مطالب مرتبط:
واکسن کرونا، به نام کارگر به کام مدیر/ چرا سهم پاکبانان و غسال ها نصیب مدیران شهری می شود؟
واکسن پاکبانان گلستانی هم به مدیران شهری تزریق شد | رییس شبکه بهداشت علی آباد برکنار شد
پیامد تزریق واکسن سهمیه پاکبانان به مدیران شهری/رییس شبکه بهداشت علی آباد کتول برکنار شد
پیامد تزریق واکسن سهمیه پاکبانان به مدیران شهری/رییس شبکه بهداشت علی آباد کتول برکنار شد
جزییات ورود دادستانی آبادان به سوءاستفاده مدیران شهری از واکسن کرونای پاکبانان | اعلام اسامی مدیران خاطی به مراجع قضایی
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 20:502021-04-17پزشكي

واکسن کرونا، به نام کارگر به کام مدیر/ چرا سهم پاکبانان و غسال ها نصیب مدیران شهری می شود؟


داستان سوءاستفاده مدیران شهری از سهمیه واکسن کارگران حوزه های مختلف شهری روز به روز ابعاد گسترده تری می یابد.

هنوز 24 ساعت از افشای سوءاستفاده تعدادی از مدیران شهری آبادان از سهمیه واکسن کرونای پاکبانان این شهر نگذشته است که خبرهای .

- " شادی مکی: داستان سوءاستفاده مدیران شهری از سهمیه واکسن کارگران حوزه های مختلف شهری روز به روز ابعاد گسترده تری می یابد.

هنوز 24 ساعت از افشای سوءاستفاده تعدادی از مدیران شهری آبادان از سهمیه واکسن کرونای پاکبانان این شهر نگذشته است که خبرهای رسیده از تکرار ماجرای مشابه این بار در علی آباد کتول از توابع استان گلستان حکایت می کند.

به گفته علی متکی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گلستان ماجرا از این قرار است که روز تزریق سهمیه واکسن پاکبانان در این شهرستان از ویال آخر که مانند همه ویال ها 5 تایی است 4عدد باقی می ماند که این تعداد به مسئول خدمات شهری، یک خانم پیمانکار و 2 نفر هم که از کارکنان شهرداری این منطقه تزریق می شود.

از آنجایی که هیچیک از این افراد در اولویت تزریق واکسن نبوده اند بنابراین نباید این کار انجام می شد، متکی عنوان کرده است که تعدادی از پاکبانان برای تزریق واکسن مراجعه نکرده بودند که دیگران از سهمیه آن ها استفاده کردند.

در واکنش به این موضوع رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از صدور دستور عزل فوری مقصر تزریق واکسن به غیرپاکبانان در شبکه بهداشت و درمان علی آباد کتول خبر داد و عنوان کرد: دستور رسیدگی فوری به این موضوع را صادر کردم هیچ فردی حق ندارد خارج از اولویت تعیین شده واکسن دریافت کند، کوتاهی و قصور هر فردی در شبکه بهداشت علی آبادکتول اثبات شود بلافاصله عزل خواهد شد.

البته مدیریت شهری علی آباد کتول تا کنون نسبت به این ماجرا اظهارنظری نکرده و مشخص نیست این افراد به چه علت خود را واجد شرایط برای تزریق واکسن می دانستند.

ماجرای سهمیه واکسن کرونا پاکبانان آبادان البته این ماجرا تازگی نداشت؛ روز گذشته نیز دکتر شکراله سلمان زاده رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان از ورود اسامی تعدادی از مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر آبادان به لیست واکسن پاکبانان خبر داد.

او گفته بود: تزریق واکسن برای پاکبانان در میان اولویت ها است که با هماهنگی شهرداری ها مقرر شد روزانه لیستی از پاکبانان به مراکز بهداشت شهرستان ها ارسال کنند تا پاکبانان بر اساس این لیست، واکسن را دریافت کنند، اما متاسفانه تعدادی از مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر آبادان، اسم خود را در این لیست قرار دادند.

