مطالب مرتبط:
درخواست امام جمعه قلعه رییسی از دستگاه قضا برای برخورد با مدیران کم کار در مدیریت کرونا چاروسا/وضعیت کرونا در چاروسا اسف بار است
نخستین باغ موزه گیاه شناسی خاورمیانه در بابلسر ایجاد می شود + فیلم
فیلم/ داستان دختر ایرانی که بالای قله هیمالیا به کوهنوردان قرمه سبزی و قیمه داد
درگیری لفظی میان مجری و یکی از مدیران وزارت جهاد کشاورزی در شبکه دو سیما+فیلم
درخواست امام جمعه قلعه رییسی از دستگاه قضا برای برخورد با مدیران کم کار در مدیریت کرونا چاروسا/وضعیت کرونا در چاروسا اسف بار است
-241 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 فروردین 1400 ساعت 02:202021-04-15سياسي

مدیریت ایرانی ؛ آسیب شناسی ثبات مدیران/ بخش اول + فیلم


وقتی کیش شخصیت در مدیران ثابت، ایجاد می شود، این ها خودشان را سقف می دانند و هر کس در سازمان شان بخواهد حرف بالاتری بزند، یا او را منزوی و یا با او برخورد می کنند.

- " مدیریت ایرانی " ؛ آسیب شناسی ثبات مدیران/ بخش اول + فیلم وقتی کیش شخصیت در مدیران ثابت، ایواد می شود، این ها خودشان را سقف می دانند و هر کس در سازمان شان بخواهد حرف بالاتری بزند، یا او را منزوی و یا با او برخورد می کنند.

وقتی نخبگان ووان و کسانیکه ایده های ودید دارند بخواهند بیایند، یک سطحی برای آنها قرار می دهند و اوازه نمی دهند که اینها به سطوح بالاتر مدیریت راه پیدا کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، متن بخش اول آسیب شناسی ثبات مدیران از زبان دکتر احمدی نژاد به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه و النصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه والمستشهدین بین یده در بحث قبلی، مقدمه ای را درباره چگونگی طرح موضوع مدیریت انسان محور عرض کردم.

چرا به اینجا رسیدیم و چکار می خواهیم انجام بدهیم؟ قرار شد در بخش اول، با توجه به برخی از محورها و موردهای مشخص، یک نگاه آسیب شناسی داشته باشیم.

یکی از موردهایی که بسیار مورد بحث بوده است، بحث چرخش مدیران است.

عده ای همیشه معتقد بودند که ثبات مدیران به لحاظ شخص، اینکه چه کسانی در راس مدیریت ها باشند و آن مدیران ثابت باشند، این منجر به سیاست های ثابت و موفقیت در برنامه ها می شود و نوعا بخش مهمی از شکست برنامه ها را به تغییر مدیران منتسب می کنند.

به همین دلیل بر ثبات مدیریت ها پافشاری می کنند و هر زمانی که اتفاق افتاده که مدیران جابجا شدند، سیل انتقادات را به سمت تغییر مدیران روانه کردند و علت اصلی برخی از مشکلاتی را که قبلا نام بردم، به تغییر مدیران منتسب کردند.

می خواهیم بررسی کنیم که ثبات مدیران چه تبعاتی دارد؟ و چرا باید یک چرخش نظام مند عاقلانه و عقلانی در مدیریت کشور اتفاق بیفتد؟ همه دوستان توجه دارند که وقتی ما ساختاری را تعریف می کنیم، اگر مدیران در آنجا ثابت باشند، به مرور یک ساختار غیررسمی، به موازات این ساختار رسمی شکل می گیرد که فقط اختیار دارد و هیچ مسئولیتی ندارد، ناشناخته است.

با یک تلفن، سیر تصمیمات را تغییر می دهد و در این ساختار غیررسمی، آن چیزی که ارجحیت پیدا می کند، منافع کسانی است که در این ساختار حضور دارند که بخشی از مدیرانی هستند که ثبات پیدا کردند.

فساد و ناکارآمدی از همین جا نشات می گیرد.

