موضوعات داغ: - آذربايجان غربي - باشگاه استقلال - نفت مسجدسليمان - يحيي گل محمدي - وزارت بهداشت - خراسان شمالي - شوراي امنيت - ارتباطات و فناوري - وزارت ارتباطات - ارتباطات و فناوري اطلاعات - ولايي بر حق - كيانوش عياري - تفليس - ميزبان فينال ليگ قهرمانان اروپا - ركن الديني - لايحه دفاعي استقلال - اپليكشن - مراجع عظام تقليد - لايحه مشاركت عمومي خصوصي - كيسه زباله - پشت پرده انتخابات - غلامعلي كوهساري - لعلي

مطالب مرتبط:
تشکیل دفاتر تجاری سازی و سرمایه گذاری در دانشگاه ها و پژوهشگاه های بزرگ کشور در دستور کار
جذب دانشجویان خارجی و تعامل با دانشگاه های جهان از سوی دانشگاه ادیان و مذاهب
سرلشکر باقری: ارتش و سپاه ضامن امنیت پایدار کشور و آرامش ملت ایران است
اصولگرایان و انتخابات 1400؛ نایب رییس حزب موتلفه: مشارکت مردم در انتخابات با دو مانع بزرگ روبرو است/ نیکزاد: مشارکت مردم در انتخابات، قدرت داخلی کشور را افزایش می دهد
تقدیر و تشکر رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک از اصحاب رسانه
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 10:402021-04-17دانش

جزییات نحوه رتبه بندی دانشگاه های کشور


دانشگاه تهران، تربیت مدرس، صنعتی شریف، اصفهان و فردوسی مشهد جزء پنج دانشگاه برتر در حوزه آموزش هستند و دانشگاه تهران تمام 100 امتیاز مربوط به این بخش را کسب کرده، - اما فردوسی مشهد تنها 85.

1 امتیاز از آن را به دست آورده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، سال گذشته بود که اولین رتبه بندی دانشگاه های کشور با معیارهای جدیدی که توسط وزارت علوم تعیین شده، انجام شد تا از این طریق برای اولین بار ارزیابی دانشگاه ها از سطح بندی به رتبه بندی تغییر کند؛ ارزیابی ای که البته معیارهای سفت و سختی برای آن درنظر گرفته شده و طبیعی است که برخی دانشگاه ها نتوانند در این رتبه بندی به جایگاه مطلوبی برسند.

باوجود اینکه پیش تر نیز ارزیابی دانشگاه های کشور توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام صورت می گرفت، اما آنچه رتبه بندی جدید را از گذشته متمایز می کند، تنها مولفه هایی است که برای پالایش مراکز آکادمیک درنظر گرفته شده است؛ معیارهایی که خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم در گفت وگوی خبری امسال گفته بود قرار نیست زیرشاخص های هرکدام از این معیارها برای همیشه ثابت بماند و احتمال اینکه حتی در سال آینده شاهد تغییر در این زمینه باشیم، وجود دارد.

این اظهارنظر حاکی از آن است که دانشگاه هایی که در رتبه های پایین قرار گرفته اند، نمی توانند با یک نگاه ثابت خود را به جایگاه های بالای جدول برسانند و همین مساله کار را برای رسیدن و حفظ ردیف های اول تا دهم جدول رتبه بندی سال آینده سخت تر می کند؛ مساله ای که طبیعتا محاسن زیادی هم دارد؛ چراکه باعث می شود اگر دانشگاهی خواهان رقابت با مراکز بنام کشور است، تغییرات اساسی در بخش های مختلف خود بدهد، مساله ای که شاید در شیوه سطح بندی گذشته چندان به آن تاکید نمی شد.

امسال براساس آنچه در سایت این پایگاه اعلام شده و قبلا هم مسئولان مختلف آموزش عالی به آن اشاره کرده بودند، معیار برای این مهم درنظر گرفته شده که هرکدام وزن متفاوتی را در نمره نهایی دانشگاه ها دارند.

آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری، بین المللی سازی، اثرگذاری اقتصادی و خدمات اجتماعی، زیرساخت و تسهیلات همان معیارهای اصلی در رتبه بندی تلقی می شود که هرکدام خود دارای زیرشاخص های متعددی هستند.

