موضوعات داغ: - همسان سازي حقوق بازنشستگان - بازيكنان پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - كنسولگري ايران در كربلا - سازمان برنامه و بودجه - كنسولگري ايران - درگيري بازيكنان - برنامه و بودجه - سازمان برنامه - ميكسدزون - طيبه پارسا - قاره اي - سام بوشهري - اينترنت روسيه - حمل مشعل - فلوريان ويرتس - مكس ديوانه - معاون استان هاي صدا و سيما - شهر علامرودشت - انتشارات اشپرينگر - دادگاه ورزش - رودي فولر

مطالب مرتبط:
مروری بر مهم ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته
دولت در مقابل بازار سرمایه مسئولیت پذیر باشد
تامین مالی از بازار سرمایه افزایش قابل توجهی نداشت
سرمایه گذاری در بازار رمزارزها نیازمند دانش و اطلاعات
بازار سرمایه، کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 28 فروردین 1400 ساعت 00:052021-04-16اقتصادي

دهنوی: نرخ بالای سود بانکی سمی برای بازار سرمایه و پول است


ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: نرخ سود بانکی باید به نحوی تنظیم شود که بازار سرمایه و پول در کنار یکدیگر بتوانند روند مناسبی داشته باشند و در این میان نرخ سود بالا سمی برای هر دو بازار خواهد بود.

- " تهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: نرخ سود بانکی باید به نحوی تنظیم شود که بازار سرمایه و پول در کنار یکدیگر بتوانند روند مناسبی داشته باشند و در این میان نرخ سود بالا سمی برای هر دو بازار خواهد بود.

به گزارس جمعه شب ایرنا، "محمدعلی دهقان دهنوی" در نشست مجازی کلاب هاوس با بیان اینکه برای توسعه بیشتر بورس پتانسیل های خوبی در درون خود بازار وجود دارد، افزود: باید این بحث را پرسید که بازار سرمایه چگونه می تواند توسعه پیدا کند؟ در این زمینه باید به رویکرد جدیدی که از سازمان دنبال می شود اشاره کنم.

وی با بیان اینکه نیروهای بسیار زیادی را در دل بازار داریم که می تواند نقش اصلی را در توسعه بازار ایفا کنند، اظهار داشت: پتانسیل صندوق ها و برداشتن مانع انتشار اوراق توسط سرمایه گذاری و هلدینگ ها به معنای استفاده از ابزار بدهی برای نقش آفرینی بیشتر در بازار سهام است.

دهقان دهنوی با اشاره به اینکه به دنبال نهادهای دیگری هم هستیم که این نقش را ایفا کنند، خاطرنشان کرد: استفاده از ابزار ریپو و بازخرید از دیگر ابزاری هایی است که قصد استفاده از آن را داریم و از این طریق شرکت ها می توانند از مازاد منابع خود بهترین استفاده را بکنند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: نتیجه چنین اقداماتی این خواهد بود که بازار سرمایه نه تنها نقش خود را در اقتصاد گسترش دهد بلکه در دل خود نیروی های قوی داشته باشد که بتوانند مسیر توسعه بازار را گسترش دهند.

قیمت گذاری برای اقتصاد و صنایع سم است وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا راهی برای حل مشکل نرخ گذاری وجود دارد؟ گفت: فضای تولید در کشور باید به گونه ای باشد که سرمایه گذاری ها از توجیه پذیری کافی برخوردار باشند.

دهقان دهنوی با بیان اینکه کسی حق ندارد تا با قیمت گذاری، توجیه پذیری سرمایه گذاری را از بین ببرد، تاکید کرد: زمانی که یک سرمایه گذار، قیمتی را بر روی محصول خود تعیین می کند که از قیمت مواد اولیه هم پایین تر است بدین معناست که سرمایه گذاری جدید در آن صنعت بی فایده است، در این صورت چه دلیلی دارد که سهامدار سرمایه خود را در آن کارخانه نگه دارد؛ بنابراین این موضوع ضربه به بازار سرمایه است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: در واقع این اتفاق ضربه به بازاری است که نقش اساسی را در اقتصاد کشور ایفا می کند و کانال جدیدی برای تامین مالی اقتصاد، تولید و سرمایه گذاری است.