یک مدیری وقتی خیالش راحت است که 20 سال قرار است مدیر یک جایی باشد، اولین چیزی که از دست می دهد انگیزه خلاقیت و نوآوری و بروز بودن است و ما می بینیم که این اتفاق می افتد.

هر جا ثبات مدیران بوده است، دیدیم که خلاقیت، نوآوری و انگیزه تحصیل دانش از بین رفته است.

روزانه روش های جدیدی برای حل مسائل کشف می شود.

مشکلاتی پیش می آید که تا الان با دو روش و با یک تبعات مشخص حل می شده، ولی بعدا کسانی در دنیا آمدند و روش های جدیدی را برای حل مشکلات پیشنهاد دادند.

ذیل همین بحث، یک بحث بسیار مهم دیگری داریم.

تفکیک کردن آدم ها، با یک عناوینی که کاملا تعریف نشده است مثل تعهد و تخصص.

یک دوره طولانی، تحت عنوان تعهد یا تخصص، بخش مهمی از انسانهای توانمند، از عرصه مدیریتی کشور حذف شدند یا فرصت حضور در عرصه مدیریتی را پیدا نکردند.

این درحالی بود که آن تعهد را به یک امور بسیار ابتدایی و شخصی تنزل دادند.

اینکه فلانی آدم دینداری هست؟ نمازش را می خواند؟ نماز جماعت شرکت می کند؟ ظواهر را رعایت می کند؟ اینها ملاک انتخاب شد و بعد گفتیم تعهد بر تخصص ترجیح دارد! و بعد اتفاقاتی افتاد که همه می دانیم.

من یک سوال جدی می کنم؛ آیا کسیکه کاری را بلد نیست و می پذیرد، ما می توانیم نام او را متعهد بگذاریم؟ گزینش ها درست شد که همه ظواهر آدم ها را ارزیابی کنند.

این منجر به ریاکاری و حفظ ظاهر شد.

من یادم می آید که یک زمانی با گزینش ها جلسه داشتیم و من مفصل بحث کردم.

گفتم شما اصلا به زندگی شخصی فرد نباید کاری داشته باشید، مگر عقاید فرد قابل کشف است؟ مگر دینداری قابل کشف است؟ دینداری در عرصه مدیریت اجتماعی عبارت است از تعهد به کار، تسلط به انجام کار، تعهد به احترام به مردم، حفظ بیت المال، تعهد به نوآوری و روزآمد کردن توانمندی ها و تعهد به حفظ اخلاق در انجام ماموریت.

اگر هم بگوییم طرف باید دیندار باشد، برای اینکه این ویژگی ها را در خودش درست کند نه اینکه ما بخواهیم دینداری فرد را اندازه بگیریم.

چگونه می توان اندازه گفت؟ آیا آن کسیکه وظایفش را در تمام ساعات اداری، با دقت انجام می دهد و کوتاهی نمی کند و به همه احترام می گذارد و سعی می کند کار را درست انجام بدهد، او دیندارتر است یا کسیکه حتما تمام ظواهر دینی را رعایت می کند ولی در انجام وظیفه اداری اش تعهدی ندارد و کاهلی می کند؟ در این ثبات مدیریت، باندهای قدرت شکل گرفت حتی در کشور خودمان، احزاب از دل مدیران درآمدند.

کسانی که در دولت بودند، حزب درست کردند.

این حزب برای چه بود؟ برای تثبیت خودشان در پست های مدیریتی.

مدیری داریم که 30 سال وزیر بوده است اما سال سی ام دقیقا مثل روز اولی که هیچ کاری بلد نبود، دارد مدیریت می کند.

یعنی همان برنامه هایی را که روز اول در وزارتخانه اجراء می کرد، هنوز همان ها را دارد اجراء می کند.

اثربخشی، کارآمدی و بازدهی او همان مقدار است و تصمیمات اشتباهی که 30 سال قبل می گرفته، همچنان دارد تکرار می کند.

در این ثبات، فساد و سوءاستفاده ها پیدا شد.

آن ساختار غیررسمی، هر کاری که دلش خواست کرد و می کند و مسیر تصمیمات را تغییر می دهد.

