مطالب مرتبط:
دولت در مقابل بازار سرمایه مسئولیت پذیر باشد/ اگر بورس نبود دولت باید پایه پولی را افزایش می داد
رییس سازمان بورس در کلاب هوس چه گفت/از رشد 400 درصدی انشتار اراق شرکتها تا انتظار حمایت از دولت
رییس سازمان بورس به کلاب هاوس می آید
رییس بورس در کلاب هوس/از رشد 400 درصدی انتشار اوراق شرکتها تا انتظار حمایت از دولت
رییس سازمان بورس به کلاب هاوس می آید
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 فروردین 1400 ساعت 23:252021-04-16اقتصادي

رییس سازمان بورس: اگر بورس نبود دولت باید پایه پولی را افزایش می داد


رییس سازمان بورس در نشستی در کلاب هاوس به تشریح مهم ترین مسائل در مورد این بازار پرداخت و تاکید کرد که اگر بازار سرمایه نبود دولت مجبور بود برای تامین منابع مالی خود پایه پولی را افزایش دهد.

- ": محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست کلاب هاوس، با بیان اینکه دولت باید در مقابل بازار سرمایه مسئولیت پذیر باشد، گفت: اگر بورس نبود دولت باید برای تامین مالی خود، پایه پولی را افزایش می داد.

دولت باید به قول های داده شده به بازار سرمایه عمل کند وی افزود: وقتی که سهامداران و مردم دیدند که قولی که داده شده، به درستی انجام نشده است، بیش از آنچه که بازار سرمایه اثر مثبت ایجاد کرده بود، اثر منفی در میان مردم ایجاد کرد و حتما باید قول دولت ایفا شود؛ من هم این موضوع را از طریق صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی دنبال کردیم که حتما باید این پول از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه روانه شود.

به گفته دهقان دهنوی، نرخ سود بانکی که در شبکه بانکی کشور اعمال می شود، یکی از عامل هایی است که جریان نقدینگی را بین بازار های مالی کشور می تواند تنظیم کند؛ بنابراین این نرخ باید به نحوی تنظیم شود که بازار سرمایه و بازار پول در کنار هم و هر دو بتوانند روند مناسبی داشته باشند؛ این در حالی است که نرخ سود بالا برای هر دو بازار سم است.

وی معتقد است که نتیجه افزایش نرخ سود بانکی افزایش هزینه مالی بانک ها خواهد بود و ساختار بانک ها را دچار مشکل می کند.

دهقان دهنوی گفت: نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار 18 درصد است، هم بانک های دولتی موظف هستند که نرخ سود را رعایت کنند و هم بازار سرمایه و بانک های خصوصی حاضر بر آنها، باید آن را رعایت کنند؛ این درحالی است که نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار باید رعایت شود؛ لذا تلاش داریم که نرخ سود را به نرخ های خود برگردانیم که نتیجه آن به بازار سرمایه برگردد.

موانع انتشار اوراق برای شرکت های سرمایه گذاری برداشته شد به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، کاری که ما انجام دادیم، برداشتن مانع انتشار اوراق برای شرکت های سرمایه گذاری است و تصمیم گیری برای اینکه چه سهمی بخرند و چه سهمی نخرند، باید بر اساس منافع شرکت ها تعیین شود و ما دخالتی در تعیین نرخ آن ها نداریم.

وی تصریح کرد: شرکت بورس و فرابورس باید بسیج شوند که درخواست ها را دریافت کرده و اوراق را منتشر کنند؛ اما، چون درخواست ها به صورت پارت پارت می آید انتشار نیز به صورت بخش بخش صورت خواهد گرفت.

چه مواردی در سال 1400 به بازار سرمایه کمک خواهد کرد؟ دهقان دهنوی گفت: در حجم تامین مالی که از بازار سرمایه انجام شده، سهم دولت زیاد است، اما باید به اجزای این ارقام هم نگاه کرد و آن را با سال های گذشته مقایسه کرد.

