مطالب مرتبط:
فیلم سینمایی »دینامیت« گزینه اکران تابستان سینمای 1400
قیمت دلار امروز شنبه 28 فروردین 1400+ جدول نرخ ارز
ارزش سهام عدالت امروز 28 فروردین ماه 1400 | کاهش سهام عدالت در اولین روز هفته
80 میلیون دلار ارز مورد نیاز کاغذ در 1400
قیمت ارز| قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز 1400/01/28
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 20:002021-04-17اقتصادي

آب در تابستان 1400 کم است!/سالی بی باران که به خشکسالی ختم شد


میزان ناچیز بارش باران هشدار تابستانی سخت با چالش آب را به مردم کشور می دهد.

- ":  متاسفانه کشورمان، کشوری خشک و نیمه خشک است و 40 درصد جمعیت آن در نقاطی زندگی می کنند که 20 درصد منابع آبی در آن مناطق است، بر این اساس، اکنون کشور وضعیت مناسبی از نظر دسترسی به آب نداشته و در عین حال نیاز به آب نیز بیشتر شده است به طور کلی گرچه در دو سال اخیر و بعد از سال ها خشکسالی پیاپی، وضعیت بارش های کشور کمی بهتر شده است، اما نمی توان مطمئن بود که این وضعیت دوام داشته باشد.

متاسفانه چندین سال است بارش های مطلوبی در کشور گزارش نشده است به نوعی که زمستان سال 99 هم بارش های چشمگیری رقم نخورد به طوری که در برخی از شهر های کشور هم بارش باران گزارش نشده است و این خود نوید خشکسالی در کشور است.

کاهش چشمگیر بارش در کشور  طبق مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، مهرماه سال گذشته تا اواخر اسفند 99 در کشور به طور میانگین، حدود 100 میلی متر بارش رخ داده که این میزان نسبت به میانگین بلندمدت ایران حدود 34 درصد کمتر است.

از سویی دیگر میزان بارش ها در کشور طی سال آبی زراعی جاری سال 99 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 52 درصد کمتر گزارش شده است.

براساس این گزارش، میزان بارش ها در تمامی استان های کشور کمتر از حد نرمال است و 5 استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان رضوی با کم بارشی شدید مواجه هستند.

میزان دسترسی به آب در کشور در این باره قاسم تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: به طور کلی در دو سال اخیر و بعد از سال ها خشکسالی پیاپی، وضعیت بارش های کشور کمی بهتر شده است، اما نمی توان مطمئن بود که این وضعیت دوام داشته باشد.

او افزود: مشکل دیگری که کشور و منابع آبی را تهدید می کند، بروز تغییر اقلیم است که اثرات خود را روی منابع آبی می گذارد.

خامسی بیان کرد: بررسی روند بارش ها نشان از تغییر اقلیم در کشور می دهد به طوری که میزان بارندگی در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان بیشتر از آذربایجان های شرقی و غربی گزارش شده است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: متاسفانه میزان دسترسی به آب در کشور کم و جمعیت در حال افزایش است به طو ری که در چند ماه گذشته میزان مصرف آب در کشور به خصوص در شهر تهران افزایش یافته است.

تقی زاده خامسی اظهار کرد: حدود 40 میلیارد مترمکعب از مخازن سد های کشور پر است و نسبت به سال گذشته حدود 3 تا 4 درصد کاهش حجم سد ها را داشته ایم که امیدواریم با این میزان از حجم آب بتوانیم آب کشاورزی کشور را تامین کنیم.

از سال 1374 خشکسالی در کشور آغاز شد و در اغلب سال ها بارش سالانه، پایین تر از میانگین بلندمدت بوده است.

با وجود این افزایش بارش ها در سال 1398 برخی اقلیم شناسان بر این باور بودند که دوره خشکسالی در ایران رو به پایان است، اما متاسفانه کاهش چشمگیر بارش ها در سال گذشته موجب شد خشکسالی بار دیگر در کشور ایجاد شود.

از سویی دیگر باتوجه به اینکه تامین اب سد های کشور از طریق ذوب شدن برف ها پر می شود، ولی متاسفانه عدم بارش ها نتوانست جایگزین مناسبی برای ذخایر آبی کشور شود.