وقتی بهترین برنامه ها در سطوح بالایی کشور تنظیم می شود و بعد وارد ساختارهای غیررسمی می شود، بلافاصله استحاله و تبدیل به تامین کننده منافع ساختار غیررسمی می شود که بسیاری از عناصر رسمی مدیریت، در آن حضور دارند.

وقتی این ثبات پیدا می شود، خود به خود یک گاردی در مقابل حضور مدیران جوان تر و خلاق تر بسته می شود.

ما امروز می بینیم که دانش روزانه در حال تغییر است.

من در دانشگاه ها می بینم که هر دوره ای که دانشجوها می آیند، با دوره قبل از آن متفاوت هستند، هم در نگاه، هم در خلاقیت و هم در انگیزه هایشان سطح بالاتری دارند.

آن ثبات که پیدا می شود یک گاردی می گیرند که اصلا اجازه نمی دهند که نسل های جدید وارد عرصه مدیریت شوند البته برای آن توجیه هم درست می کنند.

می گویند مدیریت تجربه می خواهد، جوانان بلد نیستند و جالب است که در هیچ سطحی اجازه ورود به آنها را نمی دهند.

ما یک بار تجربه کردیم، جریان مشاوران جوان را راه انداختیم.

گفتیم این حلقه شکسته شود و یک سلسله جوانان تحصیل کرده و توانمند وارد مجموعه شوند و تجربه کنند و با ساختارهای اداره کشور آشنا شوند و بعد بتوانند در سطوح گوناگون، مسئولیت مدیریت ها را بپذیرند.

این لایه مدیریت ثابت، کاملا با این ایده ای که یک ایده نوآورانه و تحول آفرین بود، مخالفت و خیلی جاها مقاومت کردند، اجازه ندادند این جوانان به ساختارهای اداری مسلط شوند.

ما یک مشکلی در کشور خودمان داریم که نمی دانم در چند کشور دیگر هم وجود دارد.

بعد از انقلاب، با این تلقی که تمام مدیران قبل، غیرمتعهد بودند، اشکالات اساسی داشتند یا باورهایشان اشتباه بوده، همه را کنار زدند.

یک عده زیادی، جدیدا وارد عرصه مدیریت شدند.

بعضی از این ها از همان ابتدا بدون داشتن هر نوع تجریه مدیریتی، آمدند در بالاترین سطوح مدیریتی نشستند و خیلی از آنها تا الان هم هستند و با تغییر دولت ها فقط جابجا شدند.

فقط یک دوره در کناری ماندند و خیلی هم به آن دورانی که کنار گذاشته شدند، منتقد و معترض هستند.

وقتی این مدیران آمدند، اصلا به ساختار اداره کشور اشراف نداشتند و بدتر از آن، اصلا به کشور اشراف نداشتند.

من الان اسامی زیادی در ذهنم هست که از مدیران ارشد کشور هستند و ساختار حوزه مدیریت خودشان را هم نمی شناختند و تا روز آخر هم نشناختند.

مانند برخی از نمایندگان مجلس که 20 سال نماینده مجلس است ولی نمی داند قانون اساسی چیست! قانون نویسی را بلد نیست اما رفته در آن جایگاه قرار گرفته است.

بدتر از این، کشور و توانمندی های کشور، مردم، فرهنگ، تاریخ گذشته و ظرفیت هایی که داریم، معدن، زمین ها، کارخانجاتی که داریم را نمی شناسند.

یادم می آید زمانی یک مدیر ارشد صنعت آمده بود و پیشنهاد می داد که یک صنعتی را وارد و استفاده کنیم.

وقتی کامل توضیح داد، من به ایشان عرض کردم این چیزی که شما می گویید، خودمان در کشور داریم، در تهران، اصفهان و تبریز 5 ورژن و نسل پیشرفته تر از آن را در کشو داریم و از ظرفیت آن استفاده نمیکنیم و حالا شما می خواهید 5 نسل قبل را وارد کنید و به عنوان یک چیز جدید عرضه کنید؟ وقتی که مدیران ثابت می مانند، تمرکز اختیارات و قدرت هم در آنها پیدا می شود.