اما مساله مهم درباره این معیارها آن است که بحث بین المللی سازی و اثرگذاری اقتصادی برای اولین بار به صورت معیاری جدا تعیین شده، درحالی که سال های گذشته تنها کسب نمره در پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات و امکانات و فعالیت های اجتماعی و اقتصادی و صنعتی راه رسیدن به رده های بالایی جدول سطح بندی بود، اما امسال تعیین این معیار باعث شده تا دانشگاه ها در راستای ارتباط هرچه بیشتر با خارج از مرزها و جذب دانشجویان بین المللی و همچنین همکاری با پروژه های داخلی در راستای رفع نیازهای ملی ترغیب شوند.

طبیعی است که با روش شناسی جدید و تغییر متر اندازه گیری دانشگاه ها، روسای این مراکز باید فکر اساسی برای فعالیت های خود داشته باشند.

کسب کامل امتیاز بخش آموزشدر اختیار تعداد محدودی از دانشگاه ها در زیرشاخص های حوزه آموزش که با 30 درصد هنوز بیشترین وزن را در ارزیابی دانشگاه ها دارد، مولفه های مختلفی تعیین شده که هرکدام از آنها ضریب تاثیر خاص خود را دارند؛ ضریب تاثیرهایی که نشان دهنده اولویت آنها است و از طرف دیگر می تواند تاحدی نشان دهنده مسیر جدید آموزش عالی در کشور باشد؛ چراکه شاید تا پیش از آن به برخی از این زیرشاخص ها آن طور که باید اهمیت داده نمی شد.

براساس اطلاعات منتشرشده، ضریب تاثیر نسبت دانشجو به استاد 20 و مهارت افزایی در آموزش و هرم هیات علمی هرکدام 15 بوده است.

مابقی زیرشاخص ها یعنی کیفیت دانشجویان ورودی، نوآوری در آموزش، بازنگری برنامه های درسی، تدوین برنامه های درسی و اشتغال دانش آموختگان هرکدام ضریب تاثیر 10 را داشته اند.

در این میان دانشگاه تهران، تربیت مدرس، صنعتی شریف، اصفهان و فردوسی مشهد جزء پنج دانشگاه برتر در حوزه آموزش هستند و دانشگاه تهران تمام 100 امتیاز مربوط به این بخش را کسب کرده، اما فردوسی مشهد تنها 85.

1 امتیاز از آن را به دست آورده است.

مساله زمانی جالب تر می شود که نگاهی تفکیکی به دانشگاه های صنعتی، جامع، هنر و علوم کشاورزی در حوزه آموزش داشته باشیم.

در بخش دانشگاه های جامع، تهران، تربیت مدرس و اصفهان در رتبه اول تا سوم قرار دارند، در این میان به رغم اینکه دانشگاه تهران امتیاز کامل را به دست آورده، اما دانشگاه تربیت مدرس 90.

5 و اصفهان هم تنها 85.

99 امتیاز را از آن خود کرده اند.

درمیان دانشگاه های صنعتی به ترتیب امیرکبیر با کسب 100 امتیاز، صنعتی شریف 99.

81 و علم وصنعت با 96.

2 قرار دارند.

در زمره دانشگاه های هنری، هنر اسلامی تبریز، هنر تهران و هنر اصفهان هستند که تنها تبریز امتیاز کامل را به دست آورده است.

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، ساری و خوزستان هم در جایگاه اول تا سوم قرار دارند که تنها رتبه اول در این جدول توانسته به امتیاز کامل دسترسی پیدا کند و امتیاز دو دانشگاه بعدی به ترتیب 94.

68 و 86.

18 بوده است.

دست برتر دانشگاه تهران در کسب امتیازات معیار پژوهش پژوهش هم از 100 امتیازی که دانشگاه ها برای رسیدن به رتبه نخست باید آن را به دست آورند، وزن 25 درصدی دارد.

البته تعداد زیرشاخص های آن به نسبت آموزش بیشتر است؛ چراکه کمیت انتشارات پژوهشی، سرانه کمیت و کیفیت انتشارات پژوهشی، تعداد استنادها، کیفیت مقالات انتشاریافته، اثربخشی بروندادهای پژوهشی در جامعه، هم انتشاری با صنعت، تعداد پژوهشگران پراستناد، انتشارات علمی، پایان نامه های تقاضامحور و تعداد مقالات بازپس گرفته شده در زمره آن قرار می گیرند.

