مطالب مرتبط:
توضیحات واعظی درباره شبهات مربوط به تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا
تشریح فرایند تصمیم گیری در ستاد ملی کرونا توسط واعظی
تشریح فرایند تصمیم گیری در ستاد ملی کرونا توسط دکتر واعظی
واعظی:مصوبات ستاد ملی کرونا، با اتفاق آرا و اجماع نظر ابلاغ می شود
تصمیمات ستاد ملی کرونا تصمیم یک شخص یا یک دستگاه نیست
-201 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 فروردین 1400 ساعت 23:402021-04-13سياسي

توضیحات واعظی درباره شبهات مربوط به تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا


به دنبال مباحث مطرح شده در خصوص روند تصمیم گیری ها در ستاد ملی کرونا، رییس دفتر رییس جمهور با ارایه توضیحاتی یادآورشد که تصمیمات این ستاد به دلیل عبور از چند صافی، - تصمیم یک دستگاه و شخص نیست.

به نقل از ایلنا، متن گفت وگوی محمود واعظی با پایگاه اطلاع رسانی دولت به این شرح است: با توجه به برخی شبهات و مسائلی که پیرامون مذاکرات و تصمیمات ستاد ملی کرونا مطرح شده، مراحل شکل گیری و سازوکار تصمیم سازی در این ستاد را توضیح دهید.

از لحظه ای که موضوع کرونا در دنیا مطرح شد و پس از آن رد پای آن در ایران مشاهده گردید، دولت همواره با اولویت قرار دادن جان و سلامتی مردم و با توجه به اینکه همواره بر شفافیت و صداقت و اطلاع رسانی دقیق در همه امور تاکید کرده، با توجه به این اصول در اواخر بهمن سال 98 دو مورد ابتلا به کرونا که در قم پیدا شده بود را در سریعترین زمان ممکن به اطلاع مردم رساند و سازوکارهای مدیریت کرونا را طراحی کرد.

اما برخی گمانه زنی ها هست که این موضوع با تاخیر مطرح شده است.

اگر برای دولت مسائل سیاسی و انگیزه های دیگر مطرح بود و سلامت و جان مردم در اولویت اول قرار نداشت، کشف موارد ابتلا به کرونا در کشور را درست در آستانه انتخابات مجلس به مردم اطلاع نمی داد.

اگر واقعا تصمیمی به تاخیر در اطلاع رسانی وجود داشت، دولت می توانست چند روز دیگر هم صبر کند و با هدف مقابله با احتمال کاهش مشارکت در انتخابات، بعد از انتخابات مسئله را با مردم در میان بگذارد.

اما این کار را نکرد و این بزرگترین دلیل بر بطلان گمانه زنی هایی است که شما اشاره می کنید.

چطور ایده تشکیل یک ستاد فراقوه ای به ذهن مسئولان کشور خطور کرد، چرا اداره بحران بعهده وزارت بهداشت که دستگاه تخصصی در حوزه سلامت است، گذاشته نشد؟ با توجه به ضرورت آمادگی برای مواجهه با اپیدمی و طبق رایزنی های علمی دولت و وزارت بهداشت و درمان روشن بود که ابعاد بحران وسیع خواهد بود، دولت سریعا موضوع را به شورای عالی امنیت ملی برد.

در شورا به درستی بر این نکته تاکید شد که مسئله کرونا، یک مسئله کاملا ملی فراتر از حدود اختیارات و تکالیف یک دستگاه، وزارتخانه و حتی یک قوه است.

بر همین مبنا تصمیم گرفته شد یک ستاد ملی فراقوه ای برای مدیریت کرونا در کشور تشکیل شود و ریاست آن بعهده رییس جمهور باشد.

این ستاد به تصریح شورای عالی امینت ملی با شرکت نمایندگانی از قوای مختلف و نهادهای گوناگون دولتی و حاکمیتی تشکیل شد و برای مقابله با چرخه های بروکراتیک که ممکن بود سبب تاخیر و تعلل در روند مقابله با بیماری شود، مصوبات آن به تصریح شورای عالی امنیت ملی که مورد تایید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است- در حکم قانون و لازم الاجرا قلمداد شد.

بیماری کرونا یک پدیده ناشناخته بود، هنوز هم بسیاری از ابعاد آن ناشناخته مانده است.

