مطالب مرتبط:
منطقه آزاد چابهار، طلایه دار توسعه در سواحل مکران
ایجاد منطقه آزاد اقتصادی ترکیه در قطر چه فوایدی برای دو کشور دارد؟
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: مالکیت زمین های مناطق آزاد تثبیت می شود
ناظمی اردکانی: سیستم ناکارآمد بانکی یکی از اصلی ترین معضلات اقتصاد کشور است
افزایش تولید تنها راه نجات اقتصاد کشور است
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 18:052021-04-17اقتصادي

منطقه آزاد چابهار، ابراولویتی برای توسعه اقتصاد کشور


بندر چابهار، نگین اقتصاد ایران همانگونه که در دوره جنگ تحمیلی برای اقتصاد ایران راهگشا بود، امروز نیز می تواند برای مقابله با تحریم های نابخردانه آمریکا موثر واقع شود.

- دکترعبدالرسول خلیلی* : این بندر دارای موقعیتی استراتژیک و فرصت ساز برای تقویت جایگاه بین المللی اقتصاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به شمار می رود.

منطقه آزاد چابهار نیز که در این بندر اقیانوسی قرار گرفته و وسعت آن به حدود شش برابر رسیده است، می تواند در پیشبرد هر چه بیشتر در تحول اقتصاد منطقه موثر واقع شود، بطوری که چشم انداز اقتصادی آن درعصرتحریم ترامپیسم آمریکا، باید از طریق ترویج نوآوری، گسترش و زیست بوم کارآفرینی، دوره های بازآموزی نیروهای کار و جذب نیروهای خارجی از طریق تدوین برنامه های مدون در پیش گرفته شود.

لازمه آن همانا جذب سرمایه گذاری خارجی است که به نظر می رسد تحقق آن بیش از پیش از میسر درون زایی اقتصاد میسر باشد، هر چند توسعه درون زای در این منطقه مستلزم تقویت مدیریت تحقیق و توسعه سازمانی است که با رویکرد فرصت سازی از بیرون مرزهای مناطق آزاد می توان این برنامه را در عمل به سرانجام رساند.

به علاوه، می توان توسعه بندرچابهار را با امعان به ظرفیت سازی اقتصادی برای مقابله با تحریم ها به منزله الگویی برای اقتصاد کشور تجهیز کرد.

با توجه به معاف شدن بندر چابهار از تحریم های آمریکا، باید گفت یکی از فرصت های مهم این بندر برای توسعه اقتصادی و رقابت با بندر گوادر پاکستان رقم خورده است.

این ظرفیت سازی کلید واژه مقابله با تحریم و رشد اقتصادی کشور به شمار می رود.

درشرایط امروز تحریم و برای مقابله با تحریم ها از طریق بندر چابهار باید مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد چابهار را مرکز ثقل توسعه اقتصاد کشور قرار داد.

چابهار باید مرکزیت توسعه برای مقابله با تحریم های کشور قلمداد شود.

باید بتوان اقلام وارداتی کشورهای پیرامونی را در چابهار تولید کرد و شرکت ها و موسسه های تولیدی را به چابهار گسیل داشت تا صادرات کشور از طریق چابهار به کشورهای همسایه انجام شود.

حال که این فرصت حاصل شده باید از بندر چابهار به منزله یک فرصت اقتصاد ملی برای تعامل با اقتصاد بین المللی یاد کرد و شرایط کامل را برای آن فراهم کرد.

سیاست های اقتصادی دولت درباره توسعه بندر فرامنطقه ای چابهار باید جدی تر و به منزله ابر اولویت پارادایمیک مورد توجه قرار گیرد تا بتوان فرصت های موجود اقتصادی را از آن طریق به فعلیت درآورد.

تحقق اهداف و ماموریت های منطقه آزاد چابهار به منزله اهرم توسعه پیرامونی و تقویت ارتباط با کشور آسیای میانه، افغانستان، عمان و هند می تواند بیش از پیش به ایجاد فرصت های شغلی جدید و گسترش روابط اقتصادی این کشور ها کمک کند، بویژه که محور توسعه شرق را در این باره باید از مسیر سرخس جدی تر گرفت.