به گفته وی، این موضوع به هیچ عنوان با شعار سال، برنامه و اهداف کشور مطابقت ندارد.

دهقان دهنوی با اشاره به اینکه به طور حتم این موضوع در بازار سرمایه در اولویت فعالیت سازمان بورس که وظیفه اش دفاع از حقوق سهامدار است قرار خواهد گرفت، افزود: برای دفاع از حقوق سهامدار استقلال سهامدار را فدای این موضوع نخواهیم کرد.

رییس سازمان بورس با بیان اینکه قیمت گذاری با مسایل شرعی و قانونی همخوانی ندارد، خاطرنشان کرد: قیمت گذاری برای اقتصاد و صنایع سم است و نیز حقوق سهامداران را ضایع می کند.

مسئولیت پذیری دولت در قبال بازار سرمایه وی با بیان اینکه انتظار ما از دولت مسئولیت پذیری در قبال بازار سرمایه است، افزود: کمک سال گذشته دولت به بازار سرمایه بی نظیر بود و بازار سرمایه کشور از درگیری با یک تورم سنگین نجات پیدا کرد.

دهقان دهنوی افزود: مصوبه کمک صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت دارای اثری مثبت در بازار بود اما زمانی که صحبت های مطرح شده به مرحله اجرا نرسید بیش از آنچه که اثر مثبت داشته باشد با اثر منفی همراه شد.

نرخ بالای سود بانکی سمی برای بازار سرمایه و بازار پول رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه نرخ سود بانکی از جمله عواملی است که می تواند زمینه تنظیم جریان نقدینگی را بین بازارهای مالی کشور فراهم کند، گفت: این نرخ باید به نحوی تنظیم شود که بازار سرمایه و بازار پول در کنار یکدیگر بتوانند روند مناسبی داشته باشند و در این میان نرخ سود بالا برای هر دو بازار سم است.

وی با اشاره به اینکه نتیجه افزایش نرخ سود بانکی ضمن افزایش هزینه مالی بانک ها منجر به ایجاد مشکل در ساختار بانکها خواهد شد، گفت: نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار 18 درصد است، که علاوه بر بانک های دولتی، بازار سرمایه و بانک های خصوصی موظف به رعایت نرخ سود هستند.

سهم بالای دولت در حجم تامین مالی از بازار سرمایه دهقان دهنوی با بیان اینکه سهم دولت در حجم تامین مالی از بازار سرمایه زیاد است و باید ضمن در نظر گرفتن اجزای این ارقام آن را با سال های گذشته مورد مقایسه قرار داد، تاکید کرد: در بحث انتشار اوراق میزان تامین مالی به 36 هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با سال گذشته حدود چهار برابر افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در بحث افزایش سرمایه حدود 240 هزار میلیارد تومان افزایش تامین مالی سرمایه صورت گرفت و بیش از 90 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی بوده است.

دهقان دهنوی خاطرنشان کرد: رسالت بازار سرمایه، تشکیل سرمایه در کشور است و باید بازار اولیه را تقویت کرد زیرا منافع آن به بازار سرمایه باز می گردد.

مشکلات بازارگردانی باید برطرف شود وی به بازارگردانی در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: بازارگردانی از جمله مسایلی است که سال گذشته به دلیل وجود فضای خاص بازار در آن سال مورد توجه قرار گرفت و باید برخی از مشکلات موجود در آن برطرف شود.

به گفته دهقان دهنوی، بیش از 500 صندوق بازارگردانی در بازار وجود دارد که که می توانند برای آینده بازار سرمایه مفید باشند.

دهقان دهنوی با اشاره به اینکه در مقاطعی از از زمان از حقوقی های بازار و بانک ها در خواست کمک جهت تقویت بخش تقاضا را داشتیم، گفت: برنامه های پیش رو برای بهبود وضعیت بازار وابسته به تاثیرپذیری از شرایط اقتصاد کلان است؛ بنابراین جریان های اقتصاد کلان مانند تورم و انتظارات فعالان اقتصادی نسبت به آینده اقتصاد تاثیر قابل توجهی را از خود در بازار بر جای خواهند گذاشت.

محدودیت های ارائه تسهیلات برای خرید سهام باید رفع شود رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به محدودیت های موجود در زمینه ارائه تسهیلات برای خرید سهام اشاره کرد و گفت: اکنون محدودیت زیادی در سیستم بانکی با این عنوان وجود دارد که تسهیلات نباید برای خرید سهام داده شود.

وی اظهار داشت: این موضوع را باید در بین سیاستگذار و قانونگذار روشن کنیم که ارائه تسهیلات برای خرید سهام اثر قابل توجهی را بر روی تشکیل سرمایه در اقتصاد کشور دارند؛ بنابراین باید این مانع به طور کلی برداشته شود.

دهقان دهنوی خاطرنشان کرد: در کنار این موضوع باید راه را برای مردم و سهامداران عادی، فعالان حقیقی و حقوقی که به دنبال استفاده از تسهیلات بانکی برای خرید سهام هستند، باز کنیم.

سهامداران توجهی به شایعات نداشته باشند رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه بازار سرمایه رفتارهای بیش واکنشی زیادی دارد، گفت: سهام حاضر در بازار به راحتی قابل خرید و فروش هستند و در صورتی که بازار نقدشوندگی خوبی برخوردار باشد به راحتی دارایی تبدیل به پول نقد و پول نقد تبدیل به دارایی خواهد شد؛ در حالی که در سایر بازارها این موضوع با چنین سرعتی قابل تحقق نیست.

وی به واکنش بازار سهام نسبت به انتشار برخی از شایعات اظهار داشت: سهامداران نباید نسبت به اخبار و تحولات حساسیت زیادی داشته باشند؛ در این صورت می توان شاهد کاهش نگرانی سهامداران از ایجاد نوسان ها در بازار باشیم.


کلید واژه ها: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار - سازمان بورس و اوراق بهادار - بازار سرمایه - بازار - رییس سازمان بورس - نرخ سود - سود بانکی - نرخ سود بانکی - سرمایه - اوراق بهادار - رییس سازمان - سازمان بورس - سازمان - ایرنا - بانکی - بورس - توسعه - تنظیم - اوراق - نشست مجازی - روند - کنار - رییس - بیان - میان - پتانسیل - تهران - اشاره - دهقان - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
کیهان: تورم 45 درصدی سوغات پایان دوره دولت به مردم!

بهبودی بیش از 136 میلیون بیمار کرونایی در جهان

تجهیز آزمایشگاه پژوهشگاه زیست فناوری برای اعلام 12 ساعته نتایج PCR/کاهش نتایج کاذب کرونا

قیمت بیت کوین، امروز 1400/02/20

تورم در ارمنستان و آذربایجان رکورد زد

تزریق واکسن کرونای chr(034)پاستورchr(034) به 8000 نفر تاکنون

استراتژی حمل و نقل پایدار شهری در کلانشهرهای ایران چیست؟

کاهش 6 میلیارد دلاری قاچاق گوشی تلفن همراه با اجرای طرح رجیستری

زمزمه افزایش بیشتر قیمت خودرو/ مصوبه شورای رقابت برای افزایش نرخ ابلاغ نشد؟

قیمت پنیر به 100 هزار تومان رسید!

کاهش 70 درصدی تقاضا برای خرید ظروف یک بار مصرف/ تکرار بی توجهی دولت

راه و بیراهه توسعه معادن

افزایش 40 درصدی تولید قطعات خودرو در کشور

بررسی تاثیر مذاکرات و انتخابات بر نرخ ارز

کاهش یا افزایش صادرات؟/ نظر تجار با مسئولان متفاوت است

کاهش یا افزایش صادرات؟/ نظر تجار با مسئولان متفاوت است

آیا هزینه نجومی برای تزریق داروی رمدسیویر صحت دارد؟

دلایل تعطیلی واحد تولیدی مرغ تخمگذار در قروه از زبان یک سرمایه گذار

آغاز واکسیناسیون مرحله دوم مراکز نگهداری معلولان در 22 استان

سواستفاده از حساب های ارزی برای ‎دلارپاشی انتخاباتی

آخرین خبرها از ساماندهی حاشیه نشینی در قصرشیرین

افزایش ظرفیت سردخانه های کرمانشاه تا 300 هزار تن

سیاست های مخرب در اقتصاد

احیای کارخانه های راکد در کرمانشاه با کمک دستگاه قضا

رکود در بازار خودرو ادامه دارد

آمریکایی ها از مالیات های بالا شاکی هستند

تزریق واکسن کرونای «پاستور» به 8000 نفر تاکنون / عوارضی گزارش نشده است

تردید ها در بازار ارز های دیجیتالی بیشتر شد

گران قیمت ترین مرحله تولید کاتد های باتری حذف می شود

از سر گیری عرضه اولیه شرکتها در فرابورس/چهارشنبه فگستر می آید

متقاضیان وام ازدواج پشت دیوار بی مهری بانک ها

یارانه نقدی ماهانه خانوارها دوشنبه واریز می شود

تردید ها در بازار ارز های دیجیتالی بیشتر شد

دو فلزی که از موج گرانی جا ماندند

رانندگان بدحساب سد راه الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

بالسینی: کسری بودجه سنگین اجازه تعدیل قیمت به بازار ها نمی دهد/ عوامل موثر و کلیدی کاهش نرخ ارز چیست؟

تیپ خفن و زیبای لیلا بلوکات /عکس

تداوم ممنوعیت های کرونایی در محورهای شمال

کلیپ| حمایت جهاد کشاورزی لرستان از کاشت چغندر به جای برنج

ریزش قیمت ها دامن گیر گوشی های لاکچری شد+ جدول

کرونا به جریان سرمایه چه شوکی وارد کرد؟

تزریق واکسن کرونای پاستور به 8000 نفر تاکنون / عوارضی گزارش نشده است

تردیدها در بازار ارزهای دیجیتالی بیشتر شد

حرکت به سوی نقشه های زمین شناسی نسل 2

بومی سازی 33 نوع قطعه نیروگاهی در نیروگاه رامین اهواز

حشره ای که هر 17سال یک بار از زیر زمین بیرون می آید

تحریک تقاضا با تسهیلات ارزان و توسعه صادرات

مجاز به تاخیر در واکسیناسیون نیستیم

دورهمی های خانوادگی عامل 80 درصد موارد مثبت کرونا در دشتی است

رشد 111 درصدی ایجاد و توسعه مراکز جوارکارگاهی در کشور

گفتگوی ویژه خبری؛ مشکل تورم ناشی از تراز نبودن تجارت خارجی و بودجه است (کامل)

دورهمی های خانوادگی عامل 80 درصد موارد مثبت کرونا در دشتی است

تیتر امشب؛ تحریک تقاضا با تسهیلات ارزان و توسعه صادرات

زندگینامه مانی خوشبین میلیاردر ایرانی ساکن کالیفرنیا

بهره مندی هر 44 روستای شهرستان محروم میامی از طرح توسعه

جزییات دریافت وام صد میلیون تومانی قرض الحسنه ازدواج اعلام شد

جزییات پرداخت وام 70 میلیون تومانی ازدواج

ترفند هایی برای داشتن شیشه هایی براق

الزام صدور شناسنامه فنی ساختمان برای متراژ 1500 متر به بالا

نوبخت: مطلقاً کاندیدا نمی شوم

همتی: دو ناترازی مهم در کشور موجب ایجاد تورم می شود/ قیمت ارز پایین تر هم می آید+ فیلم

فریاد بی صدای اَنترن ها از جهان به گوش می رسد!

