مطالب مرتبط:
آمادگی پلیس ایران و چین برای افزایش همکاری های مشترک
آمادگی پلیس ایران و چین برای افزایش همکاری های مشترک
آمادگی پلیس ایران و چین برای افزایش همکاری های مشترک
کارشناس ترکیه ای: توافق همکاری جامع 25 ساله چین و ایران برگ برنده آمریکا را بی اثر می کند
شریعتمداری: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است
-201 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 فروردین 1400 ساعت 20:502021-04-14بين الملل

چرا سند همکاری ایران و چین باعث نگرانی جدی هندی ها شده؟ / دهلی نو اگر می خواهد نفوذ پکن را مهار کند، باید بین تهران و واشنگتن میانجی گری کند


«توافق نامه همکاری استراتژیک» با ایران تقریبا مشابه با توافق نامه های امضا شده بین پکن و عربستان سعودی و امارات متحده عربی است که همین حالا در جریان است؛ - " توافق نامه همکاری استراتژیک با ایران تقریبا مشابه با توافق نامه های امضا شده بین پکن و عربستان سعودی و امارات متحده عربی است که همین حالا در جریان است؛ بنابراین این توافق 25 ساله ایران و چین بیش از انکه جنبه اقتصادی داشته باشد جنبه سیاسی و استراتژیک دارد/برای هند، ایران دروازه اضلی برای ورود به پنج جمهوری محصور در خشکی آسیای مرکزی شامل قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان است.

تعامل مداوم و مثبت با ایران برای منافع هند بسیار مهم است.

توافق جدید نشان دهنده وابستگی روزافزون ایران به چین است که می تواند دسترسی هند را به این کشور تضعیف کند.

ماهیما دوگال در نشریه The Diplomat نوشت: در تاریخ 27 مارس، چین یک سند 25 ساله همکاری استراتژیک با ایران را امضا کرد.

این موافقتنامه در حقیقت یک مهر تایید دیگر بر مشارکت استراتژیک جامع دو کشور بود که در سال 2016 بر سر آن توافق حاصل شد.

پیش نویس توافق ایران و چین در قالب یک سند 18 صفحه ای در ژوئن 2020 به بیرون درز کرد و باعث ایجاد هیاهوی رسانه ای شد.

بسیاری نگران بودند که چین و ایران به دنبال تشکیل یک محور جدید در خاورمیانه با هدف تضعیف امریکا باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرداغ به نقل از انتخاب ؛ در ادامه این مطلب آمده است: این تحولات از این جهت برای هند مهم است که این کشور به ذخایر گاز طبیعی ایران و ادامه مشارکت در پروژه بندر چابهار علاقمند است.

با امضای توافق 25 ساله ایران و چین و با توجه به تغییر شرایط ژئوپلیتیکی و امنیتی هند در برابر چین، پیامد های اصلی پیمان دو کشور برای هند چیست؟ دهلی نو چگونه می تواند به تلاش اصلی پکن برای حمایت از تهران پاسخ دهد؟ محور چین و ایران در غرب آسیا؟ از نظر تاریخی، روابط چین و ایران رابطه ای مثبت هرچند عمدتاً محدود بوده است.

چین در معاملات خود با منطقه آشفته خاورمیانه بسیار محتاطانه عمل کرده است.

این کشور با احتیاط از سیاست متوزان عدم نزدیکی زیاد با ایران و حفظ یک رابطه مساوی با کشور های رقیب خلیج فارس مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی پیروی کرده است.

در حقیقت با تجزیه و تحلیل کمی از مشارکت اقتصادی و امنیتی چین در غرب آسیا، مشخص شد که ایران در مقایسه با سایر کشور ها مانند پاکستان و عربستان سعودی عقب است.

به طور گسترده ای ادعا می شود که توافق چین و ایران آغازگر تغییر منطقه و سنگ بنای حضور چین در غرب آسیا است.