منطقه آزاد چابهار دارای ظرفیت های بی شماری در زمینه های هاب انرژی، محور ترانزیتی و صادرات مجدد به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، محور تجاری شرق کشور، سایت نگهداری و ذخیره سازی کالاهای استراتژیک مورد نیاز، خوشه صنایع غذایی، صنایع معدنی، صنایع پتروشیمی، خودروسازی، تولیدات مبتنی بر اقتصاد دریا و خدمات ITC و با ارزش افزوده بالاست.

آمریکا دلیل معاف شدن پروژه توسعه بندر چابهار را کمک به توسعه اقتصادی افغانستان اعلام کرده است.

براساس این گزارش ساخت خط آهن بندر چابهار که مورد استفاده کشور افغانستان قرار گرفته از جمله موارد استثنا در تحریم های امریکا عنوان شده است.

این معافیت در حالی اعلام شده که براساس انتظار مقامات کاخ سفید از این خط آهن قرار است محصولاتی مانند غذا و دارو که مشمول تحریم ها نیستند به همسایه ایران ارسال شود.

شایان ذکر است در چند سال گذشته ظرفیت های همکاری ایران و افغانستان با هندوستان از طریق تفاهمنامه سه جانبه میان این 3کشور افزایش یافته است.

این همکاری درواقع می تواند فرصتی مناسب برای توسعه بندرفرا منطقه ای چابهار باشد.

این بندر از جمله مهم ترین مناطق آزاد ایران به شمار می رود که مورد توجه سرمایه گذاران افغانستانی و هندی قرار گرفته و آنها را به انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری ترغیب کرده است.

این منطقه نمونه آزمایشی در زمینه فعالیت های افغانستان برای دسترسی به آب های آزاد و اقیانوسی است که می تواند ظرفیت های این کشور را در حوزه های کشاورزی، صنعتی و معدنی برای تعامل با جهان امروز به فعلیت درآورد.

کشور هند نیز در یک بازی برد- برد به دنبال استفاده از این فرصت بین المللی برای رقابت با چین است، هر چند ادامه تحریم ها دست آنها را برای کار بیشتر بسته است.

با اعلام استثناشدن بندر چابهار که فرصتی بین المللی به شمار می رود در واقه سه کشور ایران، افغانستان و هند بهره مند می شوند.

در چند سال گذشته بسیاری از زیرساخت های مواصلاتی و حمل ونقل در مسیر زاهدان تا منطقه ویژه سرخس درحال انجام بوده است.

ساخت مرحله یک خط راه آهن چابهار- زاهدان، افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار به میزان 8.

5میلیون تن در سال و اصلاح و توسعه محدوده و پیوستن دو بندر مهم شهید بهشتی و شهید کلانتری در ماده واحده مصوب مجلس شورای اسلامی به منطقه آزاد چابهار، همگی نشان از عزم دولت دوازدهم برای فعال سازی این منطقه و تعامل مستمر با کشور افغانستان برای حضور سرمایه گذاران افغانستانی و هندی است.

در این باره باید کارگروه مشترکی بین نمایندگان 3 کشور ایران، افغانستان و هند در منطقه آزاد چابهار تشکیل شود و راهبردهای توسعه ای را مطمئن تر از همیشه به مرحله اجرا درآورد.

ایجاد کارگروه مشترک در بندر چابهار می تواند زمینه های بازرگانی و خدماتی و صنعتی را سرعت بخشیده و فعالیت های تجاری و ترانزیت را میان 3 کشور از طریق منطقه آزاد چابهار توسعه دهد.

بویژه بر ظرفیت های بی شمار ایران برای مقابله با تحریم ها در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن تاکید کرده و چابهار را مخزن توسعه کشور برای مقابله با تحریم های نابخردانه امریکایی قرار داد.

گفتنی است که در اسناد بالادستی برنامه توسعه سواحل مکران و برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور سواحل مکران به مرکزیت چابهار باید میزبان بیش از 10 میلیون تن فولاد و 30 میلیون تن محصولات بالادستی و پایین دستی صنایع پتروشیمی باشد که این هدف با توسعه بندر چابهار بیش از پیش امکان پذیر خواهد بود.

به علاوه این منطقه می تواند پایلوت اکثر فعالیت های اقتصادی کشور برای تولید و صادرات بوده و عزم ملی را می طلبد.

چابهار اکنون نگینی است که اقتصاد کشور باید در پیرامون آن جمع شده و از مزایای بین المللی آن بهره مند شود.

