مطالب مرتبط:
اختلافات بایدن و نتانیاهو بر سر ایران؛ آنچه با سفر وزیر دفاع آمریکا به تل آویو فاش شد
سفر وزیر امور خارجه صربستان به ایران
سفر وزیر امور خارجه صربستان به ایران
سفر وزیر خارجه پاکستان به ایران
وزیر امور خارجه صربستان امروز به ایران سفر می کند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 فروردین 1400 ساعت 00:402021-04-17بين الملل

اختلافات بایدن و نتانیاهو بر سر ایران؛ آنچه با سفر وزیر دفاع آمریکا به تل آویو فاش شد


رسانه های اسراییلی در جریان سفر لوید استین به سرزمین های اشغالی، بر مساله اختلاف اسراییل و آمریکا در مورد بازگشت به توافق هسته ای با ایران تمرکز کردند.

-  در ادامه این مطلب آمده است: دولت بایدن در تماس با ما تاخیر داشت، این امری نگران کننده است، او در فرستادن وزیر خارجه خود به اسراییل هم تاخیر کرد، چطور بدون مشاوره با ما با ایران ارتباط برقرار می کنند؟ .

این بخشی از اظهارات نزدیکان به نتانیاهو است که نشان دهنده نگرانی اسراییل از تغییر سیاست آمریکا و بازگشت به سیاست اوباماست.

بر این اساس، نتانیاهو ناچار بود که عملیات تحریک آمیز و انفرادی را در دریا، خشکی و هوا انجام دهد، تا از همان خط مشی خود در دوره ترامپ پیروی کرده و پیام واضحی را به دولت جدید آمریکا برساند مبنی بر اینکه اسراییل به سیاست های قبلی خود ادامه می دهد و بایدن باید قبل از انتخابات اسراییل وزیر خارجه خود را به اسراییل می فرستاد.

اما بایدن به جای وزیر خارجه خود، لوید استین وزیر دفاع را پس از انتخابات اسراییل به آن جا فرستاده و تاکید کرد استین مهمان بنی گانتس است نه نتانیاهو و این پیام روشنی است مبنی بر اینکه برنامه های سیاسی در خاورمیانه توسط آمریکا مشخص می شود و نه نتانیاهو.

علاوه بر این، رسانه های اسراییلی در جریان سفر استین، روی مساله اختلاف اسراییل و آمریکا در مورد قصد بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران تمرکز کردند، اما واقعیت چیست؟ طبق معمول، نتانیاهو زمان مناسبی را برای این سفر انتخاب کرد و استین در زمانی سخت برای ایالات متحده و مناسب برای اسراییل، وارد سرزمین های اشغالی شد، یعنی بین سالروز هلوکاست و آنچه سالروز استقلال می نامند و در این شرایط، هر مسئول آمریکایی در مورد انتقاد از اسراییل بخاطر اقدامات تروریستی تردید می کند، چرا که صهیونیست ها در این تاریخ خود را قربانی هایی نشان می دهند که تنها در حال دفاع از زندگی خود هستند.

گذشته از این، نتانیاهو از این فرصت استفاده کرد تا سریالی از عملیات تروریستی دریایی، زمینی و هوایی را انجام داده و پیام های محکمی را به دولت بایدن و اتحادیه اروپا برساند، تا آن ها را در حالت تنگنا قرار داده و ادعا کند تنها از خود در برابر کشتار جمعی اسراییلی ها دفاع می کند.

در پایان دوره ریاست ترامپ، ارتش اسراییل به مجموعه فرماندهی نظامی آمریکایی در خاورمیانه (سنتکام) منتقل شد و تحلیلگران این امر را تحولی در جایگاه اسراییل در خاورمیانه می دانند.

فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا، ژنرال مارک میلی هم در پایان دسامبر 2020 به اسراییل سفر کرد؛ سفری که دو روز طول کشید و در آن، میلی با افیف کوخافی و ژنرال تمیر هایمان، دیدار کرد.