او درباره علت پذیرش این فراد برای واکسیناسیون عنوان کرده بود: در شرایطی که افراد ماسک بر چهره داشتند، شناسایی افراد برای همکاران ما که تزریق واکسن را انجام می دهند، مشخص نبوده و تنها بر اساس لیست ارسالی شهرداری، واکسن تزریق شده است که برخی از این افراد، واکسن را دریافت کرده اند.

از سوی دیگر محمود رضا شیرازی شهردار آبادان در توجیه این اقدام تعدادی از مسئولان شهری آبادان گفته است که پاکبانان داوطلب دریافت واکسن سینوفارم به دلیل ناشناخته بودن این واکسن حاضر به تزریق نبودند و خواهان این بودند که بنده و امام جمعه شهرستان آبادان ابتدا واکسن را تزریق کنیم و در نهایت تعدادی از آن ها نیز انصراف دادند.

او عنوان کرده بود که خودش به همراه 8 نفر دیگران از مدیران شهری برای تردیدزدایی از پاکبانان قبل از آن ها اقدام به دریافت واکسن کرونا کرده اند.

بیشتر بخوانید: به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویداد 24 سخنان شیرازی نه توضیح و نه توجیه مناسبی برای این اتفاق است.

دریافت سهمیه واکسن قاعدتا بر اساس لیست اعلام شده از سوی سازمان مربوطه صورت می گیرد لیستی که کد ملی و مشخصات افراد در آن ها مشخص شد است.

سوال این است که اگر از قبل تصمیمی برای دریافت واکسن از سوی مسئولان شهری آبادان وجود نداشت به چه علت کد ملی این افراد و اسامی آن ها در لیست موجود بوده است؟ و اگر این اسامی در لیست موجود نبوده است به چه علت مسئولان مربوطه واکسن را به افرادی خارج از این لیست تزریق کرده اند؟ موضوعی که البته مسئولان بهداشت آبادان نیز باید پاسخگوی آن باشند.

جالب آنکه مسعود عابدی مدیر روابط عمومی سازمان پسماند شهرداری تهران هم در واکنش به این سخنان شیرازی در حساب توییتری خود نوشت: ما در سازمان پسماند شهرداری تهران به 200 نفر از پاکبانان و مسئول جمع آوری پسماند های بیمارستانی واکسن زدیم، اما با نظارت دقیق صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان پسماند فقط و فقط پاکبان ها با کد ملی مجاز به دریافت واکسن شدند و کسی هم نگفت اول شما بزنید تا ترس ما بریزد.

شهرداری آبادان دروغ ممنوع وضعیت به شدت دردناک است، در شرایطی که واکسن به صورت قطره چکانی وارد کشور شده و به همین صورت هم توزیع می شود، تزریق واکسن از سوی افرادی که هیچگونه اولویتی برای دریافت آن ندارند تنها نوعی سوءاستفاده از جایگاه و قدرت است.

سوءاستفاده ای که سعی می کنند با دست کم گرفتن هوش و خرد مردم آن را به جای گذشت و ایثار معرفی کنند.

ابهامات موجود در این ماجرا، اما کم نیستند چرا که شهردار آبادان همچنین گفته است که تعداد 24 واکسن از واکسن هایی که به شهرداری آبادان جهت تزریق به پاکبانان تعلق گرفته بود به بیماران زمینه ای خارج از حوزه شهرداری آبادان تزریق شده است.

اما مشخص نیست این بیماران چه افرادی هستند و اصولا با تجویز و نظارت چه افراد یا چه نهادی این کار انجام گرفته است.

آیا ماجرای بیماران دریافت کننده واکسن هم مانند ماجرای از خودگذشتگی مدیران شهری است.

لیست اسامی این افراد دراختیار چه کسانی است؟ از سوی دیگر شهردار از امام جمعه شهر هم به عنوان فردی یاد کرده که پاکبانان خواهان تزریق واکسن به او برای استرس زدایی بوده اند.

اما نگفته است که آیا امام جمعه واکسن را دریافت کرده است یا خیر؟ که اگر چنین باشد او نیز باید با عواقب این کار خود مواجه شود؛ بنابراین این موضوع نیز از دیگر موضوعات مبهم در این ماجراست که نیاز به شفاف سازی هرچه سریع تر از سوی مراجع مربوطه دارد.