با این حال، به طور قابل ملاحظه ای، این پیمان صرفاً گسترش سیاست عربی چین است.

بعلاوه، توافق نامه همکاری استراتژیک با ایران تقریبا مشابه با توافق نامه های امضا شده بین پکن و عربستان سعودی و امارات متحده عربی است که همین حالا در جریان است؛ بنابراین این توافق 25 ساله ایران و چین بیش از انکه جنبه اقتصادی داشته باشد جنبه سیاسی و استراتژیک دارد.

این هم افزایی سیاسی در حال ظهور، توافقنامه چین و ایران را به نگرانی استراتژیک هند تبدیل کرده است.

هر دو کشور یعنی هم پکن و هم تهران تحت تحریم های آمریکا قرار دارند.

برای ایران، این تحریم ها به شدت آسیب زننده بوده و تمایل در مورد سرمایه گذاری چین را بیش از پیش مهم کرده است.

شاید میزان سرمایه گذاری چین در ایران به رقم سنگین 400 میلیارد دلار نرسد، اما این میزان هر چقدر هم که باشد خلا مهمی را برای تهران پر می کند؛ بنابراین هدف اصلی ایران جذب سرمایه گذاری های روزافزون خواهد بود.

ارتباط پکن و تهران می تواند از دستیابی دهلی نو به اهداف استراتژیکش با ایران و تعامل با منطقه جلوگیری کند.

به عبارت دیگر، از آن جایی که ایران تلاش می کند تا به پکن نزدیک شود، حضور چین در منطقه می تواند از قدرت یک بازیگر رقیب یا نوظهور مانند هند در منطقه خلیج فارس بکاهد.

آغاز سیاست های جدید اتحاد در جنگ سرد؟ رقابت دو ابرقدرت چین و آمریکا به سرعت رنگ و بویی مشابه جنگ سرد به خود می گیرد و مقامات پکن و واشنگتن خود را در بلوک کشور های همفکر قرار می دهند.

در چنین شرایطی، چین تلاش می کند تا اتحادی را برای مقابله با اتحادهای آمریکا مانند گفتگوی امنیتی چهار ضلعی در هند و اقیانوس آرام ایجاد کند.

به عنوان مثال، پکن تلاش کرده است که یک گروه چهارگانه ترانس هیمالیایی با حضور پاکستان، نپال و افغانستان تشکیل دهد.

ارتباط پکن با خاورمیانه به ویژه توافق نامه همکاری استراتژیک آن با ایران، نمونه هایی از این دست است.

تهران پیش از این، تشکیل اتحادیه ای با حضور پنج کشور چین، پاکستان، روسیه، ترکیه و ایران را برای برقراری صلح، ثبات و پیشرفت منطقه پیشنهاد داده بود.

ارتباطات اسلامی ایران با پاکستان و ترکیه، تقویت روابط با روسیه و توافقنامه چین و ایران می تواند عناصر سازنده چنین گروهی باشد.

در واقع، در ژانویه 2021، تهران توافق نامه همکاری در زمینه امنیت سایبری را با مسکو امضا کرد که احتمالاً محور آن اشتراک اطلاعات است.

این توافق خود به خود توافق نامه همکاری استراتژیک همکاری دفاعی چین و ایران را ارتقا می بخشد و به طور بالقوه فضا را برای یک اتحاد جدید جنگ سرد گسترده تر مهیا می کند.

علاوه بر این، این معامله می تواند به چین در ایران اجازه دهد که کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) را هم توسعه بخشد.

حضور هند در آسیای مرکزی چنین حضوری می تواند مانعی برای ارتباط دهلی نو با غرب و آسیای مرکزی باشد.

از آنجا که روابط چین و هند به خاطر اختلافات در دره گالوان در مرز های مورد اختلاف آن ها در پایین ترین سطح است، دهلی نو در تلاش است تا از نفوذ منطقه ای خود محافظت کند.

