مطالب مرتبط:
ارزش خانه های خالی 4,160,000,000,000,000 تومان است!
کاهش 9634 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 12 هزار میلیارد تومان گذشت
ببینید | ماجرای عجیب پسربچه ای که 59 میلیون تومان از پول رهن خانه را خرج بازی آنلاین کرد
ارزش سهام عدالت امروز 28 فروردین ماه 1400 | کاهش سهام عدالت در اولین روز هفته
یک خانه تاریخی ارزشمند دیگر در کازرون تخریب شد
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 فروردین 1400 ساعت 02:452021-04-17اقتصادي

ارزش خانه های خالی 1,957,000,000,000,000 تومان است!


در شرایطی که ارزش تقریبی 2.

6 میلیون واحد خالی موجود در کشور به عدد افسانه ای 1957 تریلیون تومان رسیده دولت و مجلس عزم خود را برای ورود خانه های خالی به بازار مصرف جزم کرده اند؛ - هرچند با توجه به معافیت اقامتگاه دوم از مالیات، عملا نمی توان امیدوار بود بخش قابل توجهی از واحدهای خالی فروخته یا وارد بازار اجاره شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، طبق سرشماری سال 1395 حدود 2.

6 میلیون واحد مسکونی خالی در ایران وجود دارد.

متوسط مساحت خانه ها در ایران طبق آخرین آمار از معاملات کشور در تابستان 1399 به میزان 105 متر مربع بوده است.

میانگین قیمت مسکن کشور در همان مقطع نیز متری هفت میلیون و 172 هزار تومان بود که از طرف وزارت راه و شهرسازی اعلام شد.

یعنی ارزش هر واحد مسکونی در کشور به طور میانگین 753 میلیون و 60 هزار تومان است و اگر همین رقم را ملاکی برای قیمت خانه های خالی قرار دهیم ارزش تقریبی 2.

6 میلیون واحد خالی به عدد افسانه ای 1957 تریلیون و 956 میلیارد تومان می رسد! البته واضح است که این ارقان از تابستان گذشته تاکنون نیز افزایش یافته است/ حدود 500 هزار واحد از 2.

6 مسکن خالی کشور در تهران قرار دارد.

قیمت هر متر خانه در تهران طی اسفندماه 1399 به طور متوسط 30.

2 میلیون تومان و میانگین مساحت واحدهای معامله شده در پاییز سال گذشته 87 متر بوده است.

یعنی به طور تقریبی هر خانه در تهران هم اکنون 2 میلیارد و 627 میلیون تومان ارزش دارد.

اگر این مبلغ را برای واحدهای خالی در نظر بگیریم هم اکنون با 1313 تریلیون و 700 میلیارد تومان حبس سرمایه از طریق خانه های بدون سکنه تهران مواجهیم.

این در حالی است که عمده آپارتمان های خالی تهران در شمال شهر قرار دارند که ارزش آنها بیش از متوسط قیمت پایتخت است.

از حدود یک سال قبل دولت و مجلس برای آنکه واحدها خالی را وارد بازار مصرف کنند طرح مالیات بر خانه های خالی را دنبال کردند که پیش نیاز آن راه اندازی سامانه املاک و اسکان بود؛ سامانه ای که می بایست از سال 1394 راه اندازی می شد اما به هر دلیل بین دو وزارتخانه راه و شهرسازی و اقتصاد پاسکاری شد تا اینکه نهایتا توسط وزارت راه و شهرسازی مسئولیت آن به وزارت راه و شهرسازی رسید و از مردادماه سال گذشته شکل اجرایی به خود گرفت.

اما ثبت املاک توسط سرپرستان خانوار از 19 فروردین ماه 1400 آغاز شده و قرار است ظرف دو ماه صاحبخانه ها اطلاعات واحدهای خود را در این سامانه ثبت کنند.

شهرهای کمتر از 100 هزار نفر مشمول مالیات خانه خالی نیست در اصلاحیه ماده 54 قانون مالیاتهای مستقیم، اقامتگاه دوم خانوار در شهر دیگر معاف از مالیات است.

خانه های واقع در روستاها و شهرهای دارای جمعیت کمتر از 100 هزار نفر نیز در صورت خالی بودن مشمول مالیات نمی شود.

واحدهای نوساز هم پس از 12 ماه و در طرح پروژه های انبوه سازی پس از 18 ماه از زمان صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی مشمول مالیات موضوع این ماده می شوند.

با توجه به این مشوقها به نظر نمی رسد که تعداد قابل توجهی از 2.

6 میلیون خانه بدون سکنه در کشور مشمول مالیات واحدهای خالی و به بازار مصرف عرضه شود.