تحلیلگران مسائل نظامی در اسراییل اتفاق نظر دارند که ارتش اسراییل با همکاری ارتش های عربی وابسته به ایالات متحده و با نظارت مستقیم آمریکا، نقش مهمتری در خاورمیانه ایفا می کند.

بنابراین، اگر به اظهارات نتانیاهو و لوید استین در جریان نشست مطبوعاتی مشترک توجه کنیم، در می یابیم که نخست وزیر اسراییل روی مخالفت مطلق با بازگشت آمریکا به توافق هسته ای با ایران تاکید کرد، در حالی که وزیر دفاع آمریکا حتی یک کلمه در این باره نگفت.

نتانیاهو تصریح کرد: می توانم بگویم اسراییل شریکی بزرگتر از ایالات متحده ندارد و به صورت مساوی، آمریکا هم شریکی بزرگتر از اسراییل ندارد ، شکی نیست که استفاده از تعبیر شراکت وسیعتر و عمیقتر از همکاری و دوستی است.

علاوه بر اینکه نتانیاهو از تعبیر تساوی نیز استفاده کرده است.

اما استین از تعبیر تساوی استفاده نکرده و تنها اظهار داشت که روابط نزدیک و قوی بین ما و اسراییل، مأموریتی برای استقرار و امنیت منطقه است.

استین افزود: من بر حمایت از تلاش های عادی سازی بین اسراییل و دولت های عربی و اسلامی تاکید می کنم ، که این به معنای آن است که حمایت نظامی و سیاسی بایدن از اسراییل نه تنها لغو نمی شود، بلکه ادامه خواهد یافت.

سخنان وزیر دفاع دولت بایدن نشان دهنده آن است که هدف واقعی از سفرش به اسراییل، پیشبرد طرح همکاری استراتژیک بین اسراییل و ایالات متحده و بالا بردن سطح هماهنگی بین ارتش اسراییل و ارتش های عربی وابسته به آمریکاست، بویژه پس از امضای توافق نظامی بین آمریکا و اردن که باعث می شود نیرو های آمریکایی در خاک اردن آزادانه حضور داشته باشند.

در ادامه، نیرو های نظامی اسراییل که تحت حاکمیت فرماندهی نظامی آمریکا در خاورمیانه هستند نیز می توانند در اردن حضور یابند.

بیشتر بخوانید: اظهارات محسن رضایی، انتخاباتی یا افشاگری/ چه کسی مسئول سالم سازی امنیتی در کشور است؟" آیا آمریکا از سیاست نتانیاهو رضایت دارد؟ با بررسی مواضع آمریکا متوجه می شویم که دولت بایدن معتقد است نتانیاهو در حال تلاش برای تخریب تلاش های آمریکا و ورود به جنگی در خاورمیانه است، در حالی که ایالات متحده در صدد درگیری استراتژیک با روسیه و چین است و نه ایران.

این مساله وقتی نمایان می شود که به افشاگری آمریکا در مورد مسئولیت اسراییل در حمله به کشتی های ایرانی در مدیترانه و دریای سرخ توجه کنیم، همانطور که آمریکا در جریان عملیات خرابکارانه در نطنز، به وضوج گفت نقشی در این زمینه نداشته.

اما نتانیاهو به توانایی های نظامی اسراییل در حمله به تاسیسات هسته ای ایران مباهات کرد، که این امر، چالش واضحی برای سیاست جدید آمریکا در خاورمیانه است.

علاوه بر دولت بایدن، اتحادیه اروپا نیز با سیاست فعلی اسراییل مخالف بوده و انتقاداتی را متوجه آن می کند و انفجار نطنز را تلاش برای تخریب مذاکرات با ایران می داند.

همانطور که محافل میانه رو اسراییلی این سیاست را خطری واقعی برای تل آویو می دانند.

در اسراییل هم صدا هایی در محکومیت سیاست تحریک آمیز و ماجراجویانه نتانیاهو شنیده می شود.