بحث کاهش ذخایر برف کشور نیز مزید بر علت شده است.

طی ماه های برف خیز که باید میزان معتنابهی برف در ارتفاعات جمع شود، افزایش عمومی درجه حرارت هوا سبب شده به ویژه در حوزه آبخیز زاگرس، ذخیره برفی و رواناب ها به شدت کاهش یابد.

بدین ترتیب دبی رودخانه ها در فصل گرم سال بسیار کمتر از شرایط نرمال خواهد بود و می تواند موجب ایجاد نگرانی هایی در حوزه کشاورزی شود و حتی تامین آب مناطق روستایی و شهری را نیز به دنبال داشته باشد.

کاهش 19 درصدی ذخیره آب سد ها در همین حال گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران از وضعیت مخازن 198 سد در حال بهره برداری کشور حاکی است میزان آب ورودی به سد ها از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ماه 99) تا تاریخ 13 فروردین ماه 1400 معادل 19.

8 میلیارد مترمکعب بوده که نسبت به آورد سال گذشته آبی در همین بازه زمانی حدود 34 درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر میزان خروجی آب سد ها نیز با کاهش 33 درصدی روبه رو بوده است.

در مجموع موجودی آب مخازن سد ها نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته 19 درصد کاهش داشته است.

آقا بیگی مدیر عامل سد های کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت بارش ها در کشور نسبت به سال گذشته گفت: بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان کل ریزش های جوی از آغاز سال آبی امسال (اول مهر 99) تا پانزدهم آبان ماه (45 روز ابتدایی سال آبی) بالغ بر 5.

5 میلی متر بوده است.

مدیر عامل سد های کشور اضافه کرد: این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت 68 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته 76 درصد کاهش داشته است.

پیش از این نیز موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو پیش بینی کرده بود میزان بارش کشور در سه ماه آبان، آذر و دی نرمال و کمتر از نرمال باشد.

پیش بینی های میان مدت در بهار 1400 نشان می دهد که بارش ها در فروردین ماه امیدوارکننده باشد، اما با توجه به کاهش شدید بارش ها در دی و بهمن ماه 1399، کمبود ها در حوزه بارش جبران نمی شود.

از این رو سال آبی با کم بارشی مطلق به پایان می رسد؛ بنابراین کم بارشی فراگیر و خشکسالی گسترده در ایران دور از انتظار نیست.

این وضع در بیشتر استان های کشور در جنوب، جنوب شرق، جنوب غرب و شرق محسوس خواهد بود حتی برای استان های شمالی کشور به ویژه گلستان نیز وضعیت خوبی پیش بینی نمی شود.

تنش آبی 225 شهر در تابستان 1400 محمدرضا جانباز مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور در گفت و گو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص جیره بندی آب در کشور بخصوص تابستان 1400 گفت: تابستان 1399 تعداد شهر های دارای تنش آبی 225 شهر بود و پیش بینی می شود با توجه به وضعیت بارش ها و با وجود آنکه تعدادزیادی از طرح های آبرسانی بهره برداری و به ثمر رسیده تعدادشهر های دارای تنش افزایش یابد.

او افزود: جلسه های مشترک شرکت های آب و فاضلاب، شرکت های آب منطقه ای و سازمان هواشناسی بطور مرتب برگزار می شود و این هفته دریزد و کرمان جلسه برگزار و تا قبل از پایان سال فهرست شهری هایی که احتمال دارند جزو شهر های دارای تنش آبی شوند، منتشر خواهدشد.

در 30 سال گذشته کاهش بارندگی ها بی سابقه در کشور داشته ایم به طوری که سال به سال بر این محدودیت ها افزوده شده و امسال با مشکل جدی خشکسالی و کاهش شدید بارندگی مواجه هستیم.

در این باره شاهین پاک روح قائم مقام وزیر نیرو در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت:12 کلانشهر اراک، اصفهان، بندرعباس، تهران، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد تابستان امسال با بحران تأمین آب مواجه اند که از این میان جیره بندی آب در کرج به عنوان اولین کلانشهر بحرانی آغاز شده است.