مسئولان وزارت راه و شهرسازی می گویند که ثبت املاک در این سامانه هیچ نوع مالیاتی را برای هموطنان در پی نخواهد داشت؛ مگر اینکه واحد را خالی نگه دارند.

در واقع اگر اجاره بدهند بجز خانه های بالای 150 متر در تهران و بالای 200 متر در شهرستانها که باید مالیات متعلق بر اجاره را بپردازند، هیچ نوع مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد و افراد می توانند تا ده ها و صدها خانه در تملک خود داشته باشند.

اما بعضی کارشناسان از جمله عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان معتقدند که هر نوع مالیات از بازار مسکن نهایتا به خریداران منتقل می شود.

" حسن محتشم می گوید که جریمه های مالیاتی برای واحدهای خالی از سکنه ممکن است در کوتاه مدت منجر به عرضه این واحدها و کنترل نسبی قیمتها شود اما در بلندمدت تاثیر منفی بر حوزه ساخت و ساز دارد و به رشد قیمتها منجر خواهد شد.

مالکیت یک فرد حقیقی بر 24 هزار واحد مسکونی از طرف دیگر در تملک گرفتن املاک و زمین توسط بانک ها، دستگاه ها، ارگان ها و اشخاص حقوقی به یکی از معضلات اقتصاد ایران و بخصوص حوزه مسکن تبدیل شده است.

آمار دقیقی از تعداد واحدهای در اختیار بانک ها وجود ندارد اما مردادماه سال گذشته محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ گفت که 1000 واحد مسکونی در اختیار یک بانک است.

چند روز بعد هم در جریان اجرایی شدن سامانه املاک و اسکان اعلام کرد که یک فرد حقیقی 605 واحد "و یک شخصیت حقوقی 23 هزار و 800 واحد مسکونی را در تملک دارد.

با این حال تعداد واحدهای خالی در اختیار دستگاه ها و ارگانهای دولتی هنوز به طور دقیق مشخص نشده است.

البته شاید پس از ثبت اطلاعات سکونتی اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه املاک و اسکان، آماری در این زمینه به دست بیاید.

به هر حال خرید مسکن توسط افراد اگر در بازار اجاره یا فروش عرضه شود اشکالی ندارد.

کما اینکه همواره کارشناسان و مسئولان به این موضوع اشاره کرده و در اختیار گرفتن املاک برای اشخاص حقیقی را بلااشکال دانسته اند.

غلبه بر تورم انگیزه سفته بازی بانکها اما سوال این است که چرا ارگان ها، دستگاه ها و بانک ها اقدام به خرید مسکن یا ساخت و ساز می کنند؟ مهمترین علت این است که افراد، دستگاه ها و بانکها برای غلبه بر تورم سیستماتیک اقتصاد ایران به تملک دارایی های ثابت روی می آورند.

در واقع علت اصلی احتکار مسکن توسط افراد حقیقی و حقوقی، مصون ماندن از تورم است که همواره اقتصاد ایران با آن دست به گریبان بوده است.

یعنی اقدام اول باید کنترل نرخ تورم باشد که راه حل بسیاری از معضلات اقتصاد ایران خواهد بود.

تخمین زده می شود که در کشور حدود 28 میلیون واحد مسکونی وجود دارد که تا کنون از طریق تقاطع اطلاعاتی 13.

4 میلیون آن در سامانه املاک و اسکان شناسایی شده است.

9 میلیون و 300 هزار فرد حقیقی و حقوقی مالکیت این واحدها را در اختیار دارند.

طبق شناسایی انجام شده 2 میلیون و 700 هزار خانوار کشور بیش از یک واحد مسکونی در اختیار دارند و نام 1500 شخصیت حقوقی نیز در این بین به چشم می خورد.

قانون هست اما اجرا نمی شود دستگاه های دولتی و ارگانها بجز در اختیار گرفتن املاک به تملک زمین نیز علاقه دارند.

در ماده 10 قانون زمین شهری مصوب 1366 مقرر شده است از تاریخ تصویب قانون اراضی شهری مصوب 1360 کلیه زمین های متعلق به وزارتخانه ها و نیروهای مسلح و موسسات دولتی و بانکها و سازمانهای وابسته به دولت و موسساتی که شمول حکم مستلزم ذکر نام است و کلیه بنیادها و نهادهای انقلابی در اختیار وزارت مسکن و شهرسازی قرار می گیرد.