به مرور اختیارات را در خودشان جمع و متمرکز می کنند.

این تمرکز اختیارات، کلا مردم و استعدادهای جوان و خلاقیت های مردمی را از عرصه کنار می گذارد و راه را می بندد.

وقتی همه اختیارات متمرکز است، مردم کوچکترین فعالیتی بخواهند بکنند باید از این کوچه های تو در توی ساختار اداری رد شوند، سر هر کوچه ای هم یک مدیر با اختیارات مطلق نشسته است.

در این شرایط اعمال سلیقه و رانت و فساد پیدا می شود.

یکی دیگر از تبعات حلقه بسته مدیران این است که در نخبگان جوان و استعدادهای جدیدی که باید بیایند و در خدمت کشور قرار بگیرند، سرخوردگی ایجاد می کند و راه را به روی حضور خلاقیت های جدید می بندد.

ثبات مدیران باعث می شود که مصالح کشور در رده چندم و منافع اشخاص در دره اول قرار بگیرد.

مثالی می زنم.

35 سال است که ما در صنعت خودرو داریم درجا می زنیم و هر زمانی که کسی خواست تحولی در آن ایجاد کند، با شکست مواجه شد.

الان مردم یک خودروی معمولی را 3-2 برابر قیمت مدل مشابه آن در بازار جهانی می خرند.

یعنی مردم پول بیشتری می دهند ولی کیفیت پایین تری را انتخاب می کنند.

قراردادهای خاص به ملت ما تحمیل شد و کیفیت همچنان پایین ماند چون حلقه های مدیران، منافع خودشان را بر منافع ملی ترجیح دادند، راه را هم بر استعدادهای جدید بستند، فرد چیزی نمی تواند وارد شود.

این حلقه ها در تمام ارکان تصمیم گیری کشور بهم گره خورده است و هر کس که بخواهد تغییری در آن بدهد، از همه جا صدا درمی آید.

و جالب اینجاست که اصلا هیچکس نمی آید روی آن موضوع مورد سوال بحث کند، می روند یک چیز دیگری را جلو می آورند و آن یکی را می زنند! مثالی می زنم.

به محض آنکه شما بگویید چگونه ممکن است بعد از 60-50 سال، در خودروسازی همچنان پایین ترین کیفیت را به مردم تحمیل می کنیم و چند برابر پول می گیریم؟ چرا باید برای واردات خودرو 120 درصد از مردم عوارض بگیریم؟ یعنی ما 120 درصد اجازه سودآوری بدون هیچ زحمت و کاری را داریم به اینها می دهیم.

وقتی 120 درصد حاشیه سود هست، دیگر خلاقیت معنا دارد؟ حالا دائما بخشنامه و مصوبه صادر کنیم، با اینها که درست نمی شود.

الان در دنیا فاصله ها میلیمتری یا یک دهم درصدی است و هزاران خلاقیت به کار می افتد و کارهای پژوهشی انجام می شود تا در این یک دهم درصد عقب نیافتند.

ما یکدفعه 120 درصد آوانس می دهیم و بعد هم دائما می گوییم خودت را برسان.

یعنی مانند یک آدم 50 ساله ای است که هنوز مادرش غذا در دهانش می گذارد.

کل تولید ما اینگونه شده است، چرا؟ چون مدیرانی هستند که یک چیزی از اول انقلاب در ذهنش بوده، منجمد شده و همچنان دارد همان را دنبال می کند، 50 بار هم شکست می خورد ولی باز هم همان را دنبال می کند.

یادم می آید وقتی که ما گفتیم این مدل باید تغییر کند، صدای همه درآمد که اگر دست به آن بزنی، اشتغال کشور از بین می رود.

پشت یک عنوان مفیدی پنهان می شوند.

اگر ما بخواهیم راجع به تبعات منفی ثبات مدیران بحث کنیم باید ساعت ها بحث کنیم.

من مثال های متعددی دارم که بیان کنم تا ببینیم چه تبعات منفی برای اداره کشور دارد.