در بحث انتشار اوراق به 36 هزار میلیارد تومان از سوی شرکت ها رسیده که 4 برابر رقم منتشر شده سال قبل است؛ این در حالی است که در بحث افزایش سرمایه حدود 240 هزار میلیارد تومان افزایش تامین مالی سرمایه ای صورت گرفته است؛ اگرچه بیش از 90 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی بوده است.

وی افزود: 100 هزار میلیارد تومان از این رقم از محل مطالبات و آورده نقدی و سود های انباشته بوده است؛ یا در بحث تامین مالی سرمایه ای عرضه اولیه ها به نحوی پیش رفته که سهامدار عمده بخشی از سهام خود را فروخته و صرف تشکیل سرمایه کرده است؛ این در حالی است که شرکت ها باید از طریق صرف سهام، سهام جدید را عرضه اولیه کند که این فضا را در سال 1400 پیش رو داریم.

به گفته دهقان دهنوی، تشکیل سرمایه در کشور نیز باید کمک شود و البته رسالت بازار سرمایه نیز همین است و باید بازار اولیه را تقویت کرد چراکه منافع آن به بازار سرمایه بازخواهد گشت.

بازارگردانی باید اصلاح شود رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازارگردانی یک موضوعی است که سال گذشته به دلیل فضای خاص آن سال به آن توجه شده و به عنوان یک نیاز فوری تشخیص داده شده است؛ البته اشکالاتی دارد که اگر برطرف شود، بیش از 500 صندوق بازارگردانی داریم که زمینه لازم برای اصلاحات دارند.

پس باید مسیر آن ها را هموار کرد و برای آینده بازار سرمایه کار مفید انجام داد.

وی افزود: در مقاطعی از حقوقی های بازار و بانک ها کمک خواسته تا بخش تقاضا را تقویت کنند؛ پس این را باید در چارچوب مسئولیت پذیری ناشران نسبت به بازار بسنجیم.

این طور نیست که یک ناشر و کسی که دنبال تامین مالی است در مواقع خوب افزایش سرمایه و انتشار اوراق کند و تامین مالی نماید، اما در مواقع فرود کمک بازار نکند؛ پس در حالت های انقباض و انبساط در رفتار ناشران تغییر را مشاهده کنیم.

به گفته دهقان دهنوی، همه کار هایی که در بازار سرمایه و سازمان بورس انجام می دهیم، تاثیرپذیری از شرایط اقتصاد کلان دارد و نمی توان از اثرگذاری آن جدا شد؛ پس جریان های اقتصاد کلان مثل تورم و انتظارات فعالان اقتصادی نسبت به آینده اقتصاد تاثیرات قابل توجهی را به جای خواهد گذشت؛ ضمن اینکه تصمیمات مدیریتی خارج از سازمان بورس که بر روی شرکت ها و سازمان های بورسی اثرگذار خواهد بود، را نیز نباید فراموش کرد.

وی افزود: درباره افزایش سرمایه نکته این است که یکی از فرآیند هایی که باید به سرعت بازنگری شود، هم در بخش سازمان و هم در بخش بیرون سازمان روند افزایش سرمایه است که برخی از مهلت ها یا استپ هایی که باید انجام شود، منطقی ندارد و می توان کار ها را به شکلی طراحی کرد که به سرعت انجام شود؛ حتی بخش قابل توجهی از نظارت پیشینی به نظارت پسینی کرد؛ همه چیز نباید موقوف به گرفتن مجوز از سازمان باشد.

تلاش داریم اخذ مجوز برای افزایش سرمایه را برداریم دهقان دهنوی گفت: باید برای افزایش سرمایه نیازی به چارچوب دریافت مجوز از سازمان نداشته باشیم و مانع زدایی برنامه حتمی سازمان است؛ ضمن اینکه یکی از برنامه های ما که کمک به تقویت اعتماد در بازار و شکل گیری بازار شفاف کمک می کند این است که باید جریان اطلاعات از نظر زمان و کیفیت اطلاعات بسیار شفاف باشد؛ ضمن اینکه شرکت های مشاوره ای با تحلیل وضعیت شرکت وضعیت سود را اعلام کرده بود که این الگوی خوبی است که برای سال 1400 این الگو یعنی تحلیل سناریوی سود بر اساس متغیر های اصلی و تاثیرگذار بر جریان سود شرکت را داشته باشیم.