بیشترین ضریب تاثیر این بخش مربوط به کمیت انتشارات پژوهشی است، بعد از آن تعداد پایان نامه های تقاضامحور و تعداد استنادها با ضریب تاثیر 20 قرار دارد.

کیفیت مقالات انتشاریافته هم با ضریب تاثیر 10 در رده سوم قرار گرفته است.

در این میان دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، صنعتی امیرکبیر، فردوسی مشهد و شیراز در زمره پنج دانشگاه برتر این معیار تلقی می شوند، هرچند همانند حوزه آموزش این بار هم تنها دانشگاه تهران موفق به کسب 100 امتیاز این بخش شده است.

در بخش دانشگاه های جامع بعد از تهران، نام تربیت مدرس و فردوسی مشهد قرار گرفته که امتیاز هرکدام از آنها به ترتیب 90.

5 و 85.

21 بوده است.

در صنعتی ها هم دانشگاه امیرکبیر، علم وصنعت ایران و صنعتی شریف قرار دارند که جز امیرکبیر با 100 امتیاز، امتیاز دو دانشگاه دیگر 95.

95 و 95.

38 بوده است.

دانشگاه هنر اصفهان، تهران و تبریز هم در جایگاه اول تا سوم قرار دارند که امتیاز دانشگاه هنر 92.

97 و تبریز 91.

98 بوده است.

در حوزه دانشگاه علوم کشاورزی ها هم همانند آموزش دانشگاه گرگان با کسب هر 100 امتیاز در رتبه اول، ساری با 79.

8در رتبه دوم و خوزستان با 67.

16 در رتبه سوم قرار دارند.

دانشگاه اصفهان؛ سرآمد دانشگاه های استانی در حوزه فناوری و نوآوری فناوری و نوآوری هم سومین معیاری است که سهم 20 درصدی در امتیازات روش شناسی جدید دارد که ضریب تاثیر زیرشاخص ارتباط با صنعت و جامعه آن 25 تعیین شده، بعد از آن شرکت های دانش بنیان و واحدهای مستقر در مراکز رشد و فناوری و تجاری سازی فناوری هرکدام با ضریب تاثیر 20، کارآفرینی 15 و حضور دانشگاه در حل مسائل ویژه ملی و منطقه با 10 قرار دارد.

البته این معیار زیرشاخص های دیگری هم دارد که امتیاز آنها زیر 10 تعیین شده است.

در این بخش هم دانشگاه تهران، فردوسی مشهد، صنعتی شریف، تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان و صنعتی اصفهان قرار دارد که امتیاز هرکدام به ترتیب 100، 88.

76، 81.

06، 73.

58 و 72.

36 بوده است.

درزمره دانشگاه های جامع هم نام دانشگاه تهران، فردوسی مشهد و شهید باهنر کرمان به چشم می خورد که جز تهران، امتیاز دو دانشگاه دیگر 89.

04 و 69.

65 بوده است.

وضعیت در دانشگاه های صنعتی متفاوت است و این بار دانشگاه صنعتی شریف با کسب تمام 100 امتیاز در رتبه اول قرار گرفته، دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان 90.

45 امتیاز دارد و صنعتی امیرکبیر هم تنها 89.

53 امتیاز کسب کرده که در رده های دوم و سوم قرار دارند.

در بحث دانشگاه های هنری هم دانشگاه اصفهان با 100 امتیاز، هنر تهران با 58.

77 و هنر اسلامی تبریز با 35.

97 در رده های اول تا سوم هستند.

اما جالب اینجاست که دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در این بخش هم امتیاز کامل گرفته و بعد از آن دانشگاه ساری با 90.

57 امتیاز و خوزستان با 62.

99امتیاز قرار دارند.

دانشگاه های برتر کشور در بعد بین المللی معیار بین المللی سازی جزء معیارهای جدید و مهمی است که هرچند سهم 10 درصدی در امتیاز کل دارد، اما قطعا می تواند در آینده اتفاقات خوبی را در فضای آکادمیک کشور رقم بزند.