همچنین سال هاست که دستگاه های دولتی، بنیادها و نهادهای انقلابی مکلف هستند اراضی در اختیار خود را برای اجرای پروژه های بازآفرینی اختصاص دهند اما به نظر می رسد هیچ دستگاهی این مساله را جدی نگرفته است؛ به طوری که عباس آخوندی ـ وزیر سابق راه و شهرسازی ـ در جلسه تودیع خود در 19 آبان ماه سال 1397 گفت: در حال حاضر ایده ارائه زمین دولتی برای بازآفرینی شهری ارائه شد که مایلم به شما بگویم تا کنون کل زمین دولتی که برای این منظور اختصاص یافته 36 متر مربع بوده است ! مردادماه سال 1398 نیز کاوه حاجی علی اکبری ـ مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران ـ گفت: دستگاه های دولتی تا کنون حتی یک مترمربع زمین هم برای اجرای این طرح (مسکن ملی) واگذار نکرده اند.

بر اساس طرح جهش تولید و تامین مسکن که اخیرا به تصویب مجلس رسیده زمین های در اختیار دستگاه های اجرایی که بلااستفاده رها شده باید به پروژه های مسکن اختصاص یابد؛ بدین صورت که براساس تشخیص وزارت راه و شهرسازی باید دستگاه ها طی مدت مشخصی زمین را در اختیار این وزارتخانه قرار دهند و در غیر این صورت سازمان ثبت املاک باید ظرف دو ماه آن را با هدف ساخت مسکن به نام وزارت راه و شهرسازی کند.

روز 19 فروردین ماه 1400 رییس مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود از تصویب طرح جهش تولید مسکن با هدف احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور خبر داد و نوشت: بر اساس این قانون، زمینهای دولتی احتکار شده پس از شفاف سازی، وارد چرخه تولید مسکن برای مردم خواهند شد .

نماینده مجلس: بانک ها زمینه ساز افزایش قیمت مسکن شدند مجتبی یوسفی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ می گوید: بسیاری از بانک ها و دستگاه ها به جای سرمایه گذاری در اقتصاد مولد به بازار سفته بازی روی آورده اند و خودشان زمینه افزایش قیمت مسکن را فراهم کردند.

در هیچ جای دنیا مسکن کالای سرمایه ای نیست اما متاسفانه در ایران به دلیل عدم توازن در عرضه و تقاضا شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.

حال امیدواریم قانون مالیات بر خانه های خالی تا حدودی مسکن را از این وضعیت خارج کرده و به کالایی مصرفی تبدیل کند.

با توجه به اقدامات سه گانه یعنی راه اندازی سامانه املاک و اسکان، تصویب ماده 54 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم و تصویب طرح جهش تولید و تامین مسکن، سرانجام قوای سه گانه می توانند به اهدافی مثل ملزم کردن بانکها و ادارات به خروج از بنگاهداری و سفته بازی و از آن مهمتر تبدیل مسکن از یک کالای سرمایه ای به کالای مصرفی موفق شوند یا همچنان در بر همان پاشنه می چرخد؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: خانه های خالی - میلیون - خالی - خانه ها - واحد مسکونی - تومان - واحد - وزارت راه و شهرسازی - کشور - ارزش - خانه - در ایران - میانگین - مسکونی - راه و شهرسازی - بازار اجاره - دولت و مجلس - بازار - ایران - آخرین آمار - قیمت مسکن - قیمت خانه - وزارت راه - هزار - اقامتگاه - قیمت - متر مربع - سرشماری - معاملات - شهرسازی

آخرین اخبار سرویس:
جذب کارآموز حسابداری

استخدام نیروی خانم-بسته بندی

استخدام نیرو در دفتر فنی شعله

کارگر ساده وماهر کیف زنانه

انباردار صنعتی جهت همکاری نیازمندیم

منشی و همکار خانم پاره وقت

منشی خانم جهت کاردرنمایندگی خودرو باحقوثابت وپورسا

استخدام کارشناس فروش در موسسه ثبت صدرا در تهران

افزایش قیمت مواد غذایی؛ رسمی یا غیر رسمی؟

فروشنده خانم منظم با روابط عمومی بالا

کارگر ساده جهت ساند ویچی ( محدوده ی جمهوری و حافظ)

استخدام والپست کار

کارپردرآمددرمنزل عروسک پولیشی و پارچه ای

مخاطب؛ تهیه کننده فیلیمو و نماوا

استخدام مشاور املاک فعال

استخدام کارمند حسابداری(خانم)

