موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - ستاد ملي مقابله با كرونا - كارشناسي ارشد - افزايش حقوق بازنشستگان - مقابله با كرونا - آزمون كارشناسي ارشد - مجمع تشخيص مصلحت - سخنگوي ستاد ملي مقابله با كرونا - نشست روسيه - نمايشگاه شانگهاي - حضور پرسپوليس در فينال آسيا - بشار رسن هافبك سابق پرسپوليس - شمال غرب ايران - المور - ليگ برتر شمشيربازي - تيم منتخب هفته لاليگا - نزار قباني - شيرين نصيري - مسؤول دفتر نمايندگي ولي فقيه - اوتار - تمرينات ريو آوه پرتغال

مطالب مرتبط:
پدرسن طرحی برای تدوین قانون اساسی سوریه پیشنهاد کرد/ قول مساعد مسکو به سازمان ملل
پدرسن طرحی برای تدوین قانون اساسی سوریه پیشنهاد کرد/ قول مساعد مسکو به سازمان ملل
انتقاد انصارالله از فرستاده سازمان ملل
هیچ نگرانی برای بازنگری قانون اساسی وجود ندارد
کدخدایی: زمان تغییر قانون اساسی قابل پیش بینی نیست
-244 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 19:052021-04-17بين الملل

پدرسن طرحی برای تدوین قانون اساسی سوریه پیشنهاد کرد/ قول مساعد مسکو به سازمان ملل


در حالی که مسکو برای آغاز دور ششم نشست های کمیته قانون اساسی سوریه پس از ماه رمضان و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در اواخر ماه آتی فشار می آورد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازمملکت آنلاین، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، در حال حاضر سه مسیر سیاسی وجود دارند، اولی پایبندی دمشق به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مطابق با قانون اساسی سال 2012 است، به این شکل که پارلمان سوریه جلسه ای را برای آغاز ثبت نام کاندیداها در کنار بشار اسد، رییس جمهوری این کشور آغاز می کند و انتخابات اواخر مه آتی برگزار می شود.

دومی فشار روسیه برای برگزاری نشست جدید کمیته قانون اساسی برای اعلام این نکته که روند سیاسی با وجود کندی آن در جریان است و اینکه به انتخابات ریاست جمهوری مشروعیت داده شود و همچنین تاکید بر این مساله که ارتباطی میان اصلاح قانون اساسی برای رسیدن به یک سند جدید و انتخابات ریاست جمهوری که بر اساس قانون اساسی سال 2012 برگزار می شود، وجود ندارد.

اینها موضوعاتی بودند که الکساندر لاورنتیف، فرستاده رییس جمهوری روسیه به سوریه در دیدار هفته گذشته خود با اسد در دمشق مطرح کرد به ویژه که اسد تاکید کرد هرگونه پیشرفتی در مسیر سیاسی نیازمند پایبندی به اصول و قواعدی است که مردم سوریه در مورد مبارزه با تروریسم، حفاظت از وحدت و تمامیت ارضی سوریه و اینکه هیچ طرفی حق عقب نشینی از آن را ندارد، به آنها معتقد هستند.

سومی مذاکراتی است که پدرسن با احمد الکزبری، رییس هیئت دولت سوریه و هادی البحره، رییس هیئت مذاکره کننده مخالفان برای برگزاری دور ششم نشست های کمیته قانون اساسی آغاز کرده، فرستاده سازمان ملل اظهار کرد: تا زمانی که توافقی مکتوب میان دو طرف درباره عملکرد کمیته وجود نداشته باشد، هرگز برای دور جدیدی از مذاکرات دعوت نخواهم کرد.

الکزبری در دوره های قبلی نشست های کمیته قانون اساسی با ورود به روند تدوین قانون اساسی پیش از توافق بر سر عوامل تعیین کننده ملی، مخالفت کرده بود و این مخالفت شامل رد اشغالگری آمریکا و ترکیه و نیز مخالفت با تروریسم و پایبندی به وحدت و حاکمیت ملی سوریه بود.

پس از فشارهای روسیه، الکزبری با بحث و بررسی مبادی قانون اساسی پیش از تدوین آن موافقت کرده اما شرکت در نشست ها را در طول ماه رمضان و یا در روزهایی که پارلمان درگیر موضوع انتخابات ریاست جمهوری می شود، دشوار دانست.

در حالی که پدرسن بر توافقی مکتوب تاکید داشت و در کنار توصیه های روسیه، الکزبری در فوریه با ارسال سندی فوری شامل پیشنهادهایی برای سازوکار کمیته قانون اساسی موافقت کرد که در مقابل نیز البحره سندی مفصل ارائه کرد در ادامه الکزبری دوباره پیشنهادهای مکتوبی داد.