در زیرشاخص های این معیار حضور در نظام های رتبه بندی معتبر بین المللی با ضریب تاثیر 20، اساتید و پژوهشگران بین المللی، دانشجویان بین المللی، جابه جایی دانشجویان و اعضای هیات علمی در سطح بین المللی و انتشارات بین المللی هرکدام ضریب تاثیر 15 داشته است و دیگر زیرشاخص ها هم امتیازی بین 10 تا 5 را خواهند داشت.

در این میان هم دانشگاه تهران، فردوسی مشهد، امیرکبیر، صنعتی شریف و تربیت مدرس قرار دارند.

در بخش دانشگاه های جامع هم مثل همیشه دانشگاه تهران با کسب 100 امتیاز در جایگاه اول قرار دارد و بعد از آن فردوسی مشهد با 89.

12 و تربیت مدرس با 81.

34 قرار دارد.

در زمره دانشگاه های صنعتی هم امیرکبیر با کسب 100 امتیاز کامل، صنعتی شریف با 95.

7و صنعتی اصفهان با 94.

11قرار دارد.

در دانشگاه های هنری هم هنر تهران با کسب 100 امتیاز، هنر اصفهان با 95.

92 و هنر اسلامی تبریز با 93.

63 امتیاز قرار دارد.

دانشگاه علوم کشاورزی گرگان در این بخش هم با کسب 100 امتیاز در جایگاه اول قرار دارد و بعد از آن ساری با 81.

21 امتیاز و خوزستان با 45.

92امتیاز قرار دارد.

پژوهش؛ مولفه اصلی رتبه بندی در سال های گذشته اگر قرار باشد نگاهی به چگونگی رتبه بندی دانشگاه ها در سال های گذشته داشته باشیم، باید در همان ابتدا به تفاوت اصلی میان روش شناسی آنها با آنچه در سال 99 اتفاق افتاده، اشاره کرد؛ چراکه پیش تر این پژوهش بود که حرف اول را در کسب امتیاز بیشتر توسط دانشگاه ها می زد، هرچند در روش شناسی جدید همچنان این معیار، از وزن قابل توجهی در امتیازدهی برخوردار است، اما تغییر در زیرشاخص های آن باعث شده تا حتی در این حوزه هم بحث کیفیت از کمیت پیش بگیرد.

علاوه بر آن همان طور که در ابتدای گزارش هم اشاره شده بود، توجه ویژه به اثرگذاری اقتصادی و فعالیت های بین المللی دانشگاه ها دو معیار مغفول مانده در سال گذشته است.

به عبارت دقیق تر، در گذشته پژوهش وزن 58 درصدی، آموزش 28 درصدی، وجهه بین المللی 10 درصدی، تسهیلات و امکانات 2 درصدی و فعالیت های اجتماعی و اقتصادی و صنعتی هم سهم 2 درصدی داشته اند.

دانشگاه تهران همچنان در صدر ارائه خدمات اجتماعی و زیرساختی خدمات اجتماعی، زیرساخت و تسهیلات هم آخرین معیار رتبه بندی دانشگاه ها در سال 99 به شمار می رود که رویدادهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی با ضریب تاثیر 30 نقش مهمی در موفقیت دانشگاه ها داشته است.

بعد از آن تسهیلات امکانات و زیرساخت دانشگاه با ضریب تاثیر 25 درصد در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است.

در این معیار هم از قبل می شد پیش بینی کرد که دانشگاه تهران می تواند تمام 100 امتیاز کامل را به دست آورد، اما جالب اینکه فنی وحرفه ای با 90.

7 در رتبوه دم جای گرفته و دانشگاه شیراز، اصفهان و فردوسی مشهد در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.

در بین دانشگاه های جامع عملا هیچ تفاوتی میان دانشگاه های برتر وجود ندارد، اما زمانی که به سراغ دانشگاه های صنعتی می رویم، دست برتر دراختیار دانشگاه صنعتی اصفهان است و بعد از آن صنعتی شریف با98.

3 امتیاز و علم وصنعت ایران با 91.

24در رده های بعدی قرار گرفته اند.

چیدمان برترین ها در حوزه هنر هم به ترتیب به دانشگاه هنر تهران، اصفهان و هنر اسلامی تبریز می رسد.

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، ساری و خوزستان هم همچنان در رتبه های اول تا سوم این جدول قرار گرفته اند.