دبیر پایگاه خبری عنیان مرکزی در آوریل جاری به نقل از منابع خارجی نوشت که رییس ستاد مشترک ارتش اسراییل و وزیر جنگ آن، از اقدامات افسران موساد در دریای سرخ و دیگر مکان ها اطلاع قبلی نداشتند و این عملیات با اشاره مستقیم نخست وزیر صورت گرفته است.

به این معنا، دستگاه های امنیتی در اسراییل به ابزاری در دست نتانیاهو برای تحقق منافع شخصی اش تبدیل شده اند.

اما ژنرال عاموس یادلین، در یک مصاحبه رادیویی که روزنامه معاریو منتشر کرد، گفت: نتانیاهو اقدامات واقعا خطرناکی انجام می دهد.

وی افزود: چرا علیه ایالات متحده شورش می کنیم؟ من نمی توانم موضع نتانیاهو را تفسیر کنم، چرا که وی اقدامات خطرناکی انجام می دهد.

من همچنین نگران مسیر تصمیم گیری ها بویژه در سایه نبود کابینه هستم.

در واقع، اقدامات ما منجر به تسریع در برنامه های هسته ای ایران می شود .

در مقابل، پاسخ ایران مبنی بر افزایش 60 درصدی غنی سازی اورانیوم، بالا بردن تعداد دستگاه های سانترفیوژ جدید تا 1000 عدد، به اضافه فروپاشی گروهک موساد در شمال عراق، همگی برای اسراییلی ها و آمریکایی ها ثابت می کند که ایران قادر به پاسخ متقابل است و سیاست فعلی نتانیاهو نه تنها نمی تواند آرامش و امنیتی برای منطقه به ارمغان آورد، بلکه منجر به مسابقه تسلیحاتی هسته ای می شود که دولت های بزرگ خواهان آن نیستند و به نفع ملت های خاورمیانه و در ادامه دولت های عربی حامی اسراییل هم نیست، چرا که در این صورت دولت های مذکور مجبور به تحمل مسئولیت سیاست نتانیاهو می شوند.


کلید واژه ها: اسراییل - نتانیاهو - آمریکا - رسانه های اسراییلی - بایدن - وزیر دفاع آمریکا - سیاست - ایران - بازگشت - توافق هسته ای - اختلاف - تاخیر - ادامه - وزیر خارجه - توافق هسته - دولت بایدن - وزیر دفاع - اسراییلی - دولت - وزیر - سفر وزیر - اظهارات - انفرادی - تل آویو - هسته ای - برقرار - مشاوره - سرزمین - نگرانی - ارتباط

آخرین اخبار سرویس:
ظریف: درباره انتخابات سوریه و وضعیت کنونی فلسطین اشغالی با مقامات سوری و دوستان فلسطینی گفت وگو خواهیم کرد