بندر چابهار که قرار است ظرف یک سال به اتمام برسد، بخش اصلی این استراتژی است.

این بندر نه تنها هند را به افغانستان و آسیای مرکزی متصل می کند، بلکه پاکستان را که در حال حاضر تنها مسیر دسترسی است دور می زند، چابهار به عنوان وزنه ای متوازن کننده نسبت به کریدور اقتصادی چین و پاکستان و نمادی از تعهد هند به ایران و افغانستان عمل می کند.

گزارش شده است که هند آماده است که تقریباً 500 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کند.

اهمیت این پروژه در پیشنهاد هند برای بزرگداشت "روز چابهار" در 4 مارس 2021 نشان داده می شود.

با این حال، اگر ایران در کریدور اقتصادی چین و پاکستان مشارکت کند، ادامه دسترسی هند به بندر چابهار ممکن است به خطر بیفتد.

سال گذشته ساعاتی پس از انتشار خبر توافق نامه همکاری استراتژیک ایران با چین گزارش ها حاکی از آن بود که هند ناگهان از پروژه راه آهن چابهار کنار گذاشته شد.

اگرچه اخیراً وزارت امور خارجه هند تأیید کرده است که هند همچنان درگیر این پروژه راه آهن است، اما این حادثه نشان دهنده ماهیت خطرناک سرمایه گذاری هند و چگونگی قدرت چین برای دور کردن هند از منطقه است.

برای هند، ایران دروازه اضلی برای ورود به پنج جمهوری محصور در خشکی آسیای مرکزی شامل قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان است.

تعامل مداوم و مثبت با ایران برای منافع هند بسیار مهم است.

توافق جدید نشان دهنده وابستگی روزافزون ایران به چین است که می تواند دسترسی هند را به این کشور تضعیف کند.

به علاوه، هند برای دستیابی به افغانستان به ایران متکی است که از نظر ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک و از لحاظ اقتصادی برای دهلی نو بسیار مهم است.

هند به عنوان یک دوست به طور فعالانه روند صلح تحت رهبری افغانستان و تحت کنترل افغانستان را ترویج کرده و یک سرمایه گذار ثابت قدم در آینده این کشور بوده است.

دهلی نو بودجه احداث ساختمان پارلمان و پروژه های انرژی و زیرساخت های مهم افغانستان را تأمین می کند.

ارتباط هند با افغانستان همچنین به عنوان یک وزنه برای ایجاد تعادل در روابط با پاکستان و چین دیده می شود.

با این حال، مانند آسیای مرکزی، افغانستان تنها از طریق ایران و پاکستان برای هند در دسترس است.

با مسدود شدن مسیر پاکستان برای هند، ایران اهمیت دو چندانی می یابد؛ بنابراین محور چین و ایران می تواند برای هند ویرانگر باشد.

پس از سال ها تحریم، ایران از یک اقتصاد آسیب دیده، رنج می برد.

از زمان خروج دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا از توافق هسته ای ایران یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA)، در سال 2018 تهران روز به روز به لحاظ اقتصادی ضعیف تر شده است.

تحریم های آمریکا باعث شده صادرات نفت ایران به سختی انجام شود، در این بین صندوق بین المللی پول تخمین می زند که در ادامه روند تجارت جهانی با ایران این روند در سال 2021 نیز ادامه خواهد داشت.

همزمان ایران با افزایش کسری تجاری، تورم و نرخ ارز بالا، افزایش بیکاری و کسری مالی رو به رشد مواجه است.

کاهش تحریم ها برای تهران کلیدی است و مذاکره مجدد درباره توافق هسته ای اولین قدم برای رسیدن به این هدف است.

با این حال، تا همین اواخر، آمریکا و ایران در یک بن بست گرفتار شده بودند.

پس از هفته ها تلاش ناموفق، ایران و آمریکا توافق کردند که مذاکرات غیر مستقیم در مورد بازگشت به برجام در وین را از تاریخ 2 آوریل آغاز کنند.