چیزی که باید ثابت باشد، اهداف، سیاست ها و برنامه ها است والّا ثبات آدم ها نتیجه اش همین حلقه ها و ساختار غیررسمی و این تبعاتی است که خدمت شما عرض کردم.

معمولا وقتی مدیریت ها طولانی می شود، رابطه مدیران با مردم قطع می شود و هر کس هم که می خواهد حرف بزند، به او می گویند خودمان می دانیم و بعد آرام آرام یک کیش شخصیتی پیدا می شود که خودشان را برتر از مردم می دانند و ریشه دیکتاتوری هم همین جاست.

برای آنها اصلا اهمیتی ندارد که بواسطه تصمیمات آنها چه اتفاقاتی در زندگی مردم می افتد.

کاملا تفکیک می شوند.

همین الان در خیلی از جاهای دنیا می بینیم که وقتی مدیران می نشینند و تصمیم می گیرند، اینکه در زندگی مردم چه اتفاقی با این تصمیم می افتد، در تصمیماتشان دخالتی ندارد.

چقدر تاکنون برنامه داده شده، چقدر تصمیمات گرفته شده است و اخیرا هم که شاهد هستیم تصمیماتی گرفته می شود، بدون آنکه توجه کنند چه آثاری در زندگی مردم دارد.

چرا؟ چون رابطه آنها با مردم قطع شده است.

آنها خودشان را اصل و علامه دهر می دانند و اصلا حرف جدیدی را گوش نمی کنند.

آن جاهایی هم که می خواهند بگویند ما حرف جدیدی را گوش دادیم، لباس جدیدی بر تن همان دریافت های بسته و موردی خودشان می کنند و عرضه می کنند.

وقتی کیش شخصیت در مدیران ثابت، ایجاد می شود، این ها خودشان را سقف می دانند و هر کس در سازمان شان بخواهد حرف بالاتری بزند، یا او را منزوی و یا با او برخورد می کنند.

وقتی نخبگان جوان و کسانیکه ایده های جدید دارند بخواهند بیایند، یک سطحی برای آنها قرار می دهند و اجازه نمی دهند که اینها به سطوح بالاتر مدیریت راه پیدا کنند.

یادم می آید که زمانی من تحلیل کرده بودم که در ایران، ما در حمل و نقل شهری، باید از قطار هوایی استفاده کنیم که هزینه آن خیلی کمتر است و فضای کمتری می گیرد و زودتر به نتیجه می رسد.

وقتی با برخی که دست اندرکار قطارهای زیرزمینی بودند در این مورد بحث کردیم و وقتی در برابر استدلال های علمی کم آوردند، گفتند اگر قطار هوایی بیاید دیگر اجازه نمی دهد ما قطار زیرزمینی بسازیم و زیر سوال می رود.

گفتم خب زیر سوال برود، چه اشکالی دارد؟ و چون یک جریان سیاسی مرتبط با حلقه قدرتمند اشراف سیاسی که در همین ثبات مدیران شکل گرفته بود، عضو آن حلقه بودند، اجازه ندادند ما آن کار را انجام بدهیم.

وقتی راه را بر رشد نخبگان می بندید، طبیعی است که یک عده از نخبگان مهاجرت می کنند.

یکی از دلایل اصلی مهاجرت نخبگان، بخصوص در عرصه مدیریتی، سیاسی و اقتصادی را باید در بسته شدن حلقه مدیران جستجو کرد.

اجازه بدهید کمی بازتر با شما صحبت کنم.

من عده زیادی از مدیران کشور را می شناسم که صفر و صدی هستند.

چهل سال پیش، سه جمله شنیده و با همان سه جمله دارد مدیریت می کند.

مثلا می گویند " اگر نقدینگی بالا برود دیگر تورم را نمی شود کنترل کرد " یا " اگر می خواهید تورم را کنترل کنید، دیگر رشد اقتصادی را نخواهید داشت " 40-30 سال است که با همین ها دارد کار می کند.

در حالی که اینها همه قابل حل است.

نظریات جدید و چند وجهی آمده و مدیریت شبکه ها اینها را حل کرده است اما همچنان اینها در ذهنش مانده و با همان ها دارد تصمیم می گیرد.