با این حال نظام سلامت درجمهوری اسلامی ایران، از یک کادر بسیار دانشمند، ورزیده و فداکار برخوردار است و در عین حال زیرساخت های نظام سلامت نیز در سالهای گذشته نوسازی و ارتقا یافته بود.

به همین دلیل ایران به رغم مواجهه همزمان با تحریم های بسیار دشوار، به برکت ایستادگی وایثارگری های کادر درمان و بنیه های قوی نظام سلامت توانست تا اندازه قابل توجهی در کنترل بیماری موفق عمل کند.

در این میان البته رهنمودهای مقام معظم رهبری و همراهی و همکاری تنگاتنگ همه قوا و نهادها و مراجع موثر در قالب ستاد ملی مبارزه با کرونا اهمیت بسزایی داشت و توانست صحنه های زیبایی از همبستگی میان همه ارکان کشور را در تاریخ به یادگار بگذارد.

چیزی که باعث شد خیلی از نوع مدیریت اپیدمی در ایران حیرت و تمجید کنند.

در میانه راه مدیریت کرونا، قرارگاه عملیاتی کرونا نیز تشکیل شد، فلسفه تشکیل این قرارگاه چه بود؟ بله بعد از شکل گیری ستاد و تشکیل جلسات، بعد با توجه به اهمیت پیگیری مصوبات و تصمیمات ستاد و ایجاد هماهنگی میان همه عناصر دخیل در مدیریت کرونا، و همچین تجاربی که بدست آمد و دستور مقام معظم رهبری، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا طراحی شد و مسئولیت آن بعهده وزیر کشور قرار گرفت.

بعد از تشکیل این قرارگاه، عملا روند تصمیم سازی در ستاد ملی، منسجم تر و حرفه ای تر شد.

در حقیقت روند به گونه ای ارتقا یافت که همه دستگاههای دخیل در مدیریت بحران، بتوانند در یک فرایند علمی و کم خطا پیشنهادات و نظرات خود را مطرح کنند و این نظرات بعد از عبور از فیلترهای چندگانه، نهایتا بعنوان صورتجلسه ستاد ملی، در جلسات مطرح و در باره آنها تصمیم گیری شود.

سازوکار تصمیم گیری در ستاد ملی چگونه است؟ با توجه به برخی اظهارات از برخی اعضای ستاد، امکانش هست که این سازوکار را شفاف و دقیق برای مردم توضیح دهید.

ابتدا باید به این نکته تاکید کنم که ستاد فقط اعضایی که روزهای شنبه در ساختمان حافظیه دور میز می نشینند نیست.

ستاد در حقیقت مجموعه ای از تمام مدیران کشور است.

استانداران، روسای دانشگاههای علوم پزشکی و مدیران مختلف در بخشهای گوناگون کشور جزیی از ستاد هستند.

حتی این هم همه ستاد نیست.

ستاد متشکل از کمیته های متعددی است که این کمیته ها مسئولیت حوزه های مختلف را بعهده دارند.

بعنوان مثال کمیته رسانه وتبلیغات، کمیته امنیتی-انتظامی، کمیته بهداشت و درمان، کمیته حمل و نقل، کمیته آموزش، کمیته اقتصادی و .

هر کدام مسئولیت یکی از ابعاد مدیریت کرونا را بعهده دارند.

دلیل این امر هم این است که اساسا مقابله با کرونا یک پدیده تک ساحتی نیست و چند ساحتی است.

این پدیده پیچیده، طبعا یک مدیریت چندلایه و چندبعدی می طلبد.

هر کدام از کمیته ها نیز کارگروه ها و کمیسیون های تخصصی مختلفی دارند.

فرایند تصمیم سازی به این شکل است که موضوعات ابتدا در کمیسیون های تخصصی مطرح می شود، بعد به کمیته ها می آید و اگر بعد از بررسی های فنی و تخصصی نهایتا روی آن اجماع شود، موضوع در قرارگاه عملیاتی مطرح می شود.

بعد از اینکه در قرارگاه با حضور نمایندگان کمیته های مختلف در خصوص مطالب جمع بندی و هماهنگی شد، نهایتا پیشنهادات در جلسات روسای کمیته ها که به صورت هفتگی پیش از جلسه ستاد اصلی با حضور رییس جمهور برگزار می شود، مطرح می گردد.