1 + 4 شامل انگلیس، فرانسه، روسیه، چین به علاوه آلمان به عنوان واسطه عمل خواهند کرد، تا ایران و آمریکا به شکل غیر مستقیم با یکدیگر گفتگو کنند.

علی رغم این گام بزرگ به جلو، هنوز مشخص نیست که آیا برجام می تواند دوباره احیا شود یا خیر.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که واشنگتن علاقه مند به توافق طولانی تر و قوی تر است که نه تنها از سال 2030 یعنی تاریخ انقضا برجام فراتر رود، بلکه همچنین سایر چالش ها مانند برنامه موشک بالستیک ایران و کمک به گروه های نیابتی در عراق، لبنان، سوریه و یمن را هم در بر بگیرد.

علاوه بر این، با رسیدن انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن و روی کارآمدن احتمالی جناح تندرو همین دستاورد های فعلی نیز ممکن است با خطر مواجه شود.

هند می تواند جایگاهی ویژه برای خود به عنوان شریکی حیاتی برای ایران ایجاد کند.

دهلی نو باید به عنوان یک اولویت استراتژیک فوری، رویکرد خود در مورد ایران را مورد بازنگری قرار دهد، خصوصاً اگر بخواهد نفوذ روزافزون چین را محدود و مهار کند.

توافق نامه همکاری استراتژیک، حتی اگر از نظر مادی نیز قابل توجه نباشد به عنوان یک بیانیه سیاسی قوی درباره حمایت چین از ایران و هم افزایی رو به رشد بین هر دو بازیگر حائز اهمیت است؛ بنابراین هند باید سطح تعامل خود با ایران را دوباره ارزیابی کند و راه های جدیدی را برای دسترسی به این کشور در نظر بگیرد.

در حال حاضر، موقعیت تسلیم ناپذیر ایران در برابر آمریکا یک خطر محاسبه شده است، چراکه معتقدند می توانند در برابر فشار های اقتصادی فعلی مقاومت کنند.

اگر هند بتواند تهران را راضی کند که تن به مذاکرات مستقیم بدهد و در میانجیگری با آمریکا نیز نقشی مثمر ثمر ایفا کند، می تواند خود را به عنوان شریک اصلی تهران مطرح ساخته و برتری خود را نسبت به چین حفظ کند.


کلید واژه ها: توافق نامه - ایران - امارات متحده عربی - توافق - استراتژیک - عربستان سعودی - امارات متحده - سند همکاری ایران و چین - ایران و چین - همکاری - همکاری ایران و چین - نامه - عربستان - امارات - آسیای مرکزی - سعودی - مشابه - سند همکاری - ترکمنستان - امضا - ازبکستان - عربی - جنبه - واشنگتن - اقتصادی - وابستگی - دهلی نو - دسترسی - نگرانی - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
تحریم ها تنها در صورت بازگشت ایران به برجام قابل لغو است

مورفی: تحریم های ترامپ علیه ایران برایمان هیچ چیز نداشت/جنگ طلبان می گویند با رفع تحریم ها آسمان به زمین می رسد!

کاخ سفید: لغو تحریم ها به ایران بستگی دارد

برج آزادی به رنگ سرخ هلال احمر

زوال رژیم صهیونیستی برایند مقاومت است

10 شهید و زخمی در حمله ائتلاف سعودی به مراسم روز قدس در یمن

تحریم ها تنها در صورت بازگشت ایران به برجام قابل لغو است

کاخ سفید: تحریم ها تنها زمانی لغو می شود که ایران به تعهدات خود بازگردد

سناتور مورفی: تحریم های ترامپ علیه ایران هیچ چیزی برای آمریکا نداشت

مسأله قدس فقط بحث خاک نیست بلکه عداوت دیرینه یهودیان با اسلام واقعی است

پلیس کنگره آمریکا: تهدیدها علیه نمایندگان کنگره 107 درصد افزایش یافته است

بایدن: ایران در مذاکرات وین جدی است

سخنگوی کاخ سفید: رفع تحریم ها تنها در صورت بازگشت ایران به تعهداتش ممکن است

از تحریمهای ترامپ علیه ایران هیچ چیز نصیب آمریکا نشد

امام خمینی (ره) جایگاه فلسطین را در توحید مسلمانان می دانست

اظهارات سخنگوی کاخ سفید درباره رفع تحریم های ایران

تشدید درگیری میان فلسطینیان و نظامیان صهیونیست در مسجدالاقصی

کاخ سفید: تنها در صورتی که ایران به تعهداتش بازگردد تحریم ها لغو می شود

سخنگوی کاخ سفید: رفع تحریم ها تنها در صورت بازگشت ایران به تعهداتش ممکن است

بایدن: ایران در مذاکرات جدی است

درخواست تشکیلات خودگردان از جامعه جهانی برای فشار به رژیم صهیونیستی

کاخ سفید: از روسیه برای حضور در نشست ماه آینده در لندن دعوت شده است

بایدن: ایران در مذاکرات برجامی جدی است

برگزاری مراسم روز قدس در شهرهای بزرگ آفریقای جنوبی

حمله شدید نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی

از تحریمهای ترامپ علیه ایران هیچ چیز نصیب آمریکا نشد

کشت حاصلخیر گیاهان دارویی با استفاده بهینه از منابع محدود آبی درشمال سیستان وبلوچستان

قدردانی حماس از حماسه باشکوه یمنی ها در روز جهانی قدس

از ملت فلسطین در نبرد با رژیم صهیونیستی حمایت می کنیم

سخنگوی کاخ سفید: رفع تحریم ها تنها در صورت بازگشت ایران به تعهداتش ممکن است

همسر بیل گیتس بعد از طلاق به دومین زن ثروتمند دنیا تبدیل می شود

تشدید اقدامات تجاوزکارانه نظامیان صهیونیست در محله الشیخ جراح قدس

سید حسن نصرالله: برخی ادعا می کنند که مذاکرات وین به ضرر حزب الله است؛ ما نگران نیستیم

تیپ کوهنوردی سپیده خداوردی+عکس

در محله «الشیخ جراح» قدس چه می گذرد؟

برگزاری مراسم روز قدس در شهرهای بزرگ آفریقای جنوبی

بالن های آتش زای گروه های مقاومت بلای جان شهرک های صهیونیستی

بایدن: ایران در مذاکرات برجامی جدی است

کاخ سفید:تداوم گفت وگوها میان مذاکره کنندگان نشانه خوبی برای آینده است

گرامیداشت روز قدس در سفارت ایران در چین

خواهر و پدر آزاده نامداری بر سر مزار آزاده+عکس

یمن| جنگنده های سعودی بار دیگر «مأرب» را بمباران کردند

تیپ کوهنوردی سپیده خداوردی+عکس

2 نیروی بسیجی منطقه بلوچستان در درگیری با اشرار به شهادت رسیدند

سید حسن نصرالله: برخی ادعا می کنند که مذاکرات وین به ضرر حزب الله است؛ ما نگران نیستیم

بایدن: ایران درخصوص مذاکرات هسته ای جدی است

استوری سنتی مریم معصومی+عکس

جهان در آستانه یک توافق بزرگ قرار دارد/ خبر مهم بایدن از توافق با ایران!

کاخ سفید: تحریم ها تنها زمانی لغو می شود که ایران به تعهدات خود بازگردد

خواهر و پدر آزاده نامداری بر سر مزار آزاده+عکس

بایدن: ایران در مذاکرات جدی است

صحبت های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

گفت وگوهای وین برای دور جدیدی از چانه زنی نیست

سخنگوی کاخ سفید: تنها در صورتی تحریم ها را بر می داریم که ایران به تعهداتش عمل کند

نُجَباء در سراسر عراق پرچم حمایت از فلسطین را بالا برد + عکس

حمله جنگنده های ائتلاف سعودی به تجمع روز قدس یمنی ها

 طنین انداز شدن ندای مرگ بر اسراییل در خیابان های لندن

کاخ سفید: تحریم ها تنها در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی قابل رفع است

تشدید درگیری ها در داخل مسجد الاقصی

انتقاد ترکیه از نقض عهد آمریکا در پروژه ساخت جنگنده اف -35

بایدن: ایران در مذاکرات جدی است

بایدن: ایران درخصوص مذاکرات وین جدی است

فیلم | نماز موعود...لبیک جهانی با امام خامنه ای وسیدحسن نصرالله

نگرانی رژیم صهیونیستی از گفت و گوهای ایران و عربستان

بازخوانی شرایط حاکم بر مذاکرات وین و الزامات پیشِ رو

واکنش تند ترلان پروانه به کتک گورخر صفادشت

نظر بایدن درباره مذاکرات وین

بیانیه اداره کل تبلیغات اسلامی ایلام به مناسبت روز جهانی قدس

 عراقچی: آمریکا و همه طرف ها برای احیای برجام جدیت دارند/ آمریکا برای رفع بخش بزرگی از تحریم ها اعلام آمادگی کرد

جو بایدن: ایرانی ها در مذاکره جدی هستند اما نمی دانیم تا چه حد

واکنش بایدن به مذاکرات برجامی در وین

بایدن: ایران در مذاکرات وین جدی است

واکنش بایدن به مذاکرات برجامی در وین

نابودی رژیم اشغالگر صهیونیستی وعده الهی است

هفتمین سفر عمران خان به عربستان

توضیح آمریکا درباره برخی تحریم های ایران

ایران در مذاکرات وین جدی است

گسترش «انفجاری» کرونا در هند | فوت 3915 نفر در یک روز

مشروح سخنرانی سید مقاومت به مناسبت روز قدس

از ملت فلسطین در نبرد با رژیم صهیونیستی حمایت می کنیم

بایدن: ایران در خصوص مذاکرات وین جدی است

حمله هوایی ائتلاف سعودی به راهپیمایی کنندگان روز قدس در یمن

بیانیه پایانی راهپیمایی روز قدس در یمن

ایران در مذاکرات هسته ای، جدی است

بایدن: ایران در مذاکرات وین جدی است

انهدام تعدادی پناهگاه و مهمات متعلق به داعش در کرکوک

بایدن: ایران درخصوص مذاکرات وین جدی است

گسترش «انفجاری» کرونا در هند

آمریکا: آماده لغو تحریم های ناسازگار هستیم

ببینید: ردپای وکیل ترامپ در پرونده اوکراین لو رفت!

بایدن: ایران در مذاکرات برجامی جدی است

حمله چهار پلیس برای دستگیری یک راننده!

تقدیر حماس از حماسه یمنی ها

بایدن: ایران در مذاکرات وین جدی است

بایدن: ایران درخصوص مذاکرات وین جدی است

ایران قدرتمندترین کشور در محور مقاومت است

از ملت فلسطین در نبرد با رژیم صهیونیستی حمایت می کنیم

ببینید | نصرالله؛ نگران مذاکرات وین نیستیم؛ ایران دوستانش را تنها نمی گذارد

شکایت مالک باشگاه نیوکاسل انگلیس از پادشاه عربستان سعودی

ایران در مذاکرات وین جدی است

چرا سند همکاری ایران و چین باعث نگرانی جدی هندی ها شده؟ / دهلی نو اگر می خواهد نفوذ پکن را مهار کند، باید بین تهران و واشنگتن میانجی گری کند

چرا سند همکاری ایران و چین باعث نگرانی جدی هندی ها شده؟ / دهلی نو اگر می خواهد نفوذ پکن را مهار کند، باید بین تهران و واشنگتن میانجی گری کند