مطالب مرتبط:
وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند
هیأت مذاکره کننده ایرانی وارد وین شد | حضور نمایندگان بانک مرکزی و وزارت نفت در مذاکرات برجام
بررسی عملکرد گمرک با حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اصل نود
بررسی عملکرد گمرک با حضور دژپسند در کمیسیون اصل نود
ورود هیأت ایرانی به ریاست عراقچی به وین/ حضور نمایندگانی از وزارت نفت و بانک مرکزی
-137 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 فروردین 1400 ساعت 00:452021-04-13اقتصادي

وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند


اداره کل روابط وزارت نفت در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل از«خسارت ده ها میلیارد دلاری به کشور با «ترک فعل» وزیر نفت» توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه داد و تأکید کرد: - اداره کل روابط وزارت نفت در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازخسارت ده ها میلیارد دلاری به کشور با ترک فعل وزیر نفت توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه داد و تأکید کرد: وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصص.

اداره کل روابط وزارت نفت در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازخسارت ده ها میلیارد دلاری به کشور با ترک فعل وزیر نفت توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه داد و تأکید کرد: وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشانا، متن توضیحات اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به گزارش سایت قطره و به نقل ازمنتشرشده در روزنامه جوان در 18 فروردین ماه به شرح زیر است: نظر به انتشار نامه رییس محترم کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر نفت در خصوص بررسی عملکرد وزارت نفت در توسعه میدان های مشترک نفتی و گازی در رسانه ها، وزارت نفت ضمن استقبال از توجه این کمیسیون به مسائل و چالش های صنعت نفت و ایجاد زمینه ای برای بحث و بررسی تخصصی پیرامون آن در فضای کارشناسی و به دور از حواشی جناحی و سیاسی فصلی، آمادگی خود را برای پاسخگویی و شفاف سازی در خصوص موارد مطرح شده اعلام می دارد.

با توجه به طرح برخی مطالب مرتبط با نامه کمیسیون اصل 90 در روزنامه جوان و تلاش این رسانه برای معوج جلوه دادن و طرح و خلق کلیدواژه هایی از قبیل ترک فعل و پاشنه آشیل ، روابط عمومی وزارت نفت ذکر توضیحاتی برای تنویر افکار مخاطبان این رسانه را لازم می داند.

گزارش منتشرشده در روزنامه جوان تکرار چندباره مدعیانی است که پیش از این بارها به آن پاسخ داده شده است.

این بار با مستند قرار دادن پرسش های رییس محترم کمیسیون اصل 90 مجلس، با تاکتیکی منسوخ به دنبال القای این شبهه است که عملکرد وزارت نفت باعث تأخیر در توسعه فاز 11 شده است! گزارش یادشده با فرافکنی، تأثیر تحریم های ضدایرانی در شکل گیری شرایط امروز فاز 11 را به فراموشی می سپارد تا به هدف غایی پروپاگاندای تخریب دولت دست یابد.

دولت یازدهم در بخش نفت وارث بزرگ ترین بی نظمی توسعه ای در تاریخ معاصر ایران بوده است.

وزارت نفت در آغاز به فعالیت با بحران برهم ریختگی چیدمان توسعه ای و اتلاف تأسف بار منابع در روند توسعه فازهای پارس جنوبی روبه رو بود، به همین دلیل در نخستین قدم اصلاح مدار توسعه و تعیین اولویت برای برخی فازهای دارای پیشرفت در دستور کار قرار گرفت.

مزید اطلاع نویسنده گزارش روزنامه جوان در سال 92 هفت فاز پارس جنوبی که پیشرفت های فیزیکی بیشتر و پیمانکاران خوبی داشتند و قادر به تولید 200 میلیون مترمکعب گاز بودند در اولویت قرار گرفتند تا مشکل فوری کشور در زمینه تأمین گاز مصرفی حل شود و بقیه فازها در اولویت بعدی قرار گرفت که ثمره تعیین این راهبرد و اولویت بندی توسعه پارس جنوبی این بود که فازهای 12 و 15-16 و 17-18، 19-20-21 پارس جنوبی به تدریج تا فروردین ماه 96 به بهره برداری رسیدند، فاز 11 نیز از آنجا که در آن مقطع تقریباً هیچ پیشرفتی نداشت در اولویت بعدی توسعه قرار گرفت.

