بازرس کنترل کیفیت آقا در شرکت بهران آسانبر در تهران

نماز عید سعید فطر در بقاع متبرکه فاقد آرامستان کاشان اقامه می شود

بازگشایی مرکز خدمات خودرویی راهگشا در خوزستان

نقش کیفیت خودرو در تصادفات شهر تهران

استخدام فرز کار CNC در هژیر سازه ایده آل کیش در اصفهان

استخدام جوشکار CO2 و برق در شهرک صنعتی پایتخت

استخدام نقاش اتومبیل حرفه ای جهت کابین قرنی در تهران و کرج

استخدام جواهرساز و تعمیرکار ماهر در تهران

استخدام کمک بهیار جهت نگهداری از سالمند آقا در محدوده دماوند

احداث مجموعه بزرگ تفریحی و گردشگری پارک کوهستان سمنان

استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق و نقشه کش صنعتی در تهران

شکار حیات وحش در زنجان به صفر رسید

سایه خشکسالی بر 91 درصد از پهنه خراسان جنوبی

سایه خشکسالی بر 91 درصد از پهنه خراسان جنوبی