او ادامه داد: اقدام به دنبال بروز مشکل خشکسالی، کاهش بارندگی ها و بحران کم آبی در کشور انجام می گیرد اگر مردم مدیریت مصرف نکرده و دستِ کم 10 درصد در مصرف آب شرب صرفه جویی نکنند با تشدید گرما بر دامنه مشکلات افزوده خواهد شد.

قائم مقام وزیر نیرو افزود: برنامه های وزارت نیرو برای تامین آب 12 کلانشهر تدوین و در قالب برنامه منسجمی به رییس جمهوری منعکس شده است.

پاک روح گفت: دستور مثبت رییس جمهوری را گرفته ایم و برنامه ریزی ما برای این شهر ها و تمام مناطق شهری این است که کمبود و جیره بندی آب نداشته باشیم.

طبق تقیقات بدست آمده از سوی سازمان هواشناسی کشور  فروردین ماه معمولاً پایان سال آبی برای برخی استان ها مانند هرمزگان به شمار می رود بدین معنی که پس از آن وتا پایان سال آبی (اول مهر 1400) دیگر بارشی در این استان ها اتفاق نمی افتد و این در حالی است که ما در روز های آغازین سال 1400 با کمبود شدید بارش در کل کشور روبه رو بودیم.

احد وظیفه رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه طی دو هفته ابتدایی فروردین ماه در کل کشور تنها 17 میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به میانگین بلند مدت کشور حدود 85 درصد کمتر است، اظهار کرد: از این رو نوروز بسیار کم بارشی داشتیم البته بارش ها در زمستان 99 نیز کمتر از حد نرمال بود و این مسئله سبب شده است که در بسیاری از نقاط کشور با کم بارشی مواجه باشیم.

او در ادامه با بیان اینکه در جنوب کشور وضعیت بارش ها بسیار بد است، تصریح کرد: در دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارش ها بیش از 90 درصد کمتر از میانگین بلند مدت کشور گزارش شده است.

از سویی دیگر طی دو هفته ابتدایی بهار تعدادی از استان های کشور ازجمله یزد، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، بوشهر و اصفهان هیچ بارشی دریافت نکردند.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: در تعدادی دیگر از استان ها ازجمله چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سمنان، قم و لرستان بارش ها طی نوروز 1400 درحد یک میلیمتر و حتی کمتر از آن بوده این درحالیست که ما طی دو سال گذشته در بسیاری از این نقاط با بارش های شدید و حتی سیل مواجه بودیم.

چنین موضوعی نشان می دهد که تغییر اقلیم اثرات بسیار متغیری دارد.

وظیفه با اشاره به اینکه به طور کلی طی دو هفته ابتدایی بهار هیچ بارشی در جنوب، جنوب غرب و شرق کشور نداشتیم، گفت: از مهرماه تاکنون تنها حدود 48 درصد از آب سالانه حاصل از بارش ها تامین شده است که این وضعیت نگران کننده است.

همچنین  از ابتدای فروردین ماه تا چند روز گذشته میانگین بارش در کشور 2.

9 میلیمتر بوده که این میزان در میانگین بلند مدت 30 ساله در این 16 روزه 20.

3 میلیمتر بوده و این رقم حاکی از کاهش 85.

5 درصدی میزان بارش در کل کشور است و این مسأله وقتی برای ما نگران کننده می شود که بدانیم بارش های رگباری بهار در کنار ذوب شدن تدریجی برف ها در نهایت به پرشدن نسبی سد ها منجر می شد.

همچنین طبق آمار های رسیده از سازمان هواشناسی چندید نقشه از میزان بارش ها منتشر شده است که به شرح زیر است: متاسفانه آمار نگران کننده کاهش بارش نزولات آسمانی به کشور زنگ خطر خشکسالی را در کشور به صدا درآورده است به طوری که در سال آبی گذشته میزان بارش ها نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن با کاهش 99 درصدی روبه رو بوده که قابل تأمل است
کلید واژه ها: کشور - خشکسالی - بارش - بارش باران - باران - وضعیت - مرکز ملی خشکسالی - تابستان - مدیریت بحران - گزارش - وضعیت بارش - منابع آبی - تابستانی - درصد - چالش آب - دسترسی - مهرماه - مطلوبی - زمستان - سازمان - مدیریت - دو سال - کشوری - مناطق - هشدار - مطمئن - زندگی - منابع - بحران - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
دلار قدرتمند صعود کرد

احیای چهارشنبه های صعودی در بورس

ادامه مرگ زنبورهای عسل در بی اعتنایی مسئولان/ تلفات در برخی مناطق به 52 درصد رسید + ویدیو

دام ها در انتظار علوفه/ نبود علوفه دامداران ایلامی را ورشکست کرده است

قیمت بیت کوین و ارز های دیجیتال امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400 + جدول

15 میلیون مترمکعب سیلاب در بندهای آبخیزداری مهار شد

افزایش تسهیلات بازسازی مسکن روستایی و حاشیه نشینی در سیستان وبلوچستان

عقب ماندگی دریافتی مستمری بگیران پردیس جبران شد

مرگ عجیب 64 زن و مرد مازندرانی / جزییات

راهکار تجدیدپذیرها برای کاهش پرداخت یارانه به قشر خاص

تلاش برای افتتاح دفتر تجاری ایران و سنگاپور/ شیب تراز تجاری به نفع سنگاپور است

چه کسی مسئول ورشکستگی شرکت ابریشم گیلان است؟ /جاری شدن خونی تازه در رگ های شرکت

موبایل 4تا 5میلیونی چی بخریم؟

تولید بذر هیبرید در اراضی آستان مقدس شاهچراغ (ع)

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400 + جدول

امضای تفاهم نامه همکاری وزارت میراث فرهنگی با وزارت نفت

خودروهای 200 تا 300 میلیونی بازار را بشناسید

تورم بالای آمریکا موجب ریزش وال استریت شد

قیمت خودروی رنو در بازار +جدول

کمک مردمی به بهزیستی تربت حیدریه 80 درصد افزایش یافت

اینستاگرام چگونه معروف شد؟

خشک شدن باغات روستای دهدر طالقان

مطالعه درباره واکسن در فضا

قیمت طلای جهانی، امروز 1400/02/23

تابستان بدون تنش آبی با صرفه جویی25 درصدی مصرف آب محقق خواهد داشت

جانز هاپکینز: تلفات کرونا در آمریکا به 583 هزار نفر رسید

یک میلیون شاغل، خانه نشین شدند | بازار کار ایران در محاصره کرونا، تحریم و تورم

بهره برداری از طرح های بزرگ مناطق آزاد تا ساعاتی دیگر

کاهش شیوع شاخص های کرونا در همه استان ها

روش درست کردن لوسیون خانگی با روغن نارگیل

قیمت بیت کوین، امروز 1400/02/23

آیا قانون پایانه های فروشگاهی دور زده خواهد شد/ سیاست گذاری برای انحراف در شفافیت و نظارت

تورم در آمریکا افزایش یافت

امسال 22 نقطه حادثه خیز در جاده های لرستان اصلاح می شود

30 هزار حواله لاستیک خودروی سنگین در خراسان جنوبی صادر شد

رونق احتمالی بازار زعفران طی روز های آینده/ انقضای زعفران 2 سال است

کاهش ترافیک همت و زین الدین با بهره برداری از خط 10 مترو

تامین سیمان مورد نیاز هرمزگان بر صادرات اولویت دارد

ببینید | پیکان انتقادات به سمت پسر المپیکی ایران

امسال میزان تولید گندم 60 درصد سال گذشته خواهد بود

رکورد جدید قیمت فلز مس در بازار های جهانی

آقای «آزمایش»؛ یخچال سازی که کارخانه اش انبار یونجه شد

شیوه های دریافت زکات فطریه از طریق سازمان بهزیستی اعلام شد

قیمت ارزهای دیجیتال افت کرد

استخدام کارشناس مالی در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

استخدام مترجم انگلیسی در یک آموزشگاه زبان در مرکزی

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت آکام خودرو ویرا در غرب تهران

سرنوشت فضاهای شهری پس از کرونا

استخدام حسابدار در مجموعه تولیدی و بازرگانی لئونارد در تهران

ردپای دلار و تحریم در سفره خانوارهای ایرانی

استخدام کارگر ساده آقا با مزایا در یک مجموعه لبنیات در تهران

وانت وحشی و شش چرخ جدید بنز

استخدام کارشناس فروش در شرکت همکاران سیستم البرز در استان البرز

استخدام مدیر دپارتمان رویدادهای ملی و بین المللی در ایران نوین کیش در تهران

سوسوی بی جان چراغ سبز بورس!