وزیر بهداشت نیز شب گذشته به این ماجرای تلخ واکنش نشان داد و طی نامه ای به رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان دستور عزل معاون بهداشتی و مدیران ناظر بر اجرای برنامه ایمن سازی در اسرع وقت را صادر کرد.

او در این نامه تاکیده کرده است:گروهی که در اولویت های سوم و چهارم هستند چنین سوءاستفاده ای کرده اند، لذا ضروریست کلیه کسانی که عامداً با این رفتار غیرمنصفانه و سوءاستفاده همراهی کرده اند و کسانی که به نحو ناشایست و ناعادلانه واکسینه شده اند، به مراجع قانونی معرفی شوند.

نمکی همچنین دستور داده که نتیجه موضوع حداکثر تا پایان وقت اداری امروز شنبه 8 فروردین به وی گزارش شود؛ که البته تا کنون هیچ خبری مبنی بر نحوه برخورد با مدیران شهری و همچنین امام جمعه (در صورت تزریق واکسن) منتشر نشده است.

بیشتر بخوانید: یک روز با کارگران غسالخانه تهران/ هچ چیز عادی نیست! +تصاویر" سوءاستفاده از سهم غسال ها توسط شهردار اهواز البته در دوران شیوع کرونا این نخستین بار نیست که مسئولان با سوءاستفاده از جایگاه خود سعی در استفاده حداکثری از امکانات حداقلی می کنند.

ماجرایی مشابه در اهواز هم رخ داد، اما چندان به آن پرداخته نشد.

نه وزیر بهداشت برخوردی کرد و نه هیچ فردی ناچار به پاسخگویی شد.

ماجرا از این قرار بود که روز 5 فروردین دکتر فرهاد ابول نژادیان رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از اختصاص 600 دوز واکسن کرونا به پاکبانان و کارکنان غسالخانه های اهواز خبر داده و گفته بود: این افراد به دلیل نوع شغلی که دارند در معرض آسیب ناشی از بیماری کرونا بوده و لازم به دریافت واکسن هستند.

.

اما 6 روز بعد اسکندر لطفعلی زاده عضو شورای شهر اهواز خبر می دهد که نوشادی شهردار اهواز در حرکتی عجیب از سهمیه واکسن غسال ها برای خود استفاده کرده است که این اقدام او باید مورد رسیدگی و برخورد قرار گیرد.

ماجرایی که هیچ کس از نتیجه آن باخبر نشد و اطلا ع رسانی چندانی هم درباره آن صورت نگرفت.

تضییع حق بی صداترین کارگران شهری توسط مدیران بالادستی جالب آنکه این تضییع حق درباره دو گروه از ضعیف ترین و بی صداترین اقشار کارگری کشور و از ناحیه مدیران بالادستی خودشان صورت گرفته است.

پاکبانان و غسال ها اتفاقا دو قشری هستند که با کثیف ترین و آلوده ترین ابعاد کرونا سروکار دارند.

زدودن ماسک و دستکش و دستمال کاغذی آلوده به انواع ویروس ها از جمله کرونا از کف خیابان ها تا جا به جا کردن پسماند های بیمارستانی تنها بخشی از فعالیت کارگران حوزه پسماند است که می تواند جان آن ها و خانواده هایشان را با خطر جدی مواجه کند.

از سوی دیگر تمیز کردن و شست و شوی متوفیان کرونایی و استفاده مداوم از لباس های ویژه محافظت از کرونا در میان گرمای آب و تعریق مکرر ناشی از نوع کار نیز مساله ای است که زندگی غسالان و اطرافیان آن ها را بیش از هر زمان دیگری در معرض خطر قرار داده است این درحالی است که خطرات در کمین این گروه کمتر در مرکز توجه رسانه ها و فعالان حوزه بهداشت و درمان قرار داشته است.