تشخیص این موضوع و تغییر راهبرد توسعه در عرصه مدیریت کلان علاوه بر درایت، نیازمند شجاعت و شهامت است، چه آنکه اگر این تغییر راهبرد انجام نمی شد شاید تا امروز هیچ یک از فازهای به بهره برداری رسیده پارس جنوبی در مدار تولید نبود و کشور در مضیقه تأمین انرژی خود بود.

فاز 11 پارس جنوبی پس از گذشت 11 سال از زمان امضای قرارداد (1381 شمسی) در سال 92 یعنی سال پایانی دولت قبل، در مقایسه با هشت پروژه نیمه کاره پارس جنوبی در مراحل ابتدایی توسعه بود و به جز ساخت یک جکت کار دیگری در آن انجام نشده بود، با این حال هم زمان با مطرح شدن الگوی جدید قراردادهای نفتی موضوع توسعه این فاز به عنوان یکی از طرح های الگوی جدید قراردادهای نفتی به مذاکراتی با کنسرسیوم های بین المللی منتهی شد که سرانجام شرکت های توتال، شرکت ملی نفت چین و پتروپارس توانستند سال 96 در قالب کنسرسیومی طرح توسعه فاز 11 را با شرح کار جدید و با هدف انتقال فناوری و سرمایه لازم برای ساخت سکوهای بسیار بزرگ فشارافزا به منظور تداوم تولید از این میدان مشترک در بلندمدت به عهده گیرند.

پس از وقوع تحریم های ضدایرانی آمریکا، شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی از همهعرصه های اقتصادی کشور از جمله صنعت نفت کناره گرفتند.

در فاز 11 نیز همین اتفاق افتاد و شرکت های توتال و شرکت ملی نفت چین به استناد قواعد تحریم، از کنسرسیوم خارج شدند، پس از مدتی پتروپارس رأساً رهبری عملیات توسعه را به عهده گرفت، در این میان یک جریان فکری خاص به تولید مجموعه ای از تخریب ها و تهمت ها دست زد که عمدتاً بر دو محور استوار است؛ (الف) اگر پتروپارس می توانست توسعه فاز 11 را اجرا کند اصلاً چه نیازی به امضای قرارداد با شرکت های فرانسوی و چینی بود؟ (ب) چرا با دیگر شرکت های خارجی قرارداد امضا نشد که با وقوع تحریم ها ایران را ترک نکنند؟ خوب است یک بار برای همیشه پاسخ هایی کوتاه به این دو ستون اصلی موج سواری علیه وزارت نفت ارائه شود.

درباره موضوع نخست در اصول قرارداد توسعه میدان ها صرفاً شامل عملیات اجرایی نمی شود و پیش از آن نیازمند منابع مالی – سرمایه ای و فناوری است، در این زمینه هم تلاش برای امضای مشارکت با شرکت های خارجی در توسعه میدان های نفت و گاز ماهیتاً به این دلیل انجام شده است که مجموعه نظام و کشور در تدبیری عقلایی و با اراده ای جدی تصمیم گرفت از توانایی شرکت های معتبر بین المللی و از سرمایه گذاری خارجی برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی استفاده کند، هدف از عقد قرارداد توسعه فاز 11 نیز استفاده کشور از توان فنی- مهندسی و مالی شرکای قرارداد بود، به ویژه در توسعه فاز 11 که به دلیل مختصات مخزنی نسبت به سایر فازهای پارس جنوبی الزام های فنی- مهندسی و فناوری ویژه ای را نیز طلب می کند، بهترین و مناسب ترین گزینه ممکن استفاده از دانش، فناوری و سرمایه شرکت های معتبر بین المللی بوده است.

در زمینه فناوری و دانش موردنیاز برای ساخت سکوی فوق عظیم فشارافزا نیز اگرچه طی دو سال اخیر و پس از ترک قرارداد از سوی شرکت های خارجی تلاش هایی در داخل کشور صورت گرفته که به دلیل مهیا نبودن زیرساخت ها و عدم دسترسی به فناوری موردنیاز این بخش، نمی توان گفت از صفر تا 100 ساخت سکوی فوق عظیم فشارافزا در داخل کشور میسر است، بنابراین توسعه فعلی فاز 11 با بهره برداری از حداکثر توان موجود نزد شرکت های داخلی و با اتکا به تجارب گذشته در پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفته است.

تحریم های ضدایرانی آمریکا، متکی به مجموعه ای از روش های متعارف و نامتعارف در انزوای اقتصادی ایران بوده است، در هر صورت با وقوع تحریم ها تقریباً همه شرکت های خارجی به همکاری در قراردادهای توسعه ای خود با ایران پایان دادند و این تنها مربوط به رفتار شرکت یا کشوری خاص در اروپا نبوده است، بلکه شرکت هایی با ملیت های مختلف اروپایی، چینی، روسی و .

به همکاری خود پایان دادند، به هر حال این اتفاق بخش آشکار نتیجه تحریم است و عدم النفع های حاصله کشور نیز مستقیم ناشی از اعمال تحریم ازسوی دولت آمریکاست، اصول اساسی سیاست کشور در بخش نفت، همکاری و مشارکت با صاحبان سرمایه و تکنولوژی روز جهان و استفاده از آن با هدف به حداکثر رساندن منافع ملی در بهره برداری از منابع و ثروت ملی خود بوده است و ان شاءالله خواهد بود، بنابراین در زمینه امضای قرارداد با شرکت های خارجی در سال های گذشته، قصوری مترتب بر وزارت نفت نیست، زیرا تاکنون همواره در چارچوب قوانین و سیاست های ابلاغی و در مسیر صیانت از منابع کشور حرکت کرده است.

البته چنانچه مجلس محترم مصلحت را طور دیگری می داند، می تواند با تصویب قوانین و ابلاغ سیاست های جدید امضای هرگونه قرارداد سرمایه گذاری یا خرید تکنولوژی از شرکت های خارجی را ممنوع و متوقف کند تا دست کم تکلیف دولت آینده در این باره معلوم باشد.

کد خبر 315331
کلید واژه ها: وزارت نفت - وزارت - افکار عمومی - اداره کل - کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی - توضیحات - گزارش - وزیر نفت - میلیارد - روابط - اداره - عمومی - ترک فعل - عملکرد - کمیسیون اصل 90 مجلس - مجلس شورای اسلامی - وزیر - مراجع - واکنش - بررسی - افکار - خسارت - استقبال - کشور - کمیسیون اصل 90 - شورای اسلامی - روزنامه جوان - روابط عمومی - تخصصی - نامه

آخرین اخبار سرویس:
حج گران تر می شود؟ ایسنا

سهام اروپا سقوط کرد

تسلا دیگر بیت کوین قبول نمی کند

زمان ثبت نام وام قرض الحسنه به بازنشستگان اعلام شد

رکوردشکنی صحا در ارائه تسهیلات و صدور ضمانتنامه ها

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 24 اردیبهشت

دفاع از حقوق خریداران مسکن مهر

قیمت گوشی های آیفون در بازار موبایل

واردات نفت اروپا در ماه آوریل رشد کرد

«طرح بنای ایران» می تواند پایه برنامه ریزی دولت آینده قرار گیرد

اطلاعیه روابط عمومی تأمین اجتماعی در خصوص بخشودگی جرایم بیمه ای

حج گران تر می شود؟

ماجرای وام 100 میلیونی با ضمانت یارانه نقدی

زمان واریز مابه التفاوت حق مسکن فروردین ماه کارگران

افزایش سرعت ذوب شدن یخچال های زمین/ چه حادثه ای در انتظار کره خاکی است؟

ایرانی‎ها چند خانه در ترکیه خریداری کردند؟

صدای پیر شدن جمعیت ایران را بشنویم!

عملکرد هفتگی سهام عدالت

مونتاژ و نصب تابلو و دکور

معمارساختمانی باتجربه، کار باکیفت بالا

کارگر ساده خانوم جهت کار در چاپخانه نیازمندیم.

استخدام نیروی کارگاهی (مهندس عمران +hse )

استخدام نیرو فروش

استا نقاش میخوام

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت الکتروموتور سازی ایران در شهر صنعتی رشت

توسعه صادرات فرش دستباف ایرانی با راه اندازی خانه های فرش

3 پیش بینی از بازار رمزارزها

احتمال کاهش تعرفه واردات خودرو

کاهش 40 درصدی تولید گندم در لرستان

با یارانه وامِ 100 میلیون تومانی می دهند!

قیمت روز ارزان ترین گوشی های سامسونگ

قیمت گوشی های آیفون در بازار موبایل

ماهی 30 درصد گران شد

پیش بینی رییس اتحادیه نمایشگاه داران از آینده قیمت خودرو

همتی درباره قیمت ارز چه گفت؟

واردات نفت اروپا در ماه آوریل رشد کرد

جدول قیمت روز پراید کارکرده در بازار

رنو امروز چند خرید و فروش شد؟ +جدول

سعید جلیلی: 90 هزار میلیارد معوقه بانکی در دست 11 نفر است

فروشنده خانم جهت گالری مبلمان

استخدام منشی، کارشناس مناقصات، کارشناس بازرگانی و نقاش اتومبیل در تهران

استخدام مهندس مکانیک (طراح و نقشه کش صنعتی)در شرکت مهندسی کوشا صنعت اسپرلوس

خیاط خانم تمیز کار نیازمندم

به یک حسابداریا صندوق دارخانم مجرب وفعال نیازمندیم

چندنفر نیروی جوان نیازمندیم جهت کار در هوشمند سازی ساختمان

استخدام فروشگاه لوازم یدکی

استخدام سرپرست نقشه کشی، تراشکار و فرزکار cnc در نیکا کمپرسور در تهران

مردم 18 روستای باغملک با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند

سعید جلیلی: می گویند 90 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی در دست 11 نفر است

خوزستان در جایگاه نخست کشور در بخش جذب سرمایه گذاری صنعتی قرار گرفت

توسعه صادرات فرش دستباف ایرانی با راه اندازی خانه های فرش

بازاریاب تلفنی خانم روابط عمومی بالا فن بیان قوی

استخدام کارشناس سیستمها و روشها (رشته صنایع، مدیریت صنعتی) در تهران

مدیر فروش و بازاریاب

جذب نیروی بازار یاب فقط با حقوق پورسانتی

فروشنده خانم محدوده سراج

مکانیک ماهر و نیمه ماهر

بزرگترین خط لوله سوخت آمریکا دوباره شروع به کار کرد

تسلا دیگر بیت کوین قبول نمی کند / سقوط ارزهای مجازی

میزان تولید نفت ایران اعلام شد

چرا وام کرونا خیلی خریدار نداشت؟

استخدام مامور خرید و کارمند بازرگانی

کسب درآمد از عضو گیری کانال تلگرام با درآمد بالا !

پاکسازی پوست با متریال

استخدام راننده لیفتراک با گواهینامه و سابقه کار

استخدام مدیر فروشگاه آقا در شرکت چرم کروکو در مهرشهر کرج

کارگر ساده جهت کار در پالایشگاه

به تعدادی خانم جهت کار در تولیدی خیاطی نیازمندیم

بازاریاب و ویزیتور واحد فروش مویرگی و شاهرگی

استخدام پرسنل سالن در قیطریه با درصد

استخدامی بازاریاب

چرا کسب وکارها از وام کرونا استقبال نکردند؟

جلوگیری از انتقال پول ایران از لوکزامبورگ به آمریکا

بزودی عملیات اجرایی مسکن ملی در ایلام آغاز می شود

استخدام کارشناس فروش در پیشرو صنعت برزین در تهران

استخدام سرپرست فروش محصولات رکسوس در تهران و شهرستان

استخدام گارسون،کمک آشپز،ظرفشوی،صندوقدار

استخدام خانم و آقا در شرکت تولیدی قطعات برقی خودرو

استخدام بازاریاب تلفنی

چرخکار وردست آقا یا خانوم در نصیر شهر

دیدار ظریف و وزیر خارجه اسپانیا در مادرید

تجارت آنلاینی با گوشی تان پول دربیار

فروشنده اقا و خانم

استخدام مهندس متالورژی در یک شرکت معتبر تولیدی در حومه اصفهان

استخدام کارشناس فروش در شرکت کاشی سازی فخار رفسنجان در تهران

استخدام مشاور در املاک کاکتوس با پورسانت

صندوقدار خانم برای فروشگاه

فروشنده تلفنی آقا

استخدام جوشکار در شرکت زرین دوش پارس در تهران

مزدی دوز

تراکت پخش کن

چرایی عدم استقبال از وام کرونا

سعید جلیلی: می گویند 90 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی در دست 11 نفر است!!

نرخ روز انواع خودروی چری در بازار

احتمال بحرانی شدن ذخایر خونِ تهران/ فراخوان مردم برای اهدای خون و پلاسما

تلویزیون های زیر 6 میلیون تومان در بازار

کاهش 40 درصدی تولید گندم در لرستان

پیش بینی رییس اتحادیه نمایشگاه داران از آینده قیمت خودرو

کمبود تجهیزات کانون کوبی ملخ مراکشی در اصلاندوز / حداقل 10 دستگاه سمپاش نیاز داریم

میاندوز کار زیگزال دوز با مزد خط بالا

وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند

وزارت نفت از بررسی عملکرد خود نزد مراجع تخصصی استقبال می کند