به گفته یک مسؤول غربی، نکته غافلگیرکننده در سند پیشنهادی الکزبری این بود که او هیئت مذاکره کننده مخالفان را "هیئت دیگر" خطاب کرده بود که این مورد با توافق اخیر پدرسن و فیصل مقداد، وزیر خارجه روسیه تفاوت داشت، در آن توافق پدرسن بر لزوم پایبندی خود به توافق استانداردها و سازوکار کمیته قانون اساسی به دست آمده در اکتبر 2019 تاکید کرده بود.

در مقابل سوریه بر موضعگیری خود در مخالفت با تعیین جدول های زمانی برای عملکرد کمیته که یک تشکل حاکمیتی مستقل است و یادآوری این نکته به پدرسن که او تسهیل کننده روندی است که مختص سوریه است، تاکید داشت.

پدرسن در مقابل پافشاری الکزبری بر خودداری از خطاب قرار دادن هیئت مذاکره کننده مخالفان و تاکید او بر سازوکارهایی که پیشنهاد کرده، تلاش کرد از توجه روسیه (در نبود چنین رویکردی از طرف آمریکا) برای پیشبرد تلاش ها جهت رسیدن به توافقی مکتوب استفاده کند به شکلی که پیش نویس توافقی را در دو نسخه عربی و انگلیسی برای الکزبری و البحره فرستاد.

نسخه انگلیسی آن در یک صفحه و با عنوان پیشنهادی برای شیوه عملکرد گروه کوچک در دور ششم نشست های کمیته قانون اساسی تنظیم شده بود و در آن پدرسن به هر دو طرف یادآور شد که کمیته با توافق دولت سوریه و هیئت مذاکره کننده مخالفان سوری و تسهیل سازمان ملل درباره اصول و قواعد اقدام تاسیس شد.

پدرسن پس از مقدمه، برنامه کاری را برای دور بعدی نشست ها پیشنهاد کرد که شامل پنج نکته بود، به این شکل که هیئت دولت و هیئت مخالفان پیش از رفتن به ژنو، پیشنهادهای خود را به صورت مکتوب برای دفتر او ارسال می کنند تا در تمامی نشست های چهار روز دور آتی مذاکرات دستکم یک اصل از اصول قانون اساسی بررسی شده و بحث و گفت وگو درباره آن تمام شود.

بند سوم پیش نویس این توافق، آزمودن این نکته است که هیئت کوچک (شامل 45 عضو دولت، مخالفان و جامعه مدنی) می تواند توافقی درباره اصل قانون اساسی به دست آورده و تغییرات آن را بررسی کند.

همچنین طبق این بند، نرسیدن به توافقی درباره هر اصلی نباید مانع از انتقال به اصل قانونی بعدی در نشست آتی و امکان بازگشت هیئت کوچک به این اصول در زمان مناسب شده و این امر نباید مانع از انتقال به سایر موضوعات در جلسات شود.

نکته پنجم که جنجالی ترین است در ارتباط با توافق درباره نشست های سه گانه دوره ای میان پدرسن، الکزبری والبحره است به این شکل که در آستانه برگزاری دور ششم و در روزهای آن برای تقویت اتفاق نظرها و تضمین روند کاری درست و خوب کمیته با یکدیگر دیدار می کنند و مهمتر اینکه پیشنهاد پدرسن شامل متن توافق و عملکرد اصلی دو هیئت در مرحله پس از دور ششم و نیز تعیین پیشنهادها برای اصول قانون اساسی پیشنهاد شده برای بررسی باشد که ممکن است دو هیئت اصلی این کار را با انتخاب پیشنهاد یک متن از متن های مکتوب ارائه شده هر هیئت انجام دهد.

همچنین الکزبری و البحره راهکارها برای پیشنهاد اصول و بررسی آنها به شکلی سازنده را با ثبت نکاتی که درباره آنها تصمیم گرفته شده و یا توافق شد و نیز نکاتی که هنوز درباره آنها توافق نشده، تعیین کنند.

همچنین پیش نویس شامل توافق درباره تاریخ برگزاری دورهای بعدی و برنامه کار تا پایان سال 2021 و هماهنگی با فرستاده سازمان ملل جهت اعلام نتایج هر دوره و عملکرد آتی کمیته است.

روسیه به سازمان ملل تعهد داده بود توافق درباره انجام نشست های دوره ای میان روسای دو هیئت را برای اطمینان از استمرار عملکرد کمیته قانون اساسی تضمین کند.

سرگیی لاوروف، وزیر خارجه این کشور اعلام کرد در صورتی که درباره پیش نویس قانون اساسی جدید توافق شود، می توان بر اساس سند جدید برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری (پس از انتخاباتی که انتظار می رود اسد ریاست دوره جدید به مدت هفت سال را به دست بگیرد) فراخوان داد، در حال حاضر نگاه ها به پاسخ الکزبری و البحره به سند پیشنهادی پدرسن و موضعگیری مسکو است که به برگزاری نشست قانون اساسی در فاصله ماه رمضان و انتخابات ریاست جمهوری متمایل است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - قانون اساسی - انتخابات ریاست - ریاست جمهوری - قانون اساسی سوریه - کمیته قانون اساسی - انتخابات - اساسی - قانون - جمهوری - کمیته قانون اساسی سوریه - برگزار - اصلاح قانون اساسی - سوریه - ریاست - برگزاری - پارلمان سوریه - آغاز - آغاز ثبت نام - رییس جمهوری - سیاسی - کمیته - سازمان ملل - کاندیداها - ماه رمضان - نشست - مسکو - فشار - مشروعیت - پارلمان

آخرین اخبار سرویس:
دبیرکل انصارالله: مردم یمن، اسراییل را خطری برای تمام امت اسلامی می دانند

نشانه های زوال رژیم صهیونیستی آشکار شده است

روی خوش بن سلمان به اسد

وزرای خارجه «جی 7» از ادامه گفتگوهای وین حمایت کردند

ارتش آمریکا به غارتِ سیلوهای گندم سوریه ادامه می دهد

اروپا: شهرک سازی در سرزمین های اشغالی، غیرقانونی است

همسر و دختر مهران غفوریان در یک قاب /عکس

سلطانی: عدم عضویت در اف ای تی‎اف نام ایران را کنار صحرای غربی و سودان جنوبی قرار داد

سردار سلامی: حوادث سرزمین های اشغالی می تواند تکرار پذیر باشد

استخدام کارشناس دواپس DevOps در شرکت آوای حامی مهاجر در تهران

استخدام اپراتور پرس و جوشکار آرگون در یک شرکت مستقر در شهرک صنعتی رازی

همسر و دختر مهران غفوریان در یک قاب /عکس

گفت وگوهای تهران – ریاض؛ گامی مهم برای حل و فصل بسیاری از منازعات

ژنرال آمریکا: جهان به دورانِ «بی ثباتی بین المللی» وارد می شود!

اهدای خون در شب های قدر

شهادت یک فلسطینی در نابلس

خط بطلان روز قدس بر پروتکل صهیون

هشدار یک نهاد حقوق بشری درباره شیوع کرونا در زندان های بحرین

جهان بیگلری، کارشناس اقتصادی: هنوز نتوانستیم درباره اف ای تی‎اف رایزنی اقتصادی داشته باشیم

رهبر انصار الله: ملت یمن هرگز مسئله آزادی قدس را فراموش نخواهد کرد

ژنرال آمریکا: جهان به دورانِ «بی ثباتی بین المللی» وارد می شود!

نذر خون در شبهای قدر

فشارهای غرب و چالش های پیش روی سیاست خارجی ترکیه

ثروت 1.4 تریلیون دلاری خاندان سعودی

خطیب مسجد الاقصی: قطب نمای مسلمانان و آزادگان جهان به سمت قدس ثابت شود

سخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت روز جهانی قدس

سوریه: ترکیه به توافق تقسیم آب فرات پایبند باشد

حذف فیلم نمایشگاه مجازی «القدس لنا» در هلند در یوتیوب

توزیع200 بسته افطاری ویژه پرسنل حاضر در شیفت های اورژانس

شهادت یک فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در نابلس

روایت نیویورک تایمز از رزمایش ناتو و حضور نظامیان روس در مرز اوکراین  

شیرین کاری جدید: نبش قبر و دفن کرونایی ها روی یکدیگر!

ادای احترام مکرون و همسرش به ناپلئون/عکس

روز قدس فراتر از یک نماد

حذف فیلم نمایشگاه مجازی القدس لنا در هلند در یوتیوب

وزارت خارجه سقوط دیپلمات سوییسی را پیگیری می کند

انتقاد سازمان انرژی اتمی از برخی رسانه ها

آغاز نشست هیئت های مصر و ترکیه

برگزاری نشست «قدس، قلب جهان اسلام» در مسکو

حمایت از گفتگوهای وین و ابراز نگرانی از توسعه توان موشکی ایران

آمریکا مجبور به ترک منطقه است/ سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی شکننده شده است

اهدای خون در شب قدر

دانشجویان ربوده شده در نیجریه آزاد شدند

فیس بوک ممنوعیت ترامپ را 6 ماه دیگر تمدید کرد

پنتاگون: از نیروهای خود در افغانستان حفاظت می کنیم

واکنش ترامپ به محرومیت از فیس بوک

استخدام مسئول دفتر خانم مسلط به زبان انگلیسی در تهران

خداحافظ نتانیاهو؛ شکست بی بی در تشکیل کابینه!