در چنین شرایط مدیران بالادستی این گروه ها به جای اینکه پشت و پناه این افراد بوده و برای گرفتن سهمیه بیشتر واکسن کرونا برای آن ها رایزنی و تلاش کنند جان و سلامت خود را در اولویت قرار داده و حتی میزانی از واکسن را بدون در نظر گرفتن نظر و خواسته این افراد به خارج از حوزه شهرداری به افرادی که نامشان مشخص نیست بذل و بخشش می کنند.

وقتی از کنار اولین تخلف یعنی سوءاستفاده شهردار اهواز از واکسن سهم غسال ها خاموش و بدون کوچکترین برخورد و اعتراض گذر می کنیم البته که دفعه بعد شاهد افزایش تعداد سوءاستفاده کنندگان خواهیم بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازرویداد 24 هنوز داستان واگذاری 1500 دوز واکسن آنفلوآنزا در شرایطی که مردم نگران ورود این واکسن به کشور بوده و این کالای دارویی تبدیل به متاعی نایاب در کشور شده بود از خاطرمان نرفته است.

ماجرای توزیع بسته های بهداشتی برای محافظت از کرونا در میان مجلسیان طی روز های ابتدایی اپیدمی این ویروس و کمیاب شدن اقلام بهداشتی مورد نظر نیز هنوز از یادمان نرفته است.

مجلس و نمایندگان مردم که اینگونه خود محور باشند قطعا از سایرین نمی توان انتظار چندانی داشت.

این سوءاستفاده از جایگاه و مقام و تنها گذاشتن مردم و خصوصا اقشار آسیب پذیر جامعه در بزنگاه های پرچالش کشور گویی تبدیل به روندی عادی در کشور ما شده است به نحوی که اگر زمانی یک مقام مسئول محکوم به سوءاستفاده از موقعیت خود نشود برای بسیاری از مردم باورپذیر نیست.

در مناطق و شهر های کوچک به ویژه به نظر می رسد به دلیل آشنایی ها و روابط نزدیک میان افراد دارای جایگاه و قدرت میزان نظارت ها کم و بذل و بخشش های دوستانه بیشتر هم می شود تا جایی که تنها برای چند دوز محدود از سهمیه واکسن پاکبان ها و غسال ها حق این اقشار زحمت کش و تحت فشار به راحتی تضییع می شود و اگر این اخبار در فضای رسانه ای و مجازی کشور دست به دست نمی شد شاید هرگز شاهد برملا شدن آن ها نبودیم.

البته در سایر نقاط جهان هم چنین رفتار هایی از سوی مسئولان انجام می شود به طور مثال بر اساس اخبار منتشر شده وزیر امور خارجه پرو، یکی از مقامات ارشد دولت اسپانیا و کانادا به دلیل تزریق واکسن زودتر از موعد و خارج از نوبت توسط افکار عمومی مجبور به استعفا شدند.

اما در ایران همیشه در بر یک پاشنه می چرخد، فساد و تخلفی افشا و مدیری مورد عتاب و خطاب قرار می گیرد اما در نهایت مدیر یا در جایگاه خود باقی می ماند یا اینکه به مقام دیگری دست پیدا می کند تا اینجا که نه شهردار اهواز و نه شهردار آبادان هیچیک مجبور به عزل و استعفا از مقام خود نشده اند.

درباره واکسن زدن یا نزدن امام جمعه آبادان نیز هنوز خبری در دست نیست.

روسای دانشگاه های علوم پزشکی هم تنها به بیان حقیقت و افشاگری بسنده کرده اند در حالیکه این افراد هم به دلیل انتخاب افراد ناکارآمد و آنچه در حوزه صلاحیت آن ها رخ داده است باید مجبور به استعفا می شدند.

در علی آباد کتول هم وضعیت بر همین منوال بوده و بعید است که در این شهر نیز عزل و استعفایی از سوی مقامات ارشد بهداشتی و شهری صورت بگیرد و آنچه در این میان ارزان است جان کارگرانی است که به جای پشت میز نشینی و حرف زدن، با انجام سخت ترین کار ها درصدد حفظ بهداشت شهر هستند، پول کمتر می گیرند و از تنها امتیازشان در زندگی که همان اولویت برای دریافت واکسن کروناست سوءاستفاده می شود.


کلید واژه ها: مدیران شهری - سوءاستفاده - پاکبانان - واکسن - مدیران - شهری - سهمیه - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی - دانشگاه علوم پزشکی گلستان - دانشگاه علوم پزشکی - علوم پزشکی گلستان - کارگر - استان - کارگران - سخنگوی دانشگاه - گلستان - گسترده - علی آباد کتول - آباد - آبادان - داستان - استان گلستان - مختلف - ماجرا - علوم پزشکی - ساعت - حوزه - علی آباد - دانشگاه - شهرستان

آخرین اخبار سرویس:
درد سمت چپ بدن؛ دلیلش چیست؟

درد سمت چپ بدن؛ دلیلش چیست؟

مرکز سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کرمانشاه راه اندازی می شود

بیانیه سازمان جهانی بهداشت درباره کرونای هندی

31 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

کرونای هندی جزء گونه نگران کننده کرونا اعلام شد

استخدام آشپز در یک شرکت معتبر دارویی در تهران

با روزه داری پوست خود را جوان کنید

31 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

با روزه داری پوست خود را جوان کنید

فوتی های کرونا در استان همدان به 2047 نفر رسید

ترکیب چاقی و کووید 19 در مردان مرگبارتر است

آیا کرونا از طریق عرق منتقل می شود؟

اهدا خون اهدا زندگی

5 فوتی کرونا در 20 اردیبهشت/ کرونای هندی به میناب رسید

بی توجهی اصناف به دستور العمل های بهداشتی در گیلان؛ گروه یک کمترین میزان رعایت را دارند

آمار کرونا همدان 20 اردیبهشت؛ 12 فوتی و 64 ابتلای جدید

مشوق های تأمین اجتماعی در اجرای نسخه الکترونیک

فوتی های کرونا در استان همدان به 2047 نفر رسید

سریع و منظم وزن کم کنیم

آمار کرونا مازندران 20 اردیبهشت؛ 124 بهبودیافته و 99 بستری جدید

آمار کرونا آذربایجان غربی 20 اردیبهشت؛ 19 فوتی و 654 ابتلای جدید

عوامل بیماری زا که از طریق مواد غذایی منتقل می شوند

خواص ترکیب قهوه و لیمو ترش برای سلامتی

آخرین آمار کرونا در قزوین/9 فوتی و 280 بیمار جدید کرونایی

افزایش خطر زوال عقل با نارسایی کلیوی

ساخت واکسن ترکیبی علیه کرونا و آنفلوآنزا

هشدار دامپزشکی مبنی بر احتمال گسترش بیماری تب کریمه کنگو در خراسان جنوبی

اهداء تجهیزات پزشکی به بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد

خواص بی نظیر سبزی که سرشار از آهن است

هشدار دامپزشکی مبنی بر گسترش بیماری تب کریمه کنگو در خراسان جنوبی

گوشت تازه نخورید؛ این بیماری بدون علامت است

کسانی که این ژن را دارند بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند

عوارض خوردن سیر برای برخی افراد

اختراع دستگاه هوشمند درمان زخم با همت محققان کرمانشاهی

اردوی جهادگران سلامت در قیروکارزین

رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای عبور از کرونا

قبل از رابطه زناشویی هرگز این مواد غذایی را نخورید!!