کلید واژه ها: مدیران - آسیب شناسی - مدیریت - آسیب - سازمان - ایرانی - برخورد - منزوی - شخصیت - احمدی نژاد - فیلم - الله - نخبگان - گزارش - اوازه - احمدی - النصر - قرار - ایده - ودید - نژاد - دولت - زبان - ووان - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
محمدحسن ظریف منش احیای شب بیست وسوم ||| دانشکده افسری امام علی (ع)

عضو شورای وحدت: حضور رییسی، حتمی است

سجاد طلوعی احیای شب بیست و سوم در تپه نور الشهدا

تهمینه رحمانی احیای شب بیست وسوم ||| بیمارستان بقیه الله

پیام مهم ترین شب سال؛ خداوند با هیچ کس سر ستیز و نزاع ندارد/ نوشتاری از حجت الاسلام وحیدی – بخش بیست و دوم

آمریکای تروریست و قاتل یا آمریکای تائب و مودب؟!

استخدام بازاریاب و ویزیتور در نمایندگی بیمه ما در کرمان

استخدام حسابدار خانم در شرکت تولیدی شانا در تهران

تلاوت جزء بیست و سوم قرآن با صدای دلپاک

تلاوت جزء بیست و سوم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار

دلایل حبس دعا در کلام امیرمؤمنان(ع) + فیلم

عضو شورای وحدت: حضور رییسی، حتمی است

گزارش تصویری: مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان درمسجد جمکران(2)

دعای بیست و سومین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی

فاطمه اسکندری احیای سومین شب قدر در جوار مزار «حاج قاسم»

شرح و تفسیر دعای روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان / تقوای قلب و پاکسازی از عیوب

احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در حرم شاهچراغ (ع)

لیالی قدر، شب بیست و سوم - کرمان و بابل

کاوه رسولی عکس| احیای شب قدر در گلزار شهدای رشت

محمد آهنگر مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان در حرم حضرت علی بن مهزیار اهوازی

شنبه آغاز ثبت نام افراد 80 سال به بالا که واکسن کرونا تزریق نکرده اند

اختصاص وقت حداقلی به فرزندان

در شب قدر برای وسعت ظرف وجودیمان دعا کنیم

استخدام نماینده علمی در تهران، فارس، قم، کرمانشاه، گیلان و مازندران

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان - حسینیه همدانی ها

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان - حسینیه همدانی ها

نان، بدون مصوبه گران شد/میدان کابوس اسراییل/پیشخوان

سالی یک میلیون و 200 هزار واحد مسکن می سازم/ اگر 30 درصد اولیای دانش آموزان از وزیر آموزش و پرورش ناراضی باشند، عزل می شود/ بنده سرنوشت خودم را به شورای ائتلاف گره نمی زنم

مراسم احیای شب بیست و سوم در حسینیه ریحانه الحسین

احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در آستان امامزاده عبدالله و آمنه خاتون

دعای بیست و سومین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی

گزارش تصویری: مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان درمسجد جمکران(1)

فیلم | عدالت؛ مهم ترین کلیدواژه امیرالمومنین(ع) در حرف و عمل

لیالی قدر، شب بیست و سوم - کهف الشهدا

مراسم شب قدر در دانشگاه افسری امام علی (ع)

احیای شب بیست وسوم ماه رمضان در مسجد جمکران

دشمن درصدد ضربه زدن به اسلامیت و رهبریت نظام است

بختیار صمدی احیای شب بیست وسوم در سنندج

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عالمی به مناسبت لیالی قدر / مجمع جهانی اسلام لندن

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در همدان

تصاویر / مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در حرم حضرت معصومه (س)

مواجهه با بیکاری ناگهانی همسر!

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت مهندسین مشاور آماتیس رابین در تهران

استخدام مدیر امور اداری و خدمات در شرکت حقوقی فکر برتر رایکا در تهران

سیاست بدون قدرت، امکان توفیق ندارد/ اقناع روسیه توسط حاج قاسم جلوی هدررفتن زحمات در سوریه را گرفت

استخدام نماینده علمی پزشکان در گروه سولیکو (کاله) در خراسان رضوی

احیای شب بیست وسوم در سنندج

مراسم احیای شبهای قدر در ارومیه

معرفی درست شیراز به جهان ادای دین به شهر راز است

21 رمضان؛ آغاز و پایانی بر زندگی سید علی

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در سنندج

در شورای عالی انقلاب جای روحانی، انگار با بشقاب حرف می زنیم!/مدیریت ریموتی روحانی هیچ نقطه قوتی ندارد

صوت | ترتیل جزء بیست و سوم قرآن کریم توسط حامد شاکرنژاد

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در شیراز

محتوای نامه امام به سید محمد خاتمی چه بود؟

مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان در ارومیه

احیای شب بیست و سوم در مصلی الغدیر خرم آباد

حالات مرحوم قاضی در 10 روز آخر ماه رمضان / عرفان به عمل است نه به گفتن!

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان - تهران

مراسم احیای شب بیست وسوم ماه رمضان در کرمانشاه

عکس | احیا شب بیست و سوم ماه رمضان در اهواز

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در رشت

شرح دعای روز بیست و سوم | عوامل بخشش گناهان

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در اهواز

دعای روز بیست وسوم ماه رمضان/ از گناهان شست وشویم ده

دشمن درصدد ضربه زدن به اسلامیت و رهبریت نظام است

احیاء شب بیست وسوم در گلزار شهدای کرمان/تصاویر

رضا خان بابایی نجوای «الغوث الغوث» مردم اردبیل در سومین شب از لیالی پرفیض قدر

نظرات حقوقدانان در بازنگری قوانین اعمال شود

گریه آیت الله حق شناس

غربی ها درصدد فرسایشی کردن گفتگوهای برجامی در وین هستند

نظرات حقوقدانان در بازنگری قوانین اعمال شود

نخستین پرده نقالی شهدای مدافع حرم در مازندران رونمایی شد

محمد سلطانی مجاوری شب احیا در ساری

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در مجموعه فرهنگی سرچشمه

مراسم شب قدر در دفتر نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در خرم آباد

احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در دانشکده افسری امام علی (ع)

آینده درخشان ایران در گرو بصیرت ملت در انتخابات 1400

اصالت واقعی از نگاه رضا صادقی /عکس

محمد امین انصاری احیای شب بیست وسوم در آبادان

آیین معنوی سومین شب قدر در هرمزگان

روز قدس مسئله فلسطین را جهانی کرد / رژیم صهیونیستی از درون و بیرون در معرض فروپاشی است

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان در تهران

دلنوشته علی ربیعی به مناسبت شب قدر/ می خواهم برای عزیزانم به دعا بنشینم

تصاویر / مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع)

روز قدس مسئله فلسطین را جهانی کرد / اسرییل از درون و بیرون در معرض فروپاشی است

تصویر/ برگزاری مراسم لیالی قدر در فضای باز شهر بوشهر

لیالی قدر، شب بیست و سوم - دانشگاه تهران

احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در آستان مقدس امام زاده اسماعیل(ع)

تصویر/ ترتیل خوانی قرآن در حسینیه ثارالله بوشهر

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز بیست و سوم ماه رمضان + دانلود

کامین ملکی احیای شب بیست و سوم در مصلی الغدیر خرم آباد

کامین ملکی احیای شب بیست و یکم در مصلی الغدیر خرم آباد

دعای روز بیست وسوم ماه رمضان 

مراسم احیای شب بیست و سوم ماه رمضان در دانشگاه تهران

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان در استان ها

«مجمع قرآنیان اسلامشهر» میزبان محفل انس با قرآن می شود

14 نکته فنگ شویی ازدواج

ندیمی: در انتخابات ریاست جمهوری آینده با استراتژی جدیدی رو به رو نیستیم

مدیریت ایرانی ؛ آسیب شناسی ثبات مدیران/ بخش اول + فیلم

مدیریت ایرانی ؛ آسیب شناسی ثبات مدیران/ بخش اول + فیلم