روایت رییس جمهور عراق از مذاکره ایران و عربستان

حمل جنازه کرونایی با دوچرخه + فیلم

شبکه های اجتماعی فاسد باید هزینه سیاسی بپردازند

بایدن: شبکه های اجتماعی باید از غلو محتوای غیر قابل اعتماد خودداری کنند

تاکید مرکل بر مناسبات فراگیر اروپا با ترکیه

اختلاف نظر میان ایران و آمریکا مذاکرات وین را به بن بست می کشاند

تقابل جت های یونان با جنگنده های اف-16 ترکیه

محمود عباس برای ولادیمیر پوتین نامه فرستاد

لاوروف: عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسراییل نباید مساله فلسطین را به حاشیه ببرد

شیخ نعیم قاسم: در سایه تداوم مقاومت هر روز به قدس نزدیک تر می شویم

بقایای موشک چینی بر کدام نقطه زمین فرود می آید؟

مذاکرات هسته ای وین با یک بن بست مواجه شد

ادعای آکسیوس از بن بست در مذاکرات وین

انتقاد سازمان انرژی اتمی از برخی رسانه ها

مونا فرجاد در دالانی از بهشت +عکس

ما عضو با اصالت محور مقاومت هستیم

کدام استان ها امروز بارانی است؟

فتنه جدید آمریکا در سوریه

بیانیه گروه 7: احیای برجام راه را برای پرداختن به مسائل منطقه ای باز می کند

گروه 7: احیای برجام راه را برای پرداختن به مسائل موشکی و منطقه ای هموار می کند

واکنش جدید خطیب زاده به حادثه سفارت سوییس

شیخ نعیم قاسم: در سایه تداوم مقاومت هر روز به قدس نزدیک تر می شویم

ناکامی در تشکیل کابینه؛ پایان نتانیاهو یا ادامه بن بست سیاسی در اسراییل؟(همراه فایل صوتی)

در نشست وزیران خارجه گروه هفت در لندن چه گذشت؟

مردم دنیا آمریکا را تهدید بزرگی علیه دموکراسی می دانند

در نشست وزیران خارجه گروه هفت در لندن چه گذشت؟

استایل جدید ترلان پروانه در این روزهای بهاری + عکس

احیای برجام راه را برای پرداختن به مسائل منطقه ای باز می کند

پیام «احمد سعدات» اسیر فلسطینی به مناسبت روز جهانی قدس

بیانیه گروه 7 درباره احیای برجام

لودریان: با پیامی شدیداللحن برای مقامات لبنانی به بیروت می روم

بیانیه گروه 7: احیای برجام راه را برای پرداختن به مسائل منطقه ای باز می کند

آمریکا 62 کامیون دیگر حامل گندم سوریه را به عراق قاچاق کرد

حوادث سرزمین های اشغالی می تواند تکرار پذیر باشد

بیانیه گروه 7 درباره احیای برجام

برهم صالح: مقامات تهران و ریاض بیش از یکبار در بغداد دیدار کردند

گروه هفت درباره مذاکرات برجامی بیانیه صادر کرد

ظریف در پایان هفته آینده به امارات می رود / در پی این سفر، امارات احتمالا سفیر خود را به تهران بازمی گرداند

سید حسن نصرالله: رژیم صهیونیستی آینده ای ندارد و در معرض نابودی است

بیانیه دبیرخانه دائمی کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین به مناسبت روز جهانی قدس

بیانیه گروه 7 درباره احیای برجام

دیپلمات های اروپایی: شکاف بزرگ میان مواضع ایران و آمریکا مانع پیشرفت گفتگوهای وین است

واکنش وزارت خارجه به حادثه سقوط دیپلمات سوییسی از برج کامرانیه

رمزگشایی از محتوای دیدار رییس موساد با جو بایدن در مورد ایران

برهم صالح: مقامات تهران و ریاض بیش از یکبار در بغداد دیدار کردند

سخنرانی تلویزیونی دبیرکل جنبش حزب الله لبنان به مناسبت ماه مبارک رمضان؛ پخش زنده ایران پرس

بیانیه گروه 7: احیای برجام راه را برای پرداختن به مسائل منطقه ای باز می کند

لاپید مامور به تشکیل کابینه اسراییل شد/ نتانیاهو یک گام تا پایان قدرت

دولت آمریکا برای کاهش تحریم ها علیه دولت ونزوئلا عجله ای ندارد

وال استریت ژورنال: هیاتی از آژانس عازم ایران می شود

نعیم قاسم: هر روز بیشتر به آزادی قدس نزدیک می شویم

بن بست در مذاکرات وین به دلیل اختلافات ایران و آمریکا

پدرسن طرحی برای تدوین قانون اساسی سوریه پیشنهاد کرد/ قول مساعد مسکو به سازمان ملل

پدرسن طرحی برای تدوین قانون اساسی سوریه پیشنهاد کرد/ قول مساعد مسکو به سازمان ملل