در توجیه تصویب لایحه ماده واحده الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی چابهار که در جلسه 31 تیرماه شهریورماه سال گذشته به تصویب هیات وزیران رسیده و از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است، به جذب سرمایه گذاری، تحریک تولید و صادرات کالا به بازارهای جهانی و همچنین با توجه به اینکه مناطق آزاد دنیا متصل و وابسته به یک بندر در محدوده خود هستند و نیز برای بهره مندی متقابل منطقه آزاد چابهار و بنادر شهیدبهشتی و شهیدکلانتری از مزایا و امکانات یکدیگر و افزایش سهم حمل و نقل دریایی در منطقه و جهان به عنوان حلقه ای از زنجیره تأمین و توزیع، استفاده حداکثری از ظرفیت جغرافیایی این دو بندر در جذب خطوط کشتیرانی و ایجاد تسهیلات برای جذب کالاهای ترانزیتی آسیای میانه و افغانستان و همچنین کمک به اشتغال زایی منطقه و محور شرق کشوراشاره شده است.

با تصویب لایحه ماده واحده الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار، پیش بینی می شود این منطقه بتواند از موقعیت های استراتژیک خود برای مقابله با تحریم در خدمت به اقتصاد کشور مؤثرتر واقع شود و رنگ و بوی منطقه آزاد بین المللی به خود بگیرد؛ سازوکاری که بیش از پیش باید مورد توجه دست اندرکاران اقتصادی کشور در داخل سرزمین اصلی قرار گیرد.

تصویب طرح توسعه بندر چابهار نیز از دیگر مصوبات قانونی مجلس است که با تحقق آن در عمل منطقه آزاد چابهار رویکردی متناسب با واقعیت های نقش پذیری منطقه آزاد معطوف به جذب بازارهای هدف منطقه ای و بین المللی پیدا خواهد کرد؛ رویکردی که حمایت های اجرایی دولت و سایر قوا را در عمل می طلبد.

بندر چابهار در واقع کم هزینه ترین، مطمئن ترین و ایمن ترین مسیر برای اتصال بازارهای دو کانون جمعیتی جهان شامل 21 کشور حوزه اقیانوس هند با حدود جمعیتی 2 میلیارد نفر و کشورهای آسیای میانه، حوزه قفقاز تا شرق اروپا با حدود جمعیتی 800 میلیون نفر است.

در این لایحه که در آخرین جلسه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال 97 تصویب شده بود، شهر چابهار، بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری، شهر جدید تیس، یک نقطه منفصل 5 هزار هکتاری در مرز ریمدان (مرز ایران و پاکستان) و دره لیپار در شرق چابهار به صورت یکجا به منطقه آزاد چابهار ملحق می شود و محدوده فعلی 14 هزار هکتاری منطقه آزاد چابهار به 67 هزار و 871 هکتار افزایش یافته است.

استفاده از بندر چابهار در راستای تأمین منافع اقتصادی کشور برای جذب بازار افغانستان و هند می تواند از موارد مهم توسعه بندر چابهار برای استفاده از معافیت های تحریم های آمریکا قلمداد شود.

از این جهت، برنامه ریزی درباره توسعه بندر فرامنطقه ای چابهار به صورت ابراولویت باید مطمح نظر دستگاه های اجرایی دولت در سرزمین اصلی قرار گیرد تا بتوان فرصت های موجود اقتصاد کشور را از طریق این بندر به فعلیت درآورد؛ آن هم در شرایطی که هر ظرفیتی باید بتواند در قالب فرصتی ممتاز به شمار آید.

توسعه بندر چابهار ابراولویت اقتصادی و زیرساختی کشور برای مقابله با تحریم های آمریکایی محسوب می شود.

تصویب این لوایح دوگانه از سوی نمایندگان مجلس در راستای ایجاد پارادایمی تاثیرگذار در روند توسعه اقتصادی کشور با رویکرد معطوف به سازوکار مناطق آزاد است که می تواند نگاه مثبت به اهمیت مناطق آزاد را در پیشبرد اقتصاد کشور به اثبات برساند.

تصویب لایحه الحاق بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد چابهار و توسعه بندر چابهار از مصوبات مجلس شورای اسلامی به واقع سازوکاری مطمئن برای مقابله با تحریم های نابخردانه ترامپیسم آمریکایی به شمار می آید، تحریم هایی که از فرط لجاجت و ناآگاهی روز به روز بر دامنه آن افزوده می شود.

هر چند تصویب این لوایح باید زودتر از این ها انجام می گرفت.

بندر چابهار در حال حاضر ابراولویت پارادایمیک اقتصاد کشور به شمار می رود.

با رونق این بندر در واقع می توان الگوی اقتصادی مناطق آزاد را در کشور تسری داد و ظرفیت های این منطقه را متناسب با مزیت های قانونی و اقتصادی بندر چابهار بین المللی کرد.


کلید واژه ها: اقتصاد - منطقه آزاد چابهار - مناطق آزاد و ویژه اقتصادی - اقتصاد ایران - منطقه آزاد - چابهار - سرمایه گذاری خارجی - چشم انداز اقتصادی - منطقه - جذب سرمایه گذاری - اقتصادی - بندر اقیانوسی - آزاد - آمریکا - بندر - سرمایه گذاری - اقتصاد کشور - خارجی - ایران - تحریم - بین المللی - مناطق آزاد - جنگ تحمیلی - استراتژیک - ترامپیسم - دوره - زیست بوم - مقابله - برنامه - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
اعمال سلیقه شخصی در پروژه ها ممنوع است

کشف 19 تن سیمان احتکار شده در شهرستان خفر

منافع سهامداران خرد در اولویت مقررات گذاری/نیاز 30 میلیارد دلاری برای افزایش کارایی پتروشیمی ها

یک نماینده مجلس: سایپای نوین به دنبال پاسخ به نیازهای مشتریان و تولید خودروهای باکیفیت است

زمان پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان سایر سطوح

رانندگان شرکت خودرو سرویس شهر نگران اجرای طرح سهند هستند

مجموع واکسن وارداتی کووید 19 به ایران به 5 میلیون و 600 هزار دوز خواهد رسید/ تداوم بد عهدی فروشندگان واکسن کرونا به کشورمان

فعالیت هفت هزار بهره بردار در بخش کشاورزی اردستان

پرواز هواپیماهای آموزشی متوقف شد

گزارش تصویری/پیچیدن عطر گل محمدی در قمصر خراسان

جزییات سرقت اطلاعات مشتریان بانک ملت

دژپسند: بسته سیاستی وزارت اقتصاد موجب رشد اقتصادی مثبت است

تکذیب افزایش قیمت لبنیات

فراخوان ثبت نام تربیت تکنسین مهارتی معادن سنگ ساختمانی

خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان

افزایش قیمت شکر تکذیب شد

امروز در بازار جهانی ارزهای مجازی چه گذشت؟

قیمت خرید ست سرویس بهداشتی

فراخوان ثبت نام تربیت تکنسین مهارتی کارخانه های سنگبری

40 تن قطعه گوشت مرغ غیرمجاز از یک واحد صنفی در مشهد کشف شد

گرانی نامتعارف قیمت جوجه در بازار

مزارع غیرقانونی تولید رمزارزها در آذربایجان غربی جمع آوری می شود

رییس تعاون: بیش از 185میلیاردریال تسهیلات کرونایی در رفسنجان پرداخت شد

انتقاد از اعطای امتیاز به برخی واردکننده های خاص!

دژپسند: بسته سیاستی وزارت اقتصاد موجب رشد اقتصادی مثبت است

تلاش ها در عراق برای پایان دادن به پرونده «کارمندان موهوم»

بانک مرکزی 50 میلیون دلار «بورس» را واریز کرد

روزتعطیلی 7 ساله کارخانه فارسیت دورود

برنامه ایمیدرو برای ایجاد فضای رقابتی در زنجیره فولاد/ شفافیت؛ راهبردی موثر برای کشف قیمت ها در زنجیره

بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان صادر شد

رونمایی از طرح آزادسازی حدود شش هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور

همکاری برای استانداردسازی سامانه های گرمایشی مدارس خراسان رضوی

30 درصد از باقیمانده سود سهام عدالت چه زمانی واریز می شود؟

افزایش ریسک سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال با نوسانات قیمت