پیشتازی دانشگاه های صنعتی در کسب امتیاز اثرگذاری اقتصادی حوزه اثرگذاری اقتصادی که امسال سهم 10 درصدی از کل امتیازات را دراختیار دارد، به بخش های مختلف درآمدی دانشگاه ها اشاره دارد.

در این میان درآمد آموزشی، پژوهشی، درآمد تجاری و قراردادهای ارتباط با صنعت ضریب تاثیر 20 دارند که جزء مهم ترین زیرشاخص های این بخش محسوب می شوند.

در این میان دانشگاه صنعتی شریف با کسب تمام 100 امتیاز در رتبه اول قرار دارد و بعد از آن دانشگاه های علم وصنعت ایران با 89.

4 امتیاز، صنعتی اصفهان با 87.

84، فردوسی مشهد با 86.

74 و صنعتی امیرکبیر با86.

6 در رده های بعدی جای گرفته اند.

در میان دانشگاه های جامع اما دانشگاه فردوسی مشهد، شیراز و تهران از حیث کسب امتیاز این بخش در رده های اول تا سوم قرار دارند.

در بخش دانشگاه های صنعتی هم که وضعیت نسبتا مانند قبل است و دانشگاه صنعتی شریف، علم وصنعت ایران و صنعتی اصفهان قرار دارند.

اما جالب اینجاست که در تقسیم بندی دانشگاه های هنر، دانشگاه هنر تهران توانسته تمام 100 امتیاز این بخش را به دست آورد و بعد از آن دانشگاه هنر اصفهان با 90.

72 و هنر اسلامی تبریز با 73.

04 قرار دارد.

در دانشگاه های علوم کشاورزی هم مانند دیگر پارامترها، دانشگاه منابع طبیعی گرگان با 100 امتیاز کامل در رتبه نخست و بعد از آن دانشگاه ساری با 96.

19 و خوزستان با 96.

54 امتیاز قرار گرفته اند.

حفظ جایگاه نخست رتبه بندی توسط دانشگاه تهران در سال های متمادی یکی از مهم ترین مسائلی که با مقایسه دانشگاه های برتر در رتبه بندی سال های اخیر می توان به آن اشاره کرد اینکه در تمام چهار سال گذشته دانشگاه تهران در رده اول این جداول قرار گرفته بود؛ چراکه در رتبه بندی جایگاه 97-96 دانشگاه های تهران، تربیت مدرس و فردوسی مشهد، شیراز و تبریز در رتبه های اول تا پنجم حضور دارند.

البته در تقسیم بندی دانشگاه های صنعتی آن سال به ترتیب صنعتی شریف، امیرکبیر و علم وصنعت ایران بودند.

همچنین در دانشگاه های هنر هم اصفهان، هنر اسلامی تبریز و هنر تهران به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار داشتند.

اما در سال 96-95 در بین دانشگاه های جامع اسم دانشگاه تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد و تبریز قرار داشت.

در بین دانشگاه های صنعتی هم به ترتیب امیرکبیر، صنعتی شریف، علم وصنعت ایران و در حوزه هنر هم هنر اسلامی تبریز، هنر اصفهان و هنر تهران توانسته بودند رتبه های اول تا سوم را از آن خود کنند.

این مساله زمانی جالب تر می شود که در سال 95-94 هم در بین دانشگاه های جامع نام دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، شیراز و فردوسی مشهد به چشم می خورد و در میان صنعتی ها نیز صنعتی شریف، امیرکبیر و علم وصنعت ایران وجود داشت، اما در میان دانشگاهای هنری دانشگاه هنر اسلامی تبریز، هنر اصفهان و تهران قرار داشته اند، این درحالی است که تقسیم بندی دانشگاه های علوم کشاورزی و منابع طبیعی در هیچ کدام از سال های گذشته اعمال نشده است.