اگر پیشنهادات در این جلسه هم مورد موافقت اعضا قرار بگیرند، نهایتا در جلسه ستاد ملی مطرح و آنجا بررسی می شود.

لذا تصمیماتی که از ستاد ملی کرونا بیرون می آید پیش از طرح در این ستاد از چهار پنج صافی عبور می کنند و به همین اعتبار به هیچ عنوان نمی توان آن را تصمیم یک دستگاه خاص یا حتی یک شخص خاص قلمداد کرد.

تا بحال رییس جمهور که رییس ستاد ملی است، موضوعی را شخصا بدون کار کارشناسی ابلاغ نکرده یا بدون موافقت و اجماع اعضای ستاد ملی مصوب نکرده است.

غالبا مصوبات ستاد ملی، با اتفاق آرا و اجماع نظر اعضای ستاد ملی ابلاغ شده است.

با چنین فرایندی، چرا شاهد اظهارنظرهای متفاوت و بعضا متعارض از جلسات ستاد از سوی افراد مختلف هستیم؟ جامعه ما 14 ماه است با یک بحران بسیار فراگیر و پیچیده و فرسایشی دست به گریبان است.

فشار بسیار بالایی روی دوش مسئولان و مردم است و باید توجه کنیم که ستاد ملی باید یک جامعه 80 میلیونی را در مواجهه با چنین بحرانی مدیریت و ساماندهی کند.

روشن است که در چنین شرایطی نمی توانیم با تشنج آفرینی، تشتت آرا و چندگانگی با مردم صحبت کنیم.

کسانی که از ضرورت یک صدایی در ستاد ملی کرونا انتقاد می کنند و بعضا با ادبیات خاص آن را به سخره می گیرند، شاید فراموش کرده اند که این تک صدایی و هماهنگی، تاکید و دستور اکید رهبر معظم انقلاب است.

ایشان در دیدار با اعضای ستاد ملی کرونا صریحا فرمودند که همه صداها از ستاد ملی باید در هماهنگی کامل با یکدیگر باشند و با شفافیت کامل و دقیق به مردم اطلاع رسانی شود.

تعدد آرا و نظرات در مدیریت کرونا منجر به سردرگمی مردم می شود.

سردرگمی مردم در مسئله ای که با جان و سلامت آنها ارتباط دارد، قطعا به صلاح نیست.

اطلاع رسانی غلط، می تواند منجر به سلسله اشتباهات دیگری در فرایند مدیریت بیماری شود و به همین دلیل از تمامی اعضای ستاد در هر دستگاه و مقام و مسئولیتی خواسته شد، بحث اطلاع رسانی را صرفا به سخنگوی ستاد ملی کرونا که معاون وزیر محترم بهداشت هستند، واگذارند.

سوالی که امروز در افکار عمومی پرتکرار است، این است که چرا دولت مانع سفرهای نوروزی نشد؟ در موج سوم کرونا وقتی با افزایش آمار بیماری در کشور مواجه شدیم، وزارت بهداشت با همکاری قراردگاه عملیاتی ستاد کرونا، پیشنهادی را به ستاد ملی ارائه دادند و در این پیشنهاد مقرر شد شهرهای کشور با در نظر گرفتن فاکتورها و متغیرهای مشخص، در چهار وضعیت آبی، زرد، نارنجی و قرمز تقسیم بندی شوند و به تناسب این رنگ بندی پروتکل های اختصاصی برای کسب وکارها، مشاغل و شئون اجتماعی مردم نوشته شد.

در این پیشنهاد که به تصویب ستاد رسید و اجرایی شد، مناسبت های زمانی و موقعیت های مختلف که ممکن بود از طریق افزایش سفر، برگزاری آیین های مذهبی یا .

منجر به تغییر روند شیوع بیماری شوند، نیز لحاظ شده بود.

در خصوص سفرهای نوروزی که بیان کردید، در حقیقت در ستاد ملی کرونا پیشنهاد جدیدی برای این موضوع مطرح و مصوب نشد، بلکه مقرر شد همین طرح که موسوم به محدودیت های هوشمند بود ادامه داشته باشد و ملاک قرار گیرد.

چیزی که البته از قبل نیز ستاد تاکید کرده بود که تا پایان کرونا ملاک عمل خواهد بود.

بر اساس این طرح سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع و به شهرهای زرد و آبی آزاد بود.