وی افزود: این طور سهامداران بر اساس پیش بینی خود می توانند به ارزندگی و سودآوری سهام خود پی ببرند.

تلاش داریم نقشی هم برای شرکت های مشاور سرمایه گذاری و تحلیلگر ها در نظر بگیریم.

باید تسهیلات بانکی برای خرید سهام را آزاد کنیم رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد موضوع تسهیلات بانکی در قبال سهام اعلام کرد: اکنون محدودیت زیادی در سیستم بانکی تحت این عنوان وجود دارد که تسهیلات نباید برای خرید سهام داده شود؛ اما به نظر میرسد که اول باید با این موضوع ورود پیدا کرده و این را در اذهان سیاستگذار و قانونگذار روشن کنیم که تسهیلات برای خرید سهام و فعالیت در بازار ثانویه اثر قابل توجهی بر روی تشکیل سرمایه در اقتصاد خواهد داشت و این مانع باید به طور کلی برداشته شود و برای مردم عادی و سهامداران عادی و کارگزاران و هلدینگ ها و فعالان حقیقی و حقوقی که بخواهند از تسهیلات بانکی برای خرید سهام استفاده کنند، این راه را باز کنیم.

وی افزود: در مورد کارگزاری ها دستورالعملی که در گذشته تهیه شده، یک سرمایه خیلی بالایی از جمله 200 میلیارد تومان قرار داده شده بود برای ورود کارگزاری های جدید اعلام شده بود؛ در حالیکه سرمایه کارگزاری باید تابعی از حجم فعالیت و دارایی های کسانی باشد که با آن کارگزاری کار می کنند؛ لذا باید برای کارگزاری های جدیدی که می خواهند وارد بازار شوند سرمایه در سطح کمتری قرار دهیم، ولی متناسب با افزایش فعالیت باید سرمایه را بالا ببرند.

دهقان دهنوی گفت: حتما باید این مسئولیت پذیری دولت را بخواهیم و دنبال کنیم؛ ضمن اینکه در جلساتی که برگزار شده، این موضوع از سوی دولت نیز مورد تایید قرار گرفته و در جلسات ستاد اقتصادی دولت نیز شخص رییس جمهور نسبت به این موضوع اعلام آمادگی کردند که دولت باید مسئولیت پذیر باشد؛ در واقع یک نوع نقش خاصی بین دولت و ملت وجود دارد که باید دولت به آن خواست پاسخ دهد که امیدوارم در این مسیر حرکت کنیم.

اگر کسی منافع سهامداران را تضییع کند، بر علیه آن اعلام جرم می کنیم وی افزود: در مورد قیمتگذاری تاکید من این است که یکی از خواست های ما این است که اولا تا حد امکان قیمتگذاری وجود نداشته باشد و اگر هم این اتفاق قرار است رخ دهد، یک پای مهم قضیه باید سازمان بورس باشد، نمی توان در مورد منافع سهامداران صحبت و تصمیم گیری شود، ولی سازمان بورس حضور نداشته باشد.

دهقان دهنوی گفت: این حضور حضوری است که به اقتصاد و تولید کمک می کند و نتیجه مثبتی برای اقتصاد کشور خواهد داشت و یکی از ابزار هایی که ما داریم و در آینده نیز اگر موانع بیشتر بخواهند برای ما ایجاد کنند؛ اعلام جرم کردن است که می توان از سوی سازمان بورس مورد پیگیری قرار گیرد.