منبع: روزنامه فرهیختگان انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه - رتبه بندی دانشگاه های کشور - دانشگاه ها - رتبه بندی - پایگاه استنادی علوم جهان اسلام - دانشگاه تهران - بندی - فردوسی مشهد - ارزیابی - رتبه - کشور - فردوسی - امتیاز - تهران - گذشته - اولین - جهان اسلام - وزارت علوم - توسط - علوم - مشهد - جدید - خبرگزاری - سطح بندی - مطلوبی - اصفهان - پایگاه - پالایش - گزارش - طبیعی

آخرین اخبار سرویس:
جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی ایران

جزییات و زمان واکسیناسیون تمامی دانشجویان از زبان لاری

مهلت ثبت نام وام های دانشجویی نیمسال دوم تحصیلی تمدید شد

زرین آمیزی: بیش از 635 هزار داوطلب برای کنکور ارشد 1400 ثبت نام کردند

مهلت ثبت نام وام های دانشجویی نیمسال دوم تحصیلی مدید شد

زمان حذف اضطراری دروس دانشگاه مراغه اعلام شد

نیازمند یک بازمهندسی ارتباطی هستیم

سازمان منطقه آزاد چابهار از دانش آموزان نخبه حمایت می کند

نیازمند یک بازمهندسی ارتباطی هستیم

وزارت بهداشت: باید مهرماه به آموزش حضوری برگردیم/ واکسیناسیون تمامی دانشجویان تا اواخر شهریور

قرارگرفتن نام ایران در میان 30 کشور دارنده سوپرکامپیوتر 1 پتافلاپسی

توضیحی درباره نحوه برگزاری حضوری امتحانات در خوزستان

تمامی دانشجویان علوم پزشکی و وزارت علوم تا اواخر شهریور واکسینه می شوند

امروز، آخرین مهلت پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر

امروز، آخرین مهلت پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر

بررسی زمینه های همکاری جهاد دانشگاهی قم و دانشگاه علوم پزشکی

پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر+ شرایط و زمان ثبت نام

باید مهر به آموزش حضوری برگردیم

امروز دوشنبه، آخرین مهلت پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر

25 خدمه کشتی برزیلی در بندر امام قرنطینه شدند

سلایق مدیریتی دانشگاه ها نباید در جایگاه روابط عمومی اثرگذار باشد

نامه وزارت علوم به وزارت بهداشت درباره آموزش حضوری

واکسیناسیون تمامی دانشجویان تا اواخر شهریور

مهندس طراح خانم

برنامه ای که ذهن شما را می خواند و می نویسد

کارگاه تخصصی طراحی و ساخت سازه های گلخانه ای

کارگاه تخصصی طراحی و ساخت سازه های گلخانه ای

برنامه ای که ذهن شما را می خواند و می نویسد

امروز، آخرین مهلت پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه امیرکبیر

برنامه ای که ذهن شما را می خواند و می نویسد

مهمترین خواسته دانشگاهیان از وزارت ارتباطات راه اندازی ابررایانه بود

فریبا طالبی در میان درختان پرگل بهاری /عکس

نامه وزارت علوم به وزارت بهداشت درباره آموزش حضوری

تعامل رسانه ها و روابط عمومی ها آسیب شناسی می شود

استخدام کارمند اداری

خواب های بدی برای پرسپولیس دیده اند/ سپاهان دست بردار نیست

نورپردازی سه بعدی برج آزادی برای همدردی بامردم مظلوم غزه

چند نفر آقا جهت کار در سوپری و سیب زمینی کبابی

تقویت مرجعیت علمی کشور با توجه ویژه به فناوری و ایجاد سراهای نوآوری

نامه وزارت علوم به وزارت بهداشت/ آموزش حضوری نباید بیش از این به تعویق بیفتد

شرط برگزاری حضوری کلاس های دانشگاهی از مهر 1400

شرط برگزاری حضوری کلاس های دانشگاهی از مهر 1400

استخدام مدرس زبان انگلیسی

«احترام به دیگران» و تبادل موقعیت، تحقق معنای جامع «روابط عمومی شبکه ای» است

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 26 اردیبهشت

استایل منحصر به فرد «سپیده خداوردی»/ عکس

وزیر علوم: روابط عمومی گوش و زبان دستگاه ها است

شرط بازگشایی دانشگاه ها در ترم آینده اعلام شد

نگاهی به جنبه های آموزشی شاهنامه

نگاهی به جنبه های آموزشی شاهنامه

توانمندسازی دانشجویان رویکرد اصلی وزارت علوم است

اقدامات ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برای ارتقای مهارت های شناختی کودکان