البته در ستاد تاکید شد مسئولان همه از مردم بخواهند که با وجود آزادی سفر به مناطق زرد و آبی از سفر خودداری کنند.

توجه داشته باشید که در آستانه نوروز، وضعیت کشور نسبتا عادی و عمده ی جغرافیای کشور در وضعیت آبی و زرد قرار داشت.

طبق شاخص هایی که ما از قبل به مردم اعلام کرده بودیم، و به روز رسانی منظم رنگ بندی مناطق، مردم اطلاع کامل از وضعیت داشتند و به همین دلیل زمینه برای اعمال محدودیت در شهرهای زرد و آبی وجود نداشت.

اگر به آمار توجه شود ورودی به بیمارستان ها از روزهای ابتدایی سال شروع شد که هنوز سفرها شکل نگرفته بود و یا اینکه همه کشور قرمز یا نارنجی شد که مقصد سفر نبودند.

اثر سفر قاعدتا باید این روزها یا چند روز آینده باشد ولی پیک چهارم از هفته اول فروردین شروع شد: نکته دیگر کشورهای اروپایی و همسایگان ما که عید و سفر نداشتند آنها چرا افزایش شدید بیماری دارند ضمن اینکه برخی از آنها درصدی از جمعیت کشورشان را نیز واکسن زده بودند.

پس عامل اصلی بر خلاف تبلیغات جهت دار سفر نیست ویروس جهش یافته ،خرید های عیدانه و دورهمی ها و رعایت کمتر دستور العمل ها می باشد ولی سفرها می تواند یکی از فاکتورها باشد.

حالا که تعطیلات تمام شده و شاهد پیک چهارم بیماری در سراسر کشور هستیم، قبول دارید که این مصوبه نادرست بوده است؟ ببنید در شکل گیری موج چهارم بیماری، اولین متغیر مهم جهش ویروس بود.

پس از آن نیز متغیرهایی مثل خرید شب عید، دورهمی های خانوادگی، عیددیدنی و دیدبازدیدها و نهایتا سفرهای نوروزی در شکل گیری موج نقش داشتند.

مهم تر از همه اینها تاثیر روانی کاهش تعداد مرگ ومیر و ثبات 18 هفته ای آمار بیماری در کشور بود که منجر به عادی انگاری شرایط و کاهش محسوس رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم شد.

نمی شود همه اینها را نادیده گرفت و بروز موج چهارم رو فقط به سفرهای نوروزی نسبت داد.

باید واقع بینانه تحلیل کنیم.

و نکته پایانی؟ در همه موج های قبلی که ما توانستیم آنها را مهار و وضعیت را مدیریت کنیم، همبستگی، در کنار یکدیگر بودن، هماهنگی و انسجام وحدت نقش حیاتی داشت.

در حقیقت عامل اصلی توفیق کشور، اینها بود.

عصبیت ها و هیجانات و بین نکاتی که بسیاری از آن نیز با واقعیت ها مطابقت ندارد، جز اینکه روان جامعه را دچار آسیب می کند و اختلال به وجود می آورد، هیچ کارکرد دیگری ندارد.

همه ما باید در این نوع بحران ها آرامش خود را حفظ کنیم و از تناقض گویی، اتهام افکنی و سیاسی کاری و فرافکنی دوری کنیم.

مردم شاهد و ناظر رفتارهای ما هستند و دوگانگی ها و ریاکاری ها را تشخیص می دهند.

نباید تصور کنیم که به صرف بیان موضوعات از طرف ما، اقناع عمومی صورت می گیرد و انگشت های اتهام به سوی دیگران کج می شود، اینطور نیست.

به همین دلیل بهتر است همه با جان و دل از قایقی که همگی در آن نشسته ایم حفاظت کنیم و در هیچ کجای آن به بهانه های واهی و انگیزه های شخصی و سیاسی منفذ ایجاد نکنیم.

نباید اینطور شود که توفیقات در کرونا متعلق به یک دستگاه و در زمان خیزش بیماری دستگاه های همکار را مقصر قلمداد کنیم.

همه با هم در توفیقات و مشکلات شریک هستیم.