به نرخ های اعلامی ارز توجه نکنید رییس سازمان بورس در مورد نرخ ارز نیز با بیان اینکه بازار سرمایه ذاتا رفتار های بیش واکنشی زیادی دارد، گفت: دارایی که در بازار سرمایه وجود دارد، سهامی است که به راحتی قابل خرید و فروش است و اگر بازار نقدشوندگی خوبی داشته باشد در کسری از ثانیه دارایی تبدیل به پول نقد و پول نقد تبدیل به دارایی شود، در حالیکه در سایر بازار ها به این سرعت این موضوع قابل تحقق نیست؛ لذا بازار سرمایه سریعتر و بیش از حد مورد انتظار واکنش نشان می دهد.

وی افزود: یک خبر یا یک شایعه و انتظار در بازار سرمایه منجر به واکنش می شود و بازار آن زمان وقتی که خبر منتشر می شود، برعکس راهی که رفته است را نشان می دهد.

در این میان سهامداران نباید نسبت به اخبار و تحولات حساسیت زیادی نداشته باشند؛ اگر این روال اتفاق افتد آن زمان نگرانی ها کمتر خواهد شد.

دهقان دهنوی گفت: اصولا قیمت واقعی ارز ممکن است روش هایی برای محاسبه آن وجود داشته باشد که آن روش ها نیز انواع مختلفی دارد و البته ملاحظات زیادی دارد، ولی اگر یک قیمتی هم محاسبه می شود، بعدا باید تورمی که از آن نقطه تا نقطه بعدی اتفاق افتاده نیز لحاظ و به آن اضافه شود؛ لذا کسانی که بگویند که قیمت واقعی ارز ایکس یا ایگرگ است ملاک توجه نباید باشد؛ چراکه اقتصاد روند های خود را دارد و نقدینگی و تورم و تحولات سیاسی نیز در آن اثرگذار هستند؛ پس اگر نگاه سهامدار نگاه بلندمدت بوده و سهامی که انتخاب کرده، بر اساس تحلیل و ماهیت فعالیت اقتصادی باشد، نباید نگران نوسانات کوتاه مدت باشد.

افزایش تعداد صندوق هایی که مدیران بورسی می توانند در اختیار داشته باشند وی افزود: حتما ما رویکرد سرمایه گذاری غیرمستقیم را باید بیشتر از آنچه که هست، رواج دهیم؛ به خصوص برای سهامداران خرد چراکه همه حرف هایی که ما راجع به الفبای سرمایه گذاری زده اصولا برای حجم کمی از سرمایه اقتصادی نیست؛ اما روش غیرمستقیم این خاصیت را دارد که بدون تلف کردن وقت و هزینه از خدمات حرفه ای مدیران صندوق برای مدیریت دارایی خود استفاده کند.

به گفته دهقان دهنوی، تنوع صندوق ها کاملا حرف درستی است و ما از پیشنهادات جدید استقبال می کنیم؛ البته تعداد صندوق هایی که مدیران می توانند داشته باشند را افزایش دادیم و در آینده نیز بیشتر امکان می دهیم؛ به خصوص اگر کسی صندوق جدیدی معرفی کند ما هم استقبال می کنیم.

وی افزود: باید فضایی ایجاد کنیم که افراد با اصل بر برائت داشتن کار خود را انجام دهند و محیط نیز شفاف باشد.

در 9 ماهه ابتدای 99 شرکت های حاضر در بازار سرمایه 28 هزار میلیارد تومان مالیات تعهدی دارند دهقان دهنوی، میزان مالیات نقل و انتقال را قابل توجه دانست و گفت: بخشی از این مالیات باید به صندوق تثبیت بازار یا توسعه بازار قرار گیرد تا در خدمت بازار باشدچراکه این موضوع به استمرار درآمد مالیاتی دولت از بازار سرمایه قرار گیرد؛ این در حالی است که نه ماهه ابتدای 99 شرکت هایی که در بازار سرمایه حضور دارند، 28 هزار میلیارد تومان مالیات تعهدی داشته اند که تا پایان سال نیز بیشتر می شود و بیش از یک چهارم کل مالیاتی که از سوی دولت اخذ می گردد، از طریق بازار سرمایه بوده است.

وی افزود: فضای مجازی در دنیای جدید اهمیت بالایی دارد و برای ما در بازار سرمایه نیز حائز اهمیت است؛ پس باید از این ابزار ها استفاده کرد.

همچنین بخش های مختلف بازار از جمله ناشران و فضای مجازی باید مسئولیت پذیری داشته باشند.

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، بسیاری از فعالان بازار اگر کانالی ایجاد می کردند برای ارتباط با سهامداران، در کانال های خود در کنار فرهنگ سازی و آموزش به فعالیت دادن مشاوره می پرداختند و حتما همانطور که تخلفاتی دارند، در این فضا هم وجود داشت و به جای اینکه این فعالیت ها از جنس آموزش و مشاوره باشد، از جنس اغواگری و جهت دادن بی مورد و قیمت های واهی بود؛ پس نبود بستر قانونی برای فعالیت باعث می شود که نظارت نباشد و فعالیت مفید قابل تفکیک از فعالیت مضر نباشد؛ پس در این موضوع تر و خشک با هم سوختند.

وی افزود: شرکت های مشاور سرمایه گذاری نوع دوم را آماده کرده و دستورالعمل را تدوین کرده ایم که این شرکت ها با ساختار کوچک تعریف می شوند که افراد حقیقی فعالیت خود را در قالب شرکت های حقوقی پیش برده و مجوزدار بشوند پس در فضای مجازی کار خود را پیش خواهند برد.

دهقان دهنوی گفت: قوه قضاییه اعلام آمادگی کرده بود که کار را مدیریت کند و البته به سازمان بورس این موضوع سپرده شده تا سازمان بورس با ابزار های خود کار را پیش برد.

ما از قوه قضاییه خواهش می کنیم که همه پرونده هایی که بستر قانونی برای فعالیت نداشته اند، به سازمان برگردند و ما بتوانیم تکلیف آن ها را بررسی نماییم.

البته ما نیز باید رفتار های مفید را از مضر تفکیک کنیم.

وی افزود: ما با دادن مجوز فعالیت این شرکت ها را تسهیل خواهیم کرد و با نگاه گذشت و ترمیمی، پرونده های آن ها را مختومه اعلام خواهیم کرد؛ اگر کسانی بودند که رفتار تخلف آمیز بوده اند، پس گرفتن پرونده به معنای گذشت از رفتار آن ها نیست و ما با آن ها برخورد کرده و اگر لازم باشد پرونده را به قوه قضاییه برگشت خواهیم داد.

البته باید قوه قضاییه پیشنهادات سازمان بورس را بپذیرد تا پرونده ها را برگرداند.

خبرنگار: محبوبه فکوری
کلید واژه ها: بازار سرمایه - رییس سازمان بورس - رییس سازمان - سازمان بورس - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار - پایه پولی - بازار - سازمان بورس و اوراق بهادار - سرمایه - سازمان - دولت - بورس - سازمان برنامه و بودجه - افزایش - سازمان برنامه - پایه - رییس - پولی - اوراق بهادار - مسئولیت پذیر - صندوق توسعه - تامین - بانک مرکزی - تامین مالی - منابع مالی - سهامداران - نشست - مالی - داده - کلاب

آخرین اخبار سرویس:
کاهش 70 درصدی تقاضا برای خرید ظروف یک بار مصرف/ تکرار بی توجهی دولت

راه و بیراهه توسعه معادن

افزایش 40 درصدی تولید قطعات خودرو در کشور

بررسی تاثیر مذاکرات و انتخابات بر نرخ ارز

کاهش یا افزایش صادرات؟/ نظر تجار با مسئولان متفاوت است

کاهش یا افزایش صادرات؟/ نظر تجار با مسئولان متفاوت است

آیا هزینه نجومی برای تزریق داروی رمدسیویر صحت دارد؟

دلایل تعطیلی واحد تولیدی مرغ تخمگذار در قروه از زبان یک سرمایه گذار

آغاز واکسیناسیون مرحله دوم مراکز نگهداری معلولان در 22 استان

سواستفاده از حساب های ارزی برای ‎دلارپاشی انتخاباتی

آخرین خبرها از ساماندهی حاشیه نشینی در قصرشیرین

افزایش ظرفیت سردخانه های کرمانشاه تا 300 هزار تن

سیاست های مخرب در اقتصاد

احیای کارخانه های راکد در کرمانشاه با کمک دستگاه قضا

رکود در بازار خودرو ادامه دارد

آمریکایی ها از مالیات های بالا شاکی هستند

تزریق واکسن کرونای «پاستور» به 8000 نفر تاکنون / عوارضی گزارش نشده است

تردید ها در بازار ارز های دیجیتالی بیشتر شد

گران قیمت ترین مرحله تولید کاتد های باتری حذف می شود

از سر گیری عرضه اولیه شرکتها در فرابورس/چهارشنبه فگستر می آید

متقاضیان وام ازدواج پشت دیوار بی مهری بانک ها

یارانه نقدی ماهانه خانوارها دوشنبه واریز می شود

تردید ها در بازار ارز های دیجیتالی بیشتر شد

دو فلزی که از موج گرانی جا ماندند

رانندگان بدحساب سد راه الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

بالسینی: کسری بودجه سنگین اجازه تعدیل قیمت به بازار ها نمی دهد/ عوامل موثر و کلیدی کاهش نرخ ارز چیست؟

تیپ خفن و زیبای لیلا بلوکات /عکس

تداوم ممنوعیت های کرونایی در محورهای شمال

کلیپ| حمایت جهاد کشاورزی لرستان از کاشت چغندر به جای برنج

ریزش قیمت ها دامن گیر گوشی های لاکچری شد+ جدول

کرونا به جریان سرمایه چه شوکی وارد کرد؟

تزریق واکسن کرونای پاستور به 8000 نفر تاکنون / عوارضی گزارش نشده است

تردیدها در بازار ارزهای دیجیتالی بیشتر شد

حرکت به سوی نقشه های زمین شناسی نسل 2

بومی سازی 33 نوع قطعه نیروگاهی در نیروگاه رامین اهواز

حشره ای که هر 17سال یک بار از زیر زمین بیرون می آید

تحریک تقاضا با تسهیلات ارزان و توسعه صادرات

مجاز به تاخیر در واکسیناسیون نیستیم

دورهمی های خانوادگی عامل 80 درصد موارد مثبت کرونا در دشتی است

رشد 111 درصدی ایجاد و توسعه مراکز جوارکارگاهی در کشور

گفتگوی ویژه خبری؛ مشکل تورم ناشی از تراز نبودن تجارت خارجی و بودجه است (کامل)

دورهمی های خانوادگی عامل 80 درصد موارد مثبت کرونا در دشتی است

تیتر امشب؛ تحریک تقاضا با تسهیلات ارزان و توسعه صادرات

زندگینامه مانی خوشبین میلیاردر ایرانی ساکن کالیفرنیا

بهره مندی هر 44 روستای شهرستان محروم میامی از طرح توسعه

جزییات دریافت وام صد میلیون تومانی قرض الحسنه ازدواج اعلام شد

جزییات پرداخت وام 70 میلیون تومانی ازدواج

ترفند هایی برای داشتن شیشه هایی براق

الزام صدور شناسنامه فنی ساختمان برای متراژ 1500 متر به بالا

نوبخت: مطلقاً کاندیدا نمی شوم

همتی: دو ناترازی مهم در کشور موجب ایجاد تورم می شود/ قیمت ارز پایین تر هم می آید+ فیلم

فریاد بی صدای اَنترن ها از جهان به گوش می رسد!

بهبود بازار مرغ خوزستان در روزهای آینده / تخصیص 2 هزار میلیارد تومان به فاضلاب و آب شرب

برکت اردیبهشت برای چایکاران گیلانی

ادامه حمایت از خانوارها و کسب و کارهای آسیب دیده تا پایان کرونا

بازار جهانی نفت در انتظار ایران

تردید ها در بازار ارز های دیجیتالی بیشتر شد

بیشترین سهم تسهیلات کرونایی ,وزارت ارشاد نصیب چه کسانی شد؟/ تهرانی ها در صدر دریافت!

احتمال گرانی بنزین در پی تعطیلی بزرگترین شبکه خط لوله آمریکا

واکنش تند آقای وزیر به گرانی های بازار

همتی: بانک مرکزی اعتقادی به ارزپاشی ندارد/ نرخ دلار پتانسیل پایین رفتن از 20 هزار تومان را دارد

بهبود بازار مرغ خوزستان در روزهای آینده / تخصیص 2 هزار میلیارد تومان به فاضلاب و آب شرب

بدهی 4200 میلیارد تومانی شرکت رسا تجارت نوین به شهرداری

رانندگان بدحساب سد راه الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

مشکلی در تأمین ارز واکسن کرونا نداریم / بانک ها می توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند

یک عرضه اولیه جدید در راه بازار سهام

تز چینی برای جنگ جهانی دوم /کاهش نرخ ارز موقتی است /انتقاد تند به ظریف در مجلس

دوج کوین بیش از هر چیز دیگری در دنیا سوددهی داشته است!

فوت و فن های تهیه حلوا

تحویل لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان به دولت تا هفته آینده / امکان تجمیع پرداخت یارانه به صورت یکجا وجود دارد

پروژه توسعه فاضلاب کوی عشایر خرمشهر تا 2 ماه آینده پایان می یابد

هیات دولت نصاب معاملات در سال1400 را تعیین کرد

سود سهام عدالت شب عید فطر واریز می شود

مشکل تورم در کشور ساختاری است

ممنوعیت و جریمه های سفر در تعطیلات عید فطر

زمانی برای استراحت دلار

تزریق پول به بورس تا 2روز دیگر

سیاست های مخرب در اقتصاد

رانندگان بدحساب سد راه الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

عرضه مسکن در وضعیت قرمز

8 شغل با بیشترین میزان استخدام ها در 2021

زمان واریز یارانه نقدی اردیبهشت ماه 1400

ارزش سهام عدالت امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

اوج گیری تورم در ارمنستان و آذربایجان

قیمت روز خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 + جدول لحظه ای قیمت خودرو

طراحی شبکه حمل و نقل درون شهری با درخواست و نیاز شهروندان

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا یورو| امروز دوشنبه 20 اردیبهشت 1400+ جدول تغییرات لحظه ای طلا

فروش فوق العاده ایران خودرو برای عید فطر اردیبهشت 1400 + لینک ثبت نام

ثبت نام خودرو سایپا ویژه عید فطر 1400+ شرایط پیش فروش سایپا و لینک ثبت نام امروز دوشنبه 20 اردیبهشت

فروش خودرو ایران خودرو ویژه عید فطر 1400/ شرایط فروش اقساطی و نقدی ون وانا ایران خودرو امروز 20 اردیبهشت 1400

اوج گیری تورم در ارمنستان و آذربایجان

انجمن صنفی ویراستاران، کشوری شد

دو فلزی که از موج گرانی جا ماندند

لرستان به وقت خشکسالی/ کاهش 100 درصدی بارندگی ها در اردیبهشت ماه

دو فلزی که از موج گرانی جا ماندند

تردیدها در بازار ارزهای دیجیتالی بیشتر شد

عرضه اولیه جدید در فرابورس قطعی شد

آمریکایی ها از مالیات های بالا شاکی هستند

احتمال گرانی بنزین در پی تعطیلی بزرگترین شبکه خط لوله آمریکا

دوج کوین بیش از هر چیز دیگری در دنیا سوددهی داشته است!

رییس سازمان بورس: اگر بورس نبود دولت باید پایه پولی را افزایش می داد

رییس سازمان بورس: اگر بورس نبود دولت باید پایه پولی را افزایش می داد