درباره «فلامینگو» و تهدیدات علیه آن چه می دانید؟

استخدام ادمین پیج برند لباس مسلط به برندینگ در صنعت مد و لباس در گیلان

نرخ بیکاری در ایران چند درصد است؟

ایلان ماسک به بیت کوین خیانت کرد!

استخدام حسابدار در سپهر صنعت آداک در تهران

استخدام مدیر فروش محصولات نانو با مزایا در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت آریا اطلس جاوید در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت آرتا در خیابان جردن

استخدام کارشناس آماده سازی تولید در ترام چاپ سپاهان در اصفهان

گوهری گران بها در میان سارقان استادنما

تاثیر اخبار مذاکرات برجامی بر نرخ دلار

افزایش 900 درصدی واردات قانونی موبایل با اجرای طرح رجیستری/ تبلت های قاچاق هم به زودی از خدمات اپراتوری محروم می شوند!

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در تضامنی حسین قادسی و شرکاء در تهران

استخدام کارشناس حسابداری صنعتی و مسئول فنی آزمایشگاه در گیلان

وحشت در بورس های جهانی

استخدام فرکار ماهر در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس مدیریت نوآوری در ایران نوین کیش در تهران

استخدام مدیر مالی در یک شرکت معتبر در البرز

چرا قیمت دلار افزایشی شد؟

پیش بینی آینده بازار نفت

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه

استخدام سرپرست فروش و مدیر دیجیتال مارکتینگ در شرکت زال ایرانیان در تهران

استخدام کارشناس تحقیقات بازار با حقوق و بیمه در رضوان شکلات در البرز

ماجرای عروسک شیطانی که موهایش رشد می کند!

عقب نشینی دلار به کانال 21 هزار تومانی

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت راک سرامیک در اصفهان

تورم بالای آمریکا، وال استریت را در شوک فرو برد

بیش از 3 میلیون راس دام در آذربایجان غربی پلاک کوبی شدند

آموزش ویرایش فایل PDF بدون ادوبی

دانستنی های بیمه شخص ثالث 1400

ورود اینترنت اشیاء در مدیریت دامداری ها/اندازه گیری میزان شیر تولید گاوداری ها بدون تماس با آن

ارزان شدن نفت سنگین ایران

ورود اینترنت اشیاء در مدیریت دامداری ها/اندازه گیری میزان شیر تولید گاوداری ها بدون تماس با آن

وعده سهمیه بیمه کارگران ساختمانی به کجا رسید؟

چند درصد از متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات شدند؟

استخدام تکنسین کامپیوتر در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام فروشنده مجرب خانم در یک مجموعه معتبر در بازار بزرگ تهران

تاثیر ارتباطات در موفقیت از نظر 3 میلیاردر معروف جهان

افتتاح 38 طرح بزرگ اقتصادی و زیربنایی توسط رییس جمهور در منطقه آزاد ارس

استخدام کارشناس ارزیابی رضایت مشتریان در ایران نوین کیش در تهران

ممنوعیت تردد از فیروزکوه تا پایان تعطیلات عید فطر

استخدام کارشناس فنی فروش با حقوق ثابت و بیمه در کرمان

بحث پاداش میلیونی برای تولد هر نوزاد چینی

طرز تهیه دسر مگنولیا با طعم توت فرنگی

استخدام حسابدار با تجربه در یک شرکت معتبر در هرمزگان

آب در تابستان 1400 کم است!/سالی بی باران که به خشکسالی ختم شد

آب در تابستان 1400 کم است!/سالی بی باران که به خشکسالی ختم شد