فرمانده تروریست های سنتکام: ایران می خواهد ما را از عراق بیرون کند

ایران از شورای امنیت خواست نسبت به جنایات صهیونیست ها بی تفاوت نباشد

تخت روانچی: شورای امنیت نمی تواند نسبت به جنایات صهیونیست ها بی تفاوت باشد

اولیانوف: پیشرفت در مذاکرات وین دشوار اما ممکن است

عربستان اقدامات رژیم صهیونیستی در قدس و مسجدالاقصی را محکوم کرد

آخرین تحولات در نوار غزه به دنبال تشدید حملات صهیونیست ها

استقبال کوبا از گفت وگوی میان ایران و عربستان

تشدید حملات رژیم صهیونیستی به اهداف غیرنظامی + ویدئو

جدی بودن رقابت بایدن با ترامپ در انتخابات 2024

حال و روز تل آویو پس از حملات موشکی سنگین مقاومت

گسترش گونه هندی کرونا در 44 کشور جهان

بایدن وضعیت اضطرار ملی درباره یمن را تمدید کرد

اینفوگرافیک /واکسیناسیون کرونا در جهان تا 22 اردیبهشت

تشریح جزییات بزرگترین حمله موشکی «کتائب القسام» علیه تل آویو

نامه 44 دادستان کل آمریکا برای متوقف کردن پروژه اینستاگرام کودکان

رهبر انصارالله: مردم یمن کاملا در کنار ملت فلسطین و مقاومت آن هستند

روانچی: شورای امنیت نسبت به جنایات رژیم اسراییل علیه فلسطین بی تفاوت نباشد

خرس قطبی که غذای یک سگ را به سرقت برد+فیلم

آمار جهانی مبتلایان و قربانیان کرونا تا 22 اردیبهشت

فراخوان مرجعیت دینی عراق برای حمایت جهانی از فلسطین

درخواست بلینکن برای آتش بس میان فلسطین و رژیم صهیونیستی در گفتگو با اشکنازی

محور مهم رایزنی های «بن سلمان» در سفرش به بغداد

پامپئو سیاست خارجی بایدن را مسئول حملات مقاومت فلسطین دانست

عزمی جدی برای احیای توافق هسته ای وجود دارد/ مخالفین جدی برجام در پایتخت ها، سازش را دشوار می کنند/ ریاض و تل آویو قادر به تغییر موضع واشنگتن در قبال برجام نیستند

پاتک به کاهش 30 درصدی شادمانی

درگیری نظامیان غاصب صهیونیست با فلسطینیان در قدس اشغالی

در ساعات گذشته در اراضی فلسطینی چه گذشت/ شلیک 230 راکت به نقاط گوناگون اسراییل

وزارت خارجه جلوی دخالت های سفیر انگلیس را بگیرد

بحران سوخت در آمریکا در پی حمله سایبری بزرگ/هجوم مردم به پمپ بنزین ها

استخدام گریل کار جهت کار در رستوران در تهران

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ شمار مبتلایان از 160 میلیون نفر گذشت

استقبال چین از گفت وگوی ریاض و تهران

تصویری از ساعت لاکچری سعید محمد

شغل های عجیب و غریب سیاستمداران آمریکایی!

روزنامه گاردین| قهرمان

شیوع کرونای هندی در 44 کشور جهان

جزییات بزرگ ترین حمله مقاومت فلسطین به قلب تل آویو

بیانیه محمدجواد ظریف درباره دلایل عدم کاندیداتوری اش

درخواست نتانیاهو از صهیونیست ها برای رفتن به پناهگاه از بیم موشک های مقاومت

ژنرال باجوا در افغانستان به دنبال چیست؟

بیانیه تند و تیز ظریف درباره عدم کاندیداتوری اش

وزارت بهداشت فلسطین: اسراییل عمدا مراکز درمانی غزه را هدف قرار می دهد

درگیری سنگین بین اسراییل و فلسطین

روزنامه گاتزتا| خداحافظی تلخ بوفون

بیانیه ظریف درباره دلایل عدم کاندیداتوری اش

عکس/ فریاد حمایت از ملت فلسطین در قلب آمریکا

خروج شرکت های جهانی از بلوک اداری میانمار متعلق به ارتش این کشور

سه تنیسور از خراسان رضوی در مسابقات تور جهانی حضور دارند

رهبر انصارالله: مردم یمن کاملا در کنار ملت فلسطین و مقاومت آن هستند

حزب الله: راکت های فلسطینی آرزوی حاج قاسم را در خود دارد

جزییات بزرگترین حمله موشکی کتائب القسام علیه تل آویو

استخدام چرخکار ماهر جهت همکاری در تهران

عطش به توافق ابطال پذیر !