رییس حسابداری صنعتی

فروشنده مجرب کیف کفش

کار در منزل خانم برای فروش

استخدام کارشناس فروش مویرگی آقا در شرکت ronix در بندرعباس

کار در خانه/ مونتاژ کار خانم جوان نیازمندیم

دستگاه اسکاج بافی

هویه کاری در منزل

جذب فروشنده خانم جهت فروش محصولات آرایشی بهداشتی

استخدام راننده بدون ماشین

اسلش دوز حرفه ای نیازمندیم

چطور رنگ شدگی خودرو را تشخیص بدهیم؟

شریک جهت پخش روغن

اعطای نمایندگی در مراکز استانها

تکمیل کادر داخلی گروه بیمه کارافرین

پرسنل فروشگاه فروش هواکش

استخدام کارگر فنی

استخدام بازاریاب در اهواز

طراح و گرافیست کامپیوتر خانم مجرد طراحی سایت

استخدام در بیمه پاسارگاد

کار در ارتفاع بدون داربست

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای

تکمیل کادر فروش

استخدام بازاریاب دورکار

استخدام پیک شرکت بایا به کارمزد درصد(بایا در اوج)

حسابدار و کمک حسابدار محدوده بازار آهن شادآباد

سفری به محلات، هلند ایران

پخش لوازم جانبی موبایل عمده ویزیتور

جذب پیمانکار شهرک ویلایی باتهاتر

استخدام آقا برای فروشندگی

استخدام ناخنکار، رنگ کار حرفه ای، مژه کار

به یک کارگر جهت کار در مبل فروشی نیازمندیم

استخدام خانم جهت تولید محتوا سایت با حقوق ثابت

استخدام منشی خانم در املاک آشنا به کامپیوتر

استخدام کارگر ساده در گروه تولیدی آپادانا در اصفهان

برشکار کاشی و کارگر ساده

منشی آشنا به امور مالی و سیستم

مشاور املاک

قیمت جدید روغن خوراکی

نیروی جوان

سبدگردانی ، ترید حساب فارکس ، آموزش فارکس سرمایه گذاری

استخدام کارشناس سطح 2 ,3 اتوماسیون در شرکت ایریسا- هرمزگان

با حقوق کامل و بیمه فقط خانم یا آقا باانگیزه دفتر فروش

استخدام رسمی شرکت تپسی

کار در کارواش

آخرین صورتحساب سهام عدالت تا 27 اردیبهشت

اقتصاد شرطی| فرصت سوزی دولت برای کسب 200 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی

سخت ترین سال در تاریخ 65 ساله ناوگان اتوبوسرانی تهران چه سالی بود؟

آخرین آمار واکسیناسیون مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی

باریستا گرم

نیازمند راننده ویژه .لودر.بیل. دامتراک. بولدوزر

کارشناس فروش صنایع دستی

خیاط،بسته بند،وسط کار(خانم وآقا بابیمه)

نیرو برقی

استخدام منشی خانم در مشاور املاک

نیروی فروش تلفنی خانم

تشکیل کارگروه حمایت از تولید در دیوان عدالت اداری

استخدام کارمند پاره وقت

تهیه متن برای پادکست صوتی

استخدام آشپز

به یک خیاط ماهرشلوار جین زنانه ،مردانه نیازمندیم

استخدام و آموزش بورس و ارز دیجیتال

کارگر ساده برای کار در پیتزا فروشی

نیرو جهت پخش تراکت

فروشنده سوپر مارکت نیمه وقت عصر

استخدام نیروی اسکن بازار

فروش مواد دندانپزشکی ویزیتور

تایپیست غیر حضوری

پرداخت مرحله تکمیلی سودهای سهام عدالت

استخدام کارگر برای فروشگاه

جذب فروشنده دارای وسیله دوگانه سوز

استخدام برقکار ماهر، نیمه ماهر و کارگر ساده

کشت تابستانه خوزستان، در انتظار تصمیم مدیریت بحران

کشت تابستانه خوزستان، در انتظار تصمیم مدیریت بحران

مالیات خودرو ندهید، چه می شود؟

افزایش قیمت مواد غذایی؛ رسمی یا غیر رسمی؟

ثبت نام راننده تپسی

کاردرسوپرمارکت

استخدام حسابدار آقا در فوکا فیدار ایرانیان در آذربایجان شرقی

شراکت در چاپ بنر

خانم و آقا با فن بیان بالاخرید و فروش خودروهای خارجی

گارسون و ویتر

بیتکوین باز هم ریخت ایسنا

جزییات عرضه اولیه فتوسا در بورس چهارشنبه 29 اردیبهشت

مجموع واکسن وارداتی کووید 19 به ایران به 5 میلیون و 600 هزار دوز خواهد رسید/ تداوم بدعهدی فروشندگان واکسن کرونا به کشورمان +تکمیلی

ارزش خانه های خالی 1,957,000,000,000,000 تومان است!

ارزش خانه های خالی 1,957,000,000,000,000 تومان است!