واکسن کرونا، دربی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

جدال اسدالله یکتا با کرونا در بیمارستان

فاز نخست بیمارستان 531 تختخوابی بندرعباس تیرماه آماده می شود

بایدها و نبایدهای تغذیه کودکان و نوجوانان در کرونا

قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 630 نفر رسید

آمار کرونا هرمزگان 20 اردیبهشت؛ 5 فوتی و 405 بستری

آمار کرونا یزد 20 اردیبهشت؛ 2 فوتی و 172 ابتلای جدید

مشوق های تامین اجتماعی برای مشوق های نسخه الکترونیک

آمار کرونا سمنان 20 اردیبهشت؛ 19 بستری جدید

آمار کرونا قزوین 20 اردیبهشت؛ 9 فوتی و 86 ابتلای جدید

واکسیناسیون سالمندان در محله هرندی و تست رایگان ویژه کارکنان

فوت 351 بیمار مبتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته

چرا بعضی نوزادان مو دارند و بعضی نه؟

بعد از رمضان چه کنیم؟

کرونا، اسدالله یکتا را به بیمارستان کشاند

کرونا، اسدالله یکتا را به بیمارستان کشاند

واکسن کرونا، دربی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

واکسن کرونا، دربی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

هلال احمر؛ از امداد و نجات تا کمک های مومنانه

میز ناهار خوری چستر یا کلاسیک؛ کدام مناسب تراست؟

آخرین اخبار از واکسن کووایران/ امتحانات حضوری دانش آموزان چگونه برگزار می شود؟

وزیربهداشت به وزرای بهداشت کشورهای اسلامی به مناسبت عیدفطر تبریک گفت

آمار کرونا کرمان 20 اردیبهشت؛ 6 فوتی و 49 ابتلای جدید

خوراک قالبی بادمجان و پاستا

5 دردی که نباید نادیده گرفته شود

واکسیناسیون افراد 65 سال به بالا تا آخر خرداد

عوارض حمله ویروس کرونا به سیستم عصبی/علت سردردهای کادر درمان

واکسن کرونا، دربی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

یک سوم بیماران کرونایی در آینده دچار مشکلات ریوی هستند

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی البرز برای واکسیناسیون بیماران خاص

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی البرز برای واکسیناسیون بیماران خاص

ساخت واکسن ترکیبی علیه کرونا و آنفلوآنزا

پیامد های واکسن کرونا از زبان استاد دانشگاه ایالتی نیویورک

اصناف و مردم رعایت دستوالعمل ها بهداشتی را جدی بگیرند

پیامد های واکسن کرونا از زبان استاد دانشگاه ایالتی نیویورک

دلیل پیری زودرس و ناگهانی پوست صورت چیست؟

کاهش آمار کرونا در پاکستان

اسفراین تاکنون فوت مادر باردار کرونایی نداشته است

رنج مرجان

سند نحوه پرداخت حقوق دستیاران پزشکی تهیه می شود

ترشحات زیاد واژن ناشی از چه بیماری هایی است؟

خواص باورنکردنی زنجبیل

نارسایی کلیه چگونه بروز می کند؟

آمار کرونا زنجان 20 اردیبهشت؛ 4 فوتی و 226 ابتلای جدید

واکسیناسیون افراد 65 سال به بالا تا آخر خردادماه

این عادت موجب کم پشت شدن موها می شود

رعایت شیوه نامه های بهداشتی و نوسان شاهین ترازوی بیماری و سلامت

4 بیمار کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد جان باختند

طرز تهیه برگر بادمجان و پنیر کبابی با سس پستو

پیامدهای واکسن کرونا از زبان استاد دانشگاه ایالتی نیویورک

آمار کرونا البرز 20 اردیبهشت؛ 16 فوتی و 119 بستری جدید

7 خوراکی خوشمزه ای که چربی هایتان را می سوزانند

تعیین زمان زایمان با یک آزمایش خون ساده

کووید-19 خفیف آسیب قلبی بلندمدت به دنبال ندارد

ثبت نام در سامانه واکسیناسیون کرونا الزامی است

آمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی به بیش از 57 هزار نفر رسید

ضرورت حمایت های روانی خانواده از بیماران کرونا در دوران قرنطینه

سیستم عصبی هدف مطلوبی برای تهاجم ویروس کووید 19 است

سارا کوچولو حامل بیماری اس ام ای -کرمان

واکسیناسیون کارکنان درمان در گچساران

آغاز واکسیناسیون تیم ملی با حضور بازیکنان استقلال و پرسپولیس

روند ابتلا به کرونا در شهرستان حمیدیه کاهشی است

واکسن کرونا، به نام کارگر به کام مدیر/ چرا سهم پاکبانان و غسال ها نصیب مدیران شهری می شود؟

واکسن کرونا، به نام کارگر به کام مدیر/ چرا سهم پاکبانان و غسال ها نصیب مدیران شهری می شود؟