جریمه و کاهش دسترسی در انتظار شرکت های فناوری خاطی در انگلیس

دور جدید بمباران غزه و پاسخ موشکی گروه های مقاومت

واکنش ترامپ به حمله مقاومت فلسطین به تل آویو و انتقاد او از بایدن

درخواست گروه های مقاومت از مردم به ادامه مبارزه با اشغالگران

روزنامه توتو| روز حساب

قرقاش: از حق فلسطین برای پایان اشغالگری اسراییل حمایت می کنیم

استخدام کارمند دفتری آشنا به حسابداری در تهران

شناسایی گونه هندی ویروس جهش یافته کرونا در 44 کشور جهان

درخواست محمد صلاح برای پایان دادن به کشتار مردم فلسطین

روسیه هم یک دیپلمات رومانی را اخراج کرد

واکنش ظریف به شلیک هشدار آمریکایی ها به سوی قایق های ایرانی در خلیج فارس

صادق خلیلیان در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

سلاح ممنوعه در حمله رژیم صهیونیستی به غزه

جنایت ارتش انگلیس علیه شهروندان بی گناه بلفاست

سفیر عراق: اتحادیه عرب تمام اقدامات بازدارنده حمله به قدس را اتخاذ کند

شلیک بیش از 300 راکت و موشک به اسراییل در بزرگترین عملیات مقاومت

چرا پاکستان از بهبود روابط ایران و عربستان خوشحال است؟

یورش مجدد اسراییلی ها به مسجدالاقصی

فهرست مشترک عربی در سرزمین های اشغالی؛ از تکوین تا فروپاشی

حملات پی در پی رژیم صهیونیستی به ساختمان های دولتی در نوار غزه+ تصاویر

شناسایی گونه هندی ویروس کرونا در 44 کشور

حملات گسترده صهیونیستها به مناطق مسکونی غزه

برای صدور قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل علیه تجاوزهای اسراییل در قدس تلاش می کنیم

گونه هندی ویروس کرونا در 44 کشور شناسایی شده است

ظریف عازم سوریه شد

وزارت بهداشت فلسطین: اسراییل عمدا مراکز درمانی غزه را هدف قرار می دهد

سازمان بهداشت جهانی: گونه هندی کرونا در 44 کشور جهان دیده شده است

43 درصد از قربانیان، زنان و کودکان فلسطینی هستند

کارشناس سیاسی عراق؛ انگلستان را متهم به آشوبگری در کشورش کرد

روسیه نگرانی جدی خود از اوضاع قدس را به سفیر اسراییل ابلاغ کرد

ظریف عازم سوریه شد

ظریف وارد دمشق شد

آمریکا و آلمان حملات مقاومت فلسطین به تل آویو را محکوم کردند!

تخت روانچی: شورای امنیت نمی تواند نسبت به جنایات صهیونیست ها بی تفاوت باشد

حمله موشکی جدید به عسقلان و مناطق اشغالی مجاور غزه

باج 73 میلیون دلاری عربستان به شرکت های آمریکایی

ببینید | سرکوب وحشیانه تظاهرات دانشجویان توسط نظامیان صهیونیست

تحرکات گسترده عربی علیه سیاست های رژیم صهیونیستی

تقویت همکاری های دفاعی قرقیزستان و چین

عزمی جدی برای احیای توافق هسته ای وجود دارد/ مخالفین جدی برجام در پایتخت ها، سازش را دشوار می کنند/ ریاض و تل آویو قادر به تغییر موضع واشنگتن در قبال برجام نیستند

جسد شاعر معترض میانماری بدون اعضای داخلی ، تحویل خانواده اش شد

چاووش اوغلو: در نشست سازمان همکاری اسلامی علیه اسراییل قطعنامه صادر می کنیم

بازارگردی نیوشا ضیغیمی /عکس

شهادت جوان فلسطینی به ضرب گلوله صهیونیست ها

افغانستان یک «حزب الله» قوی می خواهد

آمریکا باید به پشتیبانی خود از اسراییل در سازمان ملل پایان دهد

اختلافات بایدن و نتانیاهو بر سر ایران؛ آنچه با سفر وزیر دفاع آمریکا به تل آویو فاش شد

اختلافات بایدن و نتانیاهو بر سر ایران؛ آنچه با سفر وزیر دفاع آمریکا به تل آویو فاش شد