یکشنبه های صادراتی

انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد

برش استانی رشد و توسعه بهره وری در مازندران تهیه شده است

50 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بورس واریز شد

آرزوی زوج های نابارور

2 درمانگاه در آستارا تا پایان سال راه اندازی می شود

124 واحد صنعتی راکد در استان اردبیل احیا می شود

فعالیت 148 معدن مس در کشور

پشت پرده واکسیناسیون اجباری

مسیر قشم به تولا بلوار می شود

منتظر معرفی محصولات متنوع و یک شگفتانه ویژه در رویداد هواوی باشید

پولدارها در بازار مسکن پولدارتر می شوند

نتایج قرعه کشی سایپا مشخص شد+ لیست برندگان

برش استانی رشد و توسعه بهره وری در مازندران تهیه شده است

قیمت سکه به 10 میلیون و 470 هزار تومان رسید

دژپسند: بسته سیاستی وزارت اقتصاد موجب رشد اقتصادی مثبت است

صادرات غیرنفتی در بنادر بوشهر 179 درصد افزایش یافت

کاهش قیمت حبوبات

چند خبر کوتاه از استان قزوین در 26 اردیبهشت + فیلم

فعالیت هواپیماهای سبک و فوق سبک تا اطلاع ثانوی متوقف شد

رشد اندک دلار در کانال 22 هزار تومانی

امکان تولید سالانه یک میلیون و 200 هزار خودرو وجود دارد

اختصاص 10میلیارد ریال اعتبار برای استانداردسازی محل دفن زباله آستارا

اجرای جریمه 200 هزارتومانی نقض قرنطینه مبتلایان به کرونا

شکر و روغن از امروز گران می شود

بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 1400 صادر شد

خسارت یک میلیارد تومانی سیلاب به بخش کشاورزی

صدور 7 میلیون قبض جریمه کرونایی !

خروج سیمان از نظام قیمت گذاری در گام نهایی

سرگذشت سد تنگ سرخ به کجا رسید؟

ریشه تورم

توقف عملیات آموزشی تفریحی هواپیما های فوق سبک

پیگیری مشکل آب آشامیدنی روستایی در رودبارجنوب

رونق کشاورزی با مرمت قنات ها در ششتمد

موس کیک پرتقال

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شود

همه چیز درباره خودروی شاهین؛ محصول جدید سایپا

فروش 10 میلیون دلاری تابلوی کمتر دیده شده پیکاسو

تسهیل عملیات اجرایی پروژه اردبیل - سرچم با تامین اعتبار

نتایج قرعه کشی سایپا مشخص شد + لیست برندگان

ارزش پالایشی یکم افت کرد +جزییات

حدود یک هشتم زوج های ایرانی نابارور شده اند

قیمت جدید نان در تهران هنوز مصوب نشده است/ کارهای کارشناسی انجام شده است!

خسارت طوفان به سیستم برق شهرستان جیرفت

افزایش 179 درصدی صادرات غیرنفتی در بنادر بوشهر

رییس پژوهشگاه ابن سینا: حدود یک هشتم زوج های ایرانی نابارور شده اند

صادرات شمش فولاد آزاد شد

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 27 اردیبهشت

جدیدترین اخبار سهام عدالت/ زمان واریز باقیمانده سود سهام عدالت

تحریم های آمریکا صنعت هوانوردی ونزوئلا را مختل نکرده است

پیش بینی افزایش رطوبت در بعضی مناطق خوزستان

ثبت 14هزار رکورد اطلاعاتی در پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور

برداشت سیب زمینی از مزارع قصرشیرین آغاز شد

افزایش قیمت شکر تکذیب شد

تکذیب شایعه افزایش قیمت برخی کالا ها در فضای مجازی+فیلم

تولید شیشه های ساختمانی و آینه در خراسان رضوی

مشارکت کنندگان نمایشگاه طلا معاف از پرداخت مالیات هستند

کار و تولید آموزشی از ما وسرمایه از شما

استخدام حسابدار ارشد در شرکت ساجیران در محدوده سهروردی شمالی تهران

در آمد دلاری در بازار مالی / سرمایه گذاری

صندوقدارآقا

استخدام ویزیتور و سرپرست فروش با مزایای

استخدام مسئول it در شرکت ارتقا صنعت مهرسا در تهران

استخدام نگهبان و حراست

لزوم راه اندازی انجمن خیران کتابخانه ساز در اردستان

خام فروشی ضربه بزرگی به صنعت گیاهان دارویی می زند

منطقه آزاد چابهار، ابراولویتی برای توسعه اقتصاد کشور

منطقه آزاد چابهار، ابراولویتی برای توسعه اقتصاد کشور