بهبود بازار مرغ خوزستان در روزهای آینده / تخصیص 2 هزار میلیارد تومان به فاضلاب و آب شرب

برکت اردیبهشت برای چایکاران گیلانی

ادامه حمایت از خانوارها و کسب و کارهای آسیب دیده تا پایان کرونا

بازار جهانی نفت در انتظار ایران

تردید ها در بازار ارز های دیجیتالی بیشتر شد

بیشترین سهم تسهیلات کرونایی ,وزارت ارشاد نصیب چه کسانی شد؟/ تهرانی ها در صدر دریافت!

احتمال گرانی بنزین در پی تعطیلی بزرگترین شبکه خط لوله آمریکا

واکنش تند آقای وزیر به گرانی های بازار

همتی: بانک مرکزی اعتقادی به ارزپاشی ندارد/ نرخ دلار پتانسیل پایین رفتن از 20 هزار تومان را دارد

بهبود بازار مرغ خوزستان در روزهای آینده / تخصیص 2 هزار میلیارد تومان به فاضلاب و آب شرب

بدهی 4200 میلیارد تومانی شرکت رسا تجارت نوین به شهرداری

رانندگان بدحساب سد راه الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

مشکلی در تأمین ارز واکسن کرونا نداریم / بانک ها می توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند

یک عرضه اولیه جدید در راه بازار سهام

تز چینی برای جنگ جهانی دوم /کاهش نرخ ارز موقتی است /انتقاد تند به ظریف در مجلس

دوج کوین بیش از هر چیز دیگری در دنیا سوددهی داشته است!

فوت و فن های تهیه حلوا

تحویل لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان به دولت تا هفته آینده / امکان تجمیع پرداخت یارانه به صورت یکجا وجود دارد

پروژه توسعه فاضلاب کوی عشایر خرمشهر تا 2 ماه آینده پایان می یابد

هیات دولت نصاب معاملات در سال1400 را تعیین کرد

سود سهام عدالت شب عید فطر واریز می شود

مشکل تورم در کشور ساختاری است

ممنوعیت و جریمه های سفر در تعطیلات عید فطر

زمانی برای استراحت دلار

تزریق پول به بورس تا 2روز دیگر

سیاست های مخرب در اقتصاد

رانندگان بدحساب سد راه الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

عرضه مسکن در وضعیت قرمز

8 شغل با بیشترین میزان استخدام ها در 2021

زمان واریز یارانه نقدی اردیبهشت ماه 1400

ارزش سهام عدالت امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

اوج گیری تورم در ارمنستان و آذربایجان

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 + جدول لحظه ای قیمت خودرو

طراحی شبکه حمل و نقل درون شهری با درخواست و نیاز شهروندان

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو| امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400+ جدول تغییرات لحظه ای طلا

فروش فوق العاده ایران خودرو برای عید فطر اردیبهشت 1400 + لینک ثبت نام

ثبت نام خودرو سایپا ویژه عید فطر 1400+ شرایط پیش فروش سایپا و لینک ثبت نام امروز دوشنبه 20 اردیبهشت

فروش خودرو ایران خودرو ویژه عید فطر 1400/ شرایط فروش اقساطی و نقدی ون وانا ایران خودرو امروز 20 اردیبهشت 1400

دهنوی: نرخ بالای سود بانکی سمی برای بازار سرمایه و پول است

دهنوی: نرخ بالای سود بانکی سمی برای بازار سرمایه و پول است