برتری مازندران در جشنواره رویش دانشجویی

انتصاب مدیر اندیشکده غرب شناسی بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی

انتصاب مدیر اندیشکده غرب شناسی بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی

راه رسیدن به شادمانی در روزگار کرونایی

اعلام اولویت های پژوهشی پژوهشگاه تربیت بدنی

احترام و تبادل موقعیت معنای جامع روابط عمومی شبکه ای است 

کمبود آب با فناوری های نوین جبران می شود

حفظ سلامتی، شرط حضوری شدن دانشگاه ها در ترم آینده است

کمبود آب با فناوری های نوین جبران می شود

حفظ سلامتی، شرط حضوری شدن دانشگاه ها در ترم آینده است

توزیع 3400 پرس غذای گرم در بین نیازمندان قزوینی از سوی دانشگاه آزاد

برگزاری دوره های پژوهشی و علمی در بسیج دانشجویی/ دانشجویان با جهاد علمی به حل مسائل کشور کمک کنند

بررسی دستاوردهای آموزش مجازی در دوران کرونا نشان دهنده وجود ظرفیت های مناسب در حوزه فناوری

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز در قاب تصویر

مهلت ثبت نام در بیست و ششمین دوره طرح ولایت تمدید شد

شرط بازگشایی دانشگاه ها در ترم آینده اعلام شد

علی اکبر رمضانیان پور درگذشت+ بیوگرافی و علت فوت

ضرورت بررسی دستاوردهای آموزش مجازی در دوران کرونا

چند توصیه غذایی برای سلامت زنان+ اینفوگرافی

برگزاری دوره مقدماتی نرم افزار انسیس فلوئنت

نتایج دعوت به مصاحبه آزمون دکتری پایان هفته جاری اعلام می شود

شرط بازگشایی دانشگاه ها در ترم آینده اعلام شد

افتتاح زمین والیبال ساحلی خوابگاه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم

مدل سازی ریاضی و تفکر محاسباتی برای مسائل دنیای واقعی

پاسخگویی به نیاز های ملی و منطقه ای با بهره گیری از ظرفیت های تحقیقاتی و علمی دانشگاه آزاد بوشهر

(تصاویر) آذری جهرمی در مراسم رونمایی از ابررایانه سیمرغ

شرط حضوری شدن کلاس ها و بازگشایی دانشگاه ها از مهر 1400

انتصاب دکتر گلشنی به ریاست گروه تخصصی علم و دینِ شورای متون

موافقت با ایجاد دو رشته جدید در آموزشکده فنی پسران ایلام

سومین نشست «نقد کتاب تفسیر معاصرانه قرآن» برگزار می شود

موافقت با ایجاد دو رشته جدید در آموزشکده فنی پسران ایلام

دیپلماسی یا میدان

سالن بدنسازی خوابگاه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم افتتاح شد

آیا همه سیارات میدان مغناطیسی دارند؟

تعداد بستری های کرونایی استان بوشهر به 304 نفر کاهش یافت

نحوه فعالیت های پژوهشی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد

طراحی نانوواکسن جدیدی که پاسخ ایمنی قوی ایجاد می کند

استقرار 3 تیم فناور و 3 شرکت دانش بنیان در سرای فناوری های نوین و پوشاک دانشگاه آزاد یزد

زمان بررسی پذیرش دانشگاه های خارج از کشور اعلام شد

تشخیص، مدیریت و درمان در رفتگی کشکک در حیوانات کوچک

دانشجویان برگزیده نهایی «هشت بهشت» معرفی شدند

پرسشگری و مطالبه گری از وظایف اساتید در انتخابات است

2 تیم دانشگاه آزاد کرمانشاه به مرحله سوم مقدماتی کرسی های آزاد اندیشی راه یافتند

آغاز واکسیناسیون افراد بالای 75 سال در زنجان

دانشگاه آزاد اسلامی با سپاه استان قم تفاهم نامه امضا می کند

افتتاح بزرگترین سایت خودرویی تزریق واکسن در کشور

پیروزی نماینده دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان در مسابقات کرسی های آزاداندیشی

نشست دانشگاه ها درباره گسترش همکاری با چین برگزار می شود

جزییات نحوه رتبه بندی دانشگاه های کشور

جزییات نحوه رتبه بندی دانشگاه های کشور