کلید واژه ها: تصمیم - ستاد ملی کرونا - کرونا - ستاد ملی - ستاد ملی مبارزه با کرونا - پایگاه اطلاع رسانی دولت - تصمیمات - اطلاع رسانی - ستاد - رییس دفتر رییس جمهور - پایگاه اطلاع رسانی - اطلاع - توضیح - مبارزه با کرونا - دفتر رییس جمهور - ابتلا به کرونا - سلامتی مردم - محمود واعظی - شبهات - رسانی - واعظی - تصمیم گیری - رییس جمهور - رییس دفتر - گیری - رییس - دولت - در ایران - مذاکرات - دستگاه

آخرین اخبار سرویس:
پیام تبریک جهانگیری به همتایان خود در کشورهای اسلامی به مناسبت عید فطر

پنجشنبه روز اول ماه شوال و عید سعید فطر خواهد بود

بررسی پیش نویس دستورالعمل چارچوب های کرونایی مربوط به انتخابات 28 خرداد

تکذیب خبرسازی ها درباره دیدار سیدحسن با رهبری

با ماه مبارک رمضان چگونه وداع کنیم؟

دعای وداع با ماه رمضان با نوای میثم مطیعی + متن

اعلام جزییات برگزاری نماز عید فطر در بقاع متبرکه سراسر کشور

روییت هلال ماه شوال؛ پنجشنبه عید فطر است

تأیید رصد هلال ماه شوال/ پنجشنبه عید فطر است + عکس

فردا عید فطر اعلام شد

اعمال شب عید فطر

پیام تبریک جهانگیری به همتایان خود در کشورهای اسلامی به مناسبت عید فطر

500 بسته معیشتی بین نیازمندان فردیس توزیع شد

نماز عید سعید فطر را چگونه بخوانیم؟

دفتر حضرت آیت الله سیستانی پنج شنبه را مکمل ماه رمضان و جمعه را عید سعید فطر 1400 اعلام کرد

عبدالرضا داوری: احمدی نژاد قطعا واکسن آمریکایی کرونا را زده است /او وصیتنامه سیاسی خود را خواند

دفتر رهبر انقلاب: فردا پنج شنبه 23 اردیبهشت عید سعید فطر است

هلال ماه شوال رویت شد/ پنجشنبه عید فطر است

پیام تبریک معاون اول رییس جمهور به همتایان خود به مناسبت عید فطر

خبرسازی جنجالی درباره دیدار انتخاباتی سیدحسن خمینی با رهبر انقلاب

ابر کاندیدای انتخابات هم رونمایی شد+ عکس

نماز عید فطر فردا به امامت حجت الاسلام رستمی در دانشگاه تهران اقامه می شود

هدف کنگره جهانی محمد(ص)، همبستگی امت اسلام است

پنجشنبه عید فطر است

حضرت آیت الله سیستانی: در عراق و مناطق مجاور جمعه عید است

اعمال آخرین شب ماه خدا و روز عید فطر / عاشق بمانید

پنج شنبه 23 اردیبهشت عید سعید فطر است/ رؤیت هلال ماه شوال

حضرت آیت الله سیستانی: در عراق و مناطق مجاور جمعه عید است

پنجشنبه روز اول ماه شوال و عید سعید فطر خواهد بود

اعلام جزییات برگزاری نماز عید فطر در بقاع متبرکه سراسر کشور

شنبه، 25 اردیبهشت هم تعطیل است

فطریه مهمان شب عید فطر بر عهده کیست؟

غرضی انصراف داد

همایش ملی ادبیات کودکان و نوجوانان با موضوع پساکرونا برگزار می شود

هلال ماه رویت شد/ فردا عید سعید فطر است

هلال ماه شوال رؤیت شد/پنجشنبه عید فطر است

پاسخ وزارت بهداشت به ادعای گم شدن 200هزار دُز واکسن وارداتی کرونا

نظر رهبر انقلاب در مورد کاندیداتوری سیدحسن خمینی چه بود؟

جزییات برگزاری نماز عید فطر در بقاع متبرکه سراسر کشور

محمود عباس خواستار نشست فوری سران فتح شد/ مقام امریکایی در راه منطقه

بفرمایید ، اینم از آزادی بیان در فرانسه!

دفتر رهبری: هلال ماه شوال رؤیت شد/پنجشنبه عید فطر است

هلال ماه شوال رویت شد؛ فردا عید فطر است

استخدام کارگر انبار در مجموعه خدماتی قالیشویی و مبل شویی بانو از ایلام

نماز عیدفطر فردا به امامت آیت الله ناصری در یزد اقامه می شود

استخدام کارگر انبار در مجموعه خدماتی قالیشویی و مبل شویی بانو از زنجان

استخدام کارگر انبار در مجموعه خدماتی قالیشویی و مبل شویی بانو از قزوین

پنجشنبه عید فطر است/جزییات برگزاری نماز عید در هرمزگان

غرضی از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

پنجشنبه عید سعید فطر اعلام شد

مظهر حضور

رشد اخلاقی، دستاورد قرآنی ماه رمضان

آیت الله سیستانی جمعه را عید فطر اعلام کردند

پنج شنبه عید فطر است

اعلام جزییات برگزاری نماز عید فطر در بقاع متبرکه سراسر کشور

عید یک ماه بندگی و عبادت با حلول ماه شوال

تایید صلاحیت 123 داوطلب معترض انتخابات شورای شهر لرستان

سجاد حیات پور استهلال ماه شوال در قم

محمد مصدق؛ آخرین دفاع در دادگاه

اعلام محدودیت های ترافیکی روز عید فطر در اهواز

استهلال ماه شوال در رصد خانه امام علی(ع) قم

بازدید محمدباقر نوبخت از 8کیلومتر باقیمانده آزاده راه رشت –قزوین

پرداخت زکات فطریه اقدامی بشر دوستانه است

ارتباط تصویری نمایندگان مراجع با ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب

علی دهقان استهلال ماه شوال در گرگان

برگزاری نماز عید فطر در مصلی بزرگ المهدی و عیدگاه اهل سنت زاهدان

نشست نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با مدیرعامل ایرانسل

پنج شنبه 23 اردیبهشت عید سعید فطر است

دفتر مقام معظم رهبری در اطلاعیه ای اعلام کرد: پنجشنبه عید فطر است

تکذیب خبرسازی ها درباره دیدار سید حسن با رهبری

غرضی از کاندیداتوری انتخابات انصراف داد

آیا شنبه 25 اردیبهشت 1400 به مناسبت عید فطر تعطیل است؟!

هلال ماه شوال رؤیت شد/ فردا 23 اردیبهشت عید سعید فطر است

تربیت طلبه نخبه و انقلابی مهم ترین خدمت به جامعه است

محفل قرآنی «ربیع القرآن» به میزبانی یزد برگزار شد

اعمال شب و روز عید سعید فطر

رهبر انقلاب درباره کاندیداتوری سیدحسن خمینی گفت نظری نمی دهم اما او صرار کرد

دفتر آیت الله العظمی سیستانی روز جمعه را روز عید فطر اعلام کرد

تصاویر| استهلال ماه شوال در قم

محدودیت ترددها در کهگیلویه و بویراحمد شامل همه رنگ بندی ها می شود

تکذیب برخی خبرسازی ها در مورد دیدار سید حسن خمینی با رهبر معظم انقلاب/ توضیحات جواد امام

استوری موشن | اللّٰهُمَّ أَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَهِ

پنجشنبه 23 اردیبهشت عید فطر است | هلال ماه شوال رویت شد

هلال ماه شوال رویت شد / فردا عید فطر است

تصاویر / استهلال ماه شوال در رصدخانه امام علی (ع) روستای ویریچ

کتاب های کنگره شهدای یزد به کتابخانه های عمومی اهدا شد

متن، شعر، اس ام اس و پیام تبریک عید فطر 1400

پنج شنبه، عید فطر اعلام شد

اعمال شب عید فطر

هلال ماه شوال رویت شد / فردا عید فطر است

مبلغ زکات فطریه و کفاره 1400 چقدر است؟

مهمترین اعمال شب اول ماه شوال/نماز عید سعید فطر را چگونه بخوانیم؟

فردا 23 اردیبهشت عید سعید فطر است

پنجشنبه در ایران هم عید فطر اعلام شد

امامزاده سید ابراهیم(ع) شهر لاهرود میزبان نمازگزاران عید فطر است

چهره هایی که در روز دوم ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری وارد میدان شدند

هلال ماه شوال رؤیت شد | پنجشنبه عیدفطر است

محمد مصدق؛ آخرین دفاع در دادگاه

مردم روزه دار استان آماده وداع با رمضان، ماه خوبی ها

هلال ماه شوال رؤیت شد/پنجشنبه عید فطر است

توضیحات واعظی درباره شبهات مربوط به تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا

توضیحات واعظی درباره